Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

DEBATA: Podwyżka podatków = spadek notowań Platformy?

(62)
To już pewne: będzie podwyżka podatku VAT, co zakłada przyjęty przez rząd Plan Finansowy. Podskoczy m.in. cena leków, warzyw, owoców i materiałów budowlanych. Czy notowania Platformy po tym ruchu spadną?
  • 2010-08-04 00:43 | Redakcja POLITYKA.PL

CZEKAMY NA PAŃSTWA OPINIE

Czy według Państwa Platforma Obywatelska straci poparcie (wybory zbliżają się dużymi krokami...), podnosząc podatki? A może uważają to Państwo za konieczny dla podreperowania budżetu ruch i doceniają odwagę Donalda Tuska i jego ludzi? Zachęcamy do wzięcia udziału w debacie na naszym forum internetowym!
  • 2010-08-04 01:03 | Adam 2222

Wstyd mi za prezydenta hr. Komorowskiego, jego uległość wobec Watykanu to wzrost VATu albo i więcej.

http://senyszyn.blog.onet.pl/KOMOROWSKI-UKRZYZOWANY,2,ID411889149,RS1,n
  • 2010-08-04 02:03 | tkw

Re:DEBATA: Podwyżka podatków = spadek notowań Platformy?

1. Czemu plan jest tak mało ambitny - wg pani Solskiej dlatego, by był bez problemu uchwalony przez Sejm. Jest to argument nielogiczny - gdyby rząd poszedł za propozycjami SLD - duże zwiększenie podatków- miałby większość (nawet po wyłamaniu się PSL). Gdyby poszedł za propozycjami PIS - duże cięcia wydatków - miałby większość. No bo przecież veta prezydenckiego rząd nie musi się obawiać. Wniosek - nie o to chodzi. Za propozycją SLD pójść nie można, bo spadną sondaże. Za propozycją PIS pójść nie można, bo to wrogowie i konkurenci do władzy. A że utrzymanie się przy władzy jest absolutnie najważniejsze - mamy to co mamy, czyli "góra urodziła mysz".

2. Czy PO spadną sondaże ? To zależy jak umiejętnie i jak długo PO będzie rozkręcać sprawę krzyża, na razie robi to perfekcyjnie (nic tak nie wkurza ludzi jak zapowiadanie, że "krzyż przeniesiemy" a w ostatniej chwili "nie przenosimy"). Ten krzyż stoi w Warszawie rządzonej przez Hannę Gronkiewicz-Waltz, która rok temu bez problemu rozpędziła na cztery wiatry kupców z KDT i wtedy nie miała żadnych oporów "ze względu na bezpieczeństwo". Ktoś na poważnie chce powiedzieć, że Policja by sobie nie poradziła z grupą emerytów, skoro radziła sobie z górnikami, którzy wiedzą co to zadyma ?!

Podwyższenie VAT stanie się faktem, ludzie się przyzwyczają - razem Tusk musi przeczekać kilka tygodni, myślę, że na taki czas awantury o krzyż wystarczy i notowania nie spadną.

3. Raczej należałoby zadać pytanie "co się z nami stanie, skoro rząd praktycznie nic nie robi" - podniesienie VAT o 1% to zaiste pikuś wobec polskich kłopotów z finansami. Bo to my wszyscy za to zapłacimy: jak już ta mina finansów wybuchnie, to euro będzie po 6 zł, benzyna po 7 zł, VAT będzie 25%, PIT 25%, wrócą zwyżki składek na ZUS - tylko to już nie Tusk będzie musiał zrobić. To będzie zadanie dla Jarosława Kaczyńskiego, na razie musi bezsilnie patrzeć ja gnicie tego państwa.
  • 2010-08-04 02:24 | marianna

Re: VAT niech będzie 25 procent , ale precz z Kaczyńskim i Macierewiczem

VAT w Polsce jest perfidnie duży na tle innych krajów UE. Szkoda , ze autorka nie podaje jak to wygląda w innch krajach. Kaczyński to tyle ma do polskich sukcesów gospodarczych co piernik do wiatraka. Kaczyński to zwykły neokon , który stracił popleczników i miota się z tandemie z Macierewiczem z wdziękiem słonia . Ale sprytnie, symultanicznie, rozgrywa to z kryzysem ekonomicznym w UE . On nie mówiąc tego sugeruje , że gdyby on rządził, to by kryzysu nie było w UE , a może nawet na swiecie ?
  • 2010-08-04 02:59 | Michał Różański

PO to partia władzy

Popieram powyższe. PO to partia władzy. Pamiętacie jeszcze o słynnych "500 dniach spokoju"?
  • 2010-08-04 07:25 | azbest

To już nie jest mój rząd

Podwyżka podatków i zgoda na anrchię kilku psycholi pod krzyżem- to każe mi powiedzieć- NIE BĘDĘ JUŻ NA WAS NIGDY GŁOSOWAŁ.
  • 2010-08-04 07:48 | lexmark53

Ostatnie wydarzenia na Krakowskim Przedmieściu połączone z decyzją o podniesieniu VAT o 1 punkt procentowy skłaniają do wyciągnięcia następujących wniosków.
    Urzędnicy Premiera motywują podwyższenie VAT tylko o 1 p.proc. tym, że "kupują czas". Tylko po co? To marnowanie czasu, a nie jego kupowanie. Jeśli ma być możliwość przeprowadzenia reform po ewentualnym wygraniu wyborów na jesieni w przyszłym roku, to można je przeprowadzić po ewentualnym wygraniu wyborów już na wiosnę w przyszłym roku. Piszę "ewentualnym" w obu przypadkach, chodź w moim przekonaniu wygrać wybory na jesieni będzie dużo trudniej niż na wiosnę. Z tego powodu, że dadzą znać już o sobie skutki podwyżki VAT, a zaniknie społeczne "zniesmaczenie" zbawiennym "strzałem w stopę" który wymierzyli sobie Kościół i p.J.Kaczyński na Krakowskim Przedmieściu. Należy społeczeństwu zaufać i przyjąć, że jeśli Platforma wygrała ostatnie wybory parlamentarne i konkurs na Prezydenta, to może również poprzeć Platformę na wiosnę w planie zrealizowania reform. Ale polegających na redukowaniu wydatków czyli: reforma rent i emerytur, KRUS, podatków, służby zdrowia, świadczeń socjalnych i innych wydatków określonych przez kompetentnych ekonomistów.
    Niezbędne jest również dołączenie pakietu radykalnych reform gospodarczych przyspieszających wzrost gospodarczy i uwalniających przedsiębiorców z obezwładniającego gorsetu przepisów.
    Można również dodać do pakietu chwilową podwyżkę VAT-u ( w celu pokrycia kosztów tych reform )i społeczeństwo może się na to zgodzić, ale pod warunkiem, że będzie miało gwarancje iż w/w reformy będą przeprowadzone.
    A jak to zrobić żeby wybory były na wiosnę? Zwyczajny szantaż. Rząd przedstawia odważnie i szczerze stan finansów Państwa i proponuje w Sejmie pakiet reform, pakiet upada, gabinet podaje się do dymisji, Prezydent wyznacza wybory na wiosnę ( co przy okazji rozwiązuje parę innych problemów )
    i ten kto wygrywa wybory musi zrealizować reformy, czy mu się to podoba czy nie.
    A Platforma powinna, żeby wygrac wybory, rozwiesić na bilboardach i pokazać w TV zdjęcie przedstawiające debila trzymanego pod ramiona przez dwóch strażników miejskich. Strażnikom nie stanie się krzywda, bo stali tyłem. I tyle
  • 2010-08-04 07:51 | lexmark53

Do moderatora. Zalogowałem się, wykonałem wpis i mnie wylogowało. Co jest nie tak?
  • 2010-08-04 09:33 | Adam 2222

Kilku "psycholi" pokazało ze Czerwone Bereciki z Watykanu można pogonić i nie trzeba mieć brązowych nosów, jak premier Tusk i prezydent hr. Komorowski. Sadze ze ten 1% VATu jest dla Watykańczyków za "załatwienie sprawy" krzyża.

• 2010-08-04 10:15 | Robson

1. Czy Platforma Obywatelska straci poparcie podnosząc podatki?

Po raz trzeci wyborcy PO nie dadzą się nabrać na to, że to parta liberalna i reformatorska. Dlatego przewiduję, że przy dramatycznie niskiej frekwencji i zdyscyplinowanym elektoracie PISu, partia ta wróci, niestety, w przyszłym roku do władzy. Po ostatnich decyzjach (wzrost stawek VAT) ludzie są już nie tylko rozczarowani do PO, ale generalnie do polityki jako takiej. Brak liderów z prawdziwego zdarzenia, brak polityków z wizją i odwagą, by robić to, co jest konieczne. A najgorsze jest to, że brak jest kompletnie jakiejkolwiek alternatywy dla tej pseudoklasy politycznej. Wybór jest tylko pozorny, bo dojście do władzy innych partii pogorszy jeszcze i tak już fatalną sytuację gospodarczą.

2. Odwaga Donalda Tuska i jego ludzi?

Pytanie chyba prowokacyjne, bo ja tu żadnej odwagi nie widzę, raczej cwaniactwo i tchórzostwo polityczne na niespotykaną dotąd skalę. Czuję się, jak zresztą duża rzesza wyborców PO, oszukany i rozczarowany. Zwłaszcza że PO szła do wyborów pod hasłami reform (głównie systemowych, tj. tych najważniejszych). To nie przypadek, że PO ogłasza takie decyzje tuż po wygranych wyborach. Tylko w takim razie zasadne jest pytanie: po co PO pełnia władzy, skoro i tak nie zamierza niczego sensownego robić ani reformować? Tak zresztą tłumaczono nam w kampanii konieczność głosowania na B. Komorowskiego. To jest zwykłe oszustwo, za które PO wcześniej czy później zapłaci i nazywajmy rzeczy po imieniu.

3. Tłumaczenie, że ten plan jest bardzo skromny, ponieważ inny nie mógłby liczyć na poparcie w sejmie, jest żenujące. Dotychczas karmiono nas tłumaczeniem, że PO nie reformuje niczego, bo prezydent i tak wszystko zawetuje. Teraz mamy inne wymówki. 3 lata nicnierobienia powinny jednak dawać do myślenia. Nawiasem mówiąc, takie usprawiedliwienie to samospełniająca się przepowiednia: jeśli PO nie zrobi niczego sensownego, to ma jak w banku przegranie następnych wyborów parlamentarnych (zwłaszcza ludzie młodzi nie pójdę więcej na żądne wybory), a wtedy to już rzeczywiście niczego nie będzie mogła dokonać, nawet gdyby chciała.
    Należy odwrócić sytuację: PO powinna przedstawić ambitny plan (reforma KRUSu, emerytur mundurowych, górniczych itd.). Nawet jeśli zostanie on zablokowany przez hamulcowych, tj. opozycję (i PSL), to wtedy wyborcy doceniliby, że PO NAPRAWDĘ chce coś zrobić i PO mogłaby liczyć (nawet) na samodzielne rządzenie po przyszłorocznych wyborach.

4. Rola mediów w ocenie polityki rządu.

Przy okazji smutne jest to, że poważne media opiniotwórcze nadal stosują wobec PO taryfę ulgową: krytyka jest bardzo stonowana, dalej tłumaczy się niemożność wprowadzania reform uwarunkowaniami politycznymi i trudnym koalicjantem itd. Brak poważnej, rzetelnej i surowej (bo na taką zasługuje) oceny działań tego rządu i ich (głównie negatywnych) konsekwencji dla przyszłości naszego kraju.

• 2010-08-04 10:25 | lexmark53

Przeczytałem gdzieś, że Premier chce przejść do historii sprawując władzę przez dwie kadencje. Wolne żarty. Do Historii przechodzi się dzięki wielkim czynom ( czasem zbrodniczym ), ale nie dzięki czemuś co jest w demokracji pospolite.
  • 2010-08-04 10:31 | micjur

lexmark53
    Mam wrażenie,że ten scenariusz utkany jest z tzw pobożnych życzeń.Jesień będzie gorąca.
    Związki już przygotowują opony jubileuszowe a projekcje ekonomiczne rządu b.szybko mogą okazac się całkowicie chybione.Potrzebne są wcześniejsze wybory.Oby nie w wyniku manewrów ulicznych.
  • 2010-08-04 11:41 | SF

Pisanie o odpowiedzialnej polityce rządu kiedy zatrudnia na potęgę nowych urzędników, a dodatkowej kasy nie szuka w redukcji kosztów jest manipulacją.
  • 2010-08-04 12:05 | lexmark53

micjur 10:31
    Wiem, że to pobożne życzenie, ale to jest takie moje marzenie....no i marzenia czasem się spełniają.
    Cieszę się, że podzielasz moją opinię co do wcześniejszych wyborów.
  • 2010-08-04 12:13 | tkw

W prawie każdym (jak nie w każdym) sklepie dają paragon fiskalny.

Radzę zrobić na własny użytek pewną prostą analizę:
    1. zachować paragon z najbliższych zakupów, np. w Auchan (najlepiej kilka paragonów)
    2. za jakiś czas, jak już wejdzie w życie podwyżka VAT, porównać nowy paragon ze starym
    3. zwrócić uwagę na fakt, że stawka obniżona rośnie z 3 do 5% czyli o 2% a nie o 1%.
    4. dla bardziej dociekliwych - przejrzeć nową ustawę i VAT i rozporządzenia i sprawdzić, które towary i usługi przeszły np. ze stawki 3% na 8% lub wręcz na 23% (prócz manipulowania samymi stawkami VAT rząd ma jeszcze do dyspozycji znacznie trudniej uchwytne metody - przesuwanie z grupy stawek obniżonych do wyższych, w tym przesuwanie z grupy zwolnionych z VAT do opodatkowanych.)
    Ciekaw jestem, czy dziennikarze zdobędą się na dość prosty zabieg a skuteczny - zanotują dzisiejsze ceny i porównają je z cenami po podwyżkach. Będzie można policzyć, ile kasy rząd nam wyciąga z kieszeni. W końcu dziennikarze to grupa zawodowa dociekliwa ... Z tym, że nie postuluję tego względem dziennikarzy "Polityki", w końcu nie będą "kopać" swoich ulubieńców ...

A przy okazji cen: - zauważył ktoś, jak ostatnimi czasy zdrożały kurczaki ? Jeszcze 3-4 miesiące temu zdarzało mi się kupić kurczaka po 4,2 zł za kg, dziś nie widzę tańszych jak po 6,5. To o tyle też ciekawe, że można kupić schab bez kości po 12-13 zł, jak się z kurczaka odrzuci kości to okaże się, że kurczak jest niewiele tańszy od schabu !
  • 2010-08-04 12:22 | Poraj

Od lat prawie wszyscy tzw. ekonomiści przekonywali nas i władze, że podatki od dochodów powinny być w najwyższym możliwym stopniu ustalone, by nie zmieniać w sposób nagły kosztów pracy.
    Twierdzili, ze jedynie słusznym byłoby regulowanie przychodów Państwa po stronie konsumpcji, czyli podatków pośrednich, czyli VAT, a właściwie w Polsce PTU, bo tek się to de facto nazywa.
    A głównym argumentem za było to, że PTU jest podatkiem z punktu widzenia wytwórcy podatkiem neutralnym, bo PTU zawarty w materiałach i usługach bedących składnikami produktu końcowego podlega zwrotowi i na końcową cenę produktu ma wpływ tylko PTU ostatecznego dostawcy produktu na rynek.
    Teraz nagle się durniom odmieniło, kwiczą jakby podniesienie PTU o jeden punkt procentowy to jakiś holokaust na Narodzie polskim.
    WSTYD, to typowa propaganda klęski sterowana z centrum PiS...
  • 2010-08-04 13:17 | Samael

Zastanawiam się czy autor ostatniego wpisu zamierza głosować w przyszłym roku na PO. Jeżeli tak to dobrze. Ja jako głosujący z przymusu na SLD liczę, że obie partie będą rządzić wspólnie. Szkoda, że nie ma wielkich szans na wcześniejsze wybory. Rację mają chyba Ci, którzy uważają, że rząd oszczędza część społeczeństwa, której PO i PiS na spółkę obniżyły podatki dochodowe i zlikwidowały podatek spadkowy. Odkłada się też niezbędną reformę KRUS. Jestem ciekaw jak będzie wyglądała reforma emerytur mundurowych jeżeli 1/3 policjantów już teraz deklaruje zwolnienie z policji w razie znaczącego podwyższenia wieku emerytalnego. Płace w służbach mundurowych są przecież dosyć niskie. Niech więc przedmówca odniesie się do tego pytania. Trudna sytuacja na rynku pracy nie będzie przecież trwać wiecznie (chociaż kto wie jak długo potrwa kryzys u głównych partnerów handlowych Polski, a więc i u nas). Jacek Żakowski już zadawał takie pytanie wszystkim zwolennikom radykalnych reform.
    A poza tym: http://www.obserwatorfinansowy.pl/2010/08/03/na-tle-europy-polska-nadal-jest-prymusem/
  • 2010-08-04 13:31 | Monteskiusz

Nie widzę tu żadnej odwagi rządu Tuska, jest to tylko mały kroczek, który może zostać zaakceptowany przez religijny liberalizm gospodarczy wyznawany w tej formacji politycznej. Balcerowicz zrobił swoje i musi odejść, ma przeciwko sobie Bieleckiego, Boniego i Belkę. Ci trzej panowie otrzeźwieli i nie twierdzą już, że jakaś niewidzialna ręka spowoduje zrównoważony wzrost gospodarczy takiego państwa jak Polska, ponieważ proste rezerwy wzrostowe już się wyczerpały. Podniesienie stawki podatku VAT niczego nie załatwi, jest mydleniem oczu, deficyt jest za duży. Dzisiejsza debata sejmowa na ten temat ujawniła, że premier Tusk oczekuje od lewicy propozycji powrotu do starych stawek składki rentowej i trzeciego progu podatkowego. Dlaczego? Nie ma odwagi zaproponować tego typu powrotu, bo jest szefem partii liberałów gospodarczych? Ależ to właśnie politycy PO poparli absurdalne obniżenie podatków i zniesienie niektórych przez rząd PiS, a dzisiaj podczas debaty pieprzą trzy po trzy. Głosów dyskutantów z PiS nawet nie warto komentować, SLD nie chce panu premierowi zrobić przysługi i nie proponuje podwyżek podatków, które uderzyłyby w kieszonki najzamożniejszych obywateli. Jest to niezrozumiałe, ponieważ elektorat PO (tak twierdzą) jest tzw. klasą średnią, która nie wchodzi w 40% próg podatku PIT. Dziwi mnie także postawa posłów lewicy, którzy powinni przypomnieć premierowi i innym mądralom z PO, co wygadywali przy okazji prezentacji "lewicowego" planu Hausnera.
  • 2010-08-04 13:36 | Samael

Interesująco wyglądał "typowy manewr keynesistowski" z początku kryzysu przedstawiony przez profesora Rostowskiego. Polegać miał na obniżeniu podatków dla najbogatszych z których zatrzymane środki zaoszczędzono albo wydano na produkty, które nie są raczej produkowane w Polsce. Odpowiedź na twierdzenia przedstawione w artykule pani Solskiej: http://archiwum.polityka.pl/art/buty-nie-kupuja-butow,357150.html.
    Mam nadzieję, że PO i PiS obsuną się trochę w sondażach, a SLD m. in. po sprawie krzyża urośnie.
  • 2010-08-04 14:46 | Matusz

Podchodzę do tematu z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony mam świadomość, że jeśli rządowi nie wystarczają fundusze zebrane z 22% stawki VAT, to nie mamy żadnej gwanrancji, że podwyższenie jej o 1% (a nawet o 10%) da jakiekolwiek rezultaty.
    Z drugiej strony, nasze kieszenie nie ucierpia tak bardzo, jak próbuje to przedstawić opozycja. Od momentu wzrostu podatku, każdy grosz zebrany ze stawki VAT będzie pod czujnym wzrokiem specjalistów, sceptyków oraz przeciwników podnoszenia podatku, dlatego na prosty rozum, zarządzanie tymi pieniędzmi ze strony rządu będzie rozważniejsze. Mam nadzieję, że pójdą we właściwą stronę i wyjdzie nam wszystkim to na lepsze. Good luck!
  • 2010-08-04 15:01 | mmara

Czy ktoś wie, co z zaliczkami wpłaconymi na mieszkania, ale jeszcze bez aktu notarialnego, czy trzeba będzie dopłacać różnicę po otrzymaniu aktu notarialnego (stawka ma wzrosnąć z 7% do 8%)? Chodzi o to, czy deweloper będzie musiał dopłacić ten 1% vatu po ostatecznej sprzedaży, czy rozliczy według stawki obowiązującej w momencie otrzymania wpłaty?
  • 2010-08-04 15:44 | tkw

"Od momentu wzrostu podatku, każdy grosz zebrany ze stawki VAT będzie pod czujnym wzrokiem specjalistów, sceptyków oraz przeciwników podnoszenia podatku, dlatego na prosty rozum, zarządzanie tymi pieniędzmi ze strony rządu będzie rozważniejsze"

TKW: jest taki rysunek Mleczki. Na ławce siedzi dwu facetów i jeden do drugiego mówi: "ale żeby jeszcze przy wszystkim było napisane, czy to na poważnie czy na jaja".
  • 2010-08-04 18:53 | Endriu1977

Niestety jesli nie bedzie reformy emerytalnej PRAWDZIWEJ to tez nie bedzie mojego poparcia nigdy wiecej, zastanawiam sie tylko dlaczego ci politycy nie sluchaja ekonomistów z prawdziwego zdarzenia albo tych kolesi z centrum adama smitha tylko swoich pseudo wiedzacych doradców
  • 2010-08-04 19:01 | kama

Po tym jak wszystko zostało sprywatyzowane państwo nastawiło się na wpływ kasy do budżetu wyłącznie z podatków.Prywatyzacja to był błąd ,dobrze by było gdyby państwo także na siebie zarabiało.To dopiero by był plan.
  • 2010-08-04 19:05 | the mentor

znakomity komentarz, popieram calkowicie.
  • 2010-08-04 19:25 | emissariusz

Czy nie straci poparcia? Socjologiem nie jestem, mogę przyjąć tylko założenie matematyczne, mianowicie: poparcia na pewno platformie to nie przysporzy a zakładając, że sobie i kilku innym poznaniakom, którzy nie lubią kiedy bierze się pieniądze za rządzenie i nic oprócz znajdowania tematów zastępczych dla społeczeństwa się nie robi, zaufać mogę oraz zakładając że piszący to skąpy poznaniak jak i wspomniani "zaufani", dotąd zaciskając zęby jak przed spożyciem gorzkiego lekarstwa na platformę głosowali - muszę zauważyć, że rachunek wskazuje, że jednak platforma straci. Straci poparcie przynajmniej kilku poznaniaków.

Co do treści samego pytania to jest ono chyba celowo prowokacyjnie sformułowane? Bo jaką ODWAGĘ reprezentuje rząd podnosząc podatki nie ograniczając wydatków, czyli nie wprowadzając reform? Otóż odpowiem sobie sam: odwagi tutaj brak, co więcej rząd Tuska - na pewno mniej szkodliwy od rządu Kaczyńskiego - wykazując stałą niemoc decyzyjną i właśnie olbrzymi deficyt odwagi jest rządem mimo wszystkim marnym.

Nie jestem zwolennikiem spiskowych teorii. Światopoglądowo uznaję się za przeciwnika Jarosława Kaczyńskiego i mimo że mam się za człowieka zrównoważonego do szału doprowadza mnie sam widok Zbigniewa Ziobry, ale wydarzenia związane z brakiem reform, a nawet ich rzeczowych projektów skłaniają mnie do smutnej refleksji na temat stanu polskich mediów. Pomijając olbrzymią wagę krzyża przed pałacem prezydenckim, której to wszystkie media zdają się hołdować(kolejny temat zastępczy?) dziwi fakt, że media tak łagodnie obchodzą się z brakiem inicjatywy rządu w kwestiach ważnych. Dziwi fakt że dziennikarze widzą odwagę tam, gdzie jest raczej brawura nieodpowiedzialności (i to nie tylko fiskalnej) za Państwo.
    Bardzo interesująca jest ta brawura, która w istocie wynika ze strachu przed utratą elektoratu.
  • 2010-08-04 19:33 | tkw

Za onet.pl:
    "Gdyby nie obniżki podatków w latach 2006-2007, to w 2010 r. dochody państwa byłyby o 40 mld zł większe niż są - powiedział w środę w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski."

TKW: to wypowiedź Rostowskiego. Mam dla niego postulat - po co "rozmieniać się na drobne", robić jakieś durne małe kroczki, bawić się w awantury o krzyż jako "zasłony dymnej" do podniesienia VAT o 1% czy do podniesienia opłat za paliwo - proponuję wprowadzić podatek 100%. Albo 200%, to będą ludzie zmotywowani do dodatkowej pracy (żeby zarobić dodatkowe 100% podatku). Wadza da obywatelowi "po uważaniu", jak to kiedyś w szkołach uczono: "każdemu według potrzeb", byle nie zdechł i dalej pracował, w końcu jakie my mamy potrzeby ? Pełna micha i już (przynajmniej tak można sądzić po wpisach o Powstaniu Warszawskim). Za komuny nauczyliśmy się, że nie jest ważne by być bogatym "w wartościach bezwzględnych", ważne by mieć nieco lepiej od sąsiada, to przeciętnemu człowiekowi wystarcza do szczęścia. No to niektórym do michy wrzuci się dodatkowy kartofel i będzie rywalizacja że hej.

1. Wychodzi na to, że to my, obywatele, jesteśmy winni zapaści finansów publicznych (za malo daliśmy ...). Ponieważ ja się do winy nie przyznaję, nie przypominam sobie, bym miał jakikolwiek wpływ na te finanse, czekam na wpisy winowajców. I radzę się przyznać, zamierzam zgłosić sprawę do CBA.

2. Uwielbiam, jak minister czy inny ważny gość używa terminu "dochody państwa". Państwo nie ma dochodów, państwo ma tylko zabrane nam podatki. Dochody to mam ja i inni forumowicze, bo pracujemy. Państwo nie zarabia, tylko zabiera, w jakimś stopniu musi, ale powinno zabierać nie za dużo i zabrane środki wykorzystać należycie. A jak jest z tym "nie za dużo" i z tym "należycie" ?
  • 2010-08-04 21:10 | sibi

beda wydawac jak wydaja nabijac kase kumplom i rodziniue jak nabijaja i nic sie nie zmieni tak jest od czasu demokradnii
  • 2010-08-04 23:34 | roadrunner

Nie będę się rozpisywał - oby ich trąd stoczył, świńskich synów. Szczęśliwie nikt nigdy nie namówiłby mnie, żeby oddać im głos jakichkolwiek wyborach.
  • 2010-08-04 23:54 | camel

(...) " Pełna micha i już (przynajmniej tak można sądzić po wpisach o Powstaniu Warszawskim). "

Masz rację, bezsensowna śmierć jest przeciwnieństwem pełnej michy. Jest też przeciwieństwem rozumu, przeciwieństwem życia, przeciwieństwem zdrowego rozsądku, przeciwieństwem odpowiedzialności. Jeszcze wiele przeciwieństw by można znaleźć. Bezsensowna śmierć jest tylko bezsensowna. Dla mnie nie ma w niej bohaterstwa tak jak nie ma bohaterstwa w głupocie. A Polacy nadal za ważne uważają kretyństwa religijne (krzyż pod Pałacem Namiestnika na Polskę) zamiast pełnej michy, więc ich micha jest pustawa. Żeby ją napełnić trzeba normalnym podnieść podatki. Potem przekazać tym, którym na pełnej misce niby nie zależy, a oni w zamian poplują na pracowitych, że ci nie rozumieją idei przyświecającej awanturze warszawskiej z 44-go.

Tu jest problem, że moi rodacy nienawidzą pracy, uciekają od niej kiedy tylko mogą. A rząd im to umożliwia dając renty i emerytury czy przywileje branżowe. "Pełna micha" jest traktowana z pogardą, ale jednocześnie trwa gorączkowe kombinowanie komu by tu jeszcze zabrać, żeby mieć co zeżreć. Paskudna dwulicowość i 'buk, honor, ojczyzna'.
  • 2010-08-05 00:43 | rozumujący po chłopsku

PO marnuje (jako kolejna partia z kolei) niepowtarzalną szansę na dokonanie zmian, choćby ich rozpoczęcie.
    Nie rozumiem dlaczego dokonując najprostszej czynności w urzędzie skarbowym, czyli rejestracji pojazdu przechodzę przez 3 stanowiska. W normalnej, PRYWATNEJ, firmie sprawą zajęłaby się jedna osoba. Dlaczego mam utrzymywać aż 3 stanowiska? Dlaczego w tym kraju organizowane są za pieniądze pracujących (nie udających) wydarzenia pt. "Biesiada Skarbowców"? Czemu one mają służyć? To tylko proste przykłady dotyczące trwonienia NASZYCH pieniędzy.
    Dlaczego PO podnosząc podatki nie tnie JEDNOCZEŚNIE rozdętych wydatków na "jedynie słuszne" armie urzędników?
    Dlaczego od ponad 20 lat nie upadły (splajtowały) takie deficytowe molochy jak kopalnie, koleje, itp?
    Dlaczego ta partia ma swoich wyborców za kompletnych idiotów? Głosowałem na nich w ostatnich wyborach parlamentarnych ale właśnie stracili mój głos. Nie na rzecz innej partii obecnej w parlamencie. Pójdę na wybory i oddam pusty głos, bo nie warto głosować na nierobów.
  • 2010-08-05 03:19 | wol_ny

Re:DEBATA: Podwyżka podatków = spadek notowań Platformy? A może Polacy to nie tylko obrońcy krzyża?

Nie wiem oczywiście czy poparcie dla PO spadnie, ale wiem, że wśród moich znajomych oczekiwane były znacznie bardziej radykalne kroki. To prawda, że zły to czas na reformą finansów publicznych i ograniczenia wydatków sztywnych, ale na takie działania nigdy dobrego czasu nie ma, więc może ? Ale jednak perspektywa powrotu PiSu jest tak odrażająca, że może lepiej postępować delikatniej i jak będą sprzyjające okoliczności po wyborach parlamentarnych urgulować sprawy emerytur mundurowych, przywilejów górników i KRUSu, wszak to najdroższe "wypaczenia".
  • 2010-08-05 09:09 | hynio

To już było i skończyło się bankructwem państwa. Idę o zakład, że bez inwestora branżowego wszystkie firmy w których pakiet kontrolny ma skarb państwa wpadną w tej dekadzie w poważne tarapaty i zostaną wtedy sprzedane za bezcen, zamiast po dzisiejszej cenie.
  • 2010-08-05 09:41 | hynio

bo większość tych ekonomistów siedzi na etacie w bankach, albo innych instytucjach finansowych i w kółko powtarzają co by było dobre dla banków, albo innych instytucji finansowych wmawiając wszystkim, że to dla ogólnego dobra. To widać na przykład gdy mają się wypowiedzieć o tym jak zarabiają OFE, nagle takie wartości jak konkurencja, wolny rynek, ponoszenie konsekwencji za własne ryzyko znika.
  • 2010-08-05 10:24 | KrzysztofMazur

Obowiązek podatkowy powstaje w momencie sprzedaży. O tym kto zapłaci dodatkowy VAT: ty czy deweloper decyduje umowa. Jeśli masz w umowie cenę netto płacisz ty.
  • 2010-08-05 10:33 | KrzysztofMazur

Gra się tak jak przeciwnik pozwala. Opozycja strzela sobie gol za golem. PO wygrywa wybory nic nie robiąc. Wynik wyborów:
    PO 45 %
    PiS 30 %
    SLD 15 %.
    PSL poza sejmem.
    PO rządzi samo.
    Po wyborach zaczną powoli spadać notowania PO, ale bez przesady. Wyborcy PiS konserwatywni przechodzą do PO, socjalni do SLD, gdy notowania SLD przekroczą PiS wyborcy głosujący zawsze przeciw obecnemu rządowi przechodzą z PiS do SLD.
    W sumie w roku 2015:
    PO 35-40 %
    SLD 25 %
    PiS 20 %.
    I dalej trwa ten sam proces. SLD wchodzi do rządu lub tworzy go samodzielnie w roku 2019.

Wszystko to nie ma wpływu na ekonomię, bo wszystkie rządy: SLD, PiS i PO robiły i będą robić to samo, czyli nic.

Polska ma dług oficjalny 0,778 BLN zł plus dług ukryty względem przyszłych emerytur z ZUS 1,8 BLN zł plus koszty naprawy systemu energetycznego 0,5 BLN zł, co daje razem 3,1 BLN zł długu i przyszłych kosztów. Wniosek jest prosty: ceny prądu będą rosły, emerytury będą spadały, podatki włącznie z inflacją będą rosły przez lat kilkadziesiąt.
  • 2010-08-05 10:37 | KrzysztofMazur

No zgoda, ale w OFE jest większa konkurencja niż w ZUSie, z którego rezerwa demograficzna wyparowała w 1 dzień.
  • 2010-08-05 16:30 | krytyczny umysl

Trzeba byc kompletnym swirem, zeby glosic takie poglady!!!!!! Nienawisc zabija! Idz sie leczyc. Nie masz zupelnie kontaktu zrzeczywistoscia. Mowisz, ze niewazne, czy VAT bedzie nawet 25%. Trzeba miec nierowno pod sufitem, zeby tak mowic!
  • 2010-08-05 18:00 | Samael

...ale pomyśl kolego jaką szansą dla lewicy w Polsce byłoby wpakowanie do rządu SLD. Pseudolewica podnosi podatki bo i tak musi, wywiązuje się albo i nie z obietnic wyborczych m. in. dotyczących rozdziału kościoła od państwa. Ogólnie może to być dla niej kompromitacja w oczach wyborców. Tak więc będąc i tak słabą i skompromitowaną korupcją i neoliberalizmem nie wchodzi do sejmu dając szansę czemuś nowemu. Bo nawet jeżeli jej nie będzie, bo nie zrobiła tego co deklarowała, to i tak lepiej dla Polski i Polaków. A jeżeli się postara to już nie będzie pseudo- i znowu na nią zagłosuje bez zamiaru anihilacji(mało prawdopodobne). Najgorsza byłaby ordynacja większościowa, która byłaby szansą na dłuuugie rządy PiS i zabetonowanie sceny politycznej. Wybory 2011 PO oby góra 40 procent, SLD na tyle dużo by być w rządzie. Ale Pan i Ja Panie Krzysztofie tylko marzymy.
  • 2010-08-05 18:00 | Wojtek-1942

Pomyślmy jak buduje się ceny. Zwykle są to koszty plus zysk. WAT jest składnikiem kosztów i wpływ na cenę ma. 1% WAT jednak wcale nie jest 1% ceny tak budowanej. Przecież WAT jest od wartości dodanej a nie od ceny. A do tego jest jeszcze taki sposób budowania ceny, który nigdy nie jest sztywny. Cena zależy od podaży i od popytu. Zdarzało się wielokrotnie, że cena była niższa od kosztów. Raczej w produktach rolnych acz nie tylko. Również cena wyprzedaży (by zwolnić drogie miejsce magazynowania) bywa niższa od kosztów wytworzenia. A już absurdem jest straszenie wzrostem cen owoców z powodu WAT. Zresztą wielkość produkcji rolnej w kraju wcale nie musi być wyznacznikiem ceny. Pomidory jeśli będą drogie natychmiast zostaną sprowadzone z kraju gdzie są tańsze. Cena może wzrośnie w stosunku do ubiegłorocznej ale nie o 1%. Chyba, że będzie więcej takich artykułów usprawiedliwiających z góry wszystkie wzrosty. Taki mechanizm działał w niektórych krajach przechodzących na walutę euro.
    Z poważaniem W.
  • 2010-08-05 19:18 | przeciwidiotom

Gdzie sa zapowiedziane reforma finansow publicznych , podatek liniowy, przyjazne panstwo???????? Trzeba miec czelnosc, zeby mowic,ze podnoszenie VAT to reforma. A co z tzw. kreatywna ksigowoscia? Nie ma reform np KRUS-u i skads trzeba brac pieniadze. Najlepiej podniesc ceny zywnosci, materialow budowlanych. Tusk nie ma odwagi przeprowadzic reform, wiec stad ta podwyzka. Ludzie to lykna, bo sa tak zmnipulowani przez media, wazniejsze dla nich sa tzw pierdoly np sprawa krzyzu przed palacem, cy, ze kot Kaczynskiego kogoos podrpal
  • 2010-08-05 19:28 | przeciwidiotom

To zwykle tchorzostwo! czemu tylko o 1%, a nie np.10, czy 20%? Media by przedstawily ,,myslacym" obywatelom, ze to dla ich dobra i ze w ogole Unia Europejska tak nakazala. A przy okazji, dlaczego nic nie bylo wiadomo o Wieloletnim Planie Finansowym rzadu, ktorego ta podwyzka jest waznym elementem? Cyzby czekaly nas kolejne podwyzki? Dla rzadu reforma finansow jest niewazna. Podnosza wiec podatki. Ja tez chce zostac reformatorem. Bede zwiekszal fiskalizm.
  • 2010-08-05 22:13 | kostek

Rząd PO to rząd nierobów. Rząd PIS to rząd szkodników.
    Rząd SLD to rząd lawirantów.
    w sytuacji dramatu do którego dopuścili wszyscy uczestnicy polityki podnoszenie podatków pośrednich jest jednak najbardziej demokratycznym krokiem. Tak naprawdę w Polsce pracuje 5 mln ludzi. Reszta, nawet pracująca uczestniczy jedynie w redystrybucji ich podatków. Wszelkie achy w sprawie podniesienia podatków bezpośrednich, składki rentowej itp. jest jeżdżeniem na plecach tych 5 mln pracujących.
    Pięknie mówią ci którzy wołają o reformę finansów. Ale może konkretniej - komu zabrać?
    Potrzeba nam sprawiedliwej opcji zerowej - wiek emerytalny 62 lata dla wszystkich z istotną preferencją dla osób które pracują dłużej. To byłoby sprawiedliwe wydłużenie wieku o ponad 7 lat! Inne projekty znów nawołuja by te 5 mln pracujących pracowały do 90. To tez nie pomoze! Należy zwiększyc baze podatników - pracujących. Największa hańba Solidarnosci jest 15-30% bezrobocie! Zmniejszyc podatki w Polsce wschodniej by aktywizowac te regiony. Doprowadzic do sytuacji gdy w Polsce produkuje lub świadczy usługi 10 a nie 5 mln ludzi. Wtedy starczy kasy i dla nauczycieli i dla policjantów i dla niezbędnych urzędników.
  • 2010-08-05 22:35 | Solider

Polska polityka jednym słowem mówiąc jest chora.Widza politycy ze ludzie zaczynają wiązać ledwie koniec z końcem to i tak chcą podnosić podatki jak dla mnie to to jest chore.Lepiej by zaczęli się zastanawiać nad tym jak w Polsce zmniejszy bezrobocie.
  • 2010-08-06 12:04 | MMK

"politycy PO poparli absurdalne obniżenie podatków i zniesienie niektórych przez rząd PiS"
    Jeżeli uważasz że oddjąc połowę efektów swojej pracy urzędnikom to ciągle mało to oddaj im więcej - droga wolna. Nie zmuszaj do tego innych. Każde obniżenie podatków w Polsce i obniżenie kosztów państwa jest już nawet nie rozsądne ale wkrótce będzie konieczne.
  • 2010-08-06 12:11 | MMK

"Gdyby poszedł za propozycjami PIS - duże cięcia wydatków "
    Coś mnie minęło ? Cóż i kiedy proponował ciąć PiS ?!? Czyż ŚP Lech Kaczyński nie wiercił się w ukropie co tu zrobić z obniżeniem przywileji emerytalnych uchwalonych przez PO ?
    Jak rządził 2 lata to coś obciął w wydatkach ?
  • 2010-08-06 12:20 | MMK

"Głosowałem na nich (PO) w ostatnich wyborach parlamentarnych ale właśnie stracili mój głos. Nie na rzecz innej partii obecnej w parlamencie. Pójdę na wybory i oddam pusty głos, bo nie warto głosować na nierobów."

To juz lepiej oddac głos na jakiś komitet lokalny czy , moze jakiś polityk sobi uświadomi ile jest głosów do zagospodarowania w b. liberalnej gospodarczo części społeczeństwa.

PO mając rok na pokazanie co na prawdę może zrobić zaczyna od pokazania że będzie podnosić podatki - powodzenia w wyborach, na pewno zagłosuje aby przez 4 lata podnosić podatki...
  • 2010-08-06 12:27 | sa

Wszystko zależy od tego, czym pismaki z POlityki /w tym "pani" od "puszki Pandory"/ karmić będą platformerskie lemingi. Oczywiście te z niższej półki! Dla POzostałego elektoratu PO - POdwyżka VAT już dzisiaj jest sukcesem. Gorzej byłoby, gdyby POdnieść dla tych najlepiej zarabiających stawki POdatku dochodowego.
    Ale Tuskie tego nie zrobią. Wolą za POśrednictwem tych usatysfakcjonowanych przekonywać głupków oPOwiadających się za PO, bo wydaje im się, że wyżywią się na odpadach z pańskiego stołu!
  • 2010-08-06 13:46 | SF

Przekłamanie w artykule

Dlaczego autorka pisze: "Prawicowi oburzają się, że zamiast racjonalizacji wydatków (nikt z nich nie ma odwagi powiedzieć – jakich) czeka nas podwyżka stawek VAT z 22 do 23 proc."?

Jak to "nikt nie ma odwagi powiedzieć jakich"??? Przecież w komentarzach publicystów masowo pojawiają się propozycje: likwidacja becikowego, likwidacja dopłat do KRUS za bogatych rolników, zmniejszenie zasiłku dla bezrobotnych, likwidacja "mieszkania na swoim", wstrzymanie podwyżek w budżetówce, wstrzymanie waloryzacji emerytur ponad inflację. A to tylko te najszybsze oszczędności. W dłuższym terminie likwidacja przywilejów emerytalnych.

• 2010-08-06 20:28 | MMK

Największa konkurencja to by była jakby ZUS i OFE było dobrowolne ;). A dla nie rozumiejących że trzeba oszczędzać na starość/ inwestować w dzieci - ciepły przytułek i micha.
  • 2010-08-06 20:30 | MMK

Nie ma się co zastanawiać. Bezrobocie się zmniejszy jak w Polsce będzie się opłacać produkować (czyli zatrudniać), a przestanie się opłacać nic nie robić i siedzieć na socjale.
  • 2010-08-06 21:33 | liść_na_wietrze

Z pewnością jakiś procent pieniędzy budżetowych jest marnotrawiony ...........
    ( ktoś pisał że to ok. 20 % )
    Ale nas zjada "socjal" który strach ruszyć - można chyba tylko metodą małych kroczków coś wskórać . Z drugiej strony ludziom raczej skromnych rent i emerytur uszczuplać nie można .

Moim zdaniem platformie nie spadnie

• 2010-08-07 07:07 | lexmark53

Premier, w ostatnim wystąpieniu w Sejmie przekonywał, używając ładnej retoryki, że podwyżka VAT jest najlepszym rozwiązaniem. Kogo przekonał? W świadomości społecznej podwyżka pozostaje PODWYŻKĄ niezależnie od tego o ile, czego i kogo dotyczy. I nie ma nic w zamian! Podstawowy argument, że Platforma jest partią władzy, a nie reform nie został obalony. Szansą na to byłyby wybory przeprowadzone na wiosnę. Z kilku powodów.
    Najważniejszym z nich byłoby przekonanie społeczeństwa, że Platforma jest gotowa zaryzykować nawet oddanie wcześniejsze władzy, aby tylko przeprowadzić swój plan reform. Przekonanie tej części społeczeństwa, które w tej chwili utraciło już wiarę w Platformę, z powodu ich odwlekania. Inne argumenty to:
    - Ustalenie wyborów na wiosnę rozstrzygnęłoby problem, przed jakim staje każda nowa ekipa, że musi z udawanym "obrzydzeniem" realizować najważniejszą ustawę w Państwie czyli ustawę budżetową uchwaloną przez poprzedników.
    - Przeprowadzenie wyborów w okresie przewodnictwa Polski w UE, gdy oczy Europy będą zwrócone częściowo na Polskę, może spowodować ( w świetle dotychczasowych doświadczeń ) że w Europie powieje grozą ( albo rozlegnie się gromki śmiech ) jak po wydarzeniach na Krakowskim Przedmieściu.
    Nie mówiąc już o kłopotach jakie sprawić może ewentualna zmiana ekipy w trakcie przewodnictwa.
    - Skoro Prezydent jest już "nasz", to ostatnim hamulcowym jest PSL. Wcześniejsze wybory rozstrzygnęłyby być może i ten problem.
    - Pół roku to niby niewiele w skali ekonomicznej, ale ogromnie dużo w ocenie społeczeństwa.
    Reasumując: albo Platforma kieruje się koniukturalizmem politycznym, albo rzeczywistą wolą reform. Ma niepowtarzalną okazję to udowodnić.
  • 2010-08-07 21:18 | SWIEKRA

A jaki Ty masz pomysl na to by zmniejszyć bezrobocie? Co byś produkowal by wyroby sprzedać(komu) by utrzymać siebie i oplacić pracowników? Warunki Ci rząd stworzyl. Jest wolność gospodarcza , możesz produkować na rynek wewnętrzny i na eksport.Czy masz na to pomysl i kwalifikacje, czy potrafisz tylko krytykować i narzekać?""
  • 2010-08-08 10:16 | wiktor

Tutaj w rzeczy samej chodzi generalnie o ideę z jaką szła Platforma do wyborów w 2007 roku...?
    Dzisiaj już z haseł nie pozostało nic ,dzisiejsza przewaga nad PIS to jedynie zasługa jej lidera Kaczyńskiego oraz sekciarskich zachowań ortodoksyjnych członków tej partii.
    Nie uważam aby przewaga PO nad PIS drastycznie została zniwelowana póki co?
    Natomiast uważam że te dwie partie pogodzi 3 gracz na scenie politycznej i bynajmniej nie będzie to SLD,uważam że potencjał może mieć partia specjalistów z dziedzin nauk ekonomicznych,praktyków i teoretyków też.
    Być może obecnie mamy do czynienia z takim tworem wokół kontrowersyjnego L.Balcerowicza,lub z decyzjami politycznymi sprzyjającymi powstaniu nowego bytu politycznego w kraju .............K.Rybińskiego,R.Gwiazdowskiego,A.Sadowskiego....ect.wokół któregoś z tych nazwisk albo łącznie ,bądź łącznie jednego z nich z innymi nie wymienionymi ?
    Długo oczekiwane reformy,ich brak spowodują w mentalnie przygotowanym społeczeństwie odwrót od partii Tusków,Schetyn,Kaczyńskich i innych wynalazków na rzecz wyrzeczeń z sukcesem pewnym w tle,a taki jedynie mogą zapewnić wolnorynkowi gracze czyt.,,mistrzowie wolności".
  • 2010-08-08 12:24 | stan

Brak strategii po 3 latach skutkuje 'decyzjami gaszącymi pożary'. Platforma jest bliska utraty władzy, jednak w zbliżających się wyborach wygra z powodu braku innych sensownych partii na scenie. Kaczyński i PiS robią wszystko aby się okopać i zmarnieć w 'klubie dewocji ' i prywaty, Napieralski długo jeszcze nie, a PSL jest grupą dekadentów.
  • 2010-08-08 14:19 | Notoryk Nielogo

Podobne pytania postawiłbym temu rządowi jak "rozumujący po chłopsku", a od siebie dodałbym jeszcze jedno: Czy nikt w rządzie nie wie o tym że państwo jest bogate bogactwem wszystkich swoich obywateli? Ta stara prawda jest znana od czasów Republiki Rzymu, jednak jest ignorowana przez wszystkie kolejne rządy Rzeczypospolitej Polski.
  • 2010-08-19 21:47 | tkw

Brawo. Właśnie dojrzałeś do tego, co ja praktykuje od dawna - nie biorę udziału w wyborach, bo nie lubię, jak się ze mnie robi wała. Tylko proponuję, byś w ogóle nie poszedł. Zauważ, że politykom bardzo chodzi o frekwencję, im większa tym bardziej czują się pewni. Może dożyjemy czasów, gdy frekwencja spadnie do 1% ? Niech się wybierają sami.

pozdrawiam
  • 2010-08-23 11:49 | wasylzly

ograniczyc tzw.zasilki pogrzebowe, ktore wynosza juz horrendalne 6400 zl . Jest to jeszcze jeden zasilek luksusu, dawany nawet tym, ktorzy pozostwili spadkobiercom miliony. Jeszcze luksus darowany bez uwzglednienia sytaucji materialnej rodziny i nie spelniajacy swoich zalozen. W wiekszosc zasilek idzie na luksusowe tumny i nagrobi -na nekrobiznes - korzystajacy z zaloby rodziny.

W Polsce nalezaloby wprowadzic zasady jak w Nimemczech -kazdy za zycia jest odpowiedzialny za swoj pochowek -jest ubezpieczony na wypadek zgonu, jesli nie - pochowek spada na rodzine, rodzina -biedna ? no to chowa sie na koszt gminy, czy miasta - w skromny ale godnym pochowku.

U nas nekropolityczna rozpusta - handel smiercia kwitnie , bo do zakladow pogrzebowych wala pieniadze z kasy panstwowej - nie ma pieniedzy na zyjace glodne dzieci - ale sa na marmury i wykwintne trumny. W Polsce najbardziej bogate sa nie ulice, ale cmentarze.Skandal !!
  • 2010-08-27 15:42 | bart

przyjmuje twój zakład-prześledź gospodarki najbardziej dotknięte kryzysem i te ktore aktuaknei wykazują wzrost gospodarczy. te pierwsze są prywatne o wile bardziej prywatne.

jesli w pl zbankrutuja firmy publiczne to tylko dlatego ze ktos celowo do tego doprowadzi zeby je za ten bezcen sprzedac potem( w snesie zeby kolega kupił)

przed prywatyzacja firmy wplywy do budrzetu były dwojakie- zyski zmprzedsiębiorestw i podatki
    po prywatyzacji są to tylko podatki.
    byloby spoko gdyby w zw z tym malalyb szeregi urzedasow ale onie niestety tylko rosna wiec raczej na plusie nie jestesmy
  • 2010-12-29 16:47 | piotr

Polska to kraj absurdu a muszę przypomnieć ,że wcześniej były liczne przypadki leków które były droższe w Polsce niż te same leki zagranicą. Pachniało to aferą i korupcją ale wszyscy stołki zachowali . No może nie wszyscy zachowali stołki ,bo dostali inne stołki w wyniku zawieszenia ,przeniesienie ze stanowiska na stanowisko inne - co ciekawe nawet lepsze finansowo . Wniosek - polski emeryt ,rencista jest bogatszy od Niemca ,Francuza ,Szweda ,Holendra itd. i stać go na drogie leki . Podwyższanie wat-u na leki po Nowym roku to zwykłe draństwo .Unia Europejska naciska aby podwyższać ceny niemal wszystkiego w naszym kraju i podobno naciska na podwyższenie naszych wypłat ale rząd udaje ,że to nie słyszy . Słyszy natomiast ,że trzeba podwyższać ceny wszystkich produktów i artykułów bo mamy za tanio w kraju w stosunku do państw zachodnich .Na osłodę ceny smalczyku ,pasztetowej ,kaszanki ,salcesonu , chleba ,mleka ,herbaty ,octu mają być niezmienione lub mało odczuwalne. Ale wyciągną te straty zamrożenia cen niektórej żywności prze pokrycie niedoborów z kieszeni innych oczywiście przez inne podwyżki . Była propozycja rządu aby w drugim wariancie podwyżek emerytur tzn. tym co mają emerytury powyżej 2500 zł nie dać podwyżki co dawało w sumie minus podwyżki a tę różnicę dodać emerytom z niską emeryturą .Jakie to proste ale nawet pan Rostowski by to nie wymyślił np. zabrać jednym a dać drugim. Czy paliwo przekroczy 6 zł ?
  • 2010-12-29 16:50 | piotr

Polska to kraj absurdu a muszę przypomnieć ,że wcześniej były liczne przypadki leków które były droższe w Polsce niż te same leki zagranicą. Pachniało to aferą i korupcją ale wszyscy stołki zachowali . No może nie wszyscy zachowali stołki ,bo dostali inne stołki w wyniku zawieszenia ,przeniesienie ze stanowiska na stanowisko inne - co ciekawe nawet lepsze finansowo . Wniosek - polski emeryt ,rencista jest bogatszy od Niemca ,Francuza ,Szweda ,Holendra itd. i stać go na drogie leki . Podwyższanie wat-u na leki po Nowym roku to zwykłe draństwo .Unia Europejska naciska aby podwyższać ceny niemal wszystkiego w naszym kraju i podobno naciska na podwyższenie naszych wypłat ale rząd udaje ,że to nie słyszy . Słyszy natomiast ,że trzeba podwyższać ceny wszystkich produktów i artykułów bo mamy za tanio w kraju w stosunku do państw zachodnich .Na osłodę ceny smalczyku ,pasztetowej ,kaszanki ,salcesonu , chleba ,mleka ,herbaty ,octu mają być niezmienione lub mało odczuwalne. Ale wyciągną te straty zamrożenia cen niektórej żywności prze pokrycie niedoborów z kieszeni innych oczywiście przez inne podwyżki . Była propozycja rządu aby w drugim wariancie podwyżek emerytur tzn. tym co mają emerytury powyżej 2500 zł nie dać podwyżki co dawało w sumie minus podwyżki a tę różnicę dodać emerytom z niską emeryturą .Jakie to proste ale nawet pan Rostowski by to nie wymyślił np. zabrać jednym a dać drugim. Czy paliwo przekroczy 6 zł ?