Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jak uczcić ofiary katastrofy smoleńskiej

(48)
Czas powiedzieć: dość tej licytacji. Dość tego swoistego moralnego szantażu wobec prezydenta, rządu, władz samorządowych oraz opinii publicznej.
  • 2010-09-08 15:30 | pantherion

Dosc!

Pani redaktor, oczywiscie, ze dosc. Dosc juz jest od kilku miesiecy conajmniej. Mieszkam, relatywnie od niedawna, za granica (to tlumaczy poniekad brak polskich znakow w tej wypowiedzi), ale do kraju zamierzam wrocic w, znow wzglednie, niedalekiej przyszlosci. To znaczy, teraz zaczynam sie zastanawiac, czy warto, bo gdy widze, co w Polsce ostatnio sie dzieje, to nie wiem, czy moglbym wytrzymac w takim nagromadzeniu paranoi i nienawisci. Ale do rzeczy: niestety, obawiam sie, ze Pani komentarz niczego nie zmieni. Wielu obywateli (nie tylko mieszkancow) RP ma juz powyzej uszu tego wariactwa - spor o to, kto komu podsiadl krzeselko? Na Boga! - ale od dlugiego czasu przerozne autorytety mowia, ze dosc - i co?
    I z dnia na dzien jest gorzej. A mi, i takim jak ja, przykro.
  • 2010-09-08 16:36 | szopa

Niby dlaczego krzyż miałby zostać?

Żadnych krzyży na Krakowskim. Nie ma żadnych prawnych ani racjonalnych argumentów by zostawiać jakiś drewniany krzyżyk niby upamiętniający katastrofę. Mam już serdecznie dość, gdy widzę przy drogach dziesiątki krzyży upamiętniających... głupotę? nieszczęśliwy zbieg okoliczności? A tu jeszcze jeden chyba super krzyż. Miejscem dla tego symbolu jest cmentarz lub kościół i nic więcej. Więc nie zgadzam się by coś tam stało oprócz księcia Poniatowskiego.
  • 2010-09-08 17:44 | sat24

Re:Jak uczcić ofiary katastrofy smoleńskiej

Dość to mało powiedziane!!! Nie może być tak, że jedna osoba publiczna (czyt. prezes PiS Jarosław Kaczyński) wykorzystuje tragedię - nazywana dalej tragedią, do celów upamiętnienia i tu "najlepszego, najznakomitszego, bohaterskiego, tego Lecha a nie tamtego, który przeskakiwał bramę". Mam dość manipulacji, fałszowania wydarzeń historycznych dla celów stricte propagandowych, mających utrwalić w naszej pamięci, tudzież nawet świadomości, "zasługi" śp. Lecha Kaczyńskiego. Starania J. Kaczyńskiego idą najwidoczniej tylko w tym kierunku, bo na pewno nie w kierunku zwycięstwa politycznego, zdobycia władzy czy bycia frakcją relewantną na polskiej scenie politycznej. Wszelkie działania "wodza" są autodestrukcyjne dla partii, którą wykorzystuje do zaspokajania osobistych "chorych" ambicji.
  • 2010-09-08 18:12 | sat24

Po M. Migalskim czas na E Jakubiak, jedną z autorek kampanii prezydenckiej PiS. Posłanka została "zawieszona" jak donosi (PAP). Jak widać Prezes zaczyna "wieszać" po kolei liberalne głowy PiS. Istna autodestrukcja partii opozycyjnej prawicowej. A może ewolucja ku partii ultraprawicowej. Niech J. Kaczyński włączy do grona Korwina-Mikkego.
  • 2010-09-08 18:15 | wladeczek

o jakiej "nie spotykanej pomocy dla rodzin "z wypadku pani pisze ?
    gdzie pani zdobyla te informacje ,sadze ze przeprowadzila pani szczegolowe badanie na ten temat. ja mysle ze rzad sie tak wykosztowal ze bedzie musial teraz wprowadzic podwyzki na prad ,gaz i jajka a moze nawet jablka.
  • 2010-09-08 18:35 | kociewiak

czekam kiedy zablokuja PIS wejscie do Watykanu domagajac sie zrobienia swietym L.Kaczynskiego...( proponuje isc do Dziwisza o tam ma wejscie)
  • 2010-09-08 21:03 | marlena

Krzyze przy drodze nie przeszkadzaja mi tak bardzo, bo jednak zawsze na ich widok nachodzi mnie refleksja, ze zycie jest ulotne i mozna je stracic z powodu wlasnej brawury lub cudzej. I przewaznie wtedy jednak troche zdejmuje noge z gazu, mimo ze co do zasady nie przekraczam nigdy dozwolonej predkosci o wiecej niz 10km/h. Stoja zatem one poniekad ku przestrodze.
    Natomiast ten krzyz na Krakowskim takiej edukacyjnej funkcji nie pelni, albowiem mam nikly wplyw i mozliwosci sterowania samolotem, jezeli juz nim lece. Ten pelni funkcje ubezwlasnowalniacza spoleczenstwa - i dlatego powinien juz zniknac, zwlaszcza ze media, przynajmniej print media i portale ,przestaly sie juz nim dzieki Bogu interesowac, a zatem usuniecie mogloby sie odbyc prawie niezauwazalnie.

• 2010-09-08 21:36 | tkw

Krzyż na Krakowskim jest, moim zdaniem, skrzętnie kultywowany przez PO, Tuska i Komorowskiego, bo jest im "bardzo cholernie na rękę" jako "odciągacz uwagi od problemów finansowych".

Ale warto zastanowić się nieco głębiej nad kwestią tego krzyża.

Wydarzyła się katastrofa, zginął prezydent i kilkadziesiąt osób zajmujących w większości wysokie stanowiska państwowe. Co w związku z tym powinno się wydarzyć:
    1. Powinno polecieć sporo głów osób odpowiedzialnych. Nie chodzi tu o odpowiedzialność bezpośrednią ale za nadzór. Loty samolotami rządowymi nadzoruje Klich, kwestie zagraniczne Sikorski itd. W normalnym europejskim kraju ministrowie wylatują za znacznie błahsze wydarzenia, które się wydarzyły w ich obszarze odpowiedzialności. I nikt nie mówi o winie bezpośredniej tylko o zasadzie "nadzorujesz-odpowiadasz".
    2. Komorowski, Tusk i rząd powinni w ciągu najdalej kilku dni ogłosić, jak zamierzają upamiętnić katastrofę i ofiary, w końcu ci ludzie zginęli wykonując swoje obowiązki. Chodzi o upamiętnienie oficjalne i na szczeblu krajowym, nazywanie ulic nie jest tym. Upamiętnieniem jest w polskiej tradycji pomnik i Lechowi Kaczyńskiemu się on należy - w końcu nie co roku polski prezydent ginie w katastrofie. Ten pomnik należy się nawet nie tyle osobie co funkcji, jaką ta osoba sprawowała.

Ani punkt 1 ani punkt 2 nie zostały wykonane. Więc nie ma się co dziwić, że "druga strona" jest "wkur....a". Więcej, brak działania wedle 1 i 2 należy odczytać jako prowokowanie drugiej strony i w istocie tym jest - gdybym ja był na miejscu Tuska to być może zrobiłbym dokładnie to samo - wiedząc, że mój największy konkurent reaguje impulsywnie dążyłbym do "wkur.....a" go, żeby sam się "podkładał". Moim zdaniem Tusk mówi wyraźnie "możecie mnie cmoknąć w pompę". A druga strona daje się prowokować.

Ponadto ten krzyż jest tylko problemem medialnym. Już od wielu tygodni w swoim otoczeniu nie słyszę niczego związanego z katastrofą, życie wróciło do normy, to media głównie tym żyją.

A jak się okaże, że ktoś że strony rządowej rzeczywiście nawalił, to będzie skandal jakiego dawno nie było. A jak znam życie to jest to wysoce prawdopodobne. Żyję już tyle lat by wiedzieć, że procedury są nagminnie łamane, prawo ignorowane itd. I zazwyczaj nic się nie dzieje, uchodzi na sucho, ale tym razem była katastrofa. Tak to w życiu bywa, kierowca jeździ bez OC całymi latami i nagle powoduje wypadek - i wtedy brak OC boli. A tu nie chodzi o jakiegoś kierowcę, tu zginął prezydent Polski.
  • 2010-09-08 22:25 | Sławomir Osiński

Pan Prezes,oficjalnie stwierdził,że ma to być Pomnik Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy.Miejsce KULTU?.Przed Pałacem Prezydenckim.
    Pytanie.Czy Lech Kaczyński był"mężem stanu"?
    Dlaczego pomnik,musi zostać wzniesiony właśnie w tym miejscu?(bo że powinien zostać wzniesiony w moim mieście pomnik wszystkich ofiar katastrofy lotniczej,nie mam wątpliwości).
  • 2010-09-08 22:37 | tkw

Wg mnie pomnik należy się nawet nie tyle osobie Lecha Kaczyńskiego co funkcji, jaką sprawował. A że urzędował w pałacu to tam pomnik powinien stanąć.
  • 2010-09-08 23:45 | Sławomir Osiński

Rozejrzyj się wokół siebie i przestań "żąglować".
    Przecież tu chodzi o budowanie KULTU I MITU.
  • 2010-09-08 23:59 | tkw

A jaki pomnik nie jest budowaniem kultu i mitu ? Po co innego stawia się pomniki jak nie po to, by pokazać "to cenimy, to są wzorce do naśladowania" ? Co robi pomnik na Westerplatte - uczy "walcz". Co robią pomniki Kilińskiego, Piłsudskiego, Saperów itd ? Tworzą mity i kultywują.

Powinien stanąć pomnik Lecha Kaczyńskiego ale w sensie "pomnik urzędującego prezydenta który zginął w katastrofie pełniąc służbę państwową". Poza tym ma być to pomnik satysfakcjonujący te miliony które na niego głosowały, na tym forum przeważają ludzie nienawidzący go ale w Polsce jest sporo osób którzy chcą tego pomnika, to trzeba uszanować. I ten pomnik po latach wygra walkę o pamięć, tak jak wygrał po latach Piłsudski - a jak Go chowano to była awantura niezła.
  • 2010-09-09 00:13 | Sławomir Osiński

Nie odróżniasz nieakceptacji czyichś działań od nienawiści.
    "To cenimy,to są wzorce do naśladowania".W tym sęk.
    Kult i mit buduje się na jakiejś podstawie,na czyichś dokonaniach.
  • 2010-09-09 00:30 | Therese Kosowski

tkw pisze: "warto zastanowić się nieco głębiej nad kwestią"

Nie zadawaj sobie gwałtu, dobry człowieku.
  • 2010-09-09 00:31 | tkw

1. Sporo ludzi akceptowało działania Lecha Kaczyńskiego.
    2. Dokonania Lecha Kaczyńskiego są niebanalne - choćby to, że wygrał wybory. Dla Ciebie jego poczynania mogą być żadne, to wolny kraj, ja je w jakimś stopniu doceniałem, szczególnie na tle poprzedników.

Ja rozumiem, że Ty nie akceptujesz Lecha. Ale Ty to jeszcze nie cała Polska, okazuje się, że chce tego pomnika wystarczająco duża grupa, by o tym poważnie myśleć. Jeśli przyjąć dla uproszczenia, że pozytywne opinie o Lechu pokrywają się z głosami w ostatnich wyborach, to te pozytywne opinie wyraziło prawie 50% Narodu. Więc dyskusja o "powszechnym nieakceptowaniu Lecha" jest bezprzedmiotowa. I z góry napiszę, że nie pamiętam przypadku, by stawianie jakiegoś pomnika wiązało się ze 100% akceptacją, nawet "POlityka" pisała jaka awantura była przy pogrzebie Piłsudskiego.

Pomnik powinien być i już. A że ma być to pomnik "prezydenta który zginął tragicznie na służbie" to powinien stanąć tam, gdzie tę służbę pełnił. A przy jego stawianiu będzie walka zwolenników z przeciwnikami, to jasne. Tyle, że ta walka odbędzie się nie wiadomo kiedy, bo na razie Tuskowi pasuje przewlekanie sprawy.

Moim zdaniem w tej kwestii Tusk zachowuje się jak szmata, wiem, to mocne słowo. Podobnie jak swego czasu odmówił Lechowi udostępnienia samolotu. Są pewne rzeczy, których się nie robi jeśli nie chce się być posądzonym o "małostkowość" (pamiętasz jak Sikorski zapewniał, że "nikt go nie prześcignie w okazywaniu szacunku prezydentowi" ? A jak mu ten szacunek okazują ?). Przecież jak stanie pomnik to od tego Komorowski stanowiska nie utraci.

Nie chce krakać, ale co by było, gdyby w drodze z Indii zginął Tusk ? To samo, tyle że "POlityka" zawiązałaby społeczny komitet budowy pomnika w Al. Ujazdowskich i plułaby na każdego, kto miałby coś przeciw.

pozdrawiam
  • 2010-09-09 00:33 | Therese Kosowski

Czytam, myślę co za głupoty, a tu patrzę, znowu tkw.

• 2010-09-09 08:57 | El-Ka

I dobrze, ze odmówił. Dwóch tej rangi oficjeli nie powinno lecieć tym samym samolotem. Teraz wiemy to lepiej.
  • 2010-09-09 10:30 | tkw

To nie chodziło o zabranie Lecha do samolotu, którym leciał Tusk, tylko o wysłanie pustego samolotu z Brukseli po Lecha. Tak więc nie byłoby na pokładzie jednocześnie i prezydenta i premiera. Tusk małostkowo samolotu odmówił, kazał mu stać w Brukseli.
  • 2010-09-09 10:46 | KS

Ma Pani racje. Zmarlym nalezy sie wreszcie spokoj i trzeba dac im odejsc, gdyz niektorzy zaczynaja straszyc, ciagle zatrzymywani w drodze w zaswiaty przez niedojrzale do samodzielnego istnienia osoby. Nie podoba mi sie, tak jak Pani, przesadne upamietnianie prezydentury, ktora zupelnie na to nie zasluzyla. Niemniej, po obejrzeniu projektu kompromisowego krzyza w GW upamietniajacego nie osobe Lecha Kaczynskiego lecz wszystkie osoby, ktore zginely w wypadku, doszlam do wniosku, ze moze nawet nie byloby to zle rozwiazanie. Projekt jest bardzo stonowany i swietnie wkomponowany w otoczenie, estetyczny, przemawia elegancja prostoty, symbolika swietnie przemyslana. Gdyby przyczynil sie do zakonczenia hecy przed Palacem, to moze faktycznie bylby tam na miejscu. Jako pamiatka niewatpliwej narodowej traumy i ku przestrodze, wlasnie tam, przed Palacem. Jednak nie da sie zaprzeczyc, ze po 10.4. cos sie w Polsce zmienilo, takze w nas.
    I chociaz kandydatowi na prezydenta nie udalo sie zdobyc stanowiska, skutecznie zreanimowal klimat IV RP i czas najwyzszy na przewietrzenie kraju po zbyt duzej ilosci kadzidel. Moze zaproponowyny kompromisowy krzyz bylby symbolem zamykajacym dyskurs na temat katastrofy???.. Pozdrawiam serdecznie.
  • 2010-09-09 10:49 | PAK

<i>Sporo ludzi akceptowało działania Lecha Kaczyńskiego</i>.
    Jakieś 20%. Gierek miał większą akceptację.

<i>Ale Ty to jeszcze nie cała Polska, okazuje się, że chce tego pomnika wystarczająco duża grupa, by o tym poważnie myśleć.</i>
    Rozumiem argument, ale:
    1) Czy rzeczywiście tak duża grupa ludzi?
    2) Jaki odsetek popiera pomnik pod wpływem szantażu moralnego.
    Na przykład piszesz o szacunku dla urzędu -- ten argument często się wykorzystuje, ale ilu z polskich prezydentów ma pomniki? Jak duże, gdzie umieszczone? A zamordowany Narutowicz? (Pomnik ma, ale nie jest on umieszczony w jakimś bardzo eksponowanym miejscu.) Myślę, że gdyby poprosić o ustosunkowanie się do takich spraw, jak umieszczenie pomnika dla Lecha Kaczyńskiego wśród innych pomników prezydenckich, wiele o tych oczekiwaniach byśmy się dowiedzieli.

<i>A że ma być to pomnik "prezydenta który zginął tragicznie na służbie" to powinien stanąć tam, gdzie tę służbę pełnił.</i>
    Czy przed komendami policji stoją pomniki policjantów, którzy zginęli na służbie?
    Przed remizami pomniki strażaków?
    Jak dla mnie kolejny argument bałamutny. Owszem, w miejscu sprawowania urzędu warto dać jakąś tablicę (nawiasem mówiąc -- jest już kilka). Ale pomnik to oczekiwanie nie oczywiste, jak sugerujesz, ale bardzo wysokie. W tym wypadku powiedziałbym, że księżycowe, bo czynników mamy więcej -- choćby kwestie urbanistyczne.

<i>Nie chce krakać, ale co by było, gdyby w drodze z Indii zginął Tusk?</i>
    Zapewne nie było by ani pochówku na Wawelu, ani kwestii pomnika w centrum Warszawy. Po prostu, otoczenie premiera ma inny styl i inne podejście do symboli.
  • 2010-09-09 10:54 | Jaf

Take it easy, ma Pani niewątpliwie rację, ale wojny polsko-polskiej zakończyć się nie da, bo jest to jedyna wartość uprawiania polityki w tym pięknym kraju, – co zatem można zrobić dla świętego spokoju?
    Nie tak dawno, pan Jacek Fedorowicz (z właściwym sobie poczuciem rzeczywistości), pisał w „GW”, iżby zdjąć z cokołu księcia Józefa Poniatowskiego, a na to miejsce postawić pomnik właściwy.
    Ponadto, można posadzić las krzyży wokół Pałacu Namiestnikowskiego, aby odczarować niechlubne wydarzenia XX wieku: podpisanie Układu Warszawskiego w 1955 roku, układu o normalizacji stosunków PRL – RFN (1970), a także prowadzenie obrad Okrągłego Stołu w 1989 roku.
    Po obu stronach Pomnika Właściwego można postawić pręgierz i gilotynę, jako sekwencyjne narzędzia odbudowy jedności narodowej Polaków, a w Pałacu utworzyć delegaturę Świętej Inkwizycji pod wspólnym przewodnictwem znanej posłanki PiS oraz jedynego dziennikarza, z którym warto rozmawiać.
    Po inteligentnej abdykacji, prezydent Komorowski przekaże sukcesję tronu Jarosławowi Kaczyńskiemu, co z kolei, zmusi nowego władcę do małżeństwa dynastycznego i unii personalnej, w jednym, z równie doświadczonych państewek WNP, po europejsku CIS.
    Następnie, należy w godle i hymnie państwowym zaznaczyć wyraźnie znak krzyża, przyjąć znowelizowaną konstytucję kwietniową z 1935 r., a w dokumentach umów międzypaństwowych i współpracy międzynarodowej ująć bezwzględną deklarację partnerów na przyjęcie klauzuli o „chrześcijańskim posłannictwie narodu polskiego”- wraz z dekretem miłościwie panującego i pieczęcią „Świętego Królestwa Narodu Polskiego” - co stanowić będzie odniesienie do Królestwa Obojga Narodów i bastionu chrześcijaństwa. Można jeszcze powtórzyć procedurę zwycięstwa kontrreformacji poprzez kolejne śluby i dekrety.
    Przy Radzie Europy i Komisji Europejskiej utworzyć duszpasterstwa oraz szkółki rekolekcyjne.
    W następstwie powyższego, należy powołać parafialne grupy obserwatorów, tropiących znaki na niebie i ziemi, które znamionują przyszłość i dobrobyt Polski. Pozdrawiam.
  • 2010-09-09 11:06 | tkw

1. Podając 20% powołujesz się na sondaże z GW czy "POlityki" A wg mnie trzeba opierać się na wymiernych fatach a nie opiniach - faktem jest, że na Jarosława glosowało prawie 50% wyborców.

2. Nie miałbym nic przeciw temu, by uhonorować pamięć o Narutowiczu, może przed "Zachętą" ?

3. W Polsce dziennie umiera ok. 1000 osób, wśród nich są policjanci i inni funkcjonariusze na służbie. Ale prezydent jest jeden. Tak to już jest od tysiącleci, że stawia się pomniki wodzom a nie szeregowcom. Piramidy też nie powstały dla zwykłego fellacha.

4. Co do Tuska - to tylko Twoje przypuszczenia, mam nadzieję, że nie będzie okazji do ich zweryfikowania (odpukać). Ale ja myśle, że historia by się powtórzyła, polityka ma swoje nieubłagane prawa.

pozdrawiam
  • 2010-09-09 11:07 | jotkaes

To już nudne prostowanie Waszych tez. Służbę państwową wypełniał Donal Tusk trzy dni wcześniej, bo to jego wizyta była wizytą oficjalną, na zaproszenie gospodarza czyli Rosji ( takie już prawo gospodarza, że zaprasza tych, którzy są przez niego mile widziani i nie ma obowiązku lubić tych, którzy go nie lubią ). Prezydent leciał później, po oficjalnych obchodach bo przed wyborami musiał się pokazać. Wcześniej jakoś się nie palił co roku do Katynia. A więc była to wizyta nieoficjalna, by nie rzec - prywatna. A że towarzyszyło mu wielu innych - no cóż nie chcieli okazać, było nie było prezydentowi kraju totalnego lekceważenia.
    Ogromna większość to rozumie, tylko do Was, zwolenników kaczyzmu to nie dociera. Jestem ciekaw, czy zaglądasz czasem na wp.pl. Tam to dopiero dyskusja - jak stado wściekłych psów z pianą na pysku PIS-iory rzucają się na POpaprańców a ci starają im się godnie odgryzać. Torsji dostaję, gdy przeczytam kilka postów.
  • 2010-09-09 11:19 | Tomasz

do tkw - 'tu nie chodzi o jakiegoś kierowcę' - prezydent jest tylko wybranym na drodze demokratycznych procedur urzędnikiem państwowym nikim więcej - czasy 'bożych pomazańców minęły.

Proszę szanować ludzkie życie !!
  • 2010-09-09 11:48 | tkw

Więc się ciesz, że na tym forum jest lepsza kultura (nie zaglądam na wp.pl).

Należy odróżniać wizytę oficjalną od nieoficjalnej, nieoficjalna nie oznacza prywatną. Trzeba wreszcie zrozumieć, że prezydent wszystko co robi to robi jako prezydent a nie jako osoba prywatna. Prezydentem jest się 24/4, nie jest przypadkiem, że komentatorzy analizują KAŻDE słowo prezydenta, nawet wypowiedziane na urlopie. Bycie prezydentem to nie praca od 8 do 16.

A że Tusk nie chciał z prezydentem współpracować w sprawie obchodów Katyńskich to nie oznacza, że prezydent nie może działać samodzielnie. Taka jest polityka, Tusk nie miał interesu w tym by promować konkurenta i to akurat rozumiem. Ale to nie premier rządzi prezydentem w tym kraju i nie premier wyznacza mu obowiązki i prawa, tylko konstytucja.

Co do tej ogromnej większości - po raz kolejny przypominam wynik ostatnich wyborów. Głosy oddane na Jarosława są, wg mnie, jednoznacznym dowodem na to, że po żadnej stronie barykady nie ma ogromnej większości, warto to wreszcie przyjąć za fakt a nie żyć "chciejstwem". Sondaże to tylko tzw. "fakty prasowe", wybory to realia.

pozdrawiam
  • 2010-09-09 11:50 | tkw

24/h oczywiście
  • 2010-09-09 12:03 | Hanna

Tylko J.Kaczyńskiemu to na rękę w dziele gloryfikacji brata. Temu podporządkowane są wszystkie jego wypowiedzi.
    A wyjazd organizowała kancelaria Prezydenta zgodnie z kompetencjami.
  • 2010-09-09 12:08 | Hanna

Lech Kaczyński był słabym Prezydentem może byłby lepszym, gdyby jak przypuszczam, nie słuchał podszeptów brata i kolegów. Kiedy dogadał się z Premierem jednego dnia, po osobistej rozmowie, następnego już jego pracownicy mówili co innego. Nie będę pisać o żałosnej pracy Kancelarii Prezydenta i BBN.
  • 2010-09-09 12:28 | jotkaes

Ja też głosowałem w II-giej turze na Lecha Kaczyńskiego, gdyż w przeciwieństwie do Tuska miał doświadczenie jako minister, prezez NIK, prezydent W+wy i muszęprzyznać , że to była moja straszna pomyłka.
    Czy my mamy cierpieć, że Kaczyńscy z Tuskiem się nienawidzą a ja mam swo rozum i na podstawie działań i zachowań polityków wyciągam swoje wnioski.

Ps.24h/dobę
  • 2010-09-09 16:44 | Stelka

Ustawianie wszedzie krzyza jest niedopuszczalne w demokracji. Polska coraz bardziej przypomina dzikie panstwo wyznaniowe, Pakistan a nawet zbliza sie do Iranu, wedlug mej oceny. Polacy nawet tego nie rozumieja, tak daleko to sie posunelo, sa etnocentryczni. Teorie spiskowe na temat katastrofy to paranoja. Od poczatku wiadomo bylo, ze nie powinni ladowac, blad pilotow spowodowany naciskami (moze posrednimi vipow - zapewne bylego prezydenta). Katastrofa ta jest wynikiem zacofanego, prastarego myslenia spoleczenstwa polskiego. Zabobonni, przesadni, zle nastawieni do obcych - nie wierza w waydawane im polecenia lub wskazowki kontrolerow w Smolensku - rozbijaja sie mozna powiedziec "na wlasne zyczenia". Przyczyny sa prostsze niz to sie czesci Polakow wydaje. Balagan i zacofanie.
  • 2010-09-09 17:18 | Niespodzianka1

No cóż, pobożne życzenia. Zatem włóżmy je między bajki.
  • 2010-09-09 17:19 | Niespodzianka1

No cóż, pobożne życzenia. Zatem włóżmy je między bajki.
  • 2010-09-09 17:48 | annad

Podzielam opinię Pani Redaktor, ale tytuł jest moim zdaniem niewłaściwy. Dlaczego mamy czcić osoby, które zginęły? Należy pamiętać np 1 Listopada. Powstały już tablice pamiątkowe, wystarczy. Jako społeczeństwo mamy chyba manię pomników. Jak w moim mieście postawiono pomnik JP II byłam za, ale jak ustawiono drugi przeciwko. I proszę pytać kto pokryje koszty. Pozdrawiam
  • 2010-09-09 20:37 | Geist

ad. 1. 50% wyborców daje przy frekwencji 50% daje 25%. Potem sondaże dawały 20%. Różne sondaże.

ad. 2. Nie popadajmy w paranoję.

ad. 3. Mamy demokrację, w czym prezydent jest lepszy od tego 1.000? Z lepszej gliny ulepiony?

ad. 4. Sądzę, że argument o tym, że nikt by go na Wawelu nie pochował (co w sumie na dobre wyszło, bo Kościół strzelił sobie w stopę), a J. Kaczyński nie miałby żadnych skrupułów w krytykowaniu wszelkich prób upamiętnienia działalności D. Tuska.
  • 2010-09-09 21:33 | Adam 2222

Droga Marleno, krzyz przy drodze nie przeszkadza ci do czasu jak sie nie nadziejesz na niego. I nie ma znaczenia z czyjej winny twojej czy

• 2010-09-09 21:33 | Adam 2222

Droga Marleno, krzyz przy drodze nie przeszkadza ci do czasu jak sie nie nadziejesz na niego. I nie ma znaczenia z czyjej winny twojej czy

• 2010-09-09 22:00 | Kosmyk

Taki "numer" jak stawianie krzyza albo jakiejkowiek konstrukcji nie tylko przed palacem prezydenta, ale w jakimkolwiek miejscu bez zezwolenia urzedu miasta nie przeszedlby w zadnym panstwie szanujacym prawo i przepisy.
    Samowolnie postawiona konstrukcja przed palacem prezydenta powinna byc natychmiastowo usunieta przez wladze miasta!!

Jesli jakas grupa ludzi chce postawic pomnik bylemu prezydentowi, niech zaplanuje jak go chce finansowac -finansowanie nie powinno byc z pieniedzy podatnika- zrobi jego project i zglosi sie z nim do urzedu miasta o zatwierdzenie.

Dla mnie ten krzyz przed palacem prezydenta jest przykladem samowoli, glupoty, i braku subordynacji.
  • 2010-09-10 00:20 | tkw

ad.1 OK, można to przyjąć. Ale jeden warunek - ta sama zasada dotyczy PO i Tuska, też uzyskali tylko 25%, więc może należy skończyć z twierdzeniami, ze popiera ich większość ? Popiera ich większość z glosujących a to zdecydowanie nie to samo.

ad.2 a w czym tu paranoja ? Nie wiem, czemu wtedy Narutowicza nie uhonorowano, pytanie było czy ja miałbym coś przeciw by zrobić to teraz - nie miałbym

ad 3 demokracja to nie to samo co urawniłowka. Powiedz w pracy swojemu szefowi, że mamy demokracje i nie będziesz słuchał jego poleceń. ja rozumiem, że chce się uzasadnić swoją tezę, ale jakieś granice rozsądku trzeba zachować. Jeden jest cieciem a inny prezydentem i dużo z tego wynika.

ad.4 nie ma sensu spekulować. Każdy kto twierdzi że wie, co będzie w przyszłości to oszust. Mimo mego złego zdania o Tuski i rządzie nie chciałbym tego sprawdzać.

pozdrawiam
  • 2010-09-10 07:19 | peefco

Ja mysle ze pomnik ofiar katastrofy smolenskiej juz by stal, gdyby w samolocie NIE bylo prezydenta Lecha Kaczynskiego.
  • 2010-09-10 09:31 | tkw

Zgadzam się. (do peefco z 7:19)
  • 2010-09-10 12:35 | EMMA

W zupelnosci sie zgadzam z Toba i p. red. PARADOWSKA. Mamy XXIw,a na naszych oczach powstala SEKTA=PIS, my ja ciezko oplacamyz podatkow, takim nierobom dajemy zarobic, bo sa ''katolikami'' i glosowaliscie na nich ,daliscie im prace za cie izkie pieniadze,a sami wiazecie koniec z koncem, Krzyz jest pretekstem, by namieszac w glowach ''niby skrzywdzonych''i znaw dostac sie do wladzy na tratwie niby goracego katolicyzmu i wspolczucia.Przestrzegam ,przed takimi rzadami.
  • 2010-09-10 12:42 | Sławomir Osiński

Gdyby tak było,czy stał by na Trakcie Królewskim?
    Jest budowany na cm.Powązkowskim.Poświęcenie-1 Listopada.
    W miejscu urzędowania Prezydenta nie powinien stanąć,chociażby z powodu CYRKU,jaki stwarza każdego 10 dnia miesiąca delegacja PiSu z Prezesem na czele.
    A o tym że PiS traktuje Krzyż instrumentalnie(politycznie)świadczy dzisiejsza odmowa złożenia kwiatów przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy w kaplicy w Pałacu Prezydenckim.
  • 2010-09-10 16:11 | DDD

No dobrze ale czytalam, ze jest przepis, ze pomnik wystawia sie po minimum 5 latach od smierci. Jeszcze sledztwo sie nie skonczylo, a oni juz chca pomnika. Dla wszystkich razem, dla Prezydenta, dla Bog wie kogo jeszcze. Moze to troche za wczesnie? Kiedys pewnie ten pomnik bedzie, nikt nie powiedzial, ze nie, ale kurde czemu juz, zaraz, na wczoraj najlepiej, omijajac wszelkie przepisy dotychczas obowiazujace?
  • 2010-09-10 18:42 | janusz311

Re:Jak uczcić ofiary katastrofy smoleńskiejSami sobie jesteśmy winni.

Tak wiele empati ze strony milionów Polaków dla Jarosława ,dała mu pewność iż jest władcą całej Polski.Ludzie niemajcy litości dla dwóch braci za życia Lecha,naraz rozkleiła się po jego śmierci.Rozumiem żal,szok,po tak tragicznym zdarzeniu,jednak nie można w jeden dzień być oponentem,w drugi już jest się załamanym i utulonym w żalu człowiekiem.Wystarczyło popatrzyć na p.Olejnik w TV24,płacz na antenie,czy to był żal czy sztuczność?Dla mnie Lech był słabym,wręcz złym prezydentem,oczywiście żal mi go było jako człowieka,jednak śmierć Lecha przybliżyła Polskę do normalności i rozwoju.Może wielu się z moim zdaniem nie zgodzi,może nawet kilka epitetów padnie pod moim adresem,nic to,takie mam zdanie i nigdy się z niego nie wycofam.Teraz narzekamy że Jarosław eskaluje pomysły na uczczenie brata nieudacznika,pomnikami,tablicami i czymkolwiek jeszcze.Poprzez wielkie dyskusje we wszystkich mediach(kompletnie niepotrzebną),dali dziennikarze i fanatycy PiS legitymację do takich działań,temu samozwańczemu guru sekty Rydzykopisowskiej.Teraz to płacz nad ufajdanym dzieckiem,mleko się wylało,teraz tylko trzeba liczyć na twardość i rozsądek Prezydenta i Premiera.
  • 2010-09-11 01:55 | Se_lena

Super komentarz - dzieki!
  • 2010-09-12 14:53 | stary wilk

Krzyż już dawno powinien zniknąć z Krakowskiego Przedmieścia. Nie wolno też dopuścić by tam dłużej stał. Trzeba domagać się usunięcia go choćby siłą, nawet z przypiętymi do niego pątnikami. TRo nie jest już żaden symbokl religijny lecz giwedra przystawiona do głów warszawiakom.
    NIE CHCEMY TEGO KRZYŻA NA KRAKOWSKIM I NIE CHGCEMY TOWARZYSZĄCYCH MU AWANTUR!
    Czy to wreszcie dotrze do decydentów? Dlaczego garstka nawiedzonych i zaczadzonych (słowa biskupa Pieronka) ma narzucać swoją wolę tym, którzy stanowią większość społeczeństwa? Nawet ludzie zwiedzeni czajniczkiem, okularkami i przemową do przyjaciół Moskali nie dali większości Jarosławowi Kaczyńskiemu w wyborach prezydenckich. Nie ma poparcia dla jego polityki historycznej i mitu wspaniałej prezydentury Lecha Kaczyńskiego.
  • 2010-09-13 15:33 | y

Nawet ludzie zwiedzeni czajniczkiem, okularkami i przemową do przyjaciół Moskali nie dali większości Jarosławowi Kaczyńskiemu w wyborach prezydenckich. Nie ma poparcia dla jego polityki historycznej i mitu wspaniałej prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

Ale on w to nie wierzy!
  • 2010-09-13 18:17 | tkw

Jak to miło że czytasz mnie, czuję się dowartościowany, ale czemu te kulturalne uwagi piszesz tutaj a nie w wątku, w którym na moje pytanie nie odpowiedziałaś ? Zabrakło odwagi ? Ja nadal piszę "Naród" a nie "naród".