Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Po co budować lotnisko nad Biebrzą

(22)
Opodal Tykocina, między dolinami Biebrzy i Narwi, ma powstać lotnisko pasażerskie. Ekologiczny i ekonomiczny absurd. Ale zdaniem władz Podlasia lotnisko podniesie rangę województwa w Polsce i Europie.
 • 2010-09-16 14:27 | mich

  nie

  nie nie nie
 • 2010-09-16 17:21 | tkw

  Re:Po co budować lotnisko nad Biebrzą

  Ja widzę w tym temacie podobieństwo do pytania sprzed kilkunastu dni o tzw. "podatek Janosikowy".
  W obu przypadkach pojawia się dylemat, w jakim stopniu Polska to jedność a w jakim działa lokalność. Bo można sobie zadać pytania: jakim prawem jakaś gmina ma roszczenia do dochodów innej ? Jakim prawem warszawa wtrąca się w plany ludzi mieszkających na Podlasiu i dotyczących Podlasia ?

  Dla mnie jest to kolejny przykład problemów, jakie wynikają z braku jasnego określenia zasad, jakimi się mamy kierować. I takich dylematów - lokalne czy centralne - będzie więcej a my nadal będziemy w opiniach odbijać się od ściany do ściany i dyskutować w stylu "kto głośniej krzyczy ten ma rację".
 • 2010-09-17 02:00 | jerry111

  Re:Po co budować lotnisko nad Biebrzą

  Czy ambicja kazdej wiekszej polskiej wsi bedzie teraz wlasne lotnisko?
 • 2010-09-17 05:24 | Dżanek

  Re:Po co budować lotnisko nad Biebrzą

  No to mamy to samo co z obwodnica Augustowa.
  Zaczna budować lotnisko by w końcu zatrzymac bdowe i przenieść w okolicę Krynek na ten przykład:P
  Lokalizacja jednak nie trafiona,bagna,będą mgły,ptaki,ale i pozytywy,w razie katastrofy samolot wyląduje(?) miękko na bagnach.
 • 2010-09-17 11:43 | Ania

  Re:Po co budować lotnisko nad Biebrzą

  Ja uważam, że lotnisko powinno być w Topolanach. Ziemia gotowa pod zabudowę, jest bliżej Białegostoku. Budowa w Sanikach wiąże się z koniecznością wykupu gruntu od rolników, burzeniem domów. Pomijam już aspekt ekologiczny, bo chyba żaden zdrowo myślący człowiek nie widzi właśnie w tym przyrodniczo unikalnym miejscu lotniska ... Ale władze województwa uparły się i nic do nich nie trafia. Nie znam nikogo, kto byłby za budową lotniska właśnie w tym miejscu!
 • 2010-09-17 13:35 | Darek Ś.

  absurd

  Co to znaczy, że władze się uparły?
  Władze można zmienić a budowę lotniska zatrzymać.

  Tylko idiota i ignorant może proponować budowę lotniska w takim miejscu.

  O ile nazwę Rospuda kojarzy niewiele osób to hasło BIEBRZA ma w Polsce wielu gorących wyznawców.

  Jesteśmy "Biebrznięci" a lotniska tutaj nie będzie.
  Założymy się?
 • 2010-09-17 13:59 | Piotr

  Re:Po co budować lotnisko nad Biebrzą

  Topolany są 30km od centrum Białegostoku, Saniki 20km, więc to Saniki są bliżej. Ponadto do Sanik mają bliżej mieszkańcy Łomży i Suwałk, a do Topolan to już chyba tylko Białorusini. Że jest to szkodliwe dla środowiska? Ciężko to stwierdzić już teraz, trzeba byłoby sięgnąć do innego przykładu tego typu lokalizacji, pamiętajmy, że dziennikarze też są stronniczy, przecież autorka tego tekstu mogła go napisać pod wpływem jakichś emocji nagromadzonych podczas rozmowy z taką Panią Górską. Ja mimo wszystko jestem zdania, że lepsza taka lokalizacja niż żadna, tak jak lepsza zła decyzja od braku decyzji, a i tak wiele rzeczy wyjdzie dopiero w praniu. Pamiętajmy, że Białostoczanie i mieszkańcy Podlasia też są ludźmi i też należą im się jakieś zdobycze cywilizacji (największe miasto w Polsce z jednym tylko środkiem komunikacji zbiorowej, najrzadsza sieć kolei i dróg, najniższe zarobki w Polsce ze wszystkich miast wojewódzkich). Chociaż też uważam, że lepiej byłoby najpierw zrobić piękną drogę do Warszawy, obwodnicę Warszawy, szybką kolej nie tylko do stolicy ale też do Olsztyna (jedzie się strasznie wolno) czy do Lublina (z którym Białystok wcale nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego). No i po raz kolejny wygląda to trochę tak, że bogata pani dziennikarka z Warszawy oburza się się, że nie może sobie czasami odpocząć na łonie dziewiczej natury, podczas gdy oddychający świeżym powietrzem Białostoczanie chcieliby mieć więcej możliwości. Poddawajmy wszystko trzeźwemu osądowi!
 • 2010-09-17 15:06 | argonauci

  Re:Po co budować lotnisko nad Biebrzą

  Podpisuję się pod opinią Pana Piotra, ochrona środowiska i krajobrazu nie może równać się-"pozostawić i nie ruszać i nic nie robić bo może zaszkodzić".W puszczy Białowieskiej zabronione było wycinanie jakichkolwiek drzew w ścisłym rezerwacie i doszło do tego,że kornik wyżerał po parę hektarów lasu. Ja jestem zdania że natura poradzi sobie i tak sama, więc może czas żebyśmy zaczęli pomagać sobie. Bardzo chętnie skorzystał bym z możliwości nowego lotniska, a nie wlókł się pociągiem w urągających ludzkiej godności warunkach,(o ile łaskawie podstawią dodatkowy wagon)lub może nawet zatrudnił się na nim (i nie musiał wyjeżdżać na drugi koniec Polski za pracą)
  Pozdrowienia dla wszystkich z Tykocina.
 • 2010-09-17 22:17 | Adam 2222

  A dlaczego nie ? Kiedyś tez tak się pytano o dobre drogi, prąd, wodociąg, szkole na wsi

 • 2010-09-18 04:15 | Blueberry

  Re:Po co budować lotnisko nad Biebrzą???

  "Ja mimo wszystko jestem zdania, że lepsza taka lokalizacja niż żadna, tak jak lepsza zła decyzja od braku decyzji, a i tak wiele rzeczy wyjdzie dopiero w praniu."

  Czyzby? Lotnisko to nie jest cos co buduje sie na kilka, czy nawet kilkanascie lat...

  P.S. Unia Europejska z cala pewnoscia NIE zaakceptuje tak idiotycznej lokalizacji!
 • 2010-09-18 08:10 | ciach

  po co ta dyskusja

  lotniska i tak nie będzie, jedynym efektem wybujałych ambicji lokalnych władz będą (właściwie już są) bezsensownie wydane (nasze) pieniądze
 • 2010-09-18 11:05 | frant

  Re:Po co budować lotnisko nad Biebrzą

  Widać, że ekologicznie jesteśmy w tyle. Ekologia, narodowe parki, zagrożone wyginięciem gatunki zwierzyny, ptactwo powinny być chronione, czystość wód oraz w ogóle zachowywane piękno kraju przy sprawności i braku opóźnień inwestycji -tak nie jest. Mentalnie nam chyba jeszcze dosyć daleko do Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Skandynawii. Akurat to lotnisko, uważam jest nie potrzebne i byłoby chyba zmarnowaniem pieniędzy. Chyba lepiej się skupić na nowocześniejszych, większych - z dłuższymi pasami lotniskach, które powinny być w Lublinie, Warszawie (powinien być pas 4000 m, a Okecie (dziś to prawie centrum miasta)i Modlin mogą być w przyszłości niewystarczalne -linie się wycofają np do Berlina i szkoda naszego LOT-u!), Krakowie i winnych miastach, też na Północy. A nie tylko na małych remontach i ograniczaniu się w inwestycjach. Jesli chodzi o Podlasie to chyba lepiej, żeby było lotnisko w okolicach miasta, ważniejszego ośrodka.
 • 2010-09-18 19:57 | miłośnik Biebrzy

  Re:Po co budować lotnisko nad Biebrzą

  byłoby dobrze gdyby Pani Podgórska opierała się na faktach i sięgnęła do materiałów źródłowych. więcej obiektywizmu! nie wiem czy Naczelny umieści sprostowanie, gdyby nie proszę przeczytać: http://www.wrotapodlasia.pl/pl/wiadomosci/samorzad/Polemika_z_artykulem_w_Polityce_.htm
 • 2010-09-19 04:29 | slawek

  Re:Po co budować lotnisko nad Biebrzą

  Range Podlasia podniesie lotnisko?Tak twierdza wladze lokalne.Czytajac artykol nikt z zwolinikow budowy lotniska nie wspomnial skad beda przylatywac samoloty jakie linie?W PRL Bialystok,Suwalki nazywano plucami Polski i bardziej to powini promowac lokane wladze,agroturystyka.Wladze zamiast snuc projekty budowy lotniska na bagnach,niech zabiegaja o budowe autostrady z laczaca Bialystok z Warszawa,szybka kolej.Na szybaka ekologiczna kolej Unia nie zglosi zastrzezen.Rozpusta,stacja Woloszyna nic nauczyla niektorych.
 • 2010-09-19 09:09 | zbig

  Re:Po co budować lotnisko nad Biebrzą

  Widzę ze niektórzy pisza i nie wiedzą o czym piszą.To nie bedzie lotnisko na bagnach jak pisze Slawek tylko na plaskowzgórzu ktore jest miedzy dolinami Narwi i Biebrzy. Z punktu widzenia lotniczego teren idealny.Ekolodzy niech nie przesadzają . Trwa wlasnie obserwacja dróg wedrówek ptakow i wygląda na to ze ich trasy omijaja ten teren . Ale ostateczny wynik bedzie znany po zakonczeniu obserwacji. Jesli chodzi o UE to chyba sa srodki unijne na tę inwestycję i jak nie zostaną wykorzystane to przepadną.Z Londynu do W-wy leciałem 2.15godz a z W-y do B- stoku jechałem 3 godz . Pozdrawiam
 • 2010-09-19 17:12 | yhm

  a oprócz "władz Podlasia"

  kogoś jeszcze obchodzi "ranga województwa" ? Znaczy,
  mieszkańców województwa obchodzi, w sensie, że klaszczą władzy Podlasia,
  z radością oczekując na szansę wykazania wdzięczności za samą obietnicę
  zapewnienia im pracy? No to, kochani mieszkańcy Podlasia, niespodzianka
  dla was, lotnisko, to może i będzie, "ranga regionu" się wzniesie
  na wyżyny, ale jak przyjdzie do tej waszej pracy, co ją mieliście
  dostać abyście wszyscy żyli długo i szczęśliwie pod - nomen omen -
  skrzydłami troskliwej "władzy Podlasia".. okaże się że dla paru
  setek osób to praca może i jest, ale za psie pieniądze, a władza
  wasz zusik zgarnie, oj zgarnie.. miłego lotniska, zwłaszcza
  lądowania.. :)
 • 2010-10-26 04:15 | ko

  Re:Po co budować lotnisko nad Biebrzą

  Wystarczy jedna linia i połączenia regionalne (Szczecin, Poznań, Kraków itp.) oraz do najważniejszych miast za granicą - Frankfurtu i Londynu. Popyt stanowić będą nie tylko mieszkańcy Podlasia, ale też litwini z Kowna czy Białorusini, u których ceny biletów lotniczych są horrendalnie drogie (i nie będą musieli tracić czasu i pieniędzy na dojazd do Warszawy). Do tego czartery biur podróży (zarówno nasze, jak i turyści przylatujący na Podlasie) oraz pobudzenie cargo (niektórzy przedsiębiorcy poruszają się wyłącznie samolotem i wizja tłuczenia się 2h samochodem niezbyt do nich przemawia) bo często priorytetem jest czas dostawy. Przy mądrym zarządzaniu pracy nie powinno zabraknąć. Czy będzie dochodowe? Oczywiście, że nie!!! Nawet Okęcie z trudem wypracowuje zysk, mniejsze porty regionalne są praktycznie zawsze dotowane przez samorządy ponieważ zyski z ich obecności są dużo większe niż dopłaty. I lotnisko to nie będzie na bagnach tylko piaszczystym płaskowyżu!
 • 2010-10-26 04:19 | ko

  Re:Po co budować lotnisko nad Biebrzą

  W Topolanach też trzebaby było wykupić ziemię, wyburzyć trochę domów, też niedaleko jest dolina Narwii, do tego jest dalej do Białegostoku, a przede wszystkim do pozostałych większych miejscowości (Suwałki, Łomża - mieliby ok. 50km dalej). Co więcej - w Topolanach, zależnie od kierunku wiatru, podczas startów i lądowań samoloty musiałyby wlatywać w przestrzeń powietrzną Białorusi. A Saniki nie są miejscem unikalnym przyrodniczo, obszary chronione są ładne kilka/kilkanaście kilometrów dalej, miejsc z większym "buforem" w województwie podlaskim po prostu nie ma.
 • 2010-10-26 04:24 | ko

  Re:Po co budować lotnisko nad Biebrzą

  Dlaczego lotnisko (i to duże) ma mieć Lublin, a niewiele mniejszy Białystok nie zasługuje nawet na 2500m? W okolicach miasta (domyślam się, że Białegostoku) niestety nie było możliwości zlokalizowania takiego lotniska bez kolizji z przyrodą (jest "osaczone" kompleksami leśnymi). Wymienione przez Ciebie kraje najpierw się pobudowały, potem chroniły resztki środowiska więc to kiepski argument.
 • 2010-10-26 16:12 | lublinESK2016

  lublin

  Lublin i Swidnik to 400tys mieszkancow a wg unii metropolii polskich aglomeracja lubelska to okolo 730tys ludzi wiec roznica jest duza co nie zmienia faktu ze Bialystok tez powinien miec porzadne lotnisko z dlugim pasem
 • 2010-10-31 18:56 | ko

  Re:Po co budować lotnisko nad Biebrzą

  Białystok z aglomeracją to ok. pół miliona. Jeśli doliczyć Łomżę i Suwałki (bo Saniki to również dla nich dość dogodne miejsce) to mamy dodatkowe 100000 ludzi. Do tego potencjał jako alternatywa dla Białorusinów (którzy teraz jadą do Warszawy bo w ich kraju bilety są drogie), a może i nawet części Litwy. Pod względem liczby pasażerów na pewno nie będzie to "najgorsze" lotnisko w Polsce.
 • 2011-12-02 22:25 | Bartek

  Re:Po co budować lotnisko nad Biebrzą

  Głupszego pomysłu dawno nie słyszałem, lepiej wybudować obwodnice do okecia