Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wszystkie światy Jamesa Camerona

(11)
Nie ma odwrotu od 3D – przekonuje James Cameron, twórca „Avatara”. Jego zdaniem trzeci wymiar to w rozwoju kina wynalazek tak samo ważny jak dźwięk czy kolor.
  • 2011-07-16 03:18 | elsby

Inżynier Mamoń w 3D

byłby bardziej inż.Mamoniem??
  • 2011-07-16 03:51 | graga05

uwagi niespecjalisty

Jestem zwyczajnym widzem, co to to chodzi od czasu do czasu do kina. "Avatar" ogladnelam. Wsrod efektow wizualnych najbardziej podobaly mi sie lewitujace gory,a fabula? Z szlachetnym przeslaniem itd. Ale do tego nie potrzeba 3D.
    Ponadto obejrzalam ze 6 filmow dla dzieci, bo innych dla doroslych , poza kilkoma sensacyjnymi - nie ma. Film o glebszej tresci ciagle jeszcze nie potrzebuja glebi wymiarowej, ktora dodatkowo jest ciagle szalenie kosztowna. Czekam na filmy przyrodnicze, naukowe, dokumentalne z wykorzystaniem 3D. Troche chyba to zejdzie, bo na razie trudno dokumentowac w 3D np. w dzikiej Amazonii, czy wyprawe wysokogorska. Oczywiscie to jest stan przejsciowy. Dziecko, z ktorym chodze na te 3D po obejrzeniu wielkiego hitu "Toys story 3" powiedzialo, ze to jest dla niego "za duze" i woli stare filmy.(Innych filmow, gdzie nie wystepowali starzy bohaterowie nie moglo porownac z normalna wersja). Na szczescie w kinach graja zawsze obydwie wersje. Zauwazylam, ze po pierwszych zachlysnieciach, teraz kupujacym bilet naogol jest wszystko jedno ile D posiada dany film. Czesto wrecz celuja na obraz plaski, bo na ten drugi bilety sa 2,5 - krotnie drozsze.
    Na pewno jest to kolejny krok w kinematografii. Raczej mozna porownac ta rewolucje z filmem kolorowym, przyjemniej sie oglada, ale istoty tej sztuki nie zmienilo.
  • 2011-07-16 04:48 | dr_pitcher

Re:Wszystkie światy Jamesa Camerona

MAle sprostowanie: Smithonian juz w ubieglym stuleci krecil filmy 3D podobna technika (miast dwoch obiektywow byly dwie sprzezone ze soba kamery). Cameron opatentowal jedynie kamere.
  • 2011-07-16 17:15 | avagar

"Avatar" to pierwszy 3D jaki widziałem.Dla mnie szok.Nie chciało się wychodzić z kina.Wyszedłem z seansu w przekonaniu,że właśnie narodziło się nowe kino.
    "Sanctrum" efekt 3D juz nie taki jak w Avatarze albo już nie takie zaskoczenie jak w pierwszej produkcji.W treść filmów nie wnikam.Lubię bajki i mnie się podobało.
    Dużą uciążliwością są okulary.Z reguły brudne i czymś poklejone.Niektórzy znajomi mówią,że nie są w stanie wysiedzieć w nich do końca projekcji.
    Dla małych dzieci produkcja 3D raczej chybiona.Im można puścić np.krecika na byle czym a jestem nawet przekonany ,że dla ich małych oczu 3D i okulary jest szkodliwe.
    Ogladałem Avatara na telewizorze 3D.W porównaniu z kinem to porażka a przełaczalne okulary to tragedia.Na TV_3D tzw.bezokularowych jeszcze nie miałem okazji.Ogólnie jezeli w kinie to jest OK to w TV 3D jeszcze sporo trzeba technicznie zmienić.
    Zastanawia mnie w jakim kierunku pójdzie dalszy rozwój technologi 3D myślę jednak ,że kina hologramowego już nie doczekam ..choć kto wie.
  • 2011-07-16 21:31 | martkacy

nie wiem czy to jest kolejny krok do czegokolwiek...

nie wiem czy ktoś widział pocztówki które gdy sie je przekręcało kilka stopni
    widać było inny obraz, trochę tak jest z kinem 3d, efektowna błyskotka
    bawi od czasu do czasu, zbyt często by była męcząca.
  • 2011-07-16 22:03 | Zaratustra

Co ten artykuł robi w dziale kultura?
  • 2011-07-17 04:27 | Gls

Filmy 3d podskakuja co 10 lat i za każdym razem są nowym wynalazkiem...
    Stek bzdur ze Cameron wymyślił kamerę z dwoma obiektywami.
    A co do filmów typu Titanic czy Avatar to miłe, łatwo strawne i nie powodują wzdecia. Tak jak McDonald.
  • 2011-07-17 09:19 | dokk

3d to pomysł na wyciągnięcie ludzi do kina, czyli na biznes. Przyznaje, że nie narzekałbym gdyby ktoś wymyślił jak zrobić z tego sztukę.
  • 2011-07-18 15:00 | czosnek

Wszystkie jazdy Jamesa Camerona

A ja na przykład chodzę wiele rzadziej do kina dlatego, że bilet na film w 3D jest dużo droższy, a polityka kinopleksów jest taka, aby tytuły nakręcone w tej technice wyświetlać tylko w 3D. W moim mieście, nie mogłem obejrzeć "Piratów z Karaibów" w 2D. W takiej sytuacji argumenty Camerona o zwiększające się stale frekwencji wydają się być żenującym pokazem przerośniętego ego. A co do tej "rewolucji" poczekamy, zobaczymy. Było już parę technik w historii świata, które miały zmienić życie na zawsze, a nie zmieniły nic. Póki co, rynek elektroniki wierzy w 3D, bo wreszcie jest to coś nowego po długim okresie posuchy. Na razie mamy do czynienia z pompowanym lansem na 3D, musi minąć parę lat żeby okazało się czy to ma sens. Ja rozumiem, wydać kasę na Avatara. Ale na filmy Herzoga? Scorsese? Ja na przykład na pewno podziękuję. Moim zdaniem technika 3D pozostanie w użyciu w kinach specjalistycznych (?), jak IMax. Tam będzie się puszczać filmy 3D z prawdziwego zdarzenia. W kinach zwykłych prym dalej będą wiodły filmy w 2D. Inaczej frekwencja siądzie.
  • 2011-07-18 17:37 | Piotrek

3D istnieje od zarania fotografii i się nie przyjęło. Pamiętam jeszcze kino OKO, jak również bajki na slajdach ze specjalną "lornetką" do oglądania. Mój ojciec sam sobie zrobił aparat 3D (połączył 2 Smieny?). Kiedyś na targach komputerowych bawiłem się kaskiem z dwoma wyświetlaczami LCD (o śmiesznej wielkości i rozdzielczości jak na dzisiejsze czasy)i to też nie zdało egzaminu. Moim zdaniem moda na telewizory 3D i filmy 3D zniknie równie szybko jak się pojawiła bo to tak naprawde nie jest żaden trójwymiar.
  • 2011-07-19 15:03 | Gostek P.

@graga05
    Otóż niestety nie zawsze grają obie wersje filmu. Bardzo chciałem zobaczyć ostatnią część Piratów z Karaibów (ah, co za prostackie bezguście!) w 2D i nie udało się. Film ciemny jak wiadomo co, okulary niewygodne, a faktycznych efektów 3D tyle co kot napłakał.
    Cameron nie ma racji mówiąc, że film bez 3D to jakby miał wyłączony dźwięk. Tak samo do słuchania muzyki nie potrzebuję mieć systemu 5.1. Wystarczy zwykłe stereo.