Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nadciąga inflacja?

(9)
Przez ostatnie lata martwiliśmy się możliwą recesją, załamaniem giełdy, kłopotami banków. Ale nie martwiliśmy się o inflację. Czas sobie o niej przypomnieć.
  • 2011-04-14 13:32 | maxaue

stagflacja

Przedstawiciele Ekonomicznej Szkoły Austriackiej mają prawo odczuwać teraz gorzką satysfakcję. Wszystko toczy się wg. wypracowanej przez tę szkołę teorii cykli koniunkturalnych (m. in. przełomowe prace von Hayeka, za które dostał ekonomicznego Nobla w 1974). Reakcja banków centralnych na kryzys, tj. masowe zwiększenie podaży pieniądza w dłuższej perspektywie okazuje się gaszeniem pożaru benzyną. Czeka nas nie inflacja, a stagflacja, zjawisko jeszcze bardziej paskudne dla gospodarki. Najzabawniejsze (ale i smutne) w tym jest to, że masy - zarówno społeczeństwa, jak i polityków - za najlepszą receptę na te problemy uznają zwiększenie państwowej regulacji oraz, wspomnianej już, podaży pieniądza. Niestety, przyjdzie nam drogo zapłacić za to przekonanie. Nam i naszym dzieciom.
  • 2011-04-14 14:08 | KrzysztofMazur

Re:Nadciąga inflacja?

Wszystko się zgadza.

Pytanie, co po stagflacji?
    Stawiam na dalszy dodruk pieniądza, sztuczny boom i wreszcie prawdziwie wielki kryzys.
    Chyba że się coś zmieni we władzach po drodze.
  • 2011-04-14 14:29 | maxaue

Wydaje mi się, że zmiana władz (pytanie, w jakim państwie, bo takie zmiany musiałyby nastąpić globalnie) nic już nie pomoże. Błędów z pierwszej połowy XX wieku nie da się naprawić. A błędami były rezygnacja z parytetu złota, New Deal Roosvelta, Keynesizm i wprowadzenie systemu z Bretton Woods w 1944. Najbliższe dekady upłyną nam od kryzysu do jeszcze większego kryzysu i nic na to nie da się już poradzić. Aż do ostatecznego upadku pieniądza fiducjarnego, który jest pierwotnym źródłem cykli koniunkturalnych w tej formie. Co przyjemne też nie będzie.
  • 2011-04-14 22:18 | Jakubbo

Mi się wydaje, że obecny stan rzeczy (wirtualna cudotwórczość fiskalna) utrzyma się jeszce długo. Zbyt wiele osób i instytucji ma interes w tym by rynki finansowe pozostały chaotyczne, a instytucje kontrolujące pozostały nieudolne.
    Rewolucja kiedyś pewnie przyjdzie, ale ciekawe jest zagadnienie prawa szariatu w bankowości. Szariat zabrania na przykład pobierania i płacenia odsetek od pożyczonych pieniędzy.
  • 2011-04-15 10:51 | KrzysztofMazur

Istnieje program oszczędnościowy republikanów (Paul Ryan), który poprawiłby sytuację na jakiś czas.

Czytałem gdzieś, że istnieje projekt bicia złotych monet przez niektóre stany USA, które w ten sposób wyszły by z pieniądza fiducjarnego. Nie wiem na ile to realne politycznie.
  • 2011-04-15 13:48 | jvelzkeyek

Anatema na forum

Konsument po rynkach błądzi.

Nie wie kto rynkami rządzi;

czy producent, sprzedawca albo banki,

a może niewidzialna ręka staje z nimi w szranki?

Jaka jest prawda o inflacji, czyli wzdymaniu?

Jak można zaradzić w jego powstrzymaniu?

Kto do obiegu wprowadza dużo pieniędzy,

tworząc tym samym obszary nędzy?

Przez kogo rzucona na forum anatema?

Jest już kryzys, czy jeszcze go nie ma?

Dziwnym trafem omija nas gospodarczy kryzys.

Wszystkiemu pewnie winien ekonomiczny wyzysk.
    http://komentarzedowydarzen.blox.pl

• 2011-04-17 23:20 | Julia

"Żyjemy w kraju o gospodarce rynkowej, gdzie ceny ustalane są w sposób swobodny na rynku".

Proszę autora o skomentowanie tego naiwnego stwierdzenia w odniesieniu do takich zjawisk jak: amerykańskie subsydia na uprawy biopaliw, Common Agriculture Policy, wspomniane na przykładzie Chin celowe osłabianie waluty, kartele (OPEC)... Aż przykro jest mi wymieniać dalej.
  • 2011-04-17 23:38 | Julia

Dodatkowo proszę autora o wyjaśnienie stwierdzenia: "wszystkie ceny wzrosły o 13 proc." Nie ma ono za wiele sensu ze statystycznego punktu widzenia i nie wiadomo co tak naprawdę reprezentuje. Jak został obliczony taki wskaźnik, czym są te 'wszystkie ceny' (transakcje zakończone, nowe metki z cenami, jak obliczyć zmianę ceny transakcji negocjowalnych bez ustalonej początkowej ceny?)
  • 2011-05-08 14:30 | toto

Cukier szkodzi zdrowiu

Cukier szkodzi zdrowiu, mi jest on niepotrzebny