Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nie będzie kar za drobne ilości narkotyków

(13)
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który przewiduje odstąpienie od ścigania osób posiadających narkotyki na własny użytek. W poprzedniej wersji posiadanie jakiejkolwiek ilości narkotyków zagrożony był karą więzienia.
  • 2010-08-25 16:04 | lukald

Zgadzam się w zupełności

Zgadzam się w zupełności. Ściganie i karanie osób za posiadanie małych ilości nigdzie pożytku nie przyniosło.
    Tym bardziej w ostatnich latach takie działania były co najmniej śmieszne, gdy narkotyki, tylko pod inną nazwą, można legalnie kupić na każdym rogu w tzw."dopalaczach"
  • 2010-08-25 16:36 | tkw

Re:Nie będzie kar za drobne ilości narkotyków

Uważam, że należy odróżnić dwie rzeczy - narkotyki jako problem medyczno-społeczny a prawo jako takie.

Dla mnie ciekawy jest problem prawny. Konstrukcja, że niby coś jest zabronione ale nie do końca, jest wg mnie zła. Kto i na jakiej podstawie będzie decydował, czy to "na własny użytek" ? Chyba nikt nie ma wątpliwości, że jak z 5g heroiny przyłapany zostanie ktoś z opozycji, to beknie za dilerkę, jak z 5kg ktoś z obecnej wadzy, to nie będzie sprawy. Wymiar niesprawiedliwości dostał do ręki kolejne narzędzie naciskania/przypodobywania się politykom według tego schematu.

Melchior Wańkowicz w swoich reportażach z podróży po USA opisuje, jak na poczcie znalazł przepis, że jak ktoś kupuje do 9-ciu kartek pocztowych jednorazowo, to płaci po 10 centów, jak 10 lub więcej to po 15 centów. Celem ustawodawcy było wyeliminować hurtowo kupujących. Wańkowicz wszedł, kupił 9 kartek, wyszedł, wszedł ponownie, kupił 9 kartek, wyszedł i tak kilka razy. W końcu "panienka z okienka" się wkurzyła i za kolejne 9 kartek chciała mu policzyć po 15 centów. Wańkowicz kazał zawołać bossa, ten stwierdził "ten pan ma prawo wchodzić i wychodzić tyle razy, ile zechce i za każdym razem kupować kartki po 10 centów, ten pan jest smart". No to teraz rząd i sejm, w swojej niezmierzonej mądrości zafundowali nam narkotyki w wersji "dla frajerów" i "dla smart". I jak znam życie, to te drobne biedne ćpuny będą "frajerzy" a mafia będzie "smart".

Mieszkańcom Pruszkowa czy Wołomina proponuję nasłuchiwać przez okno, powinniście usłyszeć strzelające korki od szampanów w domach Dziada, Kiełbasy, Rympałka itd. (podaję pseudonimy z pamięci a Wołomin i Pruszków tak "uhonorowałem" ze względu na ich sławę. W sumie to żałuję, że wybrałem sobie nick "tkw", zawsze podobało mi się pseudo "rympałek", postanowiłem założyć sobie takie konto na forum)

pozdrawiam - RYMPAŁEK.
  • 2010-08-25 20:56 | wicur

Nie interesuja mnie narkotyki inne ale w sprawie marijuany proponuje aby dyletanci w tym temacie glosu nie zabierali. Najpierw prosze postudiowac dostepne zrodla informacji, nastepnie zapalic sobie skreta a dopiero potem wyrazac swoje opinie.
  • 2010-08-26 02:41 | inkwizytorstarszy

Głównym przeciwnikiem alkoholu i narkotyków zawsze byli kapłani,bo pod ich
    wpływem ludzie zaczynają mówić to co myślą,także o nich...
  • 2010-08-26 04:28 | dziadek

Ustawodawca albo nie ma pojęcia, albo ma zamiar wspierać drobny handel narkotykami. Co znaczy nie wielkie ilości na własny użytek?, to że jest legalizacja narkomani. Po pierwsze owszem każdy obywatel ma prawo posiadać środki odurzające, jakim są środki znieczulające ból. Ale ze źródeł legalnych takich jak z apteki na receptę. Czyli proste masz receptę kupujesz w aptece masz narkotyk z źródła legalnego. Posiadanie takich środków z innych źródeł powinno być nielegalne, bez względu na ich ilość.
    I tyle wystarczyło w ustawie napisać proste jasne a nie zawijać prawo jak paragraf, że nie wiadomo o co chodzi.
  • 2010-08-26 10:07 | Slawczan

Co to jest niewielka ilość?

Należy uściślic co to jest niewielka ilość? Bo w zależności od jakości i ukladów adwokata to może być 1g albo 1 kg. Jak przed tem.
    Sama idea słuszna.Do tylu rzeczy przykładamy kryterium ekonomiczne a do narxów ideologiczne. Gdzie tu logika?
  • 2010-08-26 12:26 | kosmo

>Mieszkańcom Pruszkowa czy Wołomina proponuję nasłuchiwać przez okno, powinniście usłyszeć strzelające korki od szampanów w domach Dziada, Kiełbasy, Rympałka itd.

Jakby się dobrze zastanowić, na prohibicji narkotykowej najbardziej zależy właśnie przestępcom i policji. Ci pierwsi mają monopol na produkcję i dostarczanie nielegalnego towaru odbiorcom, ci drudzy mają pretekst na wyciąganie ręki do budżetu, o kolejne fundusze na walkę z hydrą, no i zmiany prawa na te bardziej inwigilujące społeczeństwo.
  • 2010-08-26 13:51 | Bejbi łan mor tajm

Ahh, cóż za eudycja! cóż za elokwencja! Otóż wątpliwości mam ja: nikt z PiSu nie bierze heroiny, nikt też nią nie handluje! To nie do pomyślenia! Co najwyżej to zdemoralizowane SLD, ale kto by komuchami się przejmował!
    Ad rem: całkowita penalizacja narkotyków jest na rękę tzw. „mafii”. Policja będąc zakładniczką statystyk i ograniczonego budżetu, idzie na łatwiznę i każdemu kto posiada przy sobie nawet najmniejsze ilości narkotyku przybija łatkę dilera a sąd wyrok w zawieszeniu. W ten sposób Policja łapie tysiące dilerów rocznie i raz za razem zadaje druzgocące uderzenia przestępczości zorganizowanej. Tyle tylko, że biznes cały czas się kręci.
    Zastanówmy się teraz kto zyska a kto straci na legalizacji marihuany. Zyska państwo – wpływy z podatków i stałe miejsca pracy. Pieniądze te można wydać na leczenie osób uzależnionych. Poza tym albo odpadają koszty zwalczania dilerów, albo środki te są przeznaczane na skuteczniejsze ściganie hurtowników narkotyków twardych itd. Straci mafia – zostanie odcięta od jednego z podstawowych źródeł swoich dochodów. Na marginesie, paradoksalnie mafia jest też przeciwna dopalaczom, gdyż właśnie pozbawiają ją chleba albo zmuszają do opodatkowania się, i używania pieniędzy z legalnych źródeł.
    W USA, wydaje się miliardy dolarów na walkę z narkotykami. Jednocześnie, stanowią jeden z największych rynków zbytu tego produktu.
  • 2010-08-26 15:01 | zorro

Niewielka ilosc to taka ktora mozna uniesc:-).

Narkotyki powinny byc legalne - prohibicja niczego dobrego nie przyniosla.
  • 2010-08-26 22:27 | tkw

Jesteś pewien, że zrozumiałeś mój komentarz ? Ja w nim w ogóle nie czynię podziału na marihuanę i resztę, nie dyskutuję, czy narkotyki są "be" czy "cacy". Rozważam problem prawny.
  • 2010-08-26 23:50 | wicur

""Prawo ma sluzyc spoleczenstwu i nalezy je zmieniac stosownie do sytuacji. Tak ja widze prawo. Zreszta osobiscie uznaje prawo tylko boskie jesli bog w ogole istnieje.
  • 2010-08-27 09:15 | tkw

1. To że prawo powinno służyć ludziom (oczywiste) nie zmienia faktu, że prawo powinno być "dobrej jakości". A wg mnie prawo typu "zakazane ale nie do końca" jest prawem złej jakości, bo wprowadza uznaniowość i dowolność interpretacji.

2. Uznajesz prawo boskie choć nie wiesz, czy Bóg istnieje ? Jeśli Bóg nie istnieje, to uznajesz coś co nie istnieje ...
  • 2010-09-02 16:29 | brack_nazwy

Prohibicja nie jest i nigdy nie byla tak efektywna jak kontrola i regulacje prawne.