Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

TUSK: Raport jest jednostronny, możemy przygotować własny

(22)
Rosjanie nie są skłonni opisać swego zakresu odpowiedzialności, a jakaś część odpowiedzialności spoczywa także po ich stronie - mówi w specjalnym wywiadzie dla POLITYKI premier Donald Tusk.
 • 2010-12-17 13:23 | jjk

  co się dzieje?

  czemu oczywistość jest tak trudna do zaakceptowania przez tak wielu? I to nawet przez najwyższych urzędników mimo grona doradców. Chociaż... tak, to jest niestety możliwe.
  To nie jest tekst polemiczny a jedynie refleksja.
 • 2010-12-17 13:53 | hynio

  Re:TUSK: Raport jest jednostronny, możemy przygotować własny

  Pędzę i odpowiadam - ponieważ ludzie nie są skłonni surowo sądzić tych których kochają, ani być chociaż odrobinę wyrozumiałymi wobec tych, których nienawidzą. Oceny co do katastrofy smoleńskiej zasadniczo wyrobiły się w kilka godzin po zdarzeniu i od tamtego czasu zasadniczo wszyscy tkwią na swoich pozycjach, a argumenty które padają to tylko próba udowodnienia tez przyjętych z góry w czasie, gdy jedyne znane fakty to były, że była mgła, samolot spadł i wszyscy zginęli.

  Nieważne co będzie w raportach i jakie będą konkluzje ekspertów - dla jednych to będzie wypadek, którego jedna z ofiar zasługują na nagrodę Darwina, a dla innych zamach. Pod zdaniem "nic nas nie przekona, że białe jest białe" mogłoby się podpisać bardzo wielu Polaków.

  Słowem zakończenia i nie na temat - partie polityczne to wiedzą, dlatego nasze kampanie wyborcze są tak beznadziejnie niemerytoryczne, a koncentrują się na "budowaniu pozytywnego wizerunku".
 • 2010-12-17 13:53 | sugadaddy

  Re:TUSK: Raport jest jednostronny, możemy przygotować własny

  Nawet jeśli jest jakaś odpowiedzialnosć po stronie Rosjan, to mnie interesuje jaki wpływ miała ona, na samą katastrofę i na to, że nasze "debeściaki" lądowały.
 • 2010-12-17 14:09 | tkw

  Re:TUSK: Raport jest jednostronny, możemy przygotować własny

  do 2010-12-17 13:53 | hynio

  słusznie
 • 2010-12-17 14:17 | Vera

  Zadziwiające

  Ta sama znana od czasów Bieruta aż po Kaczyńskich metoda, że nie liczy się stan faktyczny, tylko "nasza interpretacja". Oczywiście zgodna z polską racją stanu i sądy powinny zgodnie z nią orzekać.
  Tu mamy jeszcze jeden ważny fakt: Będą wielkie pozwy o odszkodowania i mamy cyrk na całe dziesięciolecia bo według "naszej interpretacji" Rosjanie będą mieli płacić choć nikogo tam nie zapraszali a ledwie przyjęli. Znowu cały świat będzie musiał użalać się nad polską krzywdą. Znowu winni wredni zaborcy. Tak jak byśmy nie pamiętali sławnego lotu do Brukseli, gdzie prezydent LK oświadczył, że kiedy chce lecieć to leci i nic go nie obchodzi.
  A skoro sławne Patrioty z tektury stoją w bronie to może by tak od razu wypowiedzieć wojnę Rosji? Tylko nie w piątek wieczorem bo wtedy Amerykanie mają ciekawsze zajęcia.
  A na poważnie: dlaczego PO i PiS tak BARDZO niczym się nie różnią?
 • 2010-12-17 14:56 | Calpe

  Czy coś się szykuje?

  Polska prokuratura, 7 miesięcy po katastrofie, nadal nie wyklucza zamachu. Dzisiaj przemówił Donald Tusk. To wszystko brzmi bardzo niepewnie, ale każdy dziecko w Polsce wie, że Premier zrobi wszystko aby poprawić własne notowania w sondażach. Tylko patrzeć jak posypią się jakieś impertynencie pod adresem Premiera Putina. Tylko żeby nie przeszarżował, bo Putin nie spoufala się ze słabszymi, a naród i tak tego nie łyknie. Wniosek jest prosty - Tusk powinien pozostać przy wersji sugerowanej przez wpływowe media - Kaczyński i Błasik zawładnęli maszyną doprowadzając ją do katastrofy.
 • 2010-12-17 15:20 | Dana

  Re:TUSK: ja muszę się wszystkim podobać ...

  To jest wypowiedź zręcznego propagandzisty. W ocenie przyczyn wypadku nie ma podziału na opinie "nasze" i "ich" , tylko na opinie ekspertów . Miejmy nadzieję , że inżynierowie i piloci nie dzielą się na "naszych" i "ich" , tak jak politycy . Premier Tusk jest wart specjalnego wyróżnienia za umięjętność kokietowania Macierewicza.
 • 2010-12-17 15:49 | Vera

  Zamach i zamach

  O poziomie umysłowym teorii zamachu i jej zwolenników szkoda słów. Problemem jest jednak poziom umysłowy prokuratury.
  Wystarczyło powiedzieć: "Prokuratura sprawdza wszystkie okoliczności i poszlaki" zamiast "Nie wykluczamy teorii zamachu" i już problemu by nie było.
 • 2010-12-17 16:03 | tkw

  Re:TUSK: Raport jest jednostronny, możemy przygotować własny

  do 2010-12-17 15:49 | Vera

  Ja Ciebie rozumiem. Przez tyle czasu wszystko się układało, można było "spijać słowa z ust premiera" i pukać się w czoło całej reszcie. A tu takie słowa z ust tegoż premiera, faktycznie można się czuć zdezorientowaną. A co będzie dalej, aż strach pomyśleć ...

  Dotychczas było "O poziomie umysłowym teorii zamachu i jej zwolenników szkoda słów". Teraz do tego poziomu doszła prokuratura. Boże, do czego (kogo) to może dojść ...

  Jest taki stary kawał amerykański:
  w pociągu jadą trzy studentki, właśnie przeczytały w babskim piśmidle, że ich koleżanka wyszła za mąż za milionera, niestety dużo starszego. Po obowiązkowym nawydziwianiu się, że "z takim starym, okropność" panienki zasępiły się, w końcu jedna z nich mówi:
  - ale za taki milion to można wiele dobrego zrobić.
  na to odzywa się druga:
  - i za pół miliona też można
  na to trzecia - i za sto tysięcy też można ...

  na to z górnej półki na bagaże wychylił się student, który tam spał i którego dotychczas nie zauważyły i zaproponował, żeby dały mu znać jak dojdą do 10$.

  Daj mi znać jak dojdziesz do ...

  pozdrawiam
 • 2010-12-17 16:36 | wladeczek

  Re:TUSK: Raport jest jednostronny, możemy przygotować własny

  no ,nie chyba chory pan premier ,jak to ?przeciez to nasza winna,a co rosjanie mieli zrobic jak polscy piloci nie umieja latac ,a caly samolot pijany w 3 d...,( zwyjatkiem kolegow po lini parti) ten no kaczynski przedarl sie do kabiny pilotow ,steroryzowal ich wybral brzoze i najwiekszy koltun mgly ,rosjanie krzyczeli z wierzy kontrolnej ,nawet poslali kilka salw ostrzegawczych z kalasza ,ale ci nie douczeni (bo na drzwiach od stodoly ,jak wspomnial nasz prezd.komorowski)lotnicy i tak sie uparli na ladowanie ,no istalo sie co sie stalo .
  a ci wszyscy idioci od teori spiskowej zamachowej to nie siedza lepiej cicho bo rosjanie sie juz szykuja w obwodzie kaliningradzkim,kilka wyrzytni se postawili ,a niech stoja jesc nie wolaja
 • 2010-12-17 16:45 | tkw

  Re:TUSK: Raport jest jednostronny, możemy przygotować własny

  Nie wiem, czy kiedykolwiek poznamy prawdę, pewnie nie. Zresztą w dużym stopniu to kwestia poglądów a nie faktów, wystarczy przypomnieć, że w Rosji są nadal całe partie polityczne obciążających Niemców za Katyń i nie przekona ich nawet ich własny prezydent ani żadne dokumenty, pewnie nawet jak odnajdzie się film z akcji mordowania, to też nie uwierzą.

  Na razie można powiedzieć ostrożnie, że z tą katastrofą nie było to tak jak z początku nam wmawiano, że za wszystko winien był sam Lech. No ale po drodze były wybory prezydenckie, gdyby Tusk ujawnił choć trochę, Komorowski by poległ.

  Ja jednak o czym innym. Media donoszą, że Tusk "się wk...wił". A ja tak sobie myślę, czemu się "wk..." ? Czy raport ujawnił coś czego nie wiedział ? Przecież raport nie twierdzi, że katastrofy nie było i nadal prezydentem jest Lech Kaczyński, więc o co się tak wk...ać ?
  Jedyna sensowna dla mnie odpowiedź to taka, że wk...ił się bo uświadomił sobie, że został koncertowo "wydymany". Buzi z Putinem, zaufanie do Rosjan, stosunki się poprawiają - i to ostatnie jest prawdą, ale chyba zbyt dosłownie z tymi "stosunkami" się okazało, nikt nie lubi być dy... od tyłu (no, prawie nikt).
  W polityce nie ma przyjaźni i chyba Tusk się o tym boleśnie przekonał. A ja kiedyś pisałem - im bardziej obcy poklepują polskiego premiera czy prezydenta po plecach i chwalą, tym jestem sceptyczniejszy. Obcy mają ich szanować i liczyć się z ich zdaniem a nie kochać, polityka to nie konkurs Miss Uniwersum.
  Ostatnie rzeczy ujawnione przez WikiLeaks pokazują, jak to jest z tą przyjaźnią pomiędzy politykami.

  Ja mam takie powiedzenie - nie przechodź zbyt pochopnie na "ty", bo dużo łatwiej powiedzieć "ty idioto" niż "panie idioto". Zapomniałem Tuskowi to powiedzieć.
 • 2010-12-17 18:02 | Kropkozjad

  Re:TUSK: Raport jest jednostronny, możemy przygotować własny

  A no i mamy kolejny przykład kompromitującej wypowiedzi czołowego polskiego polityka i urzędnika państwowego. Po żałosnej wypowiedzi Prezydenta Komorowskiego w rozmowie z Prezydentem Barakiem Obamą, w której użył on niestosownego porównania wojny i polowania, zapominając o tym, że w armii USA służą kobiety, i to nie tylko w służbach pomocniczych ale także w jednostkach bojowych jako żołnierze, teraz Premier Polski w sposób go kompromitujący uzurpuje sobie prawo do przyjmowania albo nieprzyjmowania raportu rosyjskiego organu badania wypadków lotniczych, zapominając o tym, że takie kompetencje w odniesieniu do tego raportu nie przysługują nawet Premierowi Rosji, ponieważ zgodnie z Aneksem 13 do konwencji chicagowskiej organ badający wypadek lotniczy jest NIEZAWISŁY w orzecznictwie. Czyż w kancelarii premiera polskiego nie ma specjalistów od międzynarodowego prawa lotniczego?
  Polsce, jako krajowi rejestracji statku powietrznego, który uległ wypadkowi na niepolskim terytorium i operatorowi tego statku przysługuje jedynie zgłoszenie uwag do projektu raportu, które mogą a nie muszą być uwzględnione w ostatecznej wersji raportu. Warto zwrócić uwagę na to, że Polska nie zgłosiła do władz rosyjskich wniosku o przejęcie badania tej katastrofy przez polską komisję lub włączenia polskich specjalistów do rosyjskiego organu badania wypadków czy powołania wspólnej rosyjsko-polskiej komisji, a więc rosyjska komisja miała obowiązek podjąć badanie katastrofy. A do tych jej czynności zostali przez Rosjan zaproszeni polscy obserwatorzy.
  "Rosjanie nie są skłonni opisać swego zakresu odpowiedzialności, a jakaś część odpowiedzialności spoczywa także po ich stronie" - mówi w specjalnym wywiadzie dla POLITYKI premier Donald Tusk. Jeżeli Pan Premier nie znalazł czasu do osobistego zapoznania się z treścią Aneksu 13, to powinien wysłuchać opinii swych prawnych doradców i przyjąć do wiadomości, że zgodnie z tym Aneksem organ badający wypadek NIE WYPOWIADA SIĘ O WINIE I ODPOWIEDZIALNOŚCI. On w swym raporcie zamieszcza wprawdzie wykaz ujawnionych nieprawidłowości, określając, które z nich przyczyniły się i w jaki sposób do zaistnienia wypadku, a które nie miały wpływu na to zdarzenie. Organ ten formułuje wnioski profilaktyczne, które nie muszą być jednak realizowane przez państwo rejestracji statku powietrznego.
  Czy swych nieodpowiedzialnych wypowiedziach na temat projektu raportu premier Tusk posunie się jeszcze do aprobaty pisowskich bredni na temat konieczności powołania międzynarodowej komisji do zbadania tej katastrofy?
  Z samego zapisu rozmów prowadzony w kabinie samolotu wynika, że brak było wzajemnej współpracy członków załogi, zgodnej z międzynarodowymi standardami, wypracowanymi i stosowanymi w światowym lotnictwie transportowym. Brak było meldunków i potwierdzeń członków załogi o nastawieniu wysokościomierzy na ciśnienie lotniska, nastrojeniu radiokompasów i wykonaniu innych ważnych czynności, oraz potwierdzeń aktualną wysokością informacji kontrolera o odległości, a samolot zniżył się poniżej wysokości dopuszczalnej dla lotu bez widoczności pasa, co miało charakter kardynalnych błędów, które doprowadziły do katastrofy. Doszukiwanie się w tej sytuacji współprzyczynienia się "strony rosyjskiej", zakrawa na kpinę.
  Pytanie Very (2010-12-17, 14:17) o podobieństwo między PO i PiS nie ma więc charakteru retorycznego!
 • 2010-12-17 20:12 | sugadaddy

  Re:TUSK: Raport jest jednostronny, możemy przygotować własny

  Myślę, że Tusk pęknie - zresztą nie pierwszy raz - i zacznie śpiewać na tą samą melodię co Kaczor. Dlaczego? To proste, większość Polaków uważa, że winni nie mogą być polscy piloci;( mamy świetnych pilotów co to z nie takich opresji wychodzili) No to trzeba znależć winnego - Ruski oczywiście pasuje jak ulał! Wybory coraz bliżej!. Trzeba przebic Kaczora i już.
 • 2010-12-17 20:32 | grzegi25

  Re:TUSK: Raport jest jednostronny, możemy przygotować własny

  Po pierwsze, oświadczam, że jestem skłonny zmienić zdanie i uznać, że katastrofa była efektem zamachu - pod warunkiem wszakże, iż zamach będzie punktem dojścia po wieloaspektowych badaniach, a nie punktem wyjścia. Punktem wyjścia może być jedynie uznanie wszystkich scenariuszy ze wskazaniem na mniej radykalne - bo tylko taka hipoteza robocza nie zaślepia umysłu na inne możliwości. Tak więc całą tą tezę o niezmienności zdania uznaję za obaloną.

  Po drugie i najważniejsze, w obecnym postępowaniu Tuska w sprawie śledztwa nie ma żadnej niekonsekwencji i nie ma on się tu czego wstydzić.
  Z Rosjanami trzeba było w tym względzie grać od początku otwarcie i bezkolizyjnie – i ten rząd to robił. Należało dać im szansę, z której oni mogli skorzystać lepiej lub gorzej i dopiero w razie ich dwuznacznych zachowań stopniowo usztywniać stanowisko – jak to się dzieje obecnie. W ten sposób pokazywaliśmy światu i Rosji naszą dobrą wolę, budowaliśmy argument, który można teraz umiejętnie użyć.
  Maksymalnie zyskaliśmy, a możliwe straty zminimalizowaliśmy. Mogliśmy zażądać wspólnego śledztwa powołując się na umowę z Jelcynem, lecz nawet gdyby nieufni Rosjanie jakimś cudem na to przystali, pod takim dyktatem nasi śledczy w Rosji napotykaliby co i rusz na nieprzebyte przeszkody. Zepsulibyśmy w ten sposób bardziej wizerunek Rosji w kraju i świecie, co dla naszego konserwatywnego ,,betonu” byłoby pewnie zyskiem. Przy okazji zepsulibyśmy też własny wizerunek jako powracający rusofobi, oskarżający bez dania szansy, co tenże sam ,,beton” określiłby najpewniej jako przejaw prawdziwie suwerennej polityki. A jednak w samej kwestii wyjaśnienia katastrofy – nad którą twardogłowi z taką troską się pochylają – rezultaty byłyby dużo mniejsze od obecnych – poza rzecz jasna utrwaleniem przekonania o zamachu rosyjskim.
  Międzynarodowej komisji byśmy nie stworzyli – uznanoby nasze starania w tym kierunku za histeryczne i kompromitujące, bo pokazujące, że nie potrafimy sami kształtować poprawnie stosunków bilateralnych z Rosją. Nie było podstaw, poza spiskową wizją świata, do zorganizowania międzynarodowej komisji. Taka komisja jest ewentualnie sprawą przyszłości (dzięki naszej dotychczasowej postawie), a jej ewentualne powołanie nie będzie przyznaniem racji wczorajszym jej miłośnikom.
 • 2010-12-17 21:15 | grzegi25

  Re:TUSK: Raport jest jednostronny, możemy przygotować własny

  ,,Jedyna sensowna dla mnie odpowiedź to taka, że wk...ił się bo uświadomił sobie, że został koncertowo <<wydymany>>".

  A dla mnie jedyna sensowna odpowiedź jest taka, że Tusk nie mógł się wk...ić, bo doskonale zdawał sobie sprawę, jak będzie musiał wyglądać MAK-owski raport. Dotychczasowa działalność MAK-u (wszystkiemu zawsze winni tylko piloci), jego zależność od władz państwa, złe funkcjonowanie współpracy z E. Klichem - wszystko to nie pozostawiało złudzeń. Obiektywność byłaby pozytywnym zaskoczeniem, stronniczość zaskoczeniem być nie mogła. MAK miał się wyłożyć w polskich oczach i zrobił to najpewniej (poczekajmy na publikację) nienagannie. Można tego użyć i tak się zapewne stanie.
 • 2010-12-17 23:19 | sa

  Re:TUSK: Raport jest jednostronny, możemy przygotować własny

  Pani Paradowska zapewne załamana! Cały czas broniła Tuska i "jego" rząd przed - choćby - podejrzeniem o winę po tzw.rządowej = polskiej stronie i popierała zaufanie Tuska do "demokratycznej" Rosji Putina, a tu taki afront ze strony Donalda wprawiający w dyskomfort psychiczny. Obawiam się, że będzie trzeba zmienić taktykę, Pani Janino!
 • 2010-12-18 07:15 | Albert

  Re: pan TUSK wreszcie "śpiewa" ten pisowski szlagwort

  Smoleński szlagwort jest propagandowym samograjem. Premier Tusk pozazdrościł PiS-owi i wreszcie sam zaczyna "wyśpiewywać" ten refren , który ma żywot wieczny. Ogrywanie smoleńskiej tragedii okazuje się genialnym tematem zastępczym w czasach zbliżającego się kryzysu publicznych finansów. Powinno się reaktywować festiwal w Zielonej Górze i tam a cappella politycy PiS i PO powinni rywalizować w sztuce plecenia andronów. Z problemu czysto technicznego jakim jest pilotowanie samolotów , politycy zrobili problem polityczny. A wyborcy to kupują jak "Życie na gorąco".
 • 2010-12-18 15:54 | Janina

  Re:TUSK: Raport jest jednostronny, możemy przygotować własny

  Dlaczego wiekszosc oprawcow komunistycznych , mordercow i katow tysiecy niewinnych Polakow wyemigrowalo z Polski do izraela i nigdy nie bylo sciganych za zbrodnie przeciwko ludzkosci i do tego otrzymywali emerytury z Polski. Co o tym myslec?
 • 2010-12-18 19:32 | niebieski ptak

  Re:TUSK: Raport jest jednostronny, możemy przygotować własny

  Czy sponsorzy z Berlina, ktorym nie nareke jakiekolwiek kontakty z Rosja, tak rozkazali Tuskowi? Czy chodzi tu tylko o wyborczy trik, przymrozone oko do wyborcow PiS? Jedno i drugie dyskwalifikuje Tuska jako wiarygodnego polityka.
 • 2010-12-20 02:28 | Grace

  Re:TUSK: Raport jest jednostronny, możemy przygotować własny

  Popieram w całej pełni. Ta wypowiedź jest niegrzeczna, niedyplomatyczna i awanturnicza, poza tym prostacka.
 • 2010-12-20 22:46 | Adam 2222

  politycznie poprawne media ani premier Tusk nie wspominają ze piloci TU 154 byli szkoleni na symulatorze lotów Embraer bo taki kopił MON, psychiatria Klich. Symulatora TU 154 nie kupiono. Poprzednim MON był pogromca Rosjan, R. Sikorski.

 • 2010-12-21 00:23 | leniin

  Re:TUSK: Raport jest jednostronny, możemy przygotować własny

  Mam nadzieje ze Rosjanie opublikuja oryginal bez " sugerowanych poprawek Pana Tuska" oczywiscie poprawki powinny byc dolaczone do oryginalu bez komentarza.
  Nie rozumiem tylko jedengo dlaczego Tusk musial to komentowac w Brukseli nie mogl przyleciec do Warszawy i przeczytac ten raport kilka razy ? Jezeli czegos nie rozumial to powinien dac sobie to przetlumaczyc na "jezyk gdanski".
  A tak zrobil z Polski kolejny kabaret.Faktow nie zmnieni Jaroslaw Kaczynski nie zmnieni ich Maciarewicz no i nie zmieni ich takze Pan Premier.
  Jak widac teraz mamy Premiera na prochach.........