Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wywiad: Janina Paradowska pyta Normana Daviesa

(29)
Każdy ruch totalitarny czy autorytarny tak się zaczyna: szukaniem drogi, która może doprowadzić zdeterminowaną mniejszość do władzy i do stworzenia nowego porządku, jak choćby IV RP – mówi Davies.
  • 2010-09-20 15:15 | Jaf

Fałszywy śpiew

Jak na istne szaleństwo oraz cyrkowe gesty przedstawicieli PiS (bo trudno ich nazwać politykami, gdy cynicznie korzystają z fanatycznych uniesień), to ocena prof. Normana Davisa oraz sposób przedstawienia problemu jest nader delikatny i kurtuazyjny. Każdy rozsądny człowiek w Polsce powinien podzielać ten niepokój Profesora i pomyśleć nad jego historyczną analizą.
  • 2010-09-20 19:22 | gosc

Ja to o PiS bym się nie martwił

przewroty w stylu Wałęsy nam już nie grożą. Bardziej martwi mnie uchwalanie ustaw i różnego rodzaju rozporządzeń po stołem, powiększające się zadłużenie kraju, i brak reform... zastanawiam się co Davies sądzi o włoskiej demokracji, bo wg mnie u nas taka się rozwija...
  • 2010-09-20 19:43 | ostry

Re:Wywiad: Janina Paradowska pyta Normana Daviesa

Chciałbym zauważyć, że Pan Davies jest osobą bardzo kulturalną. Z pewnością w tym kurtuazyjnym tonie lepiej wyraził swoje poglądy niż gdyby miał być dosadny. Chciałbym kiedyś być równie elokwentny co on. Pozdrawiam.
  • 2010-09-20 19:49 | rs_

Niepokój powinno budzić nie zachowanie się prezesa i powiązanych z nim finansowo działaczy, ale z jednej strony stan emocjonalny tych 25% społeczeństwa gotowych dalej go popierać, a drugiej ejakulujących samymi sobą mediów, gotowych zafundować tydzień histerii całemu krajowi.

Te 25% to nie są sami idioci, to ludzie, którym lęki nie dają normalnie żyć. To bardzo źle świadczy o państwie, jeśli jest w nim aż tyle frustracji wśród obywateli.

A co do mediów, to one żyją już w swoim świecie, i dopiero puste pociągi wysłane na te organizowane przez media uroczystości chyba trochę niektórych redaktorów zaczęły trzeźwić. Niektórych.
  • 2010-09-20 20:37 | Adam 2222

Zawsze chcieliśmy by Zachód docenił nasze poświecenie dla niego, jako Przedmurze Chrześcijaństwa, którzy nie raz ratowali Europe. A to przed Turkami, Bolszewikami czy czymś tam jeszcze co nam się ubzdurało

A Zachód w zamian tylko próbował nas wyrżnąć.
    Krzyżacy, Fryderyk Wielki, Hitler by wspomnieć niektóre tylko osiągnięcia Zachodniej Cywilizacji.

Pan Davis spisał nam "historie" Polski taka jaka opowiadamy sobie w czasie Nocnych Rozmów Polaków. A, ze na dodatek jest ANGLIKIEM, co dla zbyt dużej części rodaków, w dalszym ciągu, jest cudem nad cudami. To narodził się w III RP niepodważalny autorytet, wykreowany przez media.

Co do meritum, Kaczyński robi za pożytecznego idiotę nieodwracającego uwagę od machlojek Tuska.
    “Trzeba najpierw obrzydzić istniejący porządek rzeczy, a potem przychodzi klasyczne uderzenie… ” to może zrobić mający władze Tusk jak notowania Kaczora pójdą do góry i może mu zagrozić odebraniem władzy.
    Tusk ma już praktykę (prowokacja przeciw Cimoszewiczowi, sąd kapturowy nad Lepperem) i poparcie mediów.

Oba bliźniaki, PO i PiS wykorzystują Smoleńsk do swoich "patriotycznych" celów.
  • 2010-09-20 20:54 | PoModeracji

"Przeszłość to dziś, ale cokolwiek dalej".

Jedno słowo - "cokolwiek" - tłumaczy, jak to możliwe, że Prof. Davies tak znakomicie zna się na historii i jednocześnie tak "jednoparametrowo" i (przepraszam za wyrażenie) wulgarnie komentuje rzeczywistość dzisiejszą.
  • 2010-09-20 21:36 | Polapiryna

nie ma pojecia Zachod jako amalgamat narodow

tak jak nie ma jednorodnej masy SLOWIAN, amen
  • 2010-09-20 21:47 | Janusz

Kto bańkę pompuje, od bańki ginie

Zgadzam się z p. Profesorem, który jest jednym z niewielu mądrych profesorów udzielających się czasami publicznie w Polsce. Mam nadzieję, że ta bańka, którą pompuje właśnie sekta PiS, jak już eksploduje, to zdmuchnie ze sceny politycznej zarówno J. Kaczyńskiego, jak i p. Śniadka – raz, na zawsze.
  • 2010-09-20 22:10 | smb

Ciekawa i realna ocena aktualnej sytuacji Polski. Podobne poglady ma polska pisarka Olga Tokarczuk. A wiec jeszcze nie jest tak zle z Polska...pozdrawiam z Europy
  • 2010-09-21 04:09 | Adam 2222

Pożyteczna Polapiryno, gdzie w moim liście znalazłaś Zachód jako pojecie narodów to tylko ty wiesz. Piszę wyraźnie, "niektóre tylko osiągnięcia Zachodniej Cywilizacji"

• 2010-09-21 09:56 | Michał Kroll

Ciekawy, nawet bardzo ciekawy artykuł. Proszę jednak, by następnym razem zwrócono nieco większą uwagę na błędy - cyt: " Osobiście bardzo przeżyłem śmierć prezydenta Kaczorowskiego. Dobrze się znaliśmy. Był człowiekiem, który z każdym obozem... " czy w Smoleńsku zginął prezydent Kaczorowski??? Pozdrawiam.
  • 2010-09-21 10:18 | Tashunca Uitco

Prezydent Kaczorowski byl obecny na pokladzie Tupolewa i zginal w katastrofie... Nabijasz sie czy mowisz powaznie?
  • 2010-09-21 10:29 | TashuncaUitco

Po pierwsze jako przyklady agresji cywilizacji zachodniej podajesz Krzyzakow, Fryderyka Wielkiego i Hitlera czyli tylko i wylacznie Niemcow (uprzedzajac Twoj argument o obcokrajowcach w szeregach Zakonu, w tym Polakach, Krzyzacy byl zakonem oryginalnie niemieckim). Nazywaj konia koniem a nie uzywaj jakichs semantycznych pokrak.

Po drugie uzywajac cywilizacji zachodniej jako terminu sugerujesz ze jest to jednorodna struktura. Nic dodac nic ujac.

Polopiryna ma racje, szkoda tylko ze Ty jestes taki dziwnie agresywny... Jakis szczegolny powod ku temu?

P.S. A'propos wyrzynania nas przez Cywilizacje Zachodnia... Mamy XXI wiek i nikt sie juz w naszej czesci swiata nie morduje... Moze czas na to aby popatrzec odrobine w przyszlosc, cieszyc sie zjednoczona Europa i takimi tam? Jak dlugo jeszcze bedziem rozpamietywac stare historyje (Pracuje w muzeum tak wiec robie to na codzien, ale ja nie jestem politykiem i mnie wolno)?
  • 2010-09-21 10:44 | Slawczan

Zagrożenie zawsze jest

Czasem dobrze jest kogoś z zewnątrz usłyszeć. N. Davies mimo całej sympatii jaką darzy nasz kraj i historię nie unika od krytycznych ocen. Niekóre wpisy wyrażaają niepokj ,że ok . 25% jest gotowe popierać PiS. Jarkacz to dokrył juz dawno- demokracji a'la plonaise idzie głosowac ok 40-45% ludzi. Trzeba tylko więc dotrzeć do takiej il. wyborców i ich silnie zmotywować. I tu jest pies pogrzebany-wyborcy PO?SLD to w większości ludzie w miarę szczęśliwi,zadowoleni z życia tymczasem PiS...Do tego propaganda ZAGROŻENIA BYTU OJCZYZNY i mobilizacja gotowa. Zwykle gdy rozmawiam z kimś na tematy polityczne to mówi o PiSie(najłagodniej-świry) ale głosować nie idzie.Tymczasem sekciarze pisowscy są wysoce zmobilizowani,nie rostrząsaja czy to prawd(wystarczy ,że prezes im powie co mają myśleć). Szanse PiSu są powiększane przez nijakość Platformy.Nie daj Boże gdy im się noga powinie w gospodarce albo ludzi ulula ich siła spokoju.I PiS z powrotem u władzy.
    Jarkacz wyorzystuje pokłady tego co najgorsze w duszy Polaka - kompleksy, ignorancję historyczną,zazdrość,brak świadomości obywatelskiej.Jest przy tym tak cyniczny ,że Napieralski by mógł u niego terminować a Tusk co najwyżej kapcie podawać.Gdyby był takim rewolucjonista antyukładowym to wciągnąłby na sztandary jednomandatowe okręgi wyborcze (polecam przśledzić sprawę inicjatyw obywatelskich w tej sprawie) - to by była prawdziwa rewolucja na naszej zasyfionej scenie politycznej. Jak widać nie chodzi o ZMIANĘ ale o władzę dla Jarkacza. Dlatego to jest człowiek NIEBEZPIECZNY - za nadto lubi władzę,za bardzo jest gotów powiedzieć/obiecać wszystko i wszystkim byle dojść do WŁADZY.A jego wyborcy? To zakompleksieni postkomunistyczni durnie wiedzeni na postronku prymitywnego klerkonacjonalizmu przez swoich cwanych duszpasterzy. Dlaczego nikt nie zapyta ,,socjalnego" Jarkacza - zniósł on podatek dla najbogatszych,podatek spadkowy(w sumie także dotyczy tylko najzamożniejszych) uszczuplając dochody budżetu o około 40mld(oficjalny deficyt w tym roku to 55mld) zł ale nie reformując struktury wydatków. Taki to socjalny ekonomista. Niestety jego wyborcy nie są zdolni powiązać tych faktów. Wiedzą tylko (bo im powiedzieli) ,że prezydenta Ruscy zabili do spólki z Tuskiem(czy też Tusk do spółki z Ruskimi).I to im w zupełności za opis rzeczywistości wytarczy.
  • 2010-09-21 10:44 | Adam P.

Tak, w Smoleńsku zginął prezydent Ryszard Kaczorowski. Jak się nie wie to lepiej pogooglać sobie trochę zanim się kogoś sprostuje.
  • 2010-09-21 13:21 | PAK

<i>A Zachód w zamian tylko próbował nas wyrżnąć.</i>
    Ile razy byliśmy atakowani z zachodu? Wymieniłeś niemal wszystkie przypadki. Inne kierunki geograficzne nie wypadają lepiej ;)

<i>A, ze na dodatek jest ANGLIKIEM</i>
    WALIJCZYKIEM. To nie to samo.
    (Ogólnie rzecz biorąc, tu się zgadzam -- mam poczucie, że Norman Davies jest u nas przeceniony, dzięki aurze zewnętrznego autorytetu. Ale co ma to do rzeczy?)

<i>Co do meritum, Kaczyński robi za pożytecznego idiotę nieodwracającego uwagę od machlojek Tuska.</i>
    Chyba chciałeś napisać odwrotnie :)
    Przydałaby się inna dyskusja o Polsce, bardziej merytoryczna, gdzie i rząd musiałby wyjść poza ogólniki.
    Tyle, że styl Jarosława Kaczyńskiego to uniemożliwia, nie z powodu spisku rządu, ale dlatego, że my sami, Polacy, wynieśliśmy tak wysoko polityka odwołującego się do symboliki i 'wartości' (ach, jak to się chwaliło tę nową epokę polityczną w 2005...). A poziom dziennikarstwa (akurat Politykę cenię, ale to trochę mało) stanowczo utrudnia.
    W każdym razie spisku tu nie ma -- dyskusje, politykę i gospodarkę mamy takie, na jakie zasługujemy.
  • 2010-09-21 15:24 | polapiryna

cytuje

A Zachód w zamian tylko próbował nas wyrżnąć. ""
  • 2010-09-21 17:01 | Robert

No dobrze, ale

właściwie to nie wiem co niepokoi pana profesora.
    Retoryka wykluczająca z polskości to raczej stały element naszego idiotyzmu narodowego powszedniego.
    A już zamartwianie się upadkiem autorytetu kościoła pasożytującego na wszystkich dotychczasowych RP i wcześniej, jest bardzo dziwne.
  • 2010-09-21 17:10 | smb

Chcialabym jeszcze dodac moj poglad na temat polskich mediow. Od prawie 30 lat zyje poza granicami kraju. Chcac sie informowac o aktualnych wydarzeniach bardziej ufam zagranicznym zrodlom niz polskim. Z rozmow z przyjaciomi w Polsce, z kontaktow wczasie ostatniego pobytu w kraju w czerwcu tego roku nie spotkalam nikogo, kto sprzyjalby panom J.K. (i sp. L.K), polskiemu klerowi. Zastanawiam sie skad sie biora te pozytywne informacje o w/w w polskich mediach ? Nie sa one zbyt obiektywne. Niski naklad polskich gazet swiadczy tez o waskim kregu zaintersowanych a szkoda, bo demokracje nie dostaje sie w prezencie tylko trzeba o nia dziennie walczyc. Pozdrawiam
  • 2010-09-21 20:27 | antyhistoryk

Madry i "prawdomowny" profesor. Niech opowie cos o "dirty plan" Churchilla. Byc mowie rusofobom oczy otworza sie na cala szerokosc.
  • 2010-09-21 21:12 | Adam 2222

Szanowni adwersarze, proszę sprawdzić dlaczego Rzym zmienił nazwę na Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego i związane z tym konsekwencje. Oraz ile tego narodu niemieckiego jest w Europie i kiedy powstało państwo nazwane Niemcy oraz jego rozwój.

Faktem niezaprzeczalnym jest ze Zachodnia Cywilizacja reprezentowana przez Krzyżaków skutecznie wymordowała Prusów. Ideą była Zjednoczona Europa (UE)pod berłem Chrystusa.
    Następni w kolejce byli Słowianie (plemiona ?) tworzące państwo polskie. Gdyby nie "dzicz" ze wschodu nie byłoby państwa polskiego.

Nota bene, pierwszy i jedyny raz w naszej historii księża polscy staneli w obronie państwa polskiego. Nie mieli wyboru, Krzyżacy rżnęli ich tak samo jak nas.
    Austriak Hitler tez dążył do stworzenia Zjednoczonej Europy i miał i realizował plan eksterminacji Polaków.
    I znów "dzicz" ze wschodu pokrzyżowała plany.

Fryderyk Wielki twórca rozbiorów Polski, (kim on był w/g was? Niemcem?, Prusakiem?, Brandenburczykiem?) wolał nas używać jako mięso armatnie i germanić niż fizycznie wymordować. Kim w/g was caryca Rosji, Katarzyna, która również brała udział w rozbiorach.
    Wiem ze to politycznie nie poprawne, ale "dzicz" wschodnia nigdy nie miała planów wymordowania nas jako Polaków.

W XX i XXI wieku postępuje się podobnie jak Fryc.
    Wystarczy pozbawić Aborygenów banków, zniszczyć dorobek materialny ("prywatyzacja"), zahamować rozwój, (banki w obcych rekach, Global Warming, podatek od CO2 i lawinowo wzrastające zadłużenie) i znów jesteśmy w Zjednoczonej Europie.

P.S.
    Proszę sprawdzić jaki % obcych banków jest możliwy w krajach Zachodnich.
  • 2010-09-21 23:32 | SLONZOK

Boze (a wlasciwie Jahwe) !, jakie ty masz wyobrazenie o historii
    - jak absolwent gierkowskiej podstawówki ! ojej

Ci Krzyzacy wyzynali Prusów na polskie zlecenie.
    Tak samo "Polacy" wspolpracowali z "Niemcami" przy
    mordowaniu innych "braci (zach.) Slowian", regularnie.
    Nastepnie: agresje polskie w kierunku wschodu.
    Potem: az 6(!) wojen w okresie "miedzywojennym".
    I agresywny terroryzm á la Irak na pruskim Slasku.
    Itd. itp. etc.
    A Somossiera, to co ? To przeciez polskie kozactwo
    (zoldacy.mordercy) na francuskim kontrakcie !
    Dalszych przykladów nie brakuje (ale ochoty na pisanie).
  • 2010-09-22 00:43 | MrCholand

Kościół?

PiS to jedno, ale co robi Koścół?!
    Ślepy byłem. Myślałem, że biznesmen Rydzyk to wyjątek. Może dlatego, że do żadnego kościoła nie chodzę i całe życie spędziłem w Warszawie; nie znam spraw, jakie się dzieją poza stolicą. Tolerowałem ich. Ale już się nawróciłem.
    Czy im nie wystarczyło, że przez 1.500 lat byli spaślakami i sybarytami, wyzyskującymi masy ludzkie ręka w rękę z tyranami-królami, dla których "lud" był tylko mięsem armatnim?! Nie wyciągneli z tego żadnych wniosków?
    Jak im nie wstyd! Nie wiem co wspólnego ze szlachetnym człowiekiem - Jezusem ma mafijna firma Kościół Sp. z o.o.
    Dobrze że ich światowa kariera już się (powoli) kończy.
    Czy oni są po to, żeby gromadzić majątki?! I żeby czasami głaskać chłopców po spodniach? Czarnym panom już dziękujemy.
    choland@op.pl
  • 2010-09-22 00:48 | MrCholand

PiS to jedno, ale co robi Koścół???
    Ślepy byłem. Myślałem, że biznesmen Rydzyk to wyjątek. Może dlatego, że do żadnego kościoła nie chodzę i całe życie spędziłem w Warszawie; nie znam spraw, jakie się dzieją poza stolicą. Tolerowałem ich. Ale już się nawróciłem.
    Czy im nie wystarczyło, że przez 1.500 lat byli spaślakami i sybarytami, wyzyskującymi masy ludzkie ręka w rękę z tyranami-królami, dla których "lud" był tylko mięsem armatnim?! Nie wyciągneli z tego żadnych wniosków?
    Jak im nie wstyd! Nie wiem co wspólnego ze szlachetnym Człowiekiem - Jezusem ma mafijna firma Kościół Sp. z o.o.
    Czy oni są po to, żeby gromadzić majątki?! I żeby czasami głaskać chłopców po spodniach? Czarnym panom już dziękujemy.
    choland@op.pl
  • 2010-09-22 00:50 | MrCholand

PiS to jedno, ale co robi Koścół???
    Jak im nie wstyd! Nie wiem co wspólnego ze szlachetnym Człowiekiem - Jezusem ma mafijna firma Kościół Sp. z o.o.
    mrcholand@op.pl
  • 2010-09-22 08:47 | Adam 2222

Próbowałem wyjaśnić termin Zachód (i Wschód) i role Zachodu w naszej historii. Ponieważ musiałem użyć formy skrótowej i odpowiadałem na wiele listów, mogło wyjść niechcący tak jak ty to odebrałeś. To ze Krzyżacy wymordowali Prusów przy współpracy

części współczesnych elit rządzących Polska, nie zmienia faktu ze m.in te elity i wraz z nimi ludy tworzące ówczesna Polskę były następne w kolejce do unicestwienia.

To była wielokrotna, świadoma, zaplanowana polityka Zachodu wobec nas.
    Wschód nigdy nie miał takich planów wobec nas, jako narodu.
    Za każdym razem to Wschód ratował nasz egzystencje jako narodu.
  • 2010-09-23 06:19 | abmiros

Prof. Davies potwierdza moja niechec do Kaczynskiego i daje jej szerokie uzasadnienie. Jego sluszne okreslenie, ze PiS to sekta, zmienia moj stosunek do ludzi PiS, o ktorych do tej pory sadzilem, ze to sa normalni politycy.

W moim "Slowniku jezyka polskiego", wydanym lata przed artykulem p. Janiny Paradowskiej z wywiadem z Normanem Daviesem, drugie z okreslen sekty, (pierwsze dotyczy grupy religijnej), mowi: "grupa spoleczna izolujaca sie od reszty spoleczenstwa, majaca wlasna hierarchie wartosci, zespol norm zachowania sie, silnie akcentujaca role przywodcy".
  • 2010-10-07 12:17 | albtraum

Jaki PiS każdy widzi a metody żywcem przejęte od niejakiego AH i ulepszone przez JK.metoda im gorzej w Polsce tym bardziej cieszy się prezes,no i to dezawuowanie demokratycznie wybranych władz to zwykły nichilizm
  • 2017-04-24 17:21 | azur

Lenin w swoich przemówieniach też obrzucał wszystkich błotem.