Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Rozmowa z premier Finlandii

(3)
Mari Kiviniemi w rozmowie o relacjach z Rosją, pragmatycznej polityce oraz sile fińskich kobiet.
 • 2011-01-31 22:09 | Adam 2222

  Komunizm i komunistka jak Boga kocham, nie opluła Rosjan, MSZ Sikorski powinien wpisać na swoja Czarna Listę państw i osób niezdekomunizowanych.  " Finlandia powinna mieć się na baczności, jeśli idzie o zagraniczne inwestycje.",
  "nie znaleźliśmy powodów, aby starać się o wstąpienie do Sojuszu Atlantyckiego",
  "Chcemy jednak podnieść kwestię wzajemności", "Prezydenci i premierzy spotykają się regularnie dwa razy do roku. Ostatnio widziałam się z Putinem w grudniu,"
  "Nie spieraliście się o Gazociąg Północny?
  Nie. To dla nas nie była w ogóle kwestia polityczna"

  Większość ministrów w pani rządzie to kobiety. Macie silną pozycję w Finlandii. Fińskie kobiety w porównaniu z kobietami z innych państw europejskich bardziej uczestniczą w życiu zawodowym. Pracują na cały etat. Umożliwiają im to szkoły i system opieki zdrowotnej. W każdej szkole są stołówki. System opieki nad dzieckiem umożliwia pełne uczestnictwo kobiet w życiu zawodowym. Także system szkolnictwa kładzie nacisk, aby obie płcie miały dostęp do dobrego wykształcenia, bez dyskryminacji. Ale nie jest pani zwolenniczką wprowadzania parytetu na listach wyborczych?
  W odróżnieniu od wielu krajów, gdzie głosuje się na listy,
  w Finlandii głosuje się na osobę.
  Dlatego jest trudniej o równowagę płci w parlamencie. Staramy się jednak zagwarantować równą liczbę kandydatów, tyle samo kobiet co mężczyzn. W mojej partii 40 proc. kandydatów stanowią kobiety, a 60 proc. mężczyźni. Od 2003 r. obowiązuje w praktyce zasada: w rządzie połowa kobiet i połowa mężczyzn.
 • 2011-02-08 12:41 | antysolidaruch

  Re:Rozmowa z premier Finlandii

  Czy dziennikarzyna chce rozpoczac wojne finsko-rosyjska? Artykul powinni przeczytac "prawdziwi" Polacy, przesiaknieci rusofobia do szpiku kosci.
 • 2013-01-06 02:32 | Eterna

  Re:Rozmowa z premier Finlandii

  Kiedy w Polsce beda tacy politycy .......plakac sie chce , bo chyba nigdy . Jak nie rusofob to antyfaszysta urojony a jak nie to inny debil . Pozostali nam tylko , Tusk , Kaczynski , Rydzyk i cala ta zgraja idiotow . Jak to dobrze ze juz 30 lat nie mieszkam w tym kraju .