Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Żakowski pyta Michnika

(56)
Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" o wyczerpaniu ideowym, o tym, że nie wierzy w szanse secesjonistów z PiS oraz że Antoniemu Macierewiczowi należy się Order Orła Białego
  • 2010-11-23 09:27 | Slawczan

Jak to u Michnika...

Jak to u Michnika trochę madrych myśli,sporo manipulacji alu wkurzył mnie tekst ,,A drugie to brak oferty dla tych, którzy się w Polsce źle czują. Bo jak się tych ludzi z ich wyuczoną bezradnością zostawi samych sobie, to będą paliwem dla ekstremizmów". Jaka wyuczona bezradność? Bo ktoś mieszka w małym miasteczku?Prawidłowa odpowiedź brzmiałaby:Niech się przeprowadzi za pracą do Warszawy i pamięta o ubezpieczniu w 3 filarze.Cena wynajmu pokoju w Warszawie=800zł.Wiele z wypłaty nie zostanie.Że ktoś nie ma znajomych by zostać urzędnikiem ,że nie bardzo ma możliwość zostać oszustem ubezpieczającym się w KRUSie? Zapewne dla Michnika pracodawcy łamiący nagminnie prawa pracownicze to tylko ludzie zaradni a ci przez nich zatrudnieni i wyzyskiwani to wyuczona bezradność.W końcu to w GW przeczytałem komentarz po śmierci tych 18 nieszczęśników w przeładowanym busie,że żadną miarą nie powinni oni wsiadać do takiego auta.Zapewne wyuczona bezrdaność nie pozwoliła im zaprotestować a kierowca upychający 18 osób do sześcioosobowego auta był tylko zaradnym biznesmenem.O uwarunkowaniach lokalnego rynku pracy pewnie nie bardzo wie bo on całe życie w Warszawie.A najparszywszy polski kapitalizm mieszka na prowincji.I wiem ,że jest to polski kapitalizm sam spędziłem 6 lat na emigracji w dwóch krajach i wiem jedno:tylko w Posce byłem wyzyskiwany i to za gówniane pieniądze.
    PS:ie jestem miłóśnikiem IV RP i kaczyzmu ale flaki słyszę jak Michnik werbalnie bredzi coś o niedoskonałościach III RP i czuje dumę z tego szamba cwaniactwa i przywilejów gdzie 40 procent społeczeństwa żeruje na tych co wyjścia nie mają
  • 2010-11-23 10:10 | ytr

Re:Żakowski pyta Michnika

nie zapominajmy, ze komunizm juz minal a mamy kapitalizm
  • 2010-11-23 10:16 | mikesz

Fragment ze słynnej swego czasu książki "Między panem i plebanem".Trójgłos - Żakowski, Michnik, Tischner. Fragment dotyczy dialogu miedzy Michnikiem i Żakowskim.

„A.M.: A co to jest ta wasza iluzja wolności? Ja nic takiego nie znam.
    J.Ż. – Ja ci opowiem ,co to jest iluzja wolności w Polsce roku 1994 albo 1995. Mieszkasz w Mielcu. Nie masz pracy , twoja żona nie ma pracy, skończył się wam zasiłek, wyłączyli wam prąd , zaraz was będą eksmitowali , goni was komornik i nie masz cienia szansy na znalezienie żadnej roboty w promieniu pięćdziesięciu czy stu kilometrów...
    A.M.: Masz wolność , więc możesz się z tego Mielca wynieść. Możesz pojechać do Krakowa i tam dostać pracę
    J.Ż. – Właśnie że nie możesz: nie masz na bilet, nie masz gdzie mieszkać w Krakowie, i jak wyjedziesz, nie będziesz miał dokąd wrócić , bo komornik zabierze meble , a kwaterunek zabierze ci mieszkanie . To nie jest wolność . To jest zniewolenie może bardziej dotkliwe od tego , że dawniej nie dali Ci paszportu , albo nie napisali prawdy w gazecie , której przecież nikt nie kazał ci czytać.
    A.M: Jakbym słyszał Bieruta .
    J.Ż. – Nic na to nie poradzisz, że wolność ma swój wymiar społeczny – nie tylko moralny.
    A.M.: Ty mówisz o sprawiedliwości, o jakości życia – nie o wolności. (...)
    J.Ż. – To jest prawda dopóty , dopóki te szansę realnie posiadasz . Kiedy jej nie ma , twoja wolność staje się iluzją , a ty stajesz się niewolnikiem swojego nieszczęścia . Nie ma istotnej różnicy między sytuacją , w której zakazano ci wyjechać z miasta , i sytuacja, w której nie masz szansy na ten wyjazd zarobić.
    A.M.: JEST RÓZNICA , BO MOŻESZ UKRAŚĆ PIENIĄDZE I JECHAĆ , GDZIE CI SIĘ PODOBA.”
  • 2010-11-23 11:26 | KrzysztofMazur

co Pan proponuje w tej sprawie poza narzekaniem?

Ja też byłem wykorzystywany i musiałem szukać innej pracy. Polscy wiejscy biznesmani-cwaniacy to też bida. Starszym osobom można dać KRUSy, renty zasiłki, ale nie młodym! Oni powinni iść na te pokoje za 800 zł i się uczyć, zdobywać doświadczenie i lepszą pracę. Jak zostaną na wsiach w KRUSie, to nigdy z bidy nie wyjdą.
  • 2010-11-23 11:31 | sugadaddy

Oj, Sławczanie, czy Ty naprawdę myślisz, że takie wstrętne rzeczy, zdarzają się tylko u nas?
  • 2010-11-23 11:33 | KrzysztofMazur

Michnik ma generalne rację, według mojej oceny.
    Rokoszanie stanowią wyraźną mniejszość, inaczej niż w XVI i XVIII, nie mogą kraju wywrócić.
    Żakowski tradycyjnie filozofuje i cytuje amerykańskie książki. Trzecia fala demokratyzacji? A gdzie były dwie pierwsze?

Tu coś co się Żakowskiemu nie spodoba: organizowaniem społeczeństwa się teraz zajmuje ekonomia, nie religia (świecka ani inna).
  • 2010-11-23 11:55 | Slawczan

Taki naiwny to ja nie jestem.Wiem ,że jeszcz są Chiny,Wietnam,Indie itp.Wiem wiem na Zachodzie też jest wysysk ale...nigdy nie spotkałem się z tak podłym podejściem pracodawca-zatrudniony jak w Polsce.A rząd ,wszelkiej maści balcerowicze,Gazety Wyborcze sankcjonuja taką postawę.Oczywiście werbalnie martwimy się o tzw. wykluczonych ale faktycznie wszyscy mają ich głęboko w d...Oficjalnie rozwijamy transport publiczny ale faktycznie prowadzimy działania ,które mają doprowadzic do jego likwidacji(oczywiście częściowej-musi zostać go tyle bytrzeba było stanowisk prezesów).
    Proste udajemy ciągle ,że my Zachód ale fatycznie manetalnie i organizacyjnie to taka lepsza ruska gubernia
  • 2010-11-23 12:04 | Slawczan

Rokoszanie mniejszością? A jak Jarkacz dorwał się do władzy? I nie winię rokoszan (tych z naszej historii) - to gównowarty rząd deprawował społeczeńtwo swoim przykładem.Tak było za Zygmunta III i Jana Kazimierza.A cwani magnaci wykorzystali to dla swoich celów.Czyż ta analogia nie przypomina roku 2005?
  • 2010-11-23 12:24 | Kłapacz

Potencjał tkwiący w ludziach można wykorzystać lub zniszczyć. Adama Michnika zniszczyliśmy.
  • 2010-11-23 12:49 | Slawczan

Zniszczony Michnik? Szef najbardziej opiniotwórczej gaety w Polsce? Nawet Jarkacz nie dała rady.Jednyną plamą na Michniku jest udział jego w aferze Rywina.Coś za dużo kręcił i tyle. Niby robił śledztwo dziennikarskie ale opowiadał o tej taśmie na mieście.A poza tym? Jest jedną z tych osób ,które odniosły największy sukces osobisty w III RP.
  • 2010-11-23 13:02 | Sławomir Osiński

Kowalski ukradł rower, czy jemu ukradli,nie ważne ale był zamieszany.
    W naszym kraju jest naprawdę bardzo dużo ludzi z "syndromem" Ferdynanda Kiepskiego,ale nie można" mierzyć" ludzi jedną miarą.
    Tak narzekasz na pracodawców.Znam wielu pracobiorców,którzy robią w "konia" swoich szefów,a czym to motywują?.:Za 1500 pln na rękę ,pracował nię będę.
  • 2010-11-23 14:05 | sugadaddy

A Ty nie zauważyłeś, że Polak, Polakowi wilkiem? Nie będę tu przytaczał przykładów, o przyjażni polsko-polskiej, szczególnie za granicą. Ale i w kraju " przyjażń" taka kwitnie.
  • 2010-11-23 14:43 | KrzysztofMazur

2005 to wypadek przy pracy.
    Jarkacz mógł był się dorwać do władzy na dłużej, gdyby oddał rząd Rokicie, ale był na to zbyt głupi na szczęście.
  • 2010-11-23 14:50 | KrzysztofMazur

Jeśli jest jakaś analogia historyczna, to w wieku XVI, kiedy się ważyły losy Polski, czy pójdzie do przodu, czy do tyłu. Zdecydowało lenistwo Zygmunta Augusta (i Zygmunta Starego), który jest podobny do Tuska pod tym względem, ale Tusk nie będzie tak długo rządził. Teraz mamy inny ustrój, sejm jest ważniejszy od "króla".
  • 2010-11-23 14:50 | KrzysztofMazur

Jeśli jest jakaś analogia historyczna, to w wieku XVI, kiedy się ważyły losy Polski, czy pójdzie do przodu, czy do tyłu. Zdecydowało lenistwo Zygmunta Augusta (i Zygmunta Starego), który jest podobny do Tuska pod tym względem, ale Tusk nie będzie tak długo rządził. Teraz mamy inny ustrój, sejm jest ważniejszy od "króla".
  • 2010-11-23 18:10 | Wojciech

Należałoby powtórzyć w dzisiejszych warunkach rozmowę Michnika z Rywinem przy wódce. W sumie to żenujące i nudne
  • 2010-11-23 18:55 | zaba z paryza

cos sie dzieje! ogladajac i przegladajac fora z RPP jak rowniez wchodzac na rozne videa z spotkan z Januszem Palikotem-jedzi po calej Polsce, reflekcje ujete przez Michnika sa dyskutowane w Ruchu. Pytanie czy uda sie stworzyc taka sile aby ona miala zapewniony glos w debatach, mediach a nastepnie oddzwiek w spoleczesntwie? Niewiadomo, ale trzeba cos robic!
  • 2010-11-23 20:21 | atsamo

MIchnik a pospolitość.

Michnik zupełnie nie odnosi się do pospolitości, która skrzeczy, do rozziewu społecznego, nie tylko na bogacących się i ubożejących, pracujących i tych poza pracą ale także do tego jak zbiurokratyzowane państwo nie chce, nie potrafi, skutecznie stymulować gospodarki, zmniejszać bezrobocia i zrobić coś rzeczywiście namacalnego w kierunku wyrównywania szans dla pokolenia, które jak dotąd awans życiowy upatruje w emigracji.
  • 2010-11-23 20:27 | Przemek

To co Michnik z Zakowskim gada to sa bzdety wyksztalciuchow. Ci ludzie nie rozumieja Polski prowincjonalnej, slabo wyksztalconej, ale ambitnej i walczacej o swoje miejsce i szczescie w zyciu. Guzik ich obchodzi Kaczynski, Rywin, Macierewicz. Chca, zeby nikt i nic ich niegraniczal w dazeniu do ich szczesliwego i dostatniego zycia.Te wydumane spory ich nie interesuja.Interesuje ich tylko to co, moze poprawic ich los.Tak jak we wszystkich krajach zachodniej Europy, Kanady i USA.Nikt tam sie podnieca takimi bzdetami jakimi sie w Polsce podniec Maciarewicz, Kaczynski, Michnik i inni.
    To nic nie daje, jest bezproduktywne i jalowe.
  • 2010-11-23 20:33 | Janek

Żakowski robi z Michnikiem co chce

@ mikesz - żółwik!

Brawo Panie Jacku! Zapędził Pan A. Michnika w kozi róg - w warcabach taka pozycja to się nazywa za przeproszeniem... "śmierdziel". Ot i cała dzisiejsza adamowa potęga - kilka prostych argumentów i człek leży, nokaut, choć nie przywykł, więc na leżąco próbuje jeszcze kopnąć poniżej pasa, niby dla nomen omen jaj.

Ale na Orła Białego zasłużył. Tyle, że to dawno było.
  • 2010-11-23 20:52 | pantherion

Zgadzam sie w 100% - wiekszosc problemow naszego kraju wynika z mentalnosci Polakow - tego calego cwaniactwa, "jakos to bedzie", "to sie zalatwi" i wszechobecnego chamstwa. Mieszkam za granica i przy kazdej wizycie w Polsce coraz bardziej mi smutno, bo to wszystko do powrotu na stale mnie nie zacheca. Kierowcy w autobusach, sprzedawczynie w spozywczych, sami przeciez wiecie...
  • 2010-11-23 20:56 | ivo

Najgorsze, że... TINA. Czyli nie za bardzo widać siłę która by tego Tuska/Zygmunta Augusta (a to by się premier uśmiał na takie porównanie) mogła zastąpić lub chociaż pobudzić do działania (na jedno w sumie wychodzi). Leniwy Król i groźni, opętani, rokoszanie którzy za nic mają konstytucje, państwo i jego urzędników. Wybór się sam narzuca. Ludzie chcą żyć w miarę spokojnie, to święte i odwieczne prawo każdego człowieka.
  • 2010-11-23 21:20 | bryka

Sentencją,najlepiej charakteryzującą RP aktualną (mniejsza o numerek),jest ulubione powiedzenie,niegdyś czołowej postaci naszej piłki nożnej,"kasa,Misiu,kasa !".
    Oddaje sedno,o które toczą wyrafinowany dialog intelektualny Żakowski z Michnikiem.
    Oddaje znacznie lepiej.Wszystkim potrzebna jest kasa.Zwłaszcza tym nawykowo bezradnym i tym wykluczonym.I wszystkim innym.Psim obowiązkiem państwa, "powożonym" przez tzw "klasę polityczną" jest stworzenie warunków dla gospodarki zapewniającej tą kasę.Nawet najbardziej wyrafinowane dyskusje to tylko wykręty.Mnie na pewno,a myślę,że b.znaczną wiekszośc zupełnie nie interesują deliberacje o Orle Białym dla Macierowicza i programie TV dla Pospieszalskiego.
  • 2010-11-23 21:38 | bryka

Wkurzyli mnie wyjątkowo i muszę jeszcze coś dopisac.Otóż tak.Pan Michnik,dysponujący,
    bez wątpienia,intelektem niewąskim i odpowiednią martyrologią,miast nauczac,winien w całej swej posagowej postaci,stanąc na czele tych wykluczonych i bezradnych i pokazac jak należy rządzic.Jacek Kuroń by tak zrobił.
  • 2010-11-23 21:50 | Amen, bracie Mikesz!

To dowodzi że w red. Żakowskim tkwi jeszcze jakiś rozsądek i kontakt z rzeczywistością, w przeciwieństwie do jego rozmówcy.
  • 2010-11-24 03:12 | Dana

Re: choroba globalistów jest jak tryper

Ci naganiacze Polski do globalnego wora / patrz Michnik /mają chyba wrzody na dwunastnicy od wyrzutów sumienia . Jeżeli oni walczyli o taka hybrydę jaką jest obecna Polska , to "niech im ziemia lekką będzie" , tylko Bóg im może to wybaczyć. Polska jest skolonizowana w sposób podły i eksploatowana przez spekulantów typu Madoff , przez ich odmianę europejską . Co to ma wspólnego z etosem "Solidarności" ? Czy Michnik w czasie rozmowy był czerwony ze wstydu ? Panie Żakowski niech pan zdradzi nam stan tej nerwowej różowości przybladłego czoła Adama od Orła Białego ?
  • 2010-11-24 08:45 | Slawczan

Kapitalizm? Chyba raczej półfeudalizm! Przywileje,przywileje, koncesje,wszechwładza urzędników i ich bezkarność,teoretyczność prawa.To raczej nie są wyznaczniki kraju kapitalistycznego
  • 2010-11-24 08:45 | Slawczan

Kapitalizm? Chyba raczej półfeudalizm! Przywileje,przywileje, koncesje,wszechwładza urzędników i ich bezkarność,teoretyczność prawa.To raczej nie są wyznaczniki kraju kapitalistycznego
  • 2010-11-24 08:54 | Slawczan

Pozwole sobie nie zgodzicic sie z ta analogia.Za czasow Zygmunta Augusta to spoleczenstwo owczesne (czyli szlachta) DAZYLO do naprawy panstwa tymczasem wladza to olala.Dzis spoleczenstwo jest warte wladzy a wladza spoleczenstwa.Raczej tu mi pasuje analogia do XVII/XVIII gdy spoleczenstwo wychowane przez kontrreformacje i deprawujacy przyklad dawany przez wladze samo zniszczylo swoj kraj.Kim sa ci wszyscy KRUSowcy? Zwiazkowcy? Krzyzowcy? Mundurowi? To owi potencjalni rokoszanie-BEZ ZNACZENIA- BYLEM JA MIAL a reszta niech na mnie tyra chocby za rok to wszystko mialo sie rozpier...Jest to doskonale aspoleczna postawa wyhodowana przez III RP i obecnie nami rzadzacych i zasiadajacych w lawach opozycji
  • 2010-11-24 10:55 | widokzkuchni

Okazuje sie ze Zakowski jest z Michnikiem na Pan. Kto by pomyslal? Czlowiek codziennie dowiaduje sie czegos nowego.
  • 2010-11-24 13:30 | KrzysztofMazur

Żakowski to taki dworak, co włazi leniwemu królowi w cztery litery.
  • 2010-11-24 16:34 | ed

Michnik stanął już kiedyś na czele tych wówczas wykluczonych i bezradnych, zapłacił wysoką cenę. Wielu z tych wykluczonych wówczas wyklucza obecnych wykluczonych. I pluje na Michnika. A Ty Bryka skąd masz tytuł do pretensji do Michnika.
  • 2010-11-24 17:03 | Legionnaire

Zalozmy, ze p. Michnik czyta ten i wszystkie inne blogi gdzie jego nazwisko sie pojawia. Nawet jestem tego pewien, nalezy on do egocentrykow i arogantow tak charakterystycznych dla wszelkich fanatykow ideologicznych.
    Otoz panie Michnik, to co reprezentuje Radio Maryja, PIS i w duzej mierze PO wynika z tradycyjnego polskiego nacjonalizmu ktory w zadnej mierze nie moze byc porownywalny z niemieckim czy rosyjskim. A tak panska "firma" portretuje go. Ci ktorzy maszerowali w Warszawie, choc skromna grupa reprezentowala tzw milczaca wiekszosc. Natomiast te 30 “organizacji przeciw” reprezentuja doslownie nikogo i nic. Czy jest ktos kto uwierzy, ze kilkaset homoseksualistow, lesbijek , feministek czy anarchistow reprezentuje choc pol procenta polskiego spoleczenstwa ?
    To co Panska "firma" (w imie wolnosci slowa- tylko jednostronnej) propaguje nawet w USA nie przeszlaby konstytucyjnej proby.
    Przyklad, p. Blumsztajn I jego nawolywanie, nie poraz pierwszy, wrecz do przemocy.
    Panskie wystapienia w imie demokracji, wolnosci slowa bylyby smieszne gdyby byly gloszone w Hyde Park, ale ma Pan do dyspozycji wielka tube i szufle
    Prosze sie rozejrzec wokolo, Polska znakomicie sobie daje rade “bez Zydow”.
    And that what really is pissing you off !

• 2010-11-24 17:44 | waniek

Waniek pyta Zakowskiego ;)

Skoro Zakowski sam nie wpadl na pomysl by poprosic Michnika o uscislenie. :)

>> W Polsce nie ma świeckiej religii obywatelskiej, jaka jest we Francji, Hiszpanii czy Włoszech. >>

Swiecka religia obywatelska - czym to sie je?????

Bo odpowiedz wydaje sie istotna, z punktu widzenia potrzeb analizy porownawczej w/w z polska religia, ktora najwyrazniej do innego gatunku nalezy.
    Czy tez moze michnikowe okreslenie nic nie znaczy i mialo byc jedynie uczenie wygladajacym zdobniczym zawijasem?
  • 2010-11-24 17:49 | krakowiak

Boze! Popatrzcie na to zdjecie tego Michnika z jego odznaka... Order pasuje mu jak piesc do nosa i o malo Michnika nie przewraca... Niedlugo wszystkie odznaczenia nie beda mialy zadnej wartosci... Smiechu warte!
  • 2010-11-24 18:14 | Advocatus Diaboli

Przyszedl Zakowski do Michnika ... i zaden nie jest dziennikarzem. Zamiast wywiadu mamy calowanie d..y rozmowcy (z wielkim nabozenstwem).
  • 2010-11-24 18:31 | kielnia

"świecka religia obywatelska" - :))))))))))))))))))

Brednia. Ale udało się wam w Hiszpanii w 100 procentach...To wasz wielki sukces, przyznaję.
  • 2010-11-24 20:35 | ivo

Cóż, nie mam takiej pozycji na "dworze" jak pan Żakowski, ale pewnie też bym mu wchodził... I podobnie ok 1/3 głosujących Polaków. Myślę, że przerażającą perspektywą dla nich i dla mnie, byłoby znalezienie się w zaciśniętych czterech literach innego polityka, który generalnie ma Polskę w czterech literach i chyba każdego tam ma poza sobą. Ostatnio prowadzi batalię przeciwko traktatowi lizbońskiemu wynegocjowanemu i podpisanemu przez jego przenajświętszej pamięci, ukochanego i umiłowanego brata, "poległego", a może nawet "pomordowanego" na ruskiej ziemi i zapakowanego w ruską trumnę. To się nazywa szacunek w jego wersji... Podobają Ci się te cztery litery? Bo mnie przerażają i nie widzę jak na razie innej szansy ich uniknięcia niż wybór mniej śmierdzącego g...na.
  • 2010-11-24 20:40 | ivo

Co to ma być?! System komputerowy polityki.pl nie toleruje polskich znaków z mojej klawiatury? No ale może treść da się odczytać. Zresztą spróbuję jeszcze raz:
    << Cóż, nie mam takiej pozycji na "dworze" jak pan Żakowski, ale pewnie też bym mu wchodził... I podobnie ok 1/3 głosujących Polaków. Myślę, że przerażającą perspektywą dla nich i dla mnie, byłoby znalezienie się w zaciśniętych czterech literach innego polityka, który generalnie ma Polskę w czterech literach i chyba każdego tam ma poza sobą. Ostatnio prowadzi batalię przeciwko traktatowi lizbońskiemu wynegocjowanemu i podpisanemu przez jego przenajświętszej pamięci, ukochanego i umiłowanego brata, "poległego", a może nawet "pomordowanego" na ruskiej ziemi i zapakowanego w ruską trumnę. To się nazywa szacunek w jego wersji... Podobają Ci się te cztery litery? Bo mnie przerażają i nie widzę jak na razie innej szansy ich uniknięcia niż wybór mniej śmierdzącego g...na.>>
  • 2010-11-24 20:42 | ivo

Nie, najwyrazniej cos jest nie tak, albo z moim kompem, albo gdzies w e-eterze
  • 2010-11-25 08:45 | Slawczan

Raczej ta ekipa pseudopatriotów niereprezentuje nikogo oprócz siebie.Zwyczajnie dla ludzi patriotyzmem nie są antysemickie wrzaski (w tym roku temperowane) i gęganie o Polsce od morza do morza,bredzenie o zbrodniach smoleńskich itp. Każdy ma prawo być albo nie być patriotą.Na tym także polega wolność.Zgadzam się ,że nacjonaliści jakkolwiek żenadni by nie byli też mają prawo demonstrować.Nie ma lepszej formy kompromitacji tej prymitywnej ideologii niż jej publiczne zaprezentowanie.Dowodzi tego przykład LPR i PiS
  • 2010-11-25 08:55 | Slawczan

Po dłuższym pobycie na emigracji i powrocie do Polski jedna rzecz mnie uderzyla- jak mało empatyczni są Polacy.Ludzie w tym kraju traktują się wyjątkowo podle (może to wpływ sąsiedztwa Rosji?).Częśto w IRL gdy opowiadałem moim kolegom jak u nas traktuje się zatrudnionych oni pytali A CO Z TYMI LUDZMI? Nie opowiadali mi jak to oni mają przesrane ale CO Z TYMI LUDZMI. Był tam przypadek ,że przysłano kadrę menagerską z polskiego Tesco do IRL(wymiana-szkolenie?).Pokazali TROCHĘ co można zrobić z pracownikiem w supermarkecie-na więcej pokazów związki zawodowe nie pozwoliły.
    Tak nas traktuje rząd,pracodawcy,tak traktujemy się nawzajem.W sklepach (,,niech ta p....a się rusza a nie gada") na ulicach (zachowanie polskich kierowców to prawdziwy festiwal nie chamstwa już ale zwyrodnialstwa).Można by to mnożyć bez końca. Nie śadzę żeby to wynikało z religii.Raczej dziedzictwa pańszyzny jakże ciągle silnego w nowych panach (pracodawcach,urzędnikach) i chłopach (zatrudnionych,nieurzęnikach) dzięki temu stare powiedzenie :nie daj Boże z chama pana , ciągle, codziennie ,mozolną pracą jest wypełniane nową treścią
  • 2010-11-25 09:00 | Slawczan

Nie sądzę by Michnik właził komukolwiek do tyłka.Nie musi - to raczej jemu wchodzi się bo ma sporą władzę.
  • 2010-11-25 09:16 | Slawczan

Te chłopaki tak to zorganizowały by nikt nowy się nie wkręcił-większościowa ordynacja chroni żłób. An,,rewolucyjny moralnie" PiS ani Platforma mająca Jednomandatowe Okręgi Wyborcze(JWO) na sztandarach nie jest zainteresowana zmianą.Wymówką jest brak większości by zmienić zapisaną aż w konstytucji patologię.A miały narzędzie po temu - podpisy obywateli na wniosku o przeprowadzenie referendum w tej sprawie. PiS podpisy w szufladzie sejmowej zakopał,PO jeszcze głębiej pochowało a na koniec zniszczyło.ZNISZCZONO ok 600 tyś. podpisów obywateli.Teraz sprawa jest już w Strasbourgu bo sprawiedliwośći w tym szambie nie dało się wyegzekwować.
  • 2010-11-25 18:48 | halszka31

Wybaczcie, ale ręce opadają przy klawiaturze, kiedy Was się czyta.
    Rozumiem, że między ideami a wypełnieniem ich prawdziwą ..i pragmatyczną treścią jest duży rozdźwięk, ale przecież to jest proces (długi)aby zmieniała się nasza mentalność i sposób myślenia. Jeśli ludzie tu bywający tak myślą..
    W 1997 r. zniszczyła mnie powódź - poradziłam sobie, w 2003 spłonął doszczętnie mój dom. W wieku 60 lat musiałam budować życie od nowa. Koszmar mieszkania socjalnego zmieniłam na domek. Nie załamałam rąk. Sama dziwię się swojej determinacji, uporowi, a przecież najłatwiej było się poddać, winić wszystkich dookoła.Los mnie okrutnie dotknął, ale wynagrodził mnie dobrymi relacjami z ludźmi. Pewnie dlatego zawsze będę stawiać na zgodę, negocjacje i
    realny optymizm.
    Tak jak to robi A.Michnik, który zawsze był dla mnie autorytetem.
    Czasami myślę, że wyrażający tu opinie mają kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem wsłuchując się tylko w swoją zgorzkniałość...

• 2010-11-25 19:22 | waniek

No widzisz, a Zakowski wie co to jest, bo nie przyszlo mu na mysl by poprosic Michnika o uscislenie :)

Mozliwe, ze Michnik puscil wtedy do Zakowskiego oko. Zadowolony z siebie, ze tak sprytnie wyslizgal sie z nazwania rzeczy po imieniu czyli okreslenia panstwa wyznaniowym. W ktorego budowie radosnie pomagal klerowi wlasnie z Zakowskim. W trosce o ten nihilizm. Do ksztaltowania religii, natomiast, ktora nie jest ani swiecka ani obywatelska, poczuwac sie nie musi. Religie "robil" ktos inny.
  • 2010-11-26 14:00 | tomek

Michnik to niegłupi facet, szkoda tylko, że całe ostatnie 20 lat poświęcił na obronę przywilejów kasty post-PZPR-owskiej i SB-ckich bydlaków. I ten Kiszczak - człowiek honoru. Szef zbrodniczej służby totalitarnego państwa, miast pokutować w więzieniu, "człowiekiem honoru" - to niespotykane na skalę światową. No i Jaruzelski proszący o interwencję sowietów. Szkoda Michnika.
  • 2010-11-27 12:40 | herbapol

Rzepa i Lisiecki

Pan Redaktor Lisiecki na stronie internetoej Rzepy zamieścił felieton "w obronie Prezydenta Komorowskiego".Mój komentarz do tego felietonu moderator Rzepy "wyciął",jak przystało na wolne i demokratyczne pismo.Powód:zarzuciłem red.Lisieckiemu manipulacę.A oto mój komentarz w skrócie.
    Red.Lisiecki napisał:"Chwała mu (prezydentowi Komorowskiemu,przyp.mój),że generała Wojciecha Jaruzelskiego zaprosił i rady jego światłe przyjął".
    Pan Lisiecki na posiedzeniu rady nie był obecny,nie wie czy generał cokolwiek tam powiedział i jakie rady Prezydentowi dawał,i czy Prezydent te rady przyjął.To jest,moim zdaniem,czyste nadużycie,sugeruje bowiem,że Prezydent ma generała za doradcę i jego radami się kieruje.Pozwoliłem sobie również na stwiedzenie,że Prezydent zachował się nienagannie i konsekwentnie,bo skoro powiedział,że będzie zapraszał wszystkich byłych prezydentów i premierów,to byłoby nie fair wykluczać kogokolwiek z tego grona.A fakt,że red.Lisiecki nie uznaje Jaruzelskiego za byłego prezydenta RP,bo był "kontraktowy",Kaczyński nie uznaje obecnego Prezydenta,bo jest "przypadkowy"to już nie mój problem,ale tych panów.Historii zmienić się tak łatwo nie daje.
    Dodałem również,że cechą człowieka rozsądnego jest słuchanie innych,bo to ułatwia wyrobienie sobie własnego zdania i zaapelowałem do red.Lisieckiego o więcej odpowiedzialności za słowa adresowane do dużej liczby odbiorców.
  • 2010-11-27 12:56 | ronin

No cóż, trzeba przyznać, to był nokaut, i to brutalny.
  • 2010-11-27 13:19 | ronin

Upadek Michnika, a właściwie jego wizerunku, to w ogóle ciekawa sprawa. Był postrzegany jak polski Che Guevara, młody, przystojny, idealista walczący przeciw złej władzy po stronie ludu, bez kompromisów. Był nawet kimś więcej, bo rewolucjonistą bez broni, który potrafił pokonać czołgi i policję polityczną. Był niczym Gandhi, niemal święty dla niektórych. Prawie się nie pokazywał publicznie, w telewizji go nie było, więc ten wizerunek przetrwał w pamięci ludzi.

Potem nastąpił szok poznawczy, gdzieś zginął ten młody inteligentny i przystojny idealista, przed widzami stanął pragmatyk w słusznym wieku, z brzuszkiem, dobrymi znajomościami wśród establiszmentu, szef, który dobrze dba o swój interes - gazetę. Czy coś w tym złego? Nie, ale kontrast był ogromny.

Oczywiście Michnik nadal dbał o dobro Polski, ale ta jest kapitalistyczna i dbać o to dobro, to dbać o kapitalistów, tak to ludzie widzieli i część nadal widzi. Konkurencja wykorzystała to bezlitośnie, ale cóż, takie są brutalne prawa kapitalizmu. Trudno nie przyznać, że redaktor jednak zmienił fronty. Kiedyś dla ludzi oprawcą był może komitet partyjny, ale dziś jest już zupełnie kto inny.
  • 2010-11-27 16:43 | masza22

Michnik to ...wszystko wspaniale,ale..... jak sie dostaje takie odznaczenie to....sie zapina marynarke.
    Wiem,wiem ..to nie wazne....niestety we wspolczesnym swiecie rowniez TO sie liczy-wyglada wstretnie !!!!
  • 2010-11-27 20:22 | waniek

A Michnik zupelnie jak jakis zwariowany biskup ;)

Jak nie kk to nihilizm.

Cale szczescie, ze mamy chocby prof. Srode bo mial kto zmyc Michnikowi leb na lamach jego wlasnej Gazety (nie wrzucili jednak pod dyskusje, bo zdrowo oberwaloby sie Michnikowi).

http://wyborcza.pl/1,90914,8708560,Widmo.html
  • 2010-11-27 23:51 | karul

Jak zwykle u Michnika,

pelne samozadwolenie, mimo tego ze to on sie glownie dolozyl do powstania - na robotniczej glupocie - polfeudalnej operetki(Slawczan powyzej).

Solidaruchom powiem - dobrze wam tak, matoly! Polska Ludowa wam doskwierala? Miala byc druga Japonia przepelniona godnoscia robotnicza(o to podobno chodzilo),a jest operetka z brzuchatymi biskupami i chudymi robotnikami. Ale Walesa wyraznie przybral no i Michnik tez nie chudy.
  • 2010-11-29 15:18 | pantherion

Tez pracuje w Tesco - przyslali nam pewnego razu nocnego managera sklepu - Polaka. Co ja sie na niego nasluchalem! Przeniesli go zreszta po jakims miesiacu. Bycie grzecznym i kulturalnym nic nie kosztuje.
  • 2010-12-04 07:53 | Albert

Re: Michnik wygląda jak Scheibler z Łodzi

Na zdjęciu z tym Orłem Białym, Michnik wygląda jak stary Scheibler z orderem od tkaczy i przędzalników, którzy dziękują mu za Soliedarność ?
  • 2010-12-05 23:42 | Mieczysław S.Kazimierzak

Zbieramy bogate żniwo korupcjogennej ustawy zasadniczej,którą propagował Adam Michnik.Nie może dziwić brak porządku prawnego,nie dziwią stosowane sztuczki przy wykładni prawa,bo wszystko razem sprawia,że brak jest porządku ekonomicznego.
    Znamienną rzeczą jest również sztuka nadużywania pojęcia antysemityzmu dla kształtowania antypolonizmu.Godzi się przypomnieć,że do ludów semickojęzycznych zalicza się zarówno arabów jak i żydów.Ale na bazie biblijnych kłamstw,które są nadal korzeniami rasizmu,kiedy walczą ze sobą przykładowo w Hebronie arabowie i żydzi antysemitami oczywiście są arabowie.
    Tak też krytyka syjonizmu jest transferowana na antysemityzm,a ludzkie zwyrodnienie z czasów niemieckiej okupacji nie ma wskazań personalnych,lecz nosi charakter zbiorowej odpowiedzialności (przykład ostatni GNIEWCZYNA JAK JEDWABNE),że to POLACY.