Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Śląskie powstania domowe

(21)
Rocznice trzech powstań śląskich (1919–21) przez lata fetowano w Polsce jako wspomnienie „spontanicznych zrywów śląskiego ludu przeciw niemieckiemu ciemięzcy”. Wciąż powraca jednak pytanie: czy to były rzeczywiście powstania?
  • 2011-04-25 09:58 | jerzy.n19

Prawda historyczna

Masz ci los! Znowu historia okazuje się taką, jaką była, a nie jakąchcieliśmy ją widzieć.
    Ale jest sposób. Wódz nam powie, jak było! Tak samo, jak przekazał nam Prawdę o Sierpniu z Bolkiem przywiezionym esbecką motorówką, Prawdę o Smoleńskim Katyniu z zamachem Tuska i Putina, tudzież inne.
    Wypis ze słownika współczesnej polszczyzny:
    Prawda - (wskazana pisownia z wielkiej litery) - obraz rzeczywistości niepodlegający dyskusji na mocy objawienia/dogmatu/woli człowieka Prawdziwie wielkiego duchem (niepotrzebne skreślić).
  • 2011-04-25 18:03 | bryka

Re:Śląskie powstania domowe

"Prawda historyczna" istnieje tylko jako prawda w trzeciej wersji tisznerowskiej jako "gówno prawda".Nie rozumiem powodów zamieszczenia tego artykułu.Ślizg po wierzchu.Typowy ostatnio dla POLITYKI.Nie ma co tu komentowac.Autor nie powinien o czekiwac komentarzy. wystarczy,że zgarnął wierszówkę.
  • 2011-04-25 20:02 | Herr Wigyjts

A czamu tyn - niyzly - artikel niy je w rubryce "historia" ?

Oczywiscie wszysko idzie polepszyc, poprawic, poglymbic, uscislic, uzupelnic.
    Ale nojwazniyjsze uporzondkowane i wypracowane, BRAWO Panie Smolorz !

----------------------------------------------

"Slask to moja moja religia, to moja
    narodowosc." ('Janosch' = Horst Eckert)

Vivat Silesia Superior, vivat Autonomia !
  • 2011-04-26 01:28 | Adam 2222

Polski nie stać Błasików, Kaczyńskich, Tusków, Komorowskich, Sikorskich, Wałęsów etc. Ale to towarzycho z KOR,S i Krk tak się obstawiło (500 000 urzędników plus rodziny to ~2 mln wiernych i biernych) ze nikt z zewnątrz

nie ma szans na pokojowe wygranie wyborów (10 000 Tomków ze spec służb jest dobrze zaprawione w prowokacjach politycznych). Plus czujne media niszczące każdego kto nie jest po lini

Dlatego jedyna szansa na pozbawienie się tych Geniuszy Narodu Polskiego jest Autonomia Sląska.
    Tylko to wymusi dopływ kompetentnych ludzi do rządów w W-wie
  • 2011-04-26 03:31 | Artur

Jaki byl cel tego artykulu/felietonu historycznego? Zeby napisac ze to Slazacy walczyli miedzy soba? Niemcy i Polacy werbowali z tej samej puli bo walczyli o ten sam region. I to wszystko. Jezeli ktos zyje z lania wody to moze jeszcze dodac element religijny. Dlaczego analizuje sie wylacznie podstawy klasowe powstania? Przeciez wiekszosc Slazakow to Katolicy. Niemieckie elity byly natomiast protestanckie. Renesans kultury a nade wszystko jezyka polskiego to zasluga kleru niemieckiego z poczatku 19-tego wieku. W ten sposob starano sie walczyc z analfabetyzmem. Wspierajac polski jezyk.
  • 2011-04-26 05:06 | AndrzejQQ

"Historia Śląska" jaką naiwnie kupiłem w 1985, to była "gówno prawda". W tym artykule nie znalazłem historii, w związku z tym nie odebrałem jako historycznego. Moim zdaniem autor pisze o wykorzystywaniu faktów historycznych dotyczących powstań, w polityce, a właściwie przez polityków.
  • 2011-04-26 07:33 | Emil z Melbourne

"Ale cel polityczny założony przez Korfantego został osiągnięty, mocarstwa zdecydowały się przyznać Polsce około jednej trzeciej obszaru plebiscytowego, w tym większość potencjału przemysłowego. W tym sensie powstanie było przez Polskę wygrane." Podsumowanie artykulu, ze nie ma zwyciezcow jest sprzeczne z tym stwierdzeniem. A ze wojna jest zla i lepiej byloby gdyby swiat byl lepszy, to tak, tak...

• 2011-04-26 07:37 | Emil z Melbourne

No dobra, drazni Cie Kaczynski. Ale co chciales powiedziec. Polacz swoj wniosek z artykulem.
  • 2011-04-26 17:24 | antykaczysta

"Nie rozumiem powodów zamieszczenia tego artykułu."
    No to nieduzo rozumisz, a moze nawet nic - oprócz swojej "bryki". :)
    Pytanie tylko, po co >>Ty<< komentujesz, haha.

A artykul jest bardzo dobry, bardzo ciekawy, bardzo "pouczajacy".
    Wiecej takich ! (artykulów i Autorów)
  • 2011-04-26 17:32 | Hu-bercik

Nastepny znawca i filozof, ojej.

Nie bylo zwyciezców, wszyscy przegrali. I to na cale górnoslaskie pokolenia.

A militanie propolska strona przegrala, dyplomatycznie udalo jes sie cos "ugryzc".

Co tu (nie) rozumiec ? Uczyc sie, czytac o Slasku
    (a nie tylko o Rejtanie, Smolensku i Targowicy).
  • 2011-04-26 17:36 | erka-4

ZBIGNIEW HERBERT dobrze przewidział:
    Z tego zaniedbania, z nierozliczenia, z Okrągłego Stołu, który narzucił pewien system – oczywiście, system podły – bierze się całe zło. Chodzi o to, żeby rządziła jedna partia. To ja nie chcę tego systemu, niech nie zostanie tak jak było. Jestem za lustracją, za dożywotnim odsunięciem od władzy wszystkich ministrów, wszystkich ubeków, wszystkich policjantów, z wyjątkiem tych –powiedzmy – którzy kierowali ruchem ulicznym. A jak da się wykazać, że kierowali tym ruchem, to bardzo proszę, nawet dać im można podwyżkę za pracę w trudnych warunkach.
    cytat:"Z tego zaniedbania, z nierozliczenia, z Okrągłego Stołu, który narzucił pewien system – oczywiście, system podły – bierze się całe zło. Chodzi o to, żeby rządziła jedna partia. To ja nie chcę tego systemu, niech nie zostanie tak jak było. Jestem za lustracją, za dożywotnim odsunięciem od władzy wszystkich ministrów, wszystkich ubeków, wszystkich policjantów, z wyjątkiem tych –powiedzmy – którzy kierowali ruchem ulicznym. A jak da się wykazać, że kierowali tym ruchem, to bardzo proszę, nawet dać im można podwyżkę za pracę w trudnych warunkach.
    Czy nie ma ludzi na zastąpienie tamtych? A te 3 miliony bezrobotnych to co to jest? To jest hołota, która nie umie czytać i pisać? Takie jest stanowisko Chołodki – tak, zdaje się, minister się nazywa – stanowisko Mylera, Olina, pana prezydenta i tutti quantis z Sekułą na czele."

• 2011-04-27 12:11 | rotuA

Mój dziadek miał młodszego brata i obaj uważali się za Ślązaków. Najpierw chodzili do szkoły niemieckiej, a po powstaniach już do polskiej. Na powstania byli za mali, ale w czasie II wojny walczyli - dziadek po stronie polskiej, jego brat po niemieckiej. Obaj uważali się za Ślązaków i bili się o Śląsk. Dziadek wybrał lepiej, bo wojnę przeżył, jego brat zginął...
    Nikt spoza Śląska nie zrozumie takich dramatów.
  • 2011-04-27 17:09 | mgoga

trochę światła na wydarzenia z przed lat;
    dziękuje;jak dla mnie b. ciekawe
  • 2011-04-28 16:18 | peter

Kolejny ciekawy i wazny artykul red. Smolorza - wlasciwie jedynego dziennikarza piszacego o pogmatwanej i calkowicie w Polsce nieznanej historii Gornego Slaska...
  • 2011-04-30 16:28 | Hubertus

Popieram.

Artykuly red.Dziadula mnie tylko draznia.
    Zreszta, to Nieslazak, który nibytlumaczy Polakom Slask,
    to nigdy nie dziala - ale w jego przypadku jest wyczuwalna
    jeszcze pewna "misja"....... znamy to (i jestesmy na to b.wrazliwi).

• 2011-05-04 17:03 | strazn1k

Na temat tego artykułu inne zdanie ma Wojciech Kempa historyk, jego zdaniem jest nierzetelny i niezgodny z źródłami historycznymi.
  • 2011-05-09 19:07 | Marlena

No to "wal" tu, a nie intryguj

A moze by tak konkretniej, co ?
  • 2011-11-07 15:44 | Krzysztof Szyga

Kempa? Ale znaleźliście autorytet ;-)))
  • 2012-02-25 01:05 | Rony

Z deiisejszzj perspektywy, kiedy tyle wiemy o losach naszego kraju po PW, mozemy wysuwac rozne wnioski i teorie, wtedy jednak takie ruszenie spoleczne bylo rozpatrywane w innych kategoriach m.in. zeby probowac uchronic nas przed wspomnianym przez Pana nieuchronnym
  • 2012-02-27 05:44 | Elvin

No jasne- od baoizdnrow nalezy odkupic co ukradli,a nie zadac zwrotu.Napadli, zmiszczyli wymordowali a teraz chce zarobic napamiatkach - poczcie . Piknie.Zawsze docenialem niemicka "przyzwoitosc".Proponuje na kolejne aukcje wystawic jakies pamiatki po Zydach i zaproponowac zydowskiemu muzeum odkupienie.
  • 2012-04-12 23:46 | 6060

Mylisz się! Rozumie, jeśli chce zrozumieć i jeśli nie myśli jedynie kategoriami swojego prywatnego grajdołka. Nie jestem ze Śląska, ale studiowałam ze Ślązakami i wystarczyło tylko posłuchać.