Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

hate speech

(5)
2010-07-14 15:09 | toja1945

Termin „ruska” trumna użyty przez Brudzińskiego należy do kategorii „mowy nienawiści” („hate speech”) i pogwałca konstytucję oraz zadaje kłam pojednawczym gestom Kaczyńskiego wobec Rosjan.
  • 2010-07-15 12:18 | psr18gh

Re:hate speech

Za sianie nienawiści do innego narodu pan Brudziński powinien być ścigany przez prokuraturę z urzędu.
  • 2010-07-15 23:09 | tkw

Nie byłem w Smoleńsku, nie słuchałem Brudzińskiego itd. Ale próbuję sobie to wyobrazić z punktu widzenia Brudzińskiego:

Zginął tragicznie Prezydent RP (do tego "mój" w sensie sympatii politycznych). Przyjeżdżam na miejsce katastrofy i widzę, że Premierowi mojego Kraju nie przeszkadza, że szczątki Prezydenta leżą "byle jak" i zamiast niejako "stanąć na warcie przy szczątkach" to sobie gdzieś idzie z Putinem. Więc mam żal do Premiera, tym bardzie, że za życia Prezydenta też mu szacunku za bardzo nie okazywał.

Jeśli taka wizja jest zgodna z rzeczywistością, to trochę rozumiem Brudzińskiego i innych. Jak powiedziała Staniszkis, po takiej tragedii Jarosław ma prawo się wyżalić, nawet jeśli to nie do końca ma sens (choć jeśli w stwierdzeniu, że celowo wstrzymywano jego przyjazd by premier był pierwszy a Graś częściowo to potwierdził, to też bym się zdrowo "wk..wił"). Prawie każdy z nas przeżył stratę kogoś bliskiego i zapewne nie postępował wtedy zbyt logicznie, emocje są dowodem na to, że jesteśmy ludźmi. Widziałem w szpitalu ludzi pomstujących na lekarzy, że dopuścili do zgonu babci, która miała 98 lat, nie docierało do nich, że po prostu była stara i nadszedł jej czas. To ludzka reakcja i lekarz znosił to ze spokojem.

Jak napisałem, nie byłem w tym czasie w Smoleńsku. Pewnie tak to wygląda w pierwszych godzinach po katastrofie i to przy takiej pogodzie - bałagan, błoto, wszystko porozwalane, zwłoki ułożone "byle jak", bo w tym czasie najważniejsze jest je wydobyć, potem jest czas na celebrę. Pewnie musiało tak to wyglądać, ale rozumiem żal człowieka po takiej stracie. A że nie wierzę w to, by Tusk i ekipa nie wykorzystali od razu zdarzenia politycznie (polityka trwa 24/7 i żadna katastrofa tego nie przerywa), to rozumiem tym bardziej.

Więc nie będę „wieszał psów” ani na Brudzińskim, ani tym bardziej na Jarosławie. Wieszać psy łatwo, trudniej zobaczyć w kimś człowieka mocno doświadczonego przez los.
  • 2010-07-16 07:09 | psr18gh

Ale w czym zawinił naród rosyjski, aby używać zwrot "ruska trumna". Brudzińskiemu nie chodziło w tym przypadku o pochwałę, tylko raczej o coś zupełnie odwrotnego. Jak w tym kontekście brzmi apel Jarosława Kaczyńskiego do braci Rosjan?
  • 2010-07-16 11:28 | tkw

Myślę, że w tej emocjonalnej wypowiedzi chodziło o to, że obca, że własny kraj nie honoruje swojego Prezydenta należycie. To tylko moje domysły.