Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

TK: stan wojenny niekonstytucyjny

(10)
W wyniku tego werdyktu III RP będzie musiała zapłacić za nie swoje winy. Jednak w imię dziejowej sprawiedliwości i zwykłej przyzwoitości powinna to zrobić.
 • 2011-03-17 13:38 | zl27

  Wojenny nielegalny

  czyli mamy rozumiec, ze wszelkie ustawy, umowy w wykonaniu tego "rzadu" sa niewazne. ciekawe!!!
 • 2011-03-17 16:16 | Kolega królika

  Re:TK: stan wojenny niekonstytucyjny

  Stan wojenny był niekonstytucyjny, a konkordat, nauka religii w szkołach publicznych i tzw. "komisja" majątkowa są jak najbardziej konstytucyjne, hehe ... na dodatek decyzji tej całej "komisji" majątkowej nie można zaskarżyć nawet gdy są niezgodne z prawem bo to nie było ciało administracyjne - kondominium watykańskie :)

 • 2011-03-17 21:22 | tkw

  Re:TK: stan wojenny niekonstytucyjny

  "To właśnie skłoniło Trybunał do zajęcia się dekretami o stanie wojennym, choć przecież od dawna już one nie obowiązują."

  TKW: o ile wiem, to Trybunał Konstytucyjny nie może niczego badać z własnej woli, tylko na wniosek. Te dekrety badał na wniosek tragicznie zmarłego Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego i choćby za to należy się Kochanowskiemu uznanie a przynajmniej wzmianka w artykule. Nieładnie, panie Burnetko.

  Szkoda, że musieliśmy czekać tyle lat na to orzeczenie.

 • 2011-03-17 21:41 | Prawda, panie Kolego?

  Re:TK: stan wojenny niekonstytucyjny

  jeszcze śmieszniejsze jest to, że tym orzeczeniem TK i uradowane (ale dość wstrzemięźliwie) katoprawactwo okazują się zażarcie bronić... konstytucji "zbrodniczego" PRL!!! Jest to pierwszy wniosek jaki sam przez się można wysnuć! Czekam teraz na pochwały dla dekretów prawnych obowiązujących w Generalnej Guberni.
 • 2011-03-17 23:31 | Adam 2222

  Obrona konstytucji PRLu przez Geniuszy Narodu Polskiego świadczy tylko o ich inteligencji i ciągu na kasę. Grabież Polski przez Watykan przy współudziale premierów III RP od Mazowieckiego do Tuska, TK nie interesuje.


  Np. wniosek o zbadanie konstytucyjności Komisji Mieszanej złożony został chyba ze trzy lata temu
 • 2011-03-18 07:55 | Jaf

  Re:TK: stan wojenny niekonstytucyjny

  No to mamy kolejne zastępy kombatantów i pewnie będzie skok na kasę po nowe dodatki do rent i emerytur - wszystko na koszt podatnika. A za dwadzieścia parę lat nowa władza będzie odbierać te apanaże, i tak oto mamy kolejny przykład, że historia kołem się toczy.
 • 2011-03-18 10:42 | PeerGynt

  Re:TK: stan wojenny niekonstytucyjny

  Mam nadzieję, że TK, niespecjalnie spracowany tym tematem, zechce usunąć wodę z ust i bojaźń przed KK z serc, i zajmie się wreszcie oddaniem w obce łapy nie tylko majątku państwa (co by to nie znaczyło), lecz przede wszystkim własności prywatnej. Tej formy własności, która miała stanowić jeden ze sztandarów transformacji ustrojowej, dokonanej - nota bene - przy wydatnym udziale ohydnego zbrodniarza ze stanu wojennego. Okazało się, że transformacja posłużyła Prawdziwym Polakom i Katolikom odwdzięczenia się KK za bohaterskie zmagania z okupantami, zaborcami i - głównie - z legalną władzą (dla jasności - chodzi mi o władzę królewską) w celu wyszarpnięcia dla władzy obcej i dla zaspokojeniaswoich prywatnych żądz możliwie jak najwięcej.
  To tylko u nas było możliwe, aby spiskowiec knujący przeciw prawowitemu władcy stał się - po zasłużonej karze ostatecznej - męczennikiem i patronem kraju a prawowity władca, cel spisku, został przez obcych namiestników i swoich, rzekomo, poddanych wygnany z kraju.
  Kolejnych przykładów patriotyzmu i poświęcenia KK historia dostarcza bez liku. Odbywało się to przy biernej postawie zidiociałego, ciemnego (osiągnięcie takiego stanu było - i jest! - jednym z nadrzędnych starań KK i jego wiernych żołnierzy) narodu.
  Nieliczne próby przeciwstawienia się obcej władzy i obcej kulturze kończyły się krwawym fiaskiem, do czego - zresztą - się przyzwyczailiśmy i co polubiliśmy. Na marginesie stanu wojennego i słusznie minionego ustroju oraz obcych rządów pytanie: dlaczego w naszym kraju, nawet w trudnych dla narodu i państwowości czasach, w odróżnieniu od krajów i narodów będących w podobnej sytuacji, polski KK miewał się nienajgorzej?
  Obecnie, nie mając możliwości wykazania naszego patriotyzmu w sposób męczeński i - oczywiście - krwawy (trwające próby uczynienia z ofiar katastrofy komunikacyjnej męczenników i bojowników o polską sprawę, to żenujący i żałosny spektakl), oddajemy się w obce łapy, próbując przy tym skubnąć coś dla siebie. Oczywistemu złamaniu ustawy zasadniczej i podstawowych norm przyzwoitości, sprawiedliwości i ładu społecznego (chodzi o kuriozum zwane komisją majątkową) szacowne grono TK przygląda się bez zamiaru włączenia się.
 • 2011-03-18 12:11 | jotkaes

  Re:TK: stan wojenny niekonstytucyjny

  Podobno teraz mamy Polskę niepodległą, tzn. że za PRL-u nie byliśmy niepodlegli a więc cała władza była nielegalne, nielegalne było prawo przez nią stanowione w tym także owczesna konstytucja. Jak więc TK moze oceniać zgodność dekretu z nielegalną konstytucją ? To tak jakby mierzyć coś złą, nielegalizowaną, niezgodną ze wzorcem miarą ? No chyba, że ci, którzy wołają , iż teraz nareszcie mamy niepodległą Polskę p....ą bez sensu - wtedy to ma sens !
  Teraz pora na przewrót majowy, potem rozbiory, wygnanie Bolesława Szczodrego itd.
 • 2011-03-18 12:12 | jotkaes

  Re:TK: stan wojenny niekonstytucyjny

  Podobno teraz mamy Polskę niepodległą, tzn. że za PRL-u nie byliśmy niepodlegli a więc cała władza była nielegalne, nielegalne było prawo przez nią stanowione w tym także owczesna konstytucja. Jak więc TK moze oceniać zgodność dekretu z nielegalną konstytucją ? To tak jakby mierzyć coś złą, nielegalizowaną, niezgodną ze wzorcem miarą ? No chyba, że ci, którzy wołają , iż teraz nareszcie mamy niepodległą Polskę p....ą bez sensu - wtedy to ma sens !
  Teraz pora na przewrót majowy, potem rozbiory, wygnanie Bolesława Szczodrego itd.
 • 2011-03-18 12:34 | maksymilian

  Re:TK: stan wojenny niekonstytucyjny

  Moja młodość przypada na lata, kiedy od II Wojny, tragedii nieporównywalnej w żaden sposób z jakimś g...m stanem wojennym minęło też ok.20-30 lat, ale nie odczuwałem jakieś specjalnej obsesji na punkcie roztrząsania co było wtedy legalne czy nielegalne i komu się co należy za wszelkie krzywdy. Pewne rzeczy mijają, zaczyna się normalnie żyć, a roztrząsanie przeszłości zostawia się historykom. Choć nie zaliczałem się do "styropianu", ale pałą od ZOMO zarobiłem i gazu się nawdychałem niejednokrotnie. Obecnie mam to w d.... i wieczne babranie się w tym nieco groteskowym stanie wojennym uważam za małostkowe i niskie. Odnoszę wrażenie, że stopień zideologizowania naszego państwa zaczyna osiągać prawie taki sam stan, jak za PRL-u. I przykro patrzeć, jak ideologizują się fundamentalne instytucje demokratycznego państwa jak RPO czy Trybunał Konstytucyjny. Przecież wiadomo, że konstytucja PRL-u była niewiele znaczącym świstkiem papieru, zawarte tam gwarancje obywatelskich wolności były czystą fikcją, a za powoływanie się na konstytucję w czasach PRL-u można było co najwyżej dostać kopa w d... na komisariacie MO. W tym kontekście zajmowanie się przez Trybunał czy jakieś działanie władz było zgodne z tamtą konstytucją czy nie uważam za żałosną parodię. Przypominam, że konstytucja PRL-u gwarantowała również wolność słowa, sumienia i wyznania i mnóstwo innych fajnych rzeczy. Teraz dla członków Trybunału roboty huk! Trzeba się zająć konstytucyjnością działania GUKPPiW (cenzury), konstytucyjnością wyborów w PRL-u, a w zasadzie niezgodnością całego PRL-u z konstytucją PRL-u. A więc do roboty!