Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Śląskie plemię Narodu Polskiego

(34)
2011-05-05 09:33 | psr18gh
Wg pana Jerzego Polaczka Ślązacy to śląskie plemię Narodu Polskiego. Ale fajna interpretacja! Wg niego żaden Ślązak nie ma prawa mieć w sercu narodowości śląskiej. Ciekawe jak on to sprawdzi?
  • 2011-05-05 11:56 | strazn1k

Re:Śląskie plemię Narodu Polskiego

W powstaniach Śląskich powstańcy walczyli za przyłączenie do Polski, a nie tworzenie odrębnego państwa ponieważ czuli się Polakami.
  • 2011-05-05 12:44 | psr18gh

Czy 100% mieszkańców Śląska po I wojnie światowej wspierało powstańców? Mieszkali tam polscy Ślązacy, niemieccy Ślązacy i Ślązacy którzy nie identyfikowali się ani z Polakami, ani z Niemcami. Dlaczego komukolwiek miałby przeszkadzać obywatel Polski narodowości śląskiej, jeżeli te osoby tak czują? Czy można siłowo (z mocy prawa) zadekretować komuś narodowość? Jestem obywatelem Polski, jestem dumny że jestem Polakiem, ale nikomu nie odmawiam prawa do takiego poczucia narodowościowego, jakie dyktuje mu serce. Co innego posiadanie obywatelstwa. Jeżeli obywatelowi tego kraju nie podoba się Polska, to wynocha!
  • 2011-05-05 12:56 | tkw

do 2011-05-05 12:44 | psr18gh

"nikomu nie odmawiam prawa do takiego poczucia narodowościowego, jakie dyktuje mu serce"

A jeśli mnie serce dyktuje, że jestem Pigmejem ? Mimo, że w rzeczywistości nie mam z Pigmejami nic wspólnego ? Uznasz moje prawo do bycia Pigmejem czy pukniesz się w czoło ?

Nie wiem jakie są naukowe kryteria bycia narodem ale jakieś muszą być. Pełnej dowolności być nie może, bo to sprzeczne z logiką.

Z drugiej strony mamy takie przypadki jak Mickiewicz. W Wilnie stoi jego pomnik ale jako Adomasa Mickiewicziusa. Więc kim był - Polakiem czy Litwinem ? W tym wypadku wątpliwości rozstrzygnął sam zainteresowany.

pozdrawiam
  • 2011-05-05 13:14 | psr18gh

No właśnie. Serce Mickiewiczowi podyktowało. Wszystko można doprowadzić do absurdu, jak w przykładzie z Pigmejem. Czy to nie wstyd, że wg polskiej ustawy nie ma Tybetańczyków? Chińczycy zagarnęli im po II wojnie światowej Tybet a wg naszego prawa jak nie ma państwa to nie ma narodu. Nawet Mickiewicz wg naszego prawodawstwa nie jest Polakiem, czy Litwinem, ponieważ I Rzeczpospolita była wtedy pod zaborami.
    Mnie nie przeszkadza aby pan Jerzy Polaczek był Polakiem z plemienia śląskiego. Mnie nie przeszkadza by obywatel naszego kraju, pan Gorzelik był Ślązakiem z plemienia germańskiego. Niech mają prawo zaistnieć także obywatele Polski o narodowości Śląskiej. Co w tym złego? Jeżeli są oni prawymi obywatelami, to dlaczego odmawiać im patriotyzmu?
  • 2011-05-05 13:22 | strazn1k

"Ślązacy którzy nie identyfikowali się ani z Polakami, ani z Niemcami" -źródła, liczby, fakty, nie mity. Gidze oni byli?

"niemieccy Ślązacy"=>zgermanizowani mieszkańcy śląska, ewentualnie Niemcy. Obydwie grupy czujące przynależność do państwa niemieckiego uważający za język ojczysty niemiecki, nie natomiast gwarę śląską.

W plebiscycie głos na Polskę oddało 71% ludności polskojęzycznej=mówiących gwarą śląska. Po stronie gdzie dominowali Niemcy to było 16-40% głosów, natomiast na obszarach zdominowanych przez ludność polskojęzycznych (powyżej 50%) głosowało 90-100% za Polską.Tu właśnie się owi Ślązacy.
  • 2011-05-05 13:36 | strazn1k

"Mnie nie przeszkadza by obywatel naszego kraju, pan Gorzelik był Ślązakiem z plemienia germańskiego.. Niech mają prawo zaistnieć także obywatele Polski o narodowości Śląskiej. Co w tym złego? Jeżeli są oni prawymi obywatelami, to dlaczego odmawiać im patriotyzmu?"-
    te zdanie jest równoznaczne ze stwierdzeniem-"niech kłamstwo zatriumfuje nad prawdą". Ponieważ ugrupowanie wyżej wymienionej osoby, pisze nową historię nie opartych na źródłach(fałszują), kiedy to już żaden powstaniec nie może zaprotestować. Wykorzystują w swojej polityce Śląskość do własnych celów.
  • 2011-05-05 13:37 | psr18gh

Niemieccy Ślązacy => zgermanizowani mieszkańcy Śląska.
    Równie dobrze możemy zrobić porównanie:
    Polscy Ślązacy => spolonizowani mieszkańcy Śląska.
    Jeszcze moglibyśmy odwołać się także do czeskich Ślązaków.
  • 2011-05-05 13:40 | psr18gh

• 2011-05-05 13:40 | psr18gh

• 2011-05-05 15:04 | strazn1k

Mam nadzieje, że 3-krotnie zamieszczenie tego samego posta to nie próba przekrzyczenia, wobec braku argumentów, ale wina forum które się zawiesiło.

Górny Śląsk był pod panowaniem niemieckojęzycznych państw, które germanizowały. Polska wtedy nie istniała.

Nie otrzymałem odpowiedzi dlaczego to ludzie mówiący gwarą=polskojęzyczni głosowali za Polską
    Natomiast gwara była zwalczana jako część języka polskiego. Jeśli ludzie posługujący się gwarą, byli "spolonizowanymi Ślązakami". To kiedy ta polonizacja się odbyła, jeśli od 600 lat ziemie nie miały styczności z Polską, a język jakim się na tych ziemiach posługiwano był właściwie taki sam, a był wypierany dopiero przez kolonizacje niemieckie/germanizacje.

Co do części czeskiej, nie będę ukrywał, nie znam ich historii. Natomiast pewne jest, iż ludność pogranicza zawsze się miesza.

Poniżej relacja z podróży do Wrocławia z roku 1869 Józef Ignacy Kraszewski:

"germanizacja do dziś dnia nie potrafiła w nim zatrzeć śladów dawnego, słowiańskiego pochodzenia. Wrocław jest, już można powiedzieć, półpolskim miastem, część jego za Odrą, przy Tumie, nawet dotąd polską się zowie i u wrót stolicy Śląska już mowę naszą posłyszeć możemy"

80 lat wcześniej.
    W broszurze wydanej w 1791 r. niemiecki pastor z Wrocławia.
    "Jakimże jest język tuziemczy na Śląsku? Niemiecki przecież chyba nie? Po znaczącym nazwaniu miast i wsi w danym kraju rozpoznaje się przecież bez wątpliwości, jakim był powszechny język gdy je budowano. Co znaczy Glogau, Bunzlau, Wohlau, Jauer, Breslau, Brieg po niemiecku? W języku polskim natomiast wszystko to ma swoje znaczenie! Czy fałszywy jest wniosek, iż gdy miasta te budowano, język polski był na Śląsku językiem regionalnym ? Czy nie można by z większymi pozorami uprawnienia czynić zarzuty Dolnoślązakowi za jego język niemiecki, niż czyni się to Górnoślązakowi z powodu jego języka polskiego? Tak wiele ignorancji wykazują wasi agitatorzy, którzy was tak głośno łają. To, co ganią, godne jest chwalenia. Doprawdy, godny pożałowania jest naród, z którego się szydzi z powodu jego języka ojczystego, którego przecież nie zawinił, i to przez ludzi, którym brakuje wszystkiego, by móc orzekać prawdziwie i rzetelnie"

W XIX wieku Jerzy Samuel Bandtkie napisał:
    "Stolica Śląska ma wiele mieszkańców polskich, bo już o 1,5 mili od Wrocławia są wsie, gdzie lud mówi po polsku, a o 2 lub 3 całe parafie nad Odrą polskie""

w 1896 roku w książce "Schlesien" dr Partsch wyraża zdziwienie, że:
    "”...trudno zrozumieć, jak mogło się zdarzyć, że na zachodniej stronie rzeki Odry, w dystrykcie Oława i w sąsiedztwie części dystryktu Wrocław i Strzelin mogło przetrwać całkowicie zwarte terytorium mówiących po polsku mieszkańców, które zawiera w sobie wiele ważnych dróg i które rozciąga się na wszystkie strony od wielkiego centrum transportowego jakim jest Wrocław...”"

"Mogło przetrwać"-"mówiących po polsku"-chyba nie trzeba tego tłumaczyć, jakie logiczne następstwa noszą te zdania?
  • 2011-05-05 15:52 | Werbalista

@ 2011-05-05 15:04 | strazn1k

Slazacy sa Slazakami, a nie Polakami, czy Niemcami. Mieszasz pojecia tak dokladnie, ze sam nie wiesz co myslec.

Jesli chodzi o jezyk - mieszkam w Ameryce, mowie po angielsku - to jestem Anglikiem? Slazacy mowili gwara, czerpiaca gramatyke z niemieckiego, a slowa z polskiego, czeskiego i niemieckiego. Wzielo sie to stad, ze Slazacy nie sa etnicznie "czysci". To zawsze byla ludnosc naplywowa, dostosowujaca sie do lokalnych warunkow.

W Chicago mieszka ponad poltora miliona Polakow, a to czyni Chicago polskim miastem?

Jesli chodzi o odrebnosc kulturowa - Slazacy zawsze roznili sie od innych nacji, tak germanskich, jak i polskich. Specyficzny rodzaj pracy, nieznany owczesnie w tych nacjach spowodowal wytworzenie sie odrebnej kultury, zwyczajow i tradycji. Ta odrebnosc powoduje probowanie do samoidentyfikowania sie jako Slazak - ani Polak, ani Niemiec.

Jesli chodzi o polaczenie sie z Polska poprzez powstania - Slazacy mieli do wyboru albo zostac w Niemczech, godzac sie na calkowita germanizacje, albo przylaczyc sie do Polski, ktora gwarantowala im autonomie. Mozliwosci, aby zostac zupelnie niezaleznym Slask nie mial. To co mozna bylo wybrac? Autonomie, oczywiscie, w ramach panstwa polskiego. Innego wyjscia nie bylo, a wiem, bo moj pradziadek bral udzial we wszystkich trzech powstaniach. Dalej byl Slazakiem. Walczyl nie tyle o przynalezanosc do Polski, ile o prawo o samostanowieniu.

@ 2011-05-05 12:56 | tkw

Jak zwykle wyrywasz zdania z kontekstu. A Mickiewicz rzeczywiscie sie jednoznacznie okreslil: "Litwo, ojczyzno moja..."

Pozdrawiam.
  • 2011-05-05 17:13 | strazn1k

"Jak zwykle wyrywasz zdania z kontekstu. A Mickiewicz rzeczywiscie sie jednoznacznie okreslil: "Litwo, ojczyzno moja..." "

Zarzuciłeś przed chwilą, iż ktoś wyrywa coś z kontekstu, a sam to uczyniłeś hipokryzja?

Bo dziwne, że ta sama osoba została skazana i zesłana przez Rosjan za "szerzenie nierozsądnego polskiego nacjonalizmu przy pomocy nauczania". Czemu nie litewskiego ?
    W 1833 r. w Paryżu był redaktorem i głównym publicystą "Pielgrzyma Polskiego".
    O dziwo ta sama osoba pisała "O matko Polko! gdy u syna twego", a także stwierdzała "Polak z tego między narodami słynny, że bardziej niźli życie kocha kraj rodzinny" ". Do tego stworzył "Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego"........

Tak najistotniejszy kontekst. Więc wypowiedź powyżej to nic jak prowokacja/manipulacja.

"Jesli chodzi o odrebnosc kulturowa - Slazacy zawsze roznili sie od innych nacji, tak germanskich, jak i polskich.Specyficzny rodzaj pracy, nieznany owczesnie w tych nacjach spowodowal wytworzenie sie odrebnej kultury, zwyczajow i tradycji."
    Każdy region jest dla siebie specyficzny.

"Jesli chodzi o jezyk - mieszkam w Ameryce, mowie po angielsku - to jestem Anglikiem? W Chicago mieszka ponad poltora miliona Polakow, a to czyni Chicago polskim miastem? "
    Tu nie ma analogicznej sytuacji, a przypisywanie takich przykładów jest nierzetelne i służy tylko odwróceniu uwagi.

"Jesli chodzi o polaczenie sie z Polska poprzez powstania - Slazacy mieli do wyboru albo zostac w Niemczech, godzac sie na calkowita germanizacje, albo przylaczyc sie do Polski, ktora gwarantowala im autonomie. Mozliwosci, aby zostac zupelnie niezaleznym Slask nie mial"

Ciesz mnie, że przynajmniej zgadzasz się, iż tylko strona Polska walczyła o autonomię. Nie tak jak RAŚ, która próbuje przeforsować, powstanie śląskie jako "wojnę domową". W której niby niemiecka strona też walczyła o autonomię, tylko ten sposób =>zwalczanie powstańców śląskich??........ Przecież w tym nie ma logiki.......
    Ostatnio składany wieniec pod pomnikiem w Katowicach z okazji powstań "„Ofiarom walk o przynależność państwową Górnego Śląska w 1921 roku – Ruch Autonomii Śląska”"- to wręcz "skakanie po grobach" powstańców, kiedy żadnego nie ma już wśród nas i nie może się sprzeciwić. Szczególnie biorąc wszystkie tezy, które głoszą. Prowokacja,aby było głośno... niektórzy wykorzystują samolot, inni co innego......

1912-wybory nikt nie wiedział, iż za niedługo wybuchnie wojna, że zostanie nazwana "I wojną światową" i jakie konsekwencje wkrótce z niej wynikną dla całego regionu.
    Mniejszości narodowe mogły zakładać swoje organizacje polityczne i wysyłać swoich przedstawicieli do parlamentu.
    Faktem niezaprzeczalnym jest, iż w wyborach mieszkańcy mówiący gwarą głosowali na Polaków.Państwo Polskie wtedy nie istniało i nie można było mieć z tego jakichkolwiek korzyści =>autonomię.
    Przedstawicieli swoich mieli Francuzi,Duńczycy, czy też był też jeden Litwin,a gdzie ci ślązakowcy?

Opole - zwycięstwo listy polskiej
    Bytom-Tarnowskie Góry - zwycięstwo listy polskiej
    Katowice-Zabrze - zwycięstwo listy polskiej
    Pszczyna-Rybnik - zwycięstwo listy polskiej

Górny Śląsk głosował na polską listę.
    Fakty, nie mity i kłamstwa szerzone dla celów politycznych

• 2011-05-05 17:14 | psr18gh

Forum się zawiesiło a ja niepotrzebnie jeszcze 2 razy "dodawałem" komentarz.
    Przepraszam.
    Odpowiada mi rozumowanie Werbalisty. Nie wchodzę w naukowo-historyczne dywagacje nt. Śląska, ponieważ nie mam pogłębionej wiedzy o tym rejonie Polski. Jestem mieszkańcem Wielkopolski z dziada, pradziada. Jestem Polakiem, ale trzymam kciuki za Ślązaków. Nie rozumiem skąd bierze się taka nadwrażliwość części obywateli naszego kraju do narodowości śląskiej? Ja uważam że ich poczucie odrębności jest piękne. Możemy pięknie się różnić, będąc obywatelami tego samego kraju. Odwrotnie. Próba wciśnięcia na siłę Ślązaków w polski mundurek może źle się skończyć dla Polaków. Nie jesteśmy państwem homogenicznym pomimo zbrodniczej polityki hitlerowskiej wobec Żydów, Cyganów, czy byłych powstańców śląskich. Wczesny PRL popełnił okrutne przestępstwa wobec niemieckojęzycznych Ślązaków. Gierek powiedział im wynocha do RFN-u. Śląsk zamieszkują obecnie w większości Polacy, których ojcowie, czy dziadowie nie mieli nic wspólnego ze Śląskiem. Rdzenni Ślązacy stanowią tam śladową mniejszość, więc czego my się boimy?
  • 2011-05-05 18:06 | strazn1k

"Próba wciśnięcia na siłę Ślązaków w polski mundurek może źle się skończyć dla Polaków."
    -sprawdź sobie na starych zdjęciach jakie flagi powiewały podczas powstań i jakie opaski nosili powstańcy, czy też jakie piosenki były śpiewane.

Jestem ze Śląska. W domu mojego dziadka mówiono po śląsku jego ojciec walczył w Wermachcie. Rodzice mojej babci byli Niemcami. Pradziadek jako niemiecki górnik został po wojnie zesłany w głąb ZSRR.
    Różnorodność jest piękna i buduje, ale nie na kłamstwach. Obecnie stowarzyszenie polityczne RAŚ dla własnych celów tworzy "ślazakowość", na bazie fałszowania historii i prowokacji/manipulacji. Wystarczy zainteresować się tematem i głębiej zbadać. Za każdym razem kiedy głoszą sensacyjne "nowiny historyczne", należy sprawdzać źródła historyczny, które są zazwyczaj sprzeczne z tymi tezami, a owe nowiny nie mają logicznego związku. Media je natomiast zazwyczaj nagłaśniają, ponieważ kontrowersje i inność jest sensacyjna/ ma wzięcie.
  • 2011-05-05 18:31 | strazn1k

Jakby patrzeć to PiS i RAŚ, to jedna moneta. Działają na bazie prowokacji i szukają wrogów zewnętrznych.
    Prowokacja:
    PiS-Krakowskie przedmieście,
    RAŚ- chociażby "małpa popsuła zegarek"=>"Polska popsuła Śląsk", czy też czy też na złość wywieszanie flag regionu i rzucanie hasłami "święto 3 maja to nie śląskie święto".

Wrogowie zewnętrzni:
    RAŚ-jest to obecnie "wielka zła Warszawa"- co ciemięży region.
    PiS-Rosja, Niemcy.

Każdy natomiast o odmiennym zdaniu dla elektoratu tych ugrupowań:
    PiS- "nie prawdziwy Polak", "tam gdzie stało zomo", żyd ,komunista itp.
    RAŚ-"nie prawdziwy Ślązak", przyjezdny, kresowiak, rasista, nacjonalista itp.

Politycy realizują swoje ambicje, a nienawiść/ksenofobie/szowinizm przelewają na swoich wyborców. Karmią swój elektorat wskazując winowajce wszystkich ich niepowodzeń, w dużej mierze wymyślonych i niemających wiele z rzeczywistością.

• 2011-05-05 18:45 | psr18gh

Nie obserwuję "na żywo" tego co robi RAŚ, ale z tego co donoszą publikatory to mnie także nie wszystko się podoba. Nie można jednakże "karać" za to wszystkich Ślązaków poglądem, że ich dążenie do uznania narodowości ślaskiej to coś chorego i wrednego.
    Miejmy więcej autoironii, śmiejmy sie sami z siebie. Ten kawał o zegarku trochę złośliwy, ale ja się nie obrażam. Uważam, że on mnie nie dotyczy, tylko jakiegoś wirtualnego Polaka.
  • 2011-05-05 19:18 | strazn1k

"Nie można jednakże "karać" za to wszystkich Ślązaków poglądem, że ich dążenie do uznania narodowości ślaskiej to coś chorego i wrednego. "

Tylko, że to własnie ludzie związani z tym ugrupowaniem są promotorem idei "ślązakowców" i wszystkimi prawdami z tym związanymi. Wcześniej nie było o tym słychać. Przy czym ciągle bazują na hasłach, jak bardzo ślązacy są ciemiężeni przez Warszawę itp. Do tego cały czas fałszując historie.

Nie wiem jak tu linki zamieszczać, bo coś nie działa. Sprawdz w google hasło "prawda o powstaniach śląskich", pierwszy wynik doprowadzi ciebie do największego forum historycznego w Polsce. Na nim wypowiada się hisotryk,którego przodwokie byli powstańcami. -Wojciech Kempa(ta osoba dużo spędza czasu w bilbiotece śląskiej badając właśnie źródła niemieckie jak i polskie)
  • 2011-05-05 19:43 | Werbalista

@ 2011-05-05 17:13 | strazn1k

Moze ustalilybysmy co stanowi "wyrywanie zdania z kontekstu". Zacvytowanie pierwszej linijki "Pana Tadeusza" nie wydaje mi sie "wyrwanieniem zdania z kontekstu". W koncu kazdy to zna, lub znac powinien. Trudno wiec powiedziec, ze ktos kontekstu nie zna. Poza tym to mieszanie pojec, Mickiewicz czul sie Litwinem, a rowniez Polakiem. Przypisywanie mu wyrzeczenia sie litwinskiej przynaleznoznosci jest oszustwem, tak, jak posadzanie Slazakow o sympatie niemieckie. Pisalem juz o tym przedtem, ze mozna nalezec do innej grupy etnicznej, nie czujac sie w pelni Polakiem, lecz zachowujac poczucie przynaleznosci narodowej, pod warunkiem, ze ze te uczucia sa uszanowane.

Strazniku, najwyrazniej tego nie rozumiesz. Wiec moze tak, Polska powojenna chciala za wszelka cene wcielic Slask do Polski, pozbawic Slazakow ich swiadomosci i okreslania sie jako Slazakow. Nie moge tego ocenic, byly to inne czasy i byc moze bylo to panstwu polskiemu potrzebne. Czasy jednak sie zmienily i Slazacy zaczeli sie okreslac jako Slazacy. W sytuacji, gdy Polsce nie groza zaborcy, to co w tym zlego, by okreslic autonomie regionow? Oslabi to na pewno wladze centralna, ale co z tego?

Jak ty, szanowny Strazniku, chcesz isc w pierwszym szeregu, niosac bialo-czerwony sztandar, to chetnie pojde tuz obok ciebie, niosac zloto-blekitny sztandar Slaska.
  • 2011-05-05 20:05 | psr18gh

Być może takich dążeń wcześniej nie było (w ostatnim 20-leciu). Czy jednakże należy się temu dziwić, skoro Polacy z Polakami nie potrafią się pięknie różnić? Może to nas Polaków otrzeźwi, gdy Ślązacy, Mazurzy, Kaszubi zaczną dążyć do autonomii i uznania ich grup etnicznych jako narodowości. Ja nie mam nic przeciwko temu, o ile jako obywatele tego kraju wszyscy razem będziemy pomnażać jego bogactwo. Jeżeli RAŚ myśli o oderwaniu części Śląska od macierzy, to wynocha z tego kraju. Ja jestem jak najdalej od sądzenia kogokolwiek na podstawie jego myśli. Nie posiadam zdolności wejścia w cudzy mózg, dlatego też nie odmawiam im prawa istnienia i działania, byle zgodnie z prawem.
  • 2011-05-05 20:32 | strazn1k

Jak najbardziej jest to wyrwanie z kontekstu, szczególnie jak wcześniej zostało to zaprezentowane. Z czasem wyrażenia zmieniają znaczenie, a sposób zaprezentowania i sugestii jest właśnie manipulacją. W przeszłości Litwa była częścią nierozerwalnie związaną z Polską. Mówiąc prościej w tym wypadku Litwa oznaczała Polskę/część Polski i to jest ten kontekst.

"Strazniku, najwyrazniej tego nie rozumiesz. Wiec moze tak, Polska powojenna chciala za wszelka cene wcielic Slask do Polski, pozbawic Slazakow ich swiadomosci i okreslania sie jako Slazakow."

Wyraźnie pisaliśmy o czasach powstań czy też przed wojną. Pisałeś, że Ślązacy głosowali/walczyli tylko dlatego dla Polski bo chcieli autonomii, a tylko ona to gwarantowała. Pokazałem tobie, iż to nie jest prawda. Natomiast Werbalista znowu odwracasz uwagę pisząc znów o czymś innym dotyczące innych czasów.Najwyraźniej stwierdziłeś, iż nie masz racji i lecisz w zaparte. Pomijasz to co napisałem.

"W sytuacji, gdy Polsce nie groza zaborcy, to co w tym zlego, by okreslic autonomie regionow? Oslabi to na pewno wladze centralna, ale co z tego? "- Czy ja pisałem coś o autonomii w obecnych czasach?-
    Temat dotyczył zupełnie czegoś innego, znów odwracasz uwagę.
    W demokratycznym kraju to większość decyduje o formie państwa. Biorąc pod uwagę same woj. śląskie to większość mieszkańców głosuje na inny partie niż RAŚ, a żadna z nich nie wspomina o autonomii. Nawet PiS ma więcej przedstawicieli.

"Jak ty, szanowny Strazniku, chcesz isc w pierwszym szeregu, niosac bialo-czerwony sztandar, to chetnie pojde tuz obok ciebie, niosac zloto-blekitny sztandar Slaska. "
    Nie jestem osobą, która oscentacyjnie nosi symbole. Tak jestem ze śląska to mój dom i ziemia gdzie żyli moi przodkowie. Złoty-błękit jest symbolem tych ziem, jak i nierozerwalnie biało-czerwony sztandar.
  • 2011-05-05 20:38 | strazn1k

"Jeżeli RAŚ myśli o oderwaniu części Śląska od macierzy, to wynocha z tego kraju." -nie lubię takich haseł, one są szowinistyczne. Zazwyczaj skrajne ugrupowania się takimi posługują.

"Ja jestem jak najdalej od sądzenia kogokolwiek na podstawie jego myśli. Nie posiadam zdolności wejścia w cudzy mózg, dlatego też nie odmawiam im prawa istnienia i działania, byle zgodnie z prawem."
    -to nie tylko myśli, lecz działania. Już sam fakt jak próbują promować dla siebie "właściwą historię". Ignorując/pomijając niewygodne źródła historyczne. Jak chociażby ostatni artykuł w polityce, sympatyka RAŚ smolarza o powstaniach, krótko mówiąc nierzetelny.
  • 2011-05-06 00:10 | Werbalista

@ 2011-05-05 20:32 | strazn1k

No, strazniku, ciemno robi sie robi przed oczami. Litwa byla nierozerwalnie zwiazana z Polska. Niezupelnie, byla zwiazana unia personalna a potem traktatem - unia lubelska w 1569r. Polska nigdy nie miala praw na Litwie poza przyznanymi jej przez miedzynarodowe porozumienie. Litwa nigdy nie byla czescia Polski. Wielkie ksiestwo litewskie zachowywalo calkowita niezaleznosc, a z Polska laczyly ja jedynie traktaty i porozumienia. Fakt, ze Konstytucja 3 maja zniosla odrebnosc Krolestwa Polskiego i Wielkiego Ksiestwa Litewskiego - nie zmienila nic, poza pozorami. Rozbior Polski przypieczetowal te odrebnosc.

Zarzucasz mi caly czas, ze odwracam uwage od istotnych argumentow. Mam nadzieje, ze w opinii innych blogowiczow nie masz racji.

Przykro mi stwierdzic, ze w demokracji nie decyduje "wiekszosc". Decyduje prawo, zapewnione konstytucyjnie. Inaczej mozna by powiedziec, ze w III Rzeszy Zydow wymordowano zgodnie z wola wiekszosci oraz, ze w ZSSR "trojki" (sady dorazne) skazywaly na smierc zgodnie z wola wiekszosci. Demokracja, szanowny Strazniku, jest o wiele bardziej skomplikowana. Najpierw trzeba ustanowic prawo, ktore zapewnia ochrone mniejszosci.
  • 2011-05-06 10:35 | strazn1k

Od Konstytucji 3 maja pojęcie Korona i Litwa zostały zniesione na rzecz =>Polska.

Pojęcie ojczyzny inne miało znaczenie przed okresem nacjonalizmu, odnosiło się do ziemi.

Przykład Niemcy:
    Heimat- obszar z którego się wywodzą , kraje związkowe/regiony-ojczyzna. Jeszcze jest określenie Vaterland dotyczące całych Niemiec/państwa.

"Przykro mi stwierdzic, ze w demokracji nie decyduje "wiekszosc". Decyduje prawo, zapewnione konstytucyjnie. Inaczej mozna by powiedziec, ze w III Rzeszy Zydow wymordowano zgodnie z wola wiekszosci oraz, ze w ZSSR "trojki" (sady dorazne) skazywaly na smierc zgodnie z wola wiekszosci. Demokracja, szanowny Strazniku, jest o wiele bardziej skomplikowana. Najpierw trzeba ustanowic prawo, ktore zapewnia ochrone mniejszosci."

Prawo jest zatwierdzane przez większość. "Ustawę o zmianie Konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów ".

To właśnie większość głosujących dała dojście do władzy nazistom w III Rzeszy w demokratycznych wyborach. ZSRR to natomiast zupełnie inny przypadek, który nie powinieneś wymieniać, ponieważ z demokracją nic nie ma wspólnego.

Należy szanować prawo jednostek, ale kiedy to mniejszość narzuca zdanie większości to już nie jest demokracja, a tyrania.
  • 2011-05-06 19:38 | wnukmarek

O co tu chodzi z tym Śląskiem.Może o węgiel,albo o to,że urodzeni w granicach Niemiec do 1937 r.mają automatycznie obywatelstwo niemieckie,ale teraz to już garstka starych ludzi,a młodszym przydałby się taki przywilej,czy w końcu o jakieś korzyści wynikające ze statusu mniejszości narodowej.Zdarzało się,że jakaś narodowość, lub grupa etniczna,zamieszkująca korzystniejsze środowisko,lub bogate w surowce obszary,albo lepiej gospodarczo rozwinięta,chciała się oderwać od wielokulturowego państwa,aby nie dzielić się z innymi.Przykładem może być plemię Ibo w Nigerii(ropa),plemiona z Katangi w Kongu(bogaty region surowcowy),czy w końcu Katalończycy.
    Śląsk jest regionem ukształtowanym historycznie,zamieszkiwanym w przeszłości przez liczne plemiona polskie,z których jedno,Ślężanie, zamieszkujące w okolicach dzisiejszego Wrocławia,dało nazwę.Dzisiejszy Górny Śląsk zamieszkiwali: Golęszyce,Opolanie i Wiślanie,którzy po zjednoczeniu stali się Polakami.Gdy tereny te zajęli Niemcy,to jak to na pograniczu, powstawały naleciałości,język pierwotnych mieszkańców nie zmieniał się tak samo,jak w granicach Polski,tworzyły się lokalne gwary i zwyczaje,pojawili się Niemcy,a wielu Polaków uległo germanizacji,stało się Niemcami.Gdyby iść tokiem rozumowania separatystów śląskich,to kresowiacy również są narodem,a nawet można by wyodrębnić np.Podolan czy Wołynian.A jednak tam było jasne kto jest Polakiem,Ukraińcem,żydem,Łemkiem,Ormianinem czy Cyganem.O status oddzielnej nacji mogliby się ubiegać:Kurpie Poleszucy czy górale.Tych ostatnich,jako odrębny naród,wyodrębnili nawet hitlerowcy,czego ci patriotyczni ludzie nie uznali,czując się Polakami.Dlatego uważam,że narodowość jest tylko jedna,nie można jednocześnie należeć do dwóch czy więcej.Albo się jest Polakiem,albo Niemcem,a Ślązakiem jedynie,aby podkreślić patriotyzm lokalny i pewną odmienność etniczną,jak Kurpie,Poleszucy, czy górale.Jedynie Kaszubi mogliby stanowić odrębną,gdyby chcieli,mniejszość narodową,jako że są ocalałą resztką z plemion pomorskich,nie polskich,i zachowali swoją tożsamość,mimo że nie mieli w pełni samodzielnego państwa,żyli w Niemczech lub Polsce.
    Coś mi się wydaje,że ci separatystyczni "Ślązacy" mają się tak do Śląska,jak Prusacy do Prus.
  • 2011-05-06 19:42 | wnukmarek

O co tu chodzi z tym Śląskiem.Może o węgiel,albo o to,że urodzeni w granicach Niemiec do 1937 r.mają automatycznie obywatelstwo niemieckie,ale teraz to już garstka starych ludzi,a młodszym przydałby się taki przywilej,czy w końcu o jakieś korzyści wynikające ze statusu mniejszości narodowej.Zdarzało się,że jakaś narodowość, lub grupa etniczna,zamieszkująca korzystniejsze środowisko,lub bogate w surowce obszary,albo lepiej gospodarczo rozwinięta,chciała się oderwać od wielokulturowego państwa,aby nie dzielić się z innymi.Przykładem może być plemię Ibo w Nigerii(ropa),plemiona z Katangi w Kongu(bogaty region surowcowy),czy w końcu Katalończycy.
    Śląsk jest regionem ukształtowanym historycznie,zamieszkiwanym w przeszłości przez liczne plemiona polskie,z których jedno,Ślężanie, zamieszkujące w okolicach dzisiejszego Wrocławia,dało nazwę.Dzisiejszy Górny Śląsk zamieszkiwali: Golęszyce,Opolanie i Wiślanie,którzy po zjednoczeniu stali się Polakami.Gdy tereny te zajęli Niemcy,to jak to na pograniczu, powstawały naleciałości,język pierwotnych mieszkańców nie zmieniał się tak samo,jak w granicach Polski,tworzyły się lokalne gwary i zwyczaje,pojawili się Niemcy,a wielu Polaków uległo germanizacji,stało się Niemcami.Gdyby iść tokiem rozumowania separatystów śląskich,to kresowiacy również są narodem,a nawet można by wyodrębnić np.Podolan czy Wołynian.A jednak tam było jasne kto jest Polakiem,Ukraińcem,żydem,Łemkiem,Ormianinem czy Cyganem.O status oddzielnej nacji mogliby się ubiegać:Kurpie Poleszucy czy górale.Tych ostatnich,jako odrębny naród,wyodrębnili nawet hitlerowcy,czego ci patriotyczni ludzie nie uznali,czując się Polakami.Dlatego uważam,że narodowość jest tylko jedna,nie można jednocześnie należeć do dwóch czy więcej.Albo się jest Polakiem,albo Niemcem,a Ślązakiem jedynie,aby podkreślić patriotyzm lokalny i pewną odmienność etniczną,jak Kurpie,Poleszucy, czy górale.Jedynie Kaszubi mogliby stanowić odrębną,gdyby chcieli,mniejszość narodową,jako że są ocalałą resztką z plemion pomorskich,nie polskich,i zachowali swoją tożsamość,mimo że nie mieli w pełni samodzielnego państwa,żyli w Niemczech lub Polsce.
    Coś mi się wydaje,że ci separatystyczni "Ślązacy" mają się tak do Śląska,jak Prusacy do Prus.
  • 2011-05-07 15:54 | Werbalista

Re:Śląskie plemię i kropka

2011-05-06 19:42 | wnukmarek

Co tu jest do zrozumienia? Slazacy domagaja sie autonomii w ramach Polski. Nie oderwania sie od Polski, tylko autonomii. Dlaczego? O tym pisalem juz wieleokrotnie. Slask jest odrebny kulturowo i jezykowo od Polski, pomimo wielu wysilkow, aby te roznice zatrzec i calkowicie Slask spolonizowac.

Powolywanie sie na Piastow slaskich i na plemie Slezan, to troche niepowazne, bo Slezanie byli Slezanami - nei Polakami, a Piastowie byli scisle zawiazani z Germanami (Niemiec jeszcze nie bylo).

O separacji od Polski nie ma mowy. Lud tej ziemi jest zbyt scisle zwiazany z Polska zeby wysuwac takie tezy. Jednakze lata ponizania Slazakow przez Polske powoduja to zeby domagac sie autonomii, takiej jaka istniala w okresie miedzywojennym. Co w tym zlego?

"Dlatego uważam,że narodowość jest tylko jedna,nie można jednocześnie należeć do dwóch czy więcej." Powtarzamy te argumenty bez konca, bo wiele razy juz pisano, ze Mickiewicz byl Litwinem i Polakiem, Milosz uwazal sie za Zmudzina i Polaka, a ja sam jestem Amerykaninem i Polakiem. Milosc do Ojczyzny i patriotyzm wcale nie neguja przywiazania do ojczystej ziemi i poczucia przynaleznosci regionalnej. Stwierdzenie "Jestem Polakiem i tylko Polakiem" to ogromne splaszczenie pojecia przynaleznosci panstwowej, prowadzace wprost do ksenofobii. Pamietam czasy, gdy wszyscy obywatele ZSRR nalezeli tylko do tego panstwa, bez wzgledu, czy pochodzili z Ukrainy, czy z Kazachstanu. Wszedzie obowiazywal jezyk rosyjski i lojalnosc wobec ZSSR, a nie lokalna. Na szczescie te czasy sie skonczyly, co nie znaczy, ze faszysci w rodzaju Kaczynskiego nie chca wprowadzic ich spowrotem.

Pan chce sprowadzic swiat do barw czarno-bialych (albo jest sie Polakiem, albo Niemcem) - tymczasem swiat jest wielobarwny, co zyskal przez demokracje. (Zreszta zawsze byl, choc ci, co nie studiowali historii w o gole tego nie dostrzegaja). Prosze zatem wziac pod uwage moja sytuacje: obywatel amerykanski, urodzony i czujacy sie Slazakiem, obywatel polski (nigdy sie nie wyrzeklem), w zwiazku z tym obywatel Unii Europejskiej, mieszkaniec stanu Kolorado (tylko czlonek zjednoczonych stanow, o wlasnych prawach stanowych). W takiej samej sytuacji znajduja sie miliony Polakow. "Latarnikow" jakos malo jest i wszyscy przyjmuja zalozenia pragmatyczne.

Stad dazenie do autonomii Slaska, nie w celu odlaczenia go od Polski, ale w celu uzyskania naleznego szacunku i docenienia roli jaka Slask wklada w nasz wspolny, narodowy kapital - tak gospodarczy, jak i kulturalny.

Pozdrowienia.
  • 2011-05-07 18:23 | wnukmarek

2011-05-07 15:54 | Werbalista

1.Ślężanie to plemię polskie.
    2.Za pierwszych Piastów Polska nie graniczyła z Germanami lecz plemionami łużyckimi i połabskimi,znano Sasów,ale ich i innych mieszkańców cesarstwa nazywano Niemcami- nie mówiący po słowiańsku.
    3.Niemcy za Bismarcka i Hitlera prześladowali polskojęzyczną ludność, twierdząc,że to polski żywioł,nazwę Ślązacy rezerwując jakby tylko dla niemieckojęzycznych.
    4.Separatyzm nie musi oznaczać oderwania,ja o secesjonizmie nie piszę.
    5.Większość Polaków pochodzi ,czy zamieszkuje od pokoleń jakiś region i mogą o sobie mówić,że są Kurpiami,Poleszukami,Wielkopolanami,góralami, ale to grupy etniczne lub regionalne,nie narody.Zmieniając trochę konstytucję,można by zrobić obwody autonomiczne np.pokrywające się z jednostkami administracyjnymi i obszarami odmiennymi etnicznie,tylko po co.
    6.Każdy region Polski ma wkład w gospodarkę i kulturę,oczywiście na miarę jego potencjału.
    7.Obywatelstwo a narodowość to zupełnie różne rzeczy,są państwa gdzie mieszka kilkaset nawet narodowości i grup etnicznych.
    8.Są ludzie,którzy nie mają świadomości narodowej,ale żeby ktoś miał świadomość przynależności wielonarodowej,Amerykanin,Polak,Ślązak,
    Koloradyjczyk w jednym,toż to jakiś kosmopolityzm.Dla mnie jest Pan Amerykaninem polskiego pochodzenia ze Śląska zamieszkałym w Kolorado.A jakiej jest Pan narodowości to Pańska sprawa i Pańskiego sumienia.
    Moja siostra mieszka w Kanadzie od 1973r,mówi że jest Kanadyjką,ale zawsze pozostanie Polką,zresztą kraje wielokulturowe,to nie to samo co wielonarodowe.
    Każdy neofita jest bardziej papieski niż sam papież,a większość imigrantów w USA bardziej amerykańscy niż Amerykanie(Pan tego najlepszym przykładem).
  • 2011-05-08 05:02 | Werbalista

@ 2011-05-07 18:23 | wnukmarek

Jasne, jasne, Slezanie to Polacy - bo? Gdzie jakies dowody historyczne?

W Polskiej gwarze nazywano Germanow "Niemcami", ale wtedy jeszcze ten jezyk nie mial nic wspolnego z polszczyzna - gwara slowianska i tyle. Pierwsze rzekomo "polskie" zdanie zanotowane przez Galla Anonima (Daj, ac ja pobrusze, a ty pocziwaj") moze byc przypisane do kazdego slowianskiego jezyka, nie tylko polskiego. Dlatego powolywanie sie na odwieczna historie Polski jest guzik warte.

Oskarza mnie Pan tez o "kosmopolityzm". Ma Pan swieta racje, choc w czasach mojej mlodosci nazywalo sie to "internacjonalizm". Moj pradziadek, wraz z szesciu synami bral udzial we wszystkich trzech powstaniach. Moj drugi pradziadek byl kupcem, ozeniononym z Czeszka, ktora do konca zycia nie nauczyla sie mowic po polsku. Jeden dziadek sluzyl w Wermahcie i zostal odznaczony Zelaznym Krzyzem za kampanie polska. Moj drugi dziadek urodzil sie w Kaluszu (dzisiejszej Bialorusi) i byl polskim oficerem. Zostal ciezko ranny w pierwszych dniach kampanii wrzesniowej, a potem zamordowany przez hitlerowcow. Mnie samego Polska wykopala w 1981 roku za dzialalnosc w Solidarnosci. Moi koledzy ze szkoly zostali, wraz z rodzicami, wydaleni z Polski w 1968 roku, tylko za to, ze byli Zydami.

Teraz Pana dziwi taki kosmopolityzm?
  • 2011-05-08 10:46 | wnukmarek

2011:05:08 05:02 Werbalista

Miło się z Panem gawędzi,tylko coś mało o tym Śląsku.

Najwięcej wiedzy o czasach wczesnopiastowskich czerpiemy z kronik niemieckich np.Thietmara,czy innych,na ogół nieprzychylnych nam,może z tego powodu bardziej obiektywnych,bo nikt nie oskarży ,że to my tendencyjnie fałszujemy historię.Pańskie "roots" są ciekawe,tylko nie dają odpowiedź na pytanie o narodowość.A może ,jak to teraz w modzie,jest Pan obywatelem świata.Ja jeszcze do tego nie dorosłem.Opuszczający Polskę w 1968 i 1981 nie byli na siłę deportowani z Polski,co najwyżej im to ułatwiono.
  • 2011-05-08 13:25 | Werbalista

Re:Śląskie plemię i kropka

@ 2011-05-08 10:46 | wnukmarek

Za komplement dziekuje. Mnie rowniez milo sie koresponduje z Panem. Zadal Pan kilka pytan, wiec odpowiadam. Malo o Slasku? Dziadek w Wehrmachcie i pradziadek z szescioma synami we wszystkich powstaniach slaskich nie wystarcza? Nasluchalem sie wspomnien babci i dziadka, jak tez mamy, ktorzy byli Slazakami i specjalnie nie poczuwali sie do zadnej przynaleznosc narodowej. Do konca wojny byli obywatelami Rzeszy (Reichsdeutch - nie zadni Volksdeutche). Po wojnie panstwo polskie nadalo im polskie obywatelstwo. pomimo tego, ze mieli okazje wyemigrowac do Niemiec - nie zdecydowali sie na to (pewnie glownie dlatego, ze babcia czekala na powrot dziadka z rosyjskiej niewoli). Drugiego dziadka - polskiego oficera - zamordowali hitlerowcy. Sam musialem wyjechac z kraju pod groza uwiezienia. Jak ma mnie zatem cos laczyc z Polska, czy Niemcami? Natomiast na pewno jestem Slazakiem. Panskie stwierdzenie, ze ani w 1968, ani w 1981 nikogo nie deportowano jest technicznie prawdziwe, ale "ulatwienia wyjazdu" polegaly na pozbawianiu ludzi pracy, mieszkan - a 1981 roku grozba internowania. Nalezy dodac, ze wtedy nikt nie wiedzial czym sie to skonczy - byc moze dlugoletnim uwiezieniem.

Od mlodosci tez uwazalem sie za obywatela swiata. Na miejsce osiedlenia wybralem Ameryke i tej przybranej ojczyznie jestem wdzieczny za to, ze mnie przyjela tak dobrze, jak miliony innych emigrantow. Ani Polsce, ani Niemcom nie mam za co byc szczegolnie wdzicznym, bo tylko przypadek sprawil, ze urodzilem sie na terytorium Polski. Pozniejsze wieloletnie studia wprowadzily mnie w krag innych jezykow i kultur. Jezyk polski jest tylko jednym z jezykow, ktorym swobodnie wladam i, zarowno ten jezyk i kultura, nie sa czyms, czego kurczowo musze sie trzymac. Wiec pewnie stad ten kosmopolityzm.

Pozdrawiam.
  • 2011-05-10 09:59 | psr18gh

W ostatnim wydaniu Plus & Minus, sobotnim dodatku do Rzeczpospolitej jest interesujący wywiad redaktora Mazurka z panem Gorzelikiem. Pan redaktor wychodzi z siebie, by zdyskredytować prezesa RAŚ-u. Bezskutecznie. Po przeczytaniu tego artykułu coraz bliżej mi do przekonania że panu Gorzelikowi próbuje się dorobić gębę.
  • 2013-01-14 20:49 | Cynik

Pan Polaczek należy do plemienia idiotów Narodu Polskiego. Narodu specjalnej troski. To chyba tłumaczy wszystko, czyż nie?!
  • 2013-05-04 14:12 | Wrocławiak .

Wręcz przeciwnie ! To raśiowcy należą do idiotów specjalnej troski. Zaniedbane gospodarstwa i śmieci jakie się walają po ziemi i kurz a także butelki ! Żaden rasiowiec nie jest Ślązakiem ! Twarz Gorzelika[ he he he Gorzelika] nie jest twarzą śląską! Ma wybitnie małą i okrągła czaszkę. - Tzw. szczurzą. Bardziej ugrofin niż Europejczyk.A w ogóle tereny Górnego Śląska na której się zalągł RaŚ to była Ziemia Krakowska! O czym też Miodek. A RaŚ to nie ukryta postawa niemiecka jak powiedział kiedyś pan Jarosław Kaczyński ale teraz jawna postawa niemiecka !! Gwary polskie są polskimi - to wiadomo !!!!