Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Drugie dno butelki z wodą

(8)
Co kryją butelki z wodą? Przede wszystkim zysk dla producenta.
  • 2010-08-18 19:18 | pantherion

pytanie

Orientuje sie ktos, jak prezentuje sie 'kranówa' pod wzgledem zmineralizowania? I jak wplywa na nie korzystanie z domowych filtrów, np BRITA?
  • 2010-08-18 20:39 | ZWO

Dwie sprawy:

1. Brak w artykule informacji o opakowaniu: PET oddaje do wody substancje substancje z odpowiadające hormonom żeńskim (z pamięci, stąd niedokładnie). Jest to nieobojętne dla istot żywych. Badania przeprowadzane na żabach wykazały, że rzeczywiście u żab degradacji ulegają gruczoły męskie a rozwijają się żeńskie. Wszystkie żaby stają się samicami. Istnieje duże prawdopodobieństwo (choć oczywiście z dowodami kłopot bo przemysł się stara), że dotyczy to również ludzi. Byłoby to wyjaśnienie, dlaczego w krajach rozwiniętych spada ilość plemników u mężczyzn, którzy stają się bezpłodni. Winna jest właśnie woda i napoje w butelkach plastikowych. Na dodatek wydalane hormony żeńskie nie są usuwane w oczyszczalni, jak zresztą choćby środki antykoncepcyjne - choć dla Polaka to ta wredna i zbędna ekologia - i nie pozostają bez wpływu na środowisko.

2. W Niemczech (a pewnie i w Polsce) woda kraniczanka jest zdecydowanie lepsza i zdrowsza niż wody mineralne. Tylko ta woda jest ściśle i permanentnie badana. W przypadku przekroczenia którejś z granic miesza się wody z różnych źródeł tak, by np. zawartość metali ciężkich była w normie. Tymczasem z badaniem wód butelkowych jest różnie. Ciekawe byłoby zapytanie o certyfikaty badań.
  • 2010-08-18 23:11 | shem

Re:Drugie dno butelki z wodą

W moim mieście informacja o bieżącym stanie wody była na stronie sanepidu, ale jeżeli tam jej nie znajdziesz, to zawsze możesz się tam wybrać i zapytać - powinieneś uzyskać wszystkie informacje. Ja używam brity, bo inaczej ekspres do kawy mi się zakamieniał. ;)
  • 2010-08-18 23:12 | shem

A tak poza tym, to Rurovit jest całkiem spoko! ;)
  • 2010-08-19 01:06 | mak

mieszkam w CH, mam wode w kranie, zycze Polakom tego samego...
  • 2010-08-19 22:31 | tkw

Mieszkam na wsi od kilku lat i w kwestii wody widzę, że ludzie wiejscy mają zdolność rozpoznawania dobrej wody. Mam w kranie całkiem dobrą wodę, ale mój sąsiad, jak robi kiszone ogórki to przychodzi do mnie po wodę ze studni - mam ostatnią czynną studnię we wsi. U drugiego sąsiada z kolei pracują Ukrainki przy zbiorze owoców, wśród nich jest taka sympatyczna starsza kobieta ze wsi (oczywiście ukraińskiej). Codziennie przychodzi do mojej studni z baniakami na wodę, bo "lepsza od tej z kranu", a nasza kranówa jest naprawdę dobra, w czajniku nie odkłada mi się żaden kamień.

A nawet ja, stary "miejski wyciruch" czuję "przepaść" pomiędzy wodą w warszawskim kranie a w kranie tu, na wsi.
  • 2010-08-21 21:08 | slawek

Woda w buelkach plastikowych jest jako opakowanie bezpieczniesze od szklanej butelki.I w biznesie sa to spore pieniadze gdzie walka toczy sie ostro.Ostanio wsrod mlodziezy popularne sa napoje energetczne.Osatnie fale upalow lekarze zalecali picie sporych ilosci wody nie gazowanej.Akcje wzywajace do bojkotu wody butelkowej i picia z kranu,to jest skolei otwieranie drzwi dla producentow filtrow do wody,do filtrowania wody z kranu.
  • 2010-08-24 10:58 | monikaja

Czytałam ostatnio w necie, że Staropolanka rozpoczęła specjalną kampanię i uświadamia ludzi, żeby segregowali plastikowe butelki. Akcja nazywa się "Odkręć Zduś Segreguj". Fajnie, że dali też informacje na butelkach, bo po prostu nóż mi się w kieszeni otwiera, kiedy widzę te pojemniki do segregacji wypełnione po brzegi zakręconymi i nie zgniecionymi butelkami. Tragedia jak niektórzy ludzie są leniwi i nie im się zgnieść butelki, żeby zajmowała mniej miejsca.