Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Sejm zabrał pieniądze partiom

(12)
Drugie podejście okazało się skuteczne – posłowie zgodzili się na zmniejszenie subwencji dla partii politycznych o połowę.
  • 2010-12-17 12:52 | tkw

Kasa dla partii

Samo w sobie likwidowanie dotowania partii z budżetu uważam za słuszne, ale mam kilka uwag.

1. Budżet dotuje tyle różnych podmiotów, że lista jest dłuższa „jak stąd do Krościenka”, jak „rolka papieru toaletowego”. Szkoda, że nie widać tendencji do skracania tej listy.
    2. Widać wyraźnie jak rozkład poparcia rozkłada się według sytuacji danej partii:
    • PJN – nowy twór, na razie nic nie dostaje to i nic nie traci - popierają
    • PSL – zawsze byli pazerni a teraz jeszcze mają kłopoty finansowe, bo sąd nakazał im zwrot 18 mln. – nie popierają
    • SLD – też pazerni na kasę ale w sumie nie tacy biedni, szczególnie po sprzedaży siedziby na Rozbrat (wartość – kilkadziesiąt milionów), nie wypada im nie poprzeć ale pazerność przeważa – nie popierają
    • PO – partia najbogatsza a do tego rządząca, może wykorzystywać cały aparat państwowy w kampanii pod szyldem „dialog władzy ze społeczeństwem” (m. in. po to utrzymuje się tzw. „telewizję publiczną”, która rzeczywiście jest „publiczna” ale niekoniecznie w „tym” sensie). Ich ta strata mało boli a daje duże „plusy dodatnie”. Moim zdaniem jest w tym bardzo dużo gry pod publiczkę ale w sumie plus za to.
    • PIS – stracą na tym najwięcej i to od razu, w przeciwieństwie do PO nie mogą korzystać z aparatu państwowego. Ta strata znacznie utrudnia im walkę o władzę, w istocie ta zmiana jest wymierzona dokładnie w nich, więc rozumiem, że protestują przeciw jej wprowadzeniu na niecały rok przed kluczowymi wyborami. Nie popierają.
    • inne partie – nie ma ich w sejmie więc nie mają nic do gadania
    3. Zobaczymy, jak dalej w ograniczaniu wydatków będzie PO zdeterminowana. Nie liczyłbym na zbyt wiele. Trzeba mieć świadomość, że ta zaoszczędzona kwota to mniej, niż wynosi w 2011 wzrost budżetów prezydenta, premiera, sejmu i senatu. Nie samych budżetów tylko ich wzrost.
    4. Nadal nie rozumiem, czemu partie nie mogą być finansowane przez dowolne podmioty ale pod jednym warunkiem – jawność wpłat, wręcz obowiązek publikowania kto, ile i na co wpłacił. I każda wydana złotówka ma znaleźć pokrycie w tych wpłatach.
  • 2010-12-17 13:50 | Sławomir Osiński

Re:Sejm zabrał pieniądze partiom

"Gdyby miało obowiązywać od 2011 r.to chyba napisałbyś,że chodzi o pozbawienie PiSu forsy na kampanie wyborczą do sejmu w 2011r.(ot "chytrusek z tego Tuska".(2010-11-26 16:55 | Sławomir Osiński )

"chytrość polega na tym, by obciąć te dotacje tuż PO wyborach a nie PRZED, nie wiem, czemu Tusk nie proponuje tego z mocą od 01.01.2011 "-(2010-11-26 17:04 | tkw)

"więc rozumiem, że protestują przeciw jej wprowadzeniu na niecały rok przed kluczowymi wyborami."(2010-12-17 12:52 | tkw ).

"PO,już dwukotnie składało projekty ustaw o ograniczeniu subwencji dla partii.
    Pierwszy projekt Sejm głosami PiS,SLD i PSL odrzucił.Drugą ustaw Sejm przyjął,ale Prezydent Kaczyński skierowałbył ją do TK,gdzie(chyba) leży do dziś.To już trzecie podejście PO w tej sprawie. "(2010-11-26 13:41 | Sławomir Osiński )

Masz poważanie u Premiera,posłuchał Cie,i wprowadził ograniczenie subwencji od 1.01.2011. :)

pozdrawiam

• 2010-12-17 14:00 | tkw

do 2010-12-17 13:50 | Sławomir Osiński

W końcu Tusk to mój stary znajomy, nauka nie poszła w las.

Zobaczymy jak chętnie będzie ciął fundusze innym.

pozdrawiam
  • 2010-12-17 15:27 | Paweł

Oczekuję, że publicyści Polityki poważnie i obszernie potraktują ten temat. To posunięcie Platformy ma wymiar czysto polityczny, a nie ekonomiczny. Jest jasne, że ograniczenie budżetowych subwencji dla partii będzie wyniszczające dla opozycji, głównie dla PiS-u, w mniejszym stopniu dla SLD. Platforma poradzi sobie swobodnie dzięki sowitym kontrybucjom swojego rozbudowanego aparatu w terenie i od lokalnych działaczy samorządowych, zwłaszcza po ostatnim tryumfie wyborczym.
    Krótko mówiąc, przeciwnikowi powalonemu na deski w demokratycznym starciu PO dokłada jeszcze mało eleganckiego fleka.
    Drugą kwestią są próby majstrowania przy samym fundamencie systemu finansowania partii w Polsce. Porzucenie finansowania budżetowego na obecnym stadium rozwoju demokratycznych i obywatelskich obyczajów w Polsce skończyłoby się prawdopodobnie modelem ukraińskim. Chcemy tego?
  • 2010-12-18 03:00 | marco

Boję się, że efektem tego posunięcia będzie korupcja posłów na styku biznesu i polityki. A już nie jest dobrze. (np. Sawicka)
  • 2010-12-18 12:55 | lecher

Korupcja będzie tak samo jak była, po to powołano CBA, CBŚ i Policję by tępiła łapowników. A poza tym to za co biorą pieniądze biura legislacyjne, jeśli dopuszczają do uchwalenia przepisów korupcjogennych? przeciez je4den poseł nie uchwala ustaw, w takim razie cały sejm jest do wwywalenia.
  • 2010-12-18 16:13 | bolec

PiS jest już obecnie bankrutem, a po tej zmianie może wreszcie znikną na zawsze czego im życzę podobnie jak i miliony Polaków, którym twarz psychopaty i jego potakiwaczy już dawno zbrzydła. Miejsce PiSu to śmietnik polityczny!
  • 2010-12-18 18:44 | Paweł

@bolec
    W porządku, tylko niech ktoś o tym ludziom uczciwie opowie - Polityka na przykład - zamiast snuć łzawe bajędy o 60 mln złotych oszczędności, których media są pełne.
  • 2010-12-19 04:25 | bolec

Są też liczne teorie na temat przekrętu w spółce Telegraf i inne hipotezy na temat sporych pieniędzy z nieruchomości jakie podobno zrobili. FOZZ tez nie do końca został wyjaśniony i niejaki Pinejro pewnie do dzisiaj ma coś do dodania. Ciekaw jestem czemu Kaczor nie ma własnego konta bankowego?
  • 2010-12-19 12:57 | Paweł

Ale dlaczego od razu ad absurdum panie bolec? Ja nie wietrzę tutaj żadnych spisków, ja się tylko domagam od medialnych komentatorów pełnego oświetlenia tej ustawy. Bo trąbienie o oszczędnościach jako głównym motywie tego przedsięwzięcia jest opowiadaniem bajek dla naiwnych. Oszczędność 60 mln złotych w skali roku jest w sferze budżetowej kwotą marginalną. Dla takich pieniędzy premierzy nie zaciskają kciuków do białości.
  • 2010-12-19 16:07 | tkw

do 2010-12-19 12:57 | Paweł

Łatwo policzyć sobie, że każdego dnia roboczego budżet państwa wydaje ok 1 mld. zł, to daje ok 40 mln. na godzinę. Zaoszczędzone pieniądze wystarczą na 1,5 godziny.

Masz rację, samo obcięcie dotacji jest OK, tylko że przy okazji robi się ludziom pianę z mózgów.
    1. Tuskowi wcale nie szło o te 60 mln., w jakimś stopniu szło o zasady, ale głównie o dokopaniu PIS-wi bo to w PIS ta zmiana głównie uderza. I ja o to do Tuska nie mam pretensji, w polityce zawsze się szkodzi rywalowi, tylko czemu traktuje nas jak idiotów którym można wcisnąć każdą bajerę. A dokładniej - traktuje nas tak bo tacy w swojej masie jesteśmy, ale to nie znaczy, że mnie się to musi podobać.

2. gdyby za tym obcięciem wydatków poszły inne, bo polskie finanse od lat wołają o cięcia wydatków - to bym przyjął obcięcie funduszy partiom z większym entuzjazmem. A tu jest wręcz przeciwnie, partiom zabrał ok. 60 mln a kancelariom swojej, prezydenta, sejmu i senatu dorzucił prawie 90 mln. Więc trudno mi się zdobyć na uznanie dla premiera, nie znoszę hipokryzji.

3. ta sprawa pokazuje przy okazji miernotę głównych polskich mediów. Łyknęli tę hipokryzję i udają, że biorą to za dobrą monetę. Jeśli tacy zwykli ludzie jak ja widzą tu niekonsekwencję i politykę, to zawodowcy powinni widzieć tym bardziej. A skoro nie reagują - to albo nie są uczciwymi dziennikarzami albo są idiotami. Nie wiem co gorsze (chyba jednak pierwsze).

pozdrawiam
  • 2010-12-19 16:15 | gosc

Ja tą ustawę odbieram jako świadome osłabienie konkurencji politycznej w roku wyborczym... wg mnie to kolejny krok mający na celu zmonopolizowanie sceny politycznej... Lepiej by było jakby z taką samą determinacją zmieniono ordynację wyborczą na jednomandatową, zaczęto wprowadzać reformy, itp.