Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

PiS leje (w) benzynę po 5 zł

(29)
Tak drogo na stacjach benzynowych jeszcze nie było. Wszyscy kierowcy z niepokojem czekają, kiedy cena benzyny przekroczy 5 zł. Tymczasem rozpoczęły się próby wykorzystania paliwa do napędu politycznych akcji.
  • 2010-12-15 13:24 | tkw

Bzdety

Co ten facet wypisuje ?!

Ceny rosną w szybkim tempie. Bezrobocie nie spada a jest ponoć 4,5% wzrostu gospodarczego. Budżet ma potężny deficyt. Zadłużenie sięga 3 bilionów zł i przyrasta dziennie o kolejne 300 milionów. Złotówka jak spadła "na mordę" tak leży w tej pozycji. Najwartościowsi, najlepiej wykształceniu i młodzi Polacy emigrują z Ojczyzny za chlebem. Rząd zamiast opracować plan spłaty owych 3.000.000.000.000 zł długów i trwałego obniżenia wydatków kombinuje, jak by tu nam zabrać kolejne pieniądze. Dla nas podwyżka podatków dla rządzących więcej kasy na wydatki (wzrost budżetu prezydenta o 15% w 2011 roku, premiera, sejmu, senatu o 9%). Polska się wyludnia a od 2008 roku administracja państwowa rozrosła się o kolejne 60.000 pracowników. Tak można jeszcze długo wyliczać.

I ten facet śmie krytykować tych, którzy o tym publicznie mówią ? Pan Grzeszak to dziennikarz rozumiejący misję tego zawodu czy jest na pensji rządu jak kiedyś Urban ?
  • 2010-12-15 13:29 | tkw

Re:PiS leje (w) benzynę po 5 zł

W stanie wojennym był taki wierszyk:
    "żeby Urban nosił turban
    toby zamiast świni był Chomeini"

ma ktoś pomysł, jak zamienić Urban na Grzeszak tak, żeby się nadal rymowało ?
  • 2010-12-15 13:44 | PJN

Do tkw!"A w Ameryce biją murzynów"
    Jaki wpływ ma Rząd na ceny na rynkach światowych?Zastanów się nad tym a potem pisz głupoty
  • 2010-12-15 13:52 | Kolega królika

Tonący brzytwy się chwyci ... Błaszczak zrobi i powie wszystko, żeby zatuszować wpadkę Paranoika z tym, że premier Cameron mu rzekomo gratulował odmowy podania ręki Putinowi w Smoleńsku. Brrrr ... PiS to mega-obciach nawet w kontekście chorej polskiej sceny politycznej :)
  • 2010-12-15 16:12 | tkw

do 2010-12-15 13:44 | PJN

Zanim napiszesz głupoty to sprawdź, jaką część ceny benzyny stanowi surowiec a jaką podatki.
  • 2010-12-15 16:35 | Krk

A czy pan fucjonariusz medialny pamięta...

jak ukochany przywódca PO straszył podwyżkami cen paliwa i spadkiem wartości PLN ("trzymajcie się za POrtfele, POważna ekipa dorwała się do władzy")
  • 2010-12-15 17:46 | cynik

tkw weź się do roboty, a nie jęczysz bez przerwy. Jeżdżę lepszym samochodem niż Toyota Yaris i nie patrzę na ceny benzyny. Mnie stać to i ciebie też będzie, tylko trzeba chcieć. A jak ci się nie chce - kup rower. Pewnie napiszesz, że kupiłeś, ale Tusk ukradł łańcuch, a Komorowski siodełko.
  • 2010-12-15 18:16 | anro

Bielan i Kamiński - najzdolniejsi manipulatorzy (spindoktorzy) prezesa zrozumieli w końcu że, ich szef popadł w obłęd i opuscili prezesa. Szybko miejsce ich zajmuje młoda generacja wychowana na cynizmie swego mistrza. Trzeba się wykazać - a może ( jak powiedział klasyk pisowskiej manipulacji Kurski) - ciemny naród to kupi. Póki co, PiS przegrywa piąte wybory. Naród nie kupuje.
  • 2010-12-15 18:41 | anro

To ty wypisujesz głupoty. Zorientuj się, ile kosztuje benzyna w Niemczech, Francjii, Austrii. Te kraje płacą za surowiec identycznie jak my, a jednak u nas jest nieco taniej. Jest oczywiste, że podatki stanowią znaczną składową ceny, ale podatki póki co się nie zmieniły. Wzrosła cena na światowych rynkach w związku z osłabieniem dolara, a nie złotego. To na takich jak ty żeruje Błaszczak i spółka prezesa. Autor ma rację, wyśmiewajac teatrzyk PiS.
  • 2010-12-15 21:20 | tkw

do 2010-12-15 18:41 | anro

Sam przyznajesz, że benzyna w Niemczech, Francji czy Austrii jest NIECO droższa niż w Polsce. Ale zarobki w Polsce nie są NIECO niższe niż w tych krajach, tylko ZNACZNIE niższe. Ocena ceny jakiegoś towaru musi być dokonywana w odniesieniu do zarobków w tym kraju. Ponoć (tak mi ktoś mówił) jak Saddamowi wprowadzili embargo na sprzedaż ropy, to w Iraku litr benzyny kosztował na nasze pieniądze 3 gr. Nie wiem, czy to prawda, ale jeśli, to do takich cen ma się Polska porównywać ? A może powinniśmy porównywać polskie ceny z cenami w Kuwejcie czy Arabii Saudyjskiej ?

Cena benzyny to wypadkowa cen surowca, ceny transportu, ceny przetworzenia, podatków itd. Polski rząd ma wpływ na podatki (chyba ?) i tym elementem powinien się posługiwać a tego nie robi. Droższe paliwo oznacza wyższe ceny wszystkiego, więc obniżka ceny paliwa poprzez obniżenie podatków niekoniecznie musi oznaczać fatalne skutki dla budżetu, bo wtedy pojawią się dodatkowe wpływy z "innej strony".

Na tym polega rola rządzących, jak zmienia się coś istotnego dla obywateli - choćby cena ropy na świecie - to zadaniem rządzących jest wykorzystać posiadane możliwości, by te negatywne zmiany choćby częściowo złagodzić, a jak cena ropy spadnie, to wtedy można trochę podnieść podatek, w dłuższej perspektywie czasowej wyjdzie na 0. A ten rząd nie robi nic w tej kwestii.

Biedny ten Tusk, ma pełnię władzy w tym kraju i nic nie może zrobić, biedny żuczek ... To po co nam urząd premiera, skoro taki bezradny ? Zlikwidujmy, zaoszczędzimy coś ok. 200 mln zł rocznie.
  • 2010-12-16 01:32 | bolec

Podobno nawet smar do łańcucha ma podrożeć od nowego roku?
  • 2010-12-16 02:06 | bolec

Chłopie, co Ty robisz w wolnych chwilach? Wygląda na to, że to forum to dla Ciebie pełny etat ...
  • 2010-12-16 14:32 | tomek

Wszystkie ręce na pokład!

W związku z coraz zacieklejszymi atakami pisowców na rząd - atakami, które próbują odciągnąć uwagę opinii publicznej od rzeczy faktycznie istotnych dla kraju, takich jak sytuacja wewnątrz PiS oraz ostatnie wypowiedzi Kaczyńskiego, apeluję do wszystkich dziennikarzy o wzmożoną czujność i jeszcze aktywniejsze zaangażowanie w walce o słuszną sprawę. Wszystkie ręce na pokład!
  • 2010-12-16 14:36 | divak2

Ja żeby uniknąć bezpośredniego płacenia za benzynę jeżdżę do roboty rowerem (nawet teraz, jak jest -15). I trochę śmiać mi się chce jak widzę w prawie każdym kombi i SUVie po jednej osobie. Jak się jeździ takim smokiem, to trzeba za to zapłacić.
    Mam dieslowate Clio, które przez tydzień stoi pod blokiem, a jeździ w weekend (po co mi ten diesel, jak tak mało jeżdżę?). Dojazdy do roboty samochodem zarzuciłem po tygodniu, bo nie dawało to żadnego zysku czasowego ani ekonomicznego. O tej porze roku mam jako bonus fakt, ze chodniki są zwykle lepiej odśnieżone od ulic:). Po prostu NA MOJEJ TRASIE akurat auto nie sprawdziło się. Dla porównaia: 15-20 min. rower, 20-40m min auto, 40 min. na piechotę, MPK >55 min.

Oczywiście wiem, że i tak oberwę podwyżkami cen paliw, bo przez to podrożeje wszystko. I nikogo nie mam zamiaru zmuszać do do roweru. Po prostu mówię jak rozwiązałem sytuację.
  • 2010-12-16 14:48 | anro

Zapomniałeś, że socjalizm skończył się 20 lat temu. Mamy wolny rynek, a nie sterowane odgórnie przez KCPZPR ceny. Rynkiem rzadzą prawa popytu i podaży ( w tym na rynkach światowych, gdzie jednego dnia rosną ceny ropy, a drugiego maleją). Ponadto, chyba słyszałeś o światowym kryzysie, sytuacji w Grecji, deficycie budżetowym , itp., a ty chcesz obniżać podatki. Podatki obniża Sejm - ustawą, a nie rząd, a obniżanie przy deficycie, prowadzi do sytuacji greckiej.
  • 2010-12-16 15:42 | tkw

do 2010-12-16 14:48 | anro

1. Sejm grzecznie robi to czego chce rząd. Słyszałeś o rządowej większości sejmowej czy to pojęcie nie jest Ci znane ? Sam sobie policzysz ile ustaw sejm grzecznie przegłosował na życzenie rządu czy mam to zrobić za Ciebie ?

2. No to niech rząd podniesie podatki do 100% i nie tylko wyjdziemy z kryzysu, ale będziemy mieli raj na ziemi. W tym co piszesz nie ma ani logiki ani choćby pobieżnej znajomości mechanizmów rynkowych. Irlandia mimo kryzysu i nacisku UE nadal zaciekle broni niskiej stawki podatkowej - tacy idioci czy może rozumieją, że to im się opłaca ?

3. Jeśli wraz z obniżeniem podatków dokona się cięć wydatków, to budżet się nie zawali. A jak się bardziej obniży wydatki niż podatki, to nawet można wyjść na plus. Tylko jeden warunek - trzeba chcieć.

4. Po co mi powtarzasz o cenach rynkowych ? Chcesz powiedzieć, że cenę paliw w Polsce wyznacza rynek ? Ty tak "na poważnie czy na jaja" ? Ja powtarzam Ci po raz kolejny - rynek wyznacza ceny tylko w tej części, która nie jest podatkiem a podatkiem jest większość ceny paliwa.

5. Socjalizm się nie skończył, a na pewno nie w Polsce. Trwa nadal i w gospodarce, i w prawie i w mentalności ludzkiej, zmienił tylko swoją postać po 1989 roku.

6. Do Grecji się nie porównuj szukając usprawiedliwienia dla swoich ulubieńców z PO, porównuj się do tych, którzy są do Polski podobni, do Kuwejtu też lepiej się nie porównuj. A z 12 krajów, które wraz z nami weszły do UE - a to są kraje podobne do nas - mamy sytuację najgorszą po Węgrzech. Z tym, że Węgrzy zaczęli coś robić a u nas premier Tusk zapowiedział, że do wyborów w 2011 roku nic nie zamierza zmieniać. Ta deklaracja premiera będzie Ciebie kosztować ok. 12.000 zł kolejnego długu, jeśli masz rodzinę, to każdy z jej członków też taką kwotę będzie winien, oczywiście nie zapominajmy o kwotach, które już teraz jesteś winien i Ty i Twoja rodzina - po ok. 80.000 "na łeb".

No ale cóż ten biedny Tusk może zrobić, nic ...
  • 2010-12-17 10:37 | tkw

do 2010-12-16 14:36 | divak2

ale Ci zazdroszczę !

Kiedyś mieszkałem w Konstancinie pod Warszawą i też jeździłem rowerem do pracy, 25 km w jedną stronę, zajmowało mi to tyle czasu co jazda autobusem. W pracy prysznic, czysta koszula i było super. Żadne korki dla mnie nie istniały.

To Ty jeździsz po chodniku ?! Łamiesz przepisy. Ja najbezpieczniej czułem się zawsze na jezdni, najgorzej było na ścieżkach rowerowych.

Na jezdni miałem tylko jeden wypadek - facet wyjechał mi z podporządkowanej, wjechałem w niego, sam przeleciałem na druga stronę samochodu. Akurat z przeciwka jechał radiowóz, zatrzymali się, kazali zejść z jezdni. Potem standardowe pytania - skąd pan jechał itd. Policjant szybko stwierdził, że wina samochodu, klasyczne wymuszenie pierwszeństwa. I tu się zaczęła zabawa, kierowca zaczął się tłumaczyć. Najpierw, że "on nie jechał prawym pasem". jechałem drugim pasem od prawej, bo prawy był tylko do skrętu. Policjant stwierdził, że "rowerzysta jest normalnym uczestnikiem ruchu drogowego i tak samo jak pan wybiera pas ruchu". Na to kierowca "a mógł mnie ominąć", policjant "a najlepiej jakby się na jezdni położył, bo jaśnie pan jedzie". No to kierowca "a bo on jechał za szybko". Jak już przestaliśmy z tym policjantem turlać się ze śmiechu, to powiedziałem do policjanta "dobra, niech już będzie moja wina ale pan mi musi to dać na piśmie, bo mi kumple w pracy nie uwierzą, zapłacę mandat i go sobie w ramkach powieszę na ścianie w domu".

A teraz mieszkam na wsi i rowerem już dawno nie jeździłem ...

pozdrawiam

• 2010-12-17 14:01 | Jarecki

Do autora artykułu

Wczoraj w Opolu tankowałem na zwykłej stacji Shella zwykłą 95-kę po 4,99za litr. Co Pan na to? To też ściema i hucpa?
  • 2010-12-17 14:11 | tkw

do 2010-12-17 14:01 | Jarecki
    to do mnie ?
  • 2010-12-17 14:31 | tkw

do 2010-12-16 02:06 | bolec

Jestem garbatym karłem, mam pryszcze i śmierdzi mi z gęby. W życiu nic nie osiągnąłem, nawet orgazmu. Nikt mnie nie chce, to co mam robić ? Wyżywam się na forum, biję psa, tłukę wszy, inaczej wyżyć się nie potrafię. A jak ktoś na forum na mnie pluje to przynajmniej osiągam orgazm, w inny sposób nie daję rady.

Nie wiem jak Ty ale na tym forum parę osób się ucieszy, jak to przeczyta.

pozdrawiam
  • 2010-12-17 14:47 | barabarasz

@ tkw

Jak zwykle wchodzisz na tematy poboczne zamiast zająć się tematem artykułu. Fakty natomiast są takie:

Cena E 98 w Warszawie na dzień dzisiejszy:
    4,59 PLN (Poczta P - Ratuszowa) - 5,19 PLN (Orlen - Syrokomli). To właśnie jest wolny rynek - 15% różnicy w obrębie jednego miasta! Błaszczak i spółka znaleźli oczywiście najdroższą stację w kraju:)

Cena Pb95 w Europie (PLN/litr) - taniej niż w Polsce jest tylko w Kosowie, Bułgarii, Łotwie, Rumunii, Hiszpanii, Chorwacji, Estonii. Przy czym w najtańszym Kosowie średnia cena jest o 8% niższa niż w Polsce ( odpowiednio 4,43 i 4,80 PLN/litr). Drożej jest m.in. w Czechach, Słowacji, Węgrzech i na Litwie. W Turcji np. średnia cena to 7,77 PLN/litr!

Szczególnie drogo w Polsce więc nie jest.

Skoro wydaje Ci się, że logicznie kombinujesz, wyprowadzę Cię z błędu. Wyobraź sobie sytuację, że Rząd zmniejsza akcyzę na paliwa. Od jutra Pb95 będzie kosztowała np. 3 PLN/litr. Już widzę te litewskie, słowackie, czeskie i pewnie nawet niemieckie cysterny wywożące z Polski paliwo, nie wspominając o masowym, choć drobnym "prywatnym" eksporcie. Popyt wzrasta, cena rośnie, dopóki cysternom i przerobionym Passatom będzie się opłacało do Polski po paliwo przyjeżdżać. Zatrzyma się pewnie na 4,60 PLN/litr. Ostatecznie Kowalski niewiele na tym zyska, państwo straci miliardy, a zarobią właściciele stacji. Wolny rynek!

Czujesz to wogóle?
  • 2010-12-17 15:02 | tkw

do 2010-12-17 14:47 | barabarasz

jeśli uważasz, że 4,59 za litr to taniocha - Twoja sprawa, masz do tego prawo.

Taniej jest na Łotwie ? W Hiszpanii ? W Chorwacji ? To kraje od nas biedniejsze ? A porównałeś to do zarobków ?

Świetny przykład z obniżeniem akcyzy. Przyjmijmy że spada z 2 zł na 1,5 zł i wtedy sprzedaż "rusza jak oszalała, przyjeżdżają i kupują". Jak kupią tak ze 40% więcej niż dotychczas, to liczymy:

dotychczasowa sprzedaż = x
    dotychczasowy podatek = x * 2 zł. = 2 x zł
    nowy podatek = 1,4 * x * 1,5 zł = 2,1 x zł

Niesamowite - wzrosło !

Idziemy dalej. Sprzedawca korzysta z popytu, podnosi swoją marżę. I płaci podatek od większej marży. Niesamowite - znowu wzrosło !

Idziemy dalej. W paliwie prócz akcyzy jest VAT, który zmianie nie ulega, wynosi nadal 23%. Wzrosła sprzedaż - wzrosły wpływy z VAT. Niesamowite - znowu wzrosło.

Jeśli wydaje Ci się, że ja to sam tak wymyślam i taki mądry jestem - to niestety tak nie jest. To są rzeczy które ekonomiści powtarzają od lat.

pozdrawiam
  • 2010-12-17 15:10 | tkw

do 2010-12-17 14:47 | barabarasz

"Jak zwykle wchodzisz na tematy poboczne zamiast zająć się tematem artykułu. "

A z czego wynika, że trzeba ograniczać się tylko do treści artykułu ? ja myślałem, ze to wolny kraj ... przynajmniej u mnie na wsi tak to wygląda.

pozdrawiam (choć nie wiem, czy dobrze robię, że pozdrawiam, bo to chyba nie w temacie artykułu ?)
  • 2010-12-17 16:25 | barabarasz

@ tkw

Znowu teoretyzujesz. Założenia może i tym razem postawiłeś słuszne z tym, że nie mają one żadnego odniesienia do rzeczywistości.
    Ale po kolei:

"jeśli uważasz, że 4,59 za litr to taniocha - Twoja sprawa, masz do tego prawo."

To ile to jest tanio? Popyt rośnie mimo, że cena też rośnie, więc może jednak jest tanio? Dlaczego Błaszczak nie zatankował na Ratuszowej? Może dla niego też było zbyt tanio?:)

"Taniej jest na Łotwie ? W Hiszpanii ? W Chorwacji ? To kraje od nas biedniejsze ? A porównałeś to do zarobków ?"

Najtańszy ON w Europie jest w Luksemburgu (1,03 EUR/litr = 4,16 PLN/litr), najdroższy w Turcji (3,23 TLR/litr = 6,53 PLN/litr). Porównaj do zarobków:)
    Poza tym Łotwa i Chorwacja są jednak biedniejsze od Polski.

"Świetny przykład z obniżeniem akcyzy. Przyjmijmy że spada z 2 zł na 1,5 zł i wtedy sprzedaż "rusza jak oszalała, przyjeżdżają i kupują". Jak kupią tak ze 40% więcej niż dotychczas, to liczymy:"

Kupią 40% więcej? Skąd? Przerób w polskich rafineriach osiąga 100% zdolności przerobowych. Oznacza to tyle, że przy wyższym popycie, paliw zaczęłoby po prostu brakować. Kowalski jeszcze bardziej by stracił, bo musiałby stać w kolejkach po benzynę. Więc jeszcze raz:
    Straciłby Kowalski, bo mimo krótkotrwałego okresu niższych cen, miałby problemy z zakupem benzyny,
    Straciłoby państwo, bo mimo zwiększonych wpływów z podatku vat, i zwiększonych zysków PKN Orlen, którego państwo jest właścicielem w 25%, to niewielki (bo tylko taki możliwy) wzrost produkcja paliw nie zrekompensowałaby start poniesionych w wyniku obniżki akcyzy.
    Zyskaliby właściciele rafinerii i stacji benzynowych podnosząc marże.
    Zyskaliby eksporterzy, właściciele cystern i starych Passatów:)

"Jeśli wydaje Ci się, że ja to sam tak wymyślam i taki mądry jestem - to niestety tak nie jest. To są rzeczy które ekonomiści powtarzają od lat"

Które rzeczy powtarzają?
    Że jak wzrasta sprzedaż, to wzrastają wpływy do budżetu? To oczywiste, ale w naszym przypadku trzeba by to zbilansować ze stratami z obniżenia akcyzy, prawda?
  • 2010-12-17 18:15 | anro

Masz rację twierdząc że, socjalizm nie dla wszystkich się skończył. Widać to po twoim sposobie rozumowania. Podobne teorie głosi prezes i jego miłośnicy, wzywajac rząd na początku kryzysu do zwiększenia wydatków ( kosztem zwiększenia deficytu budżetowego), a teraz krytykujac rząd za wzrost deficytu.
    Ponadto nie wiesz z pewnością, że w ciągu roku podatkowego nie zmienia się ustaw o stawkach podatkowych. Stawki podatkowe zmieniał ostatnio Kaczyński z Lepperem i zwiekszony deficyt to jego zasługa. Z pozostałymi tezami nie warto polemizować. Odpowiedział ci na nie "barabarasz".
  • 2010-12-17 18:59 | tkw

do 2010-12-17 18:15 | anro

cholera, socjalizm zwyciężył na świecie a ja tego nie zauważyłem. Wszyscy liczący się gracze zwiększali deficyty, są więc socjalistami.

na tym koniec dyskusji, szkoda mojej klawiatury
  • 2010-12-17 20:49 | divak2

Tak, jeżdżę chodnikiem ale tylko zimą. I nikogo nie obdzwaniam. Po prostu zimą na jezdni jest zazwyczaj zbyt ślisko - raz leżałem, a raz mnie obróciło w poprzek, i stwierdziłem, że dosyć.
    Zimą chodniki są znacznie lepiej utrzymane. Lepszy ubity śnieg posypany piaskiem, niż "szklanka" posypana śniegiem z resztką soli. I wreszcie ulicą zwykle nie da się jechać, bo stoją na niej w korku samochody.
  • 2010-12-18 01:03 | bolec

A tkw nie umiał otworzyć konserwy z małżami bo mu komuna nie dała ogłady ... to czego Wy dzisiaj doświadczacie od neo-komuny Tuska to tkw i tak już przerabiał w pierwszej klasie na kompletach u ojców bernardynów. Bądźmy poważni - to tacy cichociemni jak tkw obalili reżim sowiecki!
  • 2010-12-18 01:07 | bolec

Szkoda Twojej klawiatury, powiadasz? Zabawne, ale do takiej właśnie konkluzji powinni dojść wszyscy Twoi dyskutanci.