Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Sylwetka generała Andrzeja Błasika

(61)
Generał Andrzej Błasik zginął dwa razy. 10 kwietnia – w katastrofie smoleńskiej. Po raporcie MAK roztrzaskał się jego wizerunek.
  • 2011-01-25 10:20 | tkw

Paszkwil

Wyjątkowo wredny paszkwil. Bo paszkwilem jest stawianie zarzutów bez ich uzasadnienia - w tekście nie znalazłem nic co by tłumaczyło dlaczego zdaniem "POlityki" przebieg kariery zawodowej Błasika był zły. Konkrety proszę.
  • 2011-01-25 10:24 | leniin

Re:Sylwetka generała Andrzeja Błasika

"...Andrzej ścigał się z czasem. Próbował naprawić system, który zastał już w stanie rozkładu, bo psuty był latami. Nie zdążył, dlatego przegrał. Ale to nie znaczy, że można przekreślić całe jego życie – mówi Wojciech Krupa, pilot i bliski kolega." ..........

a co mozna powiedziec ???
    Zwykly PiS owski karierowicz niczego nie udalo mu sie skonczyc poza swoimi " awansami"
  • 2011-01-25 10:28 | leniin

jak zwykle tkw ma problem moze przeczytal caly artykul ale czy potrafi zrozumiec .......
    "....Czy powinien był zostać dowódcą polskich sił powietrznych? Poprzednik na tym stanowisku, gen. Stanisław Targosz, nie ma wątpliwości, że tak. – Tyle że dopiero za kilka lat, po nabyciu niezbędnego doświadczenia, zajmując stanowiska dowódcze w siłach zbrojnych RP oraz strukturach NATO. Przeskoczył kilka szczebli w karierze, bo prawdopodobnie takie było polityczne zamówienie "
  • 2011-01-25 10:49 | tkw

do 2011-01-25 10:28 | leniin

1. Opinia innego generała to nie argument. Argumenty to by były błędne decyzje Błasika - nie wskazano żadnej.
    2. Za szybka kariera ? No to może zadasz sobie pytanie jak przebiegała kariera obecnego premiera ? Jakie jest jego doświadczenie w administracji rządowej, bo o ile wiem, to ma doświadczenie ale tylko z sejmu i z partii ? Posługując się tym argumentem należałoby stwierdzić, że Tusk nie powinien być premierem (stwierdzenie zresztą słuszne).
  • 2011-01-25 12:47 | rebel

Poza Smoleńskiem i CASA za rządów generała w lotnictwie wojskowym miały miejsce jeszcze dwie katastrofy:
    Katastrofa samolotu An-28 Bryza-2RF 31 marca 2009
    Katastrofa śmigłowca Mi-24 w Szadłowicach 27 lutego 2009

Cztery katastrofy na trzy lata dowodzenia to bardzo zły wynik. Szczególnie biorąc pod uwagę wielkość polskich sił lotniczych.

Do tego dwie katastrofy z prawie identycznych przyczyn.
    * niewłaściwy dobór załogi,
    * niewłaściwa współpraca załogi w kabinie,
    * niekorzystne warunki atmosferyczne,
    * dezorientacja przestrzenna załogi w wyniku niewłaściwego podziału uwagi w czasie lotu bez widoczności ziemi,
    * wyłączenie sygnalizacji dźwiękowej urządzenia EGPWS pozbawiające załogę informacji o niebezpiecznym zbliżaniu się do ziemi, nadmiernym przechyleniu samolotu,
    * brak obserwacji wskazań radiowysokościomierza,
    * brak obserwacji przyrządów pilotażowo-nawigacyjnych w końcowym etapie drugiego podejścia do lądowania,
    * nieumiejętne sprowadzanie samolotu do lądowania przez kontrolera ruchu lotniczego precyzyjnego podejścia,
    * niewłaściwe komendy radiowe kontrolera ruchu lotniczego precyzyjnego podejścia, sugerujące w ostatniej fazie lotu przeniesienie uwagi załogi na zewnątrz kabiny samolotu,
    * błędna interpretacja wskazań wysokościomierzy przez załogę,
    * próba nawiązania kontaktu wzrokowego załogi z obiektami naziemnymi podczas lotu bez widoczności ziemi niezgodnie z obowiązującymi procedurami,
    * niewłaściwa analiza warunków atmosferycznych przez załogę przed lotem,
    * nieustawienie wysokości decyzji (minimalnej wysokości zniżania).

To nie Tupolew to CASA z Mirosławca.
  • 2011-01-25 12:58 | the mentor

Dobrze, ale,.... pil czy nie pil ?
  • 2011-01-25 13:08 | Werbalista

Owszem - to bardzo wazki argument. Bledne decyzje? Wypadek Casa, jako naczelny dowodca sil powietrznych, general byl za to calkowicie odpowiedzialny, zgodnie z zasadami obowiazujacymi w wojsku na calym swiecie. Nie wylecial ze stanowiska tylko ze wzgledu na opor BBN i prezydenta. Tym samym cala jego dalsza kariera spoczela w reku prezydenta Lecha Kaczynskiego. Biorac to pod uwage mozna zrozumiec, skad wzialy sie naciski na pilotow, aby wyladowali za wszelka cene.
  • 2011-01-25 14:51 | jagat

to nie ma znaczenia - przecież leciał jako pasażer
  • 2011-01-25 15:00 | wladimirz

Klasyczny karierowicz i przydupas-nawet lot do Smoleńska z tego wynikał! I sam sobie zgotował ten los...;-)

Akurat jego mi nie żal ani trochę...
  • 2011-01-25 15:11 | liu

....nie znalem pana generala. nie mam nic osobistego przeciwko jego osobie. jestem cywilem. do tekstu o sylwetce generała Andrzeja Błasika chcialbym niemniej dodac stwierdzenia zawodowych wojskowych: na miekkie serce potrzebna twarda dupa, jak masz twarde serce mozesz poszwolic sobie na miekka dupe :-). czyzby pan general mial zbyt miekkie serce ???

w wielu tekstach widze uzasadnianie/usprawiedliwianie promili pana generala zwyczajami, brakiem zakazu picia w wojsku (????), a nawet... ! ze latajac LOT-em dostaje sie LAMPKE wina.(jejej...myslalem ze to tekturowy kubek...a to prosze lampka :-) ) .
    w polsce wypic i pracowac po jednym glebszym (albo jazda samochodem) to nadal "delikt kawalerski" ...a moze nawet w niektorych kregach BOHATERSTWO, a od tego slowa to juz niedaleko do patriotyzmu !!! nie mam nic przeciwko napojom alkoholowym w samolocie jesli lece na majorke !! lot 10 kwietnia nie byl jednak lotem wakacyjnym. pan general byl na sluzbie !!!!! dlatego NIC ! ABSOLUTNIE NIC go nie usprawiedliwia ! PIL ! DOSZLO DO WYPADKU ! PO WYPADKU STWIERDZONO U NIEGO ALKOHOL !

teraz ma twarda dupe ! ale niestety - w trumnie ! smutne ! tym niemniej taka to nasza rzeczywistosc :-(
  • 2011-01-25 15:13 | Marcin

Z jednej z wielu telewizyjnych audycji po 10.04 zapamiętałem wypowiedź
    dziennikarza, który brał udział w sławnym locie prezydenta Kaczyńskiego do Gruzji - "gen. Błasik to był Kozak".
  • 2011-01-25 15:25 | liu

nie byl pasazerem.....!!! "PRZEJAL" dowodztwo jeszcze na lotnisku w wawie !!!

tym samym nie mial prawa pic !!! KROPKA !
  • 2011-01-25 16:24 | Tytus

Zamiast komentarza - polecam lekturę rozmowy red.Roberta Walenciaka z płk Robertem Latkowskim, instruktorem-pilotem, byłym dowódcą 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego (1986-1999), opublikowanej w PRZEGLĄDZIE Nr 4 (578) z dnia 30 stycznia 2011 pt: "Wszystko teraz zwala się na pułk". Cyt: "Nie daj Bóg, gdyby sprawę katastrofy wzięła w swoje ręce jakaś komisja międzynarodowa, bo skompromitowałaby nas. Zapytaliby:co wyście zrobili?"
  • 2011-01-25 17:45 | Adam 2222

problemem była zbyt niska dawka, 0.6 promila alkoholu. General III RP przy takim zaburzeniu w organizmie nie jest w stanie funkcjonować racjonalnie

• 2011-01-25 18:15 | Prezes

Nie bardzo rozumiem to wielkie aj waj o te 0.06% alkoholu we krwi.
    Z takim stężeniem w wielu państwach można legalnie prowadzić samochód.
    To czy jadąc na uroczystości do Katynia wypadało rano czy poprzedniego wieczora coś wypić czy nie to inna sprawa.
    Problemem zasadniczym jest to, że Błasik nie powinien wchodzić do cockpitu.
    Niezależnie od tego ile i czego wypił.
    Śmieszą mnie też zarzuty o to, że rząd nie broni "godności" polskiego oficera. A jak ma bronić ? Analiza chemiczna nie kłamie. Miał tyle alkoholu ile miał. Ciekawe ile miał prezydent ?
  • 2011-01-25 18:36 | cmazui

To taka " partyjna " sylwetka generala. Moze troszke wiecej prawdziwej twarzy i o prawdziwym profesjonalizmie . Moze byc trudno znalezc pozytywy, prawda ?
  • 2011-01-25 18:40 | cmazui

Odpowiednio polemizujac z twoimi pogladami, wskaz doswiadczenie JK.
    Poza wzniecaniem nieustannych konfliktow oczywiscie. Czy facet nie posiadajacy konta, prawa jazdy i zony mieszkajacy z matka jest facetem ?
    Co do paszkwili, jezeli w artykule znalazles paszkwile, to zapewnie nazwanie cie swinia i durniem jest ot takim sobie stwiedrzeniem prawdy.;
  • 2011-01-25 19:40 | leniin

hmm tkw pisze : " opinia innego generala to nie argument ...." wyobraz sobie ze Twoja OPINIA to nie argument " ten inny general byl szefem Blasika i JEGO OPINIA o nim tutaj jest ARGUMENTEM ktorego nikt nie moze podwazyc poza nim samym oczywiscie to tyle na ten Twoj " 1 argument".
    Drugi zas twoj " argument " jest typowym PiS owskim wybiegiem zmiany tematu ...
    artykul ktory " dyskutujesz " dotyczy Generala Blasika nie ma w nim ani jedengo wyrazu na temat Premiera Tuska ....rownie dobrze moglbys uzyc stwierdzenia ....
    " a u was bija murzynow " dyskutujac zyciorys Prezydenta USA Obamy.
  • 2011-01-25 20:33 | jerry11

Re:Sylwetka generała Andrzeja Błasika ?

Szanowny "tkw", czy "Polityka" podaje jakowes klamstwa na temat gen. Blasika?
    A jezeli tak, to zacytuj je, prosze!

P.S. Tak, czy inaczej, wyglada na to, ze nonszalancja i lekcewazenie praktycznie wszystkich przpisow, byly i nadal sa "normalnoscia" w polskim lotnictwie wojskowym...
  • 2011-01-25 20:35 | jerry11

"Cyt: "Nie daj Bóg, gdyby sprawę katastrofy wzięła w swoje ręce jakaś komisja międzynarodowa, bo skompromitowałaby nas. Zapytaliby:co wyście zrobili?""

Niestety, to dosyc przykra prawda!
  • 2011-01-25 21:29 | jerry11

Re:Sylwetka generała Andrzeja Błasika, itd.

"Za szybka kariera ? No to może zadasz sobie pytanie jak przebiegała kariera obecnego premiera ?"

W wiekszosci sluzb wojskowych na swiecie kariera wyglada jednak odrobine inaczej niz wygladaja kariery polityczne...
  • 2011-01-25 21:30 | Calpe

Polsce cios w pysk, a w Polityce szampański nastrój!

Ciekawe jak długo - za dziennikiem "Fakt" - wyniki badań opinii publicznej, które poświęcone są katastrofie smoleńskiej. "Fakt" prowadzi je na bieżąco, polegają one na „zakreśleniu” przez internatów odpowiedzi na jedno z dwóch zadanych pytań. Ich wyniki nam mówią, że za cios wymierzony w honor polskiego generała przyjdzie słono zapłacić.

23.12.2010, „Czy Rosjanie byli dobrze przygotowani do przyjęcia polskiej delegacji z Lechem Kaczyńskim na czele, Odpowiedzi: TAK - 13%, NIE - 87%”, liczba ankietowanych: 757

03.01.2011. „Jak oceniasz stanowisko prezydenta ws. katastrofy smoleńskiej? Odpowiedzi: DOBRZE - 17%, ŹLE - 83%”, liczba ankietowanych: 784

03.01.2011. „Czy Rosjanom zależy na wyjaśnieniu katastrofy polskiego tupolewa? Odpowiedzi: TAK - 4%, NIE - 96%”, liczba ankietowanych: 881

06.01.2011. „Czy ufasz rosyjskim władzom? Odpowiedzi TAK - 4%, NIE - 96%”, liczba ankietowanych: 287

11.01.2011. „Czy Rosjanie zrobili wszystko, by rzetelnie wyjaśnić przyczyny katastrofy? Odpowiedzi: TAK - 8%, NIE - 92%”, liczba ankietowanych: 211

12.01.2011. „Czy zgadzasz się z Kaczyńskim, że raport jest nie do przyjęcia? Odpowiedzi: TAK - 69%, NIE - 31%, liczba ankietowanych: 210

12.01.2010. Czy raport MAK jest skandaliczny? Odpowiedzi: TAK - 76%, NIE - 24%, liczba ankietowanych: 351

13.01.2011. „Wierzysz raportowi Rosjan na temat katastrofy? Odpowiedzi: TAK - 24%, NIE - 76%, liczba ankietowanych: 977

14.01.2011. Czy Tusk powinien podać się do dymisji? Odpowiedzi: TAK - 72%, NIE - 28%, liczba ankietowanych: 6722

• 2011-01-25 22:57 | tkw

do 2011-01-25 19:40 | leniin

Ja nie wypowiadam się na temat Błasika, czy był dobry czy nie, tylko stwierdzam, że artykuł krytyczny bez podania argumentów jest paszkwilem. Tylko tyle i aż tyle. Skoro forowiczów stać na podanie argumentów, to dziennikarza powinno być stać tym bardziej.

Opinia innego generała nie jest argumentem, przynajmniej nie jest argumentem ważnym, póki nie uzasadni się (argumentami), że generał oceniający to fachowiec. W życiu widziałem zbyt wielu wysokich ranga ludzi będących idiotami, by polegać na samej randze.

Przykład z Tuskiem dotyczył argumentu, że "kariera szybka jest zła". Skoro taki argument jest przyjmowany za dobrą monetę, to podałem przykład kariery jeszcze szybszej i bardziej bez doświadczenia. Rozumiem, że miłujesz Tuska ale radzę zacząć się odzwyczajać, po wyborach premierem nie będzie, trzeba znaleźć sobie inny obiekt miłości.
  • 2011-01-25 23:29 | alezrg

jeszcze może zaproponuj referendum ogólnopolskie w sprawie przyczyn katastrofy
  • 2011-01-25 23:37 | alezrg

ważne z kim pił

ważne jest stwierdzenie: też z kim pił?
    biorąc pod uwagę usadzenie:
    1. sam w toalecie
    2. w swoim saloniku nr 3 z pozostałymi generałami i biskupami
    3. w saloniku nr 2 (Kaczorowski + Putra + kancelaria prezydenta)
    4. w saloniku nr 1 - Lech i Maria Kaczyńscy
    sądzę, że Rosjanie znają odpowiedź (nawet rodzaj alkoholu), ale na razie pozostałych potraktowali jak cywilów jadących na piknik
  • 2011-01-26 03:57 | slawek

Szybkie awanse w armi sluzbach mundurowych,czesto osbob bez doswiadczenia zawodowego.Lub przeskakiwanie stopni zawodowych.To ze Blasik utrzymal swoje stanowisko to zasluga politykow a nie jego kompetencji.
  • 2011-01-26 04:10 | Adam 2222

Dlaczego przygłupy którzy są odpowiedzialni albo sami powodują wypadki lotnicze po śmierci są odznaczani i podnosi im się stopnie ? A profesjonalistom którzy odmawiają lotów samobójczych Geniusze Narodu Polskiego z PO i PiS karają ?

• 2011-01-26 08:02 | jagat

był pasażerem - nie powinien wtrącać się do lotu
  • 2011-01-26 09:14 | leniin

hahaha brawo brawo powiem wrecz ze swietne cytuje to co napisales " ......
    W życiu widziałem zbyt wielu wysokich ranga ludzi będących idiotami, by polegać na samej randze. ....."
    Oczywiscie tu sie zgadzam w calej pelni z Twoja ocena piszesz oczywiscie o Gen.Blasiku i Lechu Kaczynskim nikt tez jakos nie moze doszukac sie " osiagniec" partyzanckich Jaroslawa Kaczynskiego. Tu trafiles w 10

Pomyliles sie jak zwykle posadzajac mnie o cytat:
    " Rozumiem,ze milujesz Tuska ( powinno byc Premiera Tuska ..nie sadzisz swego czasu miels pretensje do mnie ze pisze do Ciebie z malej litery lol no ale zdaza sie mogles zapomniec wybaczam) ,ale radze zaczac sie odzwyczajac......"
    wiec informuje mam nadzieje ze nie zapomnisz tego co napisze
    Mylisz sie nie jestem zwolennikiem PO nie popieram tej Parti dlaczego ? ot widzisz
    " Solidarnosc " a z tego motlochu wywodzi sie cala Polska " PRAWICA" Jest dla mnie FARSA.
    Demokracja Solidarnosci to ANARCHIA .
    PO razem z PiS em zrobili z Polski w Swiecie posmiewisko.
  • 2011-01-26 10:22 | tkw

do 2011-01-25 21:29 | jerry11

oczywiście, że kariera wojskowa to coś innego niż kariera polityczna. Chyba w obu przypadkach argument "kariera zbyt szybka" jest głupi, bo kariera powinna być merytoryczna, kwestia szybkości nie ma nic do rzeczy. No ale jak się chce komuś "dokopać" to każdy argument wydaje się dobry. Swego czasu Włodzimierz Lubański zagrał w polskiej reprezentacji mając 16 lat - kariera za szybka ?

pozdrawiam
  • 2011-01-26 10:33 | tkw

do 2011-01-26 09:14 | leniin

"powinno byc Premiera Tuska ..nie sadzisz swego czasu miels pretensje do mnie ze pisze do Ciebie z malej litery l"

Ja jednak widzę różnicę pomiędzy zwracaniem się do kogoś per "ciebie" a zwracaniem się go kogoś bez używania jego tytułu. Tym bardziej, że tytuł Tuska jest tymczasowy. Już niejaka "marlena" zarzucała mi brak kultury gdy pisałem "Tusk" a gdy podałem Jej przykłady z artykułu pani Paradowskiej, gdzie też pisze "Tusk" a nie "Premier Tusk", oczywiście po prostu temat porzuciła.
    Rozumiem, że zwracając się do Jaruzelskiego lub pisząc o nim używasz zwrotu "oskarżony Jaruzelski", bo taki jest jego obecny tytuł ?
  • 2011-01-26 11:44 | Calpe

Słowo w kwestii formalnej.

Są obelgi, są insynuacje i jest Generał, ale gdzie do jasnej cholery jest ten kokpit?! Może przy okazji polsko - ruskiego patroszenia polskiego generała coś sie wyjaśni, może nawet znajdzie się kokpit?
  • 2011-01-26 11:50 | Hanna

Zamiast dzisiejszej sondy nt. Ministra Klicha zaproponowałabym inną sondę. Sondę pt. czy powinno się dokonać kompleksowej oceny kadry Wojska Polskiego. Na szczęście raczej nie grozi nam wojna ale ...
  • 2011-01-26 12:00 | tkw

do 2011-01-25 20:33 | jerry11

Problem nie w opinii o Błasiku tylko w formule artykułu. Każda wypowiedź krytyczna bez podania uzasadnienia jest dla mnie paszkwilem. I nie ma to nic wspólnego z tym, czy przedmiot opisu jest "be" czy "cacy". Uważam, że "POlityka", pisząc krytycznie o Błasiku - wolno mieć o nim jak najgorsze zdanie, to wolny kraj - powinna swoją opinię uzasadnić. A napisano "Błasik zły" i 0 argumentów. Bez podawania argumentów wystarczy napisać że źli byli Hitler czy Stalin, bo to zostało już wielokrotnie uzasadnione.

Osobiście zdania o Błasiku nie mam żadnego, faceta nie znałem, na lotnictwie się nie znam, więc nie zamierzam się mądrzyć, czy był dobry czy nie. Żądam jedynie od "POlityki" by swoje opinie uzasadniała. Zauważ, że nawet kilku forowiczów podało argumenty - nawet nie jest istotne jakie to argumenty, ale że podali. Skoro "POlityka", poważne pismo zatrudniające zawodowych dziennikarzy, nie zdobyło się nawet na tyle na co było stać zwykłego amatora jakim zapewne jest przeciętny forowicz, to ja traktuję to jako świadomy zabieg redakcji - opluć i nic więcej. Nie chce mi się wierzyć, że redakcja nie wpadła na pomysł podania argumentów, pominęli je z rozmysłem. A to dla mnie jest obrzydliwe.

pozdrawiam
  • 2011-01-26 13:05 | rebel

"(...) że chłopak musiał być zdeterminowany. A skoro skończył Dęblin, musiał też być naprawdę dobry."
    "Piloci, którzy na nich latali, uważani byli za elitę. Andrzej Błasik wylatał na nich 482 godziny i uzyskał pierwszą klasę pilota wojskowego."
    "Ufny, młody chłopak. Latał nieźle. Pracowity. Na takich się stawiało."
    "(...)to dla Błasika czas intensywnego doszkalania się. Młody oficer mógł popracować nad językiem(...)"
    "W obliczu kompromitacji trzeba było postawić na kogoś rzutkiego i z językiem."
    "Mało kto wierzył, że to się uda dobrze zrobić. Wyszło lepiej niż dobrze (...)"
    "Amerykanie byli tak zadowoleni, że zaproponowali stronie polskiej skierowanie Błasika na studia w (...)"
    "Andrzej Błasik został najmłodszym generałem w Wojsku Polskim."
    "W ciągu kilku miesięcy wydano prawie 50 dokumentów wprowadzających nowe procedury. Zaczęto prace nad zmianą instrukcji organizacji lotów i regulaminem lotów (...)"
    "Błasik się nie poddawał. Małymi kroczkami walczył o zwiększenie limitów. Lobbował za pieniędzmi na zakup samolotów do szkolenia (w tym roku mamy kupić 16 samolotów szkolno-bojowych)."
    "Zaczynał rozkręcać szkolenie dla pilotów samolotów transportowych, żeby ustrzec się powtórki z Casą."
    "Usiłował przywrócić dyscyplinę."
    "Sam zaczął intensywnie ćwiczyć, schudł 12 kilo. Skrupulatnie sprawdzał, czy piloci szkolą się w obozach kondycyjnych."

To się teraz paszkwil nazywa ?
    Strach pomyśleć jak teraz wyglądają laudacje i laurki.
  • 2011-01-26 14:06 | simon 111

myślałem,że generał Roman Polko , był najmłodszym generałem
  • 2011-01-26 14:32 | Piotr Kraczkowski

Polscy piloci wojskowi to lizusy i mamisynki?

Polityka zagrala na zazdrosci srodowiska cytujac tylko opinie, ze 43 lata to zbyt mlody wiek, zbyt szybka kariera, a pomijajac, ze w NATO wlasnie zolnierzom w sile wieku powierza sie najwyzsze stanowiska. Czy Polityka napisala choc raz, ze sedzia polskiego Trybunalu Konstytucyjnego nie powinien byc nikt mlodszy niz 40 lat? Nigdy, w Polsce sedzia tego Trybunalu moze byc 20-sto letni smarkacz ze slusznymi pogladami partyjnymi - to jest dopiero problem, olbrzymi problem - nie dla Polityki. Ustawa o niemieckim Trybunale Konstytucyjnym wznacza natomiast granice wieku - tylko i wylacznie powyzej 40 lat. Wg kryteriow niemieckiego Trybunalu Konstytucyjnego gen. Blasik majac 43 lata byl jak najbardziej dojrzala osobowoscia zdolna do sprawowania kazdej funkcji w panstwie.

Polityka jednak chce poszczuc srodowisko lotnicze na gen. Blasika zarzutem, ze byl zbyt mlody, czyli ze kariere zrobil tylko za poglady, za bycie lizusem - o to chodzi, o nic wiecej. Czyz lizusowi nie nalezy sie kara? Polska jest w NATO, ale Polityce nie przyszlo do glowy, ze warto porownac wiek gen. Blasika z wiekiem generalow NATO? Przyszlo, przyszlo, redaktorzy Polityki oczywiscie wyjasnili ten wiek generalow NATO, ale zataili go przed czytelnikami, bo nie pasuje im do ich koncepcji zrobienia czytelnikow w konia. Gdyby generalowie NATO mieli z reguly po 50 lat i wiecej, to Polityka triumfalnie by to podala, a tak, to wmawia sie czytelnikowi, ze najlepszym generalem lotnictwa odrzutowego jest jakis podeszly wiekiem sklerotyk, a nie sprawny fizycznie lotnik, ktory wytrzymuje przeciazenie 10g.

Co do lansowanej przez Polityke, GW itd. i przejeta przez MAK hipotezy o katastrofie przez naruszenie "sterylnosci kokpitu", to na pewno nie wolno przeszkadzac pilotom przy ladowniu, ale czy to, ze gen. Blasik usiadl na fotelu instruktora w kokpicie mialo jakis wplyw na katastrofe? Oczywiscie, ze nie. Gen. Blasik nie wywolywal jakichs awantur, nie prowokowal dyskusji, piloci lataja z egzaminatorem na tym piatym fotelu. Jesli jednak gen. Blasik na tym piatym fotelu instruktora mialby spowodowac katastrofe, to jakim cudem brytyjski cywil, drugi pilot, wyladowal rownie wielkiego Jumbo Jeta w sytuacji gdy:

1. pierwszego pilota wyssalo przez okno, ktore wypadlo w czasie lotu, i byl w kabinie trzymany az do wyladowania za nogi - przez dwoch ludzi - z reszta ciala za oknem.
    2. drzwi kabiny wywazono i rozbito, tak ze zalegaly wielkimi kawalkami na instrumentach i dzwigniach utrudniajac prace drugiego pilota.
    3. W kabinie panowal niesamowity chaos, halas oraz groza, przedmioty lataly dookola miotane potwornie zimnym wiatrem.
    4. Wywialo karte pokladowa z kolejnoscia czynnosci, ktore normalnie musza robic dwaj piloci przy ladowaniu.
    5. W kabinie miotali sie w panice trzej ludzie utrudniajac swymi wrzaskami ladowanie drugiego pilota, ktory wyladowal jakby nigdy nic.

To autentyczny przypadek tzw. "Sterylnego kokpitu" opisany na You Tube: http://www.youtube.com/watch?v=RCCRoQ6r_5s Szukaj tez pod haslem: Ripped from the Cockpit Wg Polityki polscy piloci wojskowi natomiast to jacys malostkowi, zupelnie nie odporni na najmniejsza nawet porcje stressu ludzie, ktorzy w obecnosci przelozonego (ktory przelozony nigdy nie skrytykowal podwladnego) rozbijaja samolot ze strachu. Brakuje tylko zapewnienia Polityki, ze 90% polskich pilotow wojskowych na miejscu tego brytyjskiego cywilnego pilota, ktory pomimo horroru w kokpicie bezblednie wyladowal samolot w pojedynke, z placzem wskoczyloby stewardesie pod spodnice.
  • 2011-01-26 15:20 | Artur

A ja mam w nosie katastrofę smoleńską i generała Błasika. Życie toczy się dalej, Polska jeszcze nie zginęła póki my żyjemy. Porozmawiajmy o reformie służby zdrowia, reformie KRUS, reformie emerytur branż uprzywilejowanych, górników, mundurowych, o żłobkach, o religii w przedszkolach i szkołach, o finansowaniu katechetów z budżetu państwa, o krzyżach wieszanych w przestrzeni obiektów publicznych, o reformie i uczestnictwie finansowym państwa w "in vitro", o obecności kościoła katolickiego w polskim Parlamencie i jego aroganckim wpływie na redagowanie ustaw oraz stanowione prawa, o braku demokracji w naszym konstytucyjnie gwarantowanym "demokratycznym państwie prawnym". Rozmawiajmy o rzeczach istotnych dla naszego społeczeństwa. A nie o katastrofie smoleńskiej i generale Błasiku. Guzik mnie to obchodzi.
  • 2011-01-26 17:10 | SWIEKRA

Tak się sklada,że zdarzylo mi się za sterami samolotów dożyć zaslużonej emerytury. Ijak się można domyślać lampasów generalskich nie doświadczylem.
    Nie w tym rzecz. Rodzi się pytanie: czy bylem dobrym pilotem? Chyba nie, bo najlepsi kończą swój bohaterski lot, na kilometr przed początkiem pasa lądowania. A jak bylo z tą "marszalkowską bulawą którą caly czas nosilem w plecaku".Po zdobyciu doświadczeń by w pelni pelnić straż w obronie polskiego nieba,na moją prośbę o kontynuowaniu dalszego doskonalenia moich kwalifikacji w ASG. Mój dowódca zapytal. "Jak Ciebie wyślę na Akademię, to kto będzie trzymal bojowe dyżury?"Zrozumialem, bo bardzo kochalem latanie. W międzyczasie bez zazdrości obserwowalem "zawrotne kariery"kolegów po fachu lącznie z kandydatami na kosmonautów. Częste z tzw. negatywnego wyboru.I mechanizm gwaltownych karier funkcjonowal od zawsze.Gen. Blasika nie spotkalem. Ale czego nie mogę mu wybaczyć to faktu, że poniżyl kpt.Protasiuka
    wchodząc w jego rolę, gdy meldowal Prezydentowi RP gotowość zalogi i samolotu do lotu. A PO DRUGIE,ŻE STERCZAL NAD GLOWAMI ZALOGI GDY TA ZMAGALA SIĘ Z PROBLEMAMI,LĄDOWAĆ CZY ODCHODZIĆ..NIE POMÓGL ,NIE NAKAZAL ODEJŚĆ. Nie zachowal się w czaie przed lotem i w czasie lotu jak prawdziwy DOWÓDCA!!!
  • 2011-01-26 17:17 | liu

panie PREZESIE !!!!!....tu nie chodzi o prowadzenie samochodu, ale o odpowiedzialnosc za ludzi po konsumpcji alkoholu (ilosc nie jest wazna)!!!!!!!! jesli sobie pan (albo ja) jedzie po calej butelce wodeczki po polu, to panska (moja) sprawa . zagrazamy tylko i wylacznie sobie (jesli nas policja nie zlapie) !!!! ale jesli po jednym glebszym jest pan (ja) uczestnikiem wypadku drogowego to - niezaleznie faktycznego sprawcy wypadku - od ok 0.3- 0.4 (roznie uregulowane) jest pan (ja) zawsze uznany za winnego !!!!!!
    a pan general byl na sluzbie !!!!!
    jak ja udaje sie w podroz na groby najblizszych nie mysle o alkoholu !!!! ale to problem moralnosci - jak juz pan sam zauwaza !

uszanowania
  • 2011-01-26 17:26 | liu

skladajac raport sp.j.k. o gotowosci do lotu przejal faktycznie dowodztwo, tzn. od tej chwili pasazerem nie byl. !

a intencja tego lotu bylo upamietnienie stalinowskiej zbrodni, czy koniecznie nalezy do tego "polowka" ??????
  • 2011-01-26 17:41 | SWIEKRA

Tak się niestety w lotnictwie transportowym zrobilo, że zalogi przyzwyczaily się do lądowań przy ILS, wykorzystywaniu automatyki, elektroniki,autopilota itp. Nalot stosunkowo znaczny (uzyskany na trasach do Iraku i Afganistanu
    pilotowal tyko autopilot) a lądowań niewiele i to jeszcze z wykorzystaniem ILS.
    Tak się obu zalogom zdarzylo, że trzeba lądować przy ubogich środkach r/nawigacyjnych.Przy takich, lądowali pewnie ostatnio w szkole lotniczej, brak ciąglego treningu. Okazalo się, że byli bezradni jak dzieci.
    W trudnych sytuacjach, piloci zwykle bardzij ufają swoim zdolnościom mamualnym niż elektronice. A tego im widocznie oprócz wyszkolenia zabraklo.
  • 2011-01-26 18:07 | orzech_101

Jedna b. istotna sprawa: ciała gen. Błasika NIE znaleziono w kokpicie. Stąd twierdzenia, że w nim zginął są całkowicie nieuprawnione.
  • 2011-01-26 19:10 | Geist

Jaki paszkwil? Ty chyba paszkwila na oczy nie widziałeś, że takie rzeczy wypisujesz.
    To artykuł o przebiegu kariery dowódcy sił powietrznych, sprawnie napisany i wyważony.
  • 2011-01-26 19:25 | leniin

poraz kolejny udowodniles ze nie masz zielonego pojecia o temacie ktory "dyskutujesz" artykul jest o BLASIKU i tylko ON tutaj jest obiektem kazdego wpisu Z UPOREM PISOWSKIEGO MANIAKA wrzucasz tutaj Tuska, rozumiem to przeciez " taktyka " calego ugrupowania ktory reprezentujesz Jarek Kaczynski tez z uporem maniaka obarcza wina za katastrofe PILGRZYMKI ....KANCELARIE PREMIERA zapominajac zupelnie o tym ze to Kancelaria Prezydenta Lecha Kaczynskiego przygotowywala ten lot i byla za niego odpowiedzialna.
    " POLITYKA" to nie tygodnik dla dzieci zacznij czytac " Goscia Niedzielnego" tam znajdziesz jestm pewien wlasciwe formum na ktorym bedziesz gwiazda tutaj zenujesz swoim " intelektem"
  • 2011-01-26 21:18 | ewkas

orzech 101

Jak najbardziej znaleziono !
  • 2011-01-26 22:33 | Alice

Dla mnie nie wygląda to za dobrze. Facet zrobił karierę o wiele za szybko, nigdzie nie zagrzał miejsca tak naprawdę. I wygląda na to, że to głównie dzięki znajomości angielskiego tak awansował.
    Szkoda, że nie uczył się rosyjskiego :(
  • 2011-01-27 00:40 | Marek

Obrzydliwość.Boga nie macie.Boga nie znacie.Ukarać autora
  • 2011-01-27 01:33 | zwyklak

Przeczytalem wszystkie komentarze dosc uwaznie. 3/4 z nich nie powinny sie w ogole tutaj znalezc, gdyz nie dotycza tematu artykulu.
    Zastanowil mnie bardzo madry wpis "SKWIEKRY". Madrosc w formie i wieeeele do "przeczytania miedzy wierszami". Moze ci z tych tutaj, ktorzy wypisuja brednie porownujac zawodowych zolnierzy z zawodowymi politykami czy chocby urzednikami przeczytaja jeszcze raz wpis SKWIEKRY.
  • 2011-01-27 03:33 | Pies

Człowieku wołami Ci to trzeba napisać? Nie rozumiesz co mówi Targosz, skoro bardziej subtelne formy przekazu do Ciebie nie przemawiają?
  • 2011-01-27 03:35 | Cola

Czytałeś raport MAK?
  • 2011-01-27 03:37 | Olo

Jaką złą decyzję podjął Błasik? Całe mnóstwo skoro doszło do takiej katastrofy w podległej mu jednostce.
  • 2011-01-27 03:40 | domino

Jak to nie ma znaczenia. Oficer, w mundurze, na służbie? Nie ma znaczenia? A odkąd to zmienił się regulamin służby, chyba, że generała Błasika nie obowiązywał.
  • 2011-01-27 09:43 | tkw

do 2011-01-26 13:05 | rebel

Artykuł jest sprytnie skonstruowany, w starym dobrym PRL-owskim stylu. "Dobry ale ..." "słusznie lecz ..." "chwalebnie jednakże ...". A gdy przechodzi do czasu gdy Błasik zajmował stanowisko szefa lotnictwa - już tylko "źle", schemat "jako dziecko był ładnym chłopczykiem, niestety jako dorosły był zły". I to "źle" już bez konkretnych argumentów dotyczących tego, jak dowodził a nie tego czy schudł czy nie. Sam zabieg chwalenia za schudnięcie ma wytworzyć wrażenie, że za nic innego chwalić się nie da - wniosek: merytorycznie zły. To są takie dziennikarskie techniki, wcale nie trzeba walić otwartym tekstem.
    Chyba zgodzisz się, że wydźwięk artykułu jest jednoznaczny - Błasik nie nadawał się na dowódcę wojsk lotniczych, nawet chyba większość na tym forum tak to odczytała. I być może jest to teza słuszna, jednak dla mnie teza bez dowodu jest paszkwilem.

pozdrawiam
  • 2011-01-27 11:12 | rebel

@tkw

Dowody są powszechnie znane, nie trzeba ich więc przytaczać wprost.
    Jeden dowód spadł w Smoleńsku. Drugi w Mirosławcu. Trzeci w Szadłowicach. Czwarty w Babich Dołach. To nie wszystko. Tych dowodów jest więcej, licząc samego generała 121.
    Nawiązań do katastrof w artykule nie brakuje.

W podanych cytatach nie występują "ale", "lecz", "jednakże" innych spójników tego typu również nie ma. Może u Ciebie wzmianka o schudnięciu wytworzyła takie wrażenia. U mnie wręcz przeciwnie, człowiek wymagał od siebie tego samego co od innych, potrafił ciężko pracować, miał determinację i umiał osiągnąć cel.

• 2011-01-27 12:58 | awiator

Dlaczego nie wypowiadają się na temat Pana Błasika fachowcy z dziedziny medycyny sądowej?. Znam osobiście przypadek kiedy w katastrofie lotniczej zginął jeden z członków załogi. Po badaniach wykryto obecność alkoholu w krwi. Medycyna zna przypadki wytwarzania alkoholu przez organizm w sytuacjach stresowych. Znając okoliczności jednej i drugiej katastrofy uważam, że mogło to być przyczyną. Wiem, ze w pierwszym przypadku ten, który zginął , ginął z pełną świadomością nie mając wpływu na przebieg zdarzenia.
  • 2011-01-28 21:55 | jerry11

"Medycyna zna przypadki wytwarzania alkoholu przez organizm w sytuacjach stresowych."

Czy moge prosic o jakiekolwiek (medyczne, lub szerzej, naukowe) zrodlo powyzszej informacji?
  • 2011-01-31 11:13 | astrotaurus

" Tytus
    Zamiast komentarza - polecam lekturę rozmowy red.Roberta Walenciaka z płk Robertem Latkowskim, instruktorem-pilotem, byłym dowódcą 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego (1986-1999), opublikowanej w PRZEGLĄDZIE Nr 4 (578) z dnia 30 stycznia 2011 pt: "Wszystko teraz zwala się na pułk". Cyt: "Nie daj Bóg, gdyby sprawę katastrofy wzięła w swoje ręce jakaś komisja międzynarodowa, bo skompromitowałaby nas. Zapytaliby:co wyście zrobili?" "

A ja dodam świeży (31.01) artykuł w NIE:
    **„Lampasy wiodą do nieba” – Maciej Mikołajczyk o coraz bardziej prawdopodobnej winie generała Błasika w sprawie wypadku w Smoleńsku. Nowe hipotezy, nowe fakty, nowe tropy dla prokuratury i komisji wyjaśniającej okoliczności wypadku rządowego Tu-154.**

• 2011-02-06 12:51 | Woziwoda

Skąd ta brednia? Przecież wiadomo, że Rosjanie najpierw przebadali wszystkie szczątki w mundurach lotniczych w kokpicie a dopiero później była identyfikacja i okazało się, że jedynie w zwłokach Błasika wykryto alkohol.
  • 2011-02-06 12:53 | Woziwoda

To podaj jeszcze:
    - jak długo syntezuje sie w organiźmie alkohol w sytuacji stresu
    - jak długo utrzymuje się
    - dlaczego tylko Błasik mógł być zestresowany
  • 2011-04-10 21:08 | julita

Moj tata znał Pana Blasika kiedy slużyl w Jednosce Wojskowej w Świdwinie.Sluzyli razem jednoczesnie-roznica polegala na tym,gdyz moj tata byl odpowiedzialny za samoloty Su-22 oraz lotnisko.Rowniez znal Pana Andrzeja Andrzejewskiego.To co o nich sie mowi,wydaje opinie-to skandal!!!Prosze nie wydawac opinii o poległych,nie mowic,że byli pod wplywem alkoholu.Jedynie o co mozna NASZE spoleczenstwo prosic-to o modlitwe!!!W tej katastrofie nikt nie byl winien........Bog tak chcial,by odeszli-bo ich potrzebował!!!!!