Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Sejm zmienił przepisy dotyczące kredytów hipotecznych

(6)
Przyjęte przez Sejm zmiany wielkich oszczędności spłacającym kredyty nie przyniosą. Ale zmuszą chociaż banki do informowania o rzeczywistych kosztach nowych pożyczek.
  • 2011-07-29 13:36 | MMK

Zawrzeć umowę na dziesiąt lat nie wiedząc ile się będzie płacić ?

" (...) osób, które dopiero będą zaciągać kredyt walutowy. One mają zostać poinformowane (...) ile wynosić będą spready. Dzięki temu łatwiej policzą rzeczywisty koszt pożyczki i lepiej porównają ofertę poszczególnych banków. "

Nie za bardzo rozumiem jak dotychczasowe umowy kredytowe były zawierane ? Skoro jeden z najwazniejszych parametrów (ile się będzie płacić) nie był w nich określony ? Co tam banki proponował w umowach ? Przez 30 lat płacicie ile nam się będzie chciało wpisać jako spread ?
  • 2011-07-29 18:41 | iza

Re:Sejm zmienił przepisy dotyczące kredytów hipotecznych

szkoda wszystkich ktorzy maja w walucie, dobrze ze sie ktos za to wzial i te spready zalatwil, ja na szczescie mam zlotowke w getin banku i dzieki temu spokojna glowe
  • 2011-07-29 18:56 | andrzej52

Sprawa spreadów to nie tylko kredyty dewizowe. Dotyczy to rownież eksporterów ktorzy otrzymują należność na konto, a nie posiadają rachunku dewizowego bo sie to nie opłaca. Banki łupią takie , szczegolnie małe firmy. Niektore banki, szczegolnie ten w zielonych barwach , tak jak zawyżają kursy dla kredytobiorcow czy importerów, tak samo zaniżają kursy dla eksporterow. Ja na szczęście posiadam rachunek w banku społdzielczym, tu spread nie przekracza 20 groszy dla EUR, bank przelicza wpływy na mój rachunek ok 10 groszy taniej niż kurs średni NBP.
    Natomiast to, że kredytobiorcy będą mogli spłacać kredyty w walucie zkupionej w kantorze, spowoduje wzrost kursów kantorowych.
    Pozdrawiam
  • 2011-07-30 14:17 | Cezary

Może to wywołać trudne do przewidzenia skutki, gdyż popyt na CHF jest -podobnie jak na złoto - światowy, jeżeli dojdzie jeszcze nasz lokalny, to nie wiadomo, czym to się skońszy. Wychodząc z prawa popytu i podaży na pewno, przynajmniej na początku, kurs poszybuje do góry. Jeżeli w Polsce jest 700 tys. kredytobiorców we CHF i każdy ma ratę średnio 750 CHF, to zaangażowane będzie 525 mln CHF, przy założeniu, że każdy będzie chciał uniknąć spread-u bankowego i " zaatakuje " kantor. Myślę, że kurs CHF po pewnym czasie osiągnie kurs równowagi, banki przetestują kurs kantorowy i po uwzględnienieniu czynników zarówno mikro, jak i makro ekonomicznych ustalą jakiś akceptowalny przez rynek kurs. Jednak nadzieję na obiżkę kursu CHF należy włożyć między bajki. Kto wie czy nie jest to ostatni dzwonek na przewalutowanie kredytu ?
  • 2011-11-24 08:35 | www.investpuls.pl

I bardzo dobrze. Każdy ruch mający na celu wprowadzenie udogodnień dla klienta, a w szczególności zlikwidowania działań, zgodnych z prawem, ale nie do końca akceptowanych, jest godny podziwu - zwłaszcza w naszym kraju. Przyjazne państwo.
  • 2015-09-04 14:53 | Gazu

No to teraz pojawi się kolejna okazja do przewalutowania, jeśli nowa ustawa przejdzie. Ciekawe. Z jednej strony uważałem to zawsze za ryzyko inwestycyjne i ktoś, kto brał kredyt w CHF powinien być świadomy ryzyka walutowego jakie ponosi, tym bardziej w przypadku kredytu na powiedzmy 30 lat. Z drugiej strony znam kilku Frankowiczów osobiście i trochę poluźniłem swoje stanowisko w tej sprawie. Punkt widzenia zależy od punktu położenia. No zobaczymy co się niedługo będzie działo. Moim zdaniem jak będą mieli okazję to powinni przewalutować, zawsze to bezpieczniejsze. Frank w przyszłości może spaść w perspektywie wielu lat nigdy nie wiadomo co będzie, dlatego wieloletni kredyt powinno się brać w walucie w jakiej się zarabia.