Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nowe oblicze muzyki heavy metalowej

(9)
Koncertowa wiosna będzie głośna. 27 maja na warszawskim Bemowie zagrało AC/DC, a 16 czerwca Metallica, Anthrax, Slayer i Megadeth – zespoły, które w latach 80. zrewolucjonizowały heavy metal.
  • 2010-06-05 13:41 | pantherion

a ja tam bede

i to juz niedlugo. na Bemowie znaczy sie. niestety, braknie najlepszego zespolu metalowego ostatniej dekady - Mastodona. kto slyszal, ten wie, jaka to strata dla calego festiwalu.
  • 2010-06-05 15:03 | Aśka

Re:Nowe oblicze muzyki heavy metalowej

Ja bym wolała zamiast Anthrax - TESTAMENT!!!
    Który jak nikt- jest godny do Big4! Kocham Chucka i Alexa. Uwielbiam każdy utwór jaki nagrali i tez tam będę, mimo, że TESTAMENTu ukochanego zabraknie :)
  • 2010-06-05 21:01 | andy

Mam jeszcze bilety do Spodka na jeden z ulubionych zespołów mojej młodości - Judas Priest. I to bilety na najlepsze możliwe miejsca. No ale wówczas zmarł Wiadomo Kto i koncert diabli wzięli ;)
  • 2010-06-06 15:08 | dagon

wybieram się za kilka dni na koncert ac/dc na donington festival. Liczę na niezły show czytając reakcje fanów po występie na Bemowie. AC/DC to kapela mojej młodości (nie aż tak odległej ;)), moim marzeniem było ujrzeć ich na żywo, a teraz po tylu latach jadę na największy europejski festiwal rockowy. Z córeczką. Czym skorupka za młodu... ;)
  • 2010-06-07 06:33 | JW

ja tu ani słowa o nowym obliczu muzyki HM nie wyczytałem. tytuł z lekka nieadekwatny. a tyle ciekawych rzeczy się w tym, szeroko rozumianym, gatunku dzieje.
  • 2010-06-07 15:24 | ronin

No więc AC/DC tylko bardzo pośrednio wpłynęło na powstanie i rozwój thrashu. NWOBHM, punk, hc punk jak najbardziej, jednak rockowy mainstream pozostał gdzieś z boku.

Co do Jarocina to, gdy punk się zaczął dopiero tam pojawiać TSA było akurat zwycięzcą konkursu. Z pogardą i poczuciem wyższości patrzyli na punków metale i odwrotnie, to raczej normalne w popkulturze, wystarczy wspomnieć fanów Stonesów i Beatlesów. I trzeba pamiętać, że mimo późniejszej punkowej dominacji, większość zespołów zgłaszających się do konkursu to były zespoły metalowe właśnie.

"Wreszcie uderzający kontrast między powszechnie znanym scenicznym wizerunkiem Metalliki a brakiem skrupułów przed nagraniem komercyjnej reklamy."
    Tu szanowny autor chyba popłynął przy ciepłym piwku. Jaki sceniczny wizerunek Metallicy, po mega komercyjnym Czarnym Albumie i porzuceniu heavy metalu na kolejnych płytach, graniu monstrualnych tras koncertowych, wielkiej awanturze z Napsterem, płytach z kowerami i orkiestrą symfoniczną itd. itd., miał być w konflikcie z tym co było w filmowym dokumencie?

Zresztą widać, że ktoś tu tego dokumentu nie obejrzał uważnie albo wcale. W wątku z reklamą zespół i jego menedżment został cynicznie zaszantażowany przez nadawcę, że albo nagrają reklamę albo nie będą puszczać ich utworów na antenie. To świadczy o tym jak głęboko zespoły tkwią z szponach przemysłu muzycznego pozbawionego wszelkich skrupułów, a nie odwrotnie.
  • 2010-06-09 09:26 | filippo

Podzielam uwagi Ronina i ośmielę się dodać kilka swoich.
    Mam ogólne wrażenie, że autor jedynie "liznął" temat i potraktował go mało rzetelnie opierając się jedynie na opiniach ogólnie dostępnych bez specjalnych poszukiwań w tekstach branżowych. Polityka wprawdzie nie jest czasopismem muzycznym lecz osobiście wymagam w każdym temacie o którym czytam odpowiedniego poziomu. Nie sposób zatrudniać do każdego tematu eksperta z danej dziedziny ale w tym wypadku należało trochę bardziej rozeznać się w temacie.
    Metallica kontrowersji wzbudza sporo i mimo że uważam ją za mającą bardzo duży wpływ na moją edukację muzyczną w tej chwili jest pewną karykaturą siebie samej - nie bez znaczenia na takie postrzeganie był fakt rozstania z Jasonem Newsted'em - w internecie jest sporo różnych filmików czy innych relacji o tym jak on widział to co się w zespole od jakiegoś czasu działo.
    W artykule brakuje mi przede wszystkim rozwinięcia tematu Iron Maiden która miała na pewno spory wpływ na wszystkie wymienione w temacie zespoły czy w ogóle historię Heavy Metalu a sama ma się świetnie, koncertuje i przyciąga na nie spore rzesze fanów. Kolejną kapelą której brakuje jest oczywiście Megadeath który również zagra na Sonisphere - związki z Metallica i parę innych faktów wartych jest wspomnienia.
    Historie z Jarocina postrzegam jako tzw. opowieści z krypty. W moim miasteczku załoga punkowa i metalowa zawsze trzymały się razem i razem do Jarocina jeździły. Na pewno zdarzały się konflikty ale i punk i HM mógł się pochwalić w owym czasie dobrymi zespołami i nie da się ukryć, że tych metalowych do konkursu zgłaszało się więcej.
  • 2010-06-09 23:41 | Ratkliff

A ja dodam, ze nazywanie dinozaurów thrash metalu ( niczego im nie ujmując ) "nowym obliczem muzyki heavy metalowej" jest dość zabawne.
    Po pierwsze thrash i heavy metal to różne gatunki przecież. W mainstreamowej prasie wprawdzie często mianem "heavy metalu" zbiorczo określa się wiele rożnych gatunków ekstremalnej muzyki - świadczy to niestety o ignorancji piszących ...
    Poza tym, jak już ktoś wyżej wspomniał, metal cały czas się rozwija i ewoluuje, nieraz w bardzo interesujące rejony, ale z pewnością Metalica czy Anthrax nic wspólnego z tą ewolucją i wyznaczaniem trendów nie ma. Obecnie to klasycy a nie odkrywcy nowych lądów :)
  • 2010-06-22 19:06 | pantherion

no i bylem. metallica byla cudowna, dawno sie tak na koncercie nie bawilem. niestety, pozostale zespoly byly tylko tlem, a nie rownorzednymi gwiazdami. po pierwsze potraktowane byly nieco po macoszemu, z krociutkimi setami, a i, wedlug mnie, muzycznie rowniez odstawaly, o umiejetnosci nawiazania kontaktu z publika nie wspominajac. ale warto bylo zobaczyc kawal historii muzyki.