Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Psychologia: Śmierć Andrzeja Leppera

(20)
Samobójstwo Andrzeja Leppera jest szokiem dla wielu osób, także z jego najbliższego otoczenia. Jak to możliwe, że człowiek, którego ogólna kondycja wydaje się dobra, może targnąć się na własne życie?
 • 2011-08-06 22:55 | adalbi

  "w śmierć jak w sen odejść pragnę..."

  ....zmęczony tym wszystkim....Droga Pani magister psychologii!!!Niejaki Sheakspeare(pisarz-a nie magister filologii), napisał sonet któryśtam..sens którego definiuje śmierć rebelianta Leppera.Z pewnością Andrzej miał "pi-ar"gorszy od Jezusa,ale z pewnością lepszy od "Che"....
 • 2011-08-07 00:34 | jer111

  Re:Psychologia: Śmierć Andrzeja Leppera

  Czy nie jest jeszcze za wczesnie, aby definitywnie przesadzac, ze (faktycznie) bylo to samobojstwo?
 • 2011-08-07 01:34 | Adam 2222

  Jer111, masz racje bo biorąc pod uwagę osiągnięcia Tomków z Abecadla np. w złapaniu morderców Papały, czy "powieszeniu" się morderców Olewnika, złapaniu "terrorystów" budujących bombę atomowa to opcja jest otwarta

 • 2011-08-07 08:24 | jankbh

  co taki pośpiech?

  nie było sekcji, dochodzenie jeszcze nie zakończone, dziwne okoliczności i kontakty, ale wszyscy już zadecydowali o samobójstwie, prokuratura ma nawet motyw, a psycholodzy w mediach szeroko dzielą się banałami o samobójcach - czy to trochę nie za wcześnie na wyciąganie jakichkolwiek wniosków?
 • 2011-08-07 09:28 | warszawiak

  Re:Psychologia: Śmierć Andrzeja Leppera

  Nagonka na Leppera trwala ponad 10 lat. Sluzby specjalne sprowokowaly i wytoczyly mu 130 procesow sadowych. Kolejne rzady musialy wydac dzesitki milionow zl na znieslawienie i pozbycie sie Leppera. Zaangazowana byla policja, sluzby specjalne, prokuratorzy, sady i sluzalcze media. Tysiace ludzi prowadzilo nagonke na Leppera. I to wszstko na koszt podatkowicza w kraju ktory nazywa sie demokratycznym.

  To nie bylo samobojstwo. To bylo morderstwo polityczne. Zabetonowany system wladzy bal sie Leppera. Zadna komisja sejmowa tgo nie wyjasni. Tylko i wylacznie otwarta komisja publiczna. Musi to byc komisja w sklad ktorej wchodza osoby poza zasiegiem dozywotnich dyktatorow partyjnych. Komisja w ktorej sklad wchodza miedzynarodowi eksperci. Tylko to ma sens.
 • 2011-08-07 12:00 | rysiek

  fatalny artykuł;/

  już na 1szym roku psychologii uczono nas, że żadna choroba bądź zaburzenia nie są potrzebne do próby samobójczej/samobójstwa - przykładem będą tu choćby harakiri motywowane kulturą, nie samym stanem emocjonalnym. na razie nie wiemy, czy Lepper miał depresję albo jakieś zaburzenia (choć niewykluczone), ale widzę, że jego śmierć długo jeszcze będzie pożywką mediów.
 • 2011-08-07 14:41 | el

  Nie wyrokujmy jeszcze o przyczynach a nawet samym samobóstwie

  Nie jest na miejscu snucie w takiej chwili teorii spiskowych i szukać winnych. pamiętajmy jednak, że Polska to dziwny kraj, gdzie samobójstwa popełniają ludzie z zupełnie innych pobudek. Skruszeni zatwardziali mordercy Olewnika, Barbara Blida... Pamiętajmy o tym, że sama śmierć jest przesłaniem i powinna skłaniać do refleksji. Wkurzają mnie wyroki prokuratury wydawane jeszcze przed autopsją a nawet rozpoczęciem postępowania, wkurzają mnie politycy PiS (Czarnecki) usiłujący od razu zbić na tej śmierci kapitał polityczny. Przypominając sobie rozpaczliwe i czasem żenujące dla wykształconych ludzi wystąpienia Leppera, teraz powinniśmy spojrzeć na nie bez emocji i kontekstów politycznych. Czy teraz jego wystąpienie w Sejmie przy okazji odwoływania go z funkcji vice-marszałka Sejmu nie wygląda nieco inaczej? Czy jego "brednie" o lądowaniu Talibów w Polsce nie są teraz mało śmieszne?
 • 2011-08-07 17:30 | bryka

  Re:Psychologia: Śmierć Andrzeja Leppera

  Pragnę zaprotestowac przeciwko jawnej prowokacji .Prokurator ogłaszający wyniki wstępnego śledztwa z sugestią samobójstwa nazywa się ŚLEPOKURA.Ta niewybredna prowokacja powinna zmobilizowac nas wszystkich do bezwarunkowego wsparcia naszej prokuratury od dawna już znanej jako służba specjalnej troski.
 • 2011-08-07 19:30 | dzynks

  Dziwne samobójstwo.

  Samobójstwo Andrzeja Leppera to dziwna sprawa. Znaliśmy go jako twardego faceta, który walczy i nie poddaje się. I nagle popełnia samobójstwo przed złożeniem zeznań w śledztwie dotyczącym afery naciskowej.

  Przed wyciągnięciem prostych wniosków z tych dwóch faktów powstrzymują nas:

  1. Odpowiedzialność karna - nie można zarzucać zlecenia morderstwa bez twardych dowodów.

  2. Zwykła przyzwoitość - nikt normalny nie zleca zamachu na życie przeciwnika politycznego.

  3. Zbliżające się wybory - nawet cień podejrzeń o dyskredytowanie konkurenta politycznego jest katastrofą w mediach.

  4. Niechęć establishmentu do poglądów politycznych zmarłego.

  Dlatego, pierwszy raz od wielu lat zgodzę się ze Zbigniewem Ziobro, że śledztwo należy przeprowadzić wyjątkowo wnikliwie.

  Dlaczego byłemu ministrowi tak zależy na wyjaśnieniu samobójstwa swojego byłego wroga ?
 • 2011-08-08 06:40 | Lukas

  Re:Psychologia: Śmierć Andrzeja Leppera

  Nie do konca zgodze sie z Autorka.
  Przede wszystkim wiekiem ktory jest najbardziej podatny na proby samobojcze
  jest okres od 30-45 roku zycia - pisze o tym chociazby Erwin Ringel a wspomina takze Kepinski.
  Po wtore: tak naprawde rozpoznajemy tylko dwa typy samobojstw
  1 zwiazane z jakims naglym bardzo silnym emocjonalnym przezyciem/ciami i
  2 zwiazane z dlugimi przemianami psychicznymi (jak pisz Rigel np specyficznego rodzaju nerwicy).
  W pierwszym przypadku samobojstwo jest raczej nieskutecznie przeprowadzane
  w drugim natomiast jest zazwyczaj dlugo planowane i przewaznie skuteczne.
  Drugi przypadek obrazuje takze zmiany, jakie doprowadzaja czlowieka do takiego stanu
 • 2011-08-08 10:10 | jack4__

  Re:Psychologia: Śmierć Andrzeja Leppera

  Niestety nie ma juz takich ludzi . PO i jej liderzy podobnie jak kiedys Lepper chodzą na krotkiej smyczy "służb" . Jesli chceiliby sie zerwac pojdą w odstwkę , a jeśli chcielby sie sprzeciwić bądz kogoś wydać pójdą w .....zapomnienie... wieczne .To jest właśnie polska demokracja .
 • 2011-08-08 14:55 | Cisza

  Re:Psychologia: Śmierć Andrzeja Leppera

  Żyjemy za szybko, często w ogromnym stresie, pracujemy za dużo. Wzajemnie ciągle wytykamy sobie błędy, krytykujemy, grozimy. Stan nieustannego zmęczenia doskwiera i młodym, i starym. Mnie nie dziwi, że w takiej sytuacji, że wystarczy jakieś niepowodzenie lub zbyt długa walka z serią niepowodzeń, by jedynym pragnieniem umęczonego człowieka był święty spokój.
 • 2011-08-08 22:36 | Blueberry

  Re:Psychologia: Śmierć Andrzeja Leppera itd.

  Dlaczego zwlekano az TRZY dni z wykonaniem sekscji zwlok?
  Dobrze wiadomo (podtawowy kurs toksykologii), ze niektore
  substancje w organizmie (np. niektore leki i narkotyki) moga
  rozlozyc sie przed uplywem kilku dni!
 • 2011-08-09 13:11 | Zibi

  Re:Psychologia: Śmierć Andrzeja Leppera

  Może od razu nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ?
  Człowieku opętany spiskową teorią dziejów - wyluzuj...
 • 2011-08-11 17:23 | joanna kopytowska

  po samobójcy cierpią najbliżsi

  zgadzam sie z warszawiakiem pan lepper zostal zaszczuty , to mord polityczny, ja znałam osobiscie dwoje samobójców ,kolezanka z podstawówki skoczyła z okna wiezowca , z 10 pietra zpowodu tego ze nie dostała się do liceum a do liceum ekonomicznego ,trudna sytuacja rodzinna ,wychowywana przez stare ciotki ,rodzice rozwiedzeni ale matka po jej smierci nagle osiwiała , kolega z mojego pobytu w Paryżu na emigracji ,byłam tam juz prawie 3 lata kiedy przyjechał do siosty, w sumie było ich 12, on był najmłodszy z rodzeństwa ,pochodził ze wsi a Paryż wydał mu się przerażajacy bo są waskie ulice i duzo ludzi ,brak przestrzeni ,mówił też/ rozmawiałam z nim wydawał się całkiem normalny / że bał się powrotu do Polski bo nie chciał iść do wojska , kupował leki nasenne , nie mógł spać , nie chodził z nami na zadne imprezy / chodzilismy do Instytutu Polskiego na filmy i koncery , był z nami na koncercie Długosza / ,prosze zwrócic uwage jak błache nam się wydają takie powody ,myśle że ci ludzie jak nasz Polityk byli po prostu bardzo samotni i to samotnosc w kłopotach ,mniejszych czy wiekszych popchneła ich do samobójstwa
 • 2011-08-12 03:37 | Cegla

  Re:Psychologia: Śmierć Andrzeja Leppera

  Dramatyczna śmierć Andrzeja Leppera
  Pytania bez odpowiedzi

  Krwawy żniwiarz przechodzi przez Samoobronę?

  Warto przypomnieć dla porządku chronologicznego
  zejścia z tego padołu łez ludzi z nim blisko współpracujących.
  ( Ba, ale lista jest dość długa)
  Przykładowo ograniczmy się tylko
  do ostatnich miesięcy:

  - Maj 2011r. - dr Ryszard Kuciński
  - doradza w sprawach prawnych Leppera

  - Czerwiec 2011r. - Wiesław Podgórski osoba blisko związana
  z A.L. - doradca ds. kultury i mediów - tajemnicze "samobójstwo" !

  - Lipiec 2011r. - Róża Żarska umiera nagle w Moskwie
  - prawnik Leppera.
  Prokuratura odmawia wszczęcia śledztwa i
  przeprowadzenia sekcji zwłok.

  A teraz Andrzej Lepper - postać na swój sposób tragiczna,
  zeszmacona i wyśmiewana przez media, a nawet - przez tych,
  którym mu dawnej współtowarzyszyli.

 • 2012-09-29 12:44 | wlew

  Re:Psychologia: Śmierć Andrzeja Leppera

  Ciekawe kto puścił tę brednię, że Róża Żarska zmarła w Moskwie. Jakiś dzienikarzyna bez sprawdzenia faktów puścił to w obieg. W jakim celu?
  Róża Żarska zmarła w Warszawie, po długim okresie choroby nowotorowej i zabiegach chemioterapii. Jestem bliskim jej znajomym i taka jest prawda. Wystarczyło zapytać jej rodzinę lub dowiedzieć się w USC, a pisanie wyssanych z palca bajek wskazuje na poziom dzienikarstwa.
 • 2013-04-07 17:41 | kasienka

  Re:Psychologia: Śmierć Andrzeja Leppera

  Była moją matką chrzestną .
 • 2013-07-21 02:02 | Marzena

  Re:Psychologia: Śmierć Andrzeja Leppera

  Potwierdzam ,że dziennikarzyna napisał bzdury.Również jestem Róży Zarskiej bardzo bliską osobą z jej otoczenia. Jestem zbulwersowana plotkami powielanymi na temat miejsca śmierci w Moskwie . BZDURA BZDURA. Po ciężkiej walce z chorobą odeszła w szpitalu na Ursynowie w Warszawie. Jest to ogromna strata dla bliskich osób z jej otoczenia i rodziny,Dzisiaj jest druga rocznica jej odejścia , ale łapię się na tym jak jestem w Sądzie Okręgowym w Warszawie na Solidarności ,że za chwilę ją pewnie spotkam jak zawsze przy szatni , biurze podawczym lub przed jakąś salą rozpraw , ale niestety spotkam ją kiedyś po drugiej stronie na sądzie ostatecznym.
 • 2013-08-18 16:59 | Kinga

  Re:Nie jednemu psu na imię Burek...Psychologia: Śmierć Andrzeja Leppera

  Czy Pani Marzena może się bardziej uwiarygodnić z tą wypowiedzią..? Równie dobrze i ja mogłabym się podać za członka rodziny, bliską lub dalszą znajomą z otoczenia śp. Pani Róży Zarskiej.