Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Zaskakujące wyniki sondażu CBOS

(19)
W mediach pojawiła się informacja, która wprawiła mnie w prawdziwe zdumienie, a powiem nawet więcej, w mentalną konfuzję. Dowiedziałam się mianowicie, że w „kwietniu w Polsce znacząco poprawiły się nastroje społeczne”.
 • 2010-05-02 08:07 | Qba

  Media a reszta społeczeństwa

  Witam,

  a może to jednak media prezentują nieprawdziwy świat? Każda smierć jest straszna ale gdy tych śmierci pokazywanych jest codziennie tysiące, to w końcu, po kolejnym komunikacie, reakcja odbiorcy ogranicza się do : "a na ile mnie to dotyczy i co ja z tego mam"? Może żałoba narodowa trwała głównie w mediach, zwłaszcza tych przyPISanych?
  Może wyniki sondażu pokazały, że społeczeństwo polskie odetchnęło po tym - niestety, dosyć radykalnym - rozwiązaniu problemu wielkości małych ludzi?
  Pozdrawiam
  Qba
 • 2010-05-02 08:11 | Jacek

  Re:Zaskakujące wyniki sondażu CBOS

  Droga Pani Redaktor, coz za banalny i nieudany w swojej probie dowcipkowania komentarz. Prosze porozmawiac z socjologami; wyniki sa moze i zaskakujace, ale jeszcze bardziej - przyczyny takich postaw.
 • 2010-05-02 14:14 | MaliNeo

  Zaskakująco nieudany komentarz

  Przepraszam Panią Redaktor, ale to nie jest najbardziej udany komentarz jaki przeczytałem na portalu polityka.pl...

  Na logikę powinny się pogorszyć nastroje społeczne? A może pytanie w sondażu było o sytuację życiową respondenta a nie o stan państwa? Albo Polacy są na tyle dojrzali, żeby po jednej katastrofie nie przerzucać się masowo z odpowiedzi "życie jest dobrze" na "życie jest złe"? Przykro mi to powiedzieć, ale sięganie do wyjaśnienia przez "nasz narodowy charakter" w oparciu o tak nikłe podstawy to pójście po linii najmniejszego oporu - intelektualnego.
 • 2010-05-02 17:50 | Wojtek-1942

  Re:Zaskakujące wyniki sondażu CBOS

  Myślę, że jednak to jest nieporadność językowa tych, którzy wyniki badań publikują. Pamiętam jak to dawniej twierdzili, że pokazują stopień zaufania respondentów do instytucji lub osób. Badają np. ilość kredytów a publikują stopień optymizmu itp. Nie ono jedni zresztą nie radzą sobie z językiem polskim i znaczeniem używanych słów.Z poważaniem W.
 • 2010-05-02 18:12 | andy

  Re:Zaskakujące wyniki sondażu CBOS

  Jeśli sondaż robiony był pod koniec kwietnia to sprawa jest prosta - odszedł niechciany prezydent oraz parę innych nielubianych osób. Może to brutalne i cyniczne co piszę ale taki wniosek sam się nasuwa.
 • 2010-05-02 19:49 | jotkaes

  Re:Zaskakujące wyniki sondażu CBOS

  Coś w tym jest - słyszałem a także osobiście spotkałem się z przejawami radości u wielu osób na wieść o wypadku pod Smoleńskiem i było ich znacznie więcej niż rozpaczających z powodu straty Prezydenta.
 • 2010-05-02 20:28 | andy

  Re:Zaskakujące wyniki sondażu CBOS

  Z tą "radością" z tragedii to przesada. U mnie raczej po tej katastrofie dominowała złość na kiepską organizację niepotrzebnego w sumie wyjazdu, w wyniku której tylu ludzi zginęło.

  Niemniej jednak coś na rzeczy jest. Po prostu mówiąc oględnie Kaczyński Lech lubiany był niewiele bardziej niż Jarosław. A ten lubiany nie jest w ogóle - nie licząc tych paru procent twardogłowych pisowców.
 • 2010-05-02 20:29 | andy

  Re:Zaskakujące wyniki sondażu CBOS

  Z tą "radością" z tragedii to przesada. U mnie raczej po tej katastrofie dominowała złość na kiepską organizację niepotrzebnego w sumie wyjazdu, w wyniku której tylu ludzi zginęło.

  Niemniej jednak coś na rzeczy jest. Po prostu mówiąc oględnie Kaczyński Lech lubiany był niewiele bardziej niż Jarosław. A ten lubiany nie jest w ogóle - nie licząc tych paru procent twardogłowych pisowców.
 • 2010-05-02 21:31 | jamno

  Re:Zaskakujące wyniki sondażu CBOS

  Nie potrzeba się cieszyć z czyjejś śmierci, uczucie ulgi też poprawia nastrój. W dodatku zafundowano takie igrzyska, ludzie przestali na moment zajmować się przygnębiającą codziennością.
 • 2010-05-02 22:02 | Czaro

  Re:Zaskakujące wyniki sondażu CBOS

  Jezeli chodzi o mnie to prawda. Ja sie ciesze, pewnie nie jestem prawdziwym polakiem ale co tam.
  Moje cieszenie sie je jest zwiazane z tragedia, przy okazji wyrazy wspolczucia najblizszym, szczegolne kondolencje dla rodzin z obslugi .
 • 2010-05-03 09:09 | wladimirz

  IV RP odeszła ostatecznie w zaświaty-czym tu się smucić???Na dodatek zrobiła to własną nieudolnością i oślim uporem,bez pomocy,sama...;-)

 • 2010-05-03 11:32 | handzia55

  Re:Zaskakujące wyniki sondażu CBOS

  Lech Kaczyński chciał za wszelką cene przyćmić wczesniejsze uroczystości z udziałem Tuska i Putina. No i mu się udało nad podziw.Szkoda tylko, że jego megalomańskie zapędy pociągnły za soba śmierć tylu ludzi. Moim skromnym zdaniem, sondaże CBOS odzwierciedlają uczucie ulgi, jaką ludzie poczuli, że ten cały cyrk wreszcie się skończyl.
 • 2010-05-03 14:02 | rs_

  Re:Zaskakujące wyniki sondażu CBOS

  Jeszcze jeden dziennikarz, który kreację medialną bierze za rzeczywistość i szuka zawiłych wytłumaczeń dla własnej głupoty?
 • 2010-05-03 20:12 | Adam 2222

  Nastroje sie poprawily bo wielu z nas lubi od czasu do czasu pobiegac ze zniczmi. Paradowac z mina


  urazonego cherubinka podpatrzona u ksiezy dobrodzieji czy u błazeńskich posłów.
  Ogłupianie przez media i kościół odgrywa olbrzymia role. Można do tego dorabiać jaka się chce ideologie. Hipokryzja zostaje hipokryzja.
  Śmierć nie jest straszna bo jest spotkaniem z Bogiem, jak mówi Krk.
  Wiec czemu nie śpiewać Alleluja ?
 • 2010-05-04 14:48 | marek

  Re:Zaskakujące wyniki sondażu CBOS

  Może rzeczywiście w odczuciu większości Polaków nie stałó się nic tak strasznego aby odbiło się to negatywnie na ich samopoczuciu. Już nie jeden raz słyszałem slogan "telewizja kłamie", oglądając TV publiczną mam wrażenie że tak jest naprawdę. Pokazuje się nam Polskę pogrążoną w żałobie, kwiaty i znicze a wystarczy wyjść "na miasto" żeby zobaczyć zupełnie inny obraz. Jakby nic się nie zmianiło, ludzie spacerują, robią zakupy, bawią się; na majówkę w sklepach omal nie zabrakło piwa, kiełbasek i skrzydełek na grilla. Czy tak wygląda kraj w żałobie?
 • 2010-05-04 20:04 | ivo

  Re:Zaskakujące wyniki sondażu CBOS

  Mnie przychodzą do głowy takie wytłumaczenia:
  Pierwsze najbardziej "ludzkie" w hierarchii: stało się coś smutnego, doniosłego i do pewnego stopnia integrującego ludzi, odczuwaliśmy mniej złosci, więcej zadumy, byliśmy ze sobą, smutek mimo negatywnego znaku jest bardziej dojrzałym i lepiej znoszonym uczuciem niż nasza narodowa permanentna wściekłość i wkurzenie.
  Drugie już trochę mniej eleganckie: stało się coś niezwykłego, wielu mogło przeżywać coś na zasadzie fenomenu gapiów zainteresowanych wypadkiem, można odpocząć od dręczącej i nudnawej codzienności, ktoś już o tym wspominał
  Trzecie też mało eleganckie, ale jakże polskie!: oto byliśmy na ustach świata, przez moment, w Rosji puszczano "Katyń", mniejsza o to co przy tej okazji świat sobie o nas i o naszym państwie myślał, ale byliśmy!!! Mam wrażenie, że Polacy niczym dziecko zaniedbane, woli sobie zrobić krzywdę niż być niezauważone, a tu proszę jaka gratka!
  Czwarta sprawa trochę łącząca się z trzecią, ale nieco lepszego rodzaju, współczucie ze strony Rosjan, myślę, że Polacy nie chcą nie lubić Rosji, ale Kreml mało się do tego nielubienia nadaje, a o zwykłych Rosjanach trochę zapomnieliśmy, a oni o sobie przypomnieli w pięknym i jakże miłym dla nas stylu, o czym piszę mocno tym wzruszony i wdzięczny.
  No i sprawa piąta, głupio pisać, ale to na pewno u wielu grało rolę niebagatelną (w tym u mnie), zresztą poprzednicy o tym najobficiej pisali: mimo ogromu tragedii wielu znas odetchnęło dyskretnie (albo mniej dyskretnie) z ulgą słysząc w pierwszych komunikatach nazwiska co poniektórych szefów teoretycznie państwowych instytucji, a którzy robili wszystko by nie państwowymi one były, a partyjnymi
  I mogło się to zsumować wszystko, sobie myślę
 • 2010-05-04 22:28 | zniesmaczona

  Re:Zaskakujące wyniki sondażu CBOS

  Skoro tych zadowolonych z katastrofy bylo tak wiele jak piszecie to przeciez mogli zrobic sobie festyn przed palacem prezydenckim ,przeciez to jest wolny kraj.Jest mi wstyd ze to pisza polacy,a moze wielu by sie ucieszylo zeby zgineli ci co tak sie raduja z czyjegos nieszczescia
 • 2010-05-04 22:55 | glupota nie zna granic

  Re:Zaskakujące wyniki sondażu CBOS

  Szkoda ze te przemyslenia sa takie niszczycielskie,bez empatii,bez zastanowienia nad tym co pisze.Przeciez macie swoja wladze przy korycie i dlaczego jeszcze tyle nienawisci dla tych co mysla inaczej?Inaczej to nie znaczy gorzej.Wierze w to ze ci co pisza tak bezzastanowienia w ogole nie wiedza co wiekszosc tych co zginela chciala dla Polski.Tak linczujecie dla zasady.bo media tak krytykuja i sadaze tak mowia,ale czy nie mozna miec swojego zdania i rozumu?Czy tak bezkrytycznie mozna im wierzyc?
 • 2010-05-12 02:39 | abmiros

  Re:Zaskakujące wyniki sondażu CBOS

  2010-05-02 08:07 |
  Qba napisal:
  [Media a reszta społeczeństwa.
  [a może to jednak media prezentują nieprawdziwy świat? Każda smierć jest [straszna ale gdy tych śmierci pokazywanych jest codziennie tysiące, to w [końcu, po kolejnym komunikacie, reakcja odbiorcy ogranicza się do : "a na [ile mnie to dotyczy i co ja z tego mam"? Może żałoba narodowa trwała [głównie w mediach, zwłaszcza tych przyPISanych?
  [Może wyniki sondażu pokazały, że społeczeństwo polskie odetchnęło po tym - [niestety, dosyć radykalnym - rozwiązaniu problemu wielkości małych ludzi?"

  Moja modyfikacja tekstu Qba wyglada nastepujaco:


  Gdy śmierci pokazywanych jest codziennie tysiące, to w końcu, po kolejnym komunikacie, zdrowa reakcja odbiorcy ogranicza się do: "a na ile mnie to dotyczy i co ja z tego mam"? Załoba narodowa trwała tylko w mediach, zwłaszcza tych przyPISanych? Czesc opinii publicznej, (jaka?), krytykowala intencje lotu, liste pasazerow, organizacje lotu.
  Może wyniki sondażu pokazały, że społeczeństwo polskie odetchnęło po tym - dosyć radykalnym - rozwiązaniu problemu wielkości małych ludzi? Zyskaloby na moim uznaniu, gdyby to byla prawda.