Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Narodowość śląska=opcja niemiecka?

(96)
Prezesowi PiS należeć się będzie to zaszczytne wyróżnienie, nawet jeśli odmówi jego przyjęcia, za wielki wkład w rozbudzenie śląskości. Śląskiej tożsamości.
  • 2011-04-03 12:19 | andrzej52

Prezes Wszechczasów

Powinniśmy my, Ślązacy , ufundować jakąś nagrodę Prezesowi Wszechczasów (już nie tysiąclecia, bo to za mało), za jego wypowiedzi o naszym ukochanym Górnym Śląsku. Chyba nikt nie potrafi tak zmobilizować naszych ziomków jak ON. Nawet, kierując się chyba politycznymi korzyściami ,nasze dążenie do narodowośći zaczynają popierać SLD i PJN. Tak trzimcie Prezesie.
  • 2011-04-03 13:05 | Woziwoda

Re:Narodowość śląska=opcja niemiecka?

Z tym wpływem Jarkacza na mobilizaję Ślązaków to gruba przesada. Kaczyńskim się gardzi, zaczyna się nim brzydzić, więc trudno mówić o wpływie. Moim zdaniem nikt poważny nie powinien zbyt wielu słów komentarza poświęcać temu outsiderowi. Ot tyle, ile małe dziecko chodząc po ZOO gdy zobaczy coś nieznanego.
  • 2011-04-03 13:52 | deadeyes

Ale on nawet nie jest do jakiegoś zwięrzęcia zbytnio podobny...
  • 2011-04-03 13:57 | maxaue

"autonomiczne hasła mogą jedynie rozśmieszać Wrocławian i innych Dolnoślązaków."

Nieprawda. Mieszkam we Wrocławiu i jak najbardziej kibicuję poczynaniom RAŚ. Czas skończyć z centralizmem, tym spadkiem po PRLu, odbierającym regionom samodzielność. Nie widzę powodu, dla którego Polska nie miałaby dążyć do modelu federalnego. To, że wg. obecnej Konstytucji jesteśmy państwem unitarnym, to nic - przecież to tylko prawo pozytywne, które zawsze można zmienić. Żyjemy w demokracji, więc jeśli społeczeństwo będzie chciało federalizmu, to do takiej zmiany powinno dojść. A głosy takie słychać coraz częściej. I stanie się tak, bez względu na to, jak głośno będą tokować politycy z Warszawy.

A podczas spisu, z wielką przyjemnością, zadeklaruję narodowość śląską. W końcu mieszkam w Brassel w województwie Niederschläsing - stolicy historycznego Śląska.
  • 2011-04-03 14:53 | Mikołaj

Wniosek red. Dziadula "Nie chodzi o to, żeby wpisem potwierdzić istnienie narodu śląskiego, ale by powiedzieć: Jestem Ślązakiem i nawet na milimetr nie odcinam się od polskości!" wydaje się szalenie interesujący.

Ja deklaruję narodowość śląską i nie odcinam się od polskości, bo nie mogę się odcinać od czegoś, czego w sobie nie odczuwam. Więc już zaczyna się gra spisem w wykonaniu polskich publicystów, "znawców" Śląska.
  • 2011-04-03 15:01 | bryka

maxaue,musisz popracowac nad swoją deklaratywną ślaskością.Mieszkasz w Breslau w krainie Niederschlesien.
  • 2011-04-03 15:13 | Realista

No i co Ci przyjdzie z tego federalizmu? Magicznie rozwiążą się wszystkie problemy tego kraju? Myślisz, że ci politycy z Warszawy to skąd się wzięli? Przecież to przekrój całej Polski. Niestety takie mamy elity polityczne w tym kraju, i wątpię aby romansowanie z federacyjnością cokolwiek zmieniło - a jeśli już, to na gorsze, bo dojdzie kolejny poziom na którym trzeba uzgadniać, koordynować i zawierać "zgniłe" kompromisy.
  • 2011-04-03 15:19 | Benia

uważam i popieram Kaczyńskiego za jego wypowiedz o Slazakach ma w 100% racje .Mam paru znajomych ze Sląska ,którzy jeszcze nigdy mi nie powiedzieli ze pochadza z polskiego śląska ,"np. nie jestem polakiem i nigdy nie bylem jestem Slazakiem"" czy to nie jest smutne???
  • 2011-04-03 15:19 | maxaue

Breslau i Niederschlesien to określenia niemieckie. Dlaczego miałbym ich używać? Natomiast Brassel i Niederschläsing to zupełnie inna sprawa - oba słowa pochodzą z dialektu dolnośląskiego. Przez niektórych językoznawców uznawanego za odrębny język. Z czym więc masz problem?
  • 2011-04-03 15:28 | Wojciech K.Borkowski

Re:Narodowość śląska , oby nie "kibole śląscy" ?

Odrębność obyczajów , gwary i duma z miejsca zamieszkania - to zgoda. Ale kiedy ten ruch przekształci się w quasi "kibolstwo śląskie" - to przestanie to być zabawne. Ruch ten i bzdurne manifestacje sfrustrowanej młodzieży doprowadzą do wewnętrznych konfliktów wewnątrz szkół w których osobnicy prymitywni, pozbawieni kultury będą narzucać personalne deklaracje przynależności do tej grupy. Komu to jest potrzebne ?
  • 2011-04-03 15:50 | maras84

Ślązacy bez opcji dodatkowej Polak/Niemiec są tak naprawdę protonarodem, tj. silnie ugruntowaną grupą etniczną, która nie miała okazji do stworzenia własnego państwa.
    http://www.youtube.com/watch?v=YbT7mES-FCc
  • 2011-04-03 16:24 | Andrzej

Kaczyński budzi obrzydzenie u większości Polaków. Ja osobiście, jak się pojawi w telewizorze, od razu przełączam na inny program. Szkoda zdrowia.
  • 2011-04-03 16:54 | hynio

Rozumiem że kolega z dużego/średniego miasta. Na Śląskiej prowincji poparcie dla Jarosława jest od lat niesłabnące. Nie pamiętam dokładnych wyników, ale w powiatach ziemskich (fakt na Śląsku relatywnie nielicznych) poparcie miał grube.

Tu mi się na szybko udało przykład znaleźć:
    http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,w-powiecie-wygral-kaczynski,wia5-3266-11200.html

Silna w Jastrzębiu Solidarność też pewnie twardo za prezesem napiszdowolnąliczbęlecia głosuje

Jestem dziwnie przekonany, że ci deklarujący narodowość śląską, to o ironio dokładnie ci sami, którzy głosują na PiS

• 2011-04-03 17:30 | sosnowska

Mój teść urodził się w Zabrzu w 1910 r.Zawsze uważał się za Polaka.Wcielony do Wehrmachtu zdezerterował i walczył w Armii Gen.Maczka.Ojciec mojej koleżanki urodził się tez w Zabrzu w 1908 r.i zawsze uważał się za Niemca.Walczył w Wehrmachcie za zwycięstwo Hitlera.Wyjechał do Niemiec i miał wysoka emeryturę,teść klepał bidę.Mój mąż urodzony w Zabrzu w familoku zawsze i nadal uważa się za Polaka.Więc jak to jest?
  • 2011-04-03 17:54 | maxaue

Niektóre problemy dużo łatwiej jest rozwiązać na szczeblu lokalnym. Wystarczy brać przykład z takich państw (porównywalnych rozmiarami do Polski, bądź nawet mniejszych), jak Niemcy, Austria, czy Szwajcaria, które są federacjami i doskonale sobie radzą. Czy ktoś słyszał, żeby któryś z tych krajów nagle się rozpadł z powodu federalizmu? Dlaczego nie mielibyśmy czerpać wzorców ustrojowych od państw, które odniosły sukces gospodarczy, kulturowy i po prostu cywilizacyjny? Państw, które posiadają sprawny i wydajny aparat administracyjny? Centralizm i unitaryzm wyraźnie się w Polsce nie sprawdza, więc może już czas na kolejną debatę konstytucyjną?
  • 2011-04-03 18:11 | lupus

Re:Narodowość śląska

Ja mam pytanie do wszystkich czy mogę wybrać opcję śląską jeśli pochodzę z Wrocławia i dalej w nim mieszkam. jestem przywiązany do regionu Śląska jako całości i czuje się ślązakiem odnosząc się do historii z której wynika iż Śląsk nie był podzielony na górny i dolny, tylko dopiero I wojna to zmieniła. No w każdym bądź razie czy będzie błędnym identyfikowanie się ze śląskością, jako wyrazu mojego lokalnego patryiotyzmu. Pytanie moje nie jest kpiną i też nie ma na celu urazić nikogo. Dalej idąc czy pojęcie Ślązaków jest zarezerwowane dla tych którzy godają po śląsku jeżdzą na szychta i jedzą karminadle?
  • 2011-04-03 18:51 | Augustus

W kwestii definicji

Współczesnych Ślązaków ciężko podczepić pod klasyczną definicję grupy etnicznej, to raczej regionalna wspólnota historyczna (lub jak chcą inni "region wtórnie wyodrębniający się w ramach większej wspólnoty narodowej"). Etnos śląskości jest trudno uchwytny i wciąż jest w fazie wykształcania. Ślązaków nie łączą silne więzi krwi (nie ma u nich choćby wyższych niż przeciętne wskaźników związków endogamicznych, jakie obserwujemy np. u Kaszubów, Romów i Łemków, czyli najliczniejszych grup etnicznych w Polsce). Nie posługują się oni też odrębnym językiem, a jedynie gwarą, dość łatwo zresztą zrozumiałą dla mieszczańców innych regionów kraju. Odrębna tożsamość Ślązaków opiera się głównie na fakcie zamieszkiwania przez nich określonego, specyficznego terytorium (Śląska) oraz poczuciu łączności z jego historią i wspólnoty z innymi jego mieszkańcami. Z punktu widzenia etnografii i kulturoznawstwa to za mało, by uznać daną zbiorowość za grupę etniczną czy za naród (chociaż o narodzie moglibyśmy już teoretycznie mówić, gdyby większość Ślązaków w określonej, długiej perspektywie czasowej pragnęła oderwania swojego terytorium od Polski i utworzenia z niego odrębnego organizmu państwowego). W komentarzach dotyczących niechlubnej wypowiedzi J. Kaczyńskiego o Ślązakach często panuje spory galimatias pojęciowy, więc pozwoliłem sobie naświetlić to z grubsza od strony naukowej. I żeby od razu ubiec głosy krytyczne - w publikacjach naukowych pojawiają się też inne opinie na temat Ślązaków i zjawiska śląskości, również takie używające w ich kontekście terminu grupa etniczna i naród, na szybko nakreślony przeze mnie opis jest jednak w literaturze dominujący.
  • 2011-04-03 19:51 | maxaue

Ja się czuję związany z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem, więc planuję zadeklarowanie narodowości śląskiej. Chociażby przez szacunek dla historii i ludzi, którzy wybudowali tutejsze miasta i wsie.
  • 2011-04-03 20:03 | Andrzej

Re:Narodowość śląska=opcja śląska?

Jestem Ślązakiem. Nie jestem Ślązakiem - Polakiem, nie jestem również Ślązakiem - Niemcem. Wielki nasz August Scholtis tak to skomentował: Ślązak to taki człowiek, który ma serce za duże na jedną narodowość, a za małe na dwie. My jesteśmy ciut więcej niż Ślązacy, ale to nasza sprawa co to jest to ciut. I jeszcze jedno, my bardzo chcemy na tym naszym kochanym Śląsku żyć i wcale nam nie przeszkadza to obecne państwo, z zaznaczeniem, że nie przeszkadzały nam też inne państwa które u nas funkcjonowały.
  • 2011-04-03 20:09 | Cisza

jak zwykle chodzi o pychę i dzielenie ludzi na lepszych i gorszych. Jako góral wychowany na Śląsku uważam, że nie ma nacji śląskiej, tak jak góralskiej, kaszubskiej, mazurskiej itp. Są Ślązacy, dla których najważniejsze są niemieckie korzenie (czytaj pieniądze) i są Ślązacy, dla których najważniejsza jest polska martylologia (czytaj bieda). Każdy chce się czymś wyróżnić. Gdyby ŚLązaków wcielić do NIemiec, to na każdym kroku obnosiliby się z polskim językiem, kulturą itp., w Polsce jest odwrotnie. Na szczęście w coraz mniejszym zakresie.
    Pozdrawiam wszystkich kochanych Ślązaków.
  • 2011-04-03 20:29 | tkw

Samorządność. Decentralizacja. Autonomia.

To wszystko brzmi ładnie i jest w tym sporo racji - trudno zaprzeczyć, że decentralizacja ma swoje dobre strony, autonomia też.

Ale z drugiej strony:
    Gdzie jest Jugosławia ?
    Kosowo zamknęło swoje aspiracje na autonomii i samorządzie w ramach Serbii ? Oderwało się za zgodą parlamentu Serbii ?
    Czechosłowacji nie ma, są Czechy i Słowacja.
    NRD - kto by powiedział 30 lat temu, że zostaną wchłonięte przez RFN ?.
    ZSRR sięgał do Buga, Litwa Łotwa, Estonia, Ukraina to były tylko "województwa"
    Belgia pewnie się rozpadnie na dwa państwa
    Baskowie i Katalończycy - jakoś Hiszpania nie ma pewności, że na autonomii się skończy
    Włochy zostały "sklejone" 150 lat temu i coś jakby zamierzało się "rozkleić" ?

Jak tak popatrzeć na mapę Europy przez ostatnich 25 lat, to chyba sporo się pozmieniało ?
    Taaaaa, granice Polski są niepodważalne, czego my się boimy ? Wszędzie może "się dziać" ale przecież nie w Polsce ... po co się martwić i przerywać grilla z piwkiem, jeszcze się chabanina przypali ... przecież polski sejm w życiu nie zgodzi się na jakieś zmiany a to chyba 100% gwarancja ? A nawet 120% ?
  • 2011-04-03 20:55 | Zza miedzy

To prawda - jezeli chodzi o Slask Opolski

Kaczynski mowi prawde, jezeli zna sie z autopsji kulture mieszkancow wschodniej czesci Slaska Opolskiego. Tutaj pojecie narodowosci slaskiej jest tozsame z poczuciem przynaleznosci do kregu kultury niemieckiej. Ta z kolei jest silnym i swiadomym przeciwstawienstwem manifestujacej sie na codzien kultury polskiej, na Slasku Opolskim postrzeganej jako wrogiej, prymitywnej, chamskiej (balagan, nieodpowiedzialnosc, brak etosu pracy, wulgarny jezyk na ulicy, "obyczaje wschodu" itp.). W ostatnim dwudziestoleciu wiele sie zmienilo, ale jeszcze niedawno w slaskich opolskich rodzinach autochtonicznych nie do pomyslenia bylo wydanie corki za syna "hadziajow", czyli naplywowych. Byly mezaliansy, ale jako wyjatek od reguly. Trzeba sobie uzmyslowic, ze wraz ze zmiana granic w 1945 roku i wejsciem tej grupy spolecznej w zywiol polski rozpoczela sie silna i czesto restrykcyjno-agresywna polonizacyjna polityka panstwa polskiego w stosunku do Slazakow (ktorzy nb. w czasach Trzeciej Rzeszy w pewnej czesci podlegali podobnej polityce germanizacyjnej ze wzgl. na ich - wlasnie "slaski" charakter ze specyficzna gwara i nazwiskami rodowymi. Przez caly okres powojenny do 1989 roku byli oni dyskryminowani z kolei przez wladze polskie (uwaga: nie komunistyczne, to nie mialo tu decydujacego znaczenia). Dojezdzajacy uczniowie np. do szkol w Opolu, mowiacy z silnym slaskim akcentem byli czesto dyskryminowani, traktowani zarowno przez nauczycieli jak i innych uczniow jako gorsi, "ci ze wsi", "szwaby", "hanysy". Tak przez dziesieciolecia wyrabialo sie wewnetrzna wrogosc do polskosci, ktora pielegnowana byla w rodzinach do trzeciego pokolenia wlacznie. Jedynym celem w zyciu byl wyjazd do Niemiec na stale, byle z dala od tego wrogiego, obcego panstwa, pelnego balaganu, niegospodarnosci, zlodziejstwa ale epatujacego w ich mniemaniu niczym nieuzasadniona wyzszoscia wobec innych nacji. I tak pozostalo w duze mierze do dzis.

Problem ten jest dla mieszkanca Warszawy czy Lodzi trudny do pojecia, perspektywa i postrzeganie wlasnego swiata i otoczenia sa diametralnie rozne. Polecam lekture prac Instytutu Slaskiego w Opolu z ostatniego dwidziestolecia, mniej z Poznania czy Warszawy.

Temat ten jest naladowany emocjonalnie i na forach internetowych wyzwala dzieki anonimowosci nieprawdopodobna wrecz zajadlosc, dlatego trudna jest rzeczowa, chlodna dyskusja i to po obu stronach. Jedno jest jednak jasne: Jaroslaw Kaczynski powiedzal w pewnym sensie nieswiadomie prawde, a ta jest trudna i skomplikowana. Jego wypowiedz odzwierciedla sposob myslenia wielu ludzi o Slasku i jego kulturze w Polsce. Zapomnial jednak dodac, dlaczego tak jest.
  • 2011-04-03 21:11 | pablobodek

W sprawie tytułów Kaczyńskiego.

Zastanawia mnie, dlaczego tego osobnika tytułujecie z rewerencją prezesem, itd.
    Dla Kaczyńskiego wybrany przez nas, Polaków Prezydent Komorowski nie jest prezydentem, ale Komorowskim. Kaczyński jest więc dla mnie tylko tym Kaczynskim.
  • 2011-04-03 21:30 | Slav

Prezes PiS i jego partia są mistrzami w skłócaniu społeczeństwa, podziału na " prawdziwych Polaków" i tych innych, a teraz do tego repertuaru doszedł podział wg pochodzenia etnicznego i poczucia przynależności narodowej.Tym razem to Polacy i po stronie przeciwnej Ślązacy, Kaszubi , a wkrótce pewnie i inni. To otwieranie puszki Pandory o nieobliczalnych skutkach. Wszystko to w imię brudnej gry wyborczej. Jak długo jeszcze będziemy tolerować wszystkie te działania PiS. które zmierzają do zdelegalizowania naszego państwa i jego zniszczenia! Te poczynania PiS to już nie normalna działalność opozycyjna ale wręcz rokosz i dążenie do unicestwienia tego państwa.
    Mam nadzieję, że nasze społeczeństwo jest mądrzejsze niż to co o nim sądzą politycy i potrafi dać odpór "ucinania gałęzi "na której wszyscy siedzimy.
    Swoją drogą gratuluję napędzenia zwolenników RAŚ! Czy o to chodziło?
  • 2011-04-03 21:54 | andrzej52

Oczywiscie, że możesz, a nawet powinieneś zadeklarować narodowość śląską. Ważne kim sie czujesz.
    Pozdrawiam
  • 2011-04-03 22:00 | andrzej52

Chyba nie widzisz róznicy między Czechem a Słowakiem, DDR to był sztuczny twór, czy kraje nadbałtyckie to Rosja?, "Udało sie skleić Włochy" oczywiście przyłączenie w 1919 Tyrolu Południowego do Włoch było "sklejaniem Włoch", spróbuj się tam odezwać po włosku. itd, szkoda dalej komentować
  • 2011-04-03 22:21 | małyjanio

dialekt dolnośląski? he,he,he... znasz kogoś, kto nim mówi?
  • 2011-04-03 22:32 | Mademan

"Jak uczynić to ponad głowami „czysto polskiej” zachodniej Opolszczyzny i całego Dolnego Śląska, gdzie po ludności niemieckiej ślad tylko pozostał, a autonomiczne hasła mogą jedynie rozśmieszać Wrocławian i innych Dolnoślązaków.

Więcej pod adresem http://www.polityka.pl/kraj/opinie/1514586,1,narodowosc-slaskaopcja-niemiecka.read#ixzz1IUgLAkjO"

Jestem wrocławianinem, a RAŚ kibicuję z całego serca. Mam dość centralnie zarządzanego kraju, mam dość dzielenia Polaków na lepszych i gorszych. Mam dość tego bogoojczyźnianego, pseudopatriotycznego bełkotu. Cywilizacyjnie mam więcej wspólnego z Niemcami, niż z Kaczyńskim i jego chorymi wizjami. Nie podoba mi się, jak grupka prawicowych oszołomów nie pozwala mi zapuścić korzeni w moim mieście i odczuwać łączności z ludźmi, którzy budowali moje miasto.

Mam nadzieję, że Dolny Śląsk pójdzie drogą górnego. Nie w sensie tworzenia grupy etnicznej, bo nie ma po temu podstaw, ale w sensie decentralizacji i samostanowienia.
  • 2011-04-03 22:32 | marekkopala

Polskie narodowosci, Polskie wojewodztwa, Polskie rzady centralne, a dyskusji na temat polskosci sie nie ominie. Gdyby bylo normalne jak w niemczech w Polsce zycie, nie byloby problemu tozsamosci. Jest 16 wojewodztw. Wiec moze niech kazde wojewodztwo decyduje o swoim istnieniu gospodarczym. Sa ministerstwa, Premier, i nie ruszaja problemow wojewodztw. A z tymi problemami wiaza sie problemy wojewodztw. Sa wladze wojewodzkie. Jaka jest ich kompetencja gospodarcza na temat wojewodztwa. Czy Prezydent lub Premier spotykaja sie z wojewodami, ktorych partia wsadzila na stolek wojewody, gospodarza wojewodzkiego. A kogo obchodzi co wojewoda robi, jak kontroluje prace adfministracji miast i gmin w jego wojewodztwie. Gdybysmy wybrali rodowitych wojewodow nie byloby problemu tozsamosci, jak i polskosci. Wiec poszezmy i wybierajmy rowniez wojewodow, gdzie nastapi rozbicie roli Premiera i ministrow. Marek Kopala autor www.polacypobudka.pl
  • 2011-04-03 22:40 | Ja tam się na kulturze i etnografii nie znam

a i na historii również nie - wiem tylko z całą pewnością jedno: po obydwu stronach Brynicy g...a śmierdzą tak samo. To jak to z tymi różnicami jest?
  • 2011-04-03 22:41 | Mademan

Często mówię o moim mieście per Breslau i nie mam z tym najmniejszego problemu.

Trzeba być człowiekiem formatu Kaczyńskiego, by mieszkać w mieście, które zostało postawione przez Niemców i temu zaprzeczać.

Poza tym, znam historię i wiem, jak Polacy szabrowali moje miasto pod koniec lat 40. i na początku 50. Jak wyburzano zabytki na cegłę do Warszawy. Jak lekceważono renowację budynków, które nie pochodziły z okresu "piastowskiego".

A tak w ogóle, to proszę darować sobie te prymitywne zagrywki, bo przywodzą mi na myśl hasło "40 lat Piastowskiego Wrocławia". Jak widzę coś takiego, to wolałbym być Ślązakiem, niż "prawdziwym Polakiem".
  • 2011-04-03 22:54 | Mademan

A ja się zastanawiam. Czuję się związany z Dolnym Śląskiem, ale oczywistym jest, że nie mam tam korzeni. Moja rodzina pochodzi z Warszawy, Kresów i Podkarpacia, przyjechali do Wrocławia i pokochali to miasto jak własne. Też szanuję tych, dzięki pracy których mogłem tam mieszkać, szlag mnie trafia, kiedy komuś (Kaczyński i jego środowisko) się to nie podoba, ale...

Nie czuję się uprawniony do deklarowania narodowości śląskiej. Nie mam na Górnym Śląsku korzeni, nie mówię po śląsku, nie poczuwam się, ani nie mam prawa do śląskiego dziedzictwa. Sympatyzuję z RAŚ, ale mam wrażenie, że to ich walka, a nie moja. Bardzo im kibicuję, bo jestem wielkim zwolennikiem federalizmu i mam nadzieję, że RAŚ będzie kamyczkiem, który poruszy lawinę.
  • 2011-04-03 22:59 | Galicyjok

tak o to Rzeczpospolita - podobno "wyśniona" przez kilku nacjonalistów w 1918 - zamieniła się dokładnie w to od czego jej twórcy chcieli uciec....
    Pogratulować. Zapomniał wół jak cielęciem był.... witam w nowym ZSRR - więzieniu narodów. a miała być nowa RP
  • 2011-04-04 00:11 | Realista

Zabawne - czyli jak czuję się europejczykiem, to mam wpisać narodowość europejską?! RAŚ dla większego poparcia gotowy jest na klepnięcie każdej głupotki :/
  • 2011-04-04 00:25 | Realista

Serio porównujesz Polskę do Niemiec i Szwajcarii? Państw w których poszczególne regiony mają za sobą prawie 1000 lat niezależności i krwawych konfliktów wewnętrznych??? W ich przypadku federacyjność jest naturalnym, i prawdopodobnie jedynym (poza jingoistycznym nacjonalizmem w stylu Hitlera czy Bismarcka), sposobem na umieszczenie tych wszystkich primabalerin pod jednym dachem. Doświadczenia historyczne Polski są zgoła inne - nasza skrajna decentralizacja zakończyła się anarchią i upadkiem państwa, więc nie dziwię się, że wiele osób ma alergię na federalizm. W świecie, w którym korporacje stają się potężniejsze od rządów, decentralizacja wydaje mi się wyjątkowo kiepskim pomysłem.
  • 2011-04-04 01:09 | Norbert

"Jak uczynić to ponad głowami „czysto polskiej” zachodniej Opolszczyzny" - Redachtór Dziadul z Wilesuczyzny: co to za orientalne bajki ?

• 2011-04-04 01:22 | Norbert

Augustus, fanzolisz, fanzolisz, choc moze masz nawet dobre checi.

Móglbym "polemizowac" doslownie z kazda Twoja wypowiedzia, ale szkoda sil i czasu.

Odniose sie do jednaj, tej "najbardzie logicznej" :
    "Odrębna tożsamość Ślązaków opiera się głównie na fakcie zamieszkiwania przez nich określonego, specyficznego terytorium (Śląska)"
    a) to tak malo i malo znaczace ? Przeciez dotyczy to np. Polaków. :)
    b) Nawet tutaj sie mylisz, bo wieklszosc(sic) Slazaków, nota bene takze Kaszubów, mieszka poza Slaskiem. Hahaha, spec sie znod.
    c) Pozatem chodzi o wiecej, znaaaacznie wiecej.......
  • 2011-04-04 08:57 | andrzej52

Czyli przyrównałeś nas Śsązaków i naszych sąsiadow zza Brynicy, Zagłębiaków do g...na? Rzeczywiście jesteś prawdziwym polaczkiem z pis-u
  • 2011-04-04 10:39 | PAK

1) Każdy ruch może się zradykalizować. Nie wiem dlaczego RAŚ miałby budzić większe obawy w tym względzie niż nie tylko PiS (już zradykalizowane), ale powiedzmy BCC, PO, czy Koła Gospodyń Wiejskich.

2) Jugosławia. Przepraszam, ale do rozpadu potrzeba o wiele więcej niż autonomii. Potrzebny mi Milosewicz (no dobrze, są kandydaci w Polsce), potrzebne było też zapewne dość specyficzne poparcie zagraniczne.

3) Chcesz wiedzieć, kto umacnia autonomizm śląski, czy wręcz zachęca do separacji, nawet jeśli traktowanej jako niemożliwa? Zobaczyć go? Jeśli tak, to spójrz w lustro.
    Owszem, są Ślązacy, którym by się bardziej w bogatych Niemczech podobało. Nikt jednak przy zdrowych zmysłach nie chce Śląska odrywać od Polski. Natomiast każde straszenie Śląskiem i śląskością, każde przeciwstawianie Ślązaków Polakom, budzi poczucie odrębności. A jeśli jest radykalne, to i obcości.
  • 2011-04-04 10:41 | Andrzej

@Benia

Jestem Ślązakiem, nie Polakiem i rozumiem, że moje prawa naturalne budzą u Pani smutek. Mógłbym tak samo się zapytać: czy to nie jest smutne. Nie zapytam i ponadto uważam, że mam wszystkie prawa obywatelskie tego Państwa.
  • 2011-04-04 10:45 | Hah, ha, a to dobre: zwalczam Kłamczyńskiego gdzie tylko mogę

i dowiaduję się, żem PISuar. Andrzeju drogi, ja nikogo do niczego nie porównywałem, tylko w dość przewrotny (szyderczy) sposób wskazywałem na brak różnic biologicznych (genetycznych) pomiędzy "narodowościami". Przepraszam że tego nie zrozumiałeś.
  • 2011-04-04 10:45 | Marilla

Do: 2011-04-03 20:09 | Cisza

Cisza, a skont Ty to wiysch? Cowiek tyla wiy, co zjy. Jezes gorol. I przes to , co godos, lobnazos siebie. Do Ciebie Niymcy to pijondze (zazdrosc - przyjechac moze teroz kozdy, zarobis sie), a Polska to biyda (wymowka do lenistwa i politycznego bajzlu). Myslis jak komuchy, do kerych kozdy lobywatel bol Polok, i Murziny polske boly cerwone. Jo miyszkom w Niymcach i loglondom Rusa, Kazacha, Poloka, Angolow, Francuza, Niymca a w robocie godom po rusku,niemiecku, polsku, angielsku i francusku bo tako jom mom, ta robota. W internecie mom w robocie Slaske Radio, a w doma godom po slonsku. I mom loba lobywatelstwa, dziynki mojim przdkom. To co zech wedug Ciebie jes, pierona kandego? Bo jo godom lo sobie slonzocka z niymiecki mniyjszosci z polski czynsci slonska. Oberschlesierin aus Oberschlesien, Polen. Bo som jesce Slonzoki z Czechow i Niymiec. Niymcy godajom na mje Polin abo Wasserpolacke, a Poloki bulkajom lo Kreuzritter . A jo to mom kajs, bo mom "silne poczucie wlasnej tozsamosci" i mje mogom wszyscy bodnoc!
  • 2011-04-04 10:51 | Andrzej

@zza miedzy

Moim zdaniem tak to jest. nic dodać czy ująć. To dotyczy również mojego Chorzowa i okolic.
  • 2011-04-04 11:42 | Marilla

Andrzej52, wyhamuj, on pisze, ze ekskrementy jednych i drugich tak samo pachna po wydaleniu na zewnatrz. Podychej 10 razy glymboko i dej sie na wszczimanie:)
  • 2011-04-04 13:23 | sqro

wspominasz o wielosetletniej niezależności landów niemieckich. No to zważ że Śląsk miał ca 600 lat niezależności od Polski.
  • 2011-04-04 13:32 | andrzej52

Nic sie Marillko niy przejmuj, ino szkoda że łon tyj rożnice niy widzi. Wczora "spisołech" colko moja familijo , same Ślonzoki, wszystki somsiady nałokoło tyż sie wziony do spisywanio. Gorzelik godo że bydzie nos jakisik 500000, a mie sie zdo że może być milion, jak Kaczor jeszcze co fultnie.
    Trzim sie.
  • 2011-04-04 15:02 | Marilla

jo sie niy przejmuja, ino za gowa czimia, co te pieroony logniste tu wypisujoom!
  • 2011-04-04 15:26 | Lester

Kiedy Bóg chce kogoś pokarać to odbiera mu rozum. Wstawiennictwo ojca Rydzyka nie jest w stanie temu zapobiec.
  • 2011-04-04 15:34 | Realista

Jasne - i każdy rok spędził jako część jakiegoś większego państwa. Czy Niemcy, Prusy, Austria lub Czechy bawiły się w autonomię Śląska?

Tym bardziej teraz byłoby to postępowanie zupełnie oderwane od rzeczywistości, bo struktura ludnościowa tego regionu stanęła na głowie i obecny Śląsk nie ma już nic wspólnego z historycznym Śląskiem. To po prostu kolejny kawałek Polski. Te realia przeszkadzają jedynie garstce frustratów w rodzaju Mademan'a, którzy najwyraźniej wstydzą się bycia Polakami, i łudzą się, że jak pomachają śląskimi flagami, pogwarzą, i zaciągną z niemiecka, to magicznie przeistoczą się w istoty lepsze niż typowy "polaczek". Wybacz, ale z mojej perspektywy jest to bardzo prymitywny tok myślenia...
  • 2011-04-04 16:15 | Brawo droga Marillo!

od razu rozkminiłaś o co biega. A swoją drogą: uwielbiam "godkę" we wszystkich jej odmianach, o które teraz "znafcy" wzięli się za łby na łamach "Zachodniego"
  • 2011-04-04 16:49 | Jarek

Akurat dla mieszkańca Łodzi to może być bardzo łatwe do pojęcia. Zwłaszcza jeśli jego rodzina żyje w tym mieście od kilku pokoleń.
  • 2011-04-04 16:55 | tkw

Dyskusja zrobiła się gorąca a warto sięgnąć do tekstu PIS.
    "
    ...
    Niedawno umieszczono, wbrew wyrokowi Sądu Najwyższego
    z 2007 roku, narodowość śląską w spisie powszechnym.
    Sąd Najwyższy słusznie bowiem wywiódł, że historycznie rzecz
    biorąc, niczego takiego jak naród śląski nie ma. Można dodać, że
    śląskość jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej
    opcji niemieckiej.
    ...
    "

TKW: gdy się uwzględni ten wyrok Sądu najwyższego, to reszta nabiera zupełnie innego znaczenia.
  • 2011-04-04 17:29 | Kolega królika

Mój kolega ze Śląska jak ktoś go poważnie zdenerwował zawsze mówił: Idź weg Ty pierońska szlango!

Z pewnością należałoby to zacytować niektórym pisiorom :)

• 2011-04-04 18:08 | Mieczysław S.Kazimierzak

@ maxaue ; @Mademan

Komentarze dokumentują jak mało jest znana historia miasta,Wrocławia które po walce zła ze złem to jest faszyzmu z komunizmem znalazło się w granicach III RP.
    Dziś zaczyna się mówić o relacjach Hitler - Roosvetl,a szczegóły do tyczące wzmacniania komunizmu opisał Antony C.Sutton.
    http://www.prisonplanet.pl/polityka/wojna_na_sprzedaz_wywiad,p1546269316
  • 2011-04-04 18:31 | Mieczysław S.Kazimierzak

Zaprzyjażniony ksiądz Jan,piszący zresztą a ostatnio JAK WYPEŁNIŁ SIĘ CZAS,Slązak z dziada pradziada jest oburzony manipulacją jaką czyni się z tej polskiej ziemi,którą jak się wyraził została doprowadzona do rozdarcia za sprawą partyjniackiej demokracji.
    Jako męża stanu tego regionu uznaje swojego idola w duszpasterzowaniu księdza Alfonsa biskupa Nossola.
  • 2011-04-04 19:01 | 40icztery

o czym Wy tu dyskutujecie.Wychodzi debil i mówi bla,bla,bla.Dziennikarze muszą z czegoś żyć i mu wtórują albo się oburzają w zależności gdzie pracują i kto im płaci.Gawiedż to podchwytuje i cyrk trwa.Potem chwila spokoju i znowu debil bla,bla,bla i tak w kółko.Ciekawe czy dziennikarze robią jakąś zrzutkę dla debila przecież dzięki niemu nieźle sobie żyją.Moim zdaniem powinni bo to ich dobroczyńca.
  • 2011-04-04 19:14 | Kolega królika

Coś Ty Mieeetek - ksionc nawet tak mówi? Pasożyci mają zbyt dużo wolnego czasu to i bzdety opowiadają :)

• 2011-04-04 19:17 | Kolega królika

TKW, jakim trzeba być idiotą, żeby cytować pisiarniane bzdety na forum "Polityki"? Przechodzisz nawet samego siebie, a to jest bardzo duży osiąg!

• 2011-04-04 19:46 | ZZa miedzy

Slask Opolski

@Jarek

Przytoczylem przyklad pierwszy z brzegu, ze dla mieszkanca innej miejscowosci poza Slaskiem, (tu Opolskim) skomplikowane relacje etniczno-kulturowe Opolszczyzny i opcja niemiecka, sa trudno zrozumiale ze wzgl. na wlasna "mental map". Lodz ma swoja specyficzna historie kultury i powiazan etnicznych, ale to jednak zupelnie cos innego niz najnowsza historia Slaska Opolskigo. "Ziemia obiecana" ukazuje genialnie proza z zycia wzieta stosunki narodowosciowe w Lodzi, lecz z innym podlozem, przede wszystlim ekonomicznym.
    Pozdrowienia do Lodzi!

Wracajac do tematu, polityka i retoryka PiSu sa na "slasko-niemieckiej" Opolszczyznie postrzegane - i to jest najgorsze - jako kontynuacja owej ponizajacej i dyskryminujacej linii politycznej do 1989 roku. Slazacy obawiaja sie, ze komuna wprawdzie sie skonczyla, ale znow wraca "stare i znane". Wypowiedzi szefa PiSu moga doprowadzic do kulturowych napiec i zniszczyc wszystko to, co zostalo osiagniete dzieki staraniom odpowiedzialnych ludzi po obu stronach na Opolszczyznie w ostatnich dwudziestu latach. Sygnalem alarmowym byla wywolana przez Jacka Kurskiego afera z dziadkiem D. Tuska, ktory sluzyl w Wehrmachcie, przez co odmowil Tuskowi prawa do bycia (czystym, prawdziwym) Polakiem. Otoz na Slasku, nie tylko Opolskim, prawie kazda rodzina ma takiego wehrmachtowego dziadka, takie tu byly realia tamtych czasow (chyba rok temu ukazal sie artykul w Polityce na ten temat). Pochodzacy z Pomorza Jacek Kurski doskonale o tym wie ale dla politycznych zyskow potrafi zrobic wszystko. Jego antyniemieckosc nie przeszkadza mu jednak jezdzic BMW X5, ktory to pojazd zachwalal w filmiku przeciw rzekomo niesprawiedliwemu wyrokowi sadu o znieslawienie, po ktorym samochod ten mial byc na poczet zasadzonej kary zlicytowany (film jest na youtube, o ile sie nie myle).

Wypowiedz J.K. o opcji niemieckiej wpisuje sie w te sama strategie "dziadka z Wehrmachtu" , ktora prowokowal Kurski.
  • 2011-04-04 19:54 | andrzej52

A czy Ty słyszałeś o jakiejś autonomii w XV czy XVI wieku?
  • 2011-04-04 20:05 | andrzej52

TKW, Sąd Najwyższy stwierdzil , że narodowość śląska nie jest wpisana do wykazu narodowości (czy jak to się nazywa), a nie że nie ma narodowości śląskiej. Jesteś zbyt inteigentny, żeby nie zauważyć rożnicy, a piszesz pis-owskie bzdury.
    Dzisiaj słyszałem niejakiego Hofmana, który mowil w radio, że RAŚ wydał kilkadziesię tysięcy EUR na wymianę gotowych krzesełek na Stadionie Śląskim. Kolejne pis-owskie kłamstwo, bo tych krzesełek nie było by do czego zamontować,
  • 2011-04-04 20:40 | tkw

do 2011-04-04 20:05 | andrzej52

cytuję z orzeczenia Sądu Najwyższego:
    "
    ...
    Sąd Najwyższy zgodził się z poglądem Sądu Apelacyjnego w Katowicach, że stowarzyszenie o tej nazwie nie może zostać zarejestrowane. Przyjął, że wolność wyboru narodowości może być realizowana tylko w odniesieniu do narodów obiektywnie istniejących, ukształtowanych w procesie historycznym, a narodu śląskiego nie ma.

11. Pogląd ten podzielił Europejski Trybunał Praw Człowieka
    ...
    "

Wcześniej Sąd Najwyższy stwierdza, że w Polsce są następujące mniejszości narodowe:
    białoruska, czeska, litewska, niemiecka, ormiańska, rosyjska, słowacka, ukraińska, żydowska.

• 2011-04-04 21:39 | Realista

@andrzej52: Owszem - w tym okresie np. Mazowsze było na każdy wyobrażalny sposób powiązane z koroną Polski, ale formalnie nie było jej częścią i zachowywało dużą niezależność - dopiero wymieranie lokalnych książąt na trwałe związało ten region z Polską. Czy z tego powodu któremuś z mieszkańców Mazowsza przyszłoby do głowy, że nie są Polakami, tylko odmiennym, niezależnym narodem?

Śląsk ma bogatą, arcyciekawą historię, ale nigdy nie stanowił niezależnego państwa, a tym bardziej narodu. Kultura i język starego Śląska również nie były unikalne, bo powstały z wymieszania wpływów Polskich, Czeskich i Niemieckich, z dodatkiem odrobiny lokalnego folkloru. Rozumiem ludzi, których ten region fascynuje, ale powinniśmy całą sprawę traktować raczej jako zabawny element wzbogacający życie mieszkańców regionu, a nie kwestię polityczną stawianą na ostrzu noża :)
  • 2011-04-04 21:39 | Mieczysław S.Kazimierzak

@ Kolega królika.
    Ksionc,to rozumiem po fachu pasożyt z Kolegą królikiem.Na co Kk czas swój przeznacza dokumentują jego wpisy na komentarze czytane bez zrozumienia.
    To "urok" sprzeniewierzania się cywilizacji mającej swoje korzenie w antycznej kulturze greckiej.
  • 2011-04-04 22:00 | jvelzkeyek

Niemcem Polakiem czy Ślązakiem

Ślązak Niemcem czy Polakiem, w polityce zawrzało.

Wrzenie, jedno zdanie prezesa PiS-u wywołało.

Ślązacy w PO nie są piątą kolumną,

ale narodowością śląską niezwykle dumną.

O zniesławienie pretensje do prezesa mając,

do prokuratury i sądu go odsyłają.

Problem Ślązaków odżywa co jakiś czas.

Ma w tym swój udział górnośląski RAŚ.

Kochamy za pracę, język i kulturę Ślązaków.

Do kogo im bliżej, do Niemców, czy Polaków.

Narodowości; śląska, kaszubska, góralska i pomorska,

składają się na jeden kraj, któremu na imię Polska.

RAŚ-Ruch Autonomii Śląska
  • 2011-04-04 22:17 | tkw

do 2011-04-04 22:00 | jvelzkeyek

przeczytałeś to co napisałem wyżej ?

1.
    wg stanu prawnego obowiązującego w Polsce nie ma narodu śląskiego, nie ma też góralskiego czy pomorskiego. Tak orzekł Sąd Najwyższy a poparł to Europejski Trybunał Praw Człowieka (przynajmniej co do śląskiego).

2.
    Zwróć uwagę, że nazwa RAŚ nie mówi o "narodzie śląskim" tylko o Śląsku jako o regionie.

3.
    Burzę wywołało nie jakieś zdanie Kaczyńskiego tylko sprytny zabieg wycięcia fragmentu z kontekstu. Oryginalny tekst można sobie przeczytać w raporcie PIS, jest ogólnie dostępny i bynajmniej nie zawiera tego co się Kaczyńskiemu wciska. W Raporcie chodzi o pytanie, czemu PO forsuje w spisie coś co jest niezgodne z prawem.

4.
    Osobiście po tej awanturze mam zdanie takie - decentralizacja TAK, podział na narody - prawdziwe czy wydumane - NIE. Śląsk powinien stać się województwem a większość władzy z Warszawy należy przekazać do województw (nie tylko śląskiego) ale nie ma mowy o narodzie śląskim.

5.
    Ci, co umożliwili w spisie posługiwanie się "narodowość śląska" powinni stanąć przed prokuratorem.

pozdrawiam
  • 2011-04-04 23:52 | andybara

60-lat temu urodziłem się w "najbardziej polskim mieście ze wszystkich polskich miast", ZABRZU.Młodszym i nieukom dla przypomnienia są to słowa wypowiedziane przez prezydenta Francji gen. de Gaulle"a przed Domem Muzyki i Tańca, których byłem osobiście świadkiem.Mimo że pochodzę z rodziny tzw."pokrojcowanej"(ojciec Polak matka Niemka) nie czuję się żadnym zakamuflowanym Niemcem tylko Polakiem ze Śląska!!! No cóż Prezes swoimi wypowiedziami doprowadza do tego że jak się u nos godo mo (przepraszam)PRZESRANE!!!!!!!!!!!

• 2011-04-04 23:56 | Stefan Maruda

"Nie jestem Polakiem, jestem Ślązakiem"- stwierdził w wywiadzie,, który Ziemowit Szczerek przeprowadził w Czwartek, 31 marca br. z Jerzym Gorzelikiem - przywódcą Ruchu Autonomii Śląska i członkiem Zarządu Województwa Śląskiego. Dalej , wyjaśnia, dlaczego nie czuje się Polakiem i dlaczego w rozpoczynającym się dzisiaj spisie powszechnym wybierze wyłącznie narodowość śląską. I dlaczego nie dąży do niepodległości od Polski.
    A jakie regiony widziałby pan w Polsce?
    Są różne perspektywy: historyczna, socjologiczna...
    Łączona, wewnętrzna, pańska…?
    - Sądzę, że dojrzałość ideowa RAŚ polega na tym, że takie pytanie zadano i udzielono na nie odpowiedzi: w interesie Rzeczpospolitej leży autonomia wszystkich regionów. Stawiamy takie postulaty, a jakie stawiali Baskowie czy Katalończycy po śmierci Franco? "Nam się należy autonomia, bo jesteśmy wyjątkowi"... A gdy cała Hiszpania została zregionalizowana, czuli się urażeni.
    - Najważniejsza jest perspektywa samych zainteresowanych. Ja widzę w Polsce regionów Górny Śląsk, Dolny Śląsk, Wielkopolskę, Pomorze - pewnie podzielone na część wschodnią i zachodnią, Ziemię Łęczycko-Sieradzką z Łodzią jako jej współczesnym centrum, Mazowsze, Podlasie, Region dawnych Prus Wschodnich...
    - Zastanawiając się dalej nad kulturowymi różnicami, warto zauważyć, że brak na Górnym Śląsku polskich doświadczeń romantycznych powoduje większy dystans do siebie. To nas łączy z Czechami. Jest wiele tekstów śląskich autorów, z których wręcz bije ta śląska autoironia. Horst Bienek z Gliwic pisał na przykład, że Ślązak ma trzy cele w życiu: chlać, spółkować i spowiadać się. I jego pragnieniem jest coraz więcej chlać, coraz więcej spółkować, by móc się coraz więcej spowiadać… - zostawiam bez komentarza!!!
  • 2011-04-05 03:09 | NORBERT

"najbardziej polskim mieście ze wszystkich polskich miast"

To akurat bylo czysta (Brudna!) propaganda i taki "mily gest" ze strony Francmanów na rzecz polskiej sprawy, wtedy akurat bardzo slawo stojacej w Zabrzu i na Slasku. Jesli ktos to tak publicznie, politycznie, mediolnie,s ymbolicznie twierdzi (to nie byla wtedy normalna "wizyta robocza", naprawde nie) - to zaraz wiadomo, ze jest czesto dokladnie na odwrót. :)

To klamliwe zdanie franc. prezia nieprzypadkowo jest
    do dzisiaj cytowane na Slasku jako wic (zart). :)

Przypuszczam, ze dobrze o tym wiesz i przyjales
    tylko po prostu, ze to i Czytelnikom znane.

Ale obawiam sie, ze nie.
    Cza to tukej koniecznie "wytuplikowac" !
  • 2011-04-05 06:22 | Mademan

W latach szkolnych brałem udział w konkursach znajomości historii Wrocławia, specjalizując się w okresie XIX i XX wieku, więc dziękuję za troskę, ale co nieco wiem.
  • 2011-04-05 06:29 | Mademan

"Zabawne - czyli jak czuję się europejczykiem, to mam wpisać narodowość europejską?!"

Jak Ci tak podpowiada serce... ;-]
  • 2011-04-05 10:04 | Marilla

Ludzie, ale tu na blogu kultura! To wiy, fto sledzi blog do "Jadowicie antypolski Kutz, czyli wszyscy jesteśmy Ślązakami"? Tam haja na calego! Niekerzi troha hore na gowa, ale lobejrzicie sami...
  • 2011-04-05 11:50 | Slazak

Jak na realiste nie masz Wasc duzo wiedzy o rzeczywistosci zarowno niemickiej, jak i nawet o polskiej. A o Szwajcarii lepiej juz Wasc nic nie pisz. Pozwole sobie zapytac. Byles tam? Oni juz od stuleci w zadne wojny sie nie bawili. To kraj neutralny. Oaza pieniezna dla dyktatorow, wiermozy i innych bogaczy.
    To jest wlasnie roznica miedzy Polakami a Slazakami, ci drudzy zasmakowali zycia po europejsku, nie bedac czlonkami wspolnoty cwaniacko-badylarskiej, przepraszam polskiej kultury ziemianskiej.
    A dlaczego Polska przestala istniec? Proponuje pocztac polskie dzielo z 1733 roku o tytule "Anatomia Rzeczypospolitey-polskiey / Synom Oyczyzny ku przestrodze y poprawie tego Co z kluby wypadlo".
  • 2011-04-05 12:17 | Slazak

No wyuczony Wasc jestes. Czy to ten sam de Gaulle, ktory po Kanadzie jezdzil i wolal:"Quebec jest francuski"? Ja Waszmosci w rozumowaniu pomoge. De Gaulle byl dyplomata, czyli czlowiekiem, ktory otwarcie o tym mowi, czego nie mysli, i ktorego frazesy wypowiedziane dzisiaj, juz jutro wogole nie interesuja.
  • 2011-04-05 13:43 | andrzej52

Marillko nic sie niy przejmuj, jak wejżi tu niyjaki @murator, kery na blogu Pana Jana wyzywo nos łod faszystow, do bydziesz miała za swoi. Na blogu Pana Jana i Pani Janiny szkryflo @Antonius, ślonski Niymiec (Antoniusie, chyba sie niy łobrazicie za tego Niymca) z Kyndzierzyna. Poczytej se jak piyknie pisze ło swojij Heimat.
    Pozdrowiom.
  • 2011-04-05 18:01 | Realista

@Slazak: Na miłość boską, jak kogoś pouczasz w kwestiach historii, to przynajmniej sam jej trochę poznaj! Szwajcaria wypracowała taki, a nie inny model państwowości ze względu na swoje "otoczenie". Pomimo różnic językowych, religijnych, kulturowych i nie rzadko sprzecznych interesów, zdecydowali się mieszkać pod jednym dachem, bo alternatywą było rozdrapanie pomiędzy sąsiednie państwa i całkowita utrata niezależności. Mogli sobie deklarować neutralność, ale była ona notorycznie deptana przez sąsiadów w każdym stuleciu, również XIX i XX wieku - podczas I i II Wojny Światowej Szwajcaria była BARDZO BLISKA utraty niepodległości. Pomimo tych zagrożeń, poszczególne kantony zawzięcie broniły swoich interesów - co regularnie prowadziło do wojen domowych - ostatnia wybuchła w 1847 roku. W jej konsekwencji uchwalono konstytucję, która z luźno powiązanych kantonów utworzyła federację. Czemu mielibyśmy kopiować te rozwiązania w Polsce? Mamy regiony posługujące się różnymi językami? Mamy regiony wyznające różną religię? Mamy regiony zdominowane przez obywateli innych narodowości, posługujących się innymi kodami kulturowymi? Dlaczego mielibyśmy tworzyć federację?

Co do zacytowanej przez Ciebie pozycji książkowej, to dziękuję, ale nie skorzystam. Od 1733r dużo więcej wiemy o przyczynach upadku Polski, i bynajmniej nie sprowadzają się one do wpływu cwaniacko-badylarskiej kultury ziemiańskiej.

W życiu po europejsku rozsmakowała się większość Polaków, więc po raz kolejny nie widzę różnicy. Mam wrażenie, że dostrzegają ją tylko ludzie z kompleksem niższości wobec mieszkańców Europy Zachodniej, ale jak już pisałem wcześniej, zmiana etykietki, nie zmienia zawartości pudełka ;)

• 2011-04-05 20:28 | Galicyjok

każdy z tych krajów (Czechy, Habsburgowie, Prusy i Niemcy) dokładnie przewidywał dla Śląska autonomię. O ile rzecz jasn średniowieczną rzeczywistośc da się porównać z XX w. Stany śląskie były odrębne od czeskich aw Prusach działał landtag etc. każdy z nich miał wieksze uprawnienienia niż ten za przeproszeniem "polski" samorząd. Jedynie pod polską władzą Śląsk nie ma autonomii. Ale cóż 150 lat w imperium carów robi swoje...z głową... Przyznawanie się to polskości to jednak obciach jeżeli z takim poziomem "wiedzy" ma się to kojarzyć....
  • 2011-04-06 00:23 | Realista

@Galicyjok: Możesz podać jakieś źródła tekstowe podawanych przez Ciebie przykładów? Chętnie się oświecę w tej kwestii, bo mam problem z uwierzeniem w Twój wywód na temat legendarnej autonomii Śląska w przeszłości ;) Jeszcze mogę uwierzyć we względną swobodę pod panowaniem Czeskim, bo Śląsk był raczej lennikiem niż fizyczną częścią państwa, a do tego, w tym okresie dopiero rodziła się w Europie świadomość narodowa. Ale później?! Pod panowaniem Habsburgów Śląsk doznał bardzo ostrych prześladowań ze strony Austrii ze względu na postępy reformacji w tym regionie. Cały region został niemal dostępnie spustoszony podczas Wojny Trzydziestoletniej - niektóre szacunki mówią nawet o wymordowaniu 30-40% ludności Śląska. Pod panowaniem Prus nie było lepiej, bo od razu wprowadziły agresywną germanizację regionu i intensywne osadnictwo ludności niemieckiej. Ten landtag o którym piszesz, pojawił się chyba dopiero po wiośnie ludów w 1848r? I raczej nie był jakimś przywilejem, a standardowym - wymuszonym przez rewolucję - rozwiązaniem stosowanym w innych regionach Prus. Mimo lekkiej odwilży w tym okresie, prześladowania nie ustały, a nawet zaostrzyły się po zjednoczeniu Niemiec. Co Śląskowi po swobodach w ramach państwa Niemieckiego, skoro dotyczyły one głównie ludności Niemieckiej, a najlepiej Niemieckich protestantów?! Myślisz, że Niemcy traktowali mieszkańców Śląska jak odrębną, szanowaną grupę narodowościową? Czy może raczej widzieli w was po prostu kolejną odmianę słowiańskich kundli, do zmielenia w trybach Kulturkampf-u? Myślę, że jakbyś przeszedł przez typową śląską szkołę w XIXw. i porozbijał sobie głowę o mur niemieckiej administracji, to szybko byś zrozumiał, z jakim typem "autonomii" masz do czynienia.
  • 2011-04-06 01:18 | Slazak

"Pomimo tych zagrożeń, poszczególne kantony zawzięcie broniły swoich interesów - co regularnie prowadziło do wojen domowych - ostatnia wybuchła w 1847 roku." Przed 164 laty !!! ta Twoja ostatnia krwawa "wojna" trwala 4 tygodnie i kosztowala 500 ludzi ich zycie. W Polsce tylu ludzi umiera w tym samym czasie (1 miesiac) na ulicy albo w samochodzie rok w rok! Mnie to co Ty wyczytujesz w ksiazkach nie bawi. Jeszcze raz. Doswiadcz a nie popisuj sie teoria! To zmienia spojrzenie na rzeczywistosc i rozwija horyzonty. Jedz do Szweijcari na wakacje najlepiej co roku , bardzo szybko stwierdzisz ze Polacy o rozsmakowywaniu sie zyciem pojecia nie maja (pisze o polskim ogole, nie o jednostce). Nic nie lezy tak daleko od siebie jak teoria i praktyka.

Tudziesz caly polski problem. Zasmakowac zycia po europejsku, znaczy wiedziec z doswiadczenia jak samodzielnie zyc w dobrobycie i jak go utrzymac. Do tego trzeba know-howu i technologii. Polacy tego nigdy nie mieli i nadal nie maja! Dlatego moja oferta ksiazkowa z 1733 roku. Autor dokladnie o tym pisze. Prawie 280 lat minelo a w polskiej mentalnosci w zachowaniu przed rozbiorami i prawie 100 lat po rozbiorach nic sie nie zmienilo! NIC (Znowu pisze o ogole, nie o jednostce).
    Na wojne trzeba darownymi leopardami albo rosomakiem na licencji, elektrownie atomowa od 50 lat nie wybudowana, bo samemu nie laska. Z EU dotacje roczne w wysokosci 23 miliardow, bo zlotowka sama dobrobytu nie wydzwignie, a dumnym jest sie ze wzrostu eksportu chleba i soku jablkowego do Rosji(badylarstwo). Stadionu na Euro 2012 sami nie dacie rady, Niemcy musza pomagac. Drogi (mam tutaj na mysli specjalistyke: wiadukty, przesla)buduja Austryjacy. W czym jest Polska konkurencyjna. Jakis koncern swiatowy, jakas marka czegokolwiek.
    Ludzie, zyjacy poza granicami Polski (Takimi byli przez 600 lat Slazacy), ktorzy maja czynny udzial w zyciu spolecznym (nie nosza cegiel na budowie i nie zamiataja, a reszte czasu spedzaja w polskim gettach) widza i wyczuwaja instynktownie roznice z doswiadczenia, czy ktos wie jak dbac o dobrobyt, czy nie (Dlatego wlasnie,wielu zaaklimatyzowanych Polakow na zachodzie chce bardzo szybko zapomniec z kad pochodzi, bo polskosc to zascianek. Osobiscie uwazam to za niewlasciwe.).
    To tylko kilka powodow, dla ktorych Slazacy, a nie gorole na Slasku chca autonomi. Zeby bawic sie zegarkiem i go nie popsuc, trzeba sie na nim znac.
  • 2011-04-06 15:02 | Kolega królika

"Vive le Québec libre!"

Podczas wizyty na Expo67 de Gaulle wygłosił dość słynne przemówienie z balkonu ratusza w Montrealu, które stało się zaczątkiem ruchu separatystycznego w Kanadzie.

Jednakże, nie zmienia to faktu, że w sprawie Śląska ta chora z nienawiści kreatura PiSowska jak zwykle bredzi i nikt nie powinien nawet zwracać uwagi na jego "opinie".

• 2011-04-06 18:38 | Galicyjok

bitte sehr..

Simon H. Das Provincial Gesetzbuch der Schlesischen Verfassung un Verwaltung... Breslau 1846 )to zrodlo 19wieczne. Die deutche Selbsvertwaltung im 19. Jahrhundert. Geschichte der Ideen un Institutionen. 1950 Stuttgart. Kosseleck Preussen zwischen Reform... Stuttgard 1967. (w kazdym obszerne wstepy o genezie historycznej).Z polskich M.Ptak: Zgromadzenia i urzędy stanowe ksiestwa głogowskiego XIV do 1741, Wrocław 1991. Orzechowski Ogólnośląskie zgromadzenia stanowe... W-wa-Wrocław 1979 (trzeba pamiętać, ze w krajach cywilizocwanych polskojęzyczna literatura historyczna uchodzi za "nienaukową" nie bardzo jest poważana - wiadomo dlaczego. Brak poważnej krytyki i analizy innej niż grupka tych samych autorów. trudno się dziwic Oberprezes też nie włada językami - a to tego polska historiografia jest postękująco - płaczliwa i woli się zajmować przgranymi powstaniami więc jest słabo rozpoznawalna w kraajch cywilizowanych.
    Ślązacy zasadniczo byli Niemcami wtedy - więc cóż była to autonomia jak njabrdziej dla ślązaków
  • 2011-04-06 20:58 | andybara

Do Norberta. Masz racje generał chciał się przypodobać, ale tak po prawdzie jak PRAWDZIWYCH CYGANÓW już nie ma, tak prawdziwych Ślązaków jest coraz mniej, a ci którzy tęsknili za VATERLANDEM już dawno wyjechali legalnie albo uciekli. Tylko debilski prezio jak zwykle zapomina o zasadzie nie ruszaj gó....póki nie śmierdzi, na ale co zrobić bije sobie punkty (in minus) jak się patrzy!
  • 2011-04-06 21:04 | Galicyjok

czy są inne prześladowania Polaków prócz manii prześladowczej?

podkładanie "wzorców narracyjnych" z historii Kongresówki (z mojej perspektywy obciachowo - bogoojczyźnianych aż wstyd) pod historię Śląska to tradycyjna nachalna polska propaganda. Nawet w Kongresówce - poza kilkoma terrorystami rzucającymi bomby w dzieci carskich urzędników i tym podobnymi okresami ruchawek powstańczych - zakres tzw. rzekomych prześladowań był mocno ograniczony. Gadanie o "germanizacji" to Gomułka wiecznie żywy bredzący w stylu "byliśmy jesteśmy będziemy". Pierwsi to "zgermanizowali się" sami Piastowie z tych resztech dysnatycznych, które pozostały na Śląsku a przejmowanie niemieckiej lub złożonej podwójnej tożsamości były normalnym i niewymuszonym procesem, zwłaszcza, że po 1848 był z tym związany awans społeczny i cywilizacyjny. Ciekaw jestem kiedy "patrioci" dojdą do wniosku, że Andaluzja to też "odwieczne ziemie oderwane od macierzy" bo mieszkali tam nasi Wandalowie (poddani królowej Wandy tej od kopca i smoka w Krakowie), który najpier brutalnie "wizygocono" (wiadomo: Wizygoci to germanie więc paskudni), potem "zarabizowano" (jeszcze gorzej) a na koniec ....
    ale czas by słoneczna Andaluzja wróciła do macierzy...
  • 2011-04-07 20:34 | Iwo

Marilla,zymna je tak samo;KIM jo jes.Na Slasku przezywali mie lod szwabow,gebelsow,hitlerowcow,a tu,tez sie nie czuja "u siebie".Tak samo jak Ty ,w robocie mom przeglad przeroznistych narodowosci i religii ale nigdy nie przydzie mi do gowy zeby skuli tego ftoros kompel bol inaczy traktowany przezemie.
    Cala ta dyskusja nie ma sensu;po to jest robiony Spis Powszechny aby kazdy wedle SWOJEJ przez nikogo nie narzuconej woli,mogl sie okreslic.To wszystko!
    Pozdrowienia dla Slazakow!
  • 2011-08-20 22:25 | Elvis (senior) de (Upper) Silesia

Jastrzebie jest ledwoledwo slaskie, ignorancie (ignorare = nie znac, nie wiedziec).
  • 2011-08-20 22:29 | Elvis

Nota bene: nawet Prusy Wschodnie dluuuuugo nie byly czescia Niemiec.
  • 2011-08-20 22:31 | Elvis

"w tym okresie dopiero rodziła się w Europie świadomość narodowa" -bzdura, duzo pozniej, wieleset lat pózniej.
  • 2011-08-20 22:37 | Elvis

Nooo, np. taki Korfanty rozbijal sobie glowe: matura, studia: techniki, prawa, ekonomi, politologi, filozofii czy tak jakos mniejwiecej. A potem, z ta brutalnie rozbita glowa, go ci niedobrzy Niemcy nawet do Reichstagu zaprosili.

: )

Za to w Polsce glaskali go po brzuszku:
    - internowanie w Brzesciu (z biciem wlacznie)
    - ucieczka do Pragi, potem paryza
    - wiezienie w Warszawie: Pawiak (z otruciem wlacznie)

Ale bylo tez: szczucie, plucie, trucie, szydzenie, zastraszanie, szantazowanie, osmieszanie, próba neutralizacji i izolacji, intrygi, oczernianie, falszywe zarzuty, polityczne, biznesowe, finansowe, ....
    Nazywanie go smieciem, zdrajca, pajace,..... i nieSlazakiem.

Idzcie sie polonusy leczyc (morbus vulgaris mentalis Lech Jaroslaw Gierek).""

Nooo, np. taki Korfanty rozbijal sobie glowe: matura, studia: techniki, prawa, ekonomi, politologi, filozofii czy tak jakos mniejwiecej. A potem, z ta brutalnie rozbita glowa, go ci niedobrzy Niemcy nawet do Reichstagu zaprosili.

Ale bylo tez: szczucie, plucie, trucie, szydzenie, zastraszanie, szantazowanie, osmieszanie, próba neutralizacji i izolacji, intrygi, oczernianie, falszywe zarzuty, polityczne, biznesowe, finansowe, ....

• 2011-08-20 22:44 | Elvis

Same brednie: zarówno to z zrozumiewalnoscia (nawet sami Slazacy sie czesciowo nie rozumieja!) jak i z ta tozsamoscia odnoszaca sie "tylko" do regionu, który zamieszkuja (akurat wiekszosc(sic) mieszka poza regionem). Pajacujesz, a nie analizujesz. Nie informujesz, a dezinformujesz.
  • 2011-08-20 22:49 | Elvis

Tak to juz jest (tez np. w "lagodnym, pokojowym" Tybecie):
    Kto dlugo i mocno siada na pokrywce garnka,
    nie powinien sie dziwic, ze ona potem wysoko odlatuje.

Polacy powinni sie wstysdzic. A przede wszystkim w ogole (chciac) cos wiedziec.... zmienic myslenie!
  • 2011-08-20 22:51 | Elvis

Mieczysław S.Kazimierzak
    Nomen est omen - ty pewnie tez niby (niby)Slazak. :)
    Amen, a raczyj slonski amynt.:))
  • 2012-02-07 18:51 | wojtekl.

Smutne jest to,że nie jesteś w stanie zrozumieć prostych i oczywistych spraw.
  • 2012-02-07 19:00 | wojtekl.

Nie tobie o tym decydować!
  • 2014-03-14 21:10 | tkw

Wystarczyło poczekać kilka lat, teraz Rosja zrobi z Krymem i Ukrainą dokładnie to co UE z Kosowem i Serbią. Tym, co chcą zobaczyć Śląsk - radzę nie zwlekać z wyjazdem, bo za kilka lat będzie do tego potrzebny paszport i wiza - Niemiecka ? Czeska ? Rosyjska ?

Ludzie są i będą ślepi.