Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Raport o przyczynach katastrofy smoleńskiej

(38)
Złe przygotowanie lotu i załogi oraz błędne decyzje pilotów – to główne przyczyny katastrofy pod Smoleńskiem według raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK). Rosyjscy eksperci odrzucili większość polskich uwag uznając je za niemerytoryczne.
  • 2011-01-12 12:05 | inder

Inne przyczyny - punkt 4

Gdyby nie miał miejsca punkt 4 podany w "Innych przyczynach" - ta cała katastrofa też nie miałaby miejsca.
  • 2011-01-12 13:29 | Wojciech

Re:Raport o przyczynach katastrofy smoleńskiej

Pull up! Pull up, Pull up! I na tym koniec.
  • 2011-01-12 14:00 | goslawa44

A mnie to tak bardzo nie obchodzi, że aż mi niedobrze się robi, gdy widzę lub słyszę o katastrofie smoleńskiej. Jest tak dlatego, że świat polityki i świat mediów tym żyje, a ja mam to w nosie, bo wyjaśnienie lub nie wyjaśnienie tego, co się stało nie zmieni nawet o ciut mojego życia, nie sprawi, że będzie mi lepiej.
  • 2011-01-12 14:48 | Kolega królika

Polacy - naród w amoku?

Nie sądzę, żeby autorzy tego raportu mieli akurat na względzie poprawienie nawet o ciut czyjegoś życia lub e sprawienie, żeby było temu komuś lepiej. Tu bardziej chodzi oto, żeby zapobiegać na przyszłość i nie dopuścić, aby psychopaci kierowani swoimi pobudkami korzyści politycznej już nigdy nie doprowadzili do podobnej tragedii. Ciekaw jestem, czy Kaczołap odpowie kiedyś za to, że wspólnie z bliźniakiem zmusił do samobójstwa pilotów tego samolotu i wszystkich pasażerów?

PS. Jest porażające, że Polacy w swoim zaślepieniu nie mogą docenić otwartości Rosjan w sprawie śledztwa dotyczącego wypadku na było-nie-było lotnisku wojskowym. Mogli przecież utajnić wszystko tak jak zrobili to Angole po zamachu na gen. Sikorskiego na Gibraltarze!
  • 2011-01-12 14:51 | Kecaj

Dla mnie to byla od 10 kwietnie oczywista oczywistosc. Bardzo dobry raport.
  • 2011-01-12 15:10 | dana

Re: jak ten raport nie pasuje, to stworzyć nowy tylko dla PiS

Jeżeli nie chce się do tych polski awantur mieszać UE i USA , to trzeba stworzyć wiele wariantów raportu dla wszystkich zainteresowanych stron.
    Na problemach związanych z awiacją najlepiej znają się politycy , więc im zlecić specjalną "polityczną" wersję raportu. Można też stworzyć jej odmianę dla radia Maryja z uwzględnieniem awiacji aniołów skrzydlatych i ich lądowań we mgle.
  • 2011-01-12 16:22 | Kolega królika

Wiedziałeś, że Błasik nie będąc trzeźwym siedział w kokpicie pilotów? Hmmm ... a może znasz tez treść ostatniej rozmowy telefonicznej bliźniąt?
  • 2011-01-12 16:57 | lexmark53

Pisałem to już, ale powtórzę: "Jeśli mój dowódca każe mi popełnić samobójstwo, odmówię wykonania rozkazu. Co najwyżej mnie za to później rozstrzelają, ale przynajmniej jeszcze trochę pożyję." I tyle na ten temat.
  • 2011-01-12 17:49 | tkw

Dlaczego Tusk tak walczy o inny raport ?

Nie chodzi o sam lot, ktokolwiek tam popełnił błędy techniczne - zapłacił za to cenę najwyższą. Chodzi o przygotowanie lotu, o okoliczności jego organizacji - bo za to odpowiada rząd. Za wyszkolenie pilotów - odpowiada rząd. Za brak wcześniejszych uzgodnień z Rosjanami - odpowiada rząd. Za brak rosyjskiego nawigatora na pokładzie - odpowiada rząd. Itd. itp.
    A odpowiedzialność oznacza konsekwencje. I o uniknięcie konsekwencji toczy się walka wokół raportu.
    Za opóźnienia pociągów poleciały głowy wiceministra, szefa PKP. Za przygotowanie lotu w wyniku którego zginęło 96 ofiar nie odpowiedziała nawet sprzątaczka.
  • 2011-01-12 18:02 | hematemesis

wydaje sie to wszystko sensown. Owszem mozna pisac i mowic o tym czy tamtym ale tak na prawde to powodem katastrofy bylo ladowanie w niewlasciwych warunkac. Mozna probowac skakac do pustego basenu a poten twierdzic ze to wina tego kto wode wpuszcza ale mozna tez poczekac az ta woda bedzie.
    Nie rozumiem oburzenia polksich politykow w sprawie tego raportu.
  • 2011-01-12 18:21 | Pull up

Cała rzecz rozbija się o wrobienie Rosjan i o wyłudzenie maksymalnego odszkodowania. Reszta to kłamstwo i kompromitacja.
  • 2011-01-12 18:41 | Jerry11

Ta katastrofa od samego poczatku sluzyla (i nadal sluzy...) rozgrywka politycznym w Polsce. Dlatego tez publikuje sie (w Polsce) tak
    wiele bajek i zmyslen!
  • 2011-01-12 19:51 | adi

Skoro "polska strona jest winna" to od tego nalezy zaczac.
    Piloci, general i Kaczynski (napisalem to nazwisko i klawiatura sie nie zaciela - pewnie PIS w tym maczal palce) nie zyja i kto inny bedzie ich rozliczal (jesli w ogole).

Teraz nalezy zabrac sie do odpowiedzialnych-zyjacych, bo to rzad byl i jest odpowiedzialny za przygotowanie pilotow, lotu i cala logistyke tej tragicznej podrozy.
    Raport MAK mowi o niedociagnieciach, bledach itd, ktore obciazaja "organizatora".
  • 2011-01-12 19:53 | Calpe

ODDAJMY GŁOS POLAKOM

Warto wiedzieć, co o tej dramatycznej sprawie myślą i mówią Polacy? Za dziennikiem "Fakt" wyniki badań opinii publicznej, które są poświęcone katastrofie smoleńskiej i jej skutkom oraz dwie wypowiedzi liderów Platformy Obywatelskiej.

19.12.2010 „Czy myślisz, że Turowski (Komunistyczny superszpieg w Smoleńsku!) mógł zacierać ślady w Smoleńsku? Odpowiedzi: TAK - 88%, NIE - 12%”, liczba ankietowanych: 2947

21.12.2010, „Czy słowa Dubienieckiego - mogło dojść do zamachu brzmią rozsądnie? Odpowiedzi: bardzo rozsądnie - 61%, nieprawdopodobnie - 39%” , liczba ankietowanych: 1861”

22.12.2010, „Mgła nad lotniskiem w Smoleńsku była NA PEWNO SZTUCZNA - 77%, RACZEJ ZWYKŁA - 23%,” liczba ankietowanych: 1952

03.01.2011. „Czy polski rząd robi wszystko co możliwe, by wyjaśnić przyczyny katastrofy w Smoleńsku? Odpowiedzi: TAK - 12%, NIE - 88%”, liczba ankietowanych: 2010

23.12.2010, „Czy Rosjanie byli dobrze przygotowani do przyjęcia polskiej delegacji z Lechem Kaczyńskim na czele? Odpowiedzi: TAK - 13%, NIE - 87%”, liczba ankietowanych: 754

03.01.2011. „Jak oceniasz stanowisko prezydenta ws. katastrofy smoleńskiej? Odpowiedzi: DOBRZE - 17%, ŹLE - 83%”, liczba ankietowanych: 784

03.01.2011, ”Prezydent Bronisław Komorowski wie co mówi, kiedy twierdzi, że przyczyną katastrofy była próba lądowania podjęta w warunkach pogodowych, które się do tego nie nadawały? Odpowiedzi: wie co mówi - 35%, wyszedł przed szereg - 65%”, liczba ankietowanych: 1190

03.01.2011. „Czy Rosjanom zależy na wyjaśnieniu katastrofy polskiego tupolewa? Odpowiedzi: TAK - 4%, NIE - 96%”, liczba ankietowanych: 881

04.01.2011. „Czy Rosjanie powinni przesłuchiwać bliskich ofiar? Odpowiedzi: TAK - 12%, NIE - 88%”, liczba ankietowanych: 3083

05.01.2011. „Czy jesteśmy bliżej wyjaśnienia przyczyn katastrofy? Odpowiedzi: TAK - 22%, NIE - 78%”, liczba ankietowanych: 935

05.01.2011. „Czy tragedii w Smoleńsku towarzyszy dużo fałszywych informacji? Odpowiedzi: TAK - 94%, NIE - 6%”, liczba ankietowanych: 254

06.01.2011. „Czy ufasz rosyjskim władzom? Odpowiedzi TAK - 4%, NIE - 96%”, liczba ankietowanych: 287

07.01.2011, „Czy Premier Tusk powinien znać raport MAK w sprawie Smoleńska? Odpowiedzi: TAK - 92%, NIE - 8%”, liczba ankietowanych: 643, (a skurczybyk chwalił się, że nie zna! Calpe)

09.01.2001, „Czy jesteśmy bliżej wyjaśnienia przyczyn katastrofy? TAK - 19%, NIE- 81%”, liczba ankietowanych: 1404

10.10.2010. „Czy Jan Pospieszalski ma rację, kiedy mówi, że to co poprzedzało wyjazd prezydenta Kaczyńskiego do Smoleńska, i to, co dzieje się od 10 kwietnia ws. śledztwa, to jest zamach na polską państwowość Odpowiedzi: TAK - 76%, NIE - 24%”, liczba ankietowanych: 353

11.01.2011. „Czy Rosjanie zrobili wszystko, by rzetelnie wyjaśnić przyczyny katastrofy? Odpowiedzi: TAK - 8%, NIE - 92%”, liczba ankietowanych: 211

12.01.2011. „Czy raport MAK będzie rzetelny? Odpowiedzi: TAK - 9%, NIE - 91%”, liczba ankietowanych: 436

12.01.2011.Czy według ciebie kontrolerzy też ponoszą odpowiedzialność za katastrofę? Odpowiedzi: TAK - 92%, NIE - 8%, liczba ankietowanych 39

12.01.2011. „Czy końcowy raport MAK wyjaśnia wszystkie okoliczności katastrofy? Odpowiedzi: TAK - 13%, NIE - 87% liczba ankietowanych: 255

12.01.2011. „Czy zgadzasz się z Kaczyńskim, że raport jest nie do przyjęcia? Odpowiedzi: TAK - 69%, NIE - 31%, liczba ankietowanych: 210

12.01.2010. Czy raport MAK jest skandaliczny? Odpowiedzi: TAK - 76%, NIE - 24%, liczba ankietowanych: 351

Abstrahując od liczb, warto zapytać co o katastrofie myślą politycy Platformy Obywatelskiej – mówi o tym Marszałek Sejmu Schetyna podczas swojej wypowiedzi w programie Moniki Olejnik „kropka nad i” (15.12.2010) - "Robienie atmosfery wokół tego zamachu, uważam, że jest haniebne." Słowa te padły w 11:28 sek. wypowiedzi. http://www.fakt.pl/Schetyna-u-Olejnik-Mowil-o-zamachu-Wideo,artykuly,90960,1.html

Co może wiedzieć o zamachu Pan Prezydent Bronisław Komorowski, kiedy mówi w "kontrwywiadzie RMF" w dniu 29.04.2009, 1 min 40 sek. wywiadu. „ Przyjdą wybory prezydenckie, albo Prezydent będzie gdzieś leciał i to się wszystko zmieni” Nasuwa się pytanie - ile razy obydwaj Panowie musieli uczestniczyć w takich rozmowach, aby mieć zakodowane w głowie takie scenariusze. http://www.youtube.com/watch?v=86GcCrR4R_s&feature=player_embedded
  • 2011-01-12 20:02 | Adam 2222

Jak Geniusze Narodu Polskiego, którzy nie umieją, od lat, zadbać o własne bezpieczeństwo mogą dbać o nasza prosperity ?

http://nie.com.pl/art23515.htm
    http://nie.com.pl/art23175.htm
    http://nie.com.pl/art5795.htm
    http://nie.com.pl/art23174.htm
  • 2011-01-12 20:09 | tutka

katastrofa smolenska to dobre paliwo polityczne, oj starczy nam go na wiele lat, chyba ze nie wycigniemy zadnych wnioskow z tej katastrofy i rozwalimy nastepny samolot / a nie wyciagniemy to juz widac golym okiem/
  • 2011-01-12 20:38 | hmm

A był nietrzeźwy? Miał we krwi 0.6 promila, a to znaczy, że wypił dwa piwa. W kilku krajach EU wciąż mógłby legalnie prowadzić samochód.
  • 2011-01-12 21:01 | jvelzkeyek

Raport

Spiralę sensacji o katastrofie raport MAK-u nakręca,

powodując w kraju niewyobrażalne napięcia.

Czy poznamy prawdę o tej smoleńskiej hekatombie

i jak długo jeszcze siedzieć będziemy na tej bombie.
    http:komentarzedowydarzen.blox.pl
  • 2011-01-12 21:06 | Kolega królika

To jest właśnie to pokolenie słuchaczy 'nauk" Wojtyły ... ręce i spodnie opadają!
  • 2011-01-12 21:39 | wojtek

Pycha,buta,arogancja,te cechy od zawsze nas gubiły i zgubiły również i w tym przypadku!!! Może tak odrobina pokory,refleksji,czas zacząć ze sobą coś robić.Chcieliśmy prawdy???!!! Rosjanie,na co liczyłem,bez skrupułów nam ja obnażyli!!Ona nie zamknie tych polskich ust co i we wniosku znajdą potrzebę zgłoszenia wniosku!!! ale pozbawi argumentów choć w części tych złotoustych oszołomów!!!
  • 2011-01-12 22:44 | hmm

Wierzę, że jeśli się postarasz, to dasz radę napisać merytoryczny komentarz.
  • 2011-01-12 22:50 | Kolega królika

A jak te kato-narodowe pyskacze się nie uspokoją to może nawet Rosjanie ujawnią ostatnią rozmowę bliźniąt i wtedy czar naprawdę pryśnie ...

• 2011-01-12 23:29 | zorro

Wlasnie. Niech kazdy sobie napisze swoj raport i po sprawie!
  • 2011-01-12 23:35 | zorro

Wiara w to ze ktos nagral "ostatnia rozmowe blizniat" i ja opublikuje mnie poprostu smieszy.
    Po pierwsze - techniczna mozliwosc nagrania nie oznacza ze zostala ona nagrana i zachowana - nawet w czasach tanich pamieci masowych musi byc jakas selekcja tego co sie zapisuje bo inaczej wywiad by utonal w informacjach zupelnie zbednych.
    Po drugie - jezeli ktos to nagral i zachowal - to napewno nie bedzie tego publikowal, bo opublikowanie nagrania poinformowalo by caly swiat o jego mozliwosciach wywiadowczych - a w normalnych panstwach takich sytuacji sie unika.
  • 2011-01-13 00:11 | Grace

W Wielkiej Brytanii, Irlandii,Portugalii, i innych jest limit 0,8 promila, niezależnie od opcji politycznej oraz wyznania i płci.
  • 2011-01-13 18:04 | Sławek

Raport MAKu to kpina i szyderstwo z narodu polskiego. Rosjanie nie przedstawili żadnych konkretnych dowodów. Od początku zacierali ślady aby nie wyszła prawda na jaw. Kłamstwo o przyczynach tragedii smoleńskiej można porównać z kłamstwem o zbrodni katyńskiej. Każdy rozumny polak znający historie , z pewnością domyśla się co było przyczyną katastrofy.
  • 2011-01-13 18:59 | Stanisław

Rosjanie zadrwili z polskiego narodu. Nie przedstawili żadnych dowodów .
    Myślę, że przyczyna katastrofy jest oczywista.
  • 2011-01-13 21:14 | wojtek

myślę,że Rosjanie w dalszym szeroko pojętym ujawnianiu mogliby zburzyć nasze mity historyczno-narodowe!!! Nie uwierzylibyśmy że "król" może być aż tak nagi!!!
  • 2011-01-15 13:06 | Piotrek

Komorowski i Tusk - całkowita wasza kompromitacja i żenada. Brak godności, odwagi i patriotyzmu. Wierzę że wasze decyzje zostaną zapisane na kartach historii, jako najbardziej nieudolny i prymitywny rząd od Mieszka I.
  • 2011-01-15 13:11 | Piotrek

Skoro ci nie zależy na tak fundamentalnej sprawie dotyczącego całego naszego narodu, to świadczy o twoim prymitywizmie i zmaterializowanym egoizmie.
  • 2011-01-16 18:34 | wronka

własnie gdyby nasze władze miały troche wiecej oleju w głowie napewno by nie doprowadziły do tego zeby ktoś nas w tej chwili oskarżał o to ze zginęło tyle osob!!!!!!!!!!!!!
  • 2011-01-16 22:01 | Rozczarowana

Czasami na prawdę ciężko mi jest zrozumieć osoby, które wierzą w jakieś podstępy czy zamachy związane z tą tragedią. Wydarzyła się katastrofa lotnicza, czynników wpływającą na nią są zapewne tysiące z czego większa część niestety leży po stronie polskiej. Niestety dlatego, bo akurat w tych okolicznościach zabrakło odwagi po stronie polskich pilotów aby nie lądować w takich warunkach jak i zarówno odwagi rosyjskich kontrolerów, którzy by stanowczo zabronili tego lądowania (wybuch skandalu i w jednym i w drugim przypadku byłby nieunikniony). Tak czy inaczej nie da się cofnąć czasu i tego odwrócić; a my-Polacy musimy nabrać sporo pokory.
    Raport MAK-u jest oschły, szorstki i ukazujący braki tylko ze strony polskiej a oglądając go -rzeczywiście miałam wrażenie stronniczości. Ale wchodząc na stronę raportu końcowego (http://www.mak.ru/russian/investigations/2010/files/tu154m_101/finalreport_eng.pdf) i już tak na spokojnie bez uniesienia emocjonalnego czytając go, dochodzę do wniosku, że na prawdę rzetelnie opisali tą katastrofę.
  • 2011-01-18 23:38 | murator

"Według MAK do katastrofy nie doprowadził ani stan techniczny Siewiernego i jego urządzeń, ani praca kontrolerów."

Proponuję zatem zwolanie następnego szczytu gospodarczego nie w Davos a w Smoleńsku wlaśnie. Nagrania komend z "wieży kontrolnej" : K...wa!, ni chu...a! będą musialy stać się częścią szkolenia pilotów VIP-ów. Oprócz oczywiście pilotów Prezydenta RP - ten poleci sam na wyczarterowanych od wójta Bud Ruskich drzwiach od stodoly !

• 2011-01-19 11:14 | mazak

to nie tylko ten rząd jest za to odpowiedzialny,ale poprzednie też,zabezpieczenie szkoleniowe pilotów było takie jak jest jak rząd przejął władzę a by się nic nie stało to by nie było tematu i wkurza mnie to jak zarzuca się Tuskowi i innym o ich winie najlepiej wyszukac wśród rządu,a najlepsi w jątrzeniu są Macierewicz i Kaczyński ,a co oni takiego zrobili będąc przy żłobie-nic,a teraz wielka opozycja,niech spokojnie się to wyjaśni i niech nie robią zagrywek politycznych
  • 2011-01-19 12:14 | makuwa

mam gdzieś ten raport i tą katastrofę

Wszyscy Polacy z mojego otoczenia, ale to absolutnie wszyscy (rodzina, znajomi, współpracownicy), mają gdzieś wyjaśnienie przyczyn tej katastrofy, mają dość słuchania o tej katastrofie. Nic nas to nie obchodzi, przyczyny znamy od samego początku: "debeściaki" i "jakoś to będzie".""
  • 2011-01-21 08:22 | aspagnito

Drodzy koledzy i koleżanki.. a wręcz obywatele!
    Załóżmy tak fantastyczny scenariusz, w którym ani Tusk, ani Kaczyński nie mają racji. Czy jest to możliwe? Z racjonalnego punktu widzenia chyba tak. To może przeanalizujmy trochę faktów, bo choć mam pewną hipotezę, którą chciałbym udowodnić, to posypię na razie kilkoma fantastycznymi newsami.
    Jest kwiecień 10, 2010.. tak pojechałem amerykanizacją. Budzę się, dzwoni do mnie fąfel i mówi co się stało. Pierwsza reakcja - to znowu jakiś gorący temat, który ma nami wstrząsnąć. Wkurzyłem się i położyłem się spać.
    Po godzinie jednak stwierdziłem, że włączę telewizor. Włączyłem TVPINFO, a tam okazuje się, że dorwano Sławomira Wiśniewskiego, redaktora TVP w lesie i relacjonuje on, że widział samolot lecący pod kątem 45 stopni z ryczącym i dymiącym lewym silnikiem. Myślę sobie - wszystko jasne.
    Dalsze jednak rozważania Nazwę "Mgła, brzoza i wąwóz", gdyż ambasadorzy Rosji w TVN już wydali werdykt.
    Po czasie doszło do mnie, że Youtube namiętnie przedstawia inną wersję wydarzeń w TVPINFO, ale to pomińmy. Później doszło do mnie, że rosyjskie firmy takie jak MAK przeprowadzały przeglądy techniczne maszyn takich jak TU-154 i brały za to słoną kasę, ale przeglądy techinczne, te konkretnie, się nie odbywały. Następnie zostałem zbombardowany informacjami o tym, że podobno był komunikat "TERRAIN AHEAD", którego w dzisiejszej wersji już nie ma. Swego czasu fascynowaliśmy się nowinami, że niby maszyna (na podstawie informacji z kokpitu) spadała za szybko.. to też do pominięcia.
    Rosjanie według uzyskanych wcześniej stenogramów, które według Rosjan niesprawiedliwie upubliczniliśmy twierdzą, iż tytułujemy się "Polish Airforce One", a nie PLF101, czyli "pi el foxtrot łan zrou łan". Przypadek, czy zbieg okoliczności?
    Moja znajoma jeszcze jakiś czas temu święcie twierdziła, a wręcz kłóciła się ze mną, że podejść było 4.. ale to też pomińmy.
    Dziś zaskakującym jednak tematem dla mnie, jest wniosek komisji MAK, iż przyczyną katastrofy jest to, że w ostatniej fazie lotu sugerowaliśmy się komunikatem z wysokościomierza radiowego, który i na 100m i na 50m wskazywał wysokość 100m.
    Jeśli macie ochotę podważać ostatnie spostrzeżenia, to w moim małym puchatkowatym rozumku chciałbym się utwierdzić, że jest jakieś racjonalne uzasadnienie do ostatniego wniosku MAKu.
    inż.Remigiusz Fajfer
  • 2011-01-26 00:44 | Jan

Samolot tak na prawdę nie powinien wylecieć z Warszawy ! Bo nie spełniono warunków koniecznych wymaganych przez Federacje Rosyjską !!!

Na http://samolotyilatanie.blogspot.com znalazłem wiele ciekawych informacji dotyczących tej katastrofy, jej przyczyn oraz przepisów jakie zostały naruszone. Są tam tez inne tematy dotyczące ogólnie bezpieczeństwa w ruchu lotniczym - Poczytajcie jeśli Was interesują aspekty polityczne, techniczne i psychologiczne dotyczące tej katastrofy !

Dlaczego nikt nie wspomina, że Rosjanie dysponowali "przenośnym/przewoźnym" systemem ILS, który najprawdopodobniej uratowałby samolot przed katastrofą ??? Wystarczyło trochę dobrej woli ...
  • 2011-08-18 13:53 | polityker

Czy ktoś tak naprawdę dowie się jakie były prawdziwe przyczyny katastrofy? pewnie nie, bo przecież nie wiadomo, co działo się na pokładzie, przed katastrofą! Jednak, jak to w Polsce zwykło bywać, nie obędzie się bez spekulacji i domniemywań, nawet na gruncie oficjalnym. Proszę bardzo: http://www.tujastrzebie.pl/wiadomosci,macierewicz-tusk-odpowie-na-sadzie-ostatecznym,wia5-3266-833.html