Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Bezzałogowce atakują

(29)
W walce z Al-Kaidą Ameryka przechodzi na izraelskie metody. Zamiast łapać i więzić terrorystów, CIA zabija ich na odległość z samolotów bezzałogowych. Piloci siedzą w Stanach.
  • 2010-10-22 16:47 | bryka

Potęga intelektu

"Shiite militias in Iraq have used SkyGrabber, a piece of software developed in Russia for pirating satellite TV signals, to intercept the data feed from US drones".Ten kawałek software kosztuje ok 26 USD.Współczesne konflikty rozstrzygane są potęgą intelektu.Nasze kłótnie o stopień agresji konkurentów politycznych i czy ktoś sikał czy nie na znicze ,w dodatku w obecności krzyża świadczą wyłącznie o stopniu zidiocenia naszych elit.
    Proporcjonalnie do stopnia zidiocenia obywateli zgotowanego im przez te elity.
  • 2010-10-22 17:05 | georges53

Bezzałogowce atakują

Do Autora.
    ==========

Panski entuzjazm dla zabijania ludzi na podstwie wskazanie palcem jest godny odnotowania.

Przywodzi na mysl taki cytat...:
    'Prawdziwy czekista to czyste rece, jasny umysl i gorace serce"

Ma Pan zadatki na dobrego Bolszewika.
  • 2010-10-22 20:37 | jotkaes

Re:Bezzałogowce atakują

Nie bardzo rozumiem o co i do kogo masz pretensje.
    Sama wojna jest złem - metody i sprzęt do prowadzenia walki są sprawa wtórną.
    Czy lepsze były metody z I-szej wojny, gdy tysiące żołnierzy szło wyprostowanych a karabiny maszynowe kosiły ich niczym kosiarka trawę. A może naloty dywanowe jak w II-giej wojnie czy we Wietnamie ? A dlaczego nie średniowieczne bitwy rycerskie czy zdobywanie miast, które najczęściej kończyło rzezią tych, którzy pierwsi "pękli" i porzuciwszy broń rzucili się do ucieczki, dorzynaniem rannych, mordowaniem bezbronnych mieszkańców miast.
    Czy bardziej sprawiedliwe będzie, gdy zabijając 1 000 000 wrogów stracić tylko 900 000 własnych żołnierzy i obywateli.
    Gdy 30 lat temu byłem w wojsku, szkolono nas, że celem ataku jest OBEZWŁADNIENIE przeciwnika czyli uczynienie go niezdolnym do prowadzenia walki, niekoniecznie pozbawienie go życia. Zastępowanie żywego żołnierza robotem uważam za właściwy kierunek. Nie chciałbym, aby mój syn stracił zycie w walce o najszczytniejsze nawet idee>
  • 2010-10-22 20:56 | maja89

Stanislaw Lem przewidzial robotyzacje wojen i miniaturyzacje wojskowych robotow lata temu, niestety nie pamietam tytulu tej superzabawnej opowiesci.

• 2010-10-22 22:29 | atdaban

Przewaga technologiczna nie rozwiąże problemu terroryzmu. Na 1000 zabitych talibów przyjdzie kolejne 2000. Bieda, brak perspektyw, brak sensu życia (może poza chęcią zemsty za śmierć bliskich) powoduje, że młodzi muzułmanie w Afganistanie, Pakistanie czy Iraku wolą wysłać się expresem do Raju, przy pomocy pasa z materiałem wybuchowym. Do Pakistanu płynie rzeka dolarów z Iranu, Arabii Saudyjskiej itp. na budowę madras - szkół koranicznych, które zbierają narybek wśród synów biedoty. Ci chłopcy zamiast budować swój kraj idą na walkę z Szatanem (w roli głównej: USA, w pozostałych rolach: sojusznicy USA). Ciekawe światło na całą sprawę rzuca książka Grega Mortensona pt."Trzy Filiżanki Herbaty". Jej autor (Amerykanin) buduje szkoły dla dziewcząt w Pakistanie i Afganistanie. Robi to wbrew talibom i z ogromnym poparciem miejscowej ludności, bez której nic by nie osiągnął. Zachwyt jak to wspaniale pokonujemy wroga siedząc na kanapie, zajadając frytki (od czegoś trzeba umrzeć) zgaśnie (mam nadzieję). Miłej lektury i owocnych przemyśleń.
  • 2010-10-22 23:50 | rs_

Rozwój broni i jego paradoksy Lem przedstawił w wizji "Biblioteka XXI wieku". Szczerze polecam.
    Z tą "superzabawą" osobiście jednak się nie zgadzam, wszystkie, co do jednej/go powieści i opowiadania Lema, jeśli wywołują śmiech, to tylko taki przez łzy.

Stanisław Lem popełnił jeszcze i to sporo wcześniej inną mrożącą krew w żyłach powieść o przyszłej wojnie i jej zwycięzcach. "Niezwyciężony" opowiada o misji badawczej ziemskiego kosmicznego okrętu wojennego na nieznanej planecie, na której zaginął bliźniaczy krążownik.
    Jeśli ktoś nie czytał, trudno, zepsuję mu nieco przyjemność z samodzielnego odkrywania intencji autora - Lem przewidział nie tylko automatyzację wojen, ale także jej zwycięzców - mikromechanizmy o modularnej budowie, potrafiące łączyć się w roje na skalę planetarną. Jak można wygrać z czymś takim?
  • 2010-10-23 03:47 | bujnos

pokoj na ziemi

• 2010-10-23 04:27 | drkmn

z załogą czy bez - nie rzutuje

mentalność obsługującego joystick będzie taka sama (rozdzielenie odpowiedzialności za decyzje na 2-3 osoby, socjopatia dowódcy, gówniażeria naciskająca guzik...), opcja przećwiczona już wielokrotnie
    http://www.youtube.com/watch?v=to3Ymw8L6ZI
  • 2010-10-23 05:03 | georges53

Napisalem "Do Autora" a odezwal sie Jotkaes...
    ==============================================

A wiec Pan nie rozumie... interesujace...

Jak sie wojskowi chca lac miedzy soba, niech sie leja; nic mi do tego.
    Ale to nie jest wojna, to jest bandycka napasc, na podstawie bezczelnie spreparowanych klamstw.

Ciekawe ze oni zawsze napadaja na slabszych, nie smieli napasc na Rosje, gdy byla silna. Takie bohatery za dyche...

No coz, Hitler tez mial swietne powody, zeby napasc na Polske. Nie tylko Polacy bezczelnie odmowili pokojowej i uprzejmej propozycji przekazania "korytarza", ale jeszcze bezczelnie napadli na radiostacje w Gliwicach, Zaden honorowy Niemiec nie mogl oczywiscie tego zniesc...

A moze Pan chce powiedziec, ze druga strona robi tak samo ( morduje cywilow)? Otoz to NIE JEST WYSCG kto sie okaze wiekszym sk.. synem! Tzw. "nasi" to podobno tacy porzadni faceci, kochaja rodziny i dzieci... No coz, hitlerowcy tez kochali swoje dzieci...

Mam gdzies kopie niemieckiego raportu z akcji przeciwpartyzanckiej; 1200 "polskich bandytow" zabitych i 12 sztuk broni odzyskano; ci polscy partyzanci bez broni sie szwendali, okazuje sie...
    I teraz tak samo kazdy zabity to musi byc terrorysta, zeby raport ladniej wygladal...

A Pan ciagle nie rozumie...

A teraz Polacy sami siebie na ochotnika awansowali na sk..synow; pogratulowac i Ku Chwale Ojczyzny!

A Pan nie rozumie...

I jesli Pan albo Pana syn chca w tym brac udzial to mam nadzieje ze obaj wrocicie do domu w debowej jesionce.

Czy to Pan rozumie?
  • 2010-10-23 13:14 | Vera

@georges53: Tak właśnie jest. Popieram.
    Gdyby Pan tylko nie zwalał ciągle winy na Niemców. Może by tak zacząć od siebie. Wczoraj chociażby stosunki z Litwą zeszły na poziom, że kolejnym krokiem będzie polskie żądanie korytarza do rafinerii. Proponuję zacząć analizę od siebie. Radiostacja Biełsat jest w pobliżu. A dalej:
    Od kilku lat Polacy wymyślają Niemcom od tchórzów, którzy nie chcą walczyć. Tymczasem to właśnie Niemcy próbują budować szkoły, szkolić policję, popierać własny rozwój. I robią to systemowo. Oni się czegoś z II Wojny nauczyli, a Pan? Może zamiast wybielać siebie kosztem złych Niemców zacząć się od nich uczyć. Polskie sprawozdania to dzielni wojacy i motłoch afgański. Jak w XIX w.
    Bardzo też szkoda, że autor nie poszedł krok dalej poza bezmyślnym podziwem dla wojaków. Choć wiem, że trudno wyjść daleko poza poziom poglądów społecznych. I tu problem.

Na dodatek podana tu statystyka wydaje się być jednostronna. Inne źródła mówią, że na jednego Taliba ginie 10 cywilów co byłoby nawet bardziej zgodne z informacjami prasowymi.

@atdaban: Niestety to nie jest sprawa biedy. Nigdy jeszcze tego typu ludzie nie pochodzili z nizin społecznych. Tak w Europie jak i poza. Począwszy od Lenina. W Italii Czerwone Brygady, W Niemczech RAF, a teraz Turcy z Niemieckich dobrych domów. Wczoraj właśnie Amerykanie znowu przyznali 15 mld na broń dla Pakistanu. Przecież duża jej część dotrze kiedyś do Talibów. Czyli sami sobie tę wojnę kreują. Oby to nie była prawda.
  • 2010-10-23 13:32 | the mentor

Autor pokazal tu swa wyjatkowa plytkosc intelektualna.
    Na podstawie tego i innych artykulow wnioskuje ze plytkosc intelektualna jest cecha pozadana i kwalifikacja by dostac prace w Polityce.
  • 2010-10-23 15:42 | Kolega królika

No ale chyba nie sugerujesz, że należy przemilczeć próby zajmowania krzeseł na stołówce sejmowej. Pewnych rzeczy po prostu nie należy lekceważyć -)
  • 2010-10-23 15:54 | Kolega królika

Niestety to nie jest sprawa biedy. Nigdy jeszcze tego typu ludzie nie pochodzili z nizin społecznych.

Osama bin Laden bynajmniej nie wywodzi się z biednej rodziny jak i wyżej wymienieni. Bieda dostarcza im natomiast pretekstu do działania!
  • 2010-10-23 16:04 | Kolega królika

Predatory, drony czy ripery - eta wsio rawno. Nikt już chyba i tak nie pamięta po co Amerykanie 9 lat temu zaczęli tą inwazję na Afganistan. Dla przypomnienia: chodziło o schwytanie Osamy bin Ladena. Dzisiaj to 'misja stabilizacyjna' a ginie w niej tysiące cywili jak również ok. 500 żołnierzy NATO.
  • 2010-10-23 18:30 | georges53

@2010-10-23 13:14 | Vera
    =========================

>>>... Popieram.... Gdyby Pan tylko nie zwalał ciągle winy na Niemców....Może by tak zacząć od siebie... >>>

Dziekuje za odzew i poparcie.
    Tylko , ze...

W moim wpisie JEST zawarta mysl przewodnia, ale NIE JEST TO CZEPIANIE SIE NIEMCOW...
    ANI CZEKISTOW... Daleko od tego... Niemcy ( ani czekisci ) mnie (dzisiaj ) nie obchodza.

Prosze przeczytac jeszcze raz, a pewnie stanie sie to oczywiste. Jesli nie, prosze dac znac, to rozwine swoja wypowiedz.

Postaram sie na przyszlosc wyrazac jasniej...
    A tak swoja droga... za co wiec to poparcie...?
    Pozdrawiam.
  • 2010-10-23 18:46 | georges53

@ 2010-10-23 13:32 | the mentor
    ===============================

... a oni ( Polityka ) wlasnie nagrode jakas dostali "za caloksztalt" i dumnie gratulacje zbieraja zewszad ( blogi )...
    Oh, psiakrew! Czy jest moze lekarz na sali?
  • 2010-10-23 20:20 | bryka

O jeden most za daleko.Ten artykuł to "odgrzewane kotlety" mówiąc klasykiem.Jeżeli,już,miec pretensję do POLITYKI to własnie o to.
    Dajmy sobie spokój z dorabianie ideologii do opowiastki zerżniętej z wielu żródeł ,
    nb bez ich podawania.Warszat kiepski.I tyle.
  • 2010-10-23 22:15 | Vera

Nieporozumienie i po mojej stronie

@georges53
    Można powiedzieć tak, że trochę oberwał Pan za tych wszystkich innych, którzy zawsze winę widzą po drugiej stronie. Bo to takie nachalne, że i ja zaczynam reagować nerwowo. Może za nerwowo.
    Natomiast Pana stosunek do wojny, działań USA i przyczyn konfliktu jest dla mnie przekonujący.
  • 2010-10-23 22:17 | jotkaes

Na wstępie napisałem : " sama wojna jest złem " a więc gdzie tu pochwała wojen ?
    Niestety, jaki by nie był nasz stosunek wojen istnieje realna groźba i my musimy na to być przygotowani. I proszę mi nie wciskać kitu o szacunku do przeciwnika - w bezpośrednim starciu to albo ja go zabiję albo on mnie!!!
    Ja nie chcę tracić życia więc muszę go SKUTECZNIE obezwładnić, co sprowadza się najczęściej do zabicia, bo jak go tylko chwilowo obezwładnię, to odzyskawszy formę będzie szukał możliwości rewanżu. Mam żyć w ciągłym napięciu, strachu, że się zemści na mnie, na moich bliskich ?
    Okrutne ale prawdziwe. Piszę o sytuacji, gdy ta wojna zostanie mi NARZUCONA , gdy zostanę zaatakowany. Wtedy bez litości dla agresora !
    Natomiast ABSOLUTNIE nie mam zamiaru nikogo atakować. Terroryzm islamski uważam za skutek polityki Zachodu a głównie USA wobec państw arabskich - szczególnie wspieranie Izraela.
    Niechby w Iraku nadal rządził Saddam , w Afganistanie talibowie czy kto inny, bo to są ICH WEWNĘTRZNE sprawy i oni SAMI muszą sie z tym uporać. I nie narzucajmy nikomu swoich wzorców polityki, gospodarki, obyczajów bo są one tym społeczeństwom OBCE, bo mają swoje WŁASNE, ukształtowane swoją własną tradycją.
    Jeśli już musi się prowadzić walkę to skutecznie, przy minimalnych, własnych stratach ludzkich i możliwie maksymalnym ograniczeniu ofiar po stronie przeciwnika do osób czynnie uczestniczących w walce. Każda technika wojenna, która umożliwia takie prowadzenie walki jest lepsza od wzajemnego wyrzynania sie setek, tysiecy czy nawet milionów ludzi.
    I tyle !!!
    Ja tylko broniłem Autora
  • 2010-10-23 22:21 | jotkaes

Kliknąłem "skomentuj" pod wypowiedzią "georgesa53" a wyszło, ze odpowiadam Koledze królika ( nie pierwszy zreszta raz tak wychodzi ).

georges53 - dziękuję za życzenia śmierci dla mnie i mojego syna. Szokujące jak na takiego PACYFISTĘ !!!
  • 2010-10-23 22:44 | z G.Slaska do Autora :

Ten artykul brzmi jak reklamowa broszurka,
    na poziomie czytelników "wprost".

Ten tani i plytki sensacjonizm
    dla prowincjalnych i zakompleksionych naiwniaków !
    Dla bezkrytycznych adoratorów USA itp.

Swiat nie jest taki prosty, Autorze. :)
  • 2010-10-24 03:09 | Herstoryk

Islamski terroryzm jest ceną, którą Zachód płaci za kontrolę koncernów energetycznych nad źródłami nafty i za 5 milionów Chazarów (Żydów) na skradzionej arabskiej ziemi. Inwazje wojskowe i bombardowanie z dronów, czy samolotów ma taki sens jak leczenie ospy Capsidermem, albo gaszenie pożaru benzyną. Przytłaczająca większość terrorystów to ludzie wykształceni, z klasy średniej lub wyższej, którzy podejmują swój dżihad z przyczyn ideowych a nie ekonomicznych. Zainteresowanym polecam książki Louise Richardson "What The Terrorists Want" i prof Roberta Pape "Dying to Win: The Strategic Logic of Suicide Terrorism".
  • 2010-10-24 05:17 | georges53

2010-10-23 22:17 | jotkaes
    2010-10-23 22:21 | jotkaes
    =============================

Interesujace...

>>>...proszę mi nie wciskać kitu o szacunku do przeciwnika.>>>
    Prosze mi wskazac gdzie napisalem cos na ten temat... Interesujacy chwyt, ale nieladny...

Mnie chodzi o rzez cywilow, takich jak np. ja sam. Jesli zolnierz amerykanski, polski czy australijski nie potrafi odroznic uzbrojonego przeciwnika od dziecka to on niech bedzie, no nie wiem, piekarzem chocby, a nie lata, psychopata, po ulicy z nabita giwera, Nie po swojej ulicy, zreszta...

>>>ograniczeniu ofiar po stronie przeciwnika do osób czynnie uczestniczących w walce.>>>
    No to juz rece opadaja. Czy Pan sie , za przeproszeniem, k...wa, urodzil wczoraj???

>>>...Piszę o sytuacji, gdy ta wojna zostanie mi NARZUCONA...>>>
    O ile dobrze zrozumialem, nie o tym jest to forum. Jest ono o bandyckiej napasci zula na slabszego w ciemnym zaulku, zeby mu odebrac portfel.
    jesli sie myle niech mnie ktos pouczy.
    Irak z Saddamem nie byl idealnym krajem, ale byl FUNKCJONUJAYM krajem. Elektrycznosc byla w gniazdku. woda w kranach, benzyna w stacji benzynowej.Kanalizacja dzialala, studenci do szkoly chodzili a dorosli do kina i kawiarni. Nie bylo bomb na ulicach i rzezi.
    A co jest teraz? I "nasi" zabrali sie cichcem, sukces cywilizacji oglosili i "...radzcie sobie sami..."
    A Pan tu zachwyty nad technika wojskowa... by bronic Autora...

>>>dziękuję za życzenia śmierci dla mnie i mojego syna. >>>

Napislem:
    "A teraz Polacy sami siebie na ochotnika awansowali na sk..synow;
    (...)
    I JESLI Pan albo Pana syn chca w tym brac udzial TO mam nadzieje ze obaj wrocicie do domu w debowej jesionce. "

To jest tzw. zdanie warunkowe; warunkiem jest tu fraza "...JESLI Pan albo Pana syn chca w tym brac udzial" ktora odnosi sie do poprzedniego zdania "...Polacy sami siebie na ochotnika awansowali na sk..synow"
    No i co tu takiego trudnego do zrozumienia?
    Jesliby Pan byl obronca Ojczyzny, bylby Pan bohaterem; piesni by o Panu mlodziez spiewala na akademii, A jak jedzie Pan szukac guza za pieniadze, to jest Pan smierdzacym najemnikiem. I debowa jesionka sie nalezy akuratnie...

>>>Szokujące jak na takiego PACYFISTĘ !!!>>>
    Skad Panu przyszlo do glowy ze jestem cyt. "taki pacyfista"? Mnie reka sama odruchowo za nagan chwyta, jak patrze wokolo...
  • 2010-10-24 10:11 | wiehu

Zabijanie jest rzeczą złą i niech lepiej tak zostanie.

p.s
    Coraz więcej jest morderców na świecie , a nie mniej.
    A teraz każdy może nim zostać nawet do końca o tym nie wiedząc.
  • 2010-10-24 16:53 | jotkaes

Ja tylko bronię swej tezy, że gdy gangrena zaatakuje np. nogę to zamiast ucinać nogę przy samej d...e niezdezynfekowaną siekierą lepiej za pomocą lasera precyzyjnie wyciąć zainfekowane tkanki.
    A urodziłem się k...a w 1954 roku i moja pamięć sięga takich wydarzeń jak lądowanie w Zatoce Świń, kryzys kubański( choć wtedy nic z tego nie rozumiałem ale pamiętam, jak ludzie mówili, że znów będzie wojna i trzeba robić zapasy ) i wszystkiego, co się w świecie po tym jeszcze zdarzyło a nie były to lata beztroskiej sielanki dla wszystkich.
    Cieszę się z postępu w technikach walki, bo mam świadomość, że dzięki temu w razie wojny kilka precyzyjnych rakiet uderzy w ważne cele militarne a nie użyją bomby atomowej o mocy kilku maga ton, która zmiecie "przy okazji" z powierzchni całe półmilionowe miasto wraz z mieszkańcami.
    A co do rozróżnienia bojowników i cywili ( w tym dzieci ) - bojownicy rzadko występują jawnie. Najczęściej ubrani są jak cywile, kryją się między nimi cynicznie wykorzystują ich osłonę a często dają broń do ręki kilkunastoletnim chłopcom.
    Chciałoby się, aby panowało powszechne szczęście i wzajemna miłość ale tak nie jest i długo nie będzie. Żołnierze są jeszcze, niestety potrzebni i ktoś tę rolę wypełniać musi. Lepiej, gdy jest to wyszkolony ochotnik - zawodowiec niż przypadkowa osoba zmuszana do tego wbrew swej woli.
  • 2010-10-25 20:55 | maja89

*Niezwyciezony* swoja droga, ale nowelka o ktorej myslalam..

.. dzialo sie na ksiezycu dokad wyprowadzono zbrojenia, aby pozbyc sie ich z Ziemii. Jak zawsze u Lema smiech z zaduma, to opowiadanie bylo bardziej w stylu "Opowiesci robotow" niz "powazne" a la Pirx.
    Viva Lem !
  • 2010-10-25 20:57 | maja89

O wlasnie ! Dzieki. Swoja droga, ze tez nikt tego w Hollywood jeszcze nie sfilmowal - 100 x lepsze niz "Transporters" i inne takie.

• 2010-10-26 18:11 | Vera

Predator dla każdego

P.S. Każdy dzisiaj może sobie sprawić bezzałogowy quadrokopter. Najlepiej na święta pod choinkę. Masowo do kupienia w Media Markt w cenie 299 Euro. Sterowanie z iPhona czy IPada. Setki Appsów w sklepie Apple i nie tylko. Rozszerzają jego możliwości, że aż dziw bierze. Korzystając z kamery można podlecieć do okna na 2 piętrze i zobaczyć, co się tam dzieje. Nie mówiąc o zdjęciach sąsiadów za wysokim murem. Tylko na karabiny maszynowe i rakiety trzeba mieć pozwolenie.
    I wcale nie potrzeba amerykańskiego geniuszu bo produkcja Francuska.
    Polecam gorąco polskiej armii. Tańsze i równie skuteczne.
  • 2012-04-22 13:24 | pinokio

nie ludz sie ,ze nie zginie.