Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Po co nam nowe dowody osobiste

(8)
Nowe elektroniczne dowody osobiste ułatwią kontakt z urzędnikami, upowszechnią podpis cyfrowy i zastąpią inne dokumenty – obiecuje rząd. Ale najpierw trzeba przekonać Polaków, że technologiczna rewolucja nie naruszy ich prywatności.
  • 2010-04-29 05:35 | maja89

Zhackowanie tego dziadostwa zajmie w porywach 10 minut a potem hulaj dusza...

.. dla zlodziei i placze w urzedach.
  • 2010-04-29 06:24 | Werbalista

Re:Po co nam nowe dowody osobiste

Jakie narzedzie? Jakie ulatwienia? To nowy biurokratyczny wymysl, aby panstwo uzyskalo jeszcze wieksza kontrole nad obywatlem. Za komunizmu, to byla fraszka - w Polsce dopiera teraz zaczyna sie prawdziwy zamordyzm. Bylo SB, teraz jest ABW, CBS, Wydzial d/s przestepstw zorganizowanych, a innych rodzajow policji juz nawet nie sposob policzyc. Wszystko kontroluja, tylko niczego nie moga znalezc. A co sie stalo z "przebrzydlym" obowiazkiem meldunkowym. Ano nic - obowiazuje dalej, jak za komuny - tylko lepiej, bo komputerowo.
    Wszystkie wysilki biurokracji zmierzaja do tego, aby kontrolowac coraz wiecej dziedzin zycia kazdego obywatela i wsciubiac swoj siny nochal pod kazda koldre. Dlaczego NFZ ma wiedziec cokolwiek o moim stanie zdrowia? To instytucja taka jak bank, ja oplacam ubezpieczenie, a oni refunduja koszt uslug medycznych. I maja prawo do informacji o mnie jeszcze mniejsze niz zwykla firma ubezpieczeniowa, bo ta musi okreslic ryzyko ubezpieczenia, a NFZ musi mnie ubezpieczyc. "Informacja, ktora moze uratowac zycie?" - bzdura! Nie znam zadnych statystyk na ten temat, wiem natomiast, ze osoby szczegolnie narazone na niebezpieczenstwo (alergie, cukrzyca, cisnienie krwi) sami zabiegaja o to, zeby miec przy sobie informacje i zalecania odnosnie ratowania zycia. Innym, posiadanie "konta" w NFZ na temat stanu zdrowia pomoc moze tyle ile umarlemu kadzidlo.
    Zakup biletow na dowod osobisty, to ma byc ulatwienie? Dlaczegoz to mialbym podawac jakiekolwiek informacje na swoj temat firmie panstwowej, czy prywatnej? Zeby zreczniej mogli mnie zasypac reklamami oraz sprzedac moje dane innym firmom szukajacym do mnie dojscia?
    Mam nadzieje, ze posiadacze nowych dowodow pojda po rozum do glowy i jak najszybciej zneutralizuja caly ten mikroprocesor. Pozdrowienia i ... smierc frajerom.
  • 2010-04-29 06:29 | Marcin

Niekompetencji oraz chamstwa w urzedach nie zastapi zadna, najnowsza nawet technologia. Juz widze te tlumy emerytow uzywajacych podpisu elektronicznego w Polsce. Koleknu nikomu niepotrzebny dokument.
  • 2010-04-29 12:30 | sebek

To prawda, zamiast poprawy jakości obsługi ludzi przez ludzi, wprowadza się kolejny bajer. W Polsce wszystko wprowadzane jest nie dla usprawnienia i polepszenia życia obywateli lecz na zasadzie bajeru i z tłumaczeniem "bo w Unii kazali".
  • 2010-04-29 14:16 | micjur

Chyba rzeczywiście edo ma byc wprowadzony "bo Unia kazała".Wiadomo od lat b.wielu,że komputeryzacja bałaganu tylko ten bałagan potęguje.Powołanie się na przykład brytyjski jest nonsensowne.Ogłoszony rządowy program "paperless administration" nie wymaga wcale edo ani podpisu elektronicznego i jest nacelowany na uzyskanie dostępu internetowego dla każdego obywatela do usług administracyjnych oraz uzyskania mierzalnych oszczędności.Projekt edo,sam z siebie , nie wniesie ani żadnych oszczędności ani nie zapewni obywatelom bezpośredniego dostępu do usług administracyjnych,bo nie są one skomputeryzowane.Tu wyłazi nasze zapóżnienie cywilizacyjne.Kłopotów przybędzie wszystkim .Do końca nie jestem przekonany ,że edo ma byc obligatoryjne w Unii.Chciałbym uzyskac odpowiedż na pytanie: qui bono ?
  • 2010-04-30 15:39 | sceptyczny_33

Z jednej strony haker lub inny przestępca bez problemu włamie się do takiego dowodu,
    a z drugiej strony ja (posiadacz) nigdy nie będę miał stuprocentowej pewności
    co się w chipie znalazło i czy podczas wizyty w jakimś urzędzie nie zostało nic do niego dograne.
    Bez sensu!
    To wszystko coraz bardziej pachnie "Rokiem 1984",
    a naiwni i potulni obywatele na wszystko się zgadzają bez mrugnięcia okiem.
  • 2010-04-30 22:32 | camel

Póki Polska nie będzie państwem prawa (a ciągle jej daleko do tego) takie inicjatywy są dla Polaków niebezpieczne. Nie wiadomo, co władcy zechcą tam zakodować i jak to wykorzystać. Wiadomo za to, że w naszym państwie wzorowanym na Rosji carskiej (tak tak, proszę się nie dziwić, to wina posiadania stolicy w zaborze rosyjskim), człowiek jest niczym za to bumaga wszystkim. Codziennie mamy tego dowody. Prawo jest uznaniowe (sprawdzić, czy nie ksiądz), niespójne, niemoralne (zapisane są w nim liczne nierówności i przywileje). Razem daje to jeden efekt: im mniej takie państwo wie o nas, tym dla nas bezpieczniej. Należy zbojkotować elektroniczne kennkarty!
  • 2010-05-01 01:57 | Adam 2222

Trzeba poczekac troche, moze Urban wyniucha ktory z misow Tuska zrobi kase