Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Awantura o wychowanie religijne w Izraelu

(8)
Nawet w kraju, w którym młodzież tłumnie wypełnia dyskoteki, a szklane wieżowce wyrastają jak grzyby po deszczu, w walce o dusze często wygrywa chasydzki chałat.
  • 2010-07-23 07:01 | alexa

Rabin robi raban

To tak jak u nas ..."najmniej produktywna część ludności".... ma największy wpływ ...na oblicze państwa :-(
  • 2010-07-23 07:52 | ivo

Re:Awantura o wychowanie religijne w Izraelu

Sefardyjczycy są Żydami europejskimi, pochodzą z półwyspu Iberyjskiego i posługują (posługiwali) się językiem "ladino" na który ma chyba więcej wspólnego z hiszpańskim niż Jidisz z niemieckim. Żydzi z krajów arabskich o mocno śniadej skórze nazywani są Mizrahim, nie wiem czy istnieje polski odpowiednik tego słowa? Mizrahijczycy? Żydzi Mizrahijscy? Może autor wie jest wszak bardziej "w temacie" niż ja. :)) Na pewno nie Sefardyjczycy.
  • 2010-07-23 09:17 | ivo

A co do produktywności, to nie zgodziłbym się. Przy wszystkich zastrzerzeniach do ultrakonserwatywnych Chasydów, które raczej podzielam, można im wiele zarzucić, ale nie bezproduktywność. Są diabelnie wręcz produktywni :)) Judaistyczne duchowieństwo różni się od katolickiego, choćby w kwestii celibatu, inny jest też etos pracy i konsumpcji wśród ortodoksów, zdecydowanie na korzyść tej pierwszej.
  • 2010-07-23 10:01 | ivo

No chodzi mi raczej o kwestie biznesowe, co do dofinansowywania studiów i służby w armii (zwłaszcza w takim państwie jak Izrael) to zgodziłbym się, jest to nieproduktywność. I zgadzam się, że w Polsce jest podobnie, co prawda "ortodoksi" nie rządzą (póki co...), ale faktycznie nadają ton, definiują "polskość", "moralność" i rozdzielają kto zasługuje na te epitety, coś w tym jest, jakiś uniwersalny sposób trutniów na zapewnienie sobie pozycji w społeczeństwie... Smutne
  • 2010-07-23 10:48 | rs_

"W praktyce ogromna większość uczniów nie zdaje egzaminów maturalnych"
    Rozumiem, że to niedopowiedzenie i chodzi ogromną większość uczniów szkół religijnych. A jaki to procent w stosunku do ilości wszystkich uczniów?

Nasuwa mi się tu pewne, przynajmniej zewnętrzne, podobieństwo takich szkół z często krytykowanym u nas programem szkół arabskich, mocno ograniczającym zarówno aktywność intelektualną uczniów jak i ich otwarcie na świat (i pochodzące ze świata idee).
    Ale zamiast krytykować, może powinniśmy zacząć od polskiej ŚWIECKIEJ szkoły, która 12 lat nauki skraca do rzeczywistych 11, łącznie cały rok poświęcając na religię?
  • 2010-07-23 21:08 | zorro

Jidisz to jest niemiecki w dodatku Hochdeutsch tyle ze troche archaiczny. Oficjalna nazwa to Mittelhochdeutsch.
    Jezeli cos ma wiecej wspolnego z hiszpanskim niz jidisz z niemieckim to musi to byc naprawde dobry hiszpanski.
    A co do Izraela w pewnym momencie "kompromis" sie skonczy i wtedy albo rabinat albo panstwo dostanie w skore - podejrzewam ze rabinat przegra - no ale ja jestem optymista.
  • 2010-07-23 23:29 | Eva Smagacz

Dziecko przed matura jest uczniem, i rodzina dostaje dodatek rodzinny na dziecko. Matura nie jest wazna, bo czas i tak trzeba albo spedzac studiujac Tore, albo przygotowujac sie do zamazpojscia. A dodatek rodzinny mama z tata wsadzaja do kieszeni? Zdawanie matury to zabijanie zlotej kory z kasy panstwa.
  • 2010-07-24 11:20 | ivo

No, to trochę zbyt duże uproszczenie, Jidisz współczesny zawiera mnóstwo zapożyczeń z języków romańskich (sprzed epoki osiedlenia się Żydów Aszkenazyjskich na terenach niemieckich) i jeszcze więcej zapożyczeń słowiańskich, z epoki kiedy Żydzi owi w większości osiedlili się na wschodzie Europy głównie w Polsce i Rosji, no i oczywiście zapożyczenia hebrajskie. Wątpię by Niemiec zrozumiał mówiacego w Jidisz, ale może się mylę. Natomiast z tego co wiem język Ladino powstał w zasadzie tylko w Hiszpanii, a właściwie wyodrębnił się po wygnaniu Sefardyjczyków z tego kraju i miał trochę mniej skomplikowaną historię niż Jidisz i jest dla Hiszpana w większości zrozumiały. Głowy nie dam ale trochę się tym swoego czasu interesowałem i takie mam wiadomości.
    Ja też jestem optymistą :) Mało wiem o współczesnym Izraelu, wiedziałem że ortodoksi są tam istotnym elementem życia społecznego i że nie służą w wojsku (przypomnijmy: państwo "frontowe", służą nawet kobiety), ale jak przeczytałem, że nie ma ślubów cywilnych, to przecierałem oczy ze zdumienia...