Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Balcerowicz contra Rostowski

(33)
2011-03-21 20:17 | tkw
Nie mam telewizora, więc nie słucham debaty. Stawiam że Balcerowicz "rozjedzie" Rostowskiego.
Powód jest prosty: ta cała "reforma" to lipa mająca ukryć to, że rząd łata dziurę budżetową nie oglądając się na przyszłość. I tyle w tym temacie.

• 2011-03-21 22:32 | leonardofree

Re:Balcerowicz contra Rostowski

Wiele ciekawego się z tej debaty dowiedziłem. Oczywiste jest, że rząd szuka oszczędności a czy będziemy mieć z tego większe emerytury to ja do końca w wykresy na koniec debaty nie wierzę. Ogólnie i tak nic nie zrobimy bo PO i tak ją zrobi a to miało tylko nam ją korzystnie pokazać przed wyborami. Tusk wie, źe starsi ludzie myślący o przyszłych emeryturach to poważny elektorat i wiele głosów mógłby stracić gdyby uznano, że zmniejsza nam emerytury. Kto naprawdę ma rację dowiemy się gdy będziemy odbierać swoje emerytury i porównywać je z dzisiejszymi. Ja znam przypadki moich znajomych, że w tym roku będą przechodzić na wyższe emerytury niż mieli zarobki.
  • 2011-03-21 22:46 | tkw

do 2011-03-21 22:32 | leonardofree

To jasne, że im więcej teraz pieniędzy w budżecie tym lepiej dla obecnych beneficjentów, w tym obecnych emerytów. I o to chodzi, emeryci to licząca się grupa wyborców, dzieci w 23.10.2011 głosować nie będą. Tylko że zapłacą za to nasze dzieci i to zapłacą znacznie więcej, niż teraz skorzystają emeryci. Mówiąc obrazowo - za każde 100 zł pożyczone teraz trzeba będzie kiedyś zapłacić 500. A ja obawiam się, że rachunek tak przyrośnie, iż nie będzie mowy o oddaniu 500. No ale politycy zawsze mogą tak zmienić prawo, że naszym dzieciom nie należy się 500 tylko 50.

pozdrawiam
  • 2011-03-21 22:56 | wladimirz

Rostowski jest lepszy-Balcerowicz to marionetka bez własnych myśli i inwencji!

Co do meritum - Rostowski słusznie wskazuje,że OFE za ciężkie opłaty przekładają budżetowe pieniądza(via obligacje skarbu państwa) z jednej budżetowej kieszeni do drugiej!!!I ta cżęść reformy emerytalnej jest do bani i do zmiany!!!
  • 2011-03-21 22:57 | tkw

Sondaż na onet.pl:
    lepszy Balcerowicz - 53%
    lepszy Rostowski - 36%
    remis - 11%
  • 2011-03-21 23:07 | tkw

do 2011-03-21 22:56 | wladimirz

OFE ma MOJE pieniądze a nie budżetowe. A moje pieniądze ma inwestować w to, co przynosi zysk - skoro na obligacjach można zarobić, to niech inwestuje. Pozwolę sobie też zwrócić nieśmiało uwagę na okoliczność, że gdyby rząd nie był rozrzutny i nie sprzedawałby obligacji, to OFE by ich nie kupowało.
  • 2011-03-22 02:53 | camel

ZUS zapisuje twoje składki, wydaje je na obecnych beneficjentów a tobie zostawia obietnicę, że kiedyś ileś tam dostaniesz. OFE za twoje składki kupuje obligacje państwowe. Państwo je wydaje na obecnych beneficjentów a ty masz obietnicę, że kiedyś je wykupi za ileś tam. To państwo kilkukrotnie już zrobiło mnie i moich rodziców w bambuko: tak było z książeczką mieszkaniową, książeczką na samochód, prywatyzacją (bony) i moim ubezpieczeniem posagowym. Jak można uwierzyć, że tym razem będzie inaczej? Kupuj złoto i zakopuj w ogródku, ale trzymaj swoje pieniądze jak najdalej od lepkich łap władców, nie ma znaczenia czy są ukryci pod nazwą "OFE" czy jakąkolwiek inną.
  • 2011-03-22 07:46 | psr18gh

Dlaczego władza nie chce ludziom dać wyboru?
    Kto chce być w OFE z dotychczasową składką, niech tam będzie.
    Kto chce być tylko w ZUS-ie, niech tam będzie.
    Wkurza mnie ta chęć uszczęśliwiania Polaków na siłę.
    Dlaczego nie ma porządnych badań statystycznych, co sądzimy o OFE w poszczególnych grupach wiekowych i w zależności od zasobności naszych portfeli ?
    Skąd to doktrynalne obrzydzanie instytucji skarbu państwa ? Może z czasów zaborów ?
  • 2011-03-22 07:48 | Jarek

Przeciez w OFE ani w ZUS-ie nie odkładamy swojej konsumpcji na stare lata / kiełbasy, chleba,prądu itd/ tylko pieniądze czyli zapisy ksiegowe . Czy za te zapisane pieniądze za 30 laty dostaniemy kiełbase chleb prad itd zależeć bedzie od naszych dzieci czy wypracują tyle by starczyło dla nich i dla nas !!!! Gdzie bedzie zapis o naszych zaoszczedzonych pieniadzach nie ma znaczenia .... A masze składki zainwestowane w obligacje czyli w deficyt budżetu państwa na pewno nie przyczynią sie do rozwoju mocy produkcyjnych w przyszłści !!!!
  • 2011-03-22 08:57 | Robert

Najciekawszy wynik tej debaty nie polega na tym, kto wygrał czy przegrał, ale fakt, że ujawniła ona bezprecedensową sytuację w Polsce: po raz pierwszy społeczeństwo (Balcerowicz) jest skłonne przystać na trudne reformy KRUS, zasiłków prorodzinnych, emerytur służb mundurowych itp., a rząd PO (Rostowski) obawia się tych reform i woli je załatwić jedną, która generuje najmniejsze koszty polityczne. Zazwyczaj jest odwrotnie, to społeczeństwo boi się reform. Może Rostowskiemu łatwiej byłoby zaufać, gdyby robił tą reformę na początku kadencji rządu, a nie w momencie kiedy mamy kryzys - w takim wypadku trudno nie odnieść wrażenia, że to po prostu zabieranie obywatelom pieniędzy ("które podobno nigdy nasze nie były!"). Jeżeli pieniądze w OFE nie są moje i za 20 lat jakiś inny rząd postanowi moje składki zabrać na łatanie kolejnej dziury budżetowej - to ja nie chcę opłacać składek. Niech każdy sobie wpłaca na konto lub inwestuje jak mu się podoba.
  • 2011-03-22 09:05 | swiete oburzenie

za to w zus się przyczynią, ooo tak...
  • 2011-03-22 09:21 | Wojciech

Bełkot nieudaczników. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o złodziejskim OFE czytaj blog Piotra Kuczyńskiego lub publikacje Pani Orędziak w PRZEGLĄDZIE
  • 2011-03-22 09:34 | ijon_foden

Abstrachując od sympati politycznych, i tego która koncpecja jest słusza to ja sie pytam, dlaczego w taki istotnej sprawie dla każdego obywatela nikt nie mówi o referendum?

Niech naród zdecyduje.
  • 2011-03-22 10:27 | Hanna

Czy sprawdzałeś rentowność Twojego OFE???Jak się mają Twoje zyski z jednostek do zysku OFE. Kto podczas tych ostatnich dwóch lat kryzysu więcej stracił, Ty czy OFE. Czy uważasz, że sam nie potrafisz sobie kupić obligacji i to trochę taniej?
  • 2011-03-22 10:29 | Hanna

Akurat! Reformy tak ale tylko wtedy kiedy nie dotyczą mnie. Patrz- pielęgniarki dzisiaj.
  • 2011-03-22 10:47 | psr18gh

Z panem Terlikowskim w poglądach dzielą mnie "lata świetlne", ale dzisiejszy jego wpis "Debata różnych egoizmów" w Salonie.24 podzielam w 100%.
    ZUS cechuje szczytna zasada solidaryzmu społecznego - płacę teraz składkę na obecnych rencistów i emerytów, ale oczekuję tego samego w przyszłości od młodego pokolenia w stosunku do mojej osoby.
    Oczywiście w ZUS-ie czy w OFE są skrajne przypadki niegospodarności, np. to że muszę płacić składkę na emeryturę agenta Tomka który mógłby być moim synem. Pan Tomek jest "Bogu ducha winien". To system ubezpieczeń jest skrajnie wynaturzony. Ja tam z przyjemnością pociągnę w pracy przynajmniej do 65 roku życia. Nie mam zamiaru "wozić się" na młodszym pokoleniu. W wojsku też byłem w latach 70-tych i dalej traktuję, że był to mój zaszczytny obowiązek. Nie robiłem uników, jak obejść komisję poborową. Dla mnie cwaniacy, którzy obeszli komisję poborową nigdy nie będą partnerami do rozmowy.
  • 2011-03-22 11:30 | Zdzislaw

Pani Redaktor,
    Nie zgadzam się z Panią, że to jest dylemat ręce czy nogi. Nie zgadzam się też z tym aby każdy kto wypowiada się jakiś temat pisał, że Polska potrzebuje albo musi. Proszę dodawać: wg mnie. I tak wg mnie rację ma pan Balcerowicz, gdy mówi o strachu zaprzestania reformowania kraju. Ostatnie 20 lat utwierdziły mnie w tym przekonaniu. Jego pewnie też. Również plan aby nie wracać do wysokości 7.3% czy 5% tylko do 3.5% świadczy wg mnie o tym, że politycy chcą dla własnych celów krótkookresowych rozwalić ten system. Argumenty o tym, że głupotą jest kupowanie obligacji za kredyty są argumentami nie trafionymi. Gdyby politycy powiedzieli, że mamy problemy i musimy ograniczyć składkę na 2 lub 3 lata a potem wracamy do wcześniejszego poziomu (lub tych 5%) ale za to reformujemy system emerytalny itp. to wtedy byliby wiarygodni. A tak nie są. Czytam i słucham komentarzy na ten temat i muszę powiedzieć, że nie wierzę min. Rostowskiemu i jego wyliczeniom ani ekonomistom związanymi z rządem gdy wypowiadają się w sposób bezkrytyczny o swoich pomysłach. Boniemu i Balcerowiczowi wierzę, gdyż oni patrzą trochę dalej niż do następnych wyborów.
    Momo tego, że nie jestem zadowolony z rządu PO-PSL to i tak zagłosuję na PO. Nie mam lepszej alternatywy.
    PS. A czy ktoś zajmuje się monitorowaniem co rąbią min. Pawlak i Sawicki? Jakoś nie widzę efektów ich pracy. A może wykonują tytaniczną pracę reformowania kraju, tak bez rozgłosu aby zdobyć uznanie u historyków za 100 lat? Chociaż przez ostatnie 20 lat PSL się nie popisał ale świetnie przedstawił swoje kredo: Jako partia chłopska wiem gdzie są nasze żłoby;)
  • 2011-03-22 12:24 | jvelzkeyek

Ogromna Forsa Emerytów

http://komentarzedowydarzen.blox.pl
    Ogromna Forsa na niskie Emerytury,

przyszłość malowana w kolorach ponurych

przez Leszka-reformatora i anty-Vincenta.

Kto z debaty o OFE coś zapamiętał?

Leszek OFE bronił, Vincent chce poprawić.

Kto ma rację, na kogo postawić?

Na razie płać do trzeciego filara.

On pomnożyć składkę się postara.

Nie masz jednak żadnej pewności,

Jaką będziesz miał emeryturę w przyszłości.

Nie obiecują już pod palmami plaży,

ale nie zabraniają ci dalej marzyć,

bo one nie kosztują i czasami się ziszczają.

Póki co, emeryci niziutkie dochody mają.
  • 2011-03-22 12:27 | tkw

do 2011-03-21 22:56 | wladimirz

warto pamiętać, że to rząd nakazuje OFE inwestować w obligacje, bo to rząd narzuca OFE limity inwestowania w akcje (tworząc prawo grzecznie akceptowane przez sejm).
  • 2011-03-22 12:57 | tkw

Podstawą logicznego myślenia jest nazywanie rzeczy po imieniu.

Od 1.05 rząd wprowadza nam nowy podatek, 5% dochodu. Można rzec, że od 1.05 stawki PIT będą nie 19% i 32% tylko 24% i 37%. Jedyna różnica pomiędzy PIT a nowym podatkiem jest zaksięgowanie nowego podatku odrębnie i obietnica, że kiedyś dostaniemy go z powrotem w postaci wyższej emerytury z ZUS. W ten sposób rząd składa obietnice które nic go nie kosztują, bo sprawa dotyczy czasu za 10-20 lat. Jeśli ktoś wierzy w te obietnice - gratuluję naiwności

Na koniec - rząd PIS obniżył PIT z 20%, 30%, 40% do 19% i 32%. Rząd PO podwyższył go do 24% i 37%.

Pozdrawiam miłośników Tuska.
  • 2011-03-22 13:10 | psr18gh

Ktoś w końcu musi posprzątać.
    Dziękuję za pozdrowienia.
  • 2011-03-22 13:19 | J.S.

@tkw
    Kiedy nastąpiła podwyżka podatków ? Poprzedni rok rozliczyłem wg starej skali podatkowej i pędzę składać korektę.

Leszek Balcerowicz co innego mówi, a co innego robi, gdy jest odpowiedzialny za finanse. Realizując II PLAN BALCEROWICZA( o którym obecnie tak cicho) doprowadził do katastrofy gospodarczej lat 2000-2001. Twierdził,że im wolniej Polska będzie się rozwijać,tym szybciej dogonimy Zachód. Jako liberał obcinał ulgi i podnosił stawki podatków pośrednich i bezpośrednich.
    Jako liberalny prezes NBP-u zainicjował akcję monitorowania cen w dniach wejścia Polski do UE. Co ma prezes NBP-u do cen, które ustalam jako prowadzacy działalność gospodarczą ? Mój sklep, mój towar, moje ceny, a oceniają je klienci. Po prostu wylazł marksista spod szaty liberała.
    Oceniając LB trzeba patrzeć na jego czyny, a nie na propagandowe zagrywki.
  • 2011-03-22 14:15 | Lu

Też miałem taką nadzieję, ale nie wyszło tak dobrze, niektóre sondaże pokazują wygraną Rostowskiego, osobiście uważam, że Balcerowicz ma rację, ale w debacie sprytniejszy był Rostowski, w sumie lekka wygrana Balcerowicza.
  • 2011-03-22 14:16 | Lu

I to jest sedno sprawy! BRAWO
  • 2011-03-22 14:24 | arek_bp

Polecam odpowiedź Balcerowicza na list Rostowskiego .

Wczoraj niestety zarówno Rostowski jak i Moszcz skutecznie uniemożliwiali Balcerowiczowi wytłumaczenie o co mu tak naprawdę chodzi.

Trochę drażni mnie ciągłe powtarzanie, że sprawa jest ważna ALE trudna do zrozumienia dla zwykłych obywateli. Wydaje mi się, że zwykły obywatel rozumie, że lepiej byłoby wprowadzić wreszcie równość społeczną w Polsce i uporać się z uprzywilejowaniem służb mundurowych czy też rolników, zamiast "podkradać" pieniądze wszystkich. Chociaż może nie wszystkich, bo ilu przecież w Polsce jest ludzi, którzy pobierają już emeryturę, mimo iż są w sile wieku i pracują sobie gdzie indziej.

• 2011-03-22 15:44 | jaga

Kupujęczęsto obligacje myśląc, że lepiej pieniądze powierzyć państwu niż bankom, mimo iz nie zawsze jest to z korzyścią finansową. Dowiedziałam sie od ministra finansów, że obligacje to tylko zapchajdziury w budżecie, a nie inwestycje. No to teraz na przeżeranie pieniędzy dawać nie będę
    Co do debaty, to niestety byłm świadkiem wypowiedzi źle wychowanego rzemieślnika i Profesora Balcerowicza z wizją i zasadami. Chylę czoła panie Profesorze i życzę Panu duuużo zdrowia. O Rostowskim niedługo zapomnimy, mam nadzieję.
  • 2011-03-22 17:21 | hematemesis

ta debata to bylo kompletne nieporozumienie. Dramatycznie zle prowadzona przez dwoch pochlebcow, chamskiz achownaie ministra w stosunku do "Leszka" kompletny brak jakiejkolwiek proby zrozumienia drugiej strony. Ministre byl tragiczny w odbiorze. Bylem zdruzgotany slaboscia jego wypowiedzi, kompletnym brakiem jakiegokolwiek szacunku dla widza, ogolnie epatujaca wyzszoscia zarowno w stosunku to "Leszka" jak i do wyborcow. Minister okopal sie na swojej reducie i ani myslal z tych wysokosci do "ciemnego ludu" sie znizac. Dramat i nedza ktora niestety pokazala ze oskarzenia ze PO to tylko PR w tym wypadku sa prawdziwe.

Nigry nie bylem wielkim fanem "Leszka" ale w tej debardzi Balcerowicz wyszedl duuuuzo lepiej. gdyby to byla debata ktora mialaby miec jakiekolwiek konsekwencje np. wyborcze to "Leszek" zmiazdzyl ministra. Nie przerywal opnentowi, wyslawial sie prosto, zwiazle i logicznie. Gdy komentowal wypowiedzi ministra nie robil uszczypliwych uwag a jedynie punktowal punktowal punktowa.. Zupelny knock-out techniczny bezapelacyjnie.

Debata pokazala jak kompletnie oderwany od rzeczywistosci i wyborcow jest rzad PO. Jak wielkie rozwinelo sie w nich zadufanie, wiara we wlasna prawde ktorej "ciemny lud" nie rozumie. Ale to nie ma znaczenia bo nasza jest prawda jedyna i jedynie wazna. Syndrom oblezonej twierdzy do potegi entej.
  • 2011-03-22 20:48 | bryka

Sprawę,moim zdaniem,można by było skwitowac starym powiedzeniem rosyjskim "chcieli dobrze a wyszło jak zawsze".Chcieli dobrze,w transformacyjnym entuzjazmie,licząc na bajeczne wpływy z prywatyzacji wpadające do kieszeni państwowej.Okazały się nie bajeczne i nie do tej kieszeni.Czesi projektują teraz swoją reformę emerytalną ,planując futrowanie drugiego filara z podwyższenia vat'u.Na mój gust będzie podobnie.Państwo,planowo niewydolne,też zeżre te wpływy i za lat parę urządzą dyskusję.Rzecz w sprawności państwa.W naszym nawet F16 nie chcą latac.

• 2011-03-23 09:39 | Smith

Gdy stwierdziłem brak autora notatki a ponadto nieprawdziwą informację w pierwszym zdaniu, że obaj dyskutanci unikali debaty to przestałem czytać tę notatkę. Czy redaktor naczelny Polityki wstydzi się swego niekompetentnego udziału w debacie? Chyba tak. Czy nie wie że prof. Rostowski już przed prawie dwoma miesiącami wezwał prof Balcerowicza do debaty? Relacje z debaty postanowiłem przeczytać w innych mediach. ""
  • 2011-03-23 17:09 | Wlad

Reforma, to moze i lipa, wazny jest skutek. Nie wnikam w teorie ekonomiczne, dla mnie jest jasne OFE sciga mase pieniedzy bez zadnej pracy. Uszczuplenie tych wpalt doda do budzetu srodki, ok . Wystarczy!
    kazda reforma zabiera lub ogranicza biednych, nigdy bogatych. Tym razem zabierze beneficjentom OFE, do ktorych nalezy pan Profesor. Czemu tak usilnie broni, przeciez nie moich dochodow, ale swoich.
  • 2011-03-23 17:22 | Wlad

Profesor punktowal i strzelal sobie w kolano. Gdyby to on byl ministrem inzczej by mowil. I niech da sobie spokoj z niby naukla jaka jest rachowanie pieniedzy
  • 2011-03-24 16:53 | JacQ

Napisz co myślisz o debacie na http://www.niebojtasiewojta.pl, wg mnie Rostowski był zdecydowanie lepszy
  • 2011-05-03 21:57 | krakauer

Problem polskiego budżetu, polskich finansów publicznych i kwestia emerytalna to nierozerwalny węzeł gordyjski. Obecny system jest nie do utrzymania przez najbliższe 20 lat. Zmniejsza się ilość ludzi - nie zapłacimy za emerytury obecnie potrzebujących.
    Proponuje dwa rozwiązania, po pierwsze przywrócić 3 ci próg podatkowy dla najbogatszych, przy jednoczesnej likwidacji WSZYSTKICH ulg poza ulgami dla osób niepełnosprawnych (dzieci, onkologia, itp) a po drugie proponuje zrównanie emerytur dla wszystkich w dół, to znaczy tak żeby wielkość wypłacanych emerytur łącznie równała się ilości płaconych składek, likwidując fundusz pracy i inne drobiazgi można te składki ciut zwiększyć - a potem w razie dramatu w zależności od tego ile wyniesie uśredniona emerytura składki jako już realny podatek po prostu co roku podwyższać. Było by to bardziej uczciwe, prawdopodobnie zunifikowana emerytura wyniosła by około 800 - 1100 zł na osobę miesięcznie. Wówczas nie było by potrzeby podnoszenia wieku emerytalnego w społeczeństwie tak schorowanym i krótko żyjącym jak nasze, każdy za to widziałby wyraźnie ile kosztuje go utrzymanie państwa.
    A dodatkowo uratowałby nas zwłaszcza samorządy podatek katastralny - państwo nie może się opierać na podatkach pośrednich - nie możne żyć z vatu na jogurty zjadane przez biedaków - może równie dobrze żyć z katastru płacącego przez posiadaczy wielu nieruchomości w tym kościoły i związki wyznaniowe (poza obiektami kultu).
    Jestem przekonany, że taki manewr spowodowałby istotne zmiany społeczne - ruch na rynku nieruchomości np. sprzedaż mieszkań w centrum ... Mariensztat by się zmienił .... w miejsca drogie wprowadziliby się Ci co ich stać a biedni przenieśliby się do blokowisk i do mniejszych miast, upowszechniłyby się hotele starcze ... i inne formy wspólnego zamieszkiwania, niestety nie stać nas już na taki luksus jak dotychczas - MUSIMY PŁACIĆ ZA DŁUGI.