Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

To nie jest przypadek

(9)
2011-02-10 14:35 | tkw
Za onet.pl:
"
O zdziczeniu języka debaty i nieusprawiedliwionej agresji werbalnej wobec inaczej myślących, najczęściej zwolenników PiS - napisali naukowcy poznańskich uczelni. Poparli tym samym głos kolegów z UW, którzy wystąpili w środę "w obronie prawdy" w polskiej debacie.

W tekście opublikowanym w środę w "Rzeczpospolitej" grupa naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego napisała m.in.: "Ostatecznym sposobem obrony przed Prawdą jest metoda publicznego ośmieszania, kąśliwych uwag na temat wyglądu, nazwiska, lapsusu językowego, miny itp. co odciąga uwagę od meritum (...) W taki sposób postępowano m.in. z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. Nie było końca karykaturom, »śmiesznym zdjęciom«, uszczypliwościom z reguły na żenującym poziomie".

Zdaniem autorów tego manifestu: "niektórzy uczestnicy debaty publicznej są eliminowani z merytorycznej dyskusji wyłącznie z powodu etykietek nadanych im wcześniej przez zawiadujących mediami".

Kolegów z Warszawy poparli naukowcy z Poznania zrzeszeni w Akademickim Klubie Obywatelskim im. Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu (AKO). Klub powstał w styczniu, zrzesza głównie profesorów poznańskich uniwersytetów.

"Zgadzamy się z opinią o zdziczeniu języka debaty, o nieusprawiedliwionej nigdzie, a zwłaszcza w takich miejscach, jak uczelnie, agresji werbalnej wobec inaczej myślących, najczęściej zresztą wobec zwolenników Prawa i Sprawiedliwości oraz tych wszystkich, którzy bezkompromisowo szukają prawdy o katastrofie smoleńskiej. Zgadzamy się z diagnozą, że to niechęć do prawdy bądź też strach przed nią eliminuje zarówno to centralne, jak i wiele innych ważnych zagadnień z przestrzeni otwartej dyskusji" - napisali naukowcy z Poznania w oświadczeniu przekazanym PAP.

"Podobnie jak nasi koledzy z Uniwersytetu Warszawskiego (...) obserwujemy, że zarówno w życiu wewnątrz uczelni, jak i w debacie publicznej coraz mniej niezależnego myślenia i wymiany należycie uargumentowanych poglądów, a coraz więcej piętnowania adwersarzy, etykietowania czy - co dodajemy od siebie - wyszydzania, naruszającego godność osoby ludzkiej" - napisali.

Celem AKO jest upowszechnianie nowoczesnego patriotyzmu i promowanie spuścizny Lecha Kaczyńskiego. Akademicki Klub Obywatelski powstał w styczniu. Obecnie liczy ponad 140 osób. Ponad 80 z nich to profesorowie różnych poznańskich uczelni i Polskiej Akademii Nauk.
"

TKW:
1. nie znam tych ludzi, ale cieszę się że potwierdzili to co piszę na tym forum od dawna - kampania anty-PISowska i anty-Jarosławowa jest znacznie brutalniejsza niż kampania PIS przeciw PO.
2. warto zwrócić uwagę na równoczesne pojawienie się krytyki PO i Tuska w różnych mediach i przy różnych okazjach. Taka jednolitość nigdy nie jest przypadkiem - tak jak kampania anty_PIS była sterowana tak teraz też jest sterowana.
  • 2011-02-10 15:15 | Sławomir Osiński

Re:To nie jest przypadek

No i co w tym dziwnego,że dwa,związane z PiSem środowiska akademickie,powtarzają znaną,szerzoną przez piarowców PiSu śpiewkę,o rzekomej, "nieusprawiedliwionej agresji werbalnej wobec inaczej myślących, najczęściej zwolenników PiS ".
    Ludzie ci ,zachowują się jak ten facet,który rzucił innego na glebę,wziął go na glany i krzyczy w niebo głosy, -ratunku,ratunku,biją mnie.
    Zasadę tą PiS zaczął stosować począwszy od wygranych wyborów w 2005 r.
    Wymyślili wtedy:atak,brutalny atak,wściekły atak na PiS.
    Powtarzają to do dziś w myśl reguły,że wyborcy lubią głosować na pokrzywdzonego.
    Ale "lud",już po raz piąty z rzędu udowodnił,że "nie jest ciemny i tego nie kupi".

pozdrawiam
  • 2011-02-10 16:50 | Prezes

Ciekawe czy gdzieś w internecie jest lista czŁonków tej politycznej organizacji. Najlepiej z adresami i telefonami :-)
  • 2011-02-10 17:25 | tkw

do 2011-02-10 15:15 | Sławomir Osiński

Ja nie usiłuję Ciebie przekonać, na forum to jest niemożliwe, nie znam takiego przypadku. Ale odnotowuję kilka ciekawych mechanizmów:

1. gdy ktoś mówi coś, co nam się nie podoba - wtedy "stronnicze", wtedy autorytet tytułów akademickich się nie liczy. Idę o zakład, że gdyby powiedzieli odwrotnie - i Ty i inni na tym forum zaraz zaczęliby pisać "oto mamy obiektywną ocenę tego wrednego PIS". Twoja wiara w czystość PO to naiwność, jak pisałem - Tusk to mściwy sukinsyn - i nie pisałem tego bezpodstawnie.

2. W przypadki Ciebie trochę mnie dziwi, że nie widzisz sterowania tymi opiniami. Tak jak przez ponad 3 lata sterowano opiniami wg schematu "PIS zły PO dobra", tak teraz steruje się innymi opiniami. Jak już pisałem - Tusk został poświęcony, nadchodzi czas Schetyny i Komorowskiego, Komorowski - jak pisałem - uzyskał niezależność od Tuska a w polityce lojalności nie ma.

3. to co się teraz wylewa w sprawie uprawiania polityki przez PO, to musiało się kiedyś wylać. Nie ma nic za darmo.

4. co do ludu - jednak w ostatnich wyborach "lud BYŁ ciemny i to zaczął kupować", używając Twojego określenia. Zajrzyj sobie na stronę Państwowej Komisji Wyborczej i sprawdź wyniki wyborów samorządowych - pomiędzy PO i PIS był remis. A to było zanim zaczęły wychodzić na jaw brudy w PO. Więc 23.10 będzie gorzej dla PO a lepiej dla PIS.

5. polityka ma swoje prawa i nie należy o tym zapominać. Jak kiedyś pisałem - władza deprawuje a władza absolutna deprawuje absolutnie. Twoja wiara w dobroć PO jest zaiste naiwna. Być może przyjdzie na jesieni Jarosław i wtedy jego władza też będzie deprawować, ale różnica pomiędzy nim a Tuskiem czy Schetyną jest taka, że Jarosław ma idee i nie boi się ich realizować a PO tylko trwa przy władzy. Czy będzie lepiej ? Nie wiem, mam nadzieję, że rząd PIS (jeśli powstanie) zacznie coś robić konkretnego, bo grozi nam bankructwo - to nie żart.

pozdrawiam
  • 2011-02-10 18:17 | Sławomir Osiński

Twoja opinia o mojej wierze w czystość PO,jest błędna.Nie wybierałem nikogo z PO,ani w 2005, 2006r.,ani 07,09.W ostatnich, prezydenckich, dopiero w 2 turze.Owszem w samorządowych,tak,ale te rządzą się innymi prawami.
    Nie mogę jednak znieść,gdy atakujący,stawia się w roli ciemiężonego,i swoim przeciwnikom zarzuca stosowanie metod,którymi sam się posługuje.A to częściej dostrzegam w wypowiedziach posłów PiSu,niż u innych polityków.
    Nie podzielam Twojej wiary w skuteczność ewentualnego rzadu PiSu,czy w grożące nam bankructwo.Uważam,że w obecnej sytuacji,rząd radzi sobie całkiem dobrze.

pozdrawiam
  • 2011-02-10 18:28 | tkw

do 2011-02-10 18:17 | Sławomir Osiński

1. No to jestem pozytywnie zaskoczony, że nie uległeś propagandzie PO.
    2. Czy PIS jest atakującym ? W tej kwestii jeden z nas nie przekona drugiego. Tyle, że właśnie teraz pojawia się coraz więcej opinii i faktów potwierdzających to co mówiłem - o wiele ostrzejsza kampania idzie od PO do PIS niż odwrotnie. Ty dostrzegasz więcej u polityków PIS bo masz do PIS stosunek negatywny, więc to zrozumiałe.
    3. Co do skuteczności rządów PIS - w ostatnich latach to PIS obniżył podatki i zmniejszał deficyt. Więc przeszłość przemawia za PIS a nie za PO.
    4. Nie grozi nam bankructwo ? Ale dostrzegasz, że praktycznie wszyscy liczący się ekonomiści biją na alarm ? I są to ekonomiści bynajmniej nie z jednej szkoły ?
    5. Rząd PO radzi sobie dobrze ? - coraz mniej ludzi się z Tobą zgodzi, coraz mniej ...

pozdrawiam
  • 2011-02-10 20:36 | dziadek 2

"nieusprawiedliwionej agresji werbalnej wobec inaczej myślących, najczęściej zwolenników PiS" nie tylko ale wobec innych partii i polityków.
    "Ostatecznym sposobem obrony przed Prawdą jest metoda publicznego ośmieszania, kąśliwych uwag na temat wyglądu, nazwiska, lapsusu językowego, miny itp. co odciąga uwagę od meritum (...) W taki sposób postępowano m.in. z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. Nie było końca karykaturom, »śmiesznym zdjęciom«, uszczypliwościom z reguły na żenującym poziomie".
    Święta prawda, bo najłatwiej jest kogoś ośmieszać wraz z jego rodziną, to oznacza jedno bardzo niski stan kultury osób tak traktujących innych i musi ta osoba lub osoby zdawać sobie sprawę że kij ma dwa końce i że jego też tak inni potraktują.
    Nie jestem zwolennikiem żadnej z obecnych partii ale nie toleruję takiego zachowania nawet wobec tych z którymi się nie zgadzam. Uważam że takie zachowanie się polityków z PO na czele z jej liderem oraz innych osób z innych partii, nie licuje z pozycją jaką te osoby zajmują. Tacy ludzie hańbią siebie, swoje rodziny i cały naród wobec całego świata.
  • 2011-02-10 21:49 | Prezes

A kto zachowuje się jak obrażony chłopczyk w piaskownicy ?
    Kto od ponad pół roku ustawicznie próbuje delegitymizować
    demokratycznie wybranego prezydenta ?
    I to jest zachowanie na poziomie ?

W US of A społeczeństwo jest nie mniej spolaryzowane niż w Polsce,
    ale republikańscy reprezentanci podają ręce swoim demokratycznym kolegom
    i przychodzą na spotkania do Białego Domu.
    W Polsce brak kultury jest po obydwu stronach, ale to leader PiS-u reprezentuje zakompleksioną prowincjonalność.
    PiS bardzo dużo by zyskał, gdyby pozbył się Kaczyńskiego.
    To jest człowiek, który nic dobrego dla Polski nie zdziała.
  • 2011-02-11 11:39 | dziadek 2

O jakich wyborach demokratycznych mówisz o akcji w stylu obrzucenia błotem rywala i kupowaniu głosów jak np. w Wałbrzychu.
    Dla mnie tacy ludzie dochodzący w taki sposób bez zachowania kultury do władzy nie maja żadnego poszanowania i ja nie nie zgadzam się na takich ludzi w władzach naszego/mojego kraju Ojczyzny. Bo tacy ludzie hańbią mnie i mych rodaków wobec całego świata.
    Dlatego powiem otwarcie : PRECZ Z KOMOROWSKIM I TUSKIEM, PRECZ Z PO