Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Może ktoś umie to sensownie wyjasnić

(8)
2011-02-18 21:06 | tkw
Dziś onet.pl podaje:
"
Z zeznań kierownika ruchu lotniczego lotniska w Smoleńsku Anatolij Murawiowa, do których dotarli dziennikarze "Wiadomości" TVP 1 oraz redakcja portalu tvn24.pl wynika, że to kontroler, a nie tylko pilot maszyny, decydował o lądowaniu prezydenckiego Tupolewa 10 kwietnia 2010 r.
"

Nie chodzi mi o to, co ten news oznacza, czy to zwrot w śledztwie czy nie. Ale zastanawia mnie ukazywanie się takich ważnych informacji teraz, po ponad 10-miesięcznym śledztwie. Nie chce mi się wierzyć, że po stronie polskiej wśród fachowców nie było wiedzy o tym. Więc czemu dopiero teraz ? To, że ukazanie się tej informacji jest sterowane to nie ulega dla mnie wątpliwości, ale kto i co chce w ten sposób osiągnąć ?
  • 2011-02-18 21:30 | Karol89

Re:Może ktoś umie to sensownie wyjasnić

Dlaczego jest tak, że czasy się zmieniają, trwa nowa epoka, epoka internetowa, a ja nadal się czuję zagrożony? Muszę się bać Krajów, które uważają się za cywilizowane. Ale już nieważny jest ten strach czy jakiekolwiek inne zagrożenie dla naszego Kraju, ja się nie zmienię na takiego jakim chcą mnie widzieć inni, ja przynajmniej czuję się w pełni człowiekiem.
  • 2011-02-18 22:39 | wladimirz

Manipulujesz!1. Nie padło z wieży pozwolenie do lądowania,tylko zejścia na wysokość decyzji!

Chyba,że piloci nie zrozumieli,ale to ich?przełożonych wina, że polecieli nie znając języka kraju na stare, już porzucone lotnisko wojskowe.
    Poza tym zawsze to pilot decyduje-to on ma stery w ręku!!!
  • 2011-02-18 22:47 | tkw

do 2011-02-18 22:39 | wladimirz

a na czym polega manipulacja ?

Media donoszą o sensacyjnym nowym fakcie w śledztwie. A ja nie oceniam samego faktu - nie znam się na lotnictwie - tylko pytam, czemu on jest ujawniany dopiero teraz ?

"Poza tym zawsze to pilot decyduje-to on ma stery w ręku!!! "
    I tak i nie. W lotnictwie wojskowym decyduje wieża, ale masz racje o tyle, że jak np. wieża zabroni a pilotowi kończy się paliwo to nie ma wyjścia - musi lądować. W tym kontekście ten news mnie nie zaskakuje, bo i lotnisko wojskowe (na wieży wojskowi rosyjscy a nie cywilni kontrolerzy) a i polski samolot był samolotem wojskowym (36 pułk).

Każde zdanie kończysz serią wykrzykników ?
  • 2011-02-18 23:23 | wladimirz

Pilot zawsze decyduje bo on ma stery!Wieża może sobie mówić i zabraniać-tak było w Smoleńsku!

Polscy piloci 36 pułku byli przyzwyczajeni do lekceważenia procedur i poleceń z ziemi. Kilkadziesiąt minut przed katastrofą pokazała to załoga Jaka-40 lądując bez pozwolenia. Gdyby niue późniejsza katastrofa uszłoby jej to na sucho, a tak - nie wiadomo...;-)
    No chyba żeby zdecydowali się zablokować pas startowy np.BTRami.Ale na to trzeba mieć czas!No i jaki byłby w Polsce wrzask gdyby to zrobili...;-)
  • 2011-02-18 23:37 | tkw

do 2011-02-18 23:23 | wladimirz

mylisz pojęcia.

Pilot ma w reku stery, ale to nie zmienia faktu, że w lotnictwie wojskowym decyduje wieża. Wieża wydaje rozkazy. Póki pilot nie musi lądować z powodu awarii czy braku paliwa - ma wykonywać polecenia wieży, jak to w wojsku. A w tym przypadku paliwa nie zabrakło, co do awarii - nie wiem, było sporo szumu na temat działania przyrządów, ale chyba awarię też należy wykluczyć.

Co do procedur - to że procedury zazwyczaj się łamie nie zmienia faktu, że jak dochodzi do katastrofy to musi beknąć za to ten, co za przestrzeganie procedur odpowiada. Od 10-ciu miesięcy powtarzam, że po stronie rządowej za te procedury odpowiadają Klich, Sikorski i pewnie jeszcze paru innych. Zdaje się że śledztwo polskie zmierza w kierunku postawienia zarzutów przestępstwa niedopełnienia obowiązków (tak słyszałem w radio) - ciekawe komu, bo z tego co wiem, to zgodę na ten feralny lot podpisał osobiście Klich.

Ale czemu to wychodzi dopiero teraz na światło publiczne, bo nie wierzę, by polscy fachowcy od lotnictwa tego wcześniej nie wiedzieli ?
  • 2011-02-18 23:42 | Karol89

Dlaczego wszyscy mi przeszkadzają w byciu Polakiem? Apeluję do wszystkich Polaków: weźcie Konstytucję III RP do ręki, przeczytajcie Ją. Nie patrzcie na to: kto miał jakie warunki fizyczne, jakie miał zdrowie psychiczne, poglądy, kogo nogę dostał po katastrofie itd.? Wszyscy starają się na siłę wmówić mi żebym zapomniał o tym co się stało, nie rozmawiał o tym już, ja na prawdę nie jestem sentymentalny, nikt kto zginął w katastrofie nie był dla mnie wielce znaczący, ale mam wielką pustkę po tej katastrofie. Więc jeśli ktoś ma potrzebę mówić czy myśleć o tym, to czy można tak ograniczać jego wolność psychiczną? Oczywiście bez jakiś szaleństw, bo to tylko wydłuża czas dojścia do siebie.
    PS: Myślę że obecną sytuację można porównać do Kibiców i kiboli (nie mylić z poznańskim kibicem czyli w ich gwarze kibolem) polskich klubów piłki nożnej.
    Pamiętamy wszyscy śmierć Papieża Polaka, kibice krakowscy mieli się pogodzić, ale wyszło jak zawsze. Tylko że istnieją kibice i kibole. Kibice będą zawsze kibicami a kibole będą zawsze kibolami i nic nie dadzą chwilowe obietnice. Przykro mi jest jednak że muszę to napisać tutaj, ale dwie partie tj. PO i PiS to są jednak kibole.
  • 2011-02-19 00:32 | wladimirz

1.Pilot musi rozumieć co mówi wieża,a oni praktycznie nie znali rosyjskiego!2.Załoga może(fizycznie!) nie wykonać polecenia wieży!

I co wtedy-szczególnie jak załoga jest przyzwyczajona do faktu, że jest ponad...;-)