Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Pisarz Amos Oz dla POLITYKA.PL

(6)
Znany izraelski pisarz opowiada o konflikcie izraelsko-palestyńskim, nieszczęśliwym związku Polaków z Żydami, a także o tym, co stanie się z literaturą za kilkadziesiąt lat.
  • 2010-10-21 23:15 | Vera

Złoty wiek czy okres niepewności?

"Nie jestem w stanie wyjaśnić „złotych wieków” w żadnej z kultur. Myślę, że również socjologicznie nie da się tego objaśnić."

A ja myślę, że wyjaśnienie jest możliwe i nawet proste:
    Jest to okres wewnętrznej nierównowagi społeczeństwa, okres sprzeczności i okres, kiedy nie wiadomo, w którą stronę pójdzie rozwój. Stąd niepewność czy nawet strach przed przyszłością, stymulujące poszukiwania nowych rozwiązań.

Tak było w Hiszpanii i Anglii w czasie odkryć geograficznych. Hiszpanie tego nie wykorzystali - za dużo złota napływało z kolonii.
    Tak było we Francji w 18 w.
    Niemcy 1870 - 1945 Konieczność wywalczenia pozycji w świecie. Nawet Żydzi z tego korzystali, do czasu.
    Japonia po przerwaniu blokady.
    ZSRR w czasie terroru
    USA i Izrael dzisiaj.
    Niestety, ten brak równowagi kończy się często katastrofą.

To właśnie ta niepewna przyszłość nakłania do szukania nowych rozwiązań tak w literaturze, kulturze, jak i w technice.

Polska dzisiaj nie przeżywa złotego wieku bo dominująca ideologia to dorobkiewiczostwo. Polski "złoty wiek" 16 też nic nie dał bo zajmował się tylko utrzymaniem stanu posiadania na Ukrainie. Żadne nowe idee. Kochanowski pisał o lipce a nie o odkryciach.
  • 2010-10-22 14:14 | Herstoryk

Re:Pisarz Amos Oz dla POLITYKA.PL

"Małżeństwo" Żydów z Polską było bardzo szczęśliwe do rozbiorów i ery nacjonalizmów. Czyli ile? 400-500 lat naprzeciw 150. Dla postaw roszczeniowych jednak bardziej pasuje koncentrować się na tych 150-ciu.
    Czy obecny Izrael powstał z marzenia? Jak najbardziej, ale z marzenia niejakiego Żabotyńskiego, czyli nie ma się czym chwalić. Dla milionów ludzi w regionie nie jest żadnym marzeniem, ale koszmarem.
    Jeśli idzie o pokój w Palestynie, to nie jest on możliwy. Jedyna szansa na prawdziwe uspokojenie regionu to ewakuacja syjonistycznej kolonii, choćby do USA, gdzie Żydzi mogą kupić 2 razy więcej terytorium niż w Palestynie i życ długo i szczęśliwie pod bokiem swego głównego protektora.
  • 2010-10-22 15:12 | tkw

Ktoś kiedyś mądrze powiedział, ze "ludzie glosują nogami". Jeśli gdzieś się osiedlają i trwa to długo, to znaczy, że tam im lepiej. Na przestrzeni wieków chyba większość europejskich Żydów osiadła w Polsce, wniosek oczywisty. To, że czasem zdarzały się tragedie, to zdarzały się między rdzennymi Polakami też, w żadnym Narodzie nie brak przestępców. Nie jest przypadkiem, że w II wojnie krematoria dymiły w Polsce a nie np. we Francji - bo Żydzi tu byli.

Co do państwa Izrael - powstało na mocy mandatu ONZ. No to może my, Polacy, powinniśmy uznać, że Roosevelt, Churchill i Stalin mieli prawo decydować o losie Polski bez Polaków ? Jakoś nie mogę się dopatrzeć różnicy. A dodatkowo, póki własnego państwa nie będą mieli np. Kurdowie, póty jakoś mnie nie przekonują argumenty za Żydami. Jakby ONZ zabrał nam Pomorze i oddał Kurdom, to przestałbym się wygłupiać na tym forum, tylko postawiłbym kosę na sztorc i postarałbym się zepchnąć ich do morza. Ale ja to jakiś chyba niedzisiejszy jestem ...
  • 2010-10-24 00:10 | Angelus Silesius II

> póki własnego państwa nie będą mieli np. Kurdowie,
    oraz Slazacy
  • 2010-10-25 06:02 | plotinus

W ogóle najlepiej będzie, jak każda rodzina bedzie miała swoje państwo... Jacy tam Ślązacy, Kurdowie czy Flamandowie, po prostu "Ojczyzna dla każdej Rodziny!" Będzie duzo fajnych ojczyzn wtedy i moc zabawy. A ja będę prazydentem.
  • 2010-11-13 15:04 | Robert

A argument, że niektórzy mają w danym momencie więcej szczęścia od innych, cię przekonuje? Może na Kurdów też kiedyś przyjdzie czas...
    A co do porównań - jeśli w małżeństwie przez 4 lata jest spokojnie, ale przez następne półtora roku mąż sprawia manto żonie, to jak ocenić taki związek - szczęśliwy czy nie?