Nowe zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kryptografia nie z tego świata

(7)
Pionier kryptografii kwantowej Artur Ekert mówi, że w istnienie realnego świata uwierzyć może tylko ktoś naprawdę kopnięty. Ktoś taki jak on.
  • 2010-06-30 20:15 | Adam 2222

Przyjemnie wiedzieć że ma się też takich ziomali jak pan Artur Ekert. Serdecznie pozdrawiam i trzymam kciuki.

Red. Jałochowskiemu dziękuje z ciekawie przeprowadzony wywiad.
  • 2010-07-02 01:07 | Krzysztof H.

Re:Kryptografia nie z tego świata

Temat szalenie ciekawy i intrygujacy. Niestety sposób w jaki pan Karol Ja łochowski skomunikował zwykłemu czytelnikowi temat jest wyjątkowo nieprofesjonalny. Przede wszystkim w rozmowie pojawia się wiele terminów, które w ogóle nie zostają wyjaśnione i dla większości czytelników są całkowicie obce. Multiwszechświat, ewolucja unitarnej całości, superpozycja - to niektóre. Artykuł ukazuje się przecież w Polityce a nie w fachowym i specjalistycznym piśmie przeznaczonym dla fascynatów i znawców tematu o czym pan Jałochowski zdaje się zapomniał. A szkoda.
  • 2010-07-02 23:44 | KJ

Serdecznie zapraszam do lektury bardziej przyjaznej Czytelnikowi wersji tego tekstu, opublikowanej rownolegle, w biezacym numerze papierowej POLITYKI.
    Z wyrazami szacunku, KJ
  • 2010-07-12 02:01 | yo...

Powinno byc raczej - czlowiek, ktorego sie podsluchuje musi byc gluchy. Fascynujacy artykul. Musze jednak zapytac, czy korektorem jest program stworzony przez osobe anglojezyczna? Pozdrawiam
  • 2010-07-16 11:21 | Bart

W starych, dobrych czasach jak człowiek nie rozumiał jakiegoś terminu to sięgał po słownik lub encyklopedię. W ten sposób się rozwijał i uczył. Teraz jest łatwiej, wystarczy wklepać termin w komputer. Więc w czym problem? Gdyby chcieć pisać o nauce, używając wyłacznie słów i terminów znanych przeciętnemu czytelnikowi, to nie dałoby sie napisać niczego ambitniejszego. Poza tym czytelnik (nawet ten przeciętny) nie miałby szansy nauczyć się czegoś nowego. Apeluję zatem o nie uleganie presji leniuchów, którzy chcą czytać jedynie lekkostrawną papkę dla "głupiutkich czytelników", w której nie ma nic wartościowego, poza tanią sensacją. Jak komuś zależy na rzetelnej wiedzy to sięgnie po słownik, przeczyta dwa razy i w końcu zrozumie. Jestem wdzięczny "Polityce", że przynajmniej na jej łamach można przeczytać jeszcze ambitne artykuły popularno-naukowe, z których mogę dowiedzieć się czegoś nowego. Mam już serdecznie dosyć softowej, pseudopopularno-naukowej (bo głównie z naciskiem na popularno) sieczki, jaką serwują Newsweek, Przekrój, czy Wprost. Mam dosyć traktowania mnie jak kretyna, który nie zrozumie bardziej skomplikowanego wywodu. Nie cierpię mieć wrażenia, że autor artykułu nie ma pojęcia o czym pisze, a nawet nie potrafi dobrze przetłumaczyć obcojęzycznego tekstu, na którym się wzoruje.
    Dlatego bardzo dziękuję Karolowi Jałochowskiemu za dość udaną próbę przedstawienia ciekawego i trudnego tematu. Gratuluję też odwagi redakcji. Tak trzymać!
    Serdecznie pozdrawiam
    Fan "trudnej"
  • 2010-07-18 22:35 | the sroczka

Bardzo ciekawa rozmowa. Nie jestem fizykiem, a i tak - pomimo narzekań przedmówców - poruszyła moją wyobraźnię: nie czuję się głupsza po jej przeczytaniu, lecz wiem więcej :)
  • 2010-07-22 09:23 | Wolter

Po przeczytaniu artykułu odniosłem wrażenie, że obecnie istnieją już urządzenia, które umożliwiają stosowanie kryptografii kwantowej w praktyce, więcej, że jest ona już wykorzystywana. Czy ktoś, kto śledzi temat na bieżąco mógłby moje wrażenie skorygować?