Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

1 maja: nie święto pracy, tylko Jana Pawła II?

(37)
Senatorowie chcą zmian w ustawie o dniach wolnych od pracy. Dzień 1 maja, nazwany ustawowo świętem państwowym, chcą przemianować na dzień Jana Pawła II. Projekt nowelizacji ustawy złożyli pod koniec zeszłego tygodnia.
  • 2011-06-01 17:41 | małyjanio

jest gorzej

3 maja i 11 listopada też pływają w kościelnym sosie...
    jedyne świeckie święto w tym kraju to Nowy Rok!
  • 2011-06-01 20:51 | Bejotka

Re:1 maja: nie święto pracy, tylko Jana Pawła II?

Pełna nazwa nowego kościelno-państwowego święta powinna brzmieć: Dzień Największego Polaka, Papieża Wszechczasów, Pogromcy Komunizmu, Genialnego Dramaturga i Poety, Błogosławionego Jana Pawła II. Obchody zaś powinny zaczynać się w oktawę święta, z możliwością przedłużenia ich o kolejną oktawę. Oczywiście z obchodami Dnia NPPWPKGDiPBJPII powinno łączyć się co najmniej 500 dni odpustu. Kto się z tym nie zgadza, ten nie jest prawdziwym Polakiem.
  • 2011-06-01 21:01 | drepp

degeneracja cywilizacji trwa

a kiedy 3-dniowe święto mamony - tego rzeczywistego bożka?
  • 2011-06-01 22:11 | remont

Senatorski pmyślunek

Wydawałoby sie, że senator powinien być mądrzejszy od posła :(
  • 2011-06-01 22:31 | Tenno

A mogło by się wydawać . że powinno im z diet wystarczać na przepisane przez lekarzy psychotropy...
  • 2011-06-01 23:34 | maksymilian

To już przestaje być śmieszne, to zaczyna być straszne. Gdyby nie nasze, dość przypadkowe zresztą, usytuowanie w strukturach Europejskich, zapewne rychło zostalibyśmy katolickim Iranem.
  • 2011-06-02 02:48 | Herstoryk

Ciekawe, czy w Iranie świętują dzień Ajotollacha Chomeiniego.
  • 2011-06-02 03:54 | slawek

Senatorom sie nudzi i pokazuje ze senat jest zbedny.Ile kosztuje utrzymanie Senatu?
  • 2011-06-02 08:42 | anna

Jak zwykle najlepszym chwytem przedwyborczym jest wspominanie papieża, łączenie państwa z Kościołem, przecież Prawdziwy Polak nie może mieć nic przeciwko. W naszym katolickim kraju, gdzie większość wierzących nie zagląda do kościoła...
  • 2011-06-02 09:14 | jagat

chyba ich poryło.....
  • 2011-06-02 09:54 | xyza

Niestety machina już ruszyła. Jest to tylko kwestią czasu, gdy 1 maja będzie przemianowany na np. Dzień JP II lub podobnie. Tak samo było z ustanowieniem 6. stycznia świętem kościelnym Trzech Króli. Partia Tuska po początkowym słabym sprzeciwie szybko skapitulowała zmieniając zdanie w ciągu jednego roku. Był to wyraźny sukces zakulisowych nacisków zainteresowanego czyli KK.
    Sam termin beatyfikacji nie został wybrany przypadkowo. KK w Polsce już poprzednio próbował „przykryć” Święto Pracy własnym wydarzeniem. Bezskutecznie ogłaszano dzień 1. maja świętem Józefa-robotnika. Wygląda na to, że tym razem (niestety) to się powiedzie.
  • 2011-06-02 10:49 | ateistka

Ciemnota i teokracja

Wzywam wszystkich racjonalistów, ateistów, agnostyków do masowych comming outów. Nasze zdroworozsądkowe milczenie, niechęć do angażowania się w spory z
    nawiedzonymi i brak sprzeciwu wobec takich sytuacji sprawiają, że niedługo zamiast odśpiewywania hymnu, trzeba będzie klepać zdrowaśki.

Jak tak dalej pójdzie, nie zdzierżę i wystąpię o azyl do ambasady czeskiej.

• 2011-06-02 11:02 | michu

To już nie jest śmieszne. Co się stanie, gdy wszystkie święta będą podporządkowane pod katoideologię? Wyleci biskup i powie, że jak w Polsce jest 90% katolików, wszystkie święta są katolickie to zmieniamy państwo na teokrację?
  • 2011-06-02 11:36 | warszawiak

No tak, senatorska cholota musi przeciez pokazac ze cos robia.

Moze rowniez zaproponuja jak zbalansowac nastepny budzet. To juz 22 lata deficytow. Polaka dogania Grecje.
  • 2011-06-02 12:31 | okokoko

mamoma to realia, ile chleba kupisz za 3 zdrowaski?
  • 2011-06-02 14:05 | otu

po co robolom Swieto Pracy. Wystarczy, zr pojda do kosciolka, rzuca na tace...
    przeciez najwazniejszymi swietymi w K.kat sa sw.Mamon i sw.Taca...
  • 2011-06-02 14:40 | topas

i po co to wszystko? Czy święto, które w definicji ma 'podkreślać znaczenie pracy ludzkiej' jest niepotrzebne? To oznacza, że co? Że praca sama w sobie nie jest już wartością jakąkolwiek?...

Źle takie podejście świadczy o pomysłodawcach... polecam im (ja, ateista, o ironio!) zapoznanie się (wątpię że znają) z prawdziwymi naukami proponowanego Patrona... choćby Jego encykliką LABOREM EXERCENS o pracy ludzkiej...

ignoranci...
  • 2011-06-02 15:39 | Adalbert

Re: Tym panom próżniaczy czas mija na wymyślanie bredni

To będzie skandal i wstyd na cały świat . Lenistwo i próżniaczy tryb życia miesza senatorom w głowach. Tak można "załatwić" każdy autorytet moralny i religijny kiedy zmusi się naród do wielbienia ustawowego JPII. To jest kolejny, koronny argument do zlikwidowania Senatu w Polsce . Oni wariują z przeżarcia i z lenistwa.
  • 2011-06-02 15:44 | ateistka2

Kiedy święto Marii Skłodowskiej-Curie, Chopina - chyba bardziej zasłużeni Polacy? I to zamiast Święta Pracy? No tak, ale cóż o pracy wiedzą panowie senatorowie - wnioskodawcy? Chyba się nią w życiu "nie splamili" i stąd taki etos pracy. Zgadzam się z ateistką - trzeba prosić gdzieś o azyl, gdzie jest miejsce dla "niekatolików" i chcących żyć w normalnym kraju w XXI wieku
  • 2011-06-02 16:52 | Marysia

A mnie się zawsze podobał marszałek Lepper, a jak dostał doktorat i zaczął chadzać na "opalanie" to normalnie mnie się mokro w majtkach robiło ... to prawda!
  • 2011-06-02 17:22 | jerry111

Coz... glupota (polskich senatorow) nie zna granic!
  • 2011-06-02 17:35 | sugadaddy

Też tak uważam. Jeśli pisowcy sami sie nie wycofają, Tusk & co. nie zaryzykują, bycia zakfalifikowanymi przez pisowców, do wrogów ludu bożego, antychrystów, a co najważniejsze wrogów JPII, czyli komuchów wrednych, co to wolą jakieś "komunistyczne" święto od czczenia JPII, którego to czczenia nigdy za wiele. Nie pierwszy to raz, zresztą, Tusk zrobi co mu Kaczor każe.
  • 2011-06-02 19:18 | blinko

Se jama ... walić pasożytów!
  • 2011-06-02 19:34 | Artur

Ha,ha, ha. Nowy Rok --"jedyne świeckie święto w tym kraju". Czlowieku, dlaczego mamy 2011 rok a nie 6089? Zastanow sie zanim cos napiszesz.
  • 2011-06-02 23:29 | maksymilian

Droga ateistko, wcale nie trzeba występować o azyl, wystarczy kupić tam po prostu jakąś chałupę lub mieszkanie, zawinąć manele, zacząć żyć wśród normalnych ludzi i cieszyć się życiem - co i ja chyba niedługo uczynię, bo straciłem wszelką nadzieję. Zdravím a uvidíme se v Hradci Králové!
  • 2011-06-03 00:05 | retorycznie

wiem że było retorycznie ale ponad 150 mln
  • 2011-06-03 07:39 | Jan

A za naszą południową granicą tylko trzy procent to katolicy.

Niech żyje C-E-S-K-O !!!!!

Przeczytajcie ZRÓB SOBIE RAJ Czechofila Mariusza Szczygła (autor pierwszego polskiego Talk Show'u "Na każdy temat"). UCZTA. Ciekawe, jak ci Czesi oni mogą ! Dla nich JPII wcale nie jest wzorem cnót tylko odpowiedzialnym za ŚMIERĆ tysięcy Afrykańczyków w tamtejszych krajach katolickim, którym JPII nie pozwalał używać prezerwatyw i którzy zarazili się lub zarażali AIDS'em.

Jeżeli jest piekło to w tej chwili Jan Paweł II smaży się tam.

Ciekawe czy to wydrukujecie ?
  • 2011-06-03 13:21 | dobrze ładnie

nie wkurzajcie się - idźcie jesienią na wybory. ja nie bede głosowac na zadną prawicę. na SLD tez nie, bo mieli swoje pięc minut, a kosciol jest nadal uprzywilejowany. pocieszam sie, że te fanatyczne wygłupy potrwają jeszcze tylko trochę. mimo wszystko Polska, gdzieś głęboko w mózgach, jest coraz bardziej świecka. ja nie wychowam swojego dziecka na katolika. sam o sobie zdecyduje.
  • 2011-06-03 14:38 | Liss

to w takim razie na kogo będziesz głosować? Tak się z ciekawości pytam, bo niewiele pozostaje jak się wykluczy prawicę i SLD.
  • 2011-06-03 15:24 | marcinchleb

ale bzdura. dobrze ze nikt nie wpadl na pomysl zbey dolaczyc do awangardy europsjskiej (malta) i zakazac rozwodow.

to sie skonczy wrogim kosciolowi panstwem swieckim you wait and watch. kosciol sam kreci na siebie bicz.
  • 2011-06-03 16:21 | dobrze ładnie

zobaczę, kto wystartuje. jakie będą z grubsza programy,choć zdaję sobie sprawę z tego, że jak już się krzyżyk zakreśli to oni też później krzyżyki na tych swoich obietnicach stawiają:) nie wiem, ale postaram się, by nie było to znowu mniejsze zło.
    bo ja naprawdę już chcę, by było bez znaczenia, czy ktoś jest Polak prawdziwy, nieprawdziwy, biały, czarny, niebieski czy w kwiatki. ważne, by był uśmiechnięty.
  • 2011-06-04 16:04 | Blueberry

"to sie skonczy wrogim kosciolowi panstwem swieckim you wait and watch. kosciol sam kreci na siebie bicz."

A ja wciaz obawiam sie, ze to moze sie skonczyc zamiana Polski np. w
    "Rzymsko-Katolickie Krolestwo pod Wezwaniem Jezusa Chrystusa Krola i
    Krolowej Miriam" (Maryja jak kto woli)!
  • 2011-06-04 18:13 | glosnarodu.pl

panstwo swieckie....hehehehe...paranoja jakas. Czekam jeszcze na intronizacje Chrystusa na króla Polski!Moze cały rok bedzie wolny, a pieniedzy wszyscy beda mieli pod dostatkiem. Polacy stana sie nowym narodem wybranym!
  • 2011-06-06 07:52 | leniin

Jestem ateista i w Polsce dochodzi do obledu z Wojtyla , a moze by tak dzien w ktorym Karolkowi wyciol sie pierwszy zabek , zrobic dniem pierwszego zabka Karolka,sadze ze znalazlo by sie wystarczajaco duzo tych pierwszych przypadkow Karola Wojtyly aby obsadzin nim 365 dni w roku .Obled totalny obled
  • 2011-06-06 13:06 | maria.magdalena

Pewnie zaraz za tym pójdzie obowiązek uczestnictwa we mszy. Czemu Władzię kościelną (która tam za pewne jest tłem całego pomysłu) tak bardzo niepokoi fakt, że katolik ma dzień wolny? Podczas którego nic nie musi?
    Szlag mnie trafia. Tak samo, jak trafił na wieść o święcie abstrakcyjnych 3Króli. Cóż oni (zakłądając, że w ogóle istnieli) uczynili takiego, żeby obdarować ich świętem?
    Szanuję JPII za nadzieję, jaką dawał wielu ludziom, za wspólnotę przeżyć (w końcu papieskie msze, to też był rodzaj show, który tłumowi dawał dobrą energię), za to budowanie w ludziach wiary, optymizmu, dodawanie sił.
    Ale nie szanuję w nim ani głowy kościoła, ani "nauczyciela" ludu. I nie widzę powodów do poświęcania mu specjalnego dnia. Ani jemu, ani jakiemukolwiek innemu człowiekowi.

A może dajmy szansę na święto zwykłego człowieka?""
  • 2011-06-06 21:37 | gość

Bardzo przykre. Osobiście, od kiedy skończyły się obowiązkowe pochody 1-majowe, bardzo cenię to Święto. Tym bardziej, że parę lat po '89 r. sama weszłam na rynek pracy i miałam okazję sama boleśnie doświadczyć losu człowieka ciężko pracującego za zbyt małe wynagrodzenie, a i w międzyczasie poczytałam o historii 1-majowych pochodów. Próba zawłaszczenia tego Święta przez administrację krk jest tym podlejsza, że przecież dzisiaj tu, w Polsce, w stolicy nawet, tysiące młodych ludzi, także z wyższym wykształceniem i językami, ma wybór: praca w ochronie/praca w call-center/praca na kasie/itp. za 6-max.10 zł brutto. I tak samo, jak ich praprzodkowie-emigranci w Ameryce, są wykorzystywani na maksa: okradani ze składek emerytalnych (nie wynikajmy przez kogo: krwiożerczych pracodawców czy pazerne państwo, pozbawiani możliwości ubezpieczenia zdrowotnego czy rentowego, zmuszani do pracy po 12 godz/dobę, zawiadamiani SMS-m o konieczności pracy w święta/weekend czy o ... braku pracy (i wynagrodzenia) przez kilka dni z rzędu. Masa ludzi nieco starszych w ogóle nie ma szans na tego rodzaju pracę, bo preferowani przez państwo są ludzie do 26 r. życia, ze względu na brak konieczności uiszczania części składek na ZUS.

To przesłanie Święta Pracy po '89 r. stało się wyjątkowo aktualne ! Zawłaszczanie 1-maja nie skończy się zbyt ciekawie dla polskich biskupów, oj, nie. Ale oni, pomykając w drogich limuzynach i mieszkając za darmo w eleganckich pałacach biskupich po prostu tego nie widzą. Smutne. Wielu z nas już wkrótce na dźwięk imienia JPII będzie dostawało pewnego przykrego odruchu fizjologicznego. Też szkoda. Ale cóż - zamiast przybliżania nauki JPII trwa w najlepsze powtarzanie do znudzenia wytartych sloganów unurzanych w patialchalnym sosie patriotyczno-konserwatywnym i zabawa w relikwie. Przykre. W ostatnią niedzielę dowiedzieliśmy się nawet z ust p. Michalika, że Kościół Polski jest niczym nasz ojciec (nie matka, jak do tej pory, z szacunku dla odmienianej przez wszystkie przypadki tradycji (kościół z łac. ecclessia = wspólnota, rodz. żeń.)
  • 2011-06-09 00:32 | m.

Dla mnie 1 maja to zawsze bedzie swieto pracy, czyli dzien wolny.
    Papieza i tak mamy na kazdym rogu, niezaleznie od daty w kalendarzu