Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

(53)
Większość tragicznych wypadków komunikacyjnych i infrastrukturalnych ostatnich lat ma jedną wspólną cechę - polską bylejakość. Jakoś to będzie. Powinno się udać. Jesteśmy debeściaki. A potem jest płacz, krzyk i żałoba narodowa.
 • 2010-10-12 16:47 | Kecaj

  Polska brawura

  A po wypadku nikt nie chce sie przyznac, ze to polska bylejakosc i brawura zawinila. Macierewicz, choc caly czas jedzie na brawurze, nigdy nie przyzna, ze katastrofa spod Smolenska to byl wlasnie najlepszy przyklad takiej postawy. A dla mnie to jest jasne jak slonce. Od pierwszych minut po 9tej 10 kwietnia. Zaswze to samo: debesciaki i jakos to bedzie.
 • 2010-10-12 17:17 | p666

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  "Rok temu podczas pokazów lotniczych w podkrakowskich Balicach rozbiła się awionetka"
  byle jak to przygotował się autor tego tekstu, gdyż pokazy odbywały się na lotnisku w Czyżynach i w pobliżu tego lotniska rozbiła się awionetka
 • 2010-10-12 17:47 | jercym54

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  zgadzam się w pełni z autorem, dla nas przepisy i procedury są po to by je omijac. Pracowałem w brytyjskiej w firmie w Polsce. Regularnie odbywały się próbne alarmy przeciwpożarowe i "anty bombowe". Każdy pracownik miał określone obowiązki z tym związane. Wszystko było traktowane bardzo poważnie. Jak był dzwonek alarmu wszyscy Anglicy wstawali tak jak stali i wychodzili z budynku. Polacy nie, np koleżanka musiała skończyc rozmowę telefoniczną więc zamknęła drzwi, bo jej dzwonek przeszkadzał. Inna zaczęła się pakowac, szukac torebki, kluczy itp. To jest u nas chyba w genach.
 • 2010-10-12 17:54 | wiehu

  road

  Inżynier budując drogę wie miej więcej pod jakie natężenie ruchu ją buduje.
  Przepustowość Polskich drug była i jest do obliczenia , pytanie tylko kto pozwolił by ta przepustowość tak drastycznie została przekroczona .

  Przecież wiedzieli że to tak się skończy.


  p.s
  Jak się ma takie drogi jakie ma to robi się wszystko co tylko możliwe by ich bezpieczne użytkowanie zostało nie zachwiane .

  Można było po prostu zabronić rejestracji samochodów powypadkowych , lub w jakiś inny sposób ograniczyć sprzedaż aut lub ruch na drogach .

  Ktoś nie dopilnował swoich obowiązków no i mamy 200000 ofiar
 • 2010-10-12 18:08 | Kvasir

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  a w łodzi, proszę pana, policja pilnuje sklepów z dopalaczami, nie kieruje ruchem na zakorkowanych trasach, no i ta armatka wodna na pl.wolności...
 • 2010-10-12 18:25 | teresa

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Zgoda. Robotnicy, którzy zginęli mieli pecha. Oni mieli pecha przede wszystkim dlatego, że byli biedni. Kto godzi się na to, aby był traktowany jak niewolnik? A zobaczyliśmy obraz współczesnego niewolnictwa - ludzie upchani w samochodzie jak .... Nie jechali przecież na wycieczkę tylko do ciężkiej pracy. Ciekawe za jakie pieniądze? Wyzysk XIX-wieczny w XXI wieku.
 • 2010-10-12 19:26 | Stella Rozlatowska-Nazieblo

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Nareszcie artykul, na ktory od lat czekalam. Swietna i prawdziwa analiza naszych, polskich zachowan. Wlasnie glupota, ryzykanctwo i balagan a nie drogi. Drogi sa lepsze a trup sie sciele gesciej niz zwykle. Brak nam opracowan o naszych polskich normach zachowania. Jacy jestesmy - ale bez rozowych okularow. Naprawde. ukazac ten straszny, rubaszny czerep Polaka. Tylko wtedy mozemy sie zmienic, jesli sie samych siebie zawstydzimy. Bez zrzucania jak dzieci winy na innych. To my jestesmy winni tym ostanim katastrofom - nasza glupota i bylejakosc. Dziekuje za prawde.
 • 2010-10-12 19:28 | Adam 2222

  Idiotyzm o polskiej bylejakości wciskają nam Niemcy przy pomocy Watykanu tzn. bp. i księży polskich od wieków. Jak się panu Wrabecowi i innym nasz naród nie podoba to nich sobie zmienia na inny. Proste.


  Jercym54, taką samą sytuacje, którą ty opisujesz widziałem w kilku krajach.
  Wszyscy wiedza, (przynajmniej powinni) że w czasie pożaru ludzie giną zatruci dymem z plastików. W żadnym kraju nie widziałem na wyposażeniu p.poż gaz masek.
  Czyli wszędzie jest pic na wodę fotomontaż.

  Wracając do tematu autora.
  To co dzieje się w Polsce od 21 lat, to pochodna umowy pomiędzy komuchami, KOR, Krk i Zachodem na wyrzucenie na emigracje pierwszą Solidarność.

  Wiadomo było, że z pierwszą S, ludzie pokroju Wałęsy, Buzka, Balcerowicza, Mazowieckiego, Geremka, Kaczynskiego, Macierewicza czy innego Tuska nie mieli by racji bytu u władzy.
  I przynajmniej cześć rzeczy w Polsce miałaby ręce i nogi.

  Przykłady.
  Balcerowicz przez 17 lat miał bezpośredni wpływ na finanse i prawo finansowe w Polsce.
  Urzędnik skarbówki, by dostać premie, bezkarnie doprowadzi do bankructwa firmę, właściciela i ludzi.
  Resztę dokonań tego Geniusza Narodu ze względu na brak miejsca pominę.

  Premier Tusk, tylko ostatnio, łamanie prawa które sam ustali dwa lata wcześniej, histeryzując ze ludzie giną. Więcej zginę przez niego bo zabrał 5.4 mld zł z budowy dróg. Podobnie zrobił zabierając przyznaną kasę na budowę tamy chroniącej Kraków. Później przysrywał ludziom "ja wam wójta nie wybierałem"
 • 2010-10-12 19:41 | Jolanta

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Brawo.To jest właściwy komentarz , Pani Tereso.
 • 2010-10-12 20:08 | jerry111

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  I znow, niestety, niektorzy internauci piszacy na tym forum usiluja wszystko "zwalac" na takich, czy innych politykow... Bez zadnej glebszej refleksji!
 • 2010-10-12 20:58 | tkw

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  A premier tam nie pojechał ? Pojechał do 13 ofiar a do 18-tu nie ? Chciałbym zrozumieć, dlaczego. Bo tamten wypadek był w Niemczech ?
 • 2010-10-12 21:02 | gosc

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  wiadomo za 70 zł jechali i jak by mieli za PKS zaplacis 30 to by g.. im zostalo ale kogo to obchodzi
 • 2010-10-12 21:14 | relatywistka

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Trafny artykuł, sporo racji, jednak autor traktuje problem nieco pobieżnie. Robotników jadących do pracy nie przystoi obwiniać, i to nie dlatego, że o zmarłych się nie mówi źle. Owszem widzieli, że bus z pewnością nie jest przystosowany do zbiorowego przewozu osób. Jednak za tą naszą suchą oceną stoi człowiek i jego nie zawsze urocza sytuacja życiowa. Do pracy zagoniła ich chęć zarobienia pieniędzy, konieczność utrzymania rodziny, spłaty kredytu etc. Nikt w tej sytuacji nie zastanawia się, nie zadaje sobie pytań czy samochód którym będę się poruszał spełnia wszystkie normy i zasady odnośnie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jedyną myślą jaka ogarnia człowieka w chwili wsiadania do auta jest myśl czy dziś uda mi się zarobić na tyle, by moje dzieci mogły jutro zjeść śniadanie przed pójściem do szkoły. Zaniechanie pracodawcy było ogromne, tego nic i nikt nie usprawiedliwi. Jednak mając na uwadze koszty pracy, wyposażenia stanowiska, wszechobecny fiskalizm nie zawsze jest możliwe pełne wdrożenie wszystkich przepisów. Prawo niekiedy zmusza do jego naciągania i omijania, i to niekoniecznie w celu łatwego i szybkiego dorobienia się kosztem bezpieczeństwa, ale po to by móc uwiązać koniec z końcem. Ot taka rzeczywistość.
  A co do polskiej bylejakości, trzy lata temu wyjechałam do pracy w (zachodnich)Niemczech, także w branży spożywczej. Do miejsca pracy dojeżdżałam busem...wyposażonym w worki z sianem jako siedzenia, pędzącym przez kilkadziesiąt minut autostradą. Warunki mnie niczym nie uderzyły, a to i tak nie był czas na grymasy. Z tego faktu zdałam sobie sprawę dopiero dziś, słuchając porannych wiadomości. Cóż, ja miałam wtedy szczęście, dzisiejsi pasażerowie nie. I w tym wymiarze tragedia boli najbardziej...
 • 2010-10-12 21:29 | Warto było czekać prawie 20 lat

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  żeby z pióra samego komentatora Polityki wyczytać potwierdzenie tego, co przez ten czas głoszę do znudzenia: pod wieloma względami jesteśmy Trzecim Światem i długo jeszcze nim będziemy. Niestety przez to straci życie tylu ludzi ( i nie chodzi tylko o drogi - weźmy np. pożary czy zaczadzenia, sezon właśnie się zaczął) że na samą myśl zgroza ogarnia.
 • 2010-10-12 21:42 | rybka

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności, a road o bezdrozach "drug"

  ten problem maja prawie wszystkie panstwa, lacznie z "zachodem", wiec zarzucanie komus (czyli rzadom) indolencji komunikacyjnej jest naiwniutkim naginaniem.
  Pewno mgly tez nie bylo "widac", bo bylo ciemno. Pewno kierowca tez nie wiedzial, ile osob moze zabrac do swojego samochodu, wiec zabral ile sie dalo.
  Bezmnyslnosc i cwaniactwo Polakow juz dawno przestaly byc smieszne, czego najlepszym przykladem sa tegoroczne "zniwa".
 • 2010-10-12 21:52 | franek9250

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  dokladnie, w tym kraju trzeba miec jaja zeby powiedziec nie, nie jade z toba bo piles, nie nie jade z toba bo nie masz przegladu, nie jedz tak szybko, nie biore w lape. mysle ze za bardzo wierzymy w to ze nasze dusze i tak pojda do nieba po smierci po prostu z urzedu i ze jestesmy wybrani i lepsi.
  nie jestesmy.
 • 2010-10-12 22:03 | Tusipek

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Przypominam, że w kraju ginie rocznie kilka tysięcy osób rocznie, ten bus to tak trochę więcej niż dzienna przeciętna dawka zabitych na drogach w kraju. Zgadzam się z wymową komentarza p. redaktora - nasze poszanowanie do norm i przepisów, owa "ułańska fantazja" długo będzie naszym problemem. I w przypadku dróg nie wystarczy systematyczna budowa autostrad i obwodnic. Trzeba jeszcze zmiany mentalności i zmian systemowych.
 • 2010-10-12 22:16 | ivo

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Zgadzam się całkowicie. Ja też uważam, że za wyprzedzaniem, lub lądowaniem we mgle, czy za przepychaniem się autokaru wąskimi, górskimi drogami, stoją ludzie pokroju Wałęsy, Buzka, Balcerowicza, Mazowieckiego, Geremka, Kaczyńskiego, Macierewicza czy innego Tuska. Codziennie jadąc do pracy i będąc mijanym przez pędzące nieprzytomnie auta wszelkich marek (od najtańszych do najdroższych) prowadzonych przez pełen przekrój warstw społecznych i ekonomicznych myślę sobie: "o nie, nie wmówi mi tu Niemiec do spółki z Watykańcem, że my jaki przygłupi naród! Wszak to Balcerowicz przez 17 lat miał bezpośredni wpływ na finanse i prawo finansowe w Polsce! To co tu się dzieje to pochodna umowy pomiędzy komuchami, KOR, Krk i Zachodem" I od razu jestem spokojniejszy, że jednak ta przyczyna tego złego stanu rzeczy, to na zewnątrz ona leży, czyli nie w nas Polakach, więc jest jakaś nadzieja. Trzeba po prostu wzniecić rewolucje!! Też lubisz się tak uspokajać?
 • 2010-10-12 23:08 | andy

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Ale co ma przepustowość dróg (czy nawet ich stan) do wypadków takich jak ten dzisiejszy ? Zgadzam się z autorem tekstu że to po prostu nasze polskie "jakoś to będzie" znów zebrało żniwo.

  Przecież zawsze się brało ludzi na pakę, wyprzedzało we mgle itp. No i zawsze się udawało. Ktoś powie "pech" - a ja spytam: jaki pech ? Gdy tak się kusi los to tenże los w końcu się skusi, tak jak dziś. Podobnie jak pod Smoleńskiem, tak jak pod Grenoble, tak jak w hali w Katowicach, itp.itd.
 • 2010-10-12 23:12 | andy

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  I jeszcze jedno. Takich busików wożących ludzi "na pace" jeździ w Polsce mnóstwo. W tamtym regionie szczególnie. I oczywiście stojąca od lat zawsze w tych samych miejscach drogówka z suszarkami nie miała o tym pojęcia ???

  Za to teraz będą akcje, kontrole itp. itd. I ta sama policja pokaże jaka jest czujna, zwarta i gotowa.

  Przez jakieś 2, 3 miesiące. Jak to u nas. Niestety.
 • 2010-10-12 23:18 | Swider

  Bieda nie uzasadnia głupoty

  Zapytam ironicznie czy teraz mają lepiej ?
 • 2010-10-12 23:25 | Adam 2222

  Iwo, cieszy mnie że przeczytałeś i prawie zrozumiałeś.

 • 2010-10-12 23:59 | gosia

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności


  Nie rozumiem jak można ten artykuł uznać za świetny. To nie "bylejakość" ani "rubaszny czerep polaka" były tak naprawdę przyczyną wypadku, ale bieda, czego może nie rozumie ktoś kto nigdy nie zbierał jabłek przez 10 godzin za 70 zł. Ta tragedii rzeczywiście pokazuje jaka jest Polska właśnie i to bez "różowych okularów". Może potrzeba opracowań o sytuacji ludzi w małych miasteczkach i na wsiach a nie badań o naszych normach zachowania. Naprawdę tym razem nie o głupotę chodzi... Więcej empatii! ""
 • 2010-10-13 00:00 | Simon

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  ... i to jest najbardziej przykry wniosek z tej tragedii.
 • 2010-10-13 00:06 | maksymilian

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Mam nadzieję, że kierowca busa był pijany w siwy dym, bo inaczej będzie to poważny dysonans w medialno- politycznym obrazie przyczyn wszelkiego nieszczęścia na polskich drogach.
  Były marszałek a obecnie Wielki Gajowy tylko się głupawo uśmiechał, że niby nie zna się na prędkościomierzach, kiedy wytykano mu, że jego służbowa limuzyna śmiga po Warszawie grubo powyżej normy. Nie wspominając już o dzielnym pośle Kurskim - ten to dopiero Kozak! Przepisowa i rozsądna jazda u nas raczej w złym guście, precz z drogi te lebiegi i ofermy, do rowu z nimi, niech się czołgają tam swoją "przepisową"(buhaha!) prędkością. Otylci Jędrzejczak przecież takie nieszczęście się zdarzyło, cała Polska jej współczuła, dzieci laurki słały, trzeźwa była a że trochę poniosło...słowiańska to przecież, nasza polska krew,ofiarę z brata trza było złożyń. Jako i Maciuś Ziętarski, poutrącać łapy prokuratorom, co krzywdzić chcą chłopaka, trzeźwy przecie był! Bo najgorsi to są ci przeklęci nietrzeźwi kierowcy, dobrze że media ich za Czarnego Luda wzięły, oni to zaraza jedna aż 10% wypadków powodują, a reszta to z woli bożej jeno...
 • 2010-10-13 00:21 | Simon

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Niestety polskie dziadostwo to nasza najgorsza narodowa wada (jeśli można mówić o wadach narodowych) Bo jak można wytłumaczyć stenogramy rozmów z kabiny Tu-154? piloci meldują kolejne pułapy dawno poniżej dopuszczalnej wysokości przerwania podejścia ... i nikt nie reaguje! Obecny w kabinie głównodowodzący sił powietrznych nie krzyczy "panowie co wy k... robicie!?" nawigator nie mówi "... chyba powinniśmy odejść już na drugi krąg" kapitan w ogóle nic nie mówi aż jest już za późno. Zdarzyło się tak ponieważ piloci prezydenckiego samolotu postępowali tak wielokrotnie, "... co? my nie wylądujemy? skoro na drzwiach od stodoły polecimy?" i udawało im się zapewne wiele razy, pewnie nawet zbierali nieoficjalne pochwały i uznanie od kolegów ... do czasu. Tak jak kierowca dzisiejszego busa... pewnie myślał : przecież jeżdżę tą drogą codziennie, to prosty odcinek przez kilkaset dobrych metrów jak by coś miało jechać z naprzeciwka to bym to widział z daleka..."
 • 2010-10-13 01:09 | wiehu

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Przepustowość to coś takiego że gdy wyprzedzasz jest mała szansa że na kogoś trafisz .

  Wyobraź sobie że budujesz drogę ,pierwsze pytanie jakie sobie zadajesz to na ile samochodów ma być to droga .

  Przypuśćmy że odpowiedziałeś sobie 5000 samochodów dziennie powinno przez tą drogę spokojnie i bezpiecznie sobie przejechać .
  Już z góry wież że będą jakieś kraksy , no bo przecież budujesz drogi,więc miej więcej orientujesz się gdzie ich będzie najwięcej i przewidujesz ile może ich być .

  Czy jakiś inżynier przewidywał w swoich snach tyle samochodów.

  Gdy by o tym wiedział to inaczej by ją projektował , inaczej by znaki stawiał , wszystko by zrobił inaczej.

  A tak , jeździjcie sobie po drodze dla 5000 tys samochodów dziennie ,
  ciekawe co się wydarzy ?

  Postawimy wam znaki
  Trumien!
 • 2010-10-13 07:38 | psr18gh

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Nie rozumiem dlaczego pan Macierewicz nie ogłosił jeszcze, że odpowiedzialność moralną i polityczną za wypadek pod Nowym Miastem ponosi premier Tusk.
 • 2010-10-13 11:23 | Pola Negri

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Częściowo zgoda, ale jeśli autor się oburza, że Polacy olewają tysiące idiotycznych przepisów, to się zagalopował. W tym przypadku trzeba walczyć o likwidację tysięcy przepisów. Nawet jeżeli przy okazji padnie kilka przepisów potrzebnych, to i tak korzyści będą olbrzymie, moralne, ekonomiczne itd. A jak autor wyobraża sobie zmianę mentalności przy obecnych przepisach?!
 • 2010-10-13 12:12 | wrabec

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  To racja, ale wszędzie tam gdzie stawką jest bezpieczeństwo, reguły obowiązywać wszak muszą. Kodeks drogowy nie zastąpi zdrowego rozsądku, zresztą w kilku miejscach się do niego odwołuje (zasada ograniczonego zaufania, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze) "Częściowo zgoda, ale jeśli autor się oburza, że Polacy olewają tysiące idiotycznych przepisów, to się zagalopował. W tym przypadku trzeba walczyć o likwidację tysięcy przepisów. Nawet jeżeli przy okazji padnie kilka przepisów potrzebnych, to i tak korzyści będą olbrzymie, moralne, ekonomiczne itd. A jak autor wyobraża sobie zmianę mentalności przy obecnych przepisach?! "
 • 2010-10-13 12:19 | wrabec

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Warszawiak czy Krakus pędzący 140 km/h przez wioskę to oczywiście potencjalny morderca. A jak w takim razie nazwać biednego, niewykształconego chłopo-robotnika, który wyjechał nieoświetlonym ciągnikiem na drogę? Prawo tak jak zasady grawitacji dotyczą wszystkich tak samo."

  ""Nie rozumiem jak można ten artykuł uznać za świetny. To nie "bylejakość" ani "rubaszny czerep polaka" były tak naprawdę przyczyną wypadku, ale bieda, czego może nie rozumie ktoś kto nigdy nie zbierał jabłek przez 10 godzin za 70 zł. Ta tragedii rzeczywiście pokazuje jaka jest Polska właśnie i to bez "różowych okularów". Może potrzeba opracowań o sytuacji ludzi w małych miasteczkach i na wsiach a nie badań o naszych normach zachowania. Naprawdę tym razem nie o głupotę chodzi... Więcej empatii! "" "
 • 2010-10-13 13:17 | ivo

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Serce mi krwawi i jest mi niezmiernie przykro, ale nie mogę odwdzięczyć Ci się podobnym komplementem, bowiem uważam, że przeczytałeś i zupełnie nie zrozumiałeś artykułu. A jeśli zrozumiałeś to zachowałeś to dla siebie, bo w komentarzu nic na zrozumienie niestety nie wskazuje. Równie dobrze mógłby ukazać pod każdym innym tekstem. Coś tam potrzebujesz wykrzyczeć, no i krzyczysz, nie zważając gdzie, przy jakiej okazji, jak to się ma do omawianej sprawy. W sumie nienowa przypadłość, niektórym na przykład wszystko się z d.. kojarzy, stare jak świat... Niemniej uważam że bardzo zubażające dla życia umysłowego i emocjonalnego.
 • 2010-10-13 15:53 | flip

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Ci znienawidzeni politycy to MY, nikt inny. Jakie spoleczenstwo tacy politycy...
 • 2010-10-13 16:16 | Toni

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Powiem więcej, Są główne dwie przyczyny dużej liczby wypadków w Polsce:
  1/ Zachwiana równowaga proporcji stanu dróg do ilości pojazdów. Państwo zbyt dużo dało pieniędzy ludziom, a zbyt mało przeznaczyło na komunikację. W Polsce pod tym względem politykę kolejnych Rządów można śmiało nazwać zbrodniczą. Jedynie Marek Pol walczył o utworzenie specjalnego podatku na budowę autostrad, za co stracił stanowisko Ministra. Niemcy po przejęciu NRD w I-szej kolejności rozbudowali autostrady.
  2/ System nauczania w Polsce ogranicza rozwój wyobraźni. Einstein twierdził, że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, i taka jest prawda. W naszym szkolnictwie liczy się wiedza encyklopedyczna nie mająca nic wspólnego z horyzontami wyobraźni.
 • 2010-10-13 18:41 | tkw

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Stary, uważaj na swoje serducho, ostatnio chyba już dość katastrof mieliśmy ...

  Ale zgadzam się z Tobą.

  pozdrawiam
 • 2010-10-13 19:37 | Bejotka

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  To nie bezmyślność, ale bylejakość. Bezmyślna była Otylia, kiedy wyprzedzała. Kierowca i pasażerowie busa stracili życie na skutek jego bylejakości - bylejakości mieszkania, bylejakości ubrania, bylejakości pożywienia i bylejakości byle taniego dojazdu do byle jakiej pracy, byle jakoś zarobić te parę groszy.
 • 2010-10-13 21:35 | Adam 2222

  Ivo, każdy kto jest byle jaki, uważa innych też za byle jakich. Jesteśmy narodem, zaradnym, który wbrew rządzącym od 21 lat nieudacznikom, musi codziennie dostosować się do idiotyzmów które oni nam serwują.


  Zajrzyj do rodziców, rodziny, znajomych, zobacz jak dbają o to co maja. Gdzie ty tam widzisz byle jakość ?
  Fakt, łajza zawsze będzie łajzą, bez względu na narodowość.

  Przykład z tym busem i 18 trupami.
  Gdyby Geniusze Narodu budowali na drogach jednopasmowych np. co 10 - 20 km mijankę, dodatkowy pas pozwalający na bezpieczne wyprzedzanie to takich wypadków było by dużo mniej.
  Dodatkowe elementy tego wypadku to:
  a) zniszczenie infrastruktury komunikacyjnej
  b) PIP pozwala na łamanie praw pracowniczych (podejmuje się prace na każdych warunkach)

  O budowie dróg przynajmniej dwupasmowych (w obu kierunkach) czy wielopasmowych dróg jednokierunkowych (nie mowie o autostradach) nie ma co marzyc.
  Rządzące elity KOR, S i króliki są zajęte pasieniem urzędników Watykańskich.
  Wiec kasy brak na wszystko.

  Przykład ze służby zdrowia.
  Dyrektorzy szpitali, którzy je zadłużają nie ponoszą żadnych konsekwencji.
  Za co brali/biorą pensje ministrowie zdrowia ? itp

  Ryba zawsze zaczyna śmierdzieć od łba.
 • 2010-10-13 21:36 | andy

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Na niemieckich drogach (i nie mam tu na myśli autostrad) tłok jest nie mniejszy niż na naszych. A mimo to jeżdżąc w Niemczech czuję się kilka razy bezpieczniej niż u nas. Praktycznie nikt tam na trzeciego, pod górkę, we mgle i na podwójnej ciągłej nie wyskakuje. Ani też nie zapieprza 170 tam gdzie w/g znaków można 90. Ciekawe dlaczego ... ;)
 • 2010-10-13 22:20 | tkw

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Ale czemu premier tam nie pojechał ? Ofiar za mało ? Czemu nie ma żałoby narodowej, może ofiary były niegodne, w końcu to tylko wiejskie kmioty ... ?
 • 2010-10-13 23:43 | Spioch

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Szanowni Państwo i Panie Redaktorze. Przepraszam za przydługą wypowiedź, ale ta katastrofa jest tak wstrząsająca, że aż niewiarygodna.
  Od kilku lat pracuję w Anglii przejeżdżając ok. 1000 mil tygodniowo. Poza wspaniałymi, trzypasmowymi autostradami, drogi w tym kraju są straszne (a piszę o drogach A i B, czyli drogach głównych. Wąsko, źle wyprofilowane zakręty, brak poboczy, widoczność ograniczona przez żywopłoty i kamienne murki, stare wiktoriańskie wiadukty na których jest miejsce tylko na jedno auto oraz setki, tysiące samochodów. "Pojemność jezdni" - to brzmi w Anglii jak żart. Tutaj z zasady nikt nikogo nie wyprzedza. Jeśli trafi się traktor, bądź starszy kierowca jadący 35 m/h - ustawia sie kilkumilowy korek. Nieważne, czy prowadzi się Porsche czy taniego Forda. Safety first. Better be safe than sorry. I to wystarcza. Rzecz jasna zdarzają się "optymiści" na jezdni, lecz jest ich znikomy odsetek.
  Przybyłem do Anglii z polskimi nawykami. W ciągu dwóch miesięcy "złapałem" sześć karnych punktów (mam limit 11 pkt. na pięć lat!, a np. spowodowanie upadku rowerzysty bądź motocyklisty - bez uderzenia go - "kosztuje" 10 pkt.). Dangerous driving jest w tym kraju przestępstwem. Za jazdę ponad 100 m/h ląduje się w areszcie; o wysokości mandatu i liczbie karnych punktów decyduje wtedy sąd.
  Kiedy teraz przyjeżdżam do Polski, tydzień czasu zajmuje mi przełamanie strachu przed prowadzeniem auta. Ba, obawiam się przejść przez ulicę!
  Ten wypadek nie powinien się był zdarzyć (równie niepojęta jest smoleńska katastrofa). Bezmyślność, bylejakość, brawura, igranie ludzkim życiem, kpiny ze standardów, prawa i przepisów - prowadzą w konsekwencji do idiotycznych (przepraszam za to słowo) tragedii. Jeden człowiek zabija tak wiele osób. Ile dziesiątek sekund zyskałby, gdyby manewr wyprzedzania mu sie udał? Wiemy, że samolot TU-154 próbował "zaoszczędzić" 3,5 godziny. Wybaczcie Państwo zestawienie obu katastrof. Czy jednak w obu przypadkach mechanizm zdarzenia nie jest podobny? Może kierowca busa również był naciskany, aby zdążyć na czas? A na pewno proszono go, aby zabrał jak najwięcej osób. Do samolotu prezydenckiego również ustawiała się kolejka...
  Naprawdę, żal bezsensownie zmarłych ludzi.
 • 2010-10-14 08:20 | Belizariush

  @teresa

  Zgineli, bo byli biedni. Dobre sobie. A nie przyszło Pani do głowy, że przecież cała rzesza osób dojeżdża do pracy samochodami, niektórzy z tych ludzi też giną w wypadkach i bynajmniej nie są to ludzie biedni ? Dorabianie filozofii do zdarzenia komunikacyjnego, które jest wynikiem nieumiejętności logicznego myślenia, tak charakterystycznego dla niektórych naszych rodaków zakrawa na kpinę. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną wypadku było zachowanie kierowcy busa, który podjął manewr wyprzedzania przy minimalnej widoczności. Pasażerółw auta w samochodzie nikt nie upychał, jechali do pracy i sami godzili się, żeby jechać w takich warunkach. A pieniądze mieli dostać godziwe - 100 zł. Z drugiej strony gdzie ci ludzie mieli pracować, w banku na stanowiskach prezesów ? Czy w przypadku katastrofy samolotu prezydenckiego też przyczyną wypadku były czynniki ekonomiczne ? Po raz kolejny polska głupota i brawura zaowocowała tragedią. Jeżdżac po polskich drogach widzę co się dzieje. Nasi kierowcy w większości są zaopatrzeni w radia CB, po to, aby uniknąć namierzenia przez Policję. I gnają do przodu, byle prędzej nie zważając na znaki drogowe. Efekt jest taki, że co roku zwiększa się liczba zabitych i rannych. No i liczba pijanych kierowców. Cwaniactwo, bylejakość i brak umiejętności oraz alkohol to główne przyczyny wypadków na polskich drogach. Nie czynniki ekonomiczne. A rozumu nie przybywa.
 • 2010-10-14 12:08 | ivo

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Choćby były 2 mijanki na kilometr, to i tak nic nie pomoże jeśli ktoś będzie wyprzedzał we mgle z dużą prędkością poza mijankami. Wszędzie dwupasmówek nie będzie, nawet jeśli byśmy mieli najlepszy system autostrad na świecie i tak jest i będzie zawsze jeszcze coś takiego jak droga lokalna. Na zachodzie Europy i w USA mają w większości świetne drogi, a jakoś nie słyszałem by w związku z tym tolerowano tam wariacką jazdę i przekroczenia prędkości sięgające 250%, przeciwnie, obowiązuje minimalna tolerancja, bądź zero tolerancji dla piratów, co w tamtejszej nomenklaturze może oznaczać kierowcę który jedzie 10 km/h za szybko, albo przekroczy ciągłą linię. Żaden stan dróg, ani najlepszy, ani najgorszy, podobnie jak żadne pretensje do rządu, czy ustroju, nie zwalniają człowieka od rozsądku, osobistej odpowiedzialności i szacunku dla innych. Rozumiem, że dla Ciebie, jako człowieka o szczególnej mieszance poglądów skrajnie lewicowo-nacjonalizująco-populistycznych, coś takiego jak osobista odpowiedzialność za własne czyny, jest gorzką pigułką do przełknięcia. Druga rzecz: nasz zaradny naród (to w wielu przypadkach prawda, co nie zmienia faktu, że wielu przypadkach nieprawda), nie tylko jest rządzony przez głupich polityków wymyślających idiotyczne przepisy, lecz także rządzi się sam, politycy i urzędnicy się z tego narodu wywodzą, są wybierani (urzędnicy nie), coś tu jednak jest na rzeczy, że są tacy a nie inni. Są tacy jacy my jesteśmy. Ryba psuje się od głowy, a głowa od wątroby. No chyba, że w swym "uzewnętrzniającym" szale stwierdzisz, że wszystkie wybory są sfałszowane, a politycy przywożeni w teczkach z Watykanu, wcale by mnie to nie zdziwiło. Pytanie jednak, dlaczego ten zaradny naród się na to zgadza, czemu nie umie się przeciwstawić politycznie lub zbrojnie jeśli trzeba? Może ci z Watykanu mają jakieś specjalne urządzenia do nasyłania myśli, co? Może podtruwają nas sekretnie dolewając czegoś do wodociągów? Miałem kiedyś zajęcia warsztatowe na oddziale psychiatrycznym i tam było parę takich oświeconych osób, które chyba przejrzały te niecne plany, ale oczywiście, agenci z Watykanu w białych kitlach podtruwali ich dalej lekami, żeby nie dopuścić do rozlania się fermentu po narodzie...
 • 2010-10-14 15:40 | psotnica

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  zgadzam sie ze Spiochem. Jedze w Anglii juz 3ci rok i widzialam moze 2 razy (slownie: dwa)manewr wyprzedzania. Better safe than sorry. I dodam, ze robilam prawo jazdy w UK, nigdy jeszcze nie jedzilam w Polsce.... i chyba nie bede. Boje sie.
 • 2010-10-14 16:40 | driver

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Od mojego 16tego roku zycia jezdze samochodem. Od wielu lat po calej tzw "Europie zachodniej". Nigdzie nie przezywam tyle stresu i niepokoju za kierownica jak podczas podrozy po Polsce. Kierowcy totalnie ignoruja wszelkie przepisy drogowe. Krakow -Przemysl, wyprzedzajac zostalem w tym czasie wyprzedzony /na trzeciego/, Klodzko- Wroclaw, ograniczenie do 70, podwojna ciagla, rowniez wyprzedzil mnie bardzo szybki dostawczak. Przykladow moglbym mnozyc. To nie brak drog tylko nieprzepisowa jazda jest przyczyna wiekszosci wypadkow.
 • 2010-10-14 18:24 | tkw

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Wg mnie zachowania się Polaków na drodze są generalnie takie same, jak w innych sytuacjach. Trzeba to sobie uczciwie powiedzieć:
  - jesteśmy tacy jak to widać na drodze
  - jesteśmy tacy, jak to widać w kolejkach
  - jesteśmy tacy, jak to widać w sklepie
  - jesteśmy tacy, jak to widać w autobusach

  We wszystkich tych przypadkach większość ludzi zachowuje się jak należy, mniejszość jest bezczelna, chamska itd.

  Tu narzuca się oczywiste pytanie - a z czego to wynika ? Z genów ? Z narodowości ? Z historii ? Z poziomu polityki ? Z polityki prowadzonej przez media ?
  Na to pytanie nie da się odpowiedzieć w kilku zdaniach, bo nie da się opisać 38 milionowego Narodu w kilku zdaniach. Da się wypowiedzieć szereg stwierdzeń samych w sobie słusznych, ale żadne z nich nie tłumaczy wszystkiego.

  Ktoś powie że podczas 123 lat rozbiorów a potem okupacji i 50 lat PRL nabraliśmy do państwa i prawa stosunku, że "to jest obce", "patriotyczne jest nie przestrzegać prawa". I jest to prawda.
  Ktoś inny powie że media uczą nas cwaniactwa, wzorce jakie nam prezentują to oszuści, złodzieje, kłamcy. I to też jest prawda.
  Ktoś jeszcze inny powie że postępujemy tak jak nasi przywódcy, wystarczy popatrzeć na zachowania polityków. Poseł "07 zgłoś się" nie jechał na bani pod prąd, on zjadł jabłka. Niejaki Wałęsa-junior miał pomroczność jasną. I to też jest prawda.

  Wniosek - nie ma co liczyć, że się coś szybko i znacząco zmieni na drogach. Sami musimy się zmienić a to trwa kilka pokoleń.

  pozdrawiam
 • 2010-10-14 20:53 | divak2

  Ja tam nie wiem czy biedą można usprawiedliwić wszystko

  @teresa
  Byłoby zupełnie inaczej, jakby zamiast na tą ciężarówkę, ten bus trafił na rodzinę z dziećmi jadącą w 10-letnim Fiacie Uno za 1500 zł z otomoto. Wtedy zamiast ofiarą kierowca busa byłby killerem. Biednym.
 • 2010-10-14 21:55 | Adam 2222

  Ivo, pomieszkaj i popracuj w kilku krajach i zobaczysz ze Polacy nie różnią się od innych nacji. Ludzie, bez względu na narodowość dostosowuje się do warunków stworzonych przez rządzących.

  The Guardian swego czasu opisał jak się robi Kolorowe Rewolucje, tam znajdziesz odpowiedz na wiele swoich pytań, polecam.

  Co do karania, wszystkich nie zamkniesz i nie ukarzesz, lepiej użyć mózgu (jak się go ma) i zapobiegać.
  http://www.polityka.pl/swiat/analizy/1508188,1,szwedzka-wizja-zero---drogi-bez-smiertelnych-wypadkow.read

  Wytłumacz sobie, jak chcesz ukarać kierowce tego busa ?
  Nie lepiej pomyśleć jak można takim wypadkom zapobiegać ? To dotyczy każdej dziedzin naszego życia.
  Czy to już jest ta "mieszance poglądów skrajnie lewicowo-nacjonalizująco-populistycznych" ?

  Rządzący używają religii by ogłupić naród, cześć z nich sama była ogłupiona. Głupimi łatwiej się rządzi. Ale trzeba zapłacić, dlatego elity rządzące III RP pozwoliły Watykanowi na grabież 100 mld zł w majtku trwałym i roczna daninę w wysokości 10 mld zł.

  Oboje wiemy że pedofile w kościele katolickim byli (i są) chronieni. Ja wiem, że cześć biskupów w USA w 1980 r. zrobiła i udostępniła swojej hierarchii badania dotyczące pedofilii.
  Oczywista oczywistość, że Watykan nic nie zrobił by dzieci przestały być gwałcone przez księży. Ponieważ to działo się w czasie 26 letniego pontyfikatu JPII, czy uważasz za logiczne, że Wojtyła jest odpowiedzialny za to co się wtedy działo ?
  Czy to też są moje "mieszance poglądów skrajnie lewicowo-nacjonalizująco-populistycznych"?
 • 2010-10-14 22:05 | Adam 2222

  Iwo, żeby nie było niedomówień, "Jednym z pierwszych założeń Wizji Zero było przeniesienie odpowiedzialności za bezpieczeństwo na drogach z kierowców na państwo i jego ustawowe organy. Politycy, zarządy i projektanci dróg powinni tak organizować ruch,

  żeby do wypadków nie dochodziło.

  Szwedzi zdają sobie sprawę, że trudno wyłączyć z tego procesu kierowców, ale według nich to państwo ma obowiązek wymusić na nich bezpieczne nawyki. Poprzez kontrolę, karanie i wyłączanie z ruchu osób notorycznie łamiących przepisy."

  http://www.polityka.pl/swiat/analizy/1508188,1,szwedzka-wizja-zero---drogi-bez-smiertelnych-wypadkow.read
 • 2010-10-14 23:52 | Kolega królika

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  I popatrz do czego to doszło: zadajesz pytanie po czym sam na nie sobie odpowiadasz - to jest schizofrenia internetowa!
 • 2010-10-15 00:03 | teresa

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Proszę nie przypisywać mi słów,których nie wypowiedziałam.Ja też jestem użytkownikiem polskich dróg i doskonale znam ogrom głupoty i brawury niektórych kierowców.Stwierdziłam li tylko, że ci robotnicy mieli pecha przede wszystkim dlatego, że byli biedni.Odnosząc się do słów autora artykułu na ten aspekt całego wydarzenia chciałam zwrócić uwagę. "Pasażerów auta w samochodzie nikt nie upychał". Chciałoby się powiedzieć - oczywista oczywistość. "Upychała" ich tam bieda! Czy to tak trudno zrozumieć? Problem nie tkwi w tym GDZIE ci ludzie mieli pracować tylko w jakich warunkach. A te "warunki" to również dojazd do pracy. Wina kierowcy busa-jak wynika ze wstępnych ustaleń- jest bezsporna i tego nie neguję. Nie dorabiam filozofii do zdarzenia komunikacyjnego tylko Pan bezzasadnie tej "filozofii" doszukuje się w mojej wypowiedzi.
 • 2010-10-15 10:44 | divak2

  ciekawy ten relatywizm

  @Bejotka
  To znaczy, że jak ktoś jest postacią ze świecznika i wyprzedza bez widoczności to jest bezmyślny, a jak ktoś jest bezrobotnym małej pipidówy i wyprzedza bez widoczności to w jego przypadku chodzi o bylejakość życia?

  A jakby bus zamiast na ciężarówkę, trafił na jakąś osobówkę (takie np. clio,yaris albo fiesta) i ją zmasakrował, to jego kierowcę też by Pani usprawiedliwiła biedą?
 • 2010-10-16 15:19 | Samwieszkto

  Re:Wypadek busa: 18 ofiar bezmyślności

  Redaktorze moralisto! Biedni ludzie jechali do biednej pracy biednym samochodem. Bogactwa nie da się zadekretować.
  Zamiast pisać takie dyrdymały pełne wyższości bogatego człowieka, ufunduj busik z siedzeniami dla potrzebujących.

  Ponadto, nawet jeśli siedzieliby w busie osobowym, to w tych warunkach wypadku zapięte pasy co najwyżej przedłużyłyby im agonię.
 • 2010-10-17 11:54 | zwyklak

  18 ofiar bezmyślności - czyjej?

  Polacy nie sa ani glupsi, ani madrzejsi niz inni ludzie. Autor ma racje co do tumiwisizmu, jakostobedzizmu i bylejakosci. Pytanie tylko czy to nasze narodowe spaczenie psychiczne. Nie, oczywiscie, ze nie. Przypisywanie JAKICHKOLWIEK cech psychicznych, jak to robia niektorzy z komentatorow artykulu, narodowi (koszmarnie nieprecyzyjne slowo) swiadczy jedynie o glosicielach takowych pogladow. Jeden z komentatorow bardzo trafnie zauwaza: wyobraznia. Tak, chcialo by sie zakrzyknac wrecz: WYOBRAZNIA, GLUPKU! Najpierw potrzebna jest edukacja. Edukacja szacunku dla poszanowania norm i przepisow. Edukacja od wieku przedszkolenego. Na to trzeba pokolen, a czas nie stoi w miejscu. Wiec? Debata. Ogolnopolska debata o zachowaniach (a nie o jakosci drog) kierowcow na polskich drogach.
  Polecam: http://wyborcza.pl/1,75248,8520639,Z_dala_od_autostrady.html
  Wszak mentalnosc najwazniejsza jest.