Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Obietnice Tuska z expose 2007

(36)
2011-03-19 15:36 | tkw
Naczelną zasadą polityki finansowej mojego rządu będzie w związku z tym stopniowe obniżanie podatków i innych danin publicznych. Dotyczy to i musi dotyczyć wszystkich. I tych mniej zamożnych i tych bogatszych. Wszyscy mają prawo do tego, aby państwo przyjęło wreszcie kierunek na obniżanie podatków i danin publicznych. Będziemy prowadzili tę politykę rozważnie, to musi być rozważny marsz. Ale chcę, aby to był marsz zawsze w jednym kierunku, zawsze w kierunku niższych podatków i zawsze w kierunku rezygnacji z nadmiernych, często zbędnych danin publicznych, jakie obywatel płaci na rzecz administracji

CDN
  • 2011-03-19 16:11 | Sławomir Osiński

Re:Obietnice Tuska z expose 2007

Największy od czasów 2 wojny światowej, kryzys finansowo - gospodarczy w wymiarze światowym, zniweczyłbył plany rządu Premiera Tuska, wygłoszone w expose w 2007 r.Pomimo tego, o tym co udało się temu rządowi w takich warunkach dokonać, można przeczytać na stronach KPRM.

pozdrawiam
  • 2011-03-19 16:31 | Kolega królika

Dobrze, że jego poprzednik zbudował choć jeden jakże potrzebny peron pomimo, że niestety nie wyszło mu z tymi 3 milionami mieszkań :)
  • 2011-03-19 18:13 | tkw

do 2011-03-19 16:11 | Sławomir Osiński

Fragment artykułu Jarosława Kaczyńskiego z "Rzeczpospolitej":

"
    Dość łatwo udowodnić, że kryzys dotknął Polski w znacznie mniejszej skali niż inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, bo jako państwo duże i w niewielkiej mierze uzależnione od wymiany handlowej (u nas obroty handlowe z zagranicą stanowiły około 80 proc. PKB, w mniejszych, bardziej otwartych od naszej gospodarkach – dwa razy więcej) w znacznie mniejszym stopniu importowaliśmy recesję z krajów będących naszymi głównymi rynkami zbytu.

Ale na ten proces Donald Tusk nie miał najmniejszego wpływu. Podobnie jak na wynoszące ponad 20 proc. obniżenie wartości złotego w stosunku do euro, przez co polscy eksporterzy stali się bardzo konkurencyjni, a ujemne saldo obrotów handlowych zmniejszyło się tylko w 2009 roku (w stosunku do roku poprzedniego) aż o około 17 mld euro. Donald Tusk nie miał też wpływu na wzrost wydatków konsumpcyjnych Polaków w najtrudniejszym momencie kryzysu, bo to nie jego rząd, lecz mój obniżył podatki i składkę rentową, przez co nasi rodacy mieli za co robić te większe zakupy.

Warto też przypomnieć Donaldowi Tuskowi, że dzięki dobrej polityce Narodowego Banku Polskiego (kierował nim Sławomir Skrzypek, akurat bardzo często atakowany przez obecny rząd), który obniżył stopy procentowe, udało się nie dopuścić do osłabienia akcji kredytowej, czyli także popytu wewnętrznego.
    "

Ja Ci to już pisałem nieraz, ale ciągle nie dociera ... Liczby są obiektywne w przeciwieństwie do ludzi.

pozdrawiam
  • 2011-03-19 18:54 | Sławomir Osiński

do 2011-03-19 18:13 | tkw

Przecież wszyscy wiedzą o "geniuszu" Kaczyńskiego.Gdzie tam do niego Premierowi Tuskowi.......

" Liczby są obiektywne w przeciwieństwie do ludzi. "
    To zależy kto je czyta i jak je interpretuje.

Ale zgadzam się z Tobą.Wszystkie organizacje gospodarcze w UE, ba CAŁY ŚWIAT wie,że kryzys gospodarczy w Polsce zwalczyli wespół,wzespół Kaczyński z ś.p Skrzypkiem.

pozdrawiam

• 2011-03-19 19:08 | tkw

do 2011-03-19 18:54 | Sławomir Osiński

obniżasz loty, to co napisałeś to takie "bla bla bla". Oczekiwałem argumentów i konkretów.
    A poza tym - wypowiadasz opinie stojące w sprzeczności z opiniami umiłowanego Tuska. Bo on twierdzi, że jego geniusz uchronił Polskę od kryzysu i dzięki temu "Polska ciągle prężnie się rozwija" - proponuję, byś uzgodnił z nim stanowisko, powinniście przemawiać spójnie. Załatwić ci spotkanie z Idolem ?

pozdrawiam
  • 2011-03-19 19:25 | Sławomir Osiński

do 2011-03-19 19:08 | tkw

Nie będę używał argumentów do napisanego w ironicznej formie,tekstu faceta,którego fotografia(jak mniemam)stoi na ołtarzyku w Twoim salonie.

Bla bla bla ,to właśnie to,co przekopiowałeś i nie zasługuje na merytoryczny komentarz.

pozdrawiam
  • 2011-03-19 20:06 | dziadek 2

Im bardziej bogaty tym wyższy podatek, taki oczywiście aby bogaty nie splajtował po np. 10 latach niech się rozwija ale niech płaci więcej.
    Inaczej biedak płaci i ginie a bogaty owszem płaci tyle co na tacę w kościele w stosunku do faktycznych dochodów.
    A na końcu rządy w państwie przejmą ręce prywatne a no taka Polska staje się krajem feudalnym w wydaniu np. 22 wieku a naród niewolnikami ekonomicznymi tego prywaciarza.
    I co myślicie że będziecie mieli dobrze tak jak dzisiaj jest dobrze.

• 2011-03-19 20:09 | dziadek 2

Z czego nas Komuniści nie wycyckali to obecny kapitalizm wycycka, o zostaniemy z gołymi tyłkami na bosaka biegać za pracą będziemy a w chłodne dni i zimą będziemy w słomę się owijali, bo siano to tylko zwierzęta będą dostawały.
  • 2011-03-19 20:26 | Sławomir Osiński

do 2011-03-19 20:06 | dziadek 2

"Im bardziej bogaty tym wyższy podatek, taki oczywiście aby bogaty nie splajtował po np. 10 latach niech się rozwija ale niech płaci więcej. "

A może na odwrót?.Dlaczego biedny jest biedny,a bogaty,bogaty?.Nie zastanawiałeś się nad tym dziadek 2 ?.

:)))
  • 2011-03-19 20:45 | tkw

do 2011-03-19 20:06 | dziadek 2

"Im bardziej bogaty tym wyższy podatek,"
    TKW: zgadzam się z tym.
    Po pierwsze - więcej może płacić ten, co jest bogatszy. Kiedyś zetknąłem się z poglądem odwrotnym - że płacić więcej powinni ci mniej aktywni (co ma ich pobudzić do większej aktywności), ale rozumując tym torem to najwięcej powinni płacić nieboszczycy, bo ci to już nic nie robią (i nawet nadziei na poprawę nie ma ...).

Po drugie - najczęściej ten bogatszy jest aktywniejszy a tym samym w większym stopniu korzysta z infrastruktury państwa (np. biznes transportowy korzysta z dróg znacznie intensywniej, niż ja, a więc bardziej je niszczy)

Po trzecie - jeśli społeczeństwo ma współpracować wewnętrznie, to powinno być jak w rodzinie - rodzice wkładają do rodziny więcej niż dzieci, m. in. dlatego, że więcej mają.

pozdrawiam
  • 2011-03-20 09:58 | tkw

Przyspieszymy budowę obwodnic i autostrad i w tym naszą ambicją będzie połączenie miast, tych głównych aren mistrzostw Europy 2012 siecią szybkich dróg.
    Wyeliminujemy bariery proceduralne i prawne hamujące szybkie inwestycje infrastrukturalne.
    To znaczy, nie można dłużej akceptować takiego stanu rzeczy, w którym z Wrocławia nieporównywalnie szybciej i łatwiej można dojechać do Pragi i Drezna, a z Poznania o wiele łatwiej do Berlina niż do stolicy Polski do Warszawy.
    Dobre drogi z Poznania, Gdańska, Wrocławia, Białegostoku, Lublina do Warszawy to jest dzisiaj prawdziwy wymiar nowoczesnego patriotyzmu, kto tego nie rozumie niech się nie zabiera za rządzenie

CDN
  • 2011-03-20 10:33 | tkw

do 2011-03-19 16:11 | Sławomir Osiński

Tusk 30.07.2010:
    "Byliśmy i jesteśmy zieloną wyspą" - odpowiedział na zarzuty PiS premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Jak powiedział, "w Europie wszyscy wiedzą, że Polska przez ten kryzys przechodzi naprawdę suchą nogą, wszyscy poza PiS-em".

pozdrawiam
  • 2011-03-21 17:45 | tkw

Żeby zbudować w tej dziedzinie zaufanie, zaufanie społeczne, także zaufanie ludzi do własnego państwa, potrzebne jest ograniczenie wzrostu długu publicznego. Dług publiczny nie może narastać w takim tempie jak do tej pory.

TKW: w tej sprawie Tusk słowa dotrzymał. Dług nie narasta w takim tempie jak do tej pory. Narasta 4 razy szybciej.
  • 2011-03-21 18:10 | Sławomir Osiński

• 2011-03-21 18:10 | Sławomir Osiński

Pisałem swego czasu:

2010-10-24 14:57 | Sławomir Osiński
    Re:Stan finansów państwa
    "Mimo gigantycznej dziury budżetowej Donald Tusk i Jacek Rostowski nie pobili rekordu pogrążania Polski w długach. Według rankingu Money.pl,najbardziej rozrzutnym premierem okazał się Leszek Miller. Niewiele lepszy był Kazimierz Marcinkiewicz z liberalną Zytą Gilowską u steru finansów publicznych." Myślę.że na wzrost tempa przyrastania długu,duży wpływ ma wysokość środków jakie Rząd,agencje,fundusze i samorządy wydają na finansowanie inwestycji współfinansowanych z UE(2007-2013 :67 mld euro). Najpierw trzeba te sumy wyłożyć a UE zwraca ich część póżniej. Funduszy własnych mało,więc istnieje konieczność zaciągania kredytów. Przypominam,że SLD i PiS,tego problemu nie miały,gdyż z pieniędzy UE na lata 2004-2007 śp.min.Gęsicka wydała(plus podpisane umowy)36 procent. A z lat 2007-2013 ZERO. Pani min.Bieńkowska dobiła do ok.98 procent(najwyższe wykorzystanie w historii dopłat)i "rozbujała" wykorzystywanie z puli 67mld. Jak przyrastałby dług,gdyby w kryzysie Premier Tusk wstrzymał inwestycje współfinansowane przez UE ?(miałby się wtedy,oj miał). Deficyt byłby mniejszy,zadłużenie agencji i funduszy mniejsze,a i samorządów także. Ciekawi mnie odpowiedż na pytanie-Wzrost długu publicznego a wykorzystanie środków z UE ?. pozdrawiam.
  • 2011-03-21 18:25 | tkw

do 2011-03-21 18:10 | Sławomir Osiński

ważny jest stosunek długu do PKB:
    2005 - 48% - premier Kaczyński
    2006 - 48% - premier Kaczyński
    2007 - 45% - premier Kaczyński
    2008 - 47% - premier Tusk
    2009 - 49,9% - premier Tusk
    2010 - 54,8% - premier Tusk

I zanim po raz kolejny napiszesz, że mamy kryzys i to tłumaczy zadłużenie Tuska, to się zdecyduj - mamy kryzys czy go nie mamy. Bo Tusk twierdzi, że swoim geniuszem przeprowadził Polskę "suchą nogą" przez kryzys - więc go nie mamy. Tylko jeden z was może mieć rację.

pozdrawiam
  • 2011-03-21 20:10 | Sławomir Osiński

do 2011-03-21 18:25 | tkw

Dane z lat 05,06,o7, wszystko potwierdzają.Przy koniunkturze gospodarczej na świecie rósł Polski PKB w tempie ok. 6%. W 2009 spadł do 1,7% .Zgadnij ile to wynosi w PLN?. Dodatni PKB wśród 27 państw UE. To jest ta ZIELONA WYSPA na mapie. To jest ta "sucha noga" w 2009 r.
    W 2010r. PKB 3,8 % - drugi pod wzg. wysokości wzrost.
    Jeżeli wzrost PKB spada kolejno z ponad 6% do 1,7% i 3,8% ,to według Ciebie nie ma wpływu na wzrost zadłużenia?.

"I zanim po raz kolejny napiszesz, że mamy kryzys i to tłumaczy zadłużenie Tuska, to się zdecyduj - mamy kryzys czy go nie mamy. Bo Tusk twierdzi, że swoim geniuszem przeprowadził Polskę "suchą nogą" przez kryzys - więc go nie mamy. Tylko jeden z was może mieć rację" -
    Ja tu nie widzę żadnej sprzeczności.

"więc go nie mamy."- czepiasz się.

Nie dociera do Ciebie, mój poprzedni wpis ,ale tego się spodziewałem.

pozdrawiam
  • 2011-03-21 20:15 | jvelzkeyek

Obietnice

Obietnice są długiem i niech o tym wiedzą

wszyscy co jakąkolwiek obietnicę wypowiedzą.

Obietnice to długi bardzo honorowe

co kadencję zaciągane są nowe.

Co z tymi kredytami wybrani robią?

Odchodzą ze stanowisk jak się obłowią.

Przychodzą nowi , a dług się powiększa,

bo każdy nowy obietnice upiększa.

Kiedy wreszcie przyjdzie taki ktoś?

co powie niespełnionym obietnicom dość,

co obieca, tego postara się dotrzymać

tak aby nikt nie musiał się zżymać.
  • 2011-03-21 20:27 | tkw

do 2011-03-21 20:10 | Sławomir Osiński

"Jeżeli wzrost PKB spada kolejno z ponad 6% do 1,7% i 3,8% ,to według Ciebie nie ma wpływu na wzrost zadłużenia?. "

TKW: jak sam piszesz, PKB nie spadł tylko wolniej wzrastał. Gdyby dług był stały, to przy wzroście PKB relatywnie by malał, kwestia tylko, jak szybko. Prawda jest taka, że PKB rośnie ale dług rośnie jeszcze szybciej, więc relacja się pogarsza.

I na to Tusk usprawiedliwienia nie ma. Nie da się logicznie uzasadnić tak szybkiego wzrostu długu w kraju, w którym PKB stale rośnie. I nie muszę sam sobie tego wymyślać, tylko pamiętam co powiedział Tusk - w roku wyborczym nie będzie ciął wydatków i robił reform. A dla mnie takie stwierdzenie definitywnie dyskwalifikują premiera, bo psim obowiązkiem premiera jest poprawiać kraj a nie oglądać się na swoją karierę. Gdy porównuje taką postawę Tuska i postawę Kaczyńskiego, którego stać było na utratę władzy w imię zasad (usunięcie z rządu koalicjantów oskarżonych o przestępstwa), to dla mnie wniosek jest prosty.

pozdrawiam
  • 2011-03-21 21:22 | Sławomir Osiński

:Stan finansów państwa
    "Mimo gigantycznej dziury budżetowej Donald Tusk i Jacek Rostowski nie pobili rekordu pogrążania Polski w długach. Według rankingu Money.pl,najbardziej rozrzutnym premierem okazał się Leszek Miller. Niewiele lepszy był Kazimierz Marcinkiewicz z liberalną Zytą Gilowską u steru finansów publicznych." Myślę.że na wzrost tempa przyrastania długu,duży wpływ ma wysokość środków jakie Rząd,agencje,fundusze i samorządy wydają na finansowanie inwestycji współfinansowanych z UE(2007-2013 :67 mld euro). Najpierw trzeba te sumy wyłożyć a UE zwraca ich część póżniej. Funduszy własnych mało,więc istnieje konieczność zaciągania kredytów. Przypominam,że SLD i PiS,tego problemu nie miały,gdyż z pieniędzy UE na lata 2004-2007 śp.min.Gęsicka wydała(plus podpisane umowy)36 procent. A z lat 2007-2013 ZERO. Pani min.Bieńkowska dobiła do ok.98 procent(najwyższe wykorzystanie w historii dopłat)i "rozbujała" wykorzystywanie z puli 67mld. Jak przyrastałby dług,gdyby w kryzysie Premier Tusk wstrzymał inwestycje współfinansowane przez UE ?(miałby się wtedy,oj miał). Deficyt byłby mniejszy,zadłużenie agencji i funduszy mniejsze,a i samorządów także. Ciekawi mnie odpowiedż na pytanie-Wzrost długu publicznego a wykorzystanie środków z UE ?.

Dane z lat 05,06,o7, wszystko potwierdzają.Przy koniunkturze gospodarczej na świecie rósł Polski PKB w tempie ok. 6%. W 2009 spadł do 1,7% .Zgadnij ile to wynosi w PLN?. Dodatni PKB wśród 27 państw UE. To jest ta ZIELONA WYSPA na mapie. To jest ta "sucha noga" w 2009 r.

W 2010r. PKB 3,8 % - drugi pod wzg. wysokości wzrost.
    Jeżeli wzrost PKB spada kolejno z ponad 6% do 1,7% i 3,8% ,to według Ciebie nie ma wpływu na wzrost zadłużenia?.

TO SA PRZYCZYNY ,KTÓRE ZŁOŻYŁY SIĘ NA WZROST ZADŁUŻENIA DO 53,5% PKB.

Utrata władzy w imię zasad? Zabawne.

pozdrawiam
  • 2011-03-21 21:47 | tkw

napiszę to "łopatologicznie"

Niech w roku X PKB wynosi 1000 a aktualne zadłużenie 300. Tak więc aktualne zadłużenie stanowi 30% PKB.

Niech w roku X + 1 PKB wzrośnie o 5%, wyniesie więc 1050.
    Jeśli zadłużenie nie wzrośnie, to będzie wynosić 300/1050 = 28,6% PKB.
    Jeśli zadłużenie wzrośnie o 5%, to wyniesie 315 czyli będzie stanowić 315/1050 = 30% PKB

Niech teraz w roku X + 1 PKB wzrośnie o 1%, wyniesie więc 1010.
    Jeśli zadłużenie nie wzrośnie, to będzie wynosić 300/1010 = 29,7% PKB.
    Jeśli zadłużenie wzrośnie o 1%, to wyniesie 303 czyli będzie stanowić 303/1010 = 30% PKB
    Jeśli zadłużenie wzrośnie o 6%, to wyniesie 318 czyli będzie stanowić 318/1010 = 31,5% PKB

pozdrawiam
  • 2011-03-21 22:03 | Sławomir Osiński

No cóż,nic nie rozumiesz,albo ,co gorsza udajesz że nie rozumiesz.

pozdrawiam
  • 2011-03-22 17:58 | Sławomir Osiński

W dniu dzisiejszym w programie TVP info,prof. Stanisław Gomułka stwierdził, że wzrost długu publicznego w ostatnich 3 latach to głównie efekt SPOWOLNIENIA GOSPODARCZEGO ,wywołanego kryzysem światowym.
    Do tego dochodzi jeszcze obniżenie wpływów do budżetu w wysokości ok. 40 mld. zł z tytułu obniżenia składki rentowej.Prof. Gomułka nie należy do zwolenników tego rzadu.Czy jemu też należy się "łopatologia"?.

Plus to co napisałem powyżej na temat finansowania inwestycji infrastrukturalnych z UE.
    Samo zadłużenie 65 miast na prawach powiatu z tym zwiazane wynosi 28 mld zł.

pozdrawiam
  • 2011-03-23 00:28 | tkw

do 2011-03-22 17:58 | Sławomir Osiński

1. Tusk twierdzi, że kryzys Polskę ominął. Więc nie ma usprawiedliwienia dla wzrostu długu. No chyba że kłamał, wtedy można rozważyć, czy nasze kłopoty są "obiektywne".
    2. Jeśli spowalnia wzrost gospodarczy, to się ogranicza wydatki. Tusk nie ograniczył prawie nic - że nie wspomnę o takich drobiazgach, jak wzrost budżetów kancelarii premiera, sejmu i senatu o ok.10% a prezydenta o ok. 15%, tylko te 4 "ciała" dostaną w 2011 r. o 100 mln. więcej niż w 2010.
    3. Składka rentowa została obniżona w 2006 roku (o ile pamiętam). Tusk miał 4 lata na przywrócenie starej, więc jego dzisiejsze lamenty mnie nie interesują. Jeśli ma rację i ta obniżona składka dała 40 mld. długu, to jest niekompetentny skoro jej nie podniósł.
    4. Te 40 mld. to zaledwie 1/7 długu, jaki Tusk nam dorzucił (ok. 300 mld.).
    5. Za rządów Tuska administracja państwowa wzrosła o ok. 60.000 etatów. Licząc każdy etat na 80.000 brutto rocznie, wychodzi 5 mld. zł rocznie. Przez 4 lata to już 20 mld.
    6. Każdy ekonomista potwierdzi, że obniżenie podatków napędza koniunkturę. Dziś trudno wyliczyć, ile pieniędzy wpłynęło do budżetu dzięki obniżeniu podatków i składki w 2006 roku ale na pewno są to kwoty liczone w miliardach.

Na koniec powtórzę jeszcze raz - wzrost gospodarczy w Polsce jest CAŁY CZAS, tylko raz wolniejszy raz szybszy. Recesji nie było. Tempo zadłużania musi być dostosowane do tempa wzrostu a tego Tusk nie zrobił. I nie zamierza zrobić teraz, bo wybory, więc woli wprowadzić nowy podatek - 5%, bo chyba nie sądzisz, że kiedyś zobaczymy je w postaci wyższej emerytury ?

Cukier w Polsce jest po 5 zł a jeszcze niedawno był po 2,5. Co ciekawe - w Niemczech i Czechach nadal jest po 2,5 !
    Za butlę gazu płaciłem w lipcu 2010 r. 36 zł. W grudniu już 54 zł.
    Paliwo - chyba jasne. Nawet rząd Millera stać było na czasowe obniżenie akcyzy, żeby choć na jakiś czas zbić ceny.
    Kupuję dużo mąki (jak wiesz - sam sobie piekę chleb). Wzrost ceny od jesieni o ok. 20%
    Kupuję puszki z żarciem dla moich kotów (mam ich 5 więc daję im takie puszki dla psa, 1250 g, nie chce mi się otwierać codziennie 5 puszek). Rok temu te puszki były po 2,28, ostatnio po 3,68.
    W lecie 2010 kupowałem w Auchan 30 jajek za 9 zł, dziś kupiłem za 12 zł.
    Dziś w radio podali, że Jarosław kupił te same produkty, które 4 lata temu kupił w świetle kamer Tusk obwiniając oczywiście rząd PIS o drożyznę. Tyle, że Kaczyński zapłacił za te produkty 2 razy drożej, niż 4 lata temu.

Mamy wzrost podatku VAT, wzrost PIT (zamrożenie kwoty wolnej od podatku jest jego podwyżką), teraz nowy 5% podatek.

Dużo można by pisać, ale na koniec napiszę jedno - Hiszpania jest krajem zamożniejszym od Polski. Budżet Hiszpanii to ok. 10% PKB, w Polsce ok. 25% PKB, czyli rząd Polski jest 2,5 raza bardziej pazerny. A do tego - na 2011 budżet Hiszpanii jest o ok. 10% NIŻSZY niż w 2010 r., w Polsce budżet stale rośnie.

Wyliczać dalej już mi się nie chce ...

pozdrawiam
  • 2011-03-23 19:54 | tkw

Modernizacji i to jest także priorytet mojego rządu, modernizacji wymaga infrastruktura polskich kolei. Pasażerowie mają prawo do czystych dworców, punktualnych szybkich pociągów, a kolejowy transport towarowy musi mieć warunki do konkurowania z innymi formami przewozu. To jest po prostu prawo obywateli do punktualności kolei i życia w czystości w miejscach publicznych. Grupę PKP czekają kolejne lata przyjętej strategii. Rozwiążemy problemy przewozów regionalnych. I mój rząd w trybie pilnym zakończy prace nad studium kolei dużych prędkości po to, aby jeszcze w tej kadencji z fazy studium wejść w fazę realizacji

CDN
  • 2011-03-23 21:13 | Sławomir Osiński

Dnia 20 lutego 2008 r. Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie Miedzyresortowego Zespołu do Spraw Kolei Dużych Predkosci. Zgodnie z tym zarzadzeniem do zadań Zespołu należy:
    1) opracowanie projektu "Program budowy i uruchomienia przewozów kolejami dużych predkosci w Polsce";
    2) monitorowanie realizacji Programu.
    W skład Zespołu weszli przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Środowiska w randze sekretarzy lub podsekretarzy stanu, wojewodowie lub ich przedstawiciele z województw dolnoślaskiego, łódzkiego, mazowieckiego i wielkopolskiego oraz Prezesi Zarzadów spółek PKP S.A. i PKP PLK S.A.
    Efektem prac Zespołu jest "Program budowy i uruchomienia przewozów kolejami dużych predkości w Polsce". Program jest dokumentem strategicznym, którego celem jest zaprogramowanie przedsiewzięcia inwestycyjnego polegającego na budowie nowej linii kolejowej dużych predkości. Program został przyjęty Uchwałą Rady Ministrów w dniu 19 grudnia 2008 r. Trwają prace nad kolejnymi dokumentami strategicznymi, które w swoim efekcie mają doprowadzić do budowy KDP w latach 2014-2020.

15 kwietnia 2010 r. PKP Polskie Koleje Państwowe poinformowały o rozstrzygnięciu przetargu na opracowanie studium wykonalności dla projektu Kolei Dużych Prędkości (KDP) z Wrocławia i Poznania przez Łódź do Warszawy. Komisja przetargowa za najatrakcyjniejszą ofertę uznała tę przedstawioną przez konsorcjum, którego liderem jest firma Ingenieria IDOM Internacional z Hiszpanii.

W dniu 16.09.2010 r. zawarto umowę pomiędzy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. a konsorcjum firm:

Ingenieria IDOM Internacional S.A z siedzibą w Madrycie, (lider konsorcjum);

Biuro Projektów Komunikacyjnych w Poznaniu Sp. z o.o.
    na wykonanie Studium Wykonalności dla KDP Warszawa - Łódź - Poznań/Wrocław. Umowa zostanie zrealizowana w 2 częściach

część I: wykonanie wstępnych analiz zakończonych wskazaniem przez Wykonawcę wariantu do dalszych prac

część II:
    - uszczegółowienie wybranego wariantu przebiegu linii Warszawa - Łódź - Poznań/Wrocław, i jej połączenia z linią E65(CMK) Warszawa - Kraków/Katowice;
    - opracowanie dokumentacji związanych z ochroną środowiska;
    - uszczegółowienie dokumentacji projektowej,
    - sporządzenie dokumentu "Rezultaty studium wykonalności wraz z analizą kosztów i korzyści dla projektów infrastruktury kolejowej";
    - opracowanie projektów opisów przedmiotu zamówienia dla wyboru Wykonawców kolejnych etapów prowadzących do budowy linii dużych prędkości (LDP).
    Opracowana dokumentacja pozwoli na przejście do etapu budowy LDP.
    Realizowane studium wykonalności wskaże także optymalne sposoby finansowania tej inwestycji.

W dniu 4 marca 2011 w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego odbyły się pierwsze konsultacje społeczne związane z realizacją Studium Wykonalności budowy linii KDP.

W 2007 r.Premier nie zdawał sobie sprawy z ogromu pracy, jaką trzeba wykonać, aby dojść do fazy realizacji.Ale jak widać PROJEKT KDP JEST REALIZOWANY.

Modernizowana jest także m.in. linia kolejowa Gdańsk - Warszawa - Katowice .

pozdrawiam

• 2011-03-23 21:23 | tkw

do 2011-03-23 21:13 | Sławomir Osiński

"W 2007 r.Premier nie zdawał sobie sprawy z ogromu pracy, jaką trzeba wykonać, aby dojść do fazy realizacji"

"Premier nie zdawał sobie sprawy" ha ha ha - to po co pieprzył w expose ?

To jest Premier rządu Rzeczypospolitej i składał obietnice w polskim Sejmie, widziało to miliony obywateli-podatnikow-wyborców. A Ty piszesz, że nie zdawał sobie sprawy ... nie skomentuję tego, bo nie przychodzi mi do głowy żaden komentarz którego moderator nie usunie.

pozdrawiam
  • 2011-03-23 21:43 | Sławomir Osiński

Czy obietnica Premiera, złożona w expose ,a dotycząca KDP ,nie jest REALIZOWANA ?. A że faza realizacji o której mówił Premier "poślizgnie "się o 13 miesięcy z różnych względów( być może proceduralnych) to taka wielka TRAGEDIA ? Ale Ty się żołądkujesz .

pozdrawiam

• 2011-03-23 21:46 | tkw

Czniam KDP. Mówię o PKP.
  • 2011-03-25 19:47 | tkw

przeznaczenie części przychodów z prywatyzacji na istotne cele dla obywateli, w szczególności na Fundusz Rezerwy Demograficznej, nazywany przez nas "Bezpieczna emerytura", staną się podstawą odbudowywania społecznego przyzwolenia na prywatyzację.

CDN
  • 2011-03-31 19:03 | tkw

stworzymy takie warunki, aby Polacy mogli budować na tańszych gruntach budynki mieszkalne bez zbędnych formalności i kosztów, bez dziesiątków decyzji urzędowych i niepotrzebnej zwłoki.

TKW: w rankingu państw pod względem przyjazności prawa budowlanego, Polska wylądowała w przedostatniej dziesiątce na ponad 180 państw.

CDN
  • 2011-04-01 12:02 | Sławomir Osiński

do 2011-03-31 19:03 | tkw

Ustawę PRAWO BUDOWLANE ,która prowadziła do tego " aby Polacy mogli budować na tańszych gruntach budynki mieszkalne bez zbędnych formalności i kosztów, bez dziesiątków decyzji urzędowych i niepotrzebnej zwłoki." ,ś.p. Pan Prezydent Lech Kaczyński [wzorem innych ustaw,na których zależało koalicji rządowej],skierowałbył do Trybunału Konstytucyjnego , gdzie spoczywa do dnia dzisiejszego.
    "Dzięki" temu "w rankingu państw pod względem przyjazności prawa budowlanego, Polska wylądowała w przedostatniej dziesiątce na ponad 180 państw. "

pozdrawiam

• 2011-04-01 12:10 | tkw

do 2011-04-01 12:02 | Sławomir Osiński

a znasz uzasadnienie tego skierowania ? Bo może miał rację ?

A za zwłokę - miej pretensje do TK, bo od chwili złożenia wniosku to on decyduje. A przy okazji - jakoś nie pamiętam, byś miał pretensje do Komorowskiego, gdy chyba WSZYSTKIE inicjatywy ustawodawcze Lecha Kaczyńskiego wrzucił bezterminowo do szuflady ? Chyba leżą tam do dziś ... i nawet nie ma takiego prawa, które zmusiłoby marszałka sejmu do przekazania ich pod obrady sejmowe.

pozdrawiam
  • 2011-04-01 12:34 | Sławomir Osiński

do 2011-04-01 12:10 | tkw

TK JEST TAK ZAWALONY rozpatrywaniem wniosków poprzedniego Prezydenta do ustaw rządu Premiera Tuska,że rozstrzyganie się odwleka.I o to chodziło.
    A swoją drogą przykro,że Prezydent zajmował się BLOKOWANIEM zobowiązań, złożonych w expose przez Premiera Tuska.

"A przy okazji - jakoś nie pamiętam, byś miał pretensje do Komorowskiego, gdy chyba WSZYSTKIE inicjatywy ustawodawcze Lecha Kaczyńskiego wrzucił bezterminowo do szuflady ? Chyba leżą tam do dziś ..." -może jakieś konkrety?

WSZYSTKIE tzn.jakie , ile ich było?

pozdrawiam
  • 2011-04-01 13:02 | tkw

do 2011-04-01 12:34 | Sławomir Osiński

Zajrzyj sobie na stronę TK i sprawdź bazę orzeczeń. Jest ich tysiące, zapytałem bazę o orzeczenia po 01.01.1990 - w wyniku dostałem 6077 pozycji. A Lech Kaczyński zgłosił do TK przez 4 lata bodajże 36 ustaw (podaję z pamięci). Więc ustawy zgłoszone przez Lecha to ile procent zadań dla TK ? 0,6% ? Te 0,6% zawaliło TK ? Żartujesz sobie ?

A inicjatyw Lech zgłosił 45 (też podaję z pamięci). W każdym razie więcej niż ustaw do TK. Konkrety - polecam stronę Prezydenta RP, tam wszystko jest.

pozdrawiam