Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Rozmowa Żakowskiego z premierem Grecji

(21)
Jeorios Papandreu był premierem Grecji w latach 2009–2011. To on wyjawił prawdę o katastrofalnej sytuacji gospodarczej tego kraju.
  • 2011-04-18 01:58 | slawek

Drapiezcy i ofiary

Grecja jest ofiara kryzysu?Za kryzys Grecki wieksza odpowiedzialnosc ponosza wszystkie poprzednie rzady.Premier Grecji Jeorios Papandreu,zrozumila skonczyl sie czas zycia na kredyt i dotacje z Uni.Minol czas straszenia Uni przez Grecje,jak mial to w zwyczaju ojciec obecnego premiera Andreu Papandreu.Grecja nie dostanie dodacji na rolictwo zastoje prawo veta wobec Hiszpani,Portugali.Unia dla Grecji byla dojna krowa.Do dzis to nie zmienilo sie.Placenia podatkow w Grecji unikaja wszyscy.W Grecji danie lapowki urzednikowi to normalna rzecz.Chcac zaczac dzialnosc gospodrcza na poczatku do dokumentow nalezy dolaczyc koperte przed koncem urzedowania dokumety do odebranaia i gotowe.Dzis Grecji glowny dochod to turystyka.Jak w lecie Grecy znowu wyjda na ulice domagajac sie dodtkowej przerwy na kawe za ktora ma zaplacic pracodwca,turysci nie przyjada.Wtedy dla Grekow bedzie za pozno.Pozostaje zyczyc sukcesow obecnemu premierowi Grecji Jeorios Papandreu w wprowadzniu reform i nastepnemu premierowi kontynulacji.
  • 2011-04-18 02:26 | serowik

Papierek lakmusowy.

Ciekawy wywiad. Nic dodac. Nic ujac. Ale przeciwnikom globalizacji i euro i Europejskiej wspolnoty trzeba wyjasnic, ze globalizacja i euro tylko ujawnily slabosc gospodarek opartych o narodowy honor i kumoterstwo (duza rola rodziny) jak papierek lakmusowy pokazuje obecnosc kwasu. Nic wiecej nic mniej, bez emocji. Problem zostal zdiagnozowany w taki sposob, ze nie da sie go zagadac haslami patriotycznymi, czy zla pogoda. Trzeba sie wziasc do roboty.

Kiedys odwiedzilem oficjalnie kolo Lucerny (Szwajcaria)pewna firme produkujaca armature sanitarna. Marka swiatowa z biurami na calym swiecie, Chiny, Australia itd. W wiosce z tysiacem mieszkancow dziala fabryka zatrudniajaca okolo trzystu pracownikow z tego polowa zagranica i polowa w produkcji na miejscu. Dyrektorem ekonomicznym jest Szwajcar. Oni znaja sie na kasie. Dyrektorem technicznym jest niemiecki inzynier, wiadomo niemiecka technika,ktory jednoczesnie pelni funkcje konstruktora i technologa i zarzadza maszynami. Wsrod majstrow przewazaja zgodnie Serbowie z Kroatami. Ustawiacze i operatorzy maszyn pochodza czesto z Turcji.Oczywiscie pracuja tam tez Szwajcarzy. Inzynier zadziwil mnie, kiedy podczas spaceru przez hale z Serbem rozmawial po serbsku, a z turkiem po turecku. Z prostego obliczenia wynika, ze przy bezposredniej produkcji zatrudnionych jest okolo 30% pracownikow, reszta, to jak to sie mowi po polsku, zbyteczna biurokracja.

Dlaczego? Bardzo proste, nowoczesne automatyczne maszyny znacznie zwiekszaja produkcje, ktora trzeba recznie zaprojektowac zgodnie z zyczeniami klientow, trzeby zakupic materialy i sprzedac. Tutaj sie mniej zmienilo. Takie wioski z takimi fabryczkami to standard w rozwinietych krajach. Ile jest takich miejscowosci w Polsce albo Grecji? a stad sie bierze dobrobyt. Kazdy robi to co umie najlepiej, a wszyscy pracuja w kraju, gdzie sa najlepsze warunki. Wlasciwe proste.

Polska juz jest na tej drodze jezeli sie wyborcy nie dadza zwariowac w dyskusje z duchami przodkow.
    Bogdan Serowik
  • 2011-04-18 02:50 | wg

bardzo

świetnie mi obserwować że polskie dziennikarstwo zaczyna powoli wystawiać swoje nosy poza prowincjonalne polskie opłotki, nieśmiało i bardzo niepewnie na razie ale jednak. Red. Żakowski znacznie dalej od wszystkich poszedł w przód co świetny przykład dla innych i duży kredyt dla niego.

W mediach klasy Polityki czuć się powinno więcej ten wielki horyzont europejski, myślowy, kulturalny, ekonomiczny, unijny sam Żakowski to trochę mało. Wolno idzie ale idzie we właściwym kierunku.

Miejmy nadzieję że te papierosy za wcześnie nam go nie odbiorą.
  • 2011-04-18 11:30 | Vera

Re:Rozmowa Żakowskiego z premierem Grecji

@wg
    Myślę, że przecenia Pan p. Żakowskiego w tym wywiadzie. Już pierwsze jego zdanie to kula w płot: Przyczyną kryzysu mają być wydatki na biednych (socjal). To przecież polska nadęta ideologia pogardy dla tych na dole. Dziennikarstwo, które strajkującym pracownikom wylicza tylko straty właścicieli. I bardzo dobrze, że dostał po nosie od premiera.
    To zresztą świetny wywiad, ale od strony Papandreu.
  • 2011-04-18 12:21 | docent

Dobry, ciekawy, wartosciowy, pouczajacy wywiad.
    Przede wszystkim odpowiedzi. :)
    Ale dla Autora tez brawa.
  • 2011-04-18 21:26 | Andrzej

Grecy to naród o mentalności Wschodu, chociaż ich kraj to kolebka kultury zachodniej. Oznacza to, że ich żywiołem nie jest wydajna praca, ale handel albo słodkie nieróbstwo.Od lat mają gigantyczny deficyt budżetowy i wysokie zadłużenie, a wartość importu jest kilkakrotnie większa od eksportu. Na ich tle Polska jawi się jako bardzo normalny kraj.
  • 2011-04-19 01:38 | Kolega królika

Grecja to z pewnością problematyczne dziecko UE, ale żeby na ich tle oceniać Polskę jako bardzo normalny kraj ... przesada, gruba przesada!

Polska, po wieloletnim okresie wyprzedaży majątku narodowego zaczęła się zapożyczać znacznie później niż Grecja - ot i różnica. Efekty będą jednak identyczne :)

• 2011-04-19 10:57 | KrzysztofMazur

Na 'spekulantów' i 'rynki' istnieje prosta metoda: nie zadłużać się. Wydawać ile się zarabia.

Spekulacje bankowe można ograniczyć podnosząc rezerwy obowiązkowe od depozytów bankowych. Albo całkowicie wyjąć je spod własności banków i zwrócić klientom, czyli przenieść z 'prawa bankowego' pod 'kodeks cywilny'. Wtedy bank mógłby ryzykować tylko kapitałem własnym i obligacjami. Nie potrzeba do tego żadnych międzynarodowych umów. Zamiast 'nadzoru' regulacja.

• 2011-04-19 20:32 | nomalny

Nie wiem czym się tak zachwycacie. Ten wywiad to kompletny bełkot i stek kłamstw , bzdur. Pan Żakowski nie od dziś znany socjalista został ustawiony do pionu ideologicznego przez komunistę Papandreu. Grecja jest państwem socjalistycznym, które zbankrutowało i zbankrutuje ponownie jeszcze w tym roku. Komunista jest za głupi, żeby pojąć, że każde państwo socjalistyczne musi zbankrutować. Uczyć się historii, to wystarczy.
  • 2011-04-19 22:10 | wg

@Vera

Dwie notki:

a) Żakowski wydaje mi się pro-socjal, tak chyba na przekór się ustawia się w tym wywiadzie. Jeden z niewielu np dziennikarzy którego wyraził zaniepokojenie potencjalną nędzą dużej części polskich emerytów pod przyszłym systemem emerytalnym. I co stara się to nagłaśniać wszędzie jak wypada odpowiedzialnemu dziennikarzowi.

b) wywiad jest kurtuazyjny z okazji wizyty Papandreu w Polsce i jako taki musiał być względnie grzeczny bo inaczej nie miałby szansy na następne. Grzeczność widać bo się nie zapytał dlaczego rządy Grecji łgały ordynarnie EU na potęgę co do swojej sytuacji finansowej przed i po przyjęciu i czy ktoś za to odpowiedział prawnie t.j. w sądach a nie politycznie. Papandreu oczywiście zwala wina na korporacje co tylko część prawdy a rolę strony rządowej faryzeuszowsko przemilcza.

c) i pominął kompletnie fakt że Grecja poostaje w strasznie niestabilnej sytuacji (ratują się emitowaniem niewiarygodnie wysoko oprocentowanych krótkoterminowych papierów dłużnych, rekord europejski 20% już) co wisi jak miecz Damoklesa nad całym porządkiem finansowym Europy. Chyba dojdzie w końcu do restrukturyzacji (pierwszy sovereign debt default in postwar Europe!) bo Grecja jest efektywnie pod murem bez żadnych praktycznych opcji co może mieć poważne konsekwencji dla Europy. A o to trzeba było się pytać nawet w kurtuazyjnym wywiadzie.
  • 2011-04-19 23:54 | Vera

Ach jaki komentarz

Super komentarz tylko nie mogę przeczytać bo mi literki jakoś tak falują.
    Bełkotliwie bulgocząc
  • 2011-04-21 04:12 | karul

Jakos nikomu

z komentujacych nie przyszlo do glowy, ze sytuacja Grecji, USA, Portugalii, Estonii, itp. to po prostu gleboki kryzys kapitalizmu ktory jak dotad okazal sie niereformowalny.

Papandreu w jednym miejscu mowi, ze nikt skutkow globalizacji nie przewidzial i sie myli. 150 lat temy zrobil to Karol Marks. Jak to bylo? - bogaci sa coraz bardziej bogaci, biedni coraz biedniejszy.
  • 2011-04-25 14:35 | zdzichu

nie myl pojęć!

nie dobrze mi się robi jak czytam hasła sprzeczne same ze sobą!
    co to jest kapitalizm?
    po odpowiedzi na to pytanie, zaczytajcie cokolwiek komentować
    kapitalizm mylony jest:
    1. (najczęściej) z korporacjonizmem (vide: największe gosp. jak USA)
    2. chorym socjalistycznym "wolnym" rynkiem
    3. tym czymś co mamy teraz w PL

Wbijcie sobie do łba - nie ma na świecie już kapitalizmu i dawno go nie było,
    i długo go nie będzie ...
    niestety!
  • 2011-04-28 13:14 | wagabunda

Pod tezą p. premiera Papandreu o naruszeniu równowagi między państwem a gospodarką rynkową, jako głównej przyczynie kryzysu może się podpisać zarówno socjalista jak i konserwatysta (pisał o tym Steglitz w książce "Globalizacja". Problemem jest szukanie wyjścia z tej sytuacji. P. Papandreu proponuje rozwiązania biurokratyczne na poziomie międzynarodowym. Myślę, że jest to rozwiązanie nieroztropne i na dalszą metę szkodliwe, gdyż prócz wzmocnienia międzynarodowej biurokracji przyczyni się jedynie do ograniczenia i tak już bardzo ograniczonych praw jednostki. Ograniczenie władzy międzynarodowych karteli, przy wzmocnieniu państwa i ochronie praw jednostki - to jest prawdziwe wyzwanie naszych czasów.
  • 2011-05-14 21:37 | yamata

To jest całkiem śmieszne, jak dwie osoby z tych samych słów wyciągają różne wnioski. Pierwsza posądza Żakowskiego o bycie zakamuflowanym kapitalistą i czepianie się socjalu, a druga już otwarcie - posądza tegoż Żakowskiego o sympatie socjalistyczne... ;)

Wnioski są dwa:
    1. Albo Żakowski rzeczywiście jest taki dobry, że nie jesteście w stanie wyczaić jego intencji, co tylko zwiększa jego obiektywizm i wartość jako dziennikarza.
    2. Pani @Vera nieco się zapędziła w ocenach, bo co do pana o ksywie nie-@normalny, nie mam żadnych wątpliwości... ;)

Swoją szosą ciekawe porównania można przeprowadzić między Polską a Grecją. Niestety niezbyt optymistycznie nastrajają... ;)
    A jeszcze ciekawsze jest, jak dźwigniemy przewodnictwo w UE. Oby nie wspominano nas jak sennego koszmaru...
  • 2011-06-25 20:17 | gostom

Wywiad ten jest beznadziejny. Zaskakujące jest chyba tylko to pytanie: "Czego się oczekuje od polskiej prezydencji?"

"Dużo. Kryzys finansowy, ceny żywności, problemy energetyczne mogą stać się głównymi tematami."

Według ostatnich informacji strona Polski chce podnieść subwencje dla rolnków, a więc:
    "Naprzód Europo?
    Tak. Naprzód Europo!"

Jedna finta goni drugą. Quo vadis Europa?
  • 2011-06-26 19:10 | zaba z paryza

bardzo ciekawy artykul!
    dzieki panu Zakowskiemu.
  • 2015-06-29 16:18 | victorast

Zadziwiająca jest nie niewiedza wielu komentujących. Zadziwia mnie to, że wielu mimo tej niewiedzy zabiera głos. Np taki "zdzichu". Poczytaj pan, panie zdzichu definicję słowa "kapitalizm" i jeśli już pan to zrozumi, to będzie się pan sam z tego, co pan przed chwilą napisał..

A co do Grecji, to:
    Problem Grecji zaczął się w 2008 roku i najpóźniej wtedy nie powinno się pożyczać pieniędzy Grecji, która nie powinna była wejść do strefy Euro. Bo weszła do strefy Euro nie spełniając żadnych warunków koniecznych. A w oszukiwaniu pomogły Grecji przede wszystkim Niemcy, którym najbardziej zależało na wspólnej walucie, jako że siła niemieckiej marki utrudniała niemiecki eksport, bez którego Niemcy nie mogłyby utrzymać poziomu życia. Ale wracając do kredytów dla Grecji. Grecji pożyczano chętnie ponieważ rządy Niemiec, Francji.... gwarantowały zwrot. Było to z kolei oszustwo w stosunku do własnych podatników. Jasne! Nawiasem mówiąc, nikt normalny nie pożycza forsy komuś, kto nie ma możliwości na spłatę. Grecja takiej możliwości nigdy nie miała!! A skorumpowane rządy Grecji (przed Ciprasem) nie tylko nie przeszkadzały ani Niemcom ani Francji ani innym żyrantom. Przecież Grecja kupowała za te pieniądze np. broń (Grecja ma najlepiej uzbrojoną armie w Europie). A z całej "pomocy" udzielonej Grecji poszło 90 % na spłaty kredytów. Czyli ta cała "trojka" czyli MFW, Bank Centralny i UE nie pomogła Grekom tylko własnym bankom. I jeszcze słowo o MFW. Jest "bank" mający prawo emisji wirtualnego pieniądza (nazywa się on międzynarodową jednostką rozrachunkową) będący właściwie w rękach USA, które niszczą gospodarczo cały świat, a światowa gawiedź się z tego cieszy. Polska ma np. w MFW linię kredytową w wysokości 33,8 miliarda dolarów! a płaci za to 114 milionów dolarów rocznie i to niezależnie od tego, czy bierze od nich forsę czy nie. MFW to właściwie organizacja przestępcza.
    I tak, gdy w Grecji około pół roku temu, gdy wybrano lewicowy rząd rozpoczęła się akcja walki z nim, no bo Grecja zaczęła stanowić zagrożenie dla wielkiej finansjery. I tak nie uznawano żadnych propozycji Grecji. Powstał mur!!! a jego głównym celem było zniszczenie Ciprasa. Zaproponował on np. opodatkowanie bogarych armatorów. I co powiedziała "trojka"? NIE. Oszczędzać trzeba na służbie zdrowia (i tak katastrofalna w Grecji), na emerytach (i to nie na tych z wysokimi emeryturami). I Cipras przyparty do muru, bo nie mógł jednocześnie dotrzymać słowa i wyborcom i wierzycielom, zrobił najmądrzejsze psunięcie, jakie mógł zrobić: REFERENDUM!!!!
    Mieszkam nie w Polsce od 36 lat!!! co to ma do rzeczy? Ano to, że obserwując główne polskie media widzę, że w Polsce nie ma prawdziwych informacji. O niczym!!! Wiadomość z ostatniej chwili: Szef KE, Junker, nawołuje Greków do głosowania w Referendum przeciw Premierowi Grecji. Należy poczekać, a może stanie się normalne w tej "demokracji", że może już w jesieni pani Merkel poprowadzi kampanię wyborczą najbardziej jej przychylnej partii.... podczas wyborów w Polsce.

pozdrawiam victor ast (to moje przwdziwe imie i nazwisko. nie ukrywam się za anonimowością)

PS. Nie będę zajmował stanowiska na wpisy dotyczące "mojej głupoty" czy "mojej zarozumiałości". Odpowiem w przedbiegach:
    nie jestem ani głupi ani zarozumiały. Napisałem po prostu to, co powinno się wiedzieć aby mieć prawo do wypowiadania się na konkretny temat.

• 2015-06-29 16:34 | victorast

Dodam jeszcze, że na konferencji w Londynie (1952 abo 1953) aby pomóc rozwojowi Republiki Federalnej Niemiec umorzono Niemcom 55 % zadłużenia i przesunięto tez spłacanie odszkodowań wojennych za Pierwszą, powtarzam Pierwszą Wojnę Światową i oststnią ratę zapłaciły Niemcy na początku 2015 (albo pod koniec 2014) roku. Adolf Hitler zmusił Podczas 2 WŚ Grecję do udzielenia III Rzeszy pożyczki, którą nawet zaczął spałacać!!! Powojenna RFN ociagała się ze spłatą tego kredytu tłumacząc, że zacznie go spłacać po uzgodnieniu Traktatu Pokojowego. Połączenie NRD z RFN było taką okazją i Traktat ten uzgodniono. H. D. Genscher, ówczesny minister spraw zagranicznych "w porę" uświdomił sobie, że Traktat Pokojowy znaczyć będzie konieczność spłacania zadłużenia, więc zmienił nazwę i ustanowiony została "Traktat 2 plus 4" (dwa państwa niemieckie plus cztery mocarstwa). Genscher "chwali" się tym cwaniactwem w swojej ostatnio wydanej książce. I własnie Niemcy naciskają teraz Grecję!!! Dodam jeszcze, że dług Niemców w stosunku do Grecji wynosi dzisiaj (po przeliczeniach wartości pieniądza i naliczeniu odsetek) około 300 miliardów Euro. Gdyby więc Niemcy oddały dług, Grecja nie miałaby absolutnie żadnych finansowych zobowiązań.., jako jedyne państwo na świecie.
    Wszyskich krytykantów tego co napisałem informuję, że nie będę odpowiadał na krytykę i już teraz odsyłam do odpowiednich źródeł aby mogli się przekonać, że to, co napisałem jest zgodne z faktami.
    pozdrawiam, victor ast
  • 2015-06-29 20:21 | victorast

MartinBaruch,
    o wiele przyjemniej czytałoby się twój wpis (niezależnie od tego, czy się podoba, czy nie), gdybyś nie był złośliwy (to paskudna cecha) i nie pisał np. "dziennikarzyna"....., tak , jak i ja nie napiszę o tobie "komentatorek"
  • 2015-06-30 18:05 | schwarzerpeter

Co sie zmienilo w czasie tych pieciu lat? Nic?

Dwa komentarze do wpisow: jeden sprzed czterech lat (serowik) i jeden nowy.

Re: Mala wioska szwajcarska kolo Lucerny - itd. Mala wioska(?) kolo Zurichu, w ktorej mieszkalem przez pare lat (na stale mieszkam w Kanadzie). Poszedlem na spacer i zawedrowalem pod domek przed ktorym suszyly sie krazki sera. Akurat krecil sie gospodarz - zamienilismy pare slow, przyniosl winko, zjedlismy troche sera. Zapytalem sie czy sprzedalby mi jeden krazek. Facet zrobil smutna mine i powiedzial, ze niestety, ale nie ma licencji / pozwolenia na sprzedaz sera i nie moze mi go sprzedac, ale bardzo chetnie mi taki krazek podaruje. Przypuszczam, ze moral jest oczywisty.
    Przypowiastka numer dwa: w Toronto, przez plot mam sasiadow Grekow, ktorzy maja rodzine w Grecji. Co roku jezdza ja odwiedzac, w rodzinnej wiosce buduja sobie dom - slowem dosyc dobrze znaja tamtejsze realia. Zanim jeszcze Grecja znalazla sie w obecnej sytuacji, po kazdym powrocie opowiesci byly te same. W rodzinie chyba nikt nie pracuje, calymi dniami siedza w kawiarni i smieja sie z pobratymcow, ktorzy w Kanadzie zrywaja sie o czwartej rano do pracy (facet jest motorniczym w tramwaju). Budowa domu przebiega tak jak kiedys to bylo w Polsce - wszystko sie zalatwia i organizuje. Placenie podatkow, uzyskiwanie pozwolen - wolne zarty!
    P. Victor Ast. Rzeczywiscie, w kanadyjskiej telewizji, CBC, byl wywiad z osoba - niestety nie pamietam nazwiska - ktora stwierdzila, ze 95% funduszy unijnych poszlo na splacenie pozyczek bankowych, a na zalagodzenie skutkow oszczednosci niemal nic. Ale, stwierdzenie
    “Wszystkich krytykantów tego co napisalem informuje, ze nie bede odpowiadal na krytyke i juz teraz odsylam do odpowiednich zródel aby mogli sie przekonac, ze to, co napisalem jest zgodne z faktami” trąci stanowiskiem przemawiania z pozycji prawd objawionych, ktore zawsze jest malo wiarygodne.