Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Antysemityzm w Polsce

(8)
2010-09-14 09:08 | tkw
Na onet.pl jest wywiad z Chodorkowskim. Znalazłem w nim poniższe zdanie, uważam, że warto je zacytować w kontekście poglądów, że w Polsce jest wielki antysemityzm:
"W Rosji człowiek o żydowskim pochodzeniu nigdy nie będzie uważany za poważnego kandydata na ten urząd"

link:
http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/swiat/nie-jestem-blaznem,2,3625497,kiosk-wiadomosc.html
  • 2010-09-14 11:45 | Sławomir Osiński

Re:Antysemityzm w Polsce

Uważam,że jest i to stwierdzenie nie wymaga szczególnego uzasadnienia.
  • 2010-09-14 11:49 | tkw

Każde stwierdzenie wymaga uzasadnienia.
  • 2010-09-14 12:20 | Sławomir Osiński

Czegoś oczywistego nie potrzeba uzasadniać.
    Wystarczy wpaść na Krakowskie Przedmieście"pod Krzyż"i posłuchać,ale także na tym forum niekture wpisy poczytać czy też telefony "radyjosłuchaczy".
    Są też dostępne Bublowe "publikacje" z przymrużeniem oka,oraz wykłady Jerzego Roberta Nowaka.
  • 2010-09-14 12:48 | tkw

Gdy byłem studentem I roku matematyki, na pierwszym wykładzie z algebry wykładowca zachęcał nas, studentów, do aktywności. Stwierdził "proszę pamiętać, że nie ma głupich pytań, bywają tylko głupie odpowiedzi". Oczywiście znalazł się od razu taki, co spytał "no to ile jest 2 razy 2 ?", śmiech na sali oczywiście. Odpowiedź wykładowcy - "na trzecim wykładzie dowie się pan, że wcale nie musi być 4 i że to pytanie wcale nie jest takie głupie na jakie wygląda". I faktycznie, miał oczywiście rację.

Co więcej, matematyka nauczyła mnie ostrożności w twierdzeniu, że "coś jest oczywiste". To właśnie matematyka kiedyś zabrnęła w świat sprzeczności, bo coś komuś wydawało się oczywiste a innemu nie. Od dawna już nie ma takiego pojęcia, że coś jest tak oczywiste, że nie wymaga uzasadnienia. Jest podejście, że coś przyjęto jako założenie a wszystkie wnioski wymagają uzasadnienia. Oczywiście można twierdzić, że antysemityzm w Polsce to aksjomat i wysnuć z tego całą teorię, ale wtedy absolutnie równoprawną teorią będzie ta, która zostanie wysnuta z aksjomatu "w Polsce antysemityzmu nie ma, przynajmniej na dużą skalę."

Jak dla mnie jak ktoś twierdzi, że antysemityzm w Polsce jest w większym stopniu niż odosobnione przypadki (normalne w 38-milionowej społeczności), to powinien to uzasadnić. Podobnie gdyby twierdził, że Polacy to naród morderców i używał argumentu "ale przecież morderstwa się zdarzają".

pozdrawiam
  • 2010-09-14 13:22 | Sławomir Osiński

Dziękuję za wykład n.t. oczywistości.

pozdrawiam :)
  • 2010-09-14 17:36 | tkw

Akurat na onet.pl jest news o Berlusconim, w nim taki fragment:
    "
    Na innym weekendowym spotkaniu Berlusconi zadziwił wszystkich, opowiadając następującą anegdotę o Hitlerze.

- Po pewnym czasie po śmierci Hitlera jego zwolennicy dowiedzieli się, że on tak naprawdę żyje – opowiadał premier Włoch. – Poszli więc go szukać, aby przekonać do powrotu. Ten im odpowiedział: "Dobrze, wrócę, ale pod jednym warunkiem. Tym razem będę zły".

Włoska opozycja uznała żart Berlusconiego za nieudany i wezwała szefa włoskiego rządu do przeproszenia Izraela i włoskich Zydów.
    "

TKW: Pytanie za 10 punktów - dlaczego tylko Izrael i Żydów (ale tylko włoskich, w ten sposób np. polscy Żydzi nie zostaną przeproszeni) ?

link:
    http://wiadomosci.onet.pl/swiat/anegdota-premiera-o-hitlerze-wlochy-oburzone,1,3670835,wiadomosc.html
  • 2010-09-14 22:58 | tkw

Inny fragment też jest ciekawy:
    "
    Dlaczego w 2003 roku, kiedy zanosiło się już, że pana aresztują, nie skorzystał pan z możliwości udania się na emigrację – jak zrobił to przedsiębiorca medialny Władimir Gusiński czy oligarcha Borys Bieriezowski, który mieszka dziś w Londynie?

Wydawało mi się wówczas, że nie mam wyboru. Wyjazd oznaczałby dla mnie zdradę, moje małżeństwo było dla mnie ważniejsze. Tego zdania jestem do dziś.
    "

TKW: czyżby w Rosji nadal obowiązywała metoda brania rodziny na zakładników ? Czemu nie wyjechał z rodziną ?