Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Populizm zdobywa władzę nad światem

(54)
Widmo krąży po zachodniej demokracji. Widmo populistycznego rokoszu przeciwko elitom.
 • 2011-02-18 02:52 | Dana

  bo tak demokracja obłudna , aż do wymiotów

  Widmo rabacji krąży po Europie , bo ten rodzaj demokracji produkuje Berlusconi'ch i Bierezowskich , a reszta zepchnięta na pozycja kibola i szalikowca , którzy mogą im kibicować w ich harcach. Polskie wydanie tej "demokracji" produkuje fałszywych "świętych" wawelskich i tworzy medialnych "patriotów" Telewizji Trwam trzymanych pod kloszem mgły znad Smoleńska. Takie postacie jak Macierewicz , ten polski "demokrata" może się tylko przyśnić w upiornym śnie. Obłuda i fałsz tych guru "demokracji" przegląda się w lustrze internetu, a tam widzi portret Doriana Grey'a.
  Banki kolonizują słabe narody Europy i czynią z nich podległe im gubernie. Taki jest obraz transformacji, 20 lat po cudzie odzyskania niepodległości, który zmienił się w cichy "cud" utraty suwerenności.
 • 2011-02-18 10:44 | asde

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  i jak zawsze wykształceni i obiektywni dziennikarze wiedzą dobrze co jest dobre dla obywatela, bo przecież każdy wie zwykły człowiek nie wie co jest dla niego dobre i dlatego trzeba za niego myśleć.
  Uważam, że tzw. ruchy populistyczne są reakcją na lansowany przez media powszechny liberalizm, który miał nam dać dobrobyt. Niestety ludzie żyjący w ubóstwie a tych jest coraz więcej, szukając możliwości poprawy swojego życia szukają odpowiedzialnych za swoje położenie czyli wspólnego wroga.
 • 2011-02-18 10:45 | Joanna Kopytowska

  wybryki chuliganów

  Te rokosze to wybryki chuliganów politycznych , czysta destrukcja , rzadko głos ulicy nie przełożony na kartki wyborcze ma większe znaczenie a czesto jest po prostu wykorzystywany do celów osób którzy na plecach tłumu przejmują władzę ,mnie niepokoi od dawna co innego w obyczajach politycznych Europy i Ameryki ,to dobre czasem wyrafinowane prawo i barbarzyństwo realnych postaw , Zachód przez stulecia dopracował się cywilizowanego prawa i coraz mniej cywilizowanych obywateli, którzy to prawo omijają i lekceważą na tysiące sposobów
 • 2011-02-18 11:15 | Slawczan

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Schorzeniami trapiącymi Europę i szerzej Zachód są telekracja i obecna wersja kapitalizmu. Po upadku komuny zniknął straszak w postaci demokratycznego wyboru komuchów do władzy. Kapitaliści zrozumieli ,że zniknęły granice wyzysku i łapczywości. Więcej i więcej jak mam tyle samo co w zeszłym roku to znaczy ,że to strata.Ludzie są zwyczajnie rozwścieczeni widząc bankierów inkasujących olbrzymie prowizje przy jednoczesnym spałacaniu przez CAŁE społeczeństwo strat wygenerowanych przez ich chciwość.Gdy były zyski to były prywatyzowane straty są spłacane przez całe społeczeństwo? Politycy stanowiący kiedyś wyrazicieli oczekiwań społecznych są obecnie lokajami najzamożniejszych.Bez znaczenia lewica czy prawica. Na to nakłada się populim neoliberalny suflowany społeczeństwom przez kontrolowane prez wielki kapitał mass media - czyż Tea Party nie głosi haseł idealnie zgodnych z oczekiwaniami wielkich korporacji? a niekoniecznie korzystnych dla nich samych?
  Na to nakładają się patologicne postacie politykierów głoszących co raz bardziej hardcorowe hasła byle popłynąć na fali gniewu społecznego i dorwać się do koryta. Potem zapominają o tym co głosili (czasami na szczęście) i jedynym ich osiągnięciem są wyborcy żyjący w przeświadczeniu ,że znowu zostali oszukani,jeszcze bardziej wkurzeni. Telewizja to wkurzenie dynamizuje i daje trybunę kolejnemu dewiantowi.
  Najlepszy przykład u nas w Polsce przerabiamy - za rządów prosocjalnego pisu obniżono podatki najzmożniejszym wynikiem czego był dziura budżetowa wys ok 40mld zł. By ją załatać nikt nie ośmiela się przywrócić poprzedniej stawki - uznano ,że lepiej byśmy wszyscy wspólnie spłacili debet. Tak jest na całym świecie.
  Wszędzie szuka się się winnych zastęczych: ,,imgranci", ,,terroryści", ,,agenci" itp a raje podatkowe? Ani słowa, a relokacja produkcji - wynikiem której śą krociowe zyski najzamożniejszych(zwykle także nie płacących podatków)i niszczenie populacji wypłacalnych podatników i konsumentów (gdyż zwykle relokowane miejsca pracy są zastępowane marnie płąatnymi stanowiskami w usługach). Czyli de facto strata podwójna.
 • 2011-02-18 11:23 | PAK

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  "Alienacja władzy" -- ile razy słyszałem tę samą śpiewkę -- "rząd nas nie reprezentuje, rządzą nami jacyś biurokraci, na których decyzje i wybory nie mamy wpływu".
  Zapewne zachodnioeuropejscy populiści, nasi przeciwnicy "salonu" i Tea Party by się w tym głosie złączyli, choć zdrową przeszłość, na której chcą się wzorować postrzegają inaczej.
  Nie znam rozwiązania. Najłatwiej celować w łącznika między politykami a społeczeństwem, czyli w jakość przekazu medialnego. Ale nie wiem, czy takie wskazanie cokolwiek wnosi.
 • 2011-02-18 11:31 | Obywatel Stefan

  Demokracja vis Pełzające wojenki

  Demokracja przedstawicielska, oparta na mądrości obywateli to utopia, jak pokazała wydarzenia transformacji.Społeczeństwa, państwowości dla funkcjonowania potrzebują trwałych struktur - wojska, rządu, uczelni (!), administracji. Podstawą struktur są procedury (na procedurach jest budowana UE, a poprzednio był budowany blok radziecki !)
  Takie systemy potrzebują korekt, okresowych dekonstrukcji. Wcześniej w tym celu służyły wojny, teraz okazuje sie, że okresowe wybory już mogą nie wystarczyć.
  Może więc społeczeństwo ujawnia nową osobowość, w opozycji do wojujących polityków, też chce toczyć swoje wojenki.
  Może będziemy mieli do czynienia z pełzającą wojną społeczną,ciągłym cyrkiem gladiatorów, widowiskiem, nawoływaniem do zwarcia.
  Powoli zapomnimy o ideałach demokracji, na wojence jest ciekawiej no i można dużo zdobyć ...

  Obywatel Stefan

 • 2011-02-18 12:02 | dziadek 2

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  To prawda był komunizm w połowie krajów europejskich, zachód bał się że komuniści i ich wytłuką to liczyli się z narodem. Dlatego tak ochoczo pomogli solidarności i innym krajom europejskim z pod znaku sierpa i młota. Ale nie za darmo a narody w tych krajach zostały oszukane a na koniec są okradane. Mało tego narody krajów zachodnich, tracą teraz wszelkie przywileje. I nie prawda jak pisze pani Dana wymieniając z imienia i nazwiska ze to przez nich nie prawda bo wini są wszyscy politycy ostatniego 20 lecia od momentu upadku komunizmu w naszym kraju. Każdy kto próbuje jednych wybielać lub kłócić się kto więcej kto mniej, to albo świadomie lub nie, manipuluje historyczną rzeczywistością, prawdą. Każdy polityk z ostatnich 20 lat patrzył nie o to co będzie miał nasz kraj i naród, tylko co on będzie z tego miał. Taka jest prawda i to się dzieje nie tylko w naszym kraju ale w całej Europie i na całym świecie. Widać po formie i charakterze artykułu że autor kpi sobie z tych co stają do walki z nędzą w swym własnym kraju. A cóż to za przestępstwo, i hańba domagać się lepszego bytu w własnym kraju. Czy to jest przestępstwo jeśli w danym kraju jest bezrobocie a mimo to rząd w imieniu posiadaczy fabryk ściąga łamistrajków z Azji czy Afryki czy bliskiego wschodu. Po co aby było jeszcze większe bezrobocie, aby odebrać należne przywileje pracownicze. A sami zgarniają po od 80 do 90% dochodu narodowego w zależności od kraju. I to uważa się za normalne, demokratyczne, sprawiedliwe, bo jest wolność itp.. Nie ma jak bezczelna propaganda mająca za zadanie, oczernić i wykpić tych co walczą o przyszłość swego narodu. Globalizacja wmawia nam że prędzej czy później ona nastąpi bo nie am innego wyjścia. To nie prawda globalizacja nie oznacza lepiej dostatniej dla narodu jedynie dla garstki właścicieli. Znowu stara metoda wmawianie nam że globalizacja do cacy a ruchy narodowościowe to be.
  Autor poruszył temat że co niektórzy nawołują do usuwania obywateli krajów arabskich wyznawców islamu, i jest świecie oburzony takimi postawami. A pytam się czy zgadza się aby zaproszony dość do jego domu, przeją jego dom i jego dochody. A jego samego spychał na tor boczny chyba że przyjmie jego wiarę. Zapomina Autor kto jest u kogo i kto jest gospodarzem a kto gościem.
  Proszę jedźcie do Sudanu lub innego kraju islamskiego np. Arabii Saudyjskiej, Emiratów i spróbujcie tam się oficjalnie modlić, lub wybudować kościół. Po ogłoszeniu dziś takich zamiarów, jutro by waz martwego znaleźli. A tamtejsze władze jeszcze sprawę by zatuszowały. Albo jedźcie oficjalnie mięso wieprzowe tamtejsi tubylcy by z odrazą na was patrzyli. Przecież do niektórych krajów arabskich, nawet kobiet nie puszczają jeśli są same a i wtedy muszą zachować się tak jakby islam wyznawały.
  Nie dajmy się w dalszym ciągu ogłupiać i rolować walczmy o swój kraj naród to nam zaprocentuje w postaci lepszego jutra bytu nas i naszej rodziny oraz oraz naszych dzieci.
 • 2011-02-18 12:03 | Karol89

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Domyślam się, że to może wkurzać że młodzi uczą starych a powinno być odwrotnie:). Jednak to nie "Tango" Mrożka, to się dzieje na prawdę. Żyjemy w epoce komputerów, świat wirtualny będzie niedługo prawie taki sam jak prawdziwy, trochę się boję takiego świata. Ja myślę że człowiek jak każdy organizm broni się podświadomie z zagrożeniami, nie wiem z czym walczą i o co ludzie którzy nawołują do agresji, ale wiem że coś robią i jest z kim ewentualnie walczyć czy przyłączyć się. Ciężko żyć w każdym ustroju kiedy nie żyjemy wg. zasad moralnych, czy etycznych.Myślę że we współczesnej demokracji, współcześni populiści jednak są potrzebni bo gdyby ich nie było to byśmy po prostu zwariowali.
 • 2011-02-18 14:42 | tkw

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Życie społeczeństw odbywa się od tysięcy lat w cyklu - rewolucja (mniej lub bardziej krwawa) - intensywne krótkie zmiany (w tym czasem gilotyna) - stabilizacja - kostnienie i umocnienie się nowych władców - narastające rozwarstwienie pomiędzy władcami a spychaną na "pustynię" masą - kolejna rewolucja.

  W Europie Zachodniej mamy już 60 lat od ostatniej rewolucji. Bolszewizm w Rosji to była rewolucja - tego nikt nie kwestionuje, ale faszyzm z Niemczech też był rewolucją wbrew pozorom, to my w Polsce patrzymy na nazizm jako na ruch zaborczy wobec nas i innych narodów. W rzeczywistości to była rewolucja, tyle, że jej beneficjentami mieli być głównie "aryjczycy".

  Po wojnie były duże zmiany, w latach 60-tych zaczęło to w Europie i USA zamierać i kostnieć. Teraz mamy zamkniętą kastę polityków czasem już w trzecim pokoleniu w jednej rodzinie. Rządzą de facto najbogatsi a szczególnie ci, co mają w ręku telewizję. Demokracja i wybory to fasady pozbawione treści. Już dawno biznes dogadał się z polityką i wzajemnie "ręka rękę myje" - bogaci stają się jeszcze bogatsi, biedni przekazują swoją biedę swoim dzieciom a obecnie wnukom i prawnukom. Biznes czasem jawnie bierze się za politykę (ostatni Bielecki czy Berlusconi), politycy po odejściu z polityki są wynagradzani przez biznes za zasługi (w Polsce Walendziak pracuje dla Krauzego, były kanclerz Schroeder buduje gazociąg pod Bałtykiem). Ponoć mamy kryzys światowy a warto zwrócić uwagę za wzrost majątków najbogatszych, oni nadal bogacą się w przeciwieństwie do bezrobotnych - gdyby do oficjalnego bezrobocia w Polsce dodać tych, którzy wyjechali - bezrobocie byłoby ogromne. Tylko w internecie jeszcze tego nie widać, ci wykluczeni w internecie nie wypowiadają się - ci co zginęli jakiś czas temu w busie zapewne na forach głosu nie zabierali. Więc obraz jaki jest necie to obraz fałszywy, najbliższa okazja by go zweryfikować za pół roku. I moim zdaniem pogłębiająca się bieda i bezrobocie
  znajdzie swój oddźwięk przy urnie wyborczej.

  Myślę, że obecne wylanie się kryzysu finansowego to wstęp do nowej rewolucji, tym razem iskra wybuchła w krajach islamskich, gdzie w sumie schemat jest podobny - chyba że ktoś twierdzi na serio, że Mubarak odłożył z pensji 70 mld. $, co podały media. Powszechność kłopotów pozwala przypuszczać, że tym razem nie da się tego załatać. A w Polsce, kraju raczej biednym, prawdziwy krach dopiero przed nami, jak to mówią - w życiu nie ma nic za darmo. Długi trzeba spłacać.

  Polacy mają stosunek do rzeczywistości generalnie na dwu biegunach. Jeden - to biegun reprezentowany przez PIS wyrażający pogląd, że jest bardzo źle i grozi nam katastrofa. Drugi biegun jest reprezentowany przez PO - jest cool a będzie jeszcze lepiej. Moim zdaniem ma rację Jadwiga Staniszkis, że ludzie w większości mają skłonność do myślenia życzeniowego (wishfull thinking, Wańkowicz nazwał to "chciejstwem") - gdy coś nie odpowiada ich chęciom wolą udawać, że tego nie ma, to jest najogólniejsza postawa twardych zwolenników PO - można im podnosić podatki, zabrać przyszłe emerytury a i tak będą twierdzić, że PO jest cool. Ale coś mi się wydaje, że bezrobotni i ci, którym banki (czytaj: najbogatsi) zabiorą ostatnią koszulę za długi na PO głosować nie będą. Bezrobocie w marcu ma przekroczyć 14%.
 • 2011-02-18 14:51 | Vera

  A ja tak nie uważam

  @Pan Krzemiński
  Gratuluję tego wspaniałego artykułu. Nareszcie ktoś nie pisze o głupawym Zachodzie i mądrych Polakach. Nareszcie ktoś naświetla szereg różnych aspektów sprawy. To takie rzadkie w PL. Nareszcie rzeczowa i wszechstronna analiza. Tym niemniej:

  Nie negując Pana uwag o wzroście populizmu myślę, że jest inaczej. Myślę, że poziom świadomości społecznej rośnie a wymienione przez Pana zjawiska to po prostu szukanie po omacku nowej drogi. Przed 20 laty demokracja przedstawicielska (parlamentarna) zwyciężyła w Europie i teraz okazuje się, że to nie koniec historii. Czas na dalsze kroki. Tymczasem i Pan i ja mamy chyba już przestarzałe podejście.

  Wspomniany przez Pana projekt Stuttgart21 pokazuje wyraźnie, że dzisiaj żadne wielkie projekty nie mają szans bez udziału społecznego. I nie wystarczą tu "konsultacje społeczne", które nieraz są zwykłą kpiną pogardliwych polityków (dyskusje o OFE itp.). Konieczne jest uwzględnianie szerokiego głosu publiczności w całym procesie podejmowania decyzji. Ludzie są w stanie podejmować niepopularne i odpowiedzialne decyzje kiedy są traktowani poważnie. Szerokie dyskusje zapobiegają też wpływaniu grup ekstremistów na decyzje. Ten populizm to właśnie wołanie o poważne traktowanie. Trudno natomiast szanować polityków, którzy myślą, że "ciemny lud to kupi". To właśnie politycy muszą się najbardziej zmienić. Być może nawet politycy będą kiedyś powoływani ad hoc tylko do wykonania określonych zadań.

  W sumie. Wydaje mi się, że rozwój idzie w kierunku większego wpływu społecznego na decyzje i demokracji bezpośredniej, innej nawet niż szwajcarska. Myślę, że zbyt wiele uwagi zwraca Pan na zjawiska i ugrupowania uboczne choć takim ubocznym zjawiskiem jest cała polska polityka mimo jej krzykliwości. Natomiast rzekomy światowy populizm to tylko zjawisko powierzchowne i chwilowe. Nawet w USA chodzi chyba bardziej o to, że byli właściciele niewolników nie mogą znieść koloru skóry prezydenta. Te same kompleksy mamy w Polsce, kiedy naburmuszona dziennikarka wrzeszczy "Nie będzie Ruski krytykował naszych pilotów". To wszystko przeminie.

  Ze słowami uznania
  Vera
 • 2011-02-18 15:05 | Vera

  Uzupełnienie: Na polskim podwórku

  @Pan Krzemiński
  Mieliśmy kilka dni temu blokady z powodu rezygnacji z budowy kilku dróg.
  Wszyscy wiedzą przecież, że brakuje pieniędzy. Czy w tej sytuacji są to nieodpowiedzialne wystąpienia egoistycznych populistów?
  Według mnie to raczej krzyk ludzi, których się nie traktuje poważnie. Co im wtedy zostaje? Wrzask, protesty, blokady, palenie opon lub, najbardziej prymitywne, pisanie listów protestacyjnych z żądaniami. To nie są wystąpienia odpowiedzialnych obywateli tylko petentów, których nikt nie pytał o zdanie i których politycy uważają za durniów którym trzeba schlebiać ale nie trzeba się z nimi liczyć.
  Bo ja sobie wyobrażam, że można powiedzieć publicznie, że musimy oszczędzać i prosimy o konsultacje. Tylko, że to wymaga zmiany mentalności polityki a nie oświadczeń w telewizji.
  Myślę, że ten przykład pokazuje wyraźnie, jak bardzo polska polityka odstaje od tego, co się dzieje na świecie.

  Proszę o wzięcie tego pod uwagę
  Vera
 • 2011-02-18 15:10 | higienista1

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Trzeba dobitnie powiedzieć, ze populizm dotyczy tez elit, czy moze przede wszystkim elit,ktore dzisiaj kiedy ideologia polityczna zeszla na drugi plan sa elita mocy pieniadza.I ta elita, konfrontuje sie z wyksztalconym i sfrustrowanym spoleczeństwem, ktore chce przywrócic demokracji wlaściwe proporcje .
 • 2011-02-18 15:16 | mikesz

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  A tak przy okazji to warto sobie zdać sprawę, że to co chyba najbardziej ludzi irytuje ,czyli patologiczne nierówności których dosyć często doświadczamy, a które są również zarzewiem dzisiejszych społecznych konfliktów są w demokracji nieuniknione. Po prostu jest "coś za coś" .Jeżeli chcemy demokracji rozumianej jako wolności to ciężko jest wówczas stworzyć społeczeństwo kierujące się egalitarnymi wartościami. Zawsze ktoś jest zdolniejszy, sprytniejszy, mądrzejszy, bardziej pracowitszy, ale również chamski ,bezczelny, bezkompromisowy i taki wlaśnie człowiek w przeciętnej demokracji również zawsze znajdzie sobie miejsce. Ale społeczeństwo skład się również z tych mniej asertywnych, zagubionych, wykluczonych niekoniecznie w wyniku własnej winy. I ci właśnie niekoniecznie wpatrzeni są w demokratyczne ideały, trójpodział władzy itd. Oni , kosztem nawet demokratycznych wartości są w stanie zaakceptować rzeczywistość daleką od ideałów amerykańskich Ojców Założycieli. W imię równości (mniejsza o to czy nie iluzorycznej i bezpieczeństwa socjalnego akceptują swoich przywódców na widok których „ cywilizowane nacje" dostają białej wysypki.

  A sam populizm? Jak dla mnie nie wiele różnią się od siebie premier Tusk od premiera Leppera. Czyste rozłożenie akcentów, oraz wymowa głosek nosowych "ę" i "ą" to ich jedynie różni. A nawet czasami odnoszę wrażenie ,że Lepper potrafił czasami bardziej pod prąd, bo z prądem to wiadomo co najlepiej płynie.
 • 2011-02-18 15:22 | Wojciech K.Borkowski

  Re: lektura dodatkowa - "Dziennik Zwiazkowy" z Chicago

  Unia dla bogatych ?
  Bezdomnych i bezrobotnych imigrantów należy wysłać do domu, a jeśli nie będą chcieli wyjechać dobrowolnie to trzeba ich wydalać z Holandii - stwierdził minister pracy Henk Kamp. "Jako rząd musimy to powiedzieć bardzo jasno, a jeśli nie będą słuchać, albo po wyjeździe będą wracać, trzeba nadać im status niepożądanych cudzoziemców " - powiedział minister Kamp w wywiadzie dla "De Telegraf".
  Napisałem taki krótki wiersz, "Dzieci polskie w XXI wieku", który komentuje to tragiczne zjawisko jakim jest konieczność wymuszonej emigracji w poszukiwaniu pracy. Dzieciaki z Polski opuszczają rodziny i lądują na bruku wielkich obcych metropolii, gdzie próbują szukać pracy, której nie potrafiono im zapewnić we własnej ojczyźnie. Nieudolni politycy, zajęci wulgarnymi kłótniami i urojonymi problemami, walczą na jęzory przed kamerami telewizyjnymi, a polskie dzieciaki wałęsają się po Europie, spychani na margines społeczny i poniżani przez medialne komentarze.
  Jako ciekawostkę geo-ekonomiczną przeczytajcie następujący fragment tekstu, cytuję : "Tym razem Raiffeisen Bank International AG [ Raiffeisen International ] podpisał porozumienia dotyczące przejęcia 70 procent udziałów Polbank EFG. Aktywnym podmiotem [ przejmującym ] konsolidacji jest Raiffeisen International , bank powstały z wydzielonej części Zentralbank Osterreich AG [ZBO] i połączenia z Raiffeisen International Bank Holding AG" - koniec cytatu. Pytanie dla czytelników. Czy ten tekst dotyczy Holandii , Niemiec czy Austrii ?
  Odpowiedź, to dotyczy Polski, te fuzje , konsolidacje, przejęcia, robią sobie w Polsce koledzy ministra Henka Kampa z Unii Europejskiej.
  Czy tak ma wyglądać ta UE po Traktacie Lizbońskim ? Bezrobocie w Polsce powyżej 13 procent, a politycy koalicji rządowej i opozycji urządzają w Polsce nieustające boje wokół interpretacji technicznego raportu dotyczącego wypadku pod Smoleńskiem. Setki tysięcy polskich dzieciaków przeganianych jest z miejsca na miejsce po Europie, a nieudolni politycy próbują się wzajemnie zwalczać w medialnych połajankach, studiując pilnie notowania popularności własnych partii politycznych. Według tych polskich mazgajów to zdolności krasomówcze i spryt fachowców od public relations decydują o sukcesie politycznym. Oby nie obudzili się z ręką w nocniku kiedy polskie dzieciaki przestanie bawić ten auto-stop po metropoliach Europy.
  Jako kolejną ciekawostkę zacytuję fragment komunikatu z Wyborcza,biz : "Po tym jak pod koniec roku Deutsche Telekom dogadał się z francuskim koncernem Vivendi i Zygmuntem Solorzem-Żakiem w sprawie przejęcia 100 procent udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej, nowy prezes firmy Mirosław Rakowski potwierdza, że markę Era w Polsce zastąpi T-Mobile"- koniec cytatu. Także to jest koniec Polskiej Telefonii Cyfrowej - która miała chociaż polską nazwę. Polska Telefonia Cyfrowa była obecna na rynku od 1996 roku.
  Tak wyglądają sprawy polskie w żmudnym procesie kompleksowej kolonizacji tego kraju nad Wisłą. O sprawach ważnych decydują w Polsce przedstawiciele biznesu, którzy mają do Polski i Polaków taki sam stosunek emocjonalny jak minister z Holandii, który przygotowuje dla Polaków status niepożądanych cudzoziemców. Czy to nie dociera to zapętlonych głów polskich polityków ?
  Jakby nie było dość polskich zmartwień to na słońcu mieliśmy w tym tygodniu gigantyczną eksplozję. Po wybuchu nastąpił tak zwany koronalny wyrzut masy naładowanych cząstek, która może zakłócić systemy satelitarne i elektryczne na naszej ziemi.
  Jednak ten wybuch nie zakłóci dobrego samopoczucia polskich polityków, których nikt i nic nie jest wstanie wytrącić z samozadowolenia i szczęścia pobierania synekur ze szczodrej kasy, czerpanej od podatników.

  17 lutego 2011
  www.wojciechborkowski.com
 • 2011-02-18 16:46 | MB

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Nie tylko Zachód wchodzi w fazę antydemokratyczną, Polska od dłuższego czasu, zmęczona wysiłkiem intelektualnym, jaki jest konieczny dla budowania demokracji, zawraca. W przedsiębiorstwach i małych miasteczkach już widać od dawna, że jeśli można tupnąć nogą, zamiast dyskutować, to się tupie. Nie zmieniono wielu elementów dawnego ustroju, na co liczyliśmy, a już się wraca do starych metod. Psycholodzy na pewno potrafią to wyjaśnić...
 • 2011-02-18 17:14 | KrzysztofMazur

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Osłabnięcie państw nie musi oznaczać słabnięcia demokracji, ale wzmocnienie samorządu. Nie wszystkie decyzje muszą zapadać na poziomie ogólnopaństwowym. Bardziej zdecentralizowane państwa też mogą być demokratyczne.

  Poza tym należy autorowi przypomnieć kilka sytuacji, gdy to jajogłowi dziennikarze tworzą lub wspierają populizm.
  Pseudoafera Rywina rozreklamowana przez publicystów zniechęciła wyborców SLD i wprowadziła do rządu Leppera z Kaczyńskim.
  Obecnie dziennikarze prowadzą populistyczną wojnę przeciw ekonomistom o OFE.
  Na świecie elity lewicowe wspierają lub wybielają lewicowych dyktatorów, elity prawicowe tak samo wspierają lub wybierają dyktatorów prawicowych.

  Ruchy populistyczne bardzo często mają wsparcie rozmaitych elit, gdy tylko się elitom wydaje, że służą pognębieniu innych elit. Elity lubią się podpierać 'słusznymi protestami społecznymi' gdy są w ich interesie i potępiają takie same protesty jako 'populizm' gdy im nie pasują. Dotyczy to elit zarówno lewicowych jak i prawicowych. Dla lewicy populizm radia rydzyk jest świadectwem problemu wykluczenia, dla prawicy świadectwem problemu tożsamości. Jedni i drudzy chcą się podczepić pod populizm rydzykowy i go wzmocnić.
  Teza, że elity bronią nas przed zalewem głupoty jest częściowo prawdziwa, ale często jest odwrotnie, to elity (wszelkiego rodzaju) mogą być awangardą głupoty na zasadzie 'im mądrzej tym głupiej'.
 • 2011-02-18 17:14 | KrzysztofMazur

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Osłabnięcie państw nie musi oznaczać słabnięcia demokracji, ale wzmocnienie samorządu. Nie wszystkie decyzje muszą zapadać na poziomie ogólnopaństwowym. Bardziej zdecentralizowane państwa też mogą być demokratyczne.

  Poza tym należy autorowi przypomnieć kilka sytuacji, gdy to jajogłowi dziennikarze tworzą lub wspierają populizm.
  Pseudoafera Rywina rozreklamowana przez publicystów zniechęciła wyborców SLD i wprowadziła do rządu Leppera z Kaczyńskim.
  Obecnie dziennikarze prowadzą populistyczną wojnę przeciw ekonomistom o OFE.
  Na świecie elity lewicowe wspierają lub wybielają lewicowych dyktatorów, elity prawicowe tak samo wspierają lub wybierają dyktatorów prawicowych.

  Ruchy populistyczne bardzo często mają wsparcie rozmaitych elit, gdy tylko się elitom wydaje, że służą pognębieniu innych elit. Elity lubią się podpierać 'słusznymi protestami społecznymi' gdy są w ich interesie i potępiają takie same protesty jako 'populizm' gdy im nie pasują. Dotyczy to elit zarówno lewicowych jak i prawicowych. Dla lewicy populizm radia rydzyk jest świadectwem problemu wykluczenia, dla prawicy świadectwem problemu tożsamości. Jedni i drudzy chcą się podczepić pod populizm rydzykowy i go wzmocnić.
  Teza, że elity bronią nas przed zalewem głupoty jest częściowo prawdziwa, ale często jest odwrotnie, to elity (wszelkiego rodzaju) mogą być awangardą głupoty na zasadzie 'im mądrzej tym głupiej'.
 • 2011-02-18 18:04 | Kolega królika

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Na Zachodzie młodzież protestuje i jednocześnie domaga się więcej socjalu nie rozumiejąc, że to właśnie nadmiar socjalu jest przyczyna ich problemów. Rozdawnictwo pieniędzy podatników to przemysł zatrudniający armie ludzi, a jest to chyba najłatwiejsza praca pod słońcem. Nie od dziś wiadomo, że rozdawanie czyichs piniędzy to przyjemność, a nie praca :)

  http://eutaxservice.pl/index.php?go=ulotka_nl

 • 2011-02-18 18:09 | Kolega królika

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  A sam populizm? Jak dla mnie nie wiele różnią się od siebie premier Tusk od premiera Leppera.

  Polacy na szczęście po bardzo krótkim flircie z populizmem się obudzili. Po tej groteskowej koalicji PiS-SO-LPR populiści praktycznie nie mają szans na objęcie sterów. LPR i SO to już historia, a PiS przegrywa wszystko co jest tylko do przegrania: 2007 - Sejm, 2010 - prezydent, 2010 - samorzundy i na jesienne wybory będą gwoździem do trumny tej sekty. A jest to sekta jednej trumny!

 • 2011-02-18 19:34 | mariot

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Nie widze nic zlego w tym, ze dzieki internetowi i szybkiemu, nie cenzurowanemu przeplywowi informacji ludzie moga dzis wyrazac glosno swoje poglady i patrzec na rece politykow i tzw. "elit"...to jasne, ze te "elity" lacznie z tradycyjnymi mediami trzesa portkami ze strachu przed tym, co nowe...bo skonczyly sie czasy, kiedy mozna bylo latwo kontrolowac przekaz medialny i po 30 lat siedziec na cieplych stolkach spokojnie obrastajac w piorka, przywileje i majatek. A coz takiego wspanialego zaserwowaly nam te "elity" przez ostatnie dziesieciolecia? Gigantyczne dlugi i rozwarstwienie spoleczne podczas kiedy tysiace biurokratow w takiej np. Brukseli zyja sobie jak paczki w masle za nasze pieniadze nie produkujac w zamian niczego wartosciowego. Elity sie boja? A niech sie boja. Niech wiedza, ze siedzenie za 100 tys. zlotych miesiecznie w Parlamencie Europejskim z partyjengo nadania to nie jest jakies ich boskie prawo, ktore im sie nalezy. To my im to prawo dalismy i my mozemy je odebrac. Dzis dzieki internetowi jest to latwiejsze niz kiedykowiek w przeszlosci. Prezydenci Tunezji i Egiptu ostatnio sie o tym przekonali i niech to bedzie przestroga dla elit wladzy od Teheranu do Paryza. Mnie osobiscie wcale nie przeszkadza to, ze dzis te "elity" nie czuja sie tak pewnie, jak kiedys.
 • 2011-02-18 21:54 | białas

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Tkwimy w tradycyjnych podziałach/terminologii/nomenklaturze i trudna jest nam się od tego wyzwolic. Lewica - prawica - kapitalizm - socjalizm - komunizm - postkomunizm - solidarnośc - postsolidarnośc itd. Wszyscy politycy /i nie tylko/ szukają nowej drogi, a tradycyjnie posługują się tradycyjnymi pojęciami. Najwięcej do powiedzenia mają /oczywiście w Polsce/ postpeerelowcy, a więc i tzw. byli komuniści, ci co wówczas żyli w PRL także w opozycji, obojętni oraz ci co doświadczyli życia na tzw. zachodzie itd. Minął okres dwubiegunowego świata. praktycznie nie ma ograniczeń w komunikowaniu się w świecie. Trochę jeszcze jest ograniczeń w podróżowaniu /np. do USA/. Przy tym wszystkim jest bardzo duży postęp technologiczny eliminujący z rynku pracy szczególnie ludzi młodych i starszych /tych w ieku przedemerytalnym/. Bezrobocie rośnie i będzie rosło, a z tym wiążą się bardzo istotne zagrożenia dot. bytu szerokiego grona ludzi zdolnych do pracy. W tym również wykształconych. Można przewidywac, że ktoś to "bractwo" /przepraszam za ten zwrot/ pozbiera do kupy /zorganizuje/ i co wtedy. Skończy się kapitalizm czy socjalizm. Jaki kształt przybierze organizacja państwa. Czy to będzie demokracja /tzw. zachodnia, monopartyjna, oświecona dyktatura itp./? A może coś czego w tej chwili w słowniku politologicznym brakuje? Będzie rewolucja? A jeżeli tak to kiedy? Mijający kryzys /???/ pokazał wyraźnie zanika niektórych funkcji państwa, głównie nadzoru nad wielkimi korporacjami finansowymi i przemysłowymi. A wielkie korporacje to przede wszystkim kadra zarządzająca głównie rozproszonym kapitałem /chociaż nie tylko/. Jeszcze mnożąc różnego rodzaju zagrożenia i tworząc w związku z tym stosowne prawo da się uzasadnic ograniczenie swobód i praw obywatelskich. Ale jak długo może władza oszukiwac obywatela, że w imię jego bezpieczeństwa poszerza zakres ingerencji w te swobody z jednej strony, a z drugiej ułatwia "uzasadnione" represje. Występujące w świecie arabskim niepokoje są ostrzeżeniem nie tylko dla tego regionu. To może byc również początkiem coś większego niż 1968 r. czy przełom lat 80/90 XX w. Tylko w jakim czasie?
 • 2011-02-18 22:07 | gaklewski

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Ale okradają nas nasi rodacy, których wybraliśmy w demokratycznych wyborach...W liceum na zajęciach z podstaw politologii zrobiłem anonimową ankietę: Czy w momemncie wprowadzenia dyktatury, która zrobi porządek w kraju, zgodzisz się na ograniczenie własnej wolności - 43% młodycxh ludzi powiedziała TAK!!! To nie jest populizm, to był ich świadomy wybór...
 • 2011-02-18 22:11 | gkalewski

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  To nie weybryaki, to powoli budz a" się ze snu lodzi ludzie, bez perspektyw, omamieni przez Nie-rządy ATuskomatolów, którzy maią nas GuS-owskimi statystykami, a Oni tu na diole widzą zupełnie co innego. Tak jest w Grecji, We Włoszech, Hiszpanii. Powoli ci, którzy mieli stanowić nową klasę średnią - spauperyzowani przez "łże elity" polityczne UE budzą się z letargu, i biorą sprawy w swoje ręce...Dryżyjcie Gnomy, bo czas już na Was
 • 2011-02-19 09:37 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Autorowi i miłośnikom braku zrozumienia jakie są konsekwencje utopii,a taką jest GATT i globalny wolny handel,w skojarzeniu z politycznym szulerstwem polecam dwie książki :
  -PUŁAPKA Jams'a Goldsmith'a
  -FENOMEN ŻYDOWSKI? Kenin'a MacDonald'a
  Tam trzeba szukać przyczyn odruchu reakcji,która może zacząć się na obraz i podobieństwo naduzywania bezwzględnego prawa silniejszego PAX AMERICANA.
  W Polsce też na bazie korupcjogennej ustawy zasadniczej została wykreowana partyjniacka demokracja uniemożliwiająca wypracowanie wspólnoty politycznej.
  Dzięki socjotechnice obcy stał się język matematyki,a kłamstwo zyskało naukowe uzasadnienie,że jest czynnikiem rozwoju intelektualnego człowieka.
  Nie można wykluczyć,że cywilizacja bazująca na chrześcijańskiej kulturze jest kojarzona z rozbieżnością słów i czynów.Nawet spadkobiercy wojennego komunizmu pod wodzą Aleksandra Kwaśniewskiego prezydenta "Oszusta" zawarli braterstwo broni z demokratami wojennymi opanowanymi przez żydowskie ruchy umysłowe i polityczne jak to dokumentuje K.MacDonald.
 • 2011-02-19 18:52 | jotkaes

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Dzisiaj rano słyszę w audycji Beaty Michniewicz głos polityka ( chyba Adama Hoffmana) mówiącego, ze to nie dobrze, że rząd kłóci się z Balcerowiczem, bo "rynki finansowe bacznie śledzą sytuację i stosownie do tego reagują a w swych reakcjach są bezwzględne .. " Natychmiast pomyślałem - " co to, k ...a to my jesteśmy niewolnikami tych spekulantów i pasożytów i musimy wraz z legalnymi władzami niezależnego , samorządnego i demokratycznego państwa skakać jak pieski w takt tego, jaką rynki finansowe melodie grają " Jeśli tak, to pierwszy wołam - "KOSY NA SZTORC !!!"
 • 2011-02-19 18:52 | Hmong

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  To co obserwujemy to nie wzrost populizmu a odrodzenie sie zdrowego rozsadku .. ktory kaze Francuzowi zastanowic sie ( w koncu !) dlaczego ma pracowac coraz dluzej zeby zaplacic za wynajecie mieszkania kiedy jego sasiad - Senegalczyk i osmioro malenstwo - mieszka w swoim za darmo .. A kiedy malenstwa przestana byc malenstwami podpala mu w podziekowaniu samochod i zgwalca corke .. A przecietny Amerykanin coraz czesciej zachodzi w glowe jak sie to dzieje ze 2,000,000 zydowska mniejszosc opanowala wiekszosc srodkow i wszystkie lepsze uniwersytety ( w charakterze wykladajacych i studentow) pozostawiajac jego dzieciom kiepskie szkoly dzielnicowe gwarantujace rownie kiepska prace w przyszlosci .. W przecietnym Kanadyjczyku budza sie watpliwosci czy nielegalnemu imigrantowi z Meksyku ktory wlasnie zamordowal 4 osobowa rodzine w Toronto w istocie nalezy sie dochodzenie sadowe warte 750,000$ a pozniej roczne wydatki w wysokosci 30,000$ przez lat trzydziesci .. Moze bardziej ekonomiczna jest kula w leb ..
  W koncu robia to Chinczycy i wychodza na tym calkiem, calkiem .. podczas gdy nasza zachodnia cywilizacja koncentrujaca sie nad losem nielegalnego imigranta czy transwestysty chyli sie ku upadkowi .. O ile rzadzace elity nie zdobeda sie WKROTCE na przejaw zdrowego rozsadku, w krajach zachodnich dojdzie do wybuchu nienawisci rzadzonych wobec rzadzacych .. a watpliwe jest czy sily bezpieczenstwa stana po stronie koalicji ministrow, deputowanych, nielegalych imigrantow z Somalii i zydowskich akademikow, czy po stronie milionowej armii hydraulikow, bibliotekarek czy kierwocow autobusow ..
 • 2011-02-19 18:55 | jotkaes

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  W tej kwestii - pełna zgoda !!!
 • 2011-02-19 18:56 | tkw

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  do 2011-02-19 18:52 | jotkaes

  Kosy na sztorc by się przydały. Co nie zmienia faktu, że póki co rynki finansowe bardziej będą się liczyć ze zdaniem Balcerowicza niż Tuska. Kwestia posiadanej wiedzy ekonomicznej.
 • 2011-02-19 19:12 | jotkaes

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Z diagnozą się zgadzam ale z terapią to już nie bardzo. POI to cieniasy - tu nie ma wątpliwości ale czy PIS jest lekarstwem na to choróbsko ?
  Wg mnie to raczej puder na ten syf a ponadto sama Polska to tylko mały pryszczyk na tym dotkniętym gangreną organiźmie. Bez ogólnoświatowej terapii wyjściem pozostaje tylko autarkia na wzór Białorusi.
 • 2011-02-19 19:21 | jotkaes

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Widzę, że się bardzo lubimy, mimo różnic pogladów na wiele spraw. Ja zawsze pamiętam powiedzenie, które niedawno cytowałem a teraz powtórzę.
  " Gdy uschnie ostatnie drzewo, padnie ostatnia ryba, wyschnie ostatni potok ludzie przekonają się , że pieniędzy nie da się jeść.." Dlatego Twoje osiągnięcia rolnicze uważam za bardziej przydatne ludzkości niż analizy biznesowe - produktami rolnymi zaspokoję głód, wnioskami z analizy - nie.
 • 2011-02-19 19:40 | jotkaes

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Zawsze mnie dziwiło stwierdzenie, że nie można czegoś zrobić bo brak pieniędzy. Są ludzie potrafiący to zrobić, są maszyny wspomagające pracę ludzi, są dostępne materiały, z których rzecz tę można zrobić.
  To co ? Wydać rozkaz - do dzieła panowie !!!
  A pieniądze ? Wydrukuje się je !!!
  No bo jak świat się rozwijał, gdy jeszcze nie wymyślono pieniędzy. Jak żyją ci, którzy pieniędzy nie znaja ? Pieniądz jest tylko symbolem wartości, umownym znakiem ułatwiającym wymianę towarową i wzajemne rozliczanie. A finansjera to tylko grupa cwanych pasożytów, która nauczyła się żyć na cudzy koszt na poziomie niewspółmiernie wysokim do przydatności ich pracy. Rolnik, młynarz i piekarz bez bankiera bez problemów będą żyć lecz on sam, choćby posiadał górę pieniędzy, bez nich szybko z głodu padnie.
 • 2011-02-19 19:58 | tkw

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  do 2011-02-19 19:12 | jotkaes

  1. nie za bardzo możemy coś zrobić poza Polską, więc proponuję to na razie zostawić.
  2. chyba nic na to nie poradzimy, że wybór mamy pomiędzy PO i PIS. No chyba że kosa na sztorc.
  3. czy PIS coś poradzi ? Nie wdając się w szczegóły - PIS mimo swoich wad ma to, czego nam dziś bardzo potrzeba - odwaga działania. Gdy w USA w 1933 r. rządy objął Roosevelt, w ciągu pierwszych 100 dni zrobił baaaardzo dużo. Przyszłość pokazała, że wiele jego decyzji było błędnych, ale ja czytałem kilka niezależnych opinii o tym - w tamtym czasie w tamtych warunkach społeczeństwu bardziej był potrzebny rząd który ma odwagę działać niż rząd - kunktator. Sam fakt, że ludzie w tamtych strasznych czasach widzieli, że rząd się stara, wyzwalał w nich samych energię do działania. I dziś mimo tamtych błędnych decyzji opinia jest dość zgodna - to był jeden z kilku najwybitniejszych prezydentów USA.

  To co chyba Tusk zrobił najgorszego, to uśpił wielu ludzi, wmówił im że "jest OK, teraz to tylko peace and prosperity a PIS to kracząca wrona i oby zdechła". A Polska stoi nad przepaścią, świat wokoło bynajmniej nie zastygł w dobrobycie, politycy "załatwili" na lata nasze dzieci i wnuki, kraj się wyludnia i starzeje, co wartościowsi wyjechali, bezrobocie szaleje, służba zdrowia pada, Rosja wstaje z kolan i intensywnie odbudowuje swoje imperium, Azja przejmuje rządy świata, Śląsk przymierza się do separacji, Niemcy z Rosją zgodnie budują gazociąg który nie tylko zablokuje nam port ale też zmarginalizuje nas - wyliczać można długo. Mamy II dekadę XXI wieku, USA przymierzają się do wysłania ludzi na Marsa a ten rząd nawet rozkładu jazdy pociągów nie potrafi skonstruować. Więc już wolę PIS.

  pozdrawiam
 • 2011-02-19 20:03 | tkw

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  do 2011-02-19 19:21 | jotkaes

  Ja lubię i szanuję ludzi, którzy używają argumentów a nie epitetów i wycieczek osobistych. A zgadzać się ze mną nie ma obowiązku - po pierwsze ja też z wieloma poglądami innych ludzi się nie zgadzam a po drugie nie jestem Bogiem, wszystkich rozumów nie pozjadałem i nie zawsze muszę mieć rację.

  Jak już padnie ostatnie drzewo, padnie ostatnia ryba, wyschnie ostatni potok - to masz u mnie chlebek własnej roboty.

  pozdrawiam
 • 2011-02-19 20:21 | jotkaes

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Dziękuję, tylko jakby co, to jak do Ciebie trafić ?
 • 2011-02-19 20:46 | jotkaes

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Egoizm i nieograniczona chęć posiadania, posiadania 100, 1000, 1 000 000 razy więcej niż jest się w stanie skonsumować. Prymat interesu jednostki patrzącego nie dalej niż czubek własnego nosa nad interesem grupy. Skoro jeden "po trupach" pnie się do sukcesu to niby dlaczego inni mają działać na rzecz jego powodzenia ?
  Czy wyobrażacie sobie matkę, która zamiast rozdzielić bochen chleba między wszystkie swoje dzieci rzuca go między nich mówiąc " ile kto wyrwie innym, tyle jego a najsłabszy niech zdycha , skoro nie potrafi wyrwać silniejszym !"
  No chyba jesteśmy trochę wyżej w rozwoju od dzikich zwierząt ???
 • 2011-02-19 21:23 | Kolega królika

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  To co obserwujemy to nie wzrost populizmu a odrodzenie sie zdrowego rozsadku .. ktory kaze Francuzowi zastanowic sie ( w koncu !) dlaczego ma pracowac coraz dluzej zeby zaplacic za wynajecie mieszkania kiedy jego sasiad - Senegalczyk i osmioro malenstwo - mieszka w swoim za darmo .. A kiedy malenstwa przestana byc malenstwami podpala mu w podziekowaniu samochod i zgwalca corke ...

  Jaki region Senegalu tu opisujesz? Nad morzem nie jest tak źle z przetepczościa i Francuzi są tam bezpieczniejsi choć wynajem kosztuje więcej.

 • 2011-02-19 21:37 | normalny

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  takiego bełkotu i pomieszania pojęć nawet na forach Onetu nie spotkałem.....
  gratuluję Polityce poziomu czytelników
 • 2011-02-19 22:37 | jotkaes

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  To nie rząd układa rozkład jazdy pociągów a za ten burdel na kolei odpowiadają wspólnie wszystkie ekipy rządzące, które pozwoliły na podzielenie PKP na wiele, rywalizujących ze sobą spółek. Dochodzi do takich idiotycznych sytuacji, że wsiadam np. w Poznaniu by jechać do Szklarskiej Poręby. Bilet mogę wykupić tylko do Wrocławia a we Wrocławiu kolejny, bo od Wrocławia ten sam skład jedzie dalej już pod inną firmą. To jest chore i to nie rząd Tuska wymyślił ale mimo wszystko wcześniej jakoś te rozkłady były tworzone. Świadczy to o braku choćby minimum kompetencji kadr ministerstwa nie potrafiących skutecznie nadzorować podległych sobie jednostek.
 • 2011-02-19 23:11 | tkw

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  do 2011-02-19 22:37 | jotkaes

  1. nie widzę nic złego w zasadzie istnienia wielu spółek. O ile pamiętam, to idea była taka, by jedna spółka miała tory i wynajmowała je różnym przewoźnikom - brzmi chyba sensownie. Ale trzeba by przyjrzeć się dokładnie, by to rozstrzygnąć. W każdym razie w innych branżach też mamy wiele podmiotów i jakoś lepiej działa, więc wielość "sama w sobie" nie musi być przyczyną (ale może).

  2. jeśli różne spółki państwowe nie potrafią się dogadać, to odpowiada ich wspólny właściciel - rząd, bo najwyraźniej nie wykonuje swoich obowiązków właścicielskich. Sam piszesz o nadzorze ministra.

  3. rząd miał ponad 3,5 roku, by to zmienić jeśli uważał sytuację za złą. Więc ja dziś nie przyjmuję usprawiedliwień i zwalania na poprzedników.

  4. rok temu takiego burdelu na kolei nie było. Widać więc, że źródło nie tkwi w wielości spółek (rok temu było ich dokładnie tyle samo), tylko gdzie indziej.

  pozdrawiam
 • 2011-02-19 23:14 | Not so far away

  Bzdury pleciesz kolego

  Mieszkasz w PL wiec nie masz pojecia co sie dzieje w zachodniej Europie z mlodzieza, ktora nie ma perspektyw, choc jest w duze czesci wyksztalcona. I niech nikt tu nie plecie, ze pewnie pokonczyli kieruki humanistyczne, socjologie, filologie itp., czyli kierunki "nierynkowe", zamiast isc na ekonomie i prawo i tluc kase na systemie by parafrazujac haslo poczatkow debilnego kapitalizmu w PL "poznac sile swoich pieniedzy". Kasa jest najwazniejsza - ok, ale w ten sposob ludzie obudza sie za 10 lat w ekonomicznie totalnie skolonizowanej, "polskojezycznej" Polsce. Na zawsze, wzgl. do kolejnej zawieruchy typu WWII.

  Na Zachodzie od czasow McCarthiego obawa o przejecie rzadu dusz przez lewacko-komunistyczne ideologie dyktowala wybor przy urnach, teraz obawiam sie, ze czeka nas przejscie od liberalnej demokracji i ekonomii do delikatnego, lagodnego radykalizmu a potem bezwzglednego faszyzmu, oczywiscie nie takiego jak w Niemczech czy we Wloszech 60 lat temu, ale nowoczesnego, oswiecionego, europocentrycznego. Wszystko sie powtarza, lecz nigdy tak samo. A faszyzm/nazizm byl antykomunistyczny i rownoczesnie antykapitalistyczny, byl odpowiedzia na wielki kryzys lat 30-tych. W USA faszyzm sie nie wytworzyl, choc kryzys dotknal tam 1/4 populacji (prawie glod!), ale to kraj w sumie sztuczny, bez jednego narodu z wlasna gleboka historia i tradycja, tylko zlepek grup etnicznych z calego swiata przewodzonych przez WASP, trzymanych za twarz przez restrykcyjne prawo (inaczej w ciagu tygodnia by sie powystrzelali).

  W Europie narody w czasach takich jakie sie nam kroja uciekaja sie do wlasnych etnohistorycznych mitow, a co z tego moze byc pokazuje nam przyklad na wlasnym podworku. Socjal tu akurat amortyzuje poczucie przegranej i frustracje. A najwieksza bzdura sa argumenty liberalow o tym, ze jak sie socjal zlikwiduje, to bedzie nareszcie zrownowazony budzet itd., bo gdyby nie bylo socjalu, to by ludzie poszli do pracy, bylyby wieksze wplywy do budzetu and so on.

  Nie, po prostu w ciaku jednego okresu legislacyjnego doszlo by do tego, o czym tu na tym forum sie pisze: "Kosy na sztorc!"
 • 2011-02-20 01:33 | Kolega królika

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Dawno nie czytałem tylu bzdur pisanych z poważnym zamiarem.

  Mieszkasz w PL wiec nie masz pojecia co sie dzieje w zachodniej Europie z mlodzieza, ktora nie ma perspektyw, choc jest w duze czesci wyksztalcona.

  W USA faszyzm sie nie wytworzyl, choc kryzys dotknal tam 1/4 populacji (prawie glod!), ale to kraj w sumie sztuczny, bez jednego narodu z wlasna gleboka historia i tradycja, tylko zlepek grup etnicznych z calego swiata przewodzonych przez WASP, trzymanych za twarz przez restrykcyjne prawo (inaczej w ciagu tygodnia by sie powystrzelali).


  Ręce i spodnie opadają!

 • 2011-02-20 02:26 | Not so far away

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  @kolega...

  Nie bylo w 1/4 czesci spoleczenstwa USA drastycznej biedy w 30-tych latach w czasie kryzysu? Ok.

  Prawo i konstytucja w Stanach Zjednoczonych nie sa gwarantem spojnosci i wzajemnego respektu spoleczenstwa salad bowl/melting pot, w ktorym jest wiecej broni palnej w prywatnym posiadaniu niz obywateli? W porzadku.

  W Europie Zachodniej rozdawanie socjalu mlodziezy jest bezsensowne, bo moga przeciez robic po studiach rownie dobrze na zmywaku? Jasne, skasuje sie wtedy biurokratow i tych, "co rozdaja"...

  Radze podniesc rece i ubrac te spodnie, who knows, what's under there?


  OK, skonczmy z osobistymi wycieczkami, faktem jest, ze populizm, czyli "2 x 2 = 4 i koniec" pojawia sie tam, gdzie jest gleboki kryzys ekonomiczny, czyli masowy upadek tych, ktorzy jeszcze wczoraj mieli wiecej. W Polsce jeszcze nie ma i oby nie bylo, takiego kryzysu i TEJ biedy (widze juz swiete oburzenie) - olbrzymia wiekszosc moich znajomych, fakt, z klasy sredniej, coraz bardziej narzeka i coraz wiecej konsumuje/inwestuje. Przyslowiowe wczasy w Egipcie, olbrzymie telewizory, samochody (na raty tez trzeba miec latami wolne srodki). To schizofreniczne, ale patrzac z oddali jak ludzie sie buduja i czym jezdza (oczywiscie nie wszyscy, ale popatrzcie jakie auta suna po ulicach Warszawy, Wroclawia, Poznania itd. przy zarobkach sredniej krajowej w przeliczeniu 750 Euro). Biedni ludzie, bezrobotni i ci, ktorzy niczego nie maja, nie beda robic rewolucji i stawiac kos na sztorc, kiedy dojdzie do prawdziwego kryzysu - takiego, w ktorym zacznie dotkliwie ubozec klasa srednia, zarabiajaca dotychczas te srednia krajowa. I wtedy pojdzie za glosem populistow i za PiSem, drogi kolego krolika, lub tez innym podobnym ugrupowaniem, choc twierdzisz, ze spoleczenstwo sie dzieki PiSowi z populizmu wyleczylo. Nic bardziej blednego.

  Pozdrawiam naszego anty-tkw :-)
 • 2011-02-20 15:00 | tkw

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  do 2011-02-20 02:26 | Not so far away

  Ty chyba masz rację ! "antytekawu-promyślowy" to najwyraźniej kolejne wcielenie "Kolegi królika" (jest jeszcze "Sip_3").

  Coraz bardziej mi się podoba to forum.

  Potwierdza się stare powiedzenie - "mnożyć się jak królik".

  pozdrawiam
 • 2011-02-20 15:07 | Kolega królika

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Radze podniesc rece i ubrac te spodnie, who knows, what's under there?

  Thank you from the hill.

 • 2011-02-20 20:03 | Adalbert

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  @ normalny
  gratuluję "normalnemu" normalności w tym anormalnym świecie chorej na arogancję i demencję demokracji.
 • 2011-02-23 14:53 | Tzw. populizm to nic inego jak rezultat

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  pielęgnowania chorych układów polityczno-gospodarczo-społecznych, w których betonowaniu mają wielki udział usłużne media mainstreamu - u nas także i Polityka. Piwo nawarzone trza je wychlać, wahadło się giba w drugą stronę.
 • 2011-02-23 15:04 | Szanowny Hmongu, masz coś chyba nie teges po pokrywką

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Nie ma "przeciętnego" Polaka, Francuza, Hiszpana czy Rosyjanina a już zwłaszcza nie ma "Amerykanina" - poza wszelkimi różnicami społecznymi i religijnymi, ten konglomerat Anglosasów, Celtów, ludności romańskiej, żydowskiej, słowiańskiej, indiańskiej, czy afrykańskiej nie spełnia żadnych kryteriów "narodu".
 • 2011-03-01 14:22 | GLS

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Troche sie zgadzam, troche nie.
  Globalizacja jest wciskana ludziom jako blogoslawienstwo XXI wieku, kiedy naprawde to waska droga jednokierunkowa w dkierunku wyznaczonym przez bogatych. Byl ostation artykul w P o cenach zywnosci i wspmniano Haiti. Nie wspomniano natomiast ze glod w Haiti spowodowalo USA zasypujac Haiti tanim, dotowanym ryzem w ramach "globalizacji".
  Troche mi ta globalizacja pachnie stalinowskim internacjonalizmem...
  Co do kobiet zmuszanych do nakrywania glowy w czsie pobytu w pewnych krajach, nie zapominajmy ze w innych krajach mezczyzni sa zobowiazani do noszenia malutkiej czpeczki.
  Co kraj to obyczaj.
 • 2011-03-01 14:36 | GLS

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Dodam tylko ze to nie tylko dzieje sie w kraju nad Wisla.
  Dokladnie to samo jest w Australii i wiekszosci krajow. W Aus wszysto juz nalezy do wielkich korporacji. Zeby bylo smieszniej, rzad (tak, rzad) Sigapuru powoli wykupuje takie tam rozne rzeczy. A to pare firm telefonicznych, a to linie wysokiego napiecia, a czasem siec kolejowa.
  Jakims cudem nasz (Australijski) rzad wszystko musi sprywatyzowac bo jest nie dochodowe, a rzad Singapuru kupuje i robi na tym pieniadze.
  Dwie obserwacje.
  1. Mam wrazenie ze kapitalizm sie skonczyl i jestesmy w erze neo-feudalizmu. Korporacje, czesto bogatsze niz razdy, to wspolczesna magnateria, ktora zamiast zajazdow uzywa hostlie takeovers a plebs nie mic do powiedzenia.
  2. Uczmy sie Chinskego.
  再见
 • 2011-03-01 14:58 | GLS

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Chcialbym w to wierzyc, lecz dowody no to nie wskazuja...
  Jestesmy z natury chciwi i rzady i korporacje cigna z tego zyski. Jak latwo jest zniewolic spoleczenstwo kerdytami na samochod, telewizor, komputer... beda tyrac do krwi bo najgorsze co moze sie przydazyc to miec maly telewizor.
  A czy ktos zauwazyl kiedy "grac na gieldzie" zmienilo sie w "inwestowac na gieldzie"?
 • 2011-03-01 15:05 | GLS

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Senegalczyk, Meksykanin albo Polak, w kazdym razie jakis brudas, tak?
 • 2011-06-10 23:36 | obiektwywny

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  jak zawsze skarga na socjal ze strony dziatwy korupciogennych
 • 2011-07-03 11:28 | Piotr

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Synu, liberalizm nie ma dać Ci dobrobytu, tylko wolność! Wolność do rozwijania się, doskonalenia wewnętrznego. Pewnie, że łatwiej, jak państwo "zapewnia rozrywkę". Skup się na sobie, już możesz, bo jest wolność. Marzy Ci się ucieczka od wolności. Wiadomo, że "przez ciernie do gwiazd", łatwiej jest nie myśleć, nie rozwijać się, tylko robić hucpę.
 • 2015-05-29 23:47 | Esdes

  Re:Populizm zdobywa władzę nad światem

  Każdy polityk jest populistą, tylko jedni udają lepie niż inni. Jak nawet ktoś z własną misją się pojawi, to reszta go wchłonie. Poza tym nie ma idealnych ustrojów.


  ________________
  Moja opinia nt. Vivus
  http://antyhaczyk.blogspot.com/2015/05/vivus-opinie-pozyczki.html - pożyczki Vivus, opinie w Internecie.