Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

(27)
Jeśli zwycięstwo Bronisława Komorowskiego okaże się nieznaczne, zgodnie z prawicową tradycją zwolennicy PiS z Ruchu 10 Kwietnia i wielu innych małych organizacji najpewniej zasypią Sąd Najwyższy skargami wyborczymi.
 • 2010-07-04 20:18 | Adam 2222

  Jeżeli hr. Komorowski preziem to Tusk zrobi Mega przewał, to pewne, "ludzie po 50tce nie zmieniają się."

  Rychy, Zbychy, Grzechy i reszta ferajny zostanie uznana za patriotów i hr. Komorowski przyzna im order Orla Białego za cierpienia spowodowane niesłusznymi podejrzeniami.
 • 2010-07-04 21:06 | Okowita

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

  Pan redaktor Żakowski zdaje się zapominać o spoconym zbychu i dzikim kraju rycha. O "wysokich standardach w Platformie" i "normalności i moralności w polityce", które wylądowały na cmentarzu i cepeenie - również.
 • 2010-07-04 22:37 | lach

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

  Panie Żakowski ja rozumiem,że jak między wami dziennikarzami jest pewnego rozaju solidarnośći było nie modne ,czy jest modne jazda na PIS ,natomiast podglądanie platwotmy i krytyka to patrzenie na słońce przez druszlak.Proszę pamiętać zwolenników PIS będzie jeszcze więceji co wtedy.Platworma w przyszłości będzie tylko tracić,bo to są nieroby.Nie będzie gatki ,że prezydentcoś zablokował
 • 2010-07-04 22:43 | hynio

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

  Chłopaki nie rozumiem co was tak zabolało. Pewni ludzie tak się składa że popierający PiS w dniu katastrofy pod Smoleńskiem arbitralnie uznali że to był zamach. Aż tak trudno wyobrazić sobie, że teraz równie arbitralnie uznają, że wybory były sfałszowane?

 • 2010-07-05 00:13 | liść_na_wietrze

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

  Jeżeli zwolennicy Bronka są
  - raczej młodsi
  - dobrze wykształceni
  - z dużych przodujących ośrodków
  To znaczy że ich rozsądek jest "bardziej rozsądny"
 • 2010-07-05 02:37 | Kobol

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

  Przeczytałem te trzy komentaże Polityki i Pan Źakowski wygrał. Wygrał bo napisał komentarz do fikcji. To wielkie osiągnięcie poważnego komentatora politycznego. Najdłuższe i najbardziej wycelowane we własną wyobraźnię. Po co się denerwować na ratlerków z ®zeczypospolitej czy jamników z GW. Jak nie można pozrzędzić na fakty to trzeba je wymyślIć.

  W tych wyborach dobrze wypadło przygotowanie głównych kandydatów, wyborcy też nie zawiedli, a tylko dziennikarze wszystkich maści jeszcze raz pokazali swoją miernotę i lenistwo. W prasie zagranicznej można już przeczytać bardziej fachowe, poinformowane i dobrze napisane informacje. W jednej czwartej tekstu potrafią zawrzeć więcej analizy i informacji. niż wszystko co przeczytałem dzisiaj po polsku A do obsługi polskich wyborów nie wysyłają przecież najlepszych.

  Wy narzekacie że kampania słaba bo nie dali wam na talerzu atrakcji do opisania, a sami nie robiliście nic żeby ominąć te lukry i pozy, a dotrzeć do spraw istotnuch. Nie jesteście w niczym lepsi od p. Lichockiej. Konkurencja w Waszym środowisku polega tylko na tym kto ma większy palec wskazujący. To Wy ustalacie standardy polskiej prasy politycznej a Nasz Dziennik tylko z nich korzysta.
 • 2010-07-05 08:46 | Schet

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

  To ostatnia szansa PO aby się wyczyścić od takich ludzi jak ci z otoczenia Schetyny:Sawicka,Misiak,Chlebowski.
  Kaczyński odzyskał twarz i przechodzi do ofensywy.
 • 2010-07-05 08:54 | micjur

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

  @lach

  Styl wypowiedzi i jej ortografia nie pozostawiają wątpliwości co do sympatii politycznych autora.
 • 2010-07-05 11:24 | Maria

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

  Bez względu na różnicę w wyniku wyborów niewiele się zmieni. PiS wróci do swojej retoryki, a nawet ją zaostrzy bo do poprzedniego zachowania dołoży sprawę katastrofy. Platforma wprawdzie ma teraz trochę lepszą sytuację jeśli chodzi o reformy ale nie na tyle dobrą, żeby móc przeprowadzić potrzebne zmiany. Hamulcowy jakim jest PSL, w wielu przypadkach jest nie do pokonania. Wybór dla PO jest taki: albo trwanie w koalicji i łagodniejsze reformowanie albo rząd mniejszościowy i najprawdopodobniej przyspieszone wybory. Jak z tego klinczu wybrnie Tusk trudno powiedzieć. Tak czy siak walka będzie ostra.
  Niestety wielu dziennikarzy nie sprawdziło się w tych wyborach. W debatach nie zadawano pytań o działania prezydenta tylko premiera. Dziennikarze nie pytali o model prezydentury tylko o to, który z kandydatów będzie lepszym nad-premierem. Zastanawia mnie np. dlaczego w I turze pozwolono wielu kandydatom opowiadać bzdury, które z prezydenturą nie mają nic wspólnego ? Dlaczego pozwolono aby Napieralski obiecywał pracownikom, że zajmie się ich problemami ? Dlaczego nie pytano skąd prezydent weźmie pieniądze na swoje obietnice ? Dlaczego w II turze pozwolono na obiecanki cacanki Kaczyńskiemu ? Dlaczego nie pytano Kaczyńskiego czy tak samo będzie lekceważył widzów mediów nie związanych z PiS-em jak to robi w kampanii ? Pytań do dziennikarzy jest tak wiele, że nie sposób zadać ich wszystkich. Pozostaje jednak niesmak.
 • 2010-07-05 11:25 | Samael

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

  Panie Jacku!
  Pańskie scenariusze rozwoju wydarzeń po wyborach, a w szczególności dotyczące wcześniejszych terminów wyborów nie biorą pod uwagę dwóch faktów.
  Po pierwsze Platforma po rozpadzie koalicji z PSL ma nowego chętnego partnera do koalicji tzn. SLD. Trzeba pamiętać o tym co stało się po I turze wyborów, czyli ujawnionych chęciach Napieralskiego objęcia nowo utworzonego Ministerstwa Nowych Technologii, czyli tych które mogą potencjalnie decydować o szybkim rozwoju polski w następnych latach (o ile dokona się restrukturyzacji wydatków budżetowych i zwiększy wydatki na BiR). Po drugie Platforma znalazłaby się w trudnej sytuacji nie chcąc wejść przed terminowymi wyborami w taką koalicje. Partia Tuska zostałaby przedstawiona jako prąca do władzy dla niej samej.
  Najlepszym wariantem dla Platformy byłoby pozostanie w koalicji z PSL jednak koalicja z SLD jako lepsza dla budżetu byłaby lepszym rozwiązaniem. Po wyborach i tak najpewniej konieczne będzie podniesienie podatków, a zajęcie się KRUS i opodatkowanie bogatych rolników byłoby tu świetnym rozwiązaniem niemożliwym z PSL. W przypadku SLD można mieć pewne, chociaż nie największe nadzieje, na wprowadzenie ponownie podatku spadkowego i ogólnie sprawiedliwsze rozłożenie obciążeń podatkowych.
  Co do terminów wyborów realistyczna wydaje się wiosna, mimo zapewnień premiera o 500 dniach czekających rząd i deklarowana jesień. Należy jednak pamiętać, że w przypadku drugiej możliwości, szef rządu prosił o spokój na który nie może liczyć. A co ważniejsze jest to jeszcze okres naszej prezydenji w UE.
  Jeżeli chodzi o protesty PiS po wyborach to raczej nie zaszkodzą znacznie Platformie. Kto wie może powrót do debaty konstytucyjnej i propozycja współpracy przez Komorowskiego wspólnie z opozycją w pewnych dziedzinach jak budownictwo mieszkaniowe są jakimiś pomysłami na rok lub niemal rok władzy.
  Poza tym słusznie wypominają Panu PiSowcy zaangażowanie po stronie salonu GW i przymykanie oka na pewne sprawy. Ich forma wypowiedzi jest nie do przyjęcia. Jest Pan jednak jednym z niewielu polskich dziennikarzy o takiej pozycji, który mówi o błędach i naiwności neoliberalnych schematów, które dominują w polskiej polityce.
 • 2010-07-05 11:38 | sosna

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

  To już wiemy co teraz przeszkodzi PO w rządzeniu. To będzie PSL. On będzie wszystkiemu winien.
 • 2010-07-05 11:59 | sceptyk

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

  a którą twarz odzyskał pan Kaczyński?
 • 2010-07-05 12:09 | tkw

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

  Też się uśmiałem jak przeczytałem o tym hamulcowym PSL. najwyraźniej polatformerzy przyzwyczaili się do posiadania "hamulcowego" jako uniwersalnego "excuse".

  pozdrawiam
 • 2010-07-05 12:57 | Jaf

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

  Mam nadzieję, że znakomita większość spośród głosujących na Bronisława Komorowskiego, opowiedzieliśmy się za:
  - państwem świeckim, a nie wyznaniowym, a zatem
  - za rozdzielnością państwa i kościoła,
  - za wprowadzeniem w szkołach przedmiotu religioznawstwo, a nie prowadzenie katechizacji,
  - za przyjęciem Karty Praw Podstawowych oraz mądrym uczestnictwem w najważniejszych programach naukowych i gospodarczych UE,
  - za mądrą polityką zagraniczną państwa oraz za rozumnym uczestnictwem w misjach międzynarodowych, a nie w beznadziejnych wojnach,
  - za sumiennym wypełnianiem obowiązków prezydenta wobec Suwerena,
  - za rozsądną współpracą prezydenta z władzą wykonawczą i ustawodawczą,
  - za zbilansowaniem powinności państwa i możliwości obywateli w sferze ochrony zdrowia i edukacji. To tyle, pozdrawiam.
 • 2010-07-05 12:59 | Samael

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

  O liberalny salonie! Przepraszam za moje błędy! Poprawię się z całą pewnością:)
 • 2010-07-05 13:19 | Maria

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki


  Do Sosny i tkw.

  Nie wiem z czego się tu śmiać. Jeśli PO zechce przeprowadzić reformy to sama nie jest w stanie niczego uchwalić. Może zapomnieliście, że w sejmie ma tylko 209 posłów. Musiałaby więc wiele reform, i to nie wszystkie, wprowadzać wbrew koalicjantowi np. dogadując się z SLD, a tego Ludowcy by jej nie darowali. PSL, SLD i PiS to partie socjalne nastawione na dawanie mniej na reformowanie. I to również nie jest śmieszne. I tu należy zapytać jaka będzie rola dziennikarzy. Niestety już po pierwszych komentarzach widać, że oni rozumują tak jak Wy i pewnie zamiast pokazywać i upominać PSL, żeby popierali reformy oni skupiają się na żądaniach wobec Platformy. I to jest przerażające.
 • 2010-07-05 14:43 | Samael

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

  Droga Pani!
  Najwyraźniej jest Pani zagorzałą zwolenniczką albo członkinią Platformy. Trzeba jednak pamiętać o równoważeniu wpływów i wydatków. W sytuacji w której się obecnie znajdujemy potrzebna jest korekta po stronie wpływów podatkowych. Dlaczego Platforma na spółkę z PiS obniżyły podatki dla najlepiej zarabiających i zlikwidowały podatek spadkowy??? Czemu to służyło poza interesami wymienionych? Wpływy spadły o czym mówił Jacek Zakowski w wywiadzie dla Krytyki Politycznej.
  A rolę dziennikarzy w kampanii świetnie podsumował Bartosz Machalica. http://www.krytykapolityczna.pl/Bartosz Machalica/Naszczlowiekwdebacie/menuid-195.html
 • 2010-07-05 15:05 | tkw

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

  Marysiu, chyba się cokolwiek pośpieszyłaś. Komorowski jest prezydentem dopiero od wczoraj a i to nieoficjalnie a Ty już znalazłaś uzasadnienie niemocy PO po odejściu Lecha ? Jeśli wziąć na poważnie Twój sposób myślenia, to nie ma wyjścia, PO musi zdobyć 100% - a i tak pewnie wtedy znajdziesz zawczasu jakieś argumenty, czemu "biedaki nie mogą" ...

  Otóż powiedzmy to jasno: PO może wszystko z wyjątkiem zmiany konstytucji. Nie ma co zwalać zawczasu winy na PSL.

  Przerażająca to jest ślepota niektórych ...
 • 2010-07-05 15:32 | Maria

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

  Tkw, czyli uważasz, że PO może zlikwidować KRUS, tak ? To może napisz jakim to niby sposobem. Kto w sejmie jest za likwidacją KRUS-u, poza PO ? Może mnie oświecisz. PSL, SLD i PiS nie zgodzą się nawet na głęboką reformę KRUS-u ! Takich reform, których nie poprze nie tylko PSL jest dużo więcej. I choćbyś nie wiem co napisał to faktem jest to, że do reformowania Polski trzeba mieć albo "liberalnego" koalicjanta albo większość sejmową. I taka jest prawda.

 • 2010-07-05 16:07 | tkw

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

  Nie przypominam sobie, bym kiedykolwiek pisał, że należy zlikwidować KRUS, więc pytanie do mnie nie za bardzo ma sens. Nie wiem też, na jakiej podstawie uważasz, że należy to zrobić, jakieś argumenty ? Znam sporo wypowiedzi ekonomistów postulujących coś wręcz przeciwnego, zmienić ZUS na podobieństwo KRUS i że problemem jest ZUS a nie KRUS. Pamiętaj, że KRUS nie płaci wysokich emerytur, jest dość prosty małe składki i mała emerytura a jak chcesz więcej, to oszczędzaj na własną rękę. Coś w tym jest.

  Co do większości - mało jest krajów tzw. demokratycznych na świecie, gdzie rządzący mają taki komfort jak od wczoraj PO. I te inne kraje jakoś sobie radzą, więc za wcześnie szukasz alibi dla nieróbstwa PO. A że są to nieroby, to nawet na tym forum, generalnie pro-platformerskim, panuje dość powszechna opinia. Nawet w artykułach "Polityki" pojawiają się takie stwierdzenia, tyle, że jest to nieróbstwo "milusińskich", więc jakoś na razie uchodzi.

  Stawianie tezy, że albo mamy 100% albo jesteśmy bezsilni nie ma sensu w demokracji. Zacznij się modlić o dyktaturę, bo tylko wtedy można robić co się chce. I taka jest prawda
 • 2010-07-05 17:54 | czaro

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

  Jak szukasz poparcia dla swojego pajacyka, idz na radio zawsze dziewica ( hahahahahah), tam znajdziesz to czego szukasz.
 • 2010-07-05 23:02 | Marcin

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

  Przypominam p. Marii, że przeciwny jakimkolwiek zmianom w KRUS jest B. Komorowski - taką deklarację na własne uszy słyszałem pod koniec kampanii. Poza tym nie ma sensu demonizować tego KRUS-u. ZUS kosztuje nas wszystkich wielokrotnie więcej. Ja jako chłop małorolny i sympatyk SLD domagam się nawet reformy rolniczej kasy, bo jej funkcjonowanie jest kpiną - wysokość zasiłku chorobowego po 30 dniach bez grosza to 10 zł. dziennie. O wysokości rolniczych emerytur nie ma nawet sensu wspominać.
  Pozdrawiam
 • 2010-07-05 23:02 | Mikołaj.Nephesh

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

  Panie tkw. Piętnuje pan wszystkich za to, że są nierobami, p.Komorowskiego nazywa pan d.pkiem, swoją rozmówczynię traktuje pan protekcjonalnie nazywając "Marysią", czym okazuje pan nie tylko brak kultury, ale też fakt, iż wypowiadając się kieruje się pan emocjami, a nie rzeczywistymi argumentami. Oceniając politykę zupełnie neutralnie (nie jestem zwolennikiem ŻADNEJ partii politycznej) nie dostrzegam ŻADNEJ, ale to ŻADNEJ różnicy jeśli chodzi o pracowitość pomiędzy PiS, a PO. Co więcej, jesteśmy JEDYNYM krajem w Europie, który nie boryka się z POWAŻNYM kryzysem gospodarczym i z całą pewnością NIE JEST to spowodowane lenistwem rządzących. Myślę, że pańska zdolność oceny rzeczywistości jest skażona ideologicznie. Niestety w Polsce najczęściej w polityce rządzą sympatie miast zasad.
  pozdrawiam
 • 2010-07-06 10:11 | Samael

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

  Moi drodzy! Większość tego po wyborach. Można to wyczytać pomiędzy wierszami.
 • 2010-07-06 10:21 | Samael

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

  Zapomniałeś drogi kolego, że do KRUS się dopłaca z budżetu, a gdyby do ZUS dopłacało się jeszcze więcej reformując go na podobieństwo tego pierwszego toby dopiero było.
 • 2010-07-07 01:41 | Adalbert

  Re: nacjonaliści belgijscy podsumowali globalistów UE

  Na peryferiach Europy "hrabia" pokonuje w XXI wieku "Ostatniego Mohikanina Solidarności" czyli Jarosława Kaczyńskiego.
  To powód do zastanowienia.
  Ważniejsze wydarzenia dzieją się w centrum Europy , a takim ważnym wydarzeniem jest zwycięstwo w wyborach parlamentarnych nacjonalistów belgijskich. Czyżby oni też mieli belgijskiego Kaczyńskiego ? Czy też dość mają globalistów UE ? Na to pytanie wyborcy w Polsce odpowiedzą w wyborach parlamentarnych.
 • 2010-07-07 16:31 | M$

  Re:Jacek Żakowski komentuje wstępne wyniki

  Pomijajac kwestie programowe, wszystkie kampanie PO prowadzone byly amatorsko.Malo bylo energicznych reakcji na ewidentne podlosci PiS-u. Klamstwa nie byly natychmiast dezawuowane, a wlasne pomysly na nowoczesna Polske, nie dosc wyraznie artykuowane. Wyglada na to, ze brak PO odwagi do zatrudnienia profesjonalnych PR-owcow, tak chocby , jak zrobil to Kwasniewski, i to z jakim rezultatem. Wczesniej lub pozniej sie to zemsci.I jeszcze jedno. Nalezy sobie wybrac przyzwoitszego koalicjanta, chocby za cene ustepstw skrzydla katolickiego w PO.