Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Oni po raz pierwszy pójdą do wyborów

(35)
Ponad 2 mln młodych ludzi będzie mogło w tym roku po raz pierwszy głosować w wyborach do Sejmu. To pierwsze pokolenie III RP, od urodzenia żyjące w nowej Polsce. Łakomy kąsek polityczny, potwornie trudny do przełknięcia.
  • 2011-04-06 15:13 | dziadek 2

Młoda Polska & Starzy Politycy

A więc powoli wychodzi jaka będzie przyszłość polityczna. Liderzy PO zrobili sobie w czasie swych rządów wakacje i zamiast zajmować się sprawami ważnymi dla kraju i jego społeczeństwa. Pozwolili sobie na pełny luz i haniebne zachowanie wobec innych partii i i ich liderów. Jednym słowem sprawdziło się przysłowie "kto kopie pod kimś dołki, nie chybnie sam w niego wpadnie".
    Kaczyński wraz z swoimi liderami z PiS-u nie musieli się zbytnio wytężać aby zdobyć tych parę więcej głosów. Sami liderzy PO i ich poplecznicy przyczynili się do wzrostu poparcia dla PiS-u. I dlatego że są lepsi w programie wyborczym ale na przekór obecnej elicie rządzącej PO naród się od PO odwróci choćby za nie stosowne zachowania się liderów PO.
    Lecz zwycięstwo PiS-u będzie nie znaczne w stosunku do innych partii, szkoda że w tym czasie nie powstała całkiem nowa partia z całkiem nowymi ludźmi. Taka partia miała by już na wejściu zagwarantowane 50% głosów obywateli a po odpowiedniej kampanii mogła by liczyć od 60% do 80% głosów i miała by zwycięstwo większościowe prawie absolutne.
    Obywatele mają dość Tuska, Kaczyńskiego, Millera, i wszystkich tych starych politykierów i chętnie oddała by swój głos na kogoś nowego świeżego jeszcze nie skażonego rutyną i powiązaniami.
    A tak nasza Polska polityka przypomina kocioł gotującego się grochu z kapustą a mięsem w lesie.
  • 2011-04-06 15:33 | ivo

Re:Oni po raz pierwszy pójdą do wyborów

Problem w tym, że nie tylko młodzież, ale Polacy w ogóle mają pewne cech "młodzieżowego" podejścia do życia. Jego wyznacznikami są: niedojrzałość, działania impulsywne, krótka pamięć, pospolite ruszenia i brak tolerancji do powolnego, systematycznego, wytrwałego, ale mało emocjonującego wysiłku, takiej zwykłej dorosłej pracy bez fajerwerków. Stąd te ciągłe wahania nastrojów od Sasa do lasa, nawet nie mówi się "wahaniach preferencji wyborczych" tylko właśnie "nastrojów". Nastrój jest rzeczą ważną, ale podejmowanie ważnych decyzji w oparciu oń, jest charakterystyczne dla osób niedojrzałych, histerycznych (co jest poniekąd naszą cechą narodową). Potem znowu będzie rozdzieranie szat, że Ziobro, że Kaczor, a już Macierewicz, Kurski to już ojojoj! I będzie następne pospolite ruszenie, tylko po co fundować Polsce 5 lat powrotu do XIX wieku łamanego przez przedwojenną endecję? Zdaję sobie sprawę, że straszenie PiSem to tak zwana "zgrana płyta", problem w tym, że innej płyty nie mamy, nowoczesny, konsumpcyjnie nastawiony, niedojrzały wyborca pragnie nowości, a tu klops! Mamy ciągle ten sam PiS, po wypadku lotniczym pod Smoleńskiem, paskudniejszy niż kiedykolwiek był, zresztą. No ale jak się chce za wszelką cenę nowości i uwielbia granie na emocjach, to można nawet polubić PiS. Autodestrukcja i lekceważenie niebezpieczeństwa jest też, wszakże, nieodłączną cechą młodzieńczości, zarówno metrykalnej, jak i duchowej. Dorośnij Polaku! Największy wpływ na swoje życie masz TY, a nie Putin, Niemiec,Żydzi, katastrofa smoleńska, homoseksualna społeczność, Pan Bóg i panowie w czarnych sukienkach. TY!
  • 2011-04-06 16:42 | jvelzkeyek

Polityczne rozterki i próby

W polityce smętnie, ponuro i monotonia.

Polityków dopada polityczna agonia.

Wiedząc, że w wyborach polegną z kretesem

Napinają muskuły, broniąc się przed kresem.

Zaleźć się na liście dzisiaj jest wyzwaniem.

Czy ten co był znowu się dostanie?

Na plecach siedzą sobie polityczni rywale.

Wiedzą, że tam władza , pieniądze i medale.

Wewnątrzpartyjne spory i boje trwają.

Kandydaci na listy już się przepychają.

Co trzecie miejsce dla kobiety,

zgodnie z tym co zapowiadały parytety.

Nie będzie łatwo, a już jest tłok.

W którą stronę zrobić odpowiedni krok.

Nastał czas politycznych rozterek i próby .

Niejeden polityk i polityczka w tym się pogubi,

Wyborca krzyżykiem wyda werdykt ostateczny,

dlatego jego udział w wyborach jest konieczny.

Nie żałujcie wyborcy na listach krzyżyków,

wyłącznie dla mądrych, uczciwych i pracowitych polityków
  • 2011-04-06 16:54 | kosmo

"A mają do wyboru niebudzącą w nich żadnej emocji partię władzy, posmoleńską opozycję wieszczącą upadek państwa, lewicę, która wygląda jak przyszły establishment, i klasowych ludowców. To nie jest dla nich ciekawe menu" - trafnie napisane.
    Dlatego w tym roku po raz pierwszy w życiu pójdę na wybory i zagłosuję. Na kogo? Na SLD. Dlaczego? W ostatnich latach PO i PiS miały już swoje szanse - szanse, których niestety nie wykorzystali, choć w cieplejszym wzrokiem spoglądam w kierunku partii Kaczyńskiego, jakkolwiek miałabym się mylić. Myślę, że czas sprawdzić co może zaoferować nam i co uczyni z dzisiejszą Polską Sojusz Lewicy Demokratycznej. A jeśli wybór nie będzie trafny... Cóż, a bo to i pierwszy raz Polacy zawiodą się na wybranym przez siebie rządzie? Sądzę, że teraz, jeśli znów mamy się zawieść, lepiej zawieść się na kimś innym, "świeższym" - co prawda w bardzo naciąganym słowa tego znaczeniu. By nie mieć pretensji, że na polskiej scenie politycznej "tylko ten PiS i ta Platforma", jak mawiają moi rówieśnicy.
  • 2011-04-06 18:08 | dziadek 2

Ja mogę skwitować to tym "żałujcie ci którzy mieli szansę na swój dzień bo może już się to nie powtórzyć". Dlaczego bo nigdy nic nie wiadomo a nuż okaże się że Kaczyński zrobi to czego najmniej się spodziewamy. A czego się najmniej możemy spodziewać?, działań pozytywnych na rzecz kraju i jego obywateli.
    W życiu różnie bywa psioczymy nie raz na sąsiadów na niektórych to nawet klniemy a potem okazuje się że nie są oni tacy źli.
    Ja tak już wżyciu przeszedłem kląłem na dwóch sąsiadów a okazało się że wcale nie miałem racji bo okazali się w porządku wobec mnie i mej rodziny.
    A w polityce jak w życiu takie same prawa istnieją, więc na wszelki wypadek język staram trzymać na wodzy.
  • 2011-04-06 18:11 | dziadek 2

Mówiono w tamtych czasach że komuniści władzy bez walki z karabinem w dłoni nie oddadzą. A jak się skończyło owszem walczyli ale czy z karabinami?..
  • 2011-04-06 18:18 | Kolega królika

Zastanawiające jest jak Ty i "sadownik" z uporem i konsekwencją wartą lepszej sprawy raz-po-raz próbujecie przedstawiać Kaczołapa jako zdrowego psychicznie a jego sektę jako normalna partię. Robicie to nawet dyskutując sami ze sobą. Czy może dziwić, że tacy osobnicy zagłosują na Paranoję i Schizofrenię?

PS. Dla Twojej wiadomości: artykuł jest o młodych ludziach, którzy mają szansę po raz pierwszy brać udział w wyborach. Czy Ty nigdy nie rozumiesz tekstu, który usiłujesz komentować?

• 2011-04-06 19:14 | Joanna Kopytowska

Dziękuję Pani Redaktor za ciekawą analizę a Panu IVO za interesujacy i ważny komentarz, podzielam Pana zdanie że wszyscy są juz znużeni obecnym układem sił na scenie politycznej ale powodów do tego jest więcej niż zwykła medialna nuda ,otóż oferta polityczna jest słabiusieńka żeby nie powiedzieć żenująca , pisu komentować nie warto , SLD ma i nie ma programu bo jak nazwać nim blado brzmiace zapowiedzi sprawnego państwa , nowoczesności i rozwoju edukacji , PO najsilniejsze z musu ,z braku prawdziwie merytorycznej konkurencji , Pani Redaktor nie zwróciła uwagi że młodzi Polacy najchętniej teraz głosują nogami czyli po prostu masowo emigrują , już 2 miliony młodych mieszka na stałe za granicą ,puste szkoły bo ich dzieci urodziły się gdzie indziej i następna fala szykuje się do wyjazdu do Niemiec , brak pieniędzy na staże dla młodych wykształconych da jeszcze następną falę wyjazdów , to straty nie do nadrobienia , zostaną tu tylko emeryci i grupa tych którym jakoś udało się załapać na transformację czyli około 1/3 całości populacji , no ci na garnuszku opieki społecznej ,ta forma głosowania jest najgorsza z możliwych i najbardziej dla Polski szkodliwa
  • 2011-04-06 23:09 | dziadek 2

Kolego królika dobrze przeczytałem i dobrze zrozumiałem i masz w mym tytule Młoda Polska & Starzy Politycy.
    I przestań waść odwracać kota ogonem, bo jedni drugich są tyle samo warci z tą różnicą że przynajmniej liderzy PiS nie skalali się takim chamstwem jak liderzy z PO. A pan z uporem maniaka dalej ślinę toczy nie wiadomo o co chodzi czy płaca ci od słowa czy od linijki.
    A tak na odchodnym zatkaj się sianem króliku, bo na marchewkę cię nie stać.
  • 2011-04-06 23:34 | wnukmarek

To bardzo łakomy kąsek,który może przesądzić o wyniku.PO już się ślini jak uwieść kolejną grupę frajerów,bo oni jedyni jeszcze prawdopodobnie nie zorientowali się,że od momentu powstania w 2001r. PO nie dotrzymała ani jednej obietnicy,zawsze jej ktoś przeszkadzał,a winę ponosi za to kto inny: prezydent,kryzys,powódź,PiS,poprzednicy itd.Najwięcej złego dla ludzi młodych zrobił rząd Tuska,w zamian dostaną dragi.Nie było w ostatnich 22latach większego łgarza niż Tusk i jego ekipa.PiS jest uczciwszy ale oszołomiasty.Obecnie są tylko 2 opcje:anty-PiS i anty-PO.Dobrze aby młodzi nie wpisywali się w te gierki i zagłosowali na kogoś innego.TO trudne,bo SLD i PSL też się wg mnie kompletnie nie sprawdzili,dbając jedynie o interesy własnych działaczy.Najważniejsze własne zdanie i zdrowy rozsądek,im piękniejsze obietnice tym większe kłamstwo.
  • 2011-04-06 23:40 | tkw

do 2011-04-06 23:34 | wnukmarek

zgadzam się.

Uważam, że warto patrzeć na to co dla człowieka rzeczywiście ważne, na konkret jakim są podatki i bezrobocie. To są rzeczy najważniejsze dla Kowalskiego. To moje podejście przy dokonywaniu wyboru na kogo głosować.

pozdrawiam
  • 2011-04-07 01:01 | Kolega królika

Dieduszka,znaczit punkt widzenia zależy od punktu siedzenia?

Kiedyś dziennikarz z drewnianą nogą powiedział do Franka Zappy podczas wywiadu:
    – Z pana fryzurą, z mojego miejsca można pana pomylić z kobietą.
    Frank Zappa odparł:
    – Patrząc z mojego miejsca, pana można pomylić ze stołem.

• 2011-04-07 02:01 | dziadek 2

I ja się zgadzam z wnukmarekiem , tyle że wychodzę z założenia że w związku z tym że wszystkie opcje działały przez ostatnie 20 lat i mi podpadły.
    To dla odmiany wolę aby PiS teraz doszedł do władzy, ciekawiej będzie w świcie politycznym. Bo tak wszystkie G...o leciało w jedną stronę a po zmianie miejsc będzie leciało w drugą będzie chłodno, głodno ale rozrywkowo.
    Oprócz igrzysk sportowych będą igrzyska polityczne, cóż jak mawiali dwa grzyby w barszczu do co nie co za dużo lecz jak się tak sama okazja prosi nie ma co odmawiać.
  • 2011-04-07 08:19 | ivo

O! Dokładnie o tym pisałem w swym pierwszym komentarzu pod tym tekstem. To jest mentalnośc nowoczesnego pochłaniacza telewizji. Co tam Polska, jej pozycja cywilizacyjna, dobrobyt. Żeby ciekawie było, rozrywkowo, To jest ważne, zobaczmy jak lata g...no, to takie zabawne, ha, ha, ha, Woddy Allen się nie umywa!
    To już wolę postawę pana TKW, który choć stara się znaleźć meryttoryczne argumenty, choć szerszego kontekstu już zapewne nie obejmuje, skupiając się na tym co się dzieje tu i teraz, zapominając, że pewne rzeczy mają swoje konkretne przyczyny w przeszłości. W tym wypadku byłby to, z grubsza, fakt, że PiS działał w warunkach najlepszej, prawdopodobnie, koninktury gospodarczej, którą nie on wypracował, za to on ją trwonił. PO działało w czasach światowego kryzysu, który nazywany jest największym od tego w latach 30. I znów: wiem że to zgrana płyta, tyle, że to po prostu prawda, to nie miejsce na opowiadanie coraz to nowych dowcipów i narzekanie: nieee już nie mówcie o tym kryzysie! To nuda, to już było! No proszę o wybaczenie, ale to jest już nie mentalność młodzieńcza, a pieciolatków.
  • 2011-04-07 12:14 | joanna kopytowska

TKW ma podejScie zabetonowano -ideologicczne ,mydli oczy sobie i innym mówiąc że chodzi mu o michę, zresztą twierdzenie że takie podejście ma większość ludzi jest po prostu obraźliwe ,ja, gdyby mnie wybrano Prezydentem Polski starałabym się za wszelką cenę przywrócić wiarygodność państwa ,nie polityków ,bo oni nigdy nie będą do końca wiarygodni a właśnie instytucji państwowych bo zaufanie do nich jest w Polsce niewielkie a wejście do Unii jest wielką na razie nie spełnioną szaną naprawy funkcjonowania instytucji państwowych czyli przpominam - ARMII ,POLICJI ,SŁUŻBY ZDROWIA , EDUKACJI I ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ,OPIEKI SPOŁECZNEJ ,KOMUNIKACJI z uporem wracam do francuskiego pomysłu corocznego raportu o stanie państwa ,tak teraz skompromitowanego goebesowskim dokumentem zaproponowanym przez pis, W TAKIM RAPORCIE UJĘŁABYM WSZYSKIE BOLĄCZKI I PRZESZKODY W DOBRYM FUNKCJONOWANIU PAŃSTWA I ZAPROPONOWAŁABYM JAK STOPNIOWO JE ELIMINOWAĆ, wydaje mi się że wiele problemów po prostu leży odłogiem ,nikt się nie zastanawia nawet jakie nowe rozwiązania są potrzebne na przykład w celu ograniczenia bezrobocia , biedy czy emigracji młodych , nikt nie stawia tych zagadnień ,nie analizuje ich WĄŻNE SĄ TYLKO WYBORY ,SONDAŻE LUB KATASTROFA SMOLEŃSKA a w sumie tylko rozgrywki personalne , wszystko zmieniane jest haotycznie i głównie w celu uzyskania korzyści politycznych a nie dobra publicznego
  • 2011-04-07 12:43 | ivo

Pomyślałem, że powinienem przeprosić przedmówcę za "Pochłaniacza telewizji". Przepraszam. W istocie, nie znam Pana i nie wiem jaki poziom dojrzalosci jest Pana udzialem, co bynajmniej nie oznacza, ze zmieniam zdanie o komentarzu. Nie oceniajac czlowieka, lecz jego czyny moglbym napisac, ze tak wyglada argumentacja charakterystyczna dla nowoczesnego pochlaniacza telewizji.
    Zdrowia.
  • 2011-04-07 13:27 | dziadek 2

Rozumiem i nie obrażam się po prostu ja nie widzę aby jak to zauważyła pani Jonanna Kopytowska, nie ma co mniemać że politycy się poprawią zwłaszcza ci z ostatniego 20 lecia. I nie mam zamiaru popierać już przegranych polityków, lecz nie ma innej opcji każda już rządziła i każda się wykazała.
    panie ivo przecież sam pan widzi na kogo ma obywatel głosować na PSL, SLD, czy inną opcję wskaż pan i uzasadnij. Ja tam wolę jak już ma być bieda to przynajmniej z uśmiechem.
    Złóż sam pan partię a zagłosuję na pana na 100% pod nazwą Partia Zmiany i Rolować się nie Damy.
    Ogłoś pan że patria chce zmiany i wyeliminować wszystkich polityków z ostatniego 20 lecia lecz sam jako ta nie będzie nic robiła "jak chceta to sami sobie zróbcie".
    I to mi wystarczy może wreszcie jak partie i ich liderzy zobaczą że baty dostają może wreszcie zaczną myśleć.
    Bo ja już mam dość tych wszystkich obecnych politykierów co jeden to uważa się za mądrzejszego i uczciwszego a tak naprawdę to cham, kłamca, oszust, itp..
  • 2011-04-07 14:15 | ivo

ad 2011-04-07 13:27 | dziadek 2
    Nie powiem, żebym nie miał ogromnego dylematu na kogo głosować. Nie zamierzam i nigdy nie zamierzałem ukrywać, że postępuję zgodnie z selekcją negatywną.
    PiS odpada i nie zamierzam nawet tłumaczyć dlaczego, to dla mnie zadanie dla psychiatrów. PSL jest reliktem politycznym, partią klasową, choć częściej "obrotową", koninkturalną , niemniej mają parę niezłomnych zasad, tyle, że te akurat mnie odstręczają bo obliczone są na petryfikacje wsi polskiej w jej obecnym kształcie, zrozumiałe, troska o elektorat, do nowoczesnego rolnika i/lub mieszkańca wsi trzeba by się przystosowywać, a to zawsze sporo zachodu. SLD... cóż, kiedy ja wchodziłem w wiek czynnego prawa wyborczego nigdy bym nie pomyślał, że mogę kiedyś rozważać głosowanie na tę partię. To były czasy, pierwszej "rekonkwisty" po rozbiciu sejmu przez Wałęsę, potem pierwszy Kwaśniewski i te sprawy. Parę lat po aferze Rywina zdawało mi się przez moment, że to może naprawdę partia która może mieć coś wspólnego z lewicowością, a mam się za umiarkowanego liberała w kwestiach gospodarczych i twardego w kwestiach społecznych, więc partia centrolewicowa jako tako by mnie zadowalała. Ale po wygraniu opcji Napieralskiego... Wydmuszka. Wad i zaniechań PO nie będę wymieniał, kolega TKW zrobi to skrupulatniej i z dużym zapałem. Jednakowoż sądzę, że obecny rząd jest najlepszym od czasów Mazowieckiego. Mimo afery hazardowej, reprezentuje dużo wyższy poziom ucywilizowania w stosunku do harców SLD, AWS, czy zabaw służbami specjalnymi przez PiS. Afery zdarzają się wszędzie. Przez kryzys "jakoś" nas ten rząd przeprowadził i z finansami "coś" próbuje robić, dalekie to od ideału, ale dreszcze mnie przechodzą jak myślę sobie, że na tym miejscu byłoby SLD lub PiS.. Minister Grabarczyk odsądzany od czci i wiary, zrobił sporo dobrej i cichej roboty związanej z rozwiązaniami prawnymi koniecznymi dla przyspieszenia budowy dróg (wykupy działek i tym podobne sprawy). Zniesiono ostatnio idiotyczny przepis pozwalający "wykazać" się policji zatrzymanymi
    ludźmi popalającymi jointy, zamiast skupić na dilerce. Jest to było nie było partia klasy średniej i mimo że często ja zawodzi, nie zawiedzie jej nigdy tak mocno, jak partie których klientelą są klasy niższe (wyższych chyba u nas nie ma...). A klasa średnia to gwarant jako takiego ładu, ma najmniej wywrotowy charakter, a wywrotów nam chyba teraz nie potrzeba. Ja zamierzam dać jej drugą szansę.
    Pozdrawiam
  • 2011-04-07 17:03 | dziadek 2

Każdy orze jak może i wybiera co mu pasuje a kto dobrze trafi to w lotto niech zagra może się mu poszczęści.
  • 2011-04-07 21:07 | kamar

Pozwolę sobie napisać coś w tonie jak najbardziej poważnym, jakkolwiek śmiesznie zabrzmi to, co chcę Państwu zakomunikować, zabawiając się we wróża.
    Mianowicie: w momencie, gdy któraś z partii obieca wspomnianemu w artykule elektoratowi zlikwidowanie obowiązkowej matury z matematyki automatycznie zagwarantuje sobie naprawdę wiele głosów poparcia. Pokolenie 1993 pisze bowiem maturę za rok (liceum) i za dwa lata (technikum), że nie wspomnę o spadochroniarzach, a wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z ogólnej niechęci oraz protestów wycelowanych w stronę tegoż powszechnie znienawidzonego przedmiotu. Humanistów przecież u nas w bród, spójrzmy tylko na najczęściej oblegane kierunki studiów. Poczytajmy fora.
    Ot, prosta recepta.
    Pozdrawiam serdecznie.
  • 2011-04-07 22:17 | astronaat

Nie został poruszony w artykule ważny wg mnie powód głosowania przez młodych na tę a nie inną partię - wpływ rodziny. Nie wiem, czy w którymś z badań było to ujęte i czy było badane jak duży wpływ ma rodzina na przekonania polityczne młodych Polaków. Z obserwacji moich znajomych wynika, że 100% głosuje tak jak rodzice (+często dziadkowie) - ale to tylko grupa moich znajomych, którzy w ogóle idą na wybory (czyli mniejszość).
    Powody:
    - młodzi się nie interesują, ale chcą być "obywatelscy", więc pytają rodziców na kogo zagłosować (rodzice w końcu się bardziej znają na polityce i mają więcej życiowego doświadczenia)
    - młodzi pragną kultywować tradycje rodzinne ("No przecież cała moja rodzina na nich głosowała!", "Robię do dla dziadków, którzy walczyli w AK" itp.)
    - młodzi rzadziej oglądają polityków w tv/iternecie, rzadko czytają gazety, ich rówieśnicy także, więc znajomość polityki czerpią głownie od rodziny, która uwielbia politykować przy coniedzielnym obiedzie, wspominać okrutne czasy towarów na kartki albo marudzić jakie to państwo jest złe, bo każe płacić podatki
  • 2011-04-08 05:11 | kangaroo

zapomniales dodac ,trzy lata sypania piasku w tryby maszyny zwanej RP
    przez najwiekszego nieudacznika,to moze zniechecic do dalszej pracy.
  • 2011-04-08 16:23 | Kolega królika

Każdy powinien odpowiednio wykorzystać talenta dane mu przez boga, nieprawdaż?

• 2011-04-09 00:53 | aga

MLODZI CHCA PSYCHOLANDII ? JARKACZA ZLOSLIWEGO ,KTORY W DWA MIESIACE POKLOCI NAS ZE WSZYSTKIMI SASIADAMI ?NIE WIERZE , KTORY ZAMIENI NASZ KRAJ W CMENTARZE I POMNIKI BRATA ,KTORY BEDZIE KLAMAL I WMAWIAL ROSJANOM I PREMIEROWI ZAMACH ? NIE WIERZE ,WSZAK MLODZI SA WYKSZTALCENI I NIE MOZE IM ODPOWIADAC TEPY NACJONALIZM I EUROFOBIA .
  • 2011-04-12 13:50 | andy

Nie wierze że młodzi chcą pisowskiego państwa policyjno-kościelnego!
  • 2011-04-13 21:49 | gregory

Ja osobiście uważam się za osobę młodą, w końcu mam dopiero 20 lat. Osobiście nie wierzę w to, że ludzie w moim wieku pójdą i masowo zagłosują na PiS. Mam paru znajomych, z którymi czasami poruszamy tematy polityczne - wszyscy popieramy PO, niektórzy bardziej SLD, ale nie znam osoby w moim wieku, która pochodzi z "normalnego" domu i byłaby za PiS'em. Nigdy nie zagłosuje na PiS. To co odwala ich 'przewodniczący' przechodzi jakiekolwiek młodzieżowe pojęcie..
  • 2011-04-15 00:53 | Młoda

Jestem ogromnie zdziwniona wynikami sondażu i uważam, że są dobrym wyznacznikiem poglądów wspołczesnej młodziezy. Mam 19 lat i nie znam osoby, który chciałaby głosować w nadchodzących wyborach na PIS. Przecież cały ten szum dotyczący Smoleńska jest już nie do wytrzymania. Większość ludzi nie ma ochoty już o tym słuchać. Oglądając ostatnio na TVN "W Milczeniu" po wypowiedziać rodzin mówiących, że nikt nie dał prawa tym wszyskim ludziom doemonstrować w ich imieniu! I po ciuchu liczyłam na to, że te słowa dotrą w końcu do tych buntujących się fanatyków PISu. Przecież to jest tragedia przede wszyskim dla rodzin, a one stoją w tym wszyskim z boku. Na co te wszyskie przedstawiania? Prawda jest taka, że za 'pisem' są zacofani, starsi ludzi, którymi łatwo manipulować oraz czesto ich rodziny, bo nie da sie ukryć, że młodsze pokolenie często przejmuje poglądy polityczne swoich rodziców/dziadków. Jednak ja nie wyobrażam sobie głować na partię, która zamiast stawiać na dobro Polski i konkrety wiąz zajmuję się Smoleńskiem i usilnie próbują szukac dziury w całym! Nie uważam że PO jest partią idealną, ale przynajmniej zachowują się porządnie. Z opinii mojej i moich znajomych wynika, że dużym poparciem wsród młodziezy cieszy się Palikto i Mikke. Jednak wiadomo, że na razie nie mają szan odnieść wielkiego sukcesu, ponieważ naród Polski jest zacofany i nie jest gotów by przejść radykalne zmiany (niestety). W nadchodzących wyborach mam zamiar głosowac na PO, poniewaz uważam, że zmiana rządu (teraz) to totalna głupota. Mam nadzieje, że PIS przegra, ale chociaż zajmie się prawdziwą polityką a nie Smoleńskiem, ponieważ mi jak obywatelce Polski jest wstyd za to co sie dzieje. Nawet nie chce sobie wyobrażać jak muszą się nas śmiać zagranicą. (dobrym przykładem jest wystawa w Parlamencie Europejskim - podpisy) Naprawdę to wszystko jest bardzo żałosne.
  • 2011-04-17 22:42 | serowik

Przystapienie mlodziezy do zycia politycznego jest waznym egzaminem dla nauczycieli i wychowawcow. W wyborach okaze sie, czy zostali odpowiedzialnymi obywatelami powaznego panstwa, czy zadymiarzami, ktorzy swiat oceniaja przez pryzmat zabawy telewizyjnej i w zyciu chodzi im glownie o to zeby ich ktos polechtal. Przepraszam, dostarczyl wrazen. A o kraj niech sie martwia inni, bo to malo zabawne. A moze zostali wyznawcami sekty szukajacej poparcia wsrod duchow. Nie chodzi o system szkolny ale konkretnie o nauczycieli, ktorzy maja nazwiska, swoje przyzwyczajenia i swiatopoglad. Ciekawe jak zdadza ten obywatelski egzamin.
    Bogdan Serowik
  • 2011-04-17 23:49 | serowik

Hallo, Mloda,
    nie ma co sie wstydzic. Kazdy kraj ma swoich zadymiarzy. Fakt, nie graja tak jak w Polsce w pierwszej lidze. Mloda, mozesz spac spokojnie.
    Informacje o zabawowej polskiej scenie politycznej nie docieraja do przecietnych cudzoziemcow. Politycznie zainteresowani moga to zauwazyc ale zajmuja sie prawdziwymi problemami tego swiata i nie maja czasu na pierdoly.
    I ogolnie wspolczesna Polska z Polakami jest odbierana z podziwem i bardzo pozytywnie, a jej mlodziez ma najwieksze swiatowe szanse. Jak nigdy w ostatnim tysiacleciu. Tylko jest jeden warunek, trzeba jezdzic jak Mercedes.
    Ale i to nie jest takie trudne jak sie wydaje. Moj sasiad mlody Turek, inzynier, bada przyczyny defektow Mercedesa w centralnym laboratorium koncernu. Moj znajomy Grek, plastyk,byl mlody jak zaczynal,ksztaltuje prototypy Porsche, a syn moich przyjaciol, Polak, plastyk, jest wschodzaco gwiazda firmy Renault. Juz kilka aktualnych modeli nosi slady jego kreski. Moja mlodziutka krewna, absolwentka polskiej uczelni, pracujaca w Austrii, zostala wlasnie zaproszona na serie wykladow w Stanach, po artykulach w czolowych pismach ekonomicznych. Przyklady mozna mnozyc.
    Niemcy w maju nie tyle czekaja na roboli z Polski, ale szukaja kogos, kto przejmie, jako wlasciciciel, firmy, poprowadzi lekarskie praktyki, ozywi zycie naukowe.
    Spoko, trzeba tylko troche bardziej byc kims niz miec, a miec przyjdzie samo, a ten polsko-polski spor wapniakow o "prawdziwosc" Polakow i role duchow w polityce mozna zapomniec. Dni starych sa biologicznie ograniczone.
    Starszych trzeba szanowac ale nie mozna sie dac zwariowac i dziedziczyc ich strachy i kompleksy, czego Tobie, Mloda, zycze.
    Bogdan Serowik
  • 2011-04-19 22:31 | wnukmarek

Komunizm mnie dużo nauczył.Jak większość nienawidziłem go.Dzięki temu byłem sceptyczny i wyszukiwałem kłamstw w mediach.Obserwowałem polityków, analizowałem,słuchałem RWE i"Głosu Ameryki".I widzę,że pod wieloma względami nic się nie zmieniło.Kłamstwo jest normą w ustach polityków,którzy mówią głosem swoich sztabów od sondaży i innych słupków.Własne klęski przekuwa się w sukcesy.Nie ma niezależnych dziennikarzy,tylko pieski reporterskie liżące łapy tym co im dają jeść.Trudno jest dokonać wyboru.Może najlepszym rozwiązaniem jest po prostu intuicja.
  • 2011-04-19 23:03 | serowik

Hallo wnukMarek,
    poprosze o kilka przykladow klamstw politykow. Wypatrywanie slupkow sondazy oznacza, ze politycy interesuja sie tym co wyborcy sobie zycza, tego w komunie nie bylo.

Dziennikarze staraja sie pisac to i tak, zeby ktos kupil pismo albo kliknal na pilocie i przy okazji zobaczyl reklame. To jest tez demokracja wymuszona rynkiem. To Pan decyduje w lokalu wyborczym, w kiosku i przede telewizorem.
    I ponosi Pan konsekwencje swoich decyzji.

Po za tym jaki narod, tacy politycy. Narod nie jest najgorszy.Niestety, w ostatnich latach lud dokladnie wycinal porzadnych i kompetentnych poliytykow. Az dziwne, ze jeszcze ktos przyzwoity ma ochote uczetniczyc w polityce. Intuicja zastepuje nieraz skutecznie wiedze i umiejetnosci ale trzeba pamietac, ze odpowiedzialnosc w postaci dewaluacji zlotego, utraty miejca pracy, kiepska szkola itd. poniesie Pan osobiscie. Tak jest swiat zbudowany. Moze ma Pan lepszy pomysl na organizacje spoleczenstwa? Prosze opowiedziec co zrobic zeby bylo lepiej.
  • 2011-04-22 15:08 | wnukmarek

Drogi Panie,czy np.PO dotrzymała choć jedną obietnicę wyborczą,a co z 3x15 lub 4xtak.Inni nie wiele tylko lepsi.Wszystkim kieruje marketing polityczny,swoista promocja najczęściej g...... produktu w ładnym opakowaniu.Przecież większość elektoratu to ludzie prości lub tylko pobieżnie interesujący się polityką.Spece od PR i HR nie interesują się tym co wyborcy sobie życzą,a już najmniej myślą to w przyszłości zrealizować,liczy się tylko wygrana za wszelką cenę,a później na krótką pamięć wyborców.Kto bogatszy,kto ma więcej mediów w rękach,lepszych bajerantów i lepiej uprawia marketing ten wygrywa.Dzisiaj jak mówią niektórzy politolodzy i socjolodzy nie istnieje prawdziwa demokracja a tzw.kapitalizm polityczny.Slogan skierowany do indywidualnego człowieka,że od niego zależą wyniki wyborów, to głosili nawet komuchy,a i tak wiadomo było kto wygra.Po latach nabrałem przekonania, że uczciwych polityków nie ma i nie będzie,patriotyzm widzi się przez pryzmat własnych korzyści,a o mężach stanu należy zapomnieć.Mój głos jest dla mnie zbyt cenny,abym go dawał takiemu chłamowi jaki dzisiaj jest w polskiej politycznej rzeczywistości.Bacznie obserwuję,może ktoś zasłuży na mój głos i nie będę miał wyrzutów sumienia,ale tym kimś nie będzie żadna z dzisiejszych przewodnich sił,a na głosowanie negatywne nie mam ochoty.PO i Pis są naprawdę siebie warte.Tylko zainicjowanie zmian w ordynacji:jednomandatowe okręgi,wybory ważne jeśli ponad 50%ludzi głosuje,może nawet obowiązkowe jak w Beneluksie (nie idziesz kara symboliczna,może zwróci się część kosztów, dofinansowanie tylko kampanii wyborczej zarejestrowanych komitetów,partie niech się utrzymują tylko ze składek.Ale to utopia,dzisiejsi politycy się kłócą,ale są zadziwiająco zgodni jak choć trochę chciałby ktoś coś zmienić.
  • 2011-04-22 15:10 | wnukmarek

Drogi Panie,czy np.PO dotrzymała choć jedną obietnicę wyborczą,a co z 3x15 lub 4xtak.Inni nie wiele tylko lepsi.Wszystkim kieruje marketing polityczny,swoista promocja najczęściej g...... produktu w ładnym opakowaniu.Przecież większość elektoratu to ludzie prości lub tylko pobieżnie interesujący się polityką.Spece od PR i HR nie interesują się tym co wyborcy sobie życzą,a już najmniej myślą to w przyszłości zrealizować,liczy się tylko wygrana za wszelką cenę,a później na krótką pamięć wyborców.Kto bogatszy,kto ma więcej mediów w rękach,lepszych bajerantów i lepiej uprawia marketing ten wygrywa.Dzisiaj jak mówią niektórzy politolodzy i socjolodzy nie istnieje prawdziwa demokracja a tzw.kapitalizm polityczny.Slogan skierowany do indywidualnego człowieka,że od niego zależą wyniki wyborów, to głosili nawet komuchy,a i tak wiadomo było kto wygra.Po latach nabrałem przekonania, że uczciwych polityków nie ma i nie będzie,patriotyzm widzi się przez pryzmat własnych korzyści,a o mężach stanu należy zapomnieć.Mój głos jest dla mnie zbyt cenny,abym go dawał takiemu chłamowi jaki dzisiaj jest w polskiej politycznej rzeczywistości.Bacznie obserwuję,może ktoś zasłuży na mój głos i nie będę miał wyrzutów sumienia,ale tym kimś nie będzie żadna z dzisiejszych przewodnich sił,a na głosowanie negatywne nie mam ochoty.PO i Pis są naprawdę siebie warte.Tylko zainicjowanie zmian w ordynacji:jednomandatowe okręgi,wybory ważne jeśli ponad 50%ludzi głosuje,może nawet obowiązkowe jak w Beneluksie (nie idziesz kara symboliczna,może zwróci się część kosztów, dofinansowanie tylko kampanii wyborczej zarejestrowanych komitetów,partie niech się utrzymują tylko ze składek.Ale to utopia,dzisiejsi politycy się kłócą,ale są zadziwiająco zgodni jak choć trochę chciałby ktoś coś zmienić.
  • 2011-04-22 15:10 | wnukmarek

• 2011-04-23 01:30 | serowik

Hallo wnukmarek,
    3x15.Prawdopodobnie chodzi o sytem podatkowy. Pomysl jest bardzo dobry i powtarzany jako zamiar bardzo czesto w wielu demokratycznych krajach. Niestety jego wprowadzenie w zycie nie tyle zalezy od dobrej woli rzadu ale od sytuacji gospodarczej. Na to co rzad zrobi maja tez wplyw koalicjanci, czy tak jak w Polsce Prezydent, ktorym kiedy sytuacja byla dobra byl wrogo nastawiony do Rzadu L.K.. Zreszta przyznaje Panu racje, tego rodzaju propozycja w kraju, gdzie malo kto placi podatki byla troche na wyrost. Ale to nie jest jeszcze klamstwo. W wyborach demokratycznych nie wybiera sie Boga, ktory wszystko moze jak tylko chce. 4 x tak, nie bardzo wiem o co chodzi. Wiekszosc wyborcow ma rzeczywiscie bardzo krotka pamiec ale nie jest to wina specy od PR. W wyborach wybiera sie tylko normalnych ludzi do tego zeby w tym calym swiatowym zamieszeniu nasza wioske obronili najbardziej skutecznie. Oczywiscie, ze finansowanie partii politycznych ze skladek brzmi bardzo szlachetnie ale ryzyko, ze obroncy panskiej wioski dostana pieniadze na broc od pana wrogow zwieksza sie w ten sposob gwaltownie. Probujmy zrozumiec jak swiat naprawde funkcjonuje, ale nie obrazajmy sie na niego, kiedy tika inaczej niz sobie wyobrazamy.
    Bogdan Serowik