Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dlaczego pojawia się wrogość wobec Kościoła ?

(10)
2010-10-11 09:18 | psr18gh
Pyta kardynał Dziwisz.
90% stanu kapłańskiego i zakonnego Kościoła robi wspaniałą robotę.
Wrogość wobec Kościoła odnosi się do takich ludzi jak kardynał Dziwisz, ojciec Rydzyk. Oni reprezentują 10% stanu zakonno-kapłańskiego, opływającego we wszelkie dobra ziemskie. Ich chciwość i tupet nie zna granic. Cóż, skoro władze i naród im na to pozwala, to doją nas bez umiaru.
Dzisiaj z rana redaktor radiowej Trójki ogłosił dyżurny temat: "bierzmowanie". Okazuje się że w niektórych parafiach obowiązują indeksy. Młodzież zalicza tam msze, religie, roraty, specjalne zajęcia przygotowujące do bierzmowania, itd. Jest cichy bunt nad takim sformalizowaniem tego aktu. Rodzice i dzieci piszczą i narzekają, twierdząc że nie mają wyboru, ponieważ bez bierzmowania nie będzie ślubu kościelnego.
I tu wyłazi cały Polak. Nikt mu nie rozkazuje na siłę w tym uczestniczyć. Kościół nie zmusza swoje owieczki. Baranki same poddają się temu rygorowi.
Na razie jest to bierna krytyka i bierna wrogość, ponieważ jeszcze ponad 50% naszego społeczeństwa daje się ogłupiać Dziwiszom i Rydzykom. Widać że zbliżamy się do punktu krytycznego i wtedy jak wybuchnie to po Kościele nie zostanie kamień na kamieniu. Będzie gorzej niż w Hiszpani. Na nic wołania księdza Isakiewicza, czy biskupa Pieronka. Szkoda tylko 90% stanu kapłańsko-zakonnego, bo robią oni z powołania wspaniałą społeczną robotę.
  • 2010-10-11 10:51 | tkw

Re:Dlaczego pojawia się wrogość wobec Kościoła ?

1. Bierzmowanie to nie pójście do sklepu, gdzie żadnych warunków nie trzeba spełniać. O ile ja się orientuję, to bierzmowanie odpowiada mniej więcej maturze. Żeby zdobyć maturę to trzeba chodzić do szkoły, zaliczać klasówki i na końcu zdać egzamin.
    2. Ślub można dostać bez bierzmowania. To zależy od księdza.

pozdrawiam
  • 2010-10-11 11:24 | psr18gh

Zgadza się. Moja córka otrzymała ślub kościelny bez bierzmowania. Dzień wcześniej "zaliczyła" chrzest i pierwszą komunię. Ostatni biskupi akt "zaliczyła" rok po ślubie. Ksiądz odpuścił jej także religię w szkole podstawowej i ogólniaku. Mogła z czystym sumieniem zwalić to na rodziców, ponieważ tak ją wychowaliśmy. Można na tej podstawie dojść do fantastycznego wniosku: łatwiej o ślub kościelny dzieciom bez chrztu i komunii, niż podpadniętym młodym katolikom. Słyszałem, że tak bywało także w PZPR. Tam prawdopodobnie łatwiej było tolerować bezpartyjnego, niż "zdrajcę" który opuścił szeregi tej partii.
  • 2010-10-11 12:06 | Kolega królika

A ja dostałem ślub (moja żona tego chciała bo mnie latało wokół rynny) pomimo, że już po pierwszej klasie liceum przestałem chodzić na 'naukę' religii. Okazuje się, że czarni za kasę zrobią wszystko.

Ja mam do Ciebie jeden wapros: skąd masz takie dane, że 90% czarnych robi wspaniałą robotę?
  • 2010-10-11 14:19 | psr18gh

Oczywiście. Nie mam "twardych dowodów' na 90% uczciwych księży i zakonników. Nie można jednakże wylewać dziecka z kąpielą. Jeżeli wśród tego towarzystwa są także wspaniali społecznicy to trzeba oddać im sprawiedliwość. Bez względu na to, ilu ich jest. Ja ich zauważam i twierdzę, że jest ich większość, tzn. ponad 50%.
  • 2010-10-11 15:27 | tkw

Ja załatwiając ślub natknąłem się na różnych księży. Jeden żądał ode mnie komunii a że nigdy jej nie miałem, to pojawił się problem - katechizacja osoby dorosłej trwa minimum dwa lata. inny żądał przedstawienia świadków którzy potwierdzą, że nigdy ślubu nie brałem. Jeszcze inny twierdził, że ponieważ mam zamiar wziąć ślub w innej diecezji, potrzebna będzie zgoda obu biskupów.
    Ostatecznie ślubu udzielił mi ksiądz, który nie tylko bierzmowania nie żądał, ale któremu musiałem wciskać pieniądze - nie chciał brać, mówił "młodzi jesteście, studenci jesteście to nie macie pieniędzy". A przecież Kościół trzeba oświetlić, ogrzać, remontować - a to kosztuje. Okazuje się, że są księża i księża, tylko nie każdy to rozumie.

Intuicja mi mówi, że podając 90% dobrych księży byłeś bliski prawdy. Większość księży mi znanych czy takich, o których mi opowiadano to naprawdę dobrzy ludzie. Dla mnie jasne jest, że w każdej społeczności trafiają się "czarne owce" tyle, że to te czarne owce są najbardziej widoczne, telewizja 1000 razy prędzej pokaże księdza-pedofila niż księdza z prawdziwego zdarzenia.
    Także gdy siedziałem w stanie wojennym Kościół się mną opiekował. W areszcie przysługuje jedna paczka miesięcznie do 3kg a że tam brak witamin, to trzeba wiedzieć, co do paczki włożyć (np. czosnek, wpadli też na pomysł, by wymienić tabletki "ememems" na kolorowe witaminy). Przysyłali mi te paczki - nigdy nie żądali za to kasy. Moja żona została z małym dzieckiem (wzięli mnie jak Córka miała 2 tygodnie) - też od czasu do czasu przeszedł ktoś z Kościoła i spytał, czy potrzebna jest pomoc. Żona mówiła mi, że raz przynieśli pieniądze - choć ona o to nie prosiła - zostawili choć nie chciała brać i nigdy nie żądali zwrotu.
    I są księża tacy jak Henryk Jankowski. Zdecydowanie za bardzo lubił luksus, ale z drugiej strony jako jeden z nielicznych miał odwagę pójść do stoczni w 1980 roku i potem konsekwentnie wspierać "S", to dopiero po 1989 roku "odwaga staniała", teraz można gadać co się chce i nic to nie kosztuje.

A z tym PZPR to uświadomiłeś mi, że jest to mechanizm działający powszechnie. Nawet dla banku cenniejszy jest klient nowy niż "swój". Kiedyś miałem kredyt w GEMoney i przeczytałem, że mają nową ofertę. Uznałem ją za ciekawą i poszedłem, że chcę wziąć drugi kredyt - okazało się, że nie dla mnie tylko dla nowych. Na moje pytanie, czemu gorzej traktują swojego klienta, sprawdzonego i wiarygodnego od takiego z ulicy - odpowiedziano mi, że takie są decyzje szefostwa. Wkurzyłem się, kredyt szybko spłaciłem i postanowiłem, że więcej z nimi nie będę robił interesów.

pozdrawiam
  • 2010-10-11 16:33 | Kolega królika

No to fajnie, już mamy tych 'dobrych' w kr-k jeno 50% ... a może jest ich tylko 25%, a może jeszcze mniej? Czy gdy w jakiejś instytucji, a firma to typowa instytucja finansowa, jest mniejszość uczciwych to należy tą instytucję albo zreformować (co by oznaczało praktycznie zagładę dla tej mafii) albo zdelegalizować, prawda? Ja bym był za tą drugą opcją, a początek powinno dać wypowiedzenie konkordatu jako aktu prawnego niezgodnego z konstytucją. I tak nam dopomóż bóg!
  • 2010-10-12 08:19 | psr18gh

Gdyby Dziwisze i Rydzyki stanowili 75% stanu kapłańsko/zakonnego to partie parlamentarne: PO, PiS i PSL nie stanowiły by większości konstytucyjnej w sejmie i senacie. Pomimo wszystko Polacy w większości to nie stado lemingów, czy baranów.
  • 2010-10-12 09:21 | Kolega królika

Obawiam się, że jesteś niepoprawnym optymistą - na Niskiego oddano ponad 8 mln głosów!
  • 2010-10-12 10:08 | psr18gh

Kolego królika,
    Masz rację. Jestem niepoprawnym optymistą, ale tak trzeba ! Inaczej człowiek dostanie na łeb.
    W ramach mojego optymizmu zakładam, że doczekam takich czasów w których:
    - agent Tomek zamiast emerytury, będzie zasuwał do 65 roku życia jak ja pracuję,
    - rolnicy będą prowadzili działalność gospodarczą jak fryzjerka i będą tak jak ona płacili ZUS,
    - kościół nie bedzie traktowany jak święta krowa, tylko będzie on podlegał taki samym rygorom podatkowym jak osoby fizyczne i osoby prawne w naszym kraju.
    Ha, ha. Pomarzyć dobra rzecz.
    Szacunek