Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wielka odpowiedzialność Platformy

(74)
Katastrofa pod Smoleńskiem przeorała polską politykę, jej dalekosiężne skutki będziemy poznawać w ciągu najbliższych tygodni, miesięcy, a pewnie i lat. Nic już nie będzie takie samo i nic nie będzie działo się tak samo.
 • 2010-04-11 11:13 | sa

  Pani

  Paradowska /i jej redakcyjni koledzy/ również ma okazję pochylić się nad samą sobą.
  Obawiam się, że najbardziej z powodu braku tematu do POniżania Prezydenta, Wielkiego Polaka-Patrioty.
 • 2010-04-11 11:57 | otu

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Obawiam sie, ze Bozia w ten sposob probuje ostrzec Polakow przed dalszym zaklocaniem spokoju zmarlych w Katyniu do celow politycznych.
 • 2010-04-11 12:00 | tolek

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  żenująca wypowiedź
 • 2010-04-11 12:17 | tkw

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Zgadzam się. Szkoda że dopiero takie wydarzenie skłoniło "Politykę" i Autorkę do napisania wezwania do umiaru także po stronie PO.

  Jeśli już powracamy do polityki, to prócz tego wezwania do PO warto zastanowić się nad przyszłością PIS, bo to partia ważna w polskiej polityce. Źle by się stało, gdyby ta tragedia spowodowała załamanie PIS, choć los strasznie im dokopał. Jeśli się po tym pozbierają, to jak dla mnie pokażą charakter. Uważam, że są nam potrzebni. Trzymam kciuki za Jarosława - matka umiera, Brat i Bratowa zginęli a własnej rodziny nie ma, najbliżsi współpracownicy też zginęli - ile człowiek może znieść ?
 • 2010-04-11 12:18 | szopa

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  "Obawiam się, że najbardziej z powodu braku tematu do POniżania Prezydenta" Człowieczek bez wyczucia miejsca i czasu. Niby dobrze chce, a komentarzem w takim stylu obraża pamięć Lecha Kaczyńskiego.
 • 2010-04-11 12:38 | Obserwator

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Mimo atmosfery żałoby i żalu trzeba myśleć naprzód i oczywiście ma rację Pani Redaktor, że wielka odpowiedzialność spoczywa na Platformie, która dla dobra kraju musi wypełnić powstałą lukę w obsadzie ważnych urzędów i zrobić to odpowiedzialnie korzystając z fachowców, odsuwając przy tym pozostałych z poprzednich lat partyjnych i związkowych funkcjonariuszy i szkodników
 • 2010-04-11 12:44 | tkw

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Wiem że jestem naiwny i to co teraz napiszę jest nierealne, ale napiszę.

  Ta katastrofa to jest okazja do ponownego postawienia pytania o koalicję POPIS. Nie ma już Prezydenta Lecha Kaczyńskiego a i atmosfera jest obecnie inna. Pewnie też na razie przywództwo w PIS obejmie ktoś inny niż Jarosław, który musi się pozbierać po tych nieszczęściach jakie na Niego spadły a spadło na Niego chyba najwięcej.
  Sporo się zmieniło, gdyby coś z POPIS-u się udało, to dla nas obywateli byłoby dobrze (zawsze uważałem, że to najlepsze dla Polski rozwiązanie) a i dla zmarłych byłby to niezły pomnik. Na gruzach i tragedii można budować.
 • 2010-04-11 12:54 | Bejotka

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy - i PiS'u.

  Niestety wpis sa 11:13 nie daje żadnej nadziei na poprawę klimatu politycznego (ani POlitycznego, ani PiSlitycznego)w Polsce.
 • 2010-04-11 13:09 | Wojtek-1942

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Trochę to jest przesadne z tą władzą absolutną. Bracia bliźniacy takową mieli i nie zdołali nabroić tak dużo jak się spodziewaliśmy a na dodatek przegrali, roztrwonili. O wiele bardziej mnie martwią nastroje jakie się podnoszą również wśród dziennikarzy. Nagle okazuje się, że najgorszy prezydent w historii Polski staje się mężem stanu. Wystarczy stać się przyczyną (mniej lub bardziej bezpośrednią)katastrofy by przejść metamorfozę? I nie pojmuję niektórych nawoływań by dociekania przyczyn zostawić na później. Po zderzeniu samochodów winnych milicja szuka natychmiast. Nie czeka by przycichły nastroje smutku i powagi. Ktoś, kto zdecydował o tym lądowaniu jest winien śmierci prawie stu osób. Jest odpowiedzialny za katastrofę. Nie żyje i to jest bolesne, bowiem każda śmierć jest bolesna lecz wina pozostaje winą nawet bez konsekwencji odpowiedzialności. A całkiem obok tematu to chodzi mi po głowie rezygnacja pana J. Kaczyńskiego z politycznej aktywności. To by się działo...
  Z poważaniem W.
 • 2010-04-11 14:26 | Fox Mulder

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Chylę czoło nad tragedią ludzką, ale nie mogę pojąć tego obłudnego trendu polegającego na tworzeniu sztucznego obrazu wielkiego męża stanu. Podobnie z decyzją lądowania - wiadomo, iż z Mińska czy Moskwy nie byłoby możliwe dotarcie na czas na uroczystości...
 • 2010-04-11 14:37 | Ala

  pani Janinie dziękuję za wyważone słowa

  i podzielam zdanie Wojtka-1942
  zdaję sobie sprawę, że o zmarłych nic źle, ale kreowanie z bardzo kiepskiego prezydenta nowego bohatera, ojca narodu, męczennika i nie wiem kogo jeszcze budzi zażenowanie
  poza tym znając jego cechy, rusofobię i chęć pokazania się Katyniu nie można nie wyobrażać sobie, co się mogło dziać na pokładzie
  żal pilota i załogi
  mam nadzieję, że nie zostaną ostatecznie kozłami ofiarnymi
 • 2010-04-11 14:44 | Jacobsky

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Osobiscie wolalbym, zeby Lech Kaczynski odszedl nie jako meczennik, ale jako prezydent - kandydat pokonany w wyborach, jesli oczywiscie pisane Mu bylo przegac wybory.

  Cala wladza w rece Platformy ? Byla juz cala wladza w rekach SLD, PiS, i jakos polska demokracja nie zalamala sie od tego. Nie zalamie sie rowniez od wladzy PO, ktora i tak nie bedzie trwac wiecznie.

  Bo w polskiej polityce nic nie trwa wiecznie (czytaj: dluzej niz 5-10 lat)

  Pozdrawiam. • 2010-04-11 15:02 | Joanna Kopytowska

  trwa żałoba

  Za wcześnie na jakiekolwiek komentarze polityczne , trwa żałoba w ludzkich secach , Polska została dotknięta tragedią , która przekracza wyobrażnię i przekracza także na przykład moją odporność psychiczną, to że dziennikarze ciepło i serdecznie mówią o Lechu Kaczyńskim jest próbą ukojenia żalu własnego i Polaków ugodzonych w sece tak mocno że trudno to wytrzymać
 • 2010-04-11 15:26 | Manwe

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  po pierwsze rozglądanie się po scenie nastąpiło już wczoraj. jeśli ktoś miałby czekać z tym tydzień, z góry skazałby się na porażkę. Cały spektakl, który oglądamy to polityka, każda wypowiedź jest głęboko przemyślana. Nie łudźmy się również, że coś się zmieni. Co najwyżej PiS może mieć problemy, żeby się pozbierać po utracie właściwie wszystkich przywódców. Za tydzień skończy się żałoba, za dwa zostanie wyznaczony termin wyborów i wówczas ruszy normalna kampania. Różnica może jedynie być taka, że jeśli mediom uda się wykreować LK na męczennika i bohatera narodowego, trudniej będzie prowadzić kampanię na zasadzie dystansowania się od niego.
 • 2010-04-11 15:45 | Andrzej

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Zgadzam się i również myślałem o zakończeniu kariery politycznej przez Jarosława. Jego rezygnacja z czynnego uprawiania polityki na najwyższym szczeblu pokazałaby, ze jest w nim trochę zwykłego człowieka.
  Odnośnie skutków katastrofy, dodam tylko, że może ona mieć ogromne znaczenie na zdecydowane poprawienie stosunków między Polską i Rosją. Wczorajsze zachowanie przywódców Rosji pokazało, że zależy im na tym i że mają dobrą wolę by wyciągnąć dłoń pojednania. Również wśród przecietnych Rosjan wyczuwało się jakąś nić sympatii do Polaków, mimo, że zginął prezydent- rusofob. Co do mediów, szkoda pisać.
 • 2010-04-11 16:15 | konrad44

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Adam Bielan, o ile wierzyć w jego słowa, w Radio Zet powiedział (Onet) :

  "Patrzyłem cały czas na niego, zerkałem, tak żeby oczywiście nie widział, nie czuł jakiejś presji. Ale trzymał się znacznie lepiej ode mnie i wiele osób pocieszał. Straszne chwile dla niego."

  To tylko pozory, czy naprawdę jest tak silnym człowiekiem ?
 • 2010-04-11 16:33 | jercym54

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Żal mi Jarosława, ale musiał bardzo nagrzeszyć. Na liście nie ma pana Kurskiego, dlaczego go nie zaprosili?
 • 2010-04-11 17:33 | tkw

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  10.04.2010 Platforma Obywatelska przejęła pełną władze w państwie. PIS-owskiego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego zastąpił Bronisław Komorowski, kandydat PO. Szefa NBP mianowanego przez Lecha Kaczyńskiego zastąpi osoba wskazana przez PO. Prezesa IPN zastąpi osoba wskazana przez PO. Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego zastąpi osoba wskazana przez PO. Dowództwo Armii zostanie wskazane przez PO. Kancelaria Prezydenta jest już kancelarią prezydenta Bronisława Komorowskiego a nie Lecha Kaczyńskiego. Itd. itp. Nie widzę żadnego znaczącego stanowiska w państwie, które by można jeszcze uznać za "będące w posiadaniu PIS".
  Nic już nie stoi na drodze PO w realizacji programu.
 • 2010-04-11 17:38 | Adam 2222

  Umarł król niech żyje król. Marginalna rola prezia powoduje ze nie ma wielkiego znaczenia czy ten etat jest


  obsadzony czy nie.
  Poza tym śmierć Kaczyńskiego nic nie zmieni. Tusk i tak ma już wszystko w rekach. Pozostawieni przy korycie PiSowcy, z wyjątkiem Kamińskiego i Kurtyki, z wdzięczności jedzą mu z reki.
  Pawlak, który "podskoczył" obcinając kasę w Weglu ma prokuratora na karku. Kamiński poleciał i taki sam los czekał Kurtykę. Nikt wiec Donkowi nie podskoczy, dodatkowo mając w pamięci Jarucka i kapturowy sad nad Lepperem.

  Swoja droga wygląda ze to ostatnia decyzja Kaczyńskiego spowodowała śmierć około stu osób. "Polski prezydent ląduje wszędzie gdzie chce" zamiast wylecieć wcześniej. Ale politycy i media chcą maksymalnie podgrzać nastroje by pogrążone w smutku społeczeństwo nie widziało ich przekrętów.
  Np. obecny przekręt Sikorskiego i Klicha z kupnem nowych samolotów dla rządu.
  Urban w "NIE" wielokrotnie o tym pisał, można zajrzeć do archiwum "NIE.
 • 2010-04-11 17:44 | andy

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  A TVP na ten przykład ?
 • 2010-04-11 17:57 | tkw

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Chcesz powiedzieć, że TVP może zablokować rządowy projekt ustawy ? A może to TVP nad nią będzie głosować a nie Sejm ? A może TVP może zgłosić veto ?

  A jakieś inne przykłady tego, co jeszcze "jest PIS-owskie" ?
 • 2010-04-11 18:01 | tkw

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  "Swoja droga wygląda ze to ostatnia decyzja Kaczyńskiego spowodowała śmierć około stu osób."

  masz jakieś konkretne podstawy by obciążać tym Lecha Kaczyńskiego ? Bo rzuciłeś ciężkie oskarżenie.
 • 2010-04-11 18:17 | Adam 2222

  "Kto szuka nie bladzi i kwita" chyba fraszka Leca. Jak ci się nie chce szukać to pomyśl. Ktory z pilotów,


  specjalnie dobranych, wbrew poleceniom wieży kontrolnej, podchodzi czterokrotnie do lądowania mając takich pasażerów na pokładzie ?

  Gdyby pilot lądował na innym lotnisku Kaczyński spóźniłby się na uroczystość.
  To byłby dopiero obciach.

 • 2010-04-11 18:36 | mtwapa

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  @tkw
  <snip>
  """
  Nie widzę żadnego znaczącego stanowiska w państwie, które by można jeszcze uznać za "będące w posiadaniu PIS".
  """

  Podaj takie stanowisko PO po wyborach w ktorych PiS wzielo parlament, premiera i prezydenta. Jesli wtedy nie byl to dla Ciebie problem, to dlaczego dzis jest?

  BTW, Ty na serio sadzisz ze Skrzypek mial kwalifikacje na szefa NBP a Kochanowski z jego filipikami sprawdzil sie jako RPO? Bo IMHO jesli jakis facet zajmujacy stanowisko jest do bani, to rzecza wtorna jest czy nalezy do Parti Zulusow Walczacych czy Rewolucyjno-Postepowej Parti Bantustanu. Zmiana jest porzadana.
 • 2010-04-11 18:52 | zaba z paryza

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  bylby to obciach, jescze jeden, tylko dlatego, ze Pan Prezydent nie lubial wstawac rano, i wszytko bylo zapiete na ostatni guzik.

  Jak juz pisalam, po cholere Prezydent lecial ?
  Pamietam jaka byla histeria, ze Tusk zostl zaproszony a nie prezydent. Nie mogl tego przelknac, musial poleciec, i to z wielka pompa, aby przykryc wydarzenie Tuska.

  Obawiam sie, ze Jaroslaw bedzie wszytko robil aby z swego brata zrobic MECZENIKA NARODOWEGO, a glupie media pojda w taniec, bo to dobry materila na news. I watpie aby Jaroslaw zakonczyl swoja kariere polityczna...
 • 2010-04-11 19:39 | adamo33

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Zgadzam się z Panią, że przed PO pojawia się pokusa, aby w obecnej sytuacji zgarnąc całą dla siebie. Ale pojawia się szansa, żeby pokazać, że polityka ma nieco inną twarz, i że nie zawsze, przy odejmowaniu stanowisk, najważniejsi są koleżanki i koledzy. Czas pokaże jak PO zda ten test. W każdym razie staje przed niepowtarzalną szansą, by zmienić w oczach Polaków pogląd na politykę.
  Obawiam się jednak, że tragedia w Smoleńsku niewiele zmieni w naszym życiu. Jest wielce prawdopodobne, że będzie tak jak po smierci Jana Pawła II. Czyli najpierw jedność, a po pogrzebie wszystko wróciło do tzw. normy. Obym się mylił.
  A jeśli chodzi o zmarłego prezydenta, to chciałbym aby jego smierć nie była wykorzystywana w nadchodzącej kampanii wyborczej. A tu też pokusa jest wielka.
 • 2010-04-11 19:40 | tkw

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Moje pytanie było konkretne i by na nie odpowiedzieć nie ma najmniejszego znaczenia, co miał PIS w 2006-7 roku i co ja o tym myślę. Pytam więc jeszcze raz - co ma PIS obecnie ? Czy to pytanie jest za mało konkretne ?

  BTW, IMHO - możesz pisać jaśniej ? Bo nie wiem, kogo pytasz.

  A jeśli uważasz, że jakiś facet na swoim stanowisku jest do bani, to oczywiście zrozumiałe jest, że uważasz zmianę za pożądaną. Ale mam nadzieję, że masz świadomość, że Twoje zdanie to tylko Twoje zdanie i np. ja mogę mieć odmienne. Skrzypek był b. dobrym prezesem NBP - jest to jedna z najlepiej funkcjonujących centralnych instytucji państwowych. Kochanowski miewał różne pomysły, ale nawet jeśli nie wszystkie rozumiem lub nie ze wszystkimi się zgadzam, to ceniłem go za odwagę działania i inicjatywę. Wysokiej rangi funkcjonariusz państwowy który tylko trwa i zadowala się samym posiadaniem stanowiska, to dla mnie coś złego.

  Pozdrawiam
 • 2010-04-11 20:08 | konrad44

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Prawdopodobnie podchodził raz do lądowania. To zdanie kontrolera, do którego dotarli rosyjscy dziennikarze.
 • 2010-04-11 20:29 | konrad44

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Trochę współczucia dla Jarosława Kaczyńskiego w tych szczególnie tragicznych dla niego dniach nie byłoby czymś złym i nie byłoby to oznaką słabości. Przynajmniej wymaga tego sytuacja, kultura i fakt, że zginęli ludzie.

  Osobiście z zapartym tchem oglądałem relację telewizyjną z pożegnaniem Lecha Kaczyńskiego. Szczególną uwagę zwróciłem właśnie na Brata. Nie okazał słabości ale wątpię by w jego głowie nie pojawiła się skrucha i zwykła, ludzka potrzeba płaczu.
  Strasznie współczuję Jarosławowi Kaczyńskiemu, córce pary prezydenckiej Marcie i wszystkim Rodzinom i Bliskim tragicznie zmarłych.

  Potem zobaczymy jak wszyscy zrobią z tej tragedii politykę.
 • 2010-04-11 20:34 | konrad44

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Co to znaczy musiał nagrzeszyć ? Jesteś osobą wierzącą tak ?
  To jestem arcyciekawy jak Ty postrzegasz Boga?
  Z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że skoro Jarek nagrzeszył to Lech musiał za jego grzechy zapłacić tak ?
  Tak więc wychodzi na to, że Bóg KARZE ludzi i w dodatku jest na tyle wyrafinowany i mściwy, że KARZE najbliższych by mocniej bolało ?

 • 2010-04-11 20:38 | jotkaes

  Wielka szansa na porozumienie sie z Rosjanami

  Wielu Polakom domagającym się tzw " prawdy historycznej "tak naprawdę nie zależy na tej prawdzie , bo ona jest powszechnie znana - zrobiło to NKWD na rozkaz Stalina. Oni chcą widzieć Rosję na kolanach, upokorzoną i błagającą o wybaczenie - tylko to jest w stanie ich zadowolić. Rosjanie jak każdy naród ma w swej historii powody do dumy i zdarzenia, których się wstydzą. Dla nich powodem do dumy jest zwycięstwo we Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Represje stalinowskie uważają jako zło konieczne, jako nieunikniony koszt bez którego nie byłoby zwycięstwa. Dzisiaj w Rosji rządzi pokolenie wnuków tych , którzy popełnili tę zbrodnie i nie poczuwają się do odpowiedzialności za czyny dziadków. Im bardziej natarczywie będziemy na nich naciskać, im głośniej wypominać krzywdy historyczne, tym bardziej będą zacinać się w w swym uporze.
  Zachowanie się władz i obywateli rosyjskich w obliczu katastrofy jest dla mnie takim szczerym choć nie wypowiedzianym PRZEPRASZAMY bo często same czyny mówią więcej niż słowa. I niedopuszczalne jest aby, nim jeszcze ostygły ciała ofiar z ekranu TVP1 , z ust red. Pośpieszalskiego sączył się jad nienawiści w postaci idiotycznych z insynuacji przy udziale red. Miśtala
 • 2010-04-11 21:43 | tkw

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Naprawdę masz tylko 17 lat ? Tym większy "szacun" dla Cię.

  Zgadzam się z Twoim zdaniem. "jercym54" palnął nieźle.
 • 2010-04-11 21:49 | tkw

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  1. w lotnictwie cywilnym o tym czy lądować czy nie decyduje pilot a nie wieża (tak przeczytałem z wywiadu z ekspertem lotniczym).
  2. sposób lądowania w żaden sposób nie mówi, kto podjął decyzję o lądowaniu.
  3. skutki spóźnienia na uroczystość byłyby poważne, ale to nadal nie wskazuje na sprawcę.

  Nadal nie podałeś przekonywujących dowodów na to, że to była decyzja Lecha Kaczyńskiego. A więc nadal Twoje oskarżenie jest bezpodstawne i traktuję je jako oszczerstwo.
 • 2010-04-11 21:56 | konrad44

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Nie oskarżam, śledzę co podają w mediach i przekazuje to tutaj widząc, że informacja o rzekomej czterokrotnej próbie lądowania jest prawdopodobnie fałszywa.
 • 2010-04-11 21:56 | tkw

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Człowieku co Ty wygadujesz ?! Zamiast współczuć Jarosławowi to Ty stawiasz tezę, że jak nie zrezygnuje z polityki to nie będzie człowiekiem ? A kim będzie - monstrum ? Potworem ? To może od razu weźmy kije i Go zatłuczemy, po co czekać aż sam się powiesi ? To nie dość nieszczęść, jakie na Niego spadły, to jeszcze ma się wyrzec tego, czemu poświęcił swoje życie i co jest dla Niego ważne ? To zamiast podziwiać w Nim siłę i charakter w TAKICH CHWILACH to Ty oczekujesz od niego, że zacznie się samobiczować ?
  PUKNIJ TY SIĘ W GŁOWĘ !
 • 2010-04-11 22:00 | tkw

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Mój wpis z 21:49 był odpowiedzią dla "Adam2222" oczywiście a nie dla Ciebie, "konrad44". Coś na tym forum szwankuje "drzewko".

  Pozdrawiam
 • 2010-04-11 22:31 | konrad44

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Konrad jestem.
  Widocznie tak, "drzewko" nie funkcjonuje tak jak wcześniej i już doszukiwałem się w swoich wypowiedziach oszczerstwa.

  Co do zarzutu Adama2222. Jestem zdania że w ciągu najbliższych dni żadne zarzuty ad personam wobec każdego pasażera i załogi, czy to pilota czy jeszcze kogoś innego, nie powinny padać bo jest to dostatecznym nietaktem mówić o przyczynach teraz, bez jakichkolwiek danych na ten temat. Trzeba po prostu czekać na opinię ekspertów i nie siać niepotrzebnych podejrzeń w tej sprawie. Wiadomo, że ciężko abstrahować od takich spekulacji, bo to ludzka natura podejrzewać wszystko i wszystkich o wszystko, nie mniej jednak takie stwierdzenia NIC wartościowego nie wnoszą.
  Ot, tyle z mojej strony.
 • 2010-04-11 22:33 | tkw

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  AMEN
 • 2010-04-11 22:40 | konrad44

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  "Bastiony PiS" to po części wymysł mediów i ludzie na takie proste pojmowanie polityki dali się złapać, i w taki sposób ją też określają.
 • 2010-04-11 22:50 | aster5

  Też tak myślę, jotkaesie. To jest jedyna "dobra" strona tej tragedii -

  możliwość porozumienia się z Rosjanami bez stosowania argumentów z zasobów tzw.polityki historycznej w edycji konserwatywnej prawicy usiłującej pogłębiać w nieskończoność poczucie winy w Rosjanach za wszystkie nieszczęścia spotykające nasz naród...
  Inna sprawa - czy ta okazja zostanie pozytywnie wykorzystana? - Tu, niestety, moja intuicja podpowiada mi: "na pewno nie" lub "raczej nie".
 • 2010-04-11 23:17 | zaba z paryza

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Konrad44
  Witam,
  tez widzialam pana Jaroslawa, dzieki Internetow, czytalam wypowiedzi pana Bielana... wydaje mi sie, ze jest to czlowiek, ktory na pozegolisku odzyskuje sily. Nie bede zaskoczona, jesli pan J. wyrazi: moj brat zginal jako meczenik, TO JA jestem jego kontynuacja, wyrocznia Polski.

  moje wielkie wspoloczucia dla corki, pani Marty, ktora stracila matke i ojca. straszne.

  Ale musimy odzielic fakty osobiste od publicznych. Zajmujemy sie tylko publicznymi.


 • 2010-04-11 23:27 | tkw

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Do "zaba z paryza":

  Gratuluję. Ty już wiesz, co powie Jarosław. A jak jeszcze umrze Mu matka (a jest umierająca), to ani chybi Jarosław ogłosi się Mesjaszem, prawda ?. Dzięki Tobie my też to wiemy.
  Cierpliwy jest Bóg, skoro nie trzasnął Cię piorunem.
 • 2010-04-11 23:30 | jotkaes

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Obyśmy się mylili !!!
  Europa zjednoczona z Rosją i Ukrainą. Europejska technologia + rosyjskie surowce + ukraińska ziemia to jedyna szansa przeciwwagi do chińskiej ekspansji i obrony swej pozycji.
 • 2010-04-11 23:31 | zaba z paryza

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  czytajac powyzsze opinie....
  Wybaczcie, pan Jarek nie zrezygnuje z polityki, to sa mrzonki, On to wszytko wyroci kota ogonem ( biedny ten Alik), z swego brata zrobi meczenika narodowego, i postawi na ostaniego konia aby wygrac wybory.
 • 2010-04-11 23:32 | tkw

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Ad "konrad44" 20:08

  Wszystko na to wskazuje. Czytałem wypowiedź byłego dowódcy pułku lotniczego, któremu podlegał ten samolot i pilot. Wyraźnie stwierdził, że nigdy Prezydent na niego nacisków nie wywierał a w Smoleńsku pilot tylko raz próbował a nie cztery razy i nie była to decyzja bezsensowna, skoro niewiele wcześniej wylądował tam samolot a lotnisko nie było zamknięte. Podjął próbę i się nie udało. Wypadki się zdarzają.
  Wychodzi na to, że nikt nie jest winien. Po prostu nieszczęście.

  Życie.
 • 2010-04-11 23:35 | tkw

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  A już wielu zdążyło oskarżyć Lecha Kaczyńskiego o zamordowanie 94 osób (uznali, ze KAZAŁ lądować).

  Jak już pisałem - polityka to brutalna działka, nie ma tam miejsca na sentymenty czy przyzwoitość. I nawet nie liczę na to, że jeśli okaże się, że faktycznie z tym lądowaniem wszystko było normalnie, to ktokolwiek z tych, co zarzucili Lechowi winę, napisze "odszczekuję".
 • 2010-04-11 23:36 | zaba z paryza

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Cholera, musze wiezyc w tego Boga aby mnie trzasnal!

  a moze On trzaska gdzie indziej?

  - innej beczki smierc rodzicow, matki, to chronologia zycia, a smierc brata, czy pochowku to moze byc bodzic stymulujacy......
 • 2010-04-12 00:03 | aster5

  ...i oby się nasza intuicja myliła!

  Co daj nam, Panie Boże, dla równowagi chociażby.
  PS. Męczennikiem to ś.p. L.K. już został obwołany w niektórych mediach i blogach...
 • 2010-04-12 12:22 | mtwapa

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  @tkw
  """
  Moje pytanie było konkretne i by na nie odpowiedzieć nie ma najmniejszego znaczenia, co miał PIS w 2006-7 roku i co ja o tym myślę.
  """

  No wiec odpowiem Ci konkretnie: kazdy ktoremu nie przeszkadzalo to ze PiS poprzednio wzial wszystko w 2006 i ktory ma to za zle PO ze znajdzie sie w podobnej sytuacje w 2010 nich spada na drzewo. Jak Kuba Bogu tak Bog Kubie.

  re IMHO: in my humble opinion ( w mojej skromnej opini).
  tkw => ¿no comprende Ingles?

  """
  masz świadomość, że Twoje zdanie to tylko Twoje zdanie i np. ja mogę mieć odmienne.
  """

  Jak chcesz to mozesz uwazac Skrzypka razem z reszta PiSu za niedoszlego Nobliste z ekonomii. S. nie narobil szkod na wielka skale bo byl przeglosowywany w radzie ustalajacej kursy etc. To musi byc fajne przeypisywanie Skrzypkowi chwaly za stabilniosc waluty w sytuacji w ktorej w/w glosowal przy podejmowaniu decyzji wielokrotnie inaczej niz wszyscy pozostali.
  Mimo to udalo mu sie wywalic w wyniku konfliktow dwoch czlonkow rady: Pruskiego i Rybińskiego.

  Oceny ludzi nie maja sensu jesli sa wylacznie polityczne: moj gazda/twoj gazda. Albo Skrzypek potrafil mowic po angielsku i wymowic nazwisko szefa FEDu albo nie. jesli nie (a to mozesz sobie zobaczyc na youtube) to o jakich kompetencjach mowimy?
  Wyobrazasz sobie wyksztalconego w USA polskiego politologa wymawiajacego "Bush" przez "H"?

  ""
  ceniłem go za odwagę działania i inicjatywę.
  """
  To powinienes tez cenic decyzje pilotow pod Smolenskiem.
 • 2010-04-12 13:44 | ariel

  czy natychmiastowe zmiany są konieczne?

  Pani redaktor,
  zastanawia mnie, czy naprawdę trzeba było w pierwszej kolejności mianować nowego szefa kancelarii? czy nie mógł nim - do ogłoszenia wyboru nowego prezydenta - być Sasin? Czy trzeba powoływać nowego szefa BBN? może mógłby urząd ten sprawować dotychczasowy zastępca?
  Pośpiech obsadzania "zwolnionych" stanowisk jest co najmniej niesmaczny...
 • 2010-04-12 13:49 | tkw

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  No wiec odpowiem Ci konkretnie: kazdy ktoremu nie przeszkadzalo to ze PiS poprzednio wzial wszystko w 2006 i ktory ma to za zle PO ze znajdzie sie w podobnej sytuacje w 2010 nich spada na drzewo. Jak Kuba Bogu tak Bog Kubie.

  TKW: zapewne uczyliśmy się logiki w różnych szkołach, bo według mnie Twoja odpowiedź nadal jest nie na temat.


  tkw => ¿no comprende Ingles?

  TKW: jeśli uważasz to za wyraz kultury osobistej, to znowu – pewnie wychowywaliśmy się w różnych warunkach. W moim otoczeniu pytanie rodzaju „nie rozumiesz po polsku ?” traktowane jest jako mało grzeczne.


  To powinienes tez cenic decyzje pilotow pod Smolenskiem.
  TKW: naprawdę uczyliśmy się logiki w różnych szkołach. Zapewne jeszcze bardziej powinienem cenić niejakiego Adolfa Hitlera, bo ten to dopiero miał odwagę podejmować decyzje !

  Proponuję zakończyć ten dialog. Od moich dyskutantów oczekuję logiki, argumentów i kultury, nie oczekuję, że koniecznie zgodzą się z moimi poglądami.
 • 2010-04-12 14:43 | mtwapa

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  """
  TKW: zapewne uczyliśmy się logiki w różnych szkołach, bo według mnie Twoja odpowiedź nadal jest nie na temat.
  """

  Tak Kali, nie powinnismy pytac o Twoja krowe ktora zabrales.


  """
  Pytam więc jeszcze raz - co ma PIS obecnie ?
  """

  A jesli ma tyle samo co Samoobrona, Liga Polskich Rodzin czy Stowarzyczenie Milosnikow Kretow to co? Jest jakies prawo czy zwyczaj mowiacy o tym ze PiS ma miec cokolwiek poza sztandarem partyjnym?

  """
  TKW: naprawdę uczyliśmy się logiki w różnych szkołach.
  """

  Bardzo mozliwe. Wg twojej "logiki" RPO wystepujacy z propozycjami z innej planety byl "odwazny", w/g konwencjonalnej po prostu niezbyt madry.

  """
  W moim otoczeniu pytanie rodzaju „nie rozumiesz po polsku ?” traktowane jest jako mało grzeczne.
  """
  W moim otoczeniu kazdy wie co to jest IMHO. Jak nie wie to nie zna angielskiego/nie czyta angielskich forow/blogow.


  Jeszcze na koniec: mam gdzies PO. Nie identyfikuje sie z nia mimo ze w ramach mniejszego zla ostatnio na nich glosowalem. I jestem zdania ze byloby duzo lepiej gdyby na wszystkie opuszczone stanowiska (BBN, RPO, NBP) mianowano ludzi ktorzy nie sa partyjnymi dzialaczami PO. Na razie masz ex-wiceministra z rzadu PiS w BBN: Kozieja). Zdecyduj sie czy Koziej jest do bani bo nominowal go Komorowski czy moze jednak jest OK bo wydawal sie takim byc kiedy minowal go do swojego rzadu PiS.
  Uzyjesz swojej przepoteznej logiki?
 • 2010-04-12 14:50 | HMS.

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Lech Kaczyński nie był dobrym prezydentem.
  Jeszcze w kilka dni temu większość z nas nie mogła doczekać się końca jego kadencji. Często wzbudzał w nas uczucie złości i zażenowania.
  A dzisiaj... okazuje się, że był wielkim politykiem, przywódcą narodu itp.
  Czysta hipokryzja. Jest dobra tradycja, że o zmarłych nie mówi się źle - zamilczmy nad tą trumną.
  W tej katastrofie zginęło wielu porządnych ludzi - szkoda ich. Zginęli też ludzie o których lepiej zapomnieć.
  Co będzie dalej? Tak samo jak dotychczas, nie takie tragedie nie zmieniły Polaków. Czy zmieniła naszą mentalność śmierć papieża, przegrana kampania wrześniowa, upadki powstań, upadek I Rzeczpospolitej - nie, pozostaliśmy tacy sami - skłóceni wewnętrznie, pełni nienawiści do każdego kto nie myśli tak samo.
  "Nic już nie będzie takie samo i nic nie będzie działo się tak samo." - Wszystko będzie tak samo..., nowi zastąpią zmarłych. Nowi na ogół są bardziej agresywni, bo muszą utrwalić swoją nową pozycję.
  Gdy minie szok - wojna (polityczna) będzie jeszcze krwawsza. Przygotujcie się na najgorsze, na wykorzystywanie tej katastrofy jako politycznego narzędzia walki. Bo trudno będzie bronić się przed takim atakiem. W tej walce jedyną zasadą jest zniszczyć wroga - właśnie wroga, nie przeciwnika czy konkurenta.
 • 2010-04-12 15:00 | Kangaroo

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  A ja pamietam wyprawe L.K do Gruzji sprzed 2 lat i oskarzenie pilota
  o nie wykonanie rozkazu ktory nie chcial ladowac tam gdzie chcial
  L.K gdyz uznal to za niebezpieczne i pozniejsze kozaczenie na granicy
  z Osetia
 • 2010-04-12 17:42 | tkw

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  A kto oskarżył pilota ? I co się z tym oskarżeniem stało, stanął przed sądem ? Jaki udział w stawianiu oskarżenia miał Lech Kaczyński ?
 • 2010-04-12 18:29 | konrad44

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Pamiętam, że nie tak dawno sąd wydał uniewinniający wyrok w sprawie podpułkownika Marka Miłosza, pilota samolotu, który spadł pod Warszawą z Leszkiem Millerem na pokładzie.
 • 2010-04-12 18:45 | konrad44

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Tak, choć za chwilę kończę 18.
 • 2010-04-12 19:06 | tkw

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  NO TO BĘDZIE IMPREZKA !!!!!!

  Gratuluję, wprawdzie żony jeszcze przez 3 lata sam nie możesz sobie wybrać (rodzice muszą się zgodzić), ale Prezydenta RP będziesz mógł wybierać. Wychodzi na to że wybranie prezydenta to pikuś, wybrać żonę to sztuka ! Ale Twoja dziewczyna (jeśli ją masz, zakładam że jest Twoją rówieśnicą) będzie mogła SAMODZIELNIE wybrać Ciebie, doradzam więc kupno kwiatków dla niej, przez 3 lata powinieneś być dla niej szczególnie miły.

  Polska to ciekawy kraj ...

  Miłej zabawy na 18-tce.
 • 2010-04-12 20:57 | annad

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  podzialam opinię,irytuję się jak niewiele mówi się o innych pasażerach tego nieszczęsnego lotu, sądzę ze lampki pod pałacem są także dla nich,bo gdzie je zapalić, a z relacji medialnych wynika jakby wyłącznie dla prezydenta
 • 2010-04-12 21:02 | El-Ka

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Marszałek - prezydent Komorowski musi mieć zaufanie do szefa kancelarii. Widocznie do pana Sasina nie ma
 • 2010-04-12 21:18 | Samuel Juszkiewicz

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Uważam, że Bronisław Komorowski powinien zrzec się swoich nowych, prezydenckich kompetencji na rzecz kolejnego w porządku konstytucyjnym marszałka senatu - B. Borusewicza. Jest on osobą niezależną zarówno w stosunku do PO jak i PiS-u. W ten sposób można by było uniknąć kontrowersji związanych z nowymi nominacjami na wakujące stanowiska.
 • 2010-04-12 23:01 | zwyklypolak

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  PIĘKNA TA WASZA POLITYKA, oj piękna, PRZEPIĘKNA Miłość i polityka. Oo 2007 roku marzyliście o takim kaczym, prawicowym nieszczęściu. Ten wasz młody bohater Michał Zygmunt w szczególny sposób reprezentuje WASZE OBRZYDŁE PISMO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • 2010-04-12 23:25 | konrad44

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Dziękuję.
  Ale najpierw muszę porządnie przygotować się do matury, to na razie dla mnie priorytet. Już wyprzedzając następne pytanie mówię, że chodzę o rok wcześniej do szkoły i dlatego tak wcześnie zdaję maturę.

  Koniec dywagowania na ten temat bo dostanę bana.

  Ukłony,
  Dobranoc.
 • 2010-04-13 00:34 | udubej

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Żadnego czekania, żadnej delikatności i jedwabnych rękawiczek. Żadnego wyciągania ręki bo odgryzą. Nie czuje Pani jak się ten wulkan zaczyna gotować? Oni dostali amoku i trzeba im natychmiast odebrać zabawki zanim sobie i nam zrobią krzywdę!
 • 2010-04-13 00:43 | tkw

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  A możesz wskazać, do czego to odnosisz (do czyjej wypowiedzi) ? "Drzewko" przy tel liczbie wpisów nie pokazuje tego zbyt wyraźnie.
 • 2010-04-13 02:03 | udubej

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Wykarczowałem drzewko. Do apelu pani Paradowskiej żeby wszystko było cacy sie odnoszę
 • 2010-04-13 23:41 | hekek

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Niektóre obraźliwe komentarze pod kierunkiem pani Paradowskiej i redakcji świadczą o nieuważnym czytaniu artykułu i braku kultury osobistej. Można się nie zgadzać z autorką i polemizować z nią bez obrażania jej osoby. Tekst pani Janiny rozumiem jako zwrócenie uwagi na to, że w zaistniałej sytuacji Platforma Obywatelska ma ogromny wpływ na sprawowanie rządów i podejmowanie niezwykle ważnych dla Polski decyzji. To, czy poczynania rządu z premierem Donaldem Tuskiem i decyzje marszałka Komorowskiego będą odpowiedzialne i rozsądne czy będą tylko przejawem partyjniactwa określiła autorka "wielką odpowiedzialnością". I tyle. Mnie osobiście najbardziej interesuje zachowanie pana Komorowskiego. Na ile okaże się samodzielnym i niezależnym od środowiska partyjnego, które reprezentował dotychczas i które organizuje i finansuje jego kampanię prezydencką.
 • 2010-04-14 18:37 | wernerka

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  do tkw:
  proponuje herbate z melisa na uspokojenie. To sa tylko spekulacje, chyba kazdy ma prawo zastanawiac sie nad tym co zrobi Jaroslaw Kaczynski?? Swoja droga, mnie tez to bardzo ciekawi. Spotkala go okropna tragedia i bardzo mu tego wpolczuje. Ale zgadzam sie z tym, ze jesli odejdzie z polityki, to rzeczywiscie pokaze ze jest tylko zwyklym czlowiekiem. Nic sie jednak na to nie zanosi czytajac ostatnie doniesienia o tym ze pochowek na Wawelu to rowniez jego decyzja...
 • 2010-04-14 20:27 | tkw

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  1. Dzięki za radę, akurat melisę mam. Kiedyś po powrocie z zakupów w Auchan zorientowałem się, że chyba klient przede mną zostawił przy kasie jedną torbę i ja ją niechcący zabrałem wraz ze swoimi, tam była melisa. Tak więc mam dwa opakowania, ale chyba nigdy melisy nie piłem.

  2.spekulować oczywiście można, sam czasem to robię. Ale wiele wpisów zdecydowanie przekracza ten poziom, to są jednoznaczne oskarżenia i często bardzo podłe. I do tego Jarosław bronić się raczej nie może. Jest wpis w którym autor jednoznacznie sugeruje, że czeka żeby Jarosławowi Matka zdechła to będziemy mieli proces beatyfikacyjny - to już nie są spekulacje.

  3. Twoje rozumowanie jest logiczne (odejdzie z polityki to okaże ludzkie uczucia) ale ma jedną wadę - a jak nie odejdzie to nie okaże ? A co Mu zostało ? Żony nie ma, dzieci nie ma, Brat zginął i wszyscy na Brata a przede wszystkim na Niego samego plują, Matka umiera (nieważne, że ze starości i że to normalna kolej rzeczy, ale chyba boli ?), najbliżsi współpracownicy, można rzec z dużym prawdopodobieństwem przyjaciele, zginęli "za jednym zamachem". Kto z tych co tak plują potrafi sobie wyobrazić, co ten człowiek czuje ?
  Pozostało mu tylko to, czemu był wierny całe życie. Przecież to jest patriota, nie ma znaczenia, czy zgadzam się z Jego poglądami czy nie, ale patriotyzmu Mu odmówić naprawdę nie można. Czemu tak trudno przyjąć, że postawa "inna niż moja" nie jest od razu postawą nie-Polaka, nie-patrioty czy inne "nie-". Czy tak trudno zrozumieć, że patriotyzm można okazywać na bardzo różne sposoby ?

  Co do pochówku - nie wiem czy słowo "decyzja" jest adekwatne. Ktoś zgłasza pomysł, ktoś go forsuje a jeszcze ktoś musi wyrazić zgodę by to zrealizować ale wyrażenie zgody nie oznacza automatycznie zachwytu nad samym pomysłem. Na razie wiemy tylko, że ten, którego zgoda jest niezbędna, zgodę wyraził (Dziwisz jako Metropolita Krakowski). Reszta to spekulacje:
  - czy Dziwisz tylko się zgodził, czy pomysł gorąco popiera ? A może sam go zgłosił ? To pytanie jest ważne, bo tłuszcza opluła Jarosława za to, że zażądał Wawelu - a wszystko wskazuje, że nie zażądał, kto inny był pomysłodawcą
  - czy Rodzina chce tego bardzo czy po prostu się zgadza. To jest pewna różnica. Staram się postawić w sytuacji Jarosława, co ja bym zrobił na Jego miejscu. Wydaje mi się, że taki pochówek stanowi silną podbudowę idei jakie reprezentował Zmarły, to jest jakiś pomnik. Więc pokusa wyrażenia zgody jest duża. Ale my tego nie wiemy na razie.
  - mowa jest o pogrzebie Prezydenta. Wcale się nie zdziwię, gdy po jakimś czasie okaże się, że władza powiedziała rodzinie "spadać, my decydujemy, to nie jest osoba prywatna". Tym bardziej że ta władza wie, jaka nienawiść spadnie na Jarosława za to. To są oczywiście tylko teoretyczne rozważania, ale jeśli dopuszczasz spekulacje, to może i takie należy dopuścić ?
  - itd.

  Pozdrawiam
 • 2010-04-14 21:13 | jovanka

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Dowództwo armii, z tego co czytam, na razie nie jest powoływane - są zastępcy, a z nominacjami marszałek Komorowski się wstrzymuje. Prezesa NBP na razie nie powoływano. Jakoś nie przeszkadzało zwolennikom PiS, że obsadę na najważniejsze stanowiska w państwie mają decydujący wpływ politycy ich formacji lub z niej się wywodzący. Naturalna kolej rzeczy - kto ma władzę ten ma rację. Czy tylko rację mamy MY, a ONI już nie?
 • 2010-04-16 11:48 | faraday

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Nominacje Komorowskiego uważam za niezbędne minimum.Szef kancelarii MUSI miec zaufanie przełozonego - szef BBN jest niezbędny w chwili szaleństwa związanego z pogrzebem Prezydenta i cała zaistniałą sytuacją- tym bardziej że dotychczasowy szef-niech z Bogiem spoczywa- niezbyt sobie radził -na nim spoczywała odpowiedzialnośc także za organizacje podrózy Prezydenta - widac jak sie mści mianowanie na takie stanowiska laików.Po za tym -Komorowski zachowuje sie z ogromnym taktem i przypisywanie mu podłych intencji i obrzucanie błotem jest tylko walka polityczną ,i świadczy o tym jak ją prowadzic bedzie PiS.To kwestia chorej mentalności Jarosława-wystarczyło obserwowac jego zachowanie na lotnisku -kamienna twarz,zero uwagi dla bratanicy-oczekuję po nim tylko podłości.
 • 2010-04-18 23:18 | wernerka

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  do tkw:

  Z ta matka to rzeczywiście przesada, chociaż myślę ze był to po prostu żart. Byc moze nie czas, nie miejsce, ale rozumiem frustracje – decyzje o pochowku na Wawelu podjęto za plecami całego społeczeństwa i za nic ma się protest części tego samego społeczeństwa co również i mnie doprowadza do rozpaczy. I nie pozostaje już nic innego jak złośliwość i czasami agresja.

  Nie potrafię sobie wyobrazić, co czuje Jarosław Kaczynski i nie ulega wątpliwości ze musi być silnym człowiekiem żeby jakos sobie z tym wszystkim radzic. Ale jego decyzja o pochowku, pomijając już czy słuszna, czy nie, (wspoldecyzja, Dziwisz przyznał się ze pomysł pochodził od rodziny, a on sam podjął ostateczna decyzje) wywołała ogromny zamęt w kraju i fale nienawiści po obydwu stronach barykady. Czy to było nam potrzebne? Być może się mylę, ale uważam, ze to on był architektem tej decyzji i służyła ona miedzy innymi po to, aby znowu podzielić społeczeństwo, zmobilizować elektorat, szczególnie ten „bardziej patriotyczny”. Jeszcze nie skończyła się żałoba, a już mamy w kraju podział na patriotów, niedostatecznych patriotów, nie-patriotów… Ktoś, kto te decyzje podjął, wiedział, jakie wywoła skutki. Nie twierdze ze Jarosław Kaczynski nie jest człowiekiem czy patriota. Twierdze tylko, ze decyzja o pochowku była paradoksalnie bardzo „nie-patriotyczna”, bo znowu podzieliła cały naród.

  Pomnik? Czy niewystarczającym pomnikiem było to ze w obliczu tragedii zjednoczył się cały naród? Ze opłakiwali go wszyscy, bez względu na poglądy polityczne? Ze w pamięci wszystkich pozostanie patriota, który zginął na posterunku? Mosty, ulice, stadion, Powązki? Czy to nie wystarczy, czy potrzebny jest Wawel, miejsce historyczne, symboliczne, nietykalne? A szczególnie dla Krakowa, z którym Kaczynski w ogóle nie byl związany? Wiec śmiem spekulować, ze to decyzja czysto polityczna. I patrząc na obecna władzę i jej brak plecow i zdecydowania, spekuluje, ze nie była to decyzja tej władzy.

  Również pozdrawiam
 • 2010-04-18 23:18 | wernerka

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  do tkw:

  Z ta matka to rzeczywiście przesada, chociaż myślę ze był to po prostu żart. Byc moze nie czas, nie miejsce, ale rozumiem frustracje – decyzje o pochowku na Wawelu podjęto za plecami całego społeczeństwa i za nic ma się protest części tego samego społeczeństwa co również i mnie doprowadza do rozpaczy. I nie pozostaje już nic innego jak złośliwość i czasami agresja.

  Nie potrafię sobie wyobrazić, co czuje Jarosław Kaczynski i nie ulega wątpliwości ze musi być silnym człowiekiem żeby jakos sobie z tym wszystkim radzic. Ale jego decyzja o pochowku, pomijając już czy słuszna, czy nie, (wspoldecyzja, Dziwisz przyznał się ze pomysł pochodził od rodziny, a on sam podjął ostateczna decyzje) wywołała ogromny zamęt w kraju i fale nienawiści po obydwu stronach barykady. Czy to było nam potrzebne? Być może się mylę, ale uważam, ze to on był architektem tej decyzji i służyła ona miedzy innymi po to, aby znowu podzielić społeczeństwo, zmobilizować elektorat, szczególnie ten „bardziej patriotyczny”. Jeszcze nie skończyła się żałoba, a już mamy w kraju podział na patriotów, niedostatecznych patriotów, nie-patriotów… Ktoś, kto te decyzje podjął, wiedział, jakie wywoła skutki. Nie twierdze ze Jarosław Kaczynski nie jest człowiekiem czy patriota. Twierdze tylko, ze decyzja o pochowku była paradoksalnie bardzo „nie-patriotyczna”, bo znowu podzieliła cały naród.

  Pomnik? Czy niewystarczającym pomnikiem było to ze w obliczu tragedii zjednoczył się cały naród? Ze opłakiwali go wszyscy, bez względu na poglądy polityczne? Ze w pamięci wszystkich pozostanie patriota, który zginął na posterunku? Mosty, ulice, stadion, Powązki? Czy to nie wystarczy, czy potrzebny jest Wawel, miejsce historyczne, symboliczne, nietykalne? A szczególnie dla Krakowa, z którym Kaczynski w ogóle nie byl związany? Wiec śmiem spekulować, ze to decyzja czysto polityczna. I patrząc na obecna władzę i jej brak plecow i zdecydowania, spekuluje, ze nie była to decyzja tej władzy.

  Również pozdrawiam
 • 2010-04-22 22:25 | krystyna

  Re:Wielka odpowiedzialność Platformy

  Drogi Adamie2222
  Gdyby glupota bolala to bys bardzo cierpial.Z fantazji ktore tworzysz ,mozna wysnuc ze jestes kompletnie pozbawiony logicznego myslenia a Twoje wywody sa wysnute na podstawie zaslyszanych tracacych jadem wywodow wrogow L. Kaczynskiego.