Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

(73)
Komisja Majątkowa zakończyła pracę. Zostały po niej sieroty. Zwykli ludzie, którzy zaplątali się w jej orzeczeniach, tracąc dorobek życia. Co z nimi?
 • 2011-03-17 00:16 | AnnaZ

  Państwo ograbia obywateli z ich dorobku,

  nieraz całego życia. Skandal! Dobrze, że nastał koniec tej Komisji; szkoda że 20 lat za późno.

  Aż nóż się w kieszeni otwiera.
 • 2011-03-17 09:45 | Wojciech

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Zdelegalizować kościół o upaństwowić majątek
 • 2011-03-17 09:54 | sugadaddy

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Grabież w biały dzień na podstawie "prawa" ustanowionego przez sprzedajnych hipokrytów. Prawa jakiego nie powstydziłaby się komuna za Stalina. Nauki nie poszły w las. Że też ktos jeszcze chodzi głosowac na tych sprzedawczyków!
  PS. A świeccy właściciele dostaną wała.
 • 2011-03-17 10:33 | tkw

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Kilka spraw zwróciło moją uwagę.

  1. Wszyscy opisani w artykule mieli zabudowania na gruncie, który nie był ich własnością. A - o ile wiem - polskie prawo stanowi, że kto ma grunt ten ma własność zabudowań automatycznie. To nauczka dla wszystkich.

  2. To chyba Kazimierz Górski powiedział "tak się gra jak przeciwnik pozwala". To polskie państwo pozwoliło Kościołowi na taką grę. Samo istnienie Komisji bez prawa odwołania się do sądu jest - moim zdaniem - sprzeczna nie tylko z konstytucją, ale i ludzkim poczuciem sprawiedliwości. Ten sędzia z Gliwic który przyjął pozew powołując się na konstytucję - warto go zapamiętać, dobrze byłoby, gdyby awansował, bo to najwyraźniej dobry sędzia. A Trybunał Konstytucyjny który od 2009 roku nie może orzec w tej sprawie - to hańba.

  3. Z punktu widzenia prawa - jak wynika z opisanych przypadków - państwo oddawało Kościołowi swoje grunty, ale olewało przy tym zarówno to, że w tzw. międzyczasie ktoś tam dużo zainwestował jak i swoje własne zobowiązania (prawo pierwokupu dla dzierżawców). Ja tu widzę draństwo głównie państwa a dopiero potem pazerność Kościoła. Szkoda, że nie ma publicznego rejestru polityków z opisem, w czym brał udział - wtedy ci, co na to oddawanie się godzili powinni być infamisami do końca swych dni.

  4. W tym temacie widać klarownie, czym jest państwo polskie. To co "państwowe" traktowane jest przez polityków jak "nasze", rozporządzają się tym tak jak im dobrze, za NASZ majątek kupowało sobie poparcie Kościoła. Piszę NASZ, bo państwo żadnego majątku nie ma, to my go mamy. Ale to teoria.

  5. Uważam, że nagromadziło się tyle krzywd, że teraz bez specjalnego prawa nie da się dać sprawiedliwości poszkodowanym. Ale szans na to nie ma, bo to prawo musiałoby iść w parze z ustawą reprywatyzacyjną - a nadal jej nie mamy.

  6. Szkoda, że w tego rodzaju sprawach nie ma możliwości odwołania się do Trybunału w Strassburgu bez ponoszenia dużych kosztów. Unia wydająca miliardy euro na biurokrację mogłaby się zdobyć na sfinansowanie takich spraw, bo zwykły polski obywatel nie ma kasy na koszta sądowe, nie ma kasy na adwokata a przecież już stracił dorobek nie tylko swój ale czasem całej rodziny.

  Historycy kiedyś opiszą tę grandę jako jedną z najbardziej haniebnych kart tzw. "demokracji" po 1990 roku.
 • 2011-03-17 11:24 | tkw

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Postanowiłem jeszcze raz wyraźnie napisać:
  tytuł artykułu jest fałszywy. To nie Komisja Majątkowa narobiła krzywd, tylko państwo polskie poprzez polityków. To politycy oddawali majątki nie oglądając się na ludzi. Każda decyzja w Komisji oznaczała, że ze strony państwa ktoś wyraził zgodę, Kościół mógłby sobie rościć do "usr..ej śmierci", gdyby strona rządowa nie wyrażała zgody. We wszystkich opisanych przypadkach Kościół żeby cokolwiek zrobić musiał wpierw mieć decyzję komisji, czyli zgodę strony rządowej. Tak to jest, jak dysponuje się nie swoim a to robią politycy. A Kościół powinien dziś publicznie uzasadnić, że te nieruchomości mu się należały (chodzi o prawo do ziemi a nie do tego, co przez lata ludzie tam zrobili).
 • 2011-03-17 11:42 | Wczoraj mędrcy z TK orzekli

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  że stanik wojenny podobno był niekonstytucyjny. Dobre i to. Ciekawe co będzie gdy kiedyś (pomarzyć dobra rzecz) tenże TK (ale na pewno nie w tym składzie) orzeknie (a będzie to znacznie łatwiejsze pod wzgl. formalnym) niezgodność z Konstytucją RP: konkordatu, komisji majątkowej i wprowadzenie religii do szkól. To będzie masakra, przy której Kill Bill jest komedią familijną.
 • 2011-03-17 12:22 | tuciu

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Tytuł jest jak najbardyiej prawdziwy: to komisja składająca się po połowie z przedstawicieli kościoła i rządu przekazywała mienie nie oglądając się na stan prawny i ludzi których to dotyczyło. Najbardziej odpowiedzialni są członkowie komisji, a potem ciała które ich delegowały czyli rząd i episkopat.
  I zgadzam się z Tobą w pełni, że ci ludzie powinni dać sobie spokój z udzielaniem się w życiu publicznym lub jak w przypadku episkopatu, udzielaniem "moralnych" pouczeń.
 • 2011-03-17 13:00 | maksymilian

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Jak wynika ze stanowisk zajętych przez organa sądownicze RP:
  1.Komisja Majątkowa nie posiadała osobowości prawnej.
  2.Komisja Majątkowa nie była organem administracji.
  3.Członkowie Komisji nie byli funkcjonariuszami publicznymi.
  W związku z tym ani Komisja ani jej członkowie (oczywiście jako członkowie Komisji) nie posiadali żadnej zdolności procesowej.
  To może ktoś bardziej ode mnie biegły w prawie konstytucyjnym, administracyjnym i cywilnym wyjaśni mi, czy ta Komisja w ogóle istniała i czy posiadała jakąkolwiek zdolność prawną? Jakiego typu aktami były jej "decyzje" skoro decyzjami administracyjnymi nie były? Przecież w państwie prawy każdy akt władczy powinien charakteryzować się: podmiotem, przedmiotem, zakresem i formą. W tym przypadku brakuje co najmniej paru tych elementów. Może by spróbować podjąć dyskusję w tym kierunku - czy wydawane przez tę Komisję akty władcze w ogóle można uznać za istniejące?
 • 2011-03-17 13:11 | sugadaddy

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Podobno żyjemy w państwie prawa - tylko kto, posiadajacy rozum, w to wierzy?
 • 2011-03-17 13:15 | tkw

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  do 2011-03-17 13:00 | maksymilian

  Nie jestem prawnikiem, ale mechanizm wydaje się prosty.
  państwo oddawało to, co wedle prawa stanowiło własność państwa. To była transakcja pomiędzy właścicielem a obdarowanym Kościołem. I w takim przypadku nikomu nic do tego, gdy ja Tobie coś podaruję, to nikomu nie pozwolimy się do tego mieszać, bo z jakiej racji ?


  Ja widzę dwa problemy i oba po stronie państwa:

  1. państwo darowywało ziemię nie bacząc na to, że przez lata ktoś w nią dużo zainwestował, nie bacząc też na własne zobowiązania wobec tych inwestorów. I moim zdaniem tak jak trudno będzie naruszyć samą darowiznę dla Kościoła tak inwestorzy powinni wygrywać od państwa odszkodowania za złamanie prawa pierwokupu (opierając się na tym co opisano w artykule), za brak odszkodowania za swoje inwestycje, które poczynili zgodnie z prawem i zgodnie z umowami z państwem. Państwo te umowy złamało i państwo powinno wypłacić odszkodowania. A wyborcy powinni rozliczyć tych polityków, którzy do tego dopuścili, bo w końcu te odszkodowania zapłacą podatnicy.

  2. państwo rozdawało NASZĄ własność skrzętnie dbając o to, by nikt z prawdziwych właścicieli - czyli obywateli - nie mógł zaskarżyć tego do sądu. I to - jak orzekł sędzie w Gliwicach - jest sprzeczne z konstytucją i ktoś powinien za to pójść siedzieć. To my - obywatele - byliśmy właścicielami darowanej ziemi a nie politycy.

  pozdrawiam
 • 2011-03-17 13:23 | maksymilian

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  To nie jest takie proste, bo państwo samo nie jest organem władczym, zawsze KTOS wykonuje czynności w jego imieniu, nawet wojnę wypowiada rząd lub inny organ państwa. Ja postawiłem zagadnienie, KTO właściwie rozdawał Kościołowi ten majątek?
 • 2011-03-17 13:40 | tkw

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  do 2011-03-17 13:23 | maksymilian

  Wygląda na to, że odpowiadać powinien ten, kto tę Komisję powołał a nie sama Komisja czy jej członkowie. A następne czynności prawne wynikały z decyzji komisji, Kościół dostawał kwit na mocy którego wchodził w prawa właściciela, więc ten co nieruchomość wydawał Kościołowi (np. wójt gminy) wykonywał tylko prawo.

  Ale jak znam życie - uległo przedawnieniu. Znowu okazuje się, że instytucja przedawnienia jest idiotyczna, to zaproszenie do przestępstwa.

  pozdrawiam
 • 2011-03-17 14:45 | Kolega królika

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Zastanawia jak ci ludzie zostali okradzeni w biały dzień przez "komisję" nie posiadająca mocy prawnej i to wszystko dokonano w majestacie prawa. Na dodatek zostali dziś zostawieni sami sobie, a czarne łobuzy nie poczuwają się do winy!

  Poza oczywistym faktem, że naiwnie wierząc w instytucje państwowe w Wolsce ci ludzie próbowali dojść swoich praw w sądach, nikt o dziwo nie próbował nagłośnić tych wałków w zagranicznych środkach masowego przekazu. Myślę, że to byłaby chyba jedyna metoda, żeby wpłynąć na waaadzę w ojczyźnie "świętego" do respektowania prawa - WSTYD !!!

 • 2011-03-17 14:48 | Kolega królika

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  ... komisja składająca się po połowie z przedstawicieli kościoła i rządu przekazywała mienie nie oglądając się na stan prawny i ludzi których to dotyczyło

  To największy wałek w dziejach Wolski i najprawdopodobniej w całej Europie!

 • 2011-03-17 14:54 | Kolega królika

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Gen. Jaruzelski, który według wszelkiej znanej wiedzy uratował Polskę przed poważnym rozlewem krwi i położył kres hołocie z Solidarki jest dziś włóczony po sądach, a złodzieje w czarnych kieckach posługują się do grabienia Polski "komisją" majątkową, która rzekomo nie posiadała osobowości prawnej ani nie była organem administracji. FARSA !!!
 • 2011-03-17 15:01 | tkw

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  do 2011-03-17 12:22 | tuciu

  Komisja nie wzięła się "znikąd", ktoś tę Komisję powołał i dał jej uprawnienia. Komisja to SKUTEK a nie PIERWOTNA PRZYCZYNA. Pierwotną przyczyną jest pozycja polityków w Polsce - dysponując nie swoim majątkiem dają łapówki temu, kto może coś dla nich zrobić pożytecznego. W tym przypadku politycy zgodzili się na Komisję w zamian za poparcie kościoła a reszta (sama Komisja i jej działanie), to już tylko technika.
  Obawiam się, że rozliczenie polityków dziś nie jest możliwe. Komisja powstała na mocy jeszcze PRL-owskiej ustawy (przed wyborami 4.06.1989), więc należałoby rozliczyć Jaruzelskiego, Kiszczaka itd. a także następców za to, że nie próbowali jej zlikwidować.
 • 2011-03-17 16:03 | flip

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Już wyżej Ci pisałem, TKW, że oskarżasz Polityków i Państwo a nie dostrzegasz istoty problemu. POLIYCY NIE KOCHAJĄ KOŚCIOŁA. Tusk wziął ślub kościelny z powodów koniunkturalnych. Nawet twój idol Jarosław wspominał o "Najkrótszej drodze do dechrystianizacji", choć potem najwyraźniej doszedł do wniosku, że mu z państwem wyznaniowym po drodze.

  To polskie społeczeństwo kocha czarnych i robi co czarni rozkażą. Tylko dlatego politycy boją się zadrzeć z Kościołem i wszystko mu oddają.
 • 2011-03-17 16:33 | sugadaddy

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  A jakiego wspaniałego rzecznika praw obywatelskich mamy, co to powinien sie nazywać :RPKościoła! Zdaje sie, że to jeszcze był tamten, co to juz nie bedzie - na szczęście - mu dane, wstawiac się za czarnymi. A jesli jest Bóg, to napewno w piekle się smaży.
 • 2011-03-17 16:52 | Marcin

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Podstawę prawną działania Komisji stanowiła Ustawa o Stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego z 17 maja 1989 r. (źródło wikipedia). Czyli to panowie Rakowski i Jaruzelski ("lewica"...) stoją za utworzeniem owej Komisji Majątkowej. Szkoda, że nie chcą o tym pamiętać wyborcy SLD... W moim przekonaniu lepszy jest głos "zmarnowany" niż popieranie oportunistów. Naprawdę nie ma sensu kierować się instynktem stadnym. Zawsze istnieją jakieś ugrupowania/ kandydaci "pozasondażowi", więc zawsze jest na kogo "zmarnować" swój głos, a nie ma potrzeby głosować zgodnie z sondażami.
 • 2011-03-17 17:07 | Kolega królika

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Nawet twój idol Jarosław wspominał o "Najkrótszej drodze do dechrystianizacji" ...

  Dla wielu czytelników tego forum od dawna jest dość oczywiste, że Niski to ktoś więcej niż ulubieniec - to szef. W każdym wątku, w którym ten znudzony sadownik zabiera głos, jest ta sama taktyka odwracani Alika ogonem. Nawet tutaj: chodzi o jawne łamanie prawa w dzisiejszej Wolsce, a on próbuje szukać "winnych" w czasach PRL-u ... żenujące!

 • 2011-03-17 17:46 | maja89

  Jak zawsze w Polsce - nazwiska winnych są niejawne. Zacznijmy więc :

  "Komisja" - jak osławiona "konferencja w Wannsee" i inne konspiracje tego typu nie zostawiła za sobą zbyt wielu dostępnych publicznie dokumentów. Jakkolwiek powołana została dekretem MSW z 1989 roku, nie ogłoszono jej autora.
  Lista "członków" to trzecio- i czwartorzędni stacze kolejkowi (przedstawiciele rządu: Zbigniew Filipkowski – współprzewodniczący, Andrzej Marciniak, Robert Napora, Renata Czyżak, Aneta Szyndler, Katarzyna Kobierska i Episkopatu: Krzysztof Wąsowski – współprzewodniczący, ks. Konrad Zygmunt, ks. Stanisław Pindera, Piotr Perończyk, Małgorzata Bryk, Wojciech Kubis.)
  Spróbujmy jednak ustalić sprawców : w 1989 ministrem spr. wewn. był wciąż Kiszczak, któremu nad plecami stał niejaki Kozłowski; trudno uwierzyć aby ten osobnik samodzielnie podejmował takie decyzje.
  Jedna ze szkół utrzymuje, że inicjatywa wyszła od samego Papieża Tysiąclecia, za pośrednictwem Glempa do Wałęsy. Inna teoria, w myśl idei że poddani mają uprzedzać życzenia panujących, szuka początków tej afery w kręgu 6 twardogłowych i wpływowych biskupów tego okresu : Macharski, Dąbrowski, Pieronek, wschodząca wtedy gwiazda Głódź, Michalik i Orszulik. Życzliwie "wsłuchiwał się" - od czasu do czasu poddając sugestie - Dziwisz.
  Ze strony "rządowej", podwaliny pod tę - największą chyba w historii Polski - aferę, położył ustępujący rząd Rakowskiego, na którego dekret z maja 1989 "O stosunku Państwa do Kościoła" powoływali się twórcy "komisji".
  Niewykluczone, że cicha umowa odchodzących komuchów z episkopatem pozwoliła byłej klasie rządzącej nie tylko uniknąć jakiejkolwiek odpowiedzialności prawnej, ale uwłaszczyć się i zająć kluczowe pozycje w nowym ustroju.
  Zamiast gonić Jaruzela po sądach, całe to towarzystwo powinno znaleźć się w Gitmo (bo bez 'waterboardingu' żadnych zeznań się z nich nie wydusi), tym bardziej że są tu do odzyskania konkretne pieniądze.
  Pytanie kto bardziej winien :
  - Kościół, który de facto zarządził dyktat w dobrym dla siebie momencie (odchodzącym komuchom zapewniając zwolnienie z odpowiedzialności, przychodzącym swoim slugom nakazując wykonanie umowy (słynne 'pacta servanda');
  - komuszki walczące za wszelką cenę o przetrwanie; czy tzw. inteligencja z ironicznie nazwanej Unii Wolności, zawsze okrakiem na płocie, zawsze z "szacunkiem", byle się nie "umoczyć" i w rezultacie zawsze w błocie.
  W międzyczasie, 63 do 160 tysięcy hektarów rozpłynęło się we mgle (sama rozbieżność szacunków wskazuje na skalę afery i stopień jej utajnienia przez kolejne ekipy władzy).
  Staruszka którą sprzedano razem z gruntem to tylko nawiązanie do tysiącletniej tradycji.
 • 2011-03-17 18:15 | tkw

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  do 2011-03-17 17:46 | maja89

  1. Kiszczak i Kozłowski - spotykam jeszcze dziś poglądy ludzi z kręgów władzy, że Kiszczak i Jaruzelski nadal mają decydujący głos w specsłużbach. A w 1989 roku Kozłowski nie miał nic do gadania w MSW.

  2. Pytasz kto bardziej winny - Kościół czy komuszki (ja bym komuszków uzupełnił o kolejne ekipy za to że sprawy nie naprawiały) - moim zdaniem oczywiście rządzący. Kościół nic by nie dostał gdyby nie zgoda rządzących, więc wina jest dla mnie jasna. Trudno winić Kościół za to że żądał, żądać to sobie można, ważne, czy właściciel (politycy) się zgodzi czy nie. W każdym razie do Kościoła można mieć pretensje raczej w sferze etycznej, do rządzących zdecydowanie w sferze prawnej.

  Moim zdaniem nie można mieć pretensji do Kościoła, że umiejętnie wykorzystał swoje możliwości. Kościół istnieje już 2000 lat i nauczył się wykorzystywać sposobności wiedząc, że bywa różnie i za chwilę może być dla niego gorzej. A kto będzie za 20 lat pamiętał, w jaki sposób jakiś kawałek ziemi czy jakaś kamienica wpadły w ich ręce ? My - podatnicy - powinniśmy rozliczać polityków z tego, co zrobili z naszą własnością.

  Ciekawe też będzie śledzić dalsze losy członków Komisji ze strony państwowej. Obie strony (politycy i Kościół) mają im dużo do zawdzięczania (że tak sprawnie i chętnie się zgadzali oddawać), czas chyba na profity dla tak wiernych wykonawców ...

  Warto też zdać sobie sprawę, że kupowanie poparcia politycznego za nasz majątek to nie tylko w tej Komisji. Przecież w całym procesie prywatyzacji załogi zakładów dostawały 15% akcji - a ja się pytam z jakiej racji, skoro to był ponoć nasz wspólny majątek ? Czyż to nie była typowa łapówka, by załoga nie protestowała ? A z czego wynika, że dyrektor zakładu z czasów PRL nagle staje się właścicielem tego zakładu ? Ilu się uwłaszczyło na naszym majątku ? To co dostał Kościół to w całym tym procederze chyba nie tak wielki procent, do tego jakaś część zwracanych nieruchomości faktycznie została Kościołowi zabrana bezprawnie ...

  A na koniec - bawią mnie na tym forum wpisy zajadle pomstujące na władzę po 1989 roku i wychwalające PRL - jakby to nie za PRL właśnie powstało to porozumienie i ta Komisja.
 • 2011-03-17 18:22 | PJD

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  nie rozumiem, dlaczego rozgrzeszasz kościół.. jest więcej niż biznesem, który ma prawo i obowiązek troszczyć się o własną korzyść..

  no, chyba że sie mylę..

  działanie nieetyczne ze strony kościoła, to więcej niż podłość,
  niż hańba..
  to zaprzeczenie celowości istnienia tej instytucji..

  i tyle..
 • 2011-03-17 18:39 | tkw

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  do 2011-03-17 18:22 | PJD

  TKW: Ja Kościoła nie rozgrzeszam tylko chłodno oceniam ciężar win. I twierdzę, że gdyby politycy nie chcieli sobie kupować przychylności Kościoła, to Kościół dostałby znacznie mniej i pewnie w każdym przypadku musiałby udowadniać swoje prawa w sądzie a nie przed urzędnikami państwowymi. To tak jakby do mnie przyszedł sąsiad i zażądał mojego samochodu - żądać to on sobie może ile chce, to wolny kraj, ale póki mu go nie oddam, póty na żądaniach się skończy. Kiedyś zresztą sąsiad próbował ode mnie wyłudzić fajny wózek twierdząc, że poprzedni właściciel mu go obiecał (nie znałem poprzedniego właściciela, gospodarstwo kupiłem od jego spadkobiercy). I sąsiad usłyszał ode mnie, że obietnice składane przez poprzedniego gospodarza mnie nie interesują. I wózek nadal jest mój, sprawa zakończona.

  "działanie nieetyczne ze strony kościoła, to więcej niż podłość,
  niż hańba..
  to zaprzeczenie celowości istnienia tej instytucji.."
  TKW: napisałem, że pod względem etycznym źle oceniam Kościół. A ciekaw jestem na jakiej podstawie twierdzisz, że to "zaprzeczenie celowości istnienia tej instytucji". Bo moim zdaniem celem Kościoła jest szerzenie Ewangelii i pazerność materialna biskupów chyba w sprzeczności z tym jednak nie stoi ... choć pewnie przy takiej pazerności trudniej przekonać kogoś do wiary w miłość Bożą ...

  pozdrawiam
 • 2011-03-17 19:14 | maja89

  @ tkw : lubię dyskusję w punktach bo ordnung muss sein :

  "To tak jakby do mnie przyszedł sąsiad i zażądał mojego samochodu - żądać to on sobie może ile chce, to wolny kraj, ale póki mu go nie oddam, póty na żądaniach się skończy"
  - Są tzw. propozycje nie do odrzucenia. W realiach 1989 roku, mając do wyboru rozdawanie nie swoich pieniędzy lub wariant bukaresztański, była ekipa postąpiła jak najbardziej racjonalnie. Gorzej że PRZEZ 20 LAT, wszystkie rządy wszystkich odcieni postępowały jak członkowie szajki połączonych jakąś wspólnie popełnioną zbrodnią - ale też żadna z tych formacji nie chciała podpaść KK.

  "Ja Kościoła nie rozgrzeszam tylko chłodno oceniam ciężar win"
  - To tak jak zapytać czy bardziej winien jest capo czy jego pachołek. Wydaje mi się że przynajmniej od czasu procesu w Norymberdze zostało to rozstrzygnięte.

  "kupowanie poparcia politycznego za nasz majątek to nie tylko w tej Komisji. Przecież w całym procesie prywatyzacji załogi zakładów dostawały 15% akcji - a ja się pytam z jakiej racji, skoro to był ponoć nasz wspólny majątek ? "
  - Jest chyba rożnica pomiędzy ustawowym przyznaniem (znikomej) części akcji ludziom, którzy bezpośrednio wytworzyli ów majątek własną pracą, a rozdawaniem przez rząd cudzej własności. Rząd sam w sobie nie jest właścicielem kraju, ale jak wiadomo, zawsze się wyżywi (i da pożyć innym).

  "A kto będzie za 20 lat pamiętał, w jaki sposób jakiś kawałek ziemi czy jakaś kamienica wpadły w ich ręce ? My - podatnicy - powinniśmy rozliczać polityków z tego, co zrobili z naszą własnością. "
  - Ja "pamiętam", choć dopiero robiłam pod siebie. Karma. What goes around, comes around.
 • 2011-03-17 19:24 | Kolega królika

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  PJD: działanie nieetyczne ze strony kościoła, to więcej niż podłość,
  niż hańba..
  to zaprzeczenie celowości istnienia tej instytucji..


  Przez całą historie istnienia tej firmie chodzi zawsze o jedni i to samo: majątki i pieniądze innych ludzi. Dlatego należy ich postrzegać jako niebezpiecznych łobuzów ukrywających się od pracy pod pretekstem niesienia nadziei zbawienia. Niezłe motto jak dla instytucji finansowej, prawda?
 • 2011-03-17 19:29 | manpi

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Uważam, że obywatele polscy powinni złożyć pozew w Strasburgu przeciwko Państwu Polskiemu za uszczuplenie zasobów naturalnych Państwa Polskiego i oddanie jego części obcemu Państwu czyli Kościołowi Katolickiemu co narusza podstawowe prawa obywatelskie. Prawo Polaków na własnej ziemi jest naruszone przez inne państwo.
 • 2011-03-17 19:49 | tkw

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  do 2011-03-17 19:14 | maja89

  1.
  "Są tzw. propozycje nie do odrzucenia."
  Nie sądzę, by w realiach 1989 roku Kościół mógł stawiać takie warunki. Miał swoją siłę, ale co mógł zrobić ? Obłożyć Jaruzelskiego ekskomunika ? Zorganizować zbrojne powstanie ? Moim zdaniem Kościół wykorzystał to, że władzy jego poparcie było bardzo potrzebne, ale raczej zadawałbym pytanie "czy to dobra władza, która musi za taką cenę szukać poparcia Kościoła", odpowiedź jest chyba jasna. Obecnie takie pytanie można zadać na północy Afryki - co to za władza która dla utrzymania się musi strzelać i wynajmować najemników ?
  Poza tym jednak największą winę ponosi inicjator całego przedsięwzięcia a nie kontynuator. Bez pierwszej ustawy z 17.05.1989 i decyzji Jaruzelskiego i Kiszczaka być może problemu by nie było.

  2.
  "W realiach 1989 roku, mając do wyboru rozdawanie nie swoich pieniędzy lub wariant bukaresztański, była ekipa postąpiła jak najbardziej racjonalnie."
  Nie wiem, skąd wzięłaś tę alternatywę, wydaje mi się ona fałszywa. Ta władza postąpiła oczywiście racjonalnie ale ze swego punktu widzenia a nie z mojego. Gdybym ja mógł kupić sobie władzę za cudze pieniądze !

  3.
  "- To tak jak zapytać czy bardziej winien jest capo czy jego pachołek."
  Kwestia winy to nie rachunek 0-1. jest bardziej winny i mniej winny.

  4.
  "- Jest chyba rożnica pomiędzy ustawowym przyznaniem (znikomej) części akcji ludziom, którzy bezpośrednio wytworzyli ów majątek własną pracą,"
  Po pierwsze - majątek był cały wspólny a nie tylko załogi danego zakładu. Wyszło na to, że wszyscy pracowali w PRL ale ten co pracował w szpitalu dostał g... a ten co w KGHM dostał krocie. Uważasz że to było OK ? A do tego najwięcej dostał nie ten co majątek tworzył tylko ten co stał nad nim z batem. To było OK ? Pewnie było pragmatyczne, ale czy sprawiedliwe ?
  Po drugie - ta komisja, też działała na mocy ustawy.
  Po trzecie - znikomej ? 15% to znikoma część ? Chciałbym mieć 15% KGHM ...

  5.
  "Ja "pamiętam"
  bardzo dobrze, może podejmiesz bardziej racjonalne decyzje przy urnie wyborczej.

  pozdrawiam
 • 2011-03-17 20:31 | maja89

  Żeby już nie przedłużać, bo chyba generalnie się zgadzamy :

  - re 15 % - też bym chciała, ale ten ułamek był do podziału dla całej załogi... na osobę to chyba ułamek promila przypadł... Robienie akwarium z zupy rybnej nikomu się chyba dobrze nie udało.
  Nb. Wawel to też "własność narodowa" ? Czy prywatny folwark Kaczorów i Dziwisza ?
  -re racjonalnych wyborów : zgoda, tylko te partie jeszcze nie istnieją, to pokolenie musi najpierw odejść, jak w Egipcie. I być może tą samą metodą...
  - w 1989 Gorbi obalił komunę, a pustkę zapełniał kto gdzie mógł : w Polsce KK. OK, tylko że już parę lat później 'postkomuna' wróciła. Ale chyba nikt tak nie właził w d... KK jak oni, sądząc że może zaskarbią tym sobie - jeśli nie miłość, to chociaż szacunek. Jak im to pomogło, "każdy widzi"..
 • 2011-03-17 20:37 | tkw

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  do 2011-03-17 20:31 | maja89

  do tych 15%
  Mój przyjaciel od zawsze pracuje w TPSA. Dostał swój przydział akcji i już wtedy było to warte ok. 60.000 PLN. A w KGHM ten, jak piszesz - promil, to było znacznie więcej.

  Jak zaczniesz stosować metody egipskie, to daj znać. Ja już mam kosę na sztorc i szukam wspólników ...

  Fajnie że się zgadzamy, pozdrawiam
 • 2011-03-17 21:31 | pxl666

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  dla mnie wazniejsza jest kwestia poszkodowanych...czy ci ludzie maja jakies szanse by odzyskac mienie ktore im zrabowano/ukradziono? nie moge nazwac tego inaczej...jest napisane ze decyzje komisji sa nieodwolalne... - coz to za bzdura ja sie pytam???? nieodwolalny to jest uplyw czasu , starzenie sie , smierc itd... decyzja komisji to jedynie zapisana kartka papieru...mozna ja spalic lub podrzec - jak to byc moze ze w kraju ktory mieni sie cywilizowanym - w imieniu prawa odziera sie ludzi z majatku i godnosci (albowiem odbieranie prawa wlasnosci w taki sposob uwazam za takowe)

  czy nie ma zadnego prawnika albo publicysty ktory jest w stanie podniesc te sprawe na forum krajowym? czy poszkodowani maja popasc w nedze bo zyjemy w kafkowskiej rzeczywistosci??? ja rozumiem ze byc moze ciezko te sprawe naglosnic w katolandzie ale nie wszyscy jestesmy wyznawcami czarnej wiary...? powoli prawdziwie zaczynam sie obawiac o przyszlosc w tym kraju...czytam o jakichs nieodwolalnych karach za zle wypelnienie papierka nt odpadow...gdzie my mieszkamy? gnojki sprzedajace dzieciakom syf beda skarzyc panstwo o odszkodowania a podatnikow sie niszczy specjalnie wymyslonym przepisem??? ludzie!
 • 2011-03-17 23:02 | maksymilian

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  W przypadku jakiegoś pana Władka od węgla stosowanie zasady "dają to bierz, biją uciekaj" może i jest akuratne ale od firmy mieniącej się namiestnikiem Chrystusa na Ziemi oczekiwałbym jednak nieco więcej.
  Nie wiem czemu, ale jakoś tak przyjęło się w Pomrocznej, że częścią legitymacji do rządzenia w tym kraju jest dawanie czarnym z tyłu i z przodu na każde żądanie. Nie dziwi to w przypadku takich premierów jak Siła Spokoju czy Parafianka zwana też premierem pciowym - oni zapewne przed podpisaniem jakiegokolwiek rozporządzenia lecieli do kaplicy na naradę z Maryją.
  Jak dotychczas nikt nie próbował zweryfikować domyślnego przekonania o bezkrytycznej służalczości wobec KK jako niezbędnego warunku sprawowania władzy w Polsce - mam nadzieję, że dożyję jeszcze dnia, kiedy ktoś wreszcie spróbuje. Być może nie będzie to aż takie straszne.
 • 2011-03-17 23:33 | Kolega królika

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  pxl666 i manpi

  Obawiam się, że rozwiązanie prawne w Sztrazburgu może być bardzo skomplikowane, a to mogłoby oznaczać spore koszty i długie oczekiwania na werdykt, który mógłby być nawet nie do końca wiążący dla Polski. W międzyczasie czarne stonki mogłyby sprzedać wszystkie posiadłości, które zostały uzyskane na drodze ewidentnych wałków i sprawa stałaby się niezmiernie trudna logistycznie do rozwiązania (kieckowi nie płacą podatku od sprzedaży niczego - ziemia, lasy, nieruchomości, etc.)

  Jednakże próba poruszenia tej afery na wokandzie wiarygodnych mediów wydaje się być najlepsza. Ostatnio sporo miejsca w mediach w Europie poświęcono pedofilom w sutannach i nawet Watykan z włąsnej nieprzymuszonej woli zaoferował odszkodowania w Niemczech. Te czarne pijawki doskonale wiedzą, że bez owieczek nie będą mogły pasożywtować!

  Ewa Ewart z BBC od lat robi pasjonujące filmy o krzywdzie ludzkiej ...

 • 2011-03-18 00:11 | Adam 2222

  Przecież na grabież Polski przez Watykan pozwalają wszyscy premierzy III RP od Mazowieckiego do Tuska. Rocznie ~ 10 mld zł. Komisja Mieszana to tylko cześć. Nie opodatkowane darowizny na rzecz Krk to pralnia pieniędzy.

  Caritas, niepłacenie podatków, bycie ponad prawem polski. Darowizny mienia polskiego przez lokalnych i rządowych kacyków. Ostatnio minister Grad dal Watykanowi budynek w Paryżu należący do PAN.
  Bo tak się zachciało księdzu Jeżowi.
  itp.
  itd.
 • 2011-03-18 00:33 | Grace

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  W kolejnej sprawie widoczny jest rozkład Państwa Polskiego. Organy państwa, które powinny służyć obywatelom, po prostu żerują na nich. Politycy załatwiają swoje korporacyjne sprawy wbrew interesom obywateli powołując Komisję Majątkową. Komisja Majątkowa grabi państwo i obywateli w imię interesów Kościoła Katolickiego. System sprawiedliwości w Polsce grabi odważających się walczyć o swoje prawa obywateli. Wszystkie wysoko umocowane służby, Prokuratura, CBA, ABW, Policja Skarbowa itp., wyposażone w specjalne uprawnienia, rzekomo dla zwalczania przestępczości zorganizowanej służą politykom do utrzymywania społeczeństwa w strachu przed wszelką władzą, a nie wykonują swoich ustawowych obowiązków. Wysocy urzędnicy państwowi odwracają się do obywateli plecami. Zachowują się tak, jakby sprawy obywateli ich brzydziły i męczyły, uważają, że to nie oni powinni służyć obywatelom, a obywatele im, z szacunkiem i na kolanach. Stąd taka reakcja w tej sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich, po prostu przywołał obywatela do porządku, wyjaśniając, że nie ma on prawa przeciwstawiać się woli Kościoła Katolickiego, jaka by ona nie była. Wszystkie te służby, jak i rząd Polski, udają, że nie widzą przestępczej działalności Komisji Majątkowej i Kościoła Katolickiego, chociaż są powołane po to, żeby taką przestępczą działalność tropić, ścigać i karać. Zostawiają obywatelom samotną walkę ze zorganizowaną przestępczością. Wolą zbierać „haki” dla walczących o stanowiska w państwie polityków, przy okazji goląc, co bogatszych obywateli. W samotnej walce obywatele tracą dorobek życia, zdrowie i życie, a wysoko umocowani urzędnicy wyczekują, że obywatele wkrótce się zmęczą i zapomną o wszystkim przy następnych wyborach.
  Dlatego nazwiska wszystkich polityków i wysokich urzędników, którzy spowodowali tę aferę, wykorzystywali ją dla swych celów i dalej nic nie robią w sprawie jej wyjaśnienia i osądzenia, a także wyrównania krzywd powinny być znane opinii publicznej, opublikowane szeroko w prasie i Internecie, abyśmy nie popełnili błędu przy wyborach do sejmu i władz samorządowych.
 • 2011-03-18 00:40 | Grace

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Oczywiście, że można by było to wyjaśnić, gdyby korporacje prawnicze nie były na służbie Kościoła Katolickiego w tym państwie.
 • 2011-03-18 01:29 | bolec

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Polska chwilami wykazuje cechy charakterystyczne dla państw feudalnych i wejście w posiadanie ponad 120 tys. ha ziemi w ciągu ostatnich 20 lat jest tego najlepszym dowodem. Kler nawet nie potrafi zarządzać tym majątkiem przyjętym dzięki układom z esbekiem Piotrowskim, co niejednokrotnie wyszło na jaw ku śmieszności całego procederu grabieży majątku narodowego Polaków na skalę nie mającą precedensu na świecie.

 • 2011-03-18 03:47 | Wejka

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  <i>1.Komisja Majątkowa nie posiadała osobowości prawnej.
  2.Komisja Majątkowa nie była organem administracji.
  3.Członkowie Komisji nie byli funkcjonariuszami publicznymi. </i>

  Czyli wszystkie decyzje tej Komisji sa nieprawomocne i powinny zostac anulowane!
 • 2011-03-18 04:29 | GLS

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Pozbawieni majątku przez Kościół Katolicki.
 • 2011-03-18 07:39 | zl27

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  jedynym ktory zyskal i to znacznie na "reprywatyzacji" to byl Kosciol rzymsko-katolicki. Dla pozostalych "niezrzeszonych" nie bylo czasu i pieniedzy. Zreszta, uwazam, ze wogole nie powinno byc zadnego oddawania-naprawiania krzywd, gdyz to znowu przynosi szkody i krzywdy tym razem obecnej populacji i nastepnym. I jak widac NIGDY nie bedzie to sprawiedliwe.
  Wracajac do Krk, to wredny PRL nie opylil zabranej ziemi, budynkow tylko przekazal to do uzytku wszystkim obywatelom, czego nie mozna powiedziec o obecnej dzialalnosci Krk z odzyskanymi dobrami.
 • 2011-03-18 10:05 | sugadaddy

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Ktoś tu już napisał, komu podlegają korporacje prawnicze; trzeba jeszcze dodać, że jak wszystko inne, nie wyłączając sądów zwanych kiedyś powszechnymi. Sędziowie rozumieją swoją niezawisłość tak, że nie muszą wyrokować zgodnie z prawem - wyroki nie mogą kolidować z wytycznymi biskupów.
  A swoją drogą, każdy ma to, na co zasługuje - politycy nie działają w próżni - widocznie ich działania większość akceptuje, o czym świadczą różne sondaże. Ja nie spotykam się zbyt często z dezaprobata wyrażana wobec rządu,
  z przyczyny oddania się tegoż, we władanie czarnych. Napewno można spotkać sporo opinii broniacych kościół, i aprobujących tą bezczelną grabież mienia wspólnego.
 • 2011-03-18 12:13 | Kolega królika

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  To jest właśnie w tej aferze najbardziej odrażające - czarne pijawki "odzyskiwały" majątki, których się niezwłocznie pozbywały!

  Ale matoły w Pomrocznej dalej hołubią tą czarną mafię poprzez chodzenie do kościoła i stąd poparcie u waaadzy ... surrealistyczny kraj :)

 • 2011-03-18 12:28 | wykrot

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Skoro Trybunał Konstytucyjny był w stanie uznać stan wojenny za nielegalny, to dlaczego nie uzna za nielegalny faktu powołania Komisji Majątkowej? otworzyło by to ludziom drogę do sprawiedliwości.
 • 2011-03-18 14:55 | tyczka

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Trójkąt Bermudzki - po co komisja majątkowa????
  Dzierzawca przez okres dzierżawy spłaca wartość przedmiotu dzierzawy. Państwo (Agencja) otrzymuje swoje.Na koniec dzierzawy Panstwo przekazuje przedmiot dzierzawy do kościoła.Dzierzawca-inwestor otrzymuje.... gest Kozakiewicza
  ZAPRASZAMY INWESTOROW DO POLSKI!!!
 • 2011-03-18 16:17 | Kolega królika

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  To nie byłoby jeszcze tak bulwersujące, a jedynie głupie z ekonomicznego punktu widzenia (co zresztą jest chlebem powszednim ostatnich 20 lat i dlatego Polska dalej pozostaje biednym i zacofanym krajem) - tu doszło do jaskrawych przypadków łamania prawa, gdyż ci ludzie powinni mieć opcję odstąpienia praw po wypłaceniu przez potencjalnego nowego właściciela (czarne stonki) równowartości ich wkładu lub posiadania!

  Nawet dziecko rozumie, że to grabież, a rzekomo nie rozumieją tego czarne pijawki, które "odzyskują" te majątki, żeby je pośpiesznie sprzedać i poprzez koneksje esbeka Piotrowskiego z niejakim Domogałą prawie zawsze trafiają one do tego ostatniego:

  1. Rolnikowi z Zabrza Tadeuszowi Morawskiemu zostały tylko budynki gospodarcze, wyremontowane za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ale ziemię, którą w części zdążył spłacić państwu, dostała pobliska parafia.

  2. W Rudzińcu pod Katowicami ludzie zostali z maszynami rolniczymi kupionymi na kredyt, ale bez ziemi.

  3. W Sierakowicach prywatna firma została ze zwierzętami, ale bez widoków na wykupienie podźwigniętych z ruiny chlewni, które dostał Kościół.

  4. W okolicach Świbia przekazano wraz z gruntem odnowiony za prywatne pieniądze, dzierżawiony i przygotowany do sprzedaży zameczek. W Mizerowie pod Pszczyną – gospodarstwo już sprzedane prywatnej osobie.

  5. Leszek Krzysztoń zainwestował – według obliczeń Agencji Nieruchomości Rolnej – grubo ponad 6 mln zł, nie licząc godzin przepracowanych fizycznie. Nakłady miały być odliczone od ceny w momencie wykupu. Żeby pozyskać środki na inwestycje, Krzysztoniowie zastrzegli w umowie, że w części gospodarstwa postawią pawilon magazynowo-handlowy. W 2005 r. stanęło 6 tys. m kw.: pawilon handlowy i magazyny. Według wyceny wykonanej przez Agencję Nieruchomości Rolnych tuż przed planowanym wykupem gruntów przez Krzysztoniów – warte około 7 mln zł po czym ta działka została decyzją komisji przekazana Kościołowi.

  W miesiąc później siostry elżbietanki w lipcu 2008 r. sprzedały grunt wraz z nieruchomością, za 900 tys. zł., firmie Bradus z Tychów. Związanej z rodziną śląskiego miliardera Jacka Domogały, który zajmował się masowym wykupywaniem ziemi odzyskiwanej przez Kościół.

  Jeśli nikt w Pomrocznej nie widzi, że to przestępstwo to może dostrzega to w Sztrazburgu?

 • 2011-03-18 16:19 | Kolega królika

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Jeden z okradzionych przez pasożytów w czarnych kieckach, pan Morawski, nim poszedł do sądu, napisał jeszcze do instytucji państwowych, że przecież miał umowę z państwem, zainwestował dorobek życia, więc państwo powinno go jakoś bronić. Z MSWiA oraz od premiera otrzymał zdawkową odpowiedź: „od decyzji Komisji Majątkowej nie przysługuje odwołanie”, a od rzecznika praw obywatelskich, że „w razie konfliktu interesów między kościelną osobą prawną a dzierżawcą większą ochronę należy przyznać temu pierwszemu podmiotowi. (…) A jeśli istotnie [dzierżawca] czuje się poszkodowany, może przecież zwrócić się do sądu”.

 • 2011-03-18 17:24 | jasiek1952

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Koscil polski ponosi najwieksza wine w tej aferze.

  To nie tak, ze tak sie gra, jak przeciwnik pozwala. Kosciol poprzez swoich hierachow ciagle powtarza przy kazdej okazji, ze oprocz prawa stanowionego przez panstwo jest jeszcze prawo boskie. I to prawo jest nadrzedne. Do tej pory wszystko w porzadku. Tak byc powinno, a jak jest - widzimy sami. Kosciol polski glosi jedno a robi drugie - pazernosc tej firmy nie zna granic.

  Podejrzewam, ze kosciol polski nie wierze nawet w przeslanie Ewangelii, ktora przeciez glosi: nie mozecie sluzyc Bogu i mamonie, rozdaj ubogim swoj majatek...
 • 2011-03-18 18:36 | maja89

  ZAmiast narzekać zróbmy coś : oto moja skromna propozycja domeny "www.komisjamajatkowa.info"

  1. Właśnie zakupiłam domenę internetową : "www.komisjamajatkowa.info" i założyłam stronę - będzie aktywna w ciągu 24 godzin, tj. wieczorem w sobotę19 marca.
  2. Proszę wszystkich zainteresowanych o podawanie emailami FAKTÓW (nie opinii) dotyczących tej "komisji", najlepiej dobrze udokumentowanych, szczegółowych i PO NAZWISKU : skończmy z ich anonimowością, fotografie mile widziane !
  3. Przez 1 rok będę utrzymywać tę stronę i domenę na swój koszt
  4. Jedyne czego bają się ci złodzieje to ROZGŁosu. Należy więc im go zapewnić.
 • 2011-03-18 19:56 | ula

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Zgadzam sie, caly ten bajzel spowodowany jest wlasnie strachem, strachem przed klerem, coraz, naprawde coraz bardziej nie moge tego zniesc,ciaglego wracania sie KK w polityke, w zycie prywatne Polakow. Uwazam jednak, ze to poczatek konca takiego KK w Polsce. Szkoda tych ludzi, walcza o swoje bez wielkic szans, sabotowani przez pastwo, ktore powinno ich chronic!!!!Politycy sie boja, zyja popularnoscia, a przeciwstawianie sie KK w PL to jak wypowiedzenie wojny, na atak nie trzeba duzo czekac. Wierzyc mi sie nie chce, ze zwykla ustawa o zlobkach wywoluje takie emocje, fakt, ze kobiety chca pracowac i wychowywac jednoczesnie dzieci!!!Aborcja, in vitro, idac do kosciola mozna sie glownie spodziewac kazania scisle polaczonego z polityka. Tylko My mozemy to zmienic, nie jestem przeciwko Kosciolowi czekam tylko az dojrzeje to bycia przewodnikiem dla Polakow w 21w. bo 16sty dawno juz przeminal.
 • 2011-03-18 21:51 | Grace

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Brawo maja89, dobrze by było gdyby znalazła się dobra kancelaria prawnicza do walki z tym gigantycznym przekrętem. Myślę, że obywatele spontanicznie zrzuciliby się, aby sfinansować odebranie zagrabionego majątku i ukaranie winnych w tej sprawie. W demokratycznym kraju powinny zająć się tym z urzędu organy państwa, ale w tej kolonii Watykanu, żaden rząd się do tej pory nie odważył.
 • 2011-03-19 15:38 | sugadaddy

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Sa różni pokrzywdzeni w sieci - przez: sądy, ZUS, prawo, a nawet przez Jaworowicz, ale przez komisję majątkową - nie ma. Dlatego raczej czarno to widzę; kto odważy się wystąpić przeciwko KK? Przypomnę, że czarni już raz straszyli ekskomuniką, a to, dla Polaka katolika (nawet farbowanego lisa)
  gorsze od śmierci.
 • 2011-03-19 16:11 | tkw

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  do 2011-03-18 17:24 | jasiek1952

  Czy to naprawdę tak trudno zrozumieć, że z samego "chcenia" nic nie wynika, póki adresat tego "chcenia" nie ulegnie ? Czy to tak trudno zrozumieć, że nasz wspólny majątek rozdawali politycy a więc oni ponoszą winę wobec nas, obywateli ?

  Nawet przypadki opisane w artykule pokazują złamanie umów przez PAŃSTWO a nie przez Kościół. To nie Kościół obiecywał tym ludziom dzierżawę z prawem wykupu, tylko państwo. To nie Kościół brał przez lata od ludzi pieniądze w zamian za zobowiązanie do honorowania prawa pierwokupu, tylko państwo. A państwo złamało te umowy bo tak zdecydowali politycy. I to głównie politycy powinni za to odpowiadać.

  Zadziwiające, jak niechęć do KK potrafi zabić logikę.
 • 2011-03-19 16:24 | bolec

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Ty, kolego jak zwykle masz inny kąt widzenia i nawet mnie zbytnio nie dziwi, że nie rozumiesz prostego faktu: kieckowi brali czynny udział w tym przekręcie, byli jego inicjatorami i - co najważniejsze! - stali się jego beneficjentami. Geneza tego przekrętu leży gdzieś w pobliżu stołu w Magdalence. Czy Ty zawsze myślisz tak powoli?
 • 2011-03-19 19:32 | greo

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Może to bardzo ogólne stwierdzenie i tyczy się bardzo wielu gałęzi życia w Polsce, ale nasz kapitalizm byłby o niebo lepszy gdyby była po przełomie dekomunizacja, ujawnienie teczek i oczyszczenie rozmaitych wysokich stanowisk w różnych dziedzinach w Polsce z komunistów i niekompetentnych ludzi. Polska to kraj UE a dekomunizacji do dziś nie było! Nieporozumienie!
 • 2011-03-19 21:04 | tkw

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  do 2011-03-19 19:32 | greo

  Zdecydowanie się zgadzam. Powiem więcej - nawet nie najważniejsze było zablokować dostęp do władzy ludziom "umoczonym", tylko nazwanie po imieniu dobra i zła. Ta nieszczęsna "gruba kreska" do dziś owocuje mętlikiem w umysłach Polaków, nadal Jaruzelski uważany jest przez wielu za patriotę, nawet ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego stwierdzające, że stan wojenny był zamachem stanu nie otworzy im oczu. Przykładów można podać wiele.

  pozdrawiam
 • 2011-03-19 21:35 | Czytelnik

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Po pierwsze ta cała "komisja" to dziecko koślawego prawa (bezprawia) która stała się w swoim działaniu organem złodziejsko-bandyckim działającym bezkrytycznie głównie na rzecz kościoła katolickiego.Natomiast funkcjonariusze kościoła stali się zamiast kapłanami paserami handlującymi ziemią i nieruchomościami.Ten koślawy organ działał przez wiele lat dając kościołowi to wszystko na co spojrzał biskup lub wsiowy proboszcz opierając się na wycenach pobieranych chyba z księżyca.I nagle wszyscy się obudzili i są oburzeni.Znaleziono nawet jednego głupka(ubeka)na którego wszystko się zwala.A gdzie są ci główni oszuści i paserzy:biskupi,księża,lokatorzy klasztorów co wyłódzali i po paserskich cenach handlowali.Gdzie są ci sprawcy nieszczęść(tz."szlachetni kapłani")co wyrzucali chorych ze szpitali,dzieci z internatów a dzierżawcą zabierali ziemię aby ją natychmiast sprzedać po paserskich cenach.Czy któryś z tych zachłannych hierarchów stanie przed sądem i odpowie za to złodziejstwo czy nadal będą ponad prawem jak do tej pory.To nie esbek kradł on to robił na zlecenie kościoła wykorzystując chore prawo i działalność tej bandyckiej komisji.A na koniec jeszcze jedno zasadnicze pytanie:czy kościół i jego kapłani są od uprawiania ziemi(kto widział proboszcza lub biskupa na traktorze orzącego pole?)czy są od spraw wiary jej nauczania?Bo wygląda na to że kapłani już dawno zgubili Pana Boga w pogoni za dobrami materialnymi a wiara stała się parawanem do robienia złodziejskich interesów.
 • 2011-03-19 21:49 | Czytelnik

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  I słusznie.Ograniczyć ich działalność do obrębu kościołów i klasztorów.Niech się w końcu zaczną zajmowac tym do czego są powołani.Kościół nie jest od uprawy ziemi a głównie do paserskiego obrotu nią.Te dobra powinno powtórnie przejąć państwo,opodatkować działalność kościoła tak jak wszystkie podmioty gospodarcze.Skończyć raz na zawsze z tym pasożytnictwem i stawianiem się ponad prawem.Niech odszukają Pana Boga i się nim zajmują bo już kila wieków temu go zgubili w pogoni za pieniędzmi i innymi dobrami materialnymi.
 • 2011-03-20 13:53 | Kolega królika

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Zagrabienie ponad 120 tys. ha w ciągu ostatnich lat jest sprawą bez precedensu w skali Europy. De facto postawiło to Wolskę w randze kraju feudalnego gdzie chłopi uprawiali ziemię dla pasożytów w czarnych sukienkach i płaciłi dziesięcinę. Tego typu stosunki społeczne można już dziś spotkać jedynie w republikach bananowych w Afryce, a ludzie dalej są dumni ze swojego "świętego" - zbiorowy amok!

 • 2011-03-20 14:04 | tkw

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Aż trudno się oprzeć chęci skomentowania.

  Chciałbym płacić tę dziesięcinę, bo teraz płacimy dwudzieścinę PIT (niektórzy trzydzieścinę), do tego dwudzieścinę VAT, do tego czterdzieścinę ZUS - razem płacimy ok. sześćdziesiącinę.
  Straszna była ta dziesięcina.
  Zbiorowy amok.
 • 2011-03-20 14:46 | zl27

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  jaki byl los chlopa na kleszych ziemniach, ktorzy jedynie placili dziesiecine to mozna poczytac w roznych ksiazkach. Chyba tkw nie chcialby tak zyc....bez prawa do czegokolwiek...
 • 2011-03-20 14:59 | tkw

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  do 2011-03-20 14:46 | zl27

  zaproponuj jakieś pozycje książkowe.
 • 2011-03-20 15:34 | zl27

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  2011-03-20 14:59 | tkw
  wyglada na to ze tkw ma problemy z polska literatura...
 • 2011-03-20 16:01 | karul

  A co sie, glupole

  solidarnosciowe, dziwicie? W koncu bez jednego wystrzalu oddaliscie kraj KRK, miedzynarodowemu koncernowi spod znaku plusa. A plus jak wiadomo oznacza dodawanie a nie odejmowanie.
 • 2011-03-20 16:08 | tkw

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  do 2011-03-20 15:34 | zl27

  wygląda na to, że masz problemy i z logiką i z kulturą osobistą.

  Polska literatura to setki tysięcy książek, powołałeś się na jakieś - zapytałem jakie. To była kwestia logiki.

  Co do braku kultury osobistej - chyba jasne

  koniec dyskusji
 • 2011-03-20 17:07 | bolec

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  I to jest właśnie ten słynny "plus ujemny" ... żeby ktoś mógł sobie dodać bez pracy, komuś innemu trzeba odjąć, nieprawdaż?
 • 2011-03-20 17:26 | zl27

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  pomyslalem zgodnie z logika, ze jako Polak tkw powinien znac co poniektore klasyczne utwory w ktorych opisana byla niedola chlopow panszczyznianych. Ale jak widac pomylilem sie.
 • 2011-03-20 20:21 | Kolega królika

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  W niektórych parafiach na ścianie wschodniej taka literatura była na "indeksie"
 • 2011-03-21 14:55 | J.S.

  Moja złośliwość

  Dlaczego Autorka nie poprosiła o opinię biskupa Pieronka. ON by wyjaśnił,że Kościół Kat. odzyskał te majątki dla dobra ubogich.
  Przekręty tej KOMISJI to także spuścizna po JPII, który nakazywał dbać o materialne dobro KK.
 • 2011-03-25 00:27 | mirek

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Po mału wychodzi dlaczego Jarosław Kaczyński tak zaciekle bronił dostępu do pałacu prezydenckiego i dlaczego do dziś nie jest w stanie pogodzić się z przegraną. Ile jeszcze wypłynie takich "kwiatków" na światło dzienne z działalności zmarłego prezydenta i jakiego to będą kalibru? Że w kancelarii prezydenta Kaczyńskiego był bałagan, podjudzanie, podkopywanie współpracowników, nielojalność i donosicielstwo, to już niektórzy pracownicy kancelarii wcześniej wspominali w swoich wywiadach, ale że dochodziło do tak jaskrawych, rodzinnych i łamiących moralne prawo działań, nigdy bym nie posądzała. Zestawiając obecnie działalność L.Kaczyńskiego jako ministra sprawiedliwości, kiedy zaraz po objęciu stanowiska, w bardzo szybkim tempie przeforsował ustawę, która umarzała wieloletnie i wielomilionowe długi PC wobec skarbu państwa, tak teraz nie dziwi fakt, iż w dalszym ciągu działanie partyjno-rodzinne brało górę nad uczciwością i prawością tego człowieka... Jaki "kwiatek" będzie następny?
 • 2011-03-28 00:15 | slawek

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Osoby prywatne pozbawione swojego majatku przez komisje majatkowa,powiny wystosowac zbiorowy pozew przeciw komisji majatkowej.W ten sposob maja szanse wygrania.Czy kosciol w Polsce stoi ponad prawem?To pytanie do biskupow.
 • 2011-06-06 22:07 | gość

  Re:Pozbawieni majątku przez Komisję Majątkową

  Tkv - teraz, oprócz tej sześćdziesięciny dla państwa płacimy wszyscy razem jeszcze dziesięcinę dla administracyjnego krk. Nie ma dla samotnych matek, co trzecie polskie dziecko żyje w biedzie, ale na dopłaty na ZUS dla kleru, na finansowanie tysięcy w skali kraju uroczystości, muzeów, akcji, na zwalnianie z podatków przedsiębiorstw zarabiających na wycieczkach "pielgrzymkowych" jest! To, co napisali w tym artykule TO JEST STRASZNE! Nie zmieniaj tematu ! Kpienie sobie z losu chłopów pańszczyźnianych (w majątkach kościelnych czy niekościelnych , nieważne) świadczy albo o twoim nieuctwie albo o hipokryzji. A za działania Komisji Majątkowej i nieruchomości zawłaszczone przez administracyjny krk prędzej czy później przyjdzie nam, zwykłym podatnikom zapłacić.
 • 2011-12-28 10:32 | Anna

  Trefny towar szybko sprzedawano

  Każdy złodziej szybko pozbywa się trefnego towaru za znacznie mniejsze pieniądze, niż jest wart, bo boi się, że jak go policja namierzy, to mu towar zabierze. Zatrudnienie SB-ka, który w SB był, co prawda półtora roku i zajmował się liczeniem gaci w magazynie, miało swój psychologiczny cel - w razie wpadki można powiedzieć: TO WINA SB-ka !!!

  Ktoś pytał, jakm prawem działała Kościelna Komisja Majątkowa. Odpowiadam - prawem okupanta !!!
 • 2011-12-28 10:39 | Anna

  Prezydent miasta Krakowa prof. Majchrowski był pierwszym, który się odważył przeciwstawić Kościołowi kat.

  Prezydent Majchrowski pierwszy w Polsce odważył się walczyć o zwrot zagrabionych przez kościół nieruchomości. Pamiętam nagonkę na niego prowadzoną przez samego biskupa Pieronka !!! Dziennikarze powinni przypomniec Polakom, jak zastraszano prezydenta miasta Krakowa !!!