Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wywiad: Andrzej Wajda dla "Polityki"

(34)
Andrzej Wajda o stałym niezadowoleniu inteligentów z władzy, o nowych Dantonach i Robespierre’ach, o polskich tęsknotach i kompleksach.
  • 2011-03-15 08:59 | Mieczysław S.Kazimierzak

Osiem i pół (dekady)

Była dyskusja na Forum GW "KATYŃ!Ostatnie kłamstwo Andrzeja Wajdy".Chodziło o wątek ZBRODNI PRZEMILCZENIA i jak sztuka może go pominąć.
    O Lechu Wałęsie prezydencie "Bolku" był nakręcony już film NOCNA ZMIANA,były i jego kabaretowe wystąpienia dotyczące istoty przekształceń systemowych.
    Jeżeli można się odwołać do artystycznego kunsztu Andrzeja Wajdy,to z pewnością stać stać go na fabularny dokument o korupcjogennej ustawie zasadniczej,która wykreowała partyjniacką demokrację z antypolonizmem w tle.
    Z pewnością jest dużo pozycji literaturowych dotyczących utopii GATT i globalnego wolnego handlu.Polecam :
    PUŁAPKA - Jams'a Goldsmith'a,którego polskie wydanie ukazało się w roku 1995 łącznie z wywiadem jaki przeprowadził z autorem Radek Sikorski,póżniejszy minister od wojny i wojennych spraw zagranicznych.
    ŻYDOWSKI FENOMEN?- Kevin'a MacDonald'a stanowiący o żydowskich ruchach umysłowych i politycznych.Tu można odczytać uzasadnienie do braterstwa broni jakie zawarli spadkobiercy wojennego komunizmu pod wodzą Aleksandra Kwaśniewskiego prezydenta "Oszusta" z demokratami wojennymi.

W sposób artystyczny można też zaprezentować rolę nadreprezentacji mniejszości żydowskiej na rzecz nadużywania pojęcia antysemityzmu,którą uosabia Jan Tomasz Gross.
    Jest i problem wprowadzania tylnymi drzwiami do KK teologii judeo-chrześcijańskiej stojącej w sprzeczności z antyczną kulturą grecka.
    To przecież korzenie chrześcijaństwa,tak zaczęła się przygoda szukania Boga w porządku z objawieniem PIĘKNA,PRAWDY i DOBRA!!!
    W takich to kontekstach bohaterem może być oczywiście i Lech Wałęsa,choć bardziej kwalifikuje się do komiksu jako konkurent dla Fryderyka Szopena.
  • 2011-03-15 10:22 | the mentor

Re:Wywiad: Andrzej Wajda dla

Kiedy bedzie film o zbrodni Tucholskiej ???

Nie moge sie doczekac.
  • 2011-03-15 10:48 | bryka

Mądrośc człowieka i wrażliwośc artysty.Analogie do Dantona i Robespierre'a w naszym stawku,podsunięte przez Żakowskiego,chyba jednak naciągane.Tam kłębiły się ekstremalne i krwawe emocje.U nas tylko zapasy w błocie.O polskim KK ,podobnie do Wajdy,myśli wielu.
    Jego stac na ich wyrażenie.Wyrazy szacunku dla Pana Andrzeja.
  • 2011-03-15 10:49 | Anastazja

No i pierwszy komentarz potwierdza obserwacje Andrzeja Wajdy na temat społeczeństwa polskiego.
  • 2011-03-15 10:51 | MakDonald's

że też nie przymknęli w swoim czasie Kaczorów.Szkoda.Mielibyśmy teraz superbohaterów narodowych.Wtedy właściwy reżyser np. Jan Pospieszalski nakręciłby właściwy film .Już wyobrażam sobie scenę jak w blasku pochodni w brunatnej koszuli, Beata Kempa w towarzystwie Dziwisza z podpalonym krzyżem kroczą Krakowskim Przedmieściem.To byłaby superprodukcja.Szkoda.
  • 2011-03-15 11:11 | Joanna Kopytowska

Dziękuje za interesujący wywiad , mi wydaje się że siła Kościoła słabnie mimo potęgi materialnej , instytucjonalnej i malejącej ale zawsze moralnej , kościół w Polsce silny był wspieraniem polskiej tożsamości, przez stulecia od zaborów był jedyną instytucjonalną ostoją polskości , dziś razi ostentacyjnym bogadztwem , staje się opresyjny moralnie, tak jak to było przed Rewolucją Francuską, dziś dodatkowo straszy aferami pedofilskimi , żenuje zawoalowaną walką polityczną , staje się powoli twierdzą ciemniogrodu , może urosnąć w siłę fundamentalizmu jeżeli strefa ubóstwa i wyzysku w Polsce będzie się stale poszerzać jak to dzieje się do tej pory .To wśród wykluczonych społecznie nowy fundamentalistyczny a nie inteligencki kościół znajdzie swoją siłę i tego powinniśmy się bać wszyscy
  • 2011-03-15 11:32 | the mentor

Kosciola nie nalezy sie bac.
    Wrecz przeciwnie. Zaskarzac za zlodziejstwo, za pedofilie, za naduzywanie statusu i generalnie za lamanie prawa.
    A na tle religijnym ignorowac.
  • 2011-03-15 11:47 | the mentor

Niestety nie rozumiem. Walesa, elektryk kazal Wajdzie 'inteligencji' startowac w wyborach z Suwalek !!! Coz to za inteligencja ktora w elektryku widzi swoj autorytet ? A moze dyrektor powinien sie uczyc od dozorcy a general od szeregowca itp, itd,... I chyba tak jest.

Nie rozumiem jeszcze bardziej w jaki sposob inteligencja startowal w wyborach z regionu z ktorym jak sam mowi nie ma nic wspolnego. Jak inteligencja nie mogla rozpoznac ze system wyborczy i polityczny w Polsce jest obraza dla tejze inteligencji i wyborcow. Jest obraza dla ludzkosci. Bo wyborca nikogo nie wybiera ani nie odwoluje. A wybrany 'inteligencja' nikogo nie reprezentowal.

• 2011-03-15 11:54 | Mieczysław S.Kazimierzak

Zatem aby nie było kolejnej zbrodni przemilczenia,to komiks o Lechu Wałęsie i te wątki historyczne powinien uwzględniać.
    Stąd krok do wektora kształtującego świadomość o PATRIOTYZMIE GOSPODARCZYM.Przykładowo nie powinna być tańsza przeróbka miedzi elektrolitycznej w Chinach.
    A sztuka GroSSa to z jakiej szkoły?
  • 2011-03-15 12:03 | Mieczysław S.Kazimierzak

Zaprzyjażniony ksiądz Jan,bolejący nad poziomem edukacji tych co uczą wiary,ale i piszący,w swojej książce KIEDY WYPEŁNIŁ SIĘ CZAS przedstawił konsekwencje odejścia KK od korzeni swojej kultury.
    Godzi się przypomnieć koleje tłumaczeń antycznych dzieł języki :
    grecki -arabski - łacina i kolejno ojczyżniane w Europie.
  • 2011-03-15 12:14 | Mieczysław S.Kazimierzak

Dla tych,którym obce są konsekwencje walki zła ze złem to jest faszyzmu z komunizmem polecam książkę Allena Paula KATYŃ.Amerykanin,który nawet nie był w Polsce opisał anatomię zbrodni przemilczenia.
    A jak będzie z KATYŃ II?
  • 2011-03-15 14:22 | Pyjter

Mieczysław S.Kazimierzak ... podziwiam, jakiż wspaniały bełkot.Jeżeli naturalny to gratuluję a jeżeli pod wpływem wspomagaczy( białe proszki,zielone roslinki,grzybki,aceton lub lizol)to proszę uważać na zdrowie.Prosimy o jeszcze!.A co z Wielkim Wybuchem był? Przecież to widziłeś
  • 2011-03-15 15:16 | Ryszard314

Interesujący wywiad

Szczególnie istotna wydaje mi się uwaga Wajdy o kościele: "Bo kluczem do polskiej sytuacji wydaje mi się Kościół. Jego rola w Polsce. Uporczywe próby odcięcia nas od świata. Zamknięcia w tej katolicko-narodowej klatce. Żebyśmy się tylko, broń Boże, nie zsekularyzowali i nie przestali chodzić do kościoła. A Zachód, modernizacja, dobrobyt – to sekularyzacja. Kościół się tego boi. Więc hamuje, jak może. Za wszelką cenę odgradza nas od świata."
    Najgorsze jest to, że rządzące elity uzależniły się od hierarchii kościelnej (np. Konferencja Episkopatu to taki współczesny odpowiednik Biura Politycznego).

• 2011-03-15 17:05 | Caramba

A niedługo przy wciąganiu na ołtarze, episkopaci dostaną biegunki i zarażać nią będą naród. Rozprzestrzeniać epidemię i Żakowski pomoże.
    "Nie bądź bezpieczny, poeta pamięta."
    Pamiętam jak wszyscy piali nad artyzmem, głębią, ..itd.itp. papieskich tekstów. Taką Masłowską wystawiają po całym świecie a na Wojtyle tylko Polacy i Watykańczycy się poznali. Nawet Pinochet się nie zainteresował.

I wrócą modlitwy o deszcz w Parlamencie Rzeczypospolitej.
    I tak nam dopomóż Bug.
  • 2011-03-15 17:44 | Adam 2222

Anastazjo, moim zdaniem tylko głupek albo ss pluje na społeczeństwo gdzie spędził większość swojego życia. Bo pluje tez na siebie.

To taka Kacza logika o przypadkowym społeczeństwie którym muszą się trudzić elity Geniuszy Narodu Polskiego

• 2011-03-15 20:25 | Mieczysław S.Kazimierzak

Czytać trzeba ze zrozumieniem.Po co strzelać kulą w płot,czy nie lepiej zapytać o żródło logiki?
  • 2011-03-15 20:36 | Mieczysław S.Kazimierzak

@ Ruszard314,ale Caramba razem z Bugiem.

Co te wpisy znaczą w świetle podjętej decyzji przez Andrzeja Wajdy dotyczącej reżyserowania filmu o Lechu Wałęsie prezydencie "Bolku"?
    Co do zbrodni przemilczenia to jeszcze trzeba dodać,że mężowie stanu anglosaskiego świata demokratycznego zachodnią granicę Polski oprzeć chcieli na Nysie Kłodzkiej.
  • 2011-03-15 22:53 | polopiryna

Re:Wywiad: Andrzej Wajda dla Kogo ?

Pan mowi nie na temat… niestety
  • 2011-03-15 23:50 | Pan A. Wajda jest wielkim reżyserem

(mimo 20 lat artystycznej posuchy). Niestety uwierzył też. że może zostać autorytetem moralnym i to go skompromitowało. Podobnie jak śp. Karola Wojtyłę, który jednak w odróżnieniu wielkim reżyserem ani aktorem nie był.
  • 2011-03-16 03:35 | karul

A Mieczsilver

truje, truje i jakos sie otruc nie potrafi.

Ja wiem chlopie, ze leb boli i troche trudno z tym zyc, ale wez aspiryne - wspanialy wynalazek niemieckiego chemika - i poczytaj sobie Urbana, tego z cywilizacji smierci.

Zaraz bedzie lepiej.
  • 2011-03-16 11:04 | Joanna Kopytowska

fundamentalizm rodzi terroryzm

Musimy się bać wszelkich form fundamentalizmu bo gołym okiem widać że się w Polsce wykluwa , wszędzie na świecie nie religia jako taka czy nawet silne instytucje kościelne ale bunt wykluczonych i poniżonych jest podłożem do rozwoju najbardziej odrażających form terroryzmu
  • 2011-03-16 12:46 | Mieczysław S.Kazimierzak

Z pewnością rola Jerzego Urbana zostanie odegrana w filmie o Lechu Wałęsie w roli głównej.
    Widać,że jeszcze większy od mojego choćby z tego powodu,że są konsekwencje systemowe,ma ból głowy "karul" z tak prozaicznego powodu co mam czytać?
  • 2011-03-16 14:23 | GLS

Interesujacy wywiad. Milo poczytac kogos kto ma cos do powiedzenia, a jeszcze do tego pieknie po polsku mowi.
    Ale p. Jacku, co to z tym wpychaniem sie pod kolderke w co drugim pytaniu "ja i pan" "ja i pan" "ja i pan"... Moze by tak goscia potraktowac z szacunkiem i o nim mowic, a jak pan ma potrzebe udowodnic ze jest pan taki sam jak Wajda, to moze pan napisze ksiazke o sobie. Np. "wajda i JA czyli rozprawa krotka o tym jaki JA wpanialy jestem".
  • 2011-03-16 16:49 | Kosmyk

"...kluczem do polskiej sytuacji wydaje mi się Kościół. Jego rola w Polsce. Uporczywe próby odcięcia nas od świata. "

Kosciol Katolicki chociaz silny przegra, tak jak przegral np w Quebec’u w Kanadzie. W dalekiej przeszlosci, kiedy robotnicy z Quebec’u chcieli dolaczyc do Amerykanskich/Ontaryjskich zwiazkow zawodowych, Kosciol ruszyl do organizowania francuskich, katolickich zwiazkow zawodowych, aby odizolowac “swoje owieczki” od protenstantow. Po latach dzialania koscielnych zwiazkow zawodowych, Francuzi zorientowali sie, ze ich place sa daleko nizsze od plac Anglikow i katolickie zwiazki zawodowe w Quebec’u upadly.
    Kosciol katolicki nie jest w stanie odizolowac spoleczenstwa polskiego od naplywu informacji i stylu zycia z Zachodu. Czym bardziej bedzie wojowniczy, tym gorzej dla niego. Komuna upadla, kosciol katolicki pojdzie w odstawke takze. To tylko sprawa czasu.
  • 2011-03-16 17:57 | Adam 2222

Panie Mieczysławie już wyjaśniam. Źródło logiki jest nie ważne, ważne są informacje np. "the shock doctrine", demencja starcza, władza (w obecności córki pan F. popełnił samobójstwo dźgając się nożem 18 razy) i koryto

• 2011-03-16 18:02 | sugadaddy

Oj, nie predko to nastapi - nie należy zapominać, że, niestety, większość kościół popiera; nawet jesli klnie pod nosem i zagryza wargi, to stanie po stronie kleru. I oni dobrze o tym wiedzą - od czegóż są różne anatemy, czy inne klątwy? Ilu się da naliczyć takich, dla których leżenie w poświęconej, czy nie poświęconej ziemi - nie robi różnicy?
  • 2011-03-16 22:38 | AGA

z uporem maniaka mysle o tym ,ze polski kosciol dla rydzyka wypedza nas z kosciola ,bo nie pojal dotad jego szkodliwosci na tzw.dusze narodu .te prawie 2o lat dzialania rydzyka zmienily polakow potwornie .nigdy nie bylo tyle jadu ,zawisci ,zolci ,nienawisci i braku zwyklej przyzwoitosci i kinderstuby .to poklosie dzialania rydzyka i obu kaczynskich .uwazam ,ze to jednak sa charaktery genetycznie podle ,najpierw poszlo to w pis ,potem w caly kraj .stad polacy sa gorsi po papiezu i zadna beatyfikacja nie pomoze .zobaczycie ,jak ci wspaniali katolicy wroca z rzymu i zaczna po trupach walczyc o wladze .juz niestety w spocie odgrzebali lecha k.zgroza!
  • 2011-03-17 13:27 | Mieczysław S.Kazimierzak

Nie bardzo kojarzę szczegóły,ale chyba w tej całej sprawie chodzi o rolę internetu dla jego wykorzystywania na rzecz artystycznych talentów,również i reżysera Andrzeja Wajdy.
    Chodzi o myśl przewodnią,która może być wektorem burzy stanowisk przekazywanych za pośrednictwem elektronicznej poczty.
    Tak jak w przypadku filmu KATYŃ przekonuje mnie,że film fabularny,nie może być filmem historycznym,ale historycznymi wątkami powinien jednak poruszyć strony i świadków walki zła ze złem,tym razem w nowej odsłonie globalnej.
  • 2011-03-18 17:05 | Mieczysław S.Kazimierzak

Jeżeli bieżące sprawy systemowe nie maja związku z Lechem Wałęsą to jaki jest dziś sens podnoszenia problemu PATRIOTYZMU GOSPODARCZEGO,który okazuje się być w głębokiej poniewierce.
    Po co były hasła Młodej Europy,na które wpływ miała polska romantyczna myśl polityczna? Dedykuję :
    "Do orła..." Cyprian Kamil Norwid

Do orła, co nad dębem powiewa,
    Mruczeli kret z nory i z cieni:
    "Gałęź każda każdego drzewa
    Jest u mnie tu w kształtach korzeni.
    Ty tam orłem, ja tu - twoje słońce
    Nie ogranicza się na firmamencie -
    Ja mam je w oczach tak gorące,
    Że przechadzam się w ziemi odmęcie."

"Zaiste jest tak - orzeł odśpiewa -
    Lecz świat mój to nie jest analiza.
    On korzenie dawa i zasiewa,
    Gdy twój tylko je podgryza!"

• 2011-03-18 17:10 | Mieczysław S.Kazimierzak

Dziękuję za troskę jak się okazuje internetowego znachora.Diagnoza nie pod tym adresem.
    Bełkoty były,są i będą różne poprzeczne i podłużne.Prezydenckie też i scenariusz powinien to uwzględnić.
  • 2011-03-18 17:28 | Mieczysław S.Kazimierzak

Jak tak to postawić też w stan oskarżenia za udział w podziale łupów w oparciu o kontrakt okrągłostołowy.
    Wręcz przeciwnie komu bliski jest pewnik Tadeusza Zielińskiego,że szczytem dążeń religijnych ludzkości jest chrześcijaństwo w swej najbardziej rozwiniętej postaci problemem otwartym staje się jakość nauczania wiary.
    Osobliwość Lecha Wałęsy jest tu dobrym przykładem.
  • 2011-03-20 08:42 | Myślę

Niewdzięczny ćwok

Gdyby nie Lech Kaczyński, Prezydent RP, to ten zardzewiały pałąk nie zrealizowałby NIGDY filmu Katyń!! Jego ukochany prezydent Kwaśniewski dał na ekranizację ludobójstwa na wschodzie 0 PLN! Bardzo dużo...
  • 2011-03-22 00:55 | 40 i cztery

Myślę, iż dla Andrzeja Wajdy zrobienie filmu o Lechu Wałęsie, a co za tym idzie całym ruchu solidarnościowym to duże wyzwanie .Nawet dla niego, mistrza kina obsypanego nagrodami, cenionego w świecie może to być trudne. Ale, kto to ma zrobić ?
    Pozostało niewielu.
    Powiem więcej Pan to musi zrobić. To Pana obowiązek!
    Wiem, że jest Pan wściekły wiadomo, na co ,ale nie Pan jedyny.
    Wiem, że dobrych aktorów w Polsce można w tej chwili policzyć na palcach jednej ręki.
    Wiem, że plują na Pana, ale to ludzie małego serca.
    Bóg dał Panu talent. To dar. Musi go Pan spłacić.
    ... Syn minie pismo, lecz ty wspomnisz, wnuku ….
    Życzę powodzenia .
  • 2011-04-02 18:15 | Niedowiarek

Picasso

Tylko maly wtret à propos Picassa i wolnosci. Wajda mowi w uniesieniu: "Gdyby Picasso siedzial cale zycie w Hiszpanii, tak by nie malowal..., musial sie nawdychac paryskiej wolnosci". Wiadomo, ze odkryl wtedy w sobie zaangazowanie polityczne i redagowal rysujac i piszac wojujace gazetki komunistyczne. Wajda dorzuca: " Ale wszyscy musimy sie tej nowej wolnosci nauczyc. Troche poboli, a potem przestanie".
    Az sie nie chce wierzyc!