Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Śląsko - niemieckie strachy PiS

(29)
Zbliżają się wybory, więc Jarosław Kaczyński powtarza narodowe zaklęcia. Polska jest niemiecko-rosyjskim kondominium, a odszczepieńczy wirus autonomii Śląska rozsadza polskość od środka.
 • 2011-04-05 12:10 | Ein Galizier

  prezes fandzoli nie perwszy raz!

  To jest lekcja z Muzeum Powstania warsiawskiego - pomnika antyniemieckiej paranoi i fobii. Obłedny kult powstańczy (co by na to powiedział np. Dmowski, który to tępił) wszczepiany od małego dziecka przez równie durne seriale Gomułkowskie ksztatuje "podprogowe" i nieświadome wręcz reakcje: w stylu Niemiec = łotr. Na tym cynicznie gra Oberprezes. Robi to całkowice świadomie, kłopt w tym, że dla doraźnego celu jakim jest wygranie wyborów poświęca długofalowe interesy kraju. Skłóci nas z sąsiadami i wywoła wojnę domową. Co gorsze absurdalną - ani rozpadu ani zewnętzrnego zagrożenia nie ma. Jedynym zagrożeniem jest paranoja.
 • 2011-04-05 16:29 | jo

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  Panoczku, dobrze godocie!
  Mocie recht, we wszyjskym coście sam naszkryflali!
  pozdrowjynio ze Wjyrchnigo Slonska!
 • 2011-04-05 16:52 | Zza miedzy

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  To niebezpieczna paranoja, bo zatruwajaca dalej liczne rzesze Polakow swoja antyniemiecka retoryka. Opcja niemiecka na Slasku jest zupelnie naturalna - a jaka miala by byc, rosyjska? Szwedzka? Holenderska? Autochtoniczni Slazacy wychowali sie i wyrosli z kultura niemiecka, nawet gdy okreslali sie jako polscy Slazacy. Ale co z tego? Problem polega na tym, ze przecietny Jan Kowalski, nie majacy ze Slaskiem nic wspolnego, postrzega opcje niemiecka w kulturze Slazakow jako kryptohitleryzm, bo mu tak przez dziesiatki lat w szkolach do lba tlukli. A ta nieszczesna "opcja niemiecka" to etos pracy, sumiennosc, dokladnosc, uchciwosc, lojalnosc, terminy, ktore poza Slaskiem (i tak juz nie calym) w kraju sa raczej abstrakcyjne.

  I jeszcze jedno, jezeli chodzi o "zakamuflowana opcje niemiecka" - od wczoraj odbywaja sie Targi Przemyslowe w Hannoverze. Radze PiSowi i im podobnym poogladac sobie w internecie (oni przeciez nie pobrudza sobie butow stanieciem na ziemi niemieckiej) potencjal i innowacyjnosc przemyslu niemieckiego (nie o auta tu chodzi ale o np. nowe technologie energetyczne). Taki kraj zwiazkowy Polnocna Nadrenia-Westfalia, pendant do polskiego Slaska, prezentuje swoje wyroby najwyzszej jakosci i techniki. A nasi slascy inzynierowie beda sie tam rozplywac w zachwycie, zazdrosci a potem przyjdzie frustracja i zlosc. Bo zamiast narodowej dyskusji o innowacyjnej polskiej gospodarce beda mieli do przetrawienia przez kolejny tydzien rozdzieranie szat przed Flight to Smolensk 2.0.
 • 2011-04-05 19:07 | Adam 2222

  Fandzolenie o brzydkim Kaczorze już obrzydło. Za to piękny premier Tusk, po raz kolejny chroni od odpowiedzialności prawnej Kaczora i Ziobrę pozwalając na umorzenie śledztwa w sprawie mataczenia agentów ABW w sprawie śmierci pani Blidy.


  Ci agenci teraz pracują dla Tuska i mogą się przydać do nowej prowokacji politycznej (Cimoszewicz), np. liczenie głosów w nocy w czasie dwu dniowych wyborów czy nowym "Wałbrzychu"
 • 2011-04-05 20:09 | murator

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  Widać że red. przeszedl kurację odmladzającą - fotka bardziej pasuje do wywiadu z Wolfgangiem (nie Goethem !) Joopem o wiosennych "tryndach" aniżeli do tego co się od paru lat dzieje na Śląsku. Prymitywne szczucie na Polskę i Polaków w "necie" (adresów portali podawal nie bede - ciekawi znajdą latwo) usprawiedliwia jak najbardziej obawy "Prezesa". Widać że Ślązakom jako "pożytecznym idiotom" przypadla rola destabilizacji Polski. Fandzolenie "pruskiego lobbysty" Krzemińskiego jest tu kiepskim parawanem tego procederu.
 • 2011-04-05 21:25 | mag

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  Pod wpływem fandzolenia Kaczora zanurzyłeś sie po czubek głowy w mrocznej gęstwie paranoi ogólnospiskowej. Tusk przejął agentów od prezesa i Ziobry? Kroi się nowa prowokacja polityczna z Cimoszewiczem? O matko moja! Czy to Ty prowokujesz, czy robisz sobie jaja?
 • 2011-04-05 21:59 | andrzej52

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  Kaczynski fandzoli, plecie balakwasty, fulto gupoty, a najmocniejsze określenie jego wypowiedzi w naszym, śląskim jezyku to : p.....li jak niezdrowo rzić.
 • 2011-04-05 23:05 | dziadek 2

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  Autor tegoż artykułu się wysilił, po pierwsze Niemcy nigdy nie pozbędą się chęci zawładnięcia częścią terytorium Polski choćby z powodu A-musi minąć co najmniej 100 lub więcej lat pokoju między naszymi narodami. B-złóż surowców naturalnych jakie znajdują się po zachodniej stronie Polski. C-granicząc bezpośrednio z Rosją mieli by otwarte wrota do zawojowania europejską stroną Rosji.
  Niemcy nigdy nie pogodzili się z klęską zobacz pan sam to samo dzieje się w Austrii tam do dziś są młodzieżówki faszystowskie i krzyczą na zebraniach zik-hail a na rękach opaski z znakiem faszyzmu.
  Naród Niemiecki jak i Rosyjski od wieków był karmiony ideą wielkiego mocarstwa oraz dążenia do hegemoni nad innymi narodami. Takich idei za jednym pokoleniem się nie wypleni.
 • 2011-04-06 02:58 | Danka

  Re: Jeżeli polityk polski jest antyniemiecki i antyrosyjski to jest idiotą

  Prezes fandzoli , ale polskie banki i fabryki są w łapach obcego kapitału.
  O tym prezes nie wspomina. To jest już Generalna Gubernia.
 • 2011-04-06 05:28 | Prezes

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  jak widać antyniemieckich fobii też w jednym pokoleniu się nie wytrzebi.
  w Polsce też faszystów nie brakuje.
 • 2011-04-06 08:07 | Adam 2222

  mag, bardzo Cie przepraszam ze uraziłem Twoje uczucia religijne do premiera Tuska i chyba do prezesa. Wszak to ten sam rodowod. P,S. Marnujesz zdolności literackie na tym forum

 • 2011-04-06 08:22 | psr18gh

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  Na portalu internetowym Salon24 znajdziecie dzisiaj Państwo bardzo ciekawy artykuł: "Narodowość a postanowienie Sądu Najwyższego" autorstwa T-73. Najlepsza jest tam "Lokomotywa" Brzechwy przerobiona na język śląski. To perełka!
 • 2011-04-06 09:39 | marlena

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  dziadek 2 - przez 65 lat nie zauwazyles zmian,ktore nastapily?

  Wierz mi, ze Niemcy po polaczeniu i obrzymich kosztach jakie ponosza takze wszyscy obywatele placacy z wlasnej kieszeni podatek soldarnosciowy na rozwoj bylego DDR, wyleczyli sie z marzen o "Drang nach Osten".

  Wschodnie landy wymieraja, Niemcy doplacaja, aby Polacy osiedlali sie po zachodniej stronie Odry, a Ty tu opowiadasz dyrdymaly.
  Mlodziezowek faszystowskich w Polsce tez nie brakuje - i nie z racji niemieckich korzeni, a z racji ograniczen umyslowych i prymitywizmu.
  O zakonczenia wojny wchodzi w zycie juz czwarte pokolenie z grubsza liczac - to powinno Cie uspokoic;-)
 • 2011-04-06 10:29 | adamjer

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  Cieszę się z fandzolenia prezesa, bo potwierdza to co twierdzę od lat, że jest partaczem politycznym. Diabli mnie biorą na określanie Kaczyńskiego wybitnym politykiem. Ci naiwni, którzy tak nam wmawiają, tłumaczą zrażenie sobie wielkiej masy potencjalnych wyborców realizacją taktyki "dziel i rządź", ale to nie to; mamy do czynienia po prostu z kolejnym partactwem nieudacznika. "Król jest nagi" proszę Państwa.""
 • 2011-04-06 10:42 | Zza miedzy

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  Nie wiem skad sie bierze takie postrzeganie w kraju Slaska, ta mieszanka glebokiej ignorancji i otwartej wrogosci do Slazakow jako "zakamuflowanych kryprohitlerowcow" gdy tylko ktos cos napomknie o samorzadnosci czy tez nie daj Boze o wplywach niemieckich... Kazimierz Kutz w swoich filmach wychodzil z siebie, by im pokazac ten Slask, czy tez to, co z niego jeszcze zostalo, ale wiadc, ze nie ma szans. Na Slasku przebiega ostra niewidzialna granica, nie tyle geograficzna ale kulturowa, dzielaca Europe na wschodnia i zachodnia, ze wszystkimi jej charakterystykami. Zadanie autonomii dla Slaska to chec odejscia od wspolfinansowania bizantyjskich projektow i zakupow sterowanych z Warszawy i pozostawienie tych srodkow w regionie. Kraj zyje od kilku lat grubo ponad stan i Slazacy to widza. Na kazdym kroku niegospodarnosc i rozrzutnosc, zlodziejstwo (Euro 2012), na ktore nie ma wplywu. Gonimy Europe ale ona ucieka dwa razy szybciej niz 10 lat temu (np. Niemcy). Do Euro nie wejdziemy, bo jestesmy totalnie zadluzeni i nikt tam nie chce byc zmuszonym niedlugo splacac nasze dlugi. Slazacy sa tego swiadomi, ale gdy chca po 65 latach ekploatacji swojej malej ojczyzny (nie "Heimatu", bo to przeciez kryptohitleryzm!) to od razu wrzask i rozdzieranie szat, ze to demontaz kraju, ze sie to skonczy Anschlussem (jak, poprzez Czechy?) itd.

  Sadze jednak, ze autonomia proponowana przez RAS nie ma szans na realizacje. Cos takiego przeszlo by tylko poprzez referendum, w ktorym ponad polowa mieszkancow opowiedziala by sie za tym projektem. A to jest nierealne, bo struktura etniczna zostala juz dobrze wymieszana. Jedyne o czym mozna pomarzyc to przyjecie w reszcie kraju do wiadomosci, ze Slask jest nierozerwalnie zwiazany TAKZE z kultura niemiecka i ze ona nie oznacza automatycznie zakamuflowanych ciagot do hitleryzmu. Na milosc boska.

 • 2011-04-06 12:00 | Szechter

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  Może by Pan Redaktor szanowny skomentował wczorajsze słowa posła Kalisza w SUPERSTACJI który stwierdził, że bardzo obawia się separatyzmu RAŚ a co najważniejsze uważa on, że Statut tej organizacji jest niezgodny z Konstytucją RP. Bardzo proszę o komentarz w tej sprawie.
 • 2011-04-06 12:24 | psr18gh

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  Nie jestem "Panem Redaktorem", ale... mój komentarz w tej sprawie:
  Ruch Autonomii Śląska jest stowarzyszeniem zarejestrowanym w sądzie na podstawie statutu. Sąd przed rejestracją sprawdza, czy statut jest zgodny z polskim prawem.
  Słyszałem wypowiedź pana Kalisza i byłem nią zaskoczony.
  W ogóle jestem zaskoczony brakiem stanowiska SLD w sprawie Ślązaków.
 • 2011-04-06 12:39 | Szechter

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  Dziękuję za komentarz. Czyli jak Kaczyński fandzoli podnosimy larum i drzemy się jak prześcieradło w każdej gazecie i TV, 24/dobę tupiemy i gwiżdżemy. Jak fandzoli Kalisz, i to znacznie ostrzej, to cisza jak makiem zasiał, ewentualnie "jesteśmy zaskoczeni". To tylko n-ty przykład obłudy.
 • 2011-04-06 12:48 | psr18gh

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  Nie komentowałem wypowiedzi w tej sprawie pana Jarosława Kaczyńskiego. Skomentowalem natomiast wypowiedź pana Kalisza i milczenie SLD. Z moim obiektywizmem wydaje się być wszystko w porządku.
 • 2011-04-06 12:52 | Szechter

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  Oczywiście, że tak. Przepraszam, że tak to odebrałeś, moje słowa dotyczyły ogółu fandzolących o fandzoleniu Kaczyńskiego, w tym Pana Adama Krzemińskiego.
 • 2011-04-06 14:43 | Kolega królika

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  u masz rację - Kaczołap tak bez prochów jak i na prochach bredzi jak najzwyczajniej po swojemu. Ten pałętacz polityczny jest ostatnio wyraźnie niestabilny psychicznie i tym razem strzelił sobie samobója :)

 • 2011-04-06 15:10 | tkw

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  do 2011-04-06 10:42 | Zza miedzy

  jest bardzo prawdopodobne, że masz rację i chodzi o autonomię. Decentralizacja środków pieniężnych - jestem za, decentralizacja decyzji - jestem za.

  Ja Ślązakiem nie jestem i mam obawy, czym się skończy to odrywanie Śląska. Być może p0roblem polega na tym, by Śląsk przekonał resztę Polski, że nie ma się czego obawiać, że nie chodzi o jakieś ukryte cele. Ja ten strach reszty Polski podzielam.

  Więc albo zaczniemy poważnie rozmawiać i stawiać jawne cele albo będziemy się nadal przerzucać oskarżeniami i groźbami.

  Na początek można by wyjaśnić kwestię narodu śląskiego - Sąd Najwyższy stwierdził, że czegoś takiego nie ma i na razie taki jest stan prawny w Polsce. Sąd, nawet Najwyższy, nieomylny nie jest a i czasy się zmieniają, ale może warto zacząć od określenia kryterium "narodu".

  pozdrawiam
 • 2011-04-06 16:12 | dziadek 2

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  Właśnie ma pan rację jak w Niemczech czy Rosji taki w Polsce są wyznawcy faszyzmu i zdziwił by się pan ale najwięcej ich było w systemach komunistycznych w ich partiach bo faszyzm to pewna odmiana komunizmu. to są dwie organizacje o podobnych a w niektórych opcjach zbieżnych programach, dlatego są dla siebie konkurencją nie do pogodzenia. Jak mówią że "dwa grzyby w barszczu to za wiele". To samo w świecie politycznym. Przykładem niech będzie stosunek do innych narodów np. narodu Żydowskiego, a w Rosji stosunek do innych narodów np. Żydowskiego, Polskiego itp..
  A to że mamy złu stosunek do Niemców a obecnie i do Rosjan a kiedyś do Szwedów czy nawet i do Czechów to wynikało to z stosunków tych wymienionych narodów wobec naszego kraju i obywateli.
 • 2011-04-06 17:11 | dziadek 2

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  Dążenie do autonomii jakiejkolwiek grupy etnicznej mającej swoje tereny czyli miejsce swej przynależności tak jak Mazurzy, Kaszubi, Ślązacy, Górale na terenie jakiegoś jednego państwa jest nie korzystne dla obu stron.
  A to że kiedyś w latach 1945 - 1960 źle wypowiadano się o Kaszubach, Ślązakach czy nawet mazurach wynikało z tego że wielu Niemców pochodziło z tych rejonów a w tamtych czasach i nawet do tej pory z tym że już w mniejszym stopniu. Byłą wściekłość na wszystko co niemieckie dlaczego chyba nie muszę pisać, przecież w tamtych czasach wystarczyło mieć nazwisko podobne lub zbieżne z nazwiskiem w brzmieniu podobnym do niemieckiego już krzyczano za taką osobą że jest Niemcem. A obecnie wielu polaków powróciło z dawnej Rosji np. Kazachstanu i mają w swej wymowie dźwięki naleciałości języka Rosyjskiego wielu mówi o nich "Ruscy". Choć są oni rodowitymi z dziada pradziada Polakami.
  Dlatego ci co chcieli by autonomii lepiej niech się dobrze zastanowią czy jest temu sens dążenie do takiej opcji.
 • 2011-04-06 20:03 | andrzej52

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  Zauważyłem, ze chyba pierwszy raz piszesz rozsądnie. Jak chcesz sie czegos więcej dowiedzieć o projekcie autonomii, oraz o regionach autonomicznych w Europie, przesyłam Ci linka do oficjalnej strony RAŚ. Poczytaj. I prosze nie powtarzaj głupot o jakimś odrywaniu Ślaska, bo to nie jest prawdą.
 • 2011-04-06 20:16 | Zza miedzy

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  Narod, grupa etniczna, mniejszosc - kim sa Slazacy, to wiedza oni i tylko oni. SN stwierdzil, ze ich nie ma jako narod, bo nie ma ram prawnych, ktore by te sprawe regulowaly. OK, wiec co jest? Goralszczyzna? Folklor? Wiele halasu o nic? Reszta kraju nie potrafi przyjac do wiadomosci, ze Slazacy (autochtoni, nie naplywowi i "znaturalizowani") w znakomitej wiekszosci nie czuja zwiazkow z reszta Polski, kanon narodowej kultury jest im obcy, tradycje powstan styczniowego, przez listopadowe az do warszawskiego to material do przerobienia w szkole z innego kregu kulturowego, polski romantyzm i jego dylematy to dla Slazaka abstrakcja. I tu juz mamy konflikt z reszta kraju, ktora nie rozumie, ze ktos, kto wlada jezykiem polskim, urodzil sie i wychowal w Polsce, odrzuca to co "najswietsze", twierdzac, ze jest "z innej kultury". Slazacy sa najwieksza grupa etniczna w Polsce, zakorzeniona od pokolen na tym samy terytorium, posiadajaca wlasny jezyk (chocby gware - na Slasku Opolskim niezrozumiala dla Polakow), wlasne zwyczaje, wlasna kuchnie i dalsze wymogi etnograficzne mozna by wymieniac. Sad Najwyzszy stwierdzil, ze nie sa narodem. Wiec czym? Jakim konglomeratem, powstalym w ostatnich 20-30 latach?

  Negowanie prawa Slazakow do autonomii, czy tez do szerszej samorzadnosci prowadzi do jeszcze wiekszej polaryzacji stron i odczucia Slazakow, ze ze strony Polski nic nigdy dobrego ich nie spotkalo, czy to w II RP, czy za komuny czy tez w ostatnich 20 latach demokracji. Nikt doprawdy nie widzi zagrozenia, ze w oczach Slazakow to wlasnie "opcja polska" przyniosla same straty, niezaleznie od systemu politycznego? A fakt, ze po wypowiedzi czlonkow PiS nt. Slaska nawet nie-Slazacy chca wpisywac w ankietach sp.powsz. "Narodowosc: Slaska" to juz czysty Gombrowicz.

  Kutz i Pieczka by powiedzieli: "Pierunskie chachary".
 • 2011-04-06 20:38 | andrzej52

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  Zapomniałem wkleić
  http://autonomia.pl/
  Skleroza nie jest ciężką chorobą, tylko nogi bolą.
 • 2011-04-06 20:45 | andrzej52

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  Opa 2, czy to jest grożne dla państwa?
  Apel
  W imieniu Ruchu Autonomii Śląska zwracamy się z apelem do
  społeczności regionalnych, zamieszkujących obszar Rzeczypospolitej
  Polskiej, o przyłączenie się do działań na rzecz reformy państwa,
  przybliżającej realną władzę do obywateli, By osiągnąć ten cel,
  należy:
  – zmienić konstytucję przez wprowadzenie przepisów
  umożliwiających powstanie silnych, autonomicznych regionów;
  – znowelizować kodeks wyborczy, likwidując bariery
  uniemożliwiające ugrupowaniom regionalnym wprowadzenie
  przedstawicieli do centralnych organów władzy;
  – umożliwić pielęgnowanie oraz rozwój regionalnych tradycji, historii
  i kultury przez wprowadzenie do szkół wiedzy o regionie jako
  przedmiotu obowiązkowego na wszystkich szczeblach edukacji.
  W obliczu zbliżającego się spisu powszechnego wyrażamy
  przekonanie, że jednym z fundamentalnych praw obywateli
  Rzeczypospolitej Polskiej jest prawo do samookreślenia, zaś
  powinnością władz publicznych – respektowanie wszelkich deklaracji
  tożsamościowych.
 • 2011-04-07 03:04 | NORBERT

  Re:Śląsko - niemieckie strachy PiS

  Fonzolic a nie fandzolic, p.Krzeminski.
  Abo: smolic dupne fleki abo ......, no - momy tego masa. :)