Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Żakowski rozmawia z socjologiem Rafałem Pankowskim o prawicowych radykałach

(79)
Rafał Pankowski, socjolog, o tym, jak radykalizm przenika do oficjalnego, publicznego życia, o reakcji polskiej prawicy na zbrodnię Breivika i o tym, czy zagraża nam nowy terroryzm ze strony europejskich ksenofobów.
  • 2011-08-07 22:03 | Władysław

Ryszard Cyba z Łodzi

Członek PO wparował do siedziby PiS w Łodzi, zastrzelił Rosiaka i podciął gardło drugiej osobie. To jak dotąd jedyny polski Breivik wyhodowany przez Niesioła, Kuca, Palikota, Olszewskiego, Wajdę, Bartoszewskiego, Sikorskiego i innych dobrych pedagogów terroryzmu. No i proszę, czy stary doświadczony polityk, wydawałoby się że zrównoważony polityk-poseł-twórca nie może być gangsterem, a jednak.
  • 2011-08-08 01:15 | Apolityczny

NIE KŁAM

Co za łgarstwo, aż trudno uwierzyć. Proponuję zainteresować się sprawą zabójstwa Marka Rosiaka, jego zabójca nie miał nic wspólnego z PO. Więcej miał wspólnego z autorem wpisu powyżej, bo też mu nienawiść nie pozwalała myśleć obiektywnie.
  • 2011-08-08 04:08 | m

Ekstremizm dziennikarski a zagrozenia szariatu

Indentyfikacja "anytislamizmu" ze "skrajna prawica" jest stereotypem ktory jeszcze sie Europie czkawka odbije.

Pan Rafal bardzo chetnie by nalepil etykietke "skrajnej prawicy" kazdemu kto wypowie sie w duchu krytyki w kwestii islamu, jak tez czyni wiekszosc dziennikarzy zachodnich. To jest najlatwiejsze, bo jak sie przeciez opublikuje krytyke Mahometa, to zaraz caly swiat islamski zaczyna krzyczec ze "rasizm" (chociaz islam to nie rasa, krytyka religijna jest dopuszczalna w ramach wolnosci slowa w Europie).

Prosze mi powiedziec w takim razie gdzie jest miejsce dla ludzi:
    1. Popierajacych wolnosc i prawa czlowieka (w/g Uniwersalnej Deklaracji Praw Czlowieka ktora uznaje rownosc, demokracje, wolnosc slowa)
    2. Krytycznych w stosunku do islamu (w/g deklaracji islamskich "praw czlowieka" z Kairu ktora uznaje mniejsze prawa kobiet, kamieniowanie za cudzolostwo i tego typu sredniowieczne przepisy)

Drogi Panie Rafale i droga Polityko, prosze doczytac na temat szariatu i zagrozen z nim zwiazanych. Egipt niedawno wpisal szariat w pierwszy paragraf konstytucji.

To wazne: to nie jest zabawa, to jest realne zagrozenie ktoremu musimy stawic czolo w sposob demokratyczny i pokojowy, bez rozlewu krwi. Muzulmanie potrafia robic rewolucje zabijajac kilka tysiecy ludzi (Tunezja, Syria, Egipt i tak dalej), ale my przeciez aspirujemy do czegos lepszego?

Gdzie sie mieszcza normalni, umiarkowani ludzie o krytycznych umyslach, ktorzy widzieli na przykladach czym to wszystko grozi?

Dziekuje, pozdrawiam.
  • 2011-08-08 07:05 | Wojciech K.Borkowski

Re: w globalizmie "tolerancja" jest genetycznie modyfikowana

Pomieszanie z poplątaniem . Breivik to chory facet z normalnego kraju jakim jest Norwegia. Podciąganie nacjonalizmu pod faszyzm , to zabieg powszechny w polskich mediach .
    Nacjonalizm jest naturalną formą obrony tożsamości każdego narodu i obcy przybysz powinien akceptować zwyczaje i kulturę nowego kraju, albo z tego kraju wyjechać z powrotem do domu.
    Pomysł na "internacjonalizm" już był w użyciu i sami politycy "nowego ładu" w Europie ten "internacjonalizm" ośmieszyli i odrzucili.
    Ten nowy "mix" jest pomysłem globalistów , którzy ten nowy internacjonalizm wykorzystują do własnych celów.
    Dobrobyt rodzi tolerancję , czego Breivik jest zaprzeczeniem i to jest koronny dowód , że jest szurnięty i to porządnie.
    Tolerancję należy uprawiać jak pożyteczną roślinę , ale tę tolerancję globaliści skazili genetycznie jak GMO i stworzyli sztuczną tolerancję tylko dla własnych interesów.
  • 2011-08-08 07:27 | hynio

Re:Żakowski rozmawia z socjologiem Rafałem Pankowskim o prawicowych radykałach

poseł Czarnecki? to ty?
  • 2011-08-08 07:53 | hst

NSDAP - Narodowo SOCJALISTYCZNA Partia PRACY

co w takim razie jest lewicą, szanowni państwo od propagandy?
  • 2011-08-08 08:40 | NASCITURUS

Według mnie sporym nadużyciem Pana Pankowskiego jest nieustawiczne stawianie znaku równości, pomiędzy ludźmi dyskutującymi z islamem, a ugrupowaniami prawicowymi.
    Osobiście jestem człowiekiem szeroko pojętej lewicy, otwartym na inność, akceptującym równość ludzi bez względu na rasę czy orientację seksualną. Do tego ateistą. Mimo to uważam, iż islam jest zarówno religią, jak i systemem politycznym, który stanowi zagrożenie dla wartości demokracji i otwartości europejskiej.

System ten: promuje sprowadzenie kobiet do roli przedmiotu (Koran zezwala na bicie kobiet, gdy nie podporządkowują się woli męskiego opiekuna, w wielu państwach, w których obowiązuje szariat, kobiety nie mogą nawet prowadzić samochodu, kwestia hidżabu), morderstwa homoseksualistów (również zaaprobowane przez Koran). Islam karze śmiercią odejście od islamu, apostazję, Żydów nazywa psami i małpami. Islam po części zezwala na pedofilę. Prorok Mahomet ożenił się z 6 letnią Aiszą, z którą współżył gdy miała 9 lat i bawiła się jeszcze lalkami. A przecież życie Mahometa stanowić ma wzór dla wszystkich muzułmanów.
    Jeśli ktoś jest chciałby dowiedzieć się więcej o tej "religi pokoju" polecam książkę Podszepty Gabriela: http://www.ahriman.com/pl/jaya_gopal.htm

Wszystko to sprawia, iż wiarę tę traktuję z dużą nieufnością. Ale prawicowym ekstremistą nie jestem, i nie życzę sobie porównywania mnie do nazistów.

• 2011-08-08 09:10 | jack

Faktycznie brunatni twierdzili, że SOCJALIZM tak, ale tylko dla swoich.
    90 procent LEWICY i 10 procent "ODCHYLENIA PRAWICOWO-NACJONALISTYCZNEGO"
  • 2011-08-08 10:02 | vps

Mieszkałem kilka lat w Wielkiej Brytani i naprawde trudno pozostać tolerancyjnym żyjąc z muzułmanami w sąsiedzctwie. Tak jak kiedyś Żydzi wprowadzili "lichwe" i robili wyjątki tylko dla swoich tak dziś muzułmanie nadużywają demokracji, naszych praw i standardów dla osobistych korzyści. Nikt nie chce pracować z, ani dla muzułmanina bo to się najczęściej kończy oszustwem. Podobnie z robieniem interesów. Wyciąganie socjalnych benefitów i wyszukiwanie luk w prawie opanowali do perfekcji. Nawet Polacy mogą się schować. Całe rodziny, żyją w domach, jeżdżą drogimi samochodami, stołują się w restauracjach, za zasiłki socjalne, gdzie rodzimi Brytyjczycy stoją w kolejkach po mieszkania socjalne. Oczywiście, nie wszyscy są tacy, tak jak nie każdy Żyd to zawodowy lichwiarz, ale jest taka przynajmniej połowa. Kłamią, oszukują, udają zawsze poszkodowanych i biednych a potem się smieją za plecami. To nie jest moja opinia, takie jest zdanie każdego, kto ma z tą społecznością stały kontakt. Prawicowcy nie zawsze więc, są przeciwni demokracji. Często walczą z hipokryzją jaka wdarła się do demokracji i w imie jej dobra przyzwala na nadużycia jakich dopuszczają się ci, którzy się chowają za pojęciem rasizmu czy też nietolerancji.

Nie popieram radykalizmu, ani sam osobiście nie jestem osobą konserwatywną. Myślę jednak, że tacy ludzie jak Breivik uaktywniają się aby zostać wysłuchanym i tutaj leży przyczyna problemu. Przyjeło się, że z radykałami się nie rozmawia bo są groźni. Troche w tym prawdy jest, ale jak ich będziemy wrzucać do szufladki - czubek - to będą jeszcze groźniejsi.

Mogę podać komuś ręke i zaprośić go do swojego domu. Ubrać i nakarmić. Potem, aby nie czarować z altruizmem mogę poprosić aby odpracował ten posiłek kosząć mi trawnik. Mogę się też z nim umówić, że będe go karmił wzamian za koszenie trawnika. Jeśli jednak ta osoba, będzie przychodzić stale na obiady, a trawnika nie skosi, potem zacznie mieć do mnie pretensje i żale, że nie ma takiego domu jak ja i nie żyje jak ja i będzie chciała zając moje miejsce, no to hallo - to już nie jest demokracja, to już się nazywa - bycie frajerem.
    Frajerem powoli staje się Europa i sytuacja z emigrantami przypomina ww sytuację. Pomogliśmy im się wyrwać, odpracowali swoje i mają podobne szanse zbudować to co sami zbudowaliśmy, problem w tym, że wcale nie chcą iść tą samą drogą. Po co, skoro mają rasizm i mogą wszystko mieć za darmo już teraz.
    To najbardziej boli wszystkich nacjonalistów i radykałów. Nie popieram ich w poglądach ale w bólu czasmi się łącze.
  • 2011-08-08 11:25 | mickor

Obcy przybysz powinien akceptować ale i być akceptowanym - nie po to mamy w Europie otwarte granice żeby szykanować i piętnować "innych" - jeśli tęsknisz za takimi rozrywkami zapraszam z powrotem do przedszkola, tam można się przezywać, popychać i gonić do woli.
    Nacjonalizm jako naturalna forma obrony tożsamości to kolejny zbędny szkodliwy produkt Twojej chorej wyobraźni - silna tozsamość nie potrzebuje "combat 18" żeby się bronić przed barami z kebabem. Ale silną tożsamość buduje się społecznie i wspólnie - nie w myśl idei "dziel i rządź", która służy prawicy za wszystkie 10 przykazań.
    Na koniec zachęcam po raz kolejny do pochwalenia się jakimikolwiek kompetencjami w zakrecie inżynierii genetycznej, lub chociaż kartkówki na temat genetyki z pozytywną oceną ze szkoły podstawowej.
  • 2011-08-08 11:32 | KrzysztofMazur

Żeby tropić faszystów, trzebaby zatrudnić i wyposażyć policjantów do tego zadania być może dodatkowych, a to byłby 'neoliberalizm'.
    Zasiłki socjalne same bezpieczeństwa nie zrobią niestety.
  • 2011-08-08 11:34 | mickor

Mam jednak wrażenie że to właśnie to 10 procent stało się kluczem w sprawie holocaustu. W dodatku chciałbym wskazać na pewien szczegół - otóż ludzie o poglądach lewicowych raczej nie są widywani na wiecach ozdabianych sierpem i młotem, nie sławią imienia Lenina, Stalina, Marxa i Engelsa. Nie słyszy się ich tez nawołujących do przemocy i tworzenia kospiracyjnych bojówek. To prawica przyprawiła sobie wąsy Hitlera i musi teraz z nimi żyć - z nimi i bandą łysych wykolejeńców w szalikach i hasłem "Narud" w pustych łbach. Osobiście nie dostrzegam wartości jaką jest "Narud" i cały ten nacjonalistyczny bełkot jest dla mnie marnotrawstwem oddechu.
  • 2011-08-08 11:48 | Herstoryk

Jak to łatwo, miło i przyjemnie wyrobić sobie zdanie na temat obcej cywilizacji i jej religii na podstawie jednej książki. Co prawda w dzisiejszych czasach to i tak dobrze, że ktoś tą jedną książkę przeczytał. Bo mógł sobie na przykład wyrobić to zdanie na podstawie 13 sekundowych migawek na Fox TV.
    Co do Koranu, to proponuję lekturę "świętych ksiąg" chrześcijaństwa, zwłaszcza starego testamentu, a także "ojców" kościoła, ze zwróceniem szczególnej uwagi na opinie o kobietach, innowiercach i mniejszościach seksualnych.
    Z polskiego podwórka, królowa Jadwiga została wydana za Wilhelma w wieku bodajże 6 miesięcy, a ostatecznie wyszła za Jagiełłę w wieku lat 12 i to małżeństwo zostało natychmiast skonsumowane, zgodnie z prawem kanonicznym.
    Do końca 19 w w Europie zachodniej wydawano za mąż 12-13 letnie dziewczynki. Belki we własnym oku nie widać, a ignorancja podsyca uprzedzenia.
  • 2011-08-08 12:19 | qw

była socjalistyczna tylko z nazwy, by "kupić" proletariat i odciągnąć go socjalistów i komunistów. W hitlerowskich Niemczech był kapitalizm państwowy.
  • 2011-08-08 12:22 | NASCITURUS

Tak, zgadzam się. Święte księgi chrześcijaństwa są pełne przemocy i krwii. I uważam, że jest w nich tak samo wiele przekłamań. Mimo to cywilizacja europejska zdołała w dużej mierze oddzielić wiarę od państwa, sacrum od profanum. Oczywiście proces ten był złożony i często krwawy.
    W islamie nie ma takiego rozdziału (no może poza współczesną Turcją, a i to nie do końca). Islam łączy w sobie zarówno religię, jak i system polityczno-społeczny, stąd dążenie do szariatu.
    Co do ślubu Jagiełły z 12 letnią Jadwigą, to sam fakt, że jest to dla nas szokujące, oznacza, że Europa odeszła od tego typu praktyk. Tymczasem do tej pory mułłowie podtrzymują, że nie ma określnego wieku, w którym kobieta może wyjść za mąż i zacząć utrzymywać kontakty seksualne. Podkreślają przy tym właśnie przykład Mahometa.

Poza tym jako ateistę ciekawi mnie jedna rzecz. Co by się ze mną stało, gdybym usiłowałbym propagować racjonalizm i ateizm w kraju, w którym panuje prawo islamu - szariat. Myślę, że mój żywot byłby krótki i bolesny.. Zatem nie mam zamiaru przyklaskiwać rozwojowi islamu.
  • 2011-08-08 14:00 | ccc

Czlowieku, opamietaj sie. Mowimy o tym co dzieje sie TERAZ! Ktory katolik w Polsce ostatnio ukamienowal zgwalcona kobiete? Ktory wysadzil sie w tlumie prawoslawnych? Islamisci robia to "u siebie" caly czas, TERAZ, nie w przeszlosci. Ja wiem, ze to mniejszosc, ale nalezy ja wyeliminowac calkowicie, a dopiero potem rozmawiac o godnym przyjeciu imigrantow.
  • 2011-08-08 14:05 | Herstoryk

Rola Strachu

Strach był od zawsze jednym z najsilniejszych motywacji grup społecznych. Granie na prymitywnych emocjach, bazowanych na strachu to jedno z najlepszych narzędzi kontroli społecznej dla polityków i grup nacisku. Różne nacje Europy straszono po kolei masonami, żydami, komunistami, faszystami, wrogami ludu, kociarzami, liberałami, a wreszcie muzułmanami i Euarabią. Społeczeństwo jest najbardziej podatne na zastraszanie podczas zmian, kryzysów i niepewności, jak właśnie teraz. Religia, która, cokolwiek się o niej nie powie, była oparciem i ramą życia społecznego przestała w znacznym stopniu pełnić tą rolę. Stałe, długoterminowe zatrudnienie, zwłaszcza dla nisko wykwalifikowanych, też znikło. Niepewni jutra ludzie, straszeni przez politykierów i potężne grupy nacisku, szukający kozła ofiarnego, dowartościowują się przez nienawiść i pogardę do "obcych", czy to są Arabowie we Francji, czy Polacy w Holandii. Njaskuteczniej gra na tym prawica, która najchętniej odwołuje się do bigoterii nacjonalizmu i tradycji plemiennej, a wśród straszonych zawsze może znaleźć się jakiś Breivik. Najlepsze lekarstwo to zwalczanie ignorancji, wyjątkowo trudne w czasach dominacji "news flashes" w służących politykom i "lobbies" mediach.
  • 2011-08-08 14:48 | GLS

Ciekawe co byscie madrale pisali gdyby to byl Ahmed Breivik. Oczywiscie bez watpienia bylby to terorysta, nie prawicowy szaleniec. No i oczywiscie muslim czyli zly, nie chrzescijanin czyli dobry.
    Jak to przeczytalem dzisiaj "prawica cichutko, na paluszkach odchodzi od miejsca zbrodni udajac ze nic sie nie stalo" (ABC Australia)
  • 2011-08-08 14:52 | GLS

Zapomniales dodac ze "nie jestem rasista ale..."
  • 2011-08-08 15:02 | GLS

" Ktory katolik w Polsce ostatnio ukamienowal zgwalcona kobiete? "
    Masz tak zwana SWIETA racje, wystarczy ja zmusic do urodzenia dziecka poczetego z gwaltu i zostawic samej sobie, po co ukamieniowac! Albo odmowic poczecia in vitro.
    Nie wiem na jakiej podstawie czujesz sie bardziej cywilizowany...
  • 2011-08-08 15:18 | Wojciech K. Borkowski

Re: W Europie nie ma prawicy i nie ma lewicy jest tylko globalizm

Te mutacje ideologiczne europejskich ugrupowań politycznych to jeden wielki "mix" .
    Stworzono warunki "tolerancji" dla przepływu kapitału z kraju do kraju. Jeżeli General Electric likwiduje firmę w Wisconsin i przenosi do Pekinu inwestując 2 mld , to czy za tym idzie zbliżenie obu narodów , czy zdziwienie obywateli Ameryki , którzy przez kilka pokoleń budowali własne fabryki.
    Tragedia w Norwegii to chory przykład i nie może służyć do dokumentowania zjawisk z jakimi mamy do czynienia w Azji , czy na Bliskim Wschodzie. Obłuda organizatorów tych globalnych igrzysk jest ogromna i ona dewastuje wrażliwość ludzi . Co do genetyki nasion , to można odwiedzić stronę www.alert-box.org
  • 2011-08-08 15:48 | ml

może ktoś wyjaśni dlaczego prawicowe, a może lewackie?
  • 2011-08-08 17:38 | jankbh

Przestańcie używać określenia "prawica" jak epitetu, bo jeszcze ze Stalina zrobicie prawicowego radykała. To, że jakiś socjalizm jest narodowy, a nie międzynarodowy, to nie przenosi go automatycznie na prawą stronę.
  • 2011-08-08 18:37 | vps

Nie jestem rasista ale...pozwól, że wyjaśnie. Mam znajomą, która się urodziła i wychowała w Londynie. Dziś ma nastoletniego syna i mieszka w Cardiff, bo w miejscu które kiedyś było jej domem, nie został nikt ze znajomych. Wszędzie zamieszkali emigranci, a ona sama postanowiła się wyprowadzić, bo jej syn był jedynym białym w klasie, przez co dostawał często po łbie. Jak w takiej sytuacji nie czuć frustracji? Kiedyś u siebie w domu, dziś obcy. Takie sytuacje są we Francji, Niemczech, Norwegii... wszędzie gdzie jest silna gospdarka, dobry socjal i tolerancyjne ustawodastwo. Prosze sobie wyobrazić, że np na Targówku w Warszawie osiedlają się Wietnamczycy i z czasem wchodząc tam, przestajemu czuć się u siebie i przestajemy czuć się bezpiecznie. Dziś na Targówku też za przyjemnie nie jest, ale nikt tam nie może się zasłaniać rasizmem. Ludzie nie wychodzą na ulice i nie palą samochodów, nie prowokują zamieszek, ( jak to miało miejsce we Francji ) tylko dlatego, że są biedniejśi i mają mniejsze szanse się wyrwać. Nit nie mówi - umieściliście nas tam bo jesteśmy czarni, muzułmanie itp. Nikt niczego nie wysadza w powietrze, choć bieda jest taka sama albo i gorsza. Tutaj mamy natomiast sytuacje w której, taki emigrant pół życia spędził na walce o miske ryżu w Pakistanie czy gdzieś tam, a po kilku latach mieszkania na zachodzie, potrafi wyjść z restauracji nie płacąc, bo zupa była niedosolona. Zresztą podobnie odbija emigrantom z Polski, dostają palec, a chcą odgryść ręke. Rasizm, nacjonalizm, antysemityzm i antyislamizm nie biorą się z powietrza. To nie jest kaprys klasy średniej. Dużo ludzi czuje naprawde ogromna frustracje dlatego uogulnia i łatwo kupuje prawicowe ideologie. Jest to problem, który moim zdaniem dopiero się zaczyna i jeśli nie zaczniemy dyskutować z radykałami to takiego Breivika każdy będzie miał w bloku obok.
  • 2011-08-08 19:44 | dziadek 2

A mnie nie dziwi że powstają takie ruchy polityczne o zabarwieniu komunistyczno-faszystowskim.
    Zwłaszcza w naszym kraju popieracie bezprawie jakie obecnie reprezentuje opcja właścicieli firm to macie. Jak w życiu każda akcja wywołuje kontrakcję, jest atak jest obrona. Im bardziej chamski atak taki jest kontr atak.
    A czego oczekujecie że co będą pluli w twarz i mają mówić że to deszcz pada bo to poprawnie politycznie i wychowawczo.
    Ludzie zejdźcie na ziemię zacznijcie myśleć, nie da się w naszym wieku naszych czasach żyć z wszystkimi w zgodzie. Patrzcie na własne podwórko ile to wody Wiśle musi upłynąć aby pracodawca zaczął pracownika traktować jak człowieka i tolerować jego odmienność w poglądach i zachowaniu.
    Owszem dobrze że tematu nie zamiata się pod dywan, lecz należy patrzeć na to co się dzieje że takie poglądy radykalne mają pożywkę w biedzie i niesprawiedliwości jakiej doznają i stoją prze nie możnością wyegzekwowania swych praw.
    jak już to walczmy z przyczyną a nie skutkami jak mawiają dobrzy lekarze.
  • 2011-08-08 20:42 | Zaratustra

"Co do Koranu, to proponuję lekturę "świętych ksiąg" chrześcijaństwa, zwłaszcza starego testamentu, a także "ojców" kościoła, ze zwróceniem szczególnej uwagi na opinie o kobietach, innowiercach i mniejszościach seksualnych. "

O, stary. To Ty talmudu wyraźnie nie czytałeś skoro podniecasz się ST i koranem.
  • 2011-08-08 21:27 | Janusz

Re: jakie są kompetencje "mickor" w sprawie bezdusznej globalizacji ?

Nie ma zdarzeń bez przyczyny . Nie ma awantur bez wcześniejszych świństw . Awantury w Londynie są następstwem upadku imperium brytyjskiego który musi zjeść żabę kolonialnych podbojów i kolorowej imigracji. Tylko Izrael trzyma się świetnie , bo nie przestrzega żadnych zasad , które niby przestrzegają europejscy socjaliści . Globalizm jest rakiem toczącym demokrację. Człowiek bez narodowej tożsamości jest jak niewolnik na plantacjach Dixilandu.
    Polska jest w podobnej sytuacji mentalnej jak Rzeczpospolita przed rozbiorami .
  • 2011-08-08 21:48 | broncoMx

Pan Pankowski zrównuje antyislamizm z ruchami przeciwnymi demokracji... Czy ten Pan wie o czym on w ogóle mówi? Trzeba tolerować wszystkich... co z tego że nie chcą porzucić swojej prymitywnej kultury mieszkając u nas w Europie. Świetna ideologia. Z takimi ludźmi jak Pan Pankowski będziemy mieć szariat w Europie do końca tego stulecia. Zalecam lekturę Koranu i odwiedziny któregokolwiek getta islamskiego w UK/Francji. Czy kiedykolwiek przetaczała się przez media debata o integracji buddystów czy hinduistów w Europie? Odp. brzmi NIE, więc o czym to świadczy?
  • 2011-08-08 23:41 | Rafal

Panie Zakowski tytul artykolu powinien brzmiec: "Islamskie ataki terrorystyczne to tylko TRZY ataki rocznie"

Zastanawiam sie Panie Zakowski dlaczego tytul tego artykolu nie podaje najwazniejszej wiadomosci calego artykulu.
    Jesli na 249 atakow terrorystycznych tylko TRZY sa przeprowadzone przez islamskie grupy prasa w Europie i USA nie robi za dobrej roboty.
    Polityka bedac przedstawicielem prasy , czyli wolnego slowa powinna ten fakt zmieniac, dlatego propunuje taki oto tytul do tego artykuly, tej rozmowy:
    "Islamskie ataki terrorystyczne to tylko TRZY ataki rocznie"
    lub
    "Islamskie ataki terrorystyczne w Europie i USA to tylko %2 rocznie reszta to inne grupy nie majace nic wspolnego z islamistami"

CZY MAM RACJE?
    SAM NIE MOGE W TO UWIERZYC.

• 2011-08-08 23:45 | wladeczek

mickor !! cienki jestes ,piszesz bez skladu iladu ,podszlifuj historie Rzymu i XX wieku. dziel i rzadz ,stosowal juliusz cezar ,i wybitny jezykoznawca ,ekonomista , zawracacz rzek ,generalissimus jozek stalin czyli po prostu koba-rozpruwacz pas pancernych, a nie jak sugerujesz jakas prawica
  • 2011-08-09 00:35 | andsol

Ludzki pan

Wzruszający są tacy posiadacze trawników. I liczyć w pamięci umieją. <i>Oczywiście, nie wszyscy są tacy, tak jak nie każdy Żyd to zawodowy lichwiarz, ale jest taka przynajmniej połowa.</i> Z Żydami to też tak było, że z 3 milionów naszych współobywateli 1,5 miliona to byli zawodowi lichwiarze?
  • 2011-08-09 02:10 | Herstoryk

Tymczasem do tej pory mułłowie podtrzymują, że nie ma określnego wieku, w którym kobieta może wyjść za mąż Zgodnie z Koranem i Hadisami, seks jest dozwolony tylko z kobietami które osiągnęły pełną dojrzałość seksualną. Czyli tradycyjnie po rozpoczęciu miesiączkowania. Większość krajów islamskich ma jednak obecnie ustawowo ustalony minimalny wiek zamążpójścia dla kobiet, podobnie jak Europa. Mułłowie?? Kler islamski, czyli mułłowie, istnieje jedynie w szyickiej odmianie islamu, dominującej w Iranie. Sunnici mają tylko uczonych w piśmie kaznodziejów, czyli "imamów" meczetowych. Mała wiedza to niebezpieczna rzecz, te wywody to próba umotywowania uprzedzeń.
    "Co by się ze mną stało, gdybym usiłowałbym propagować racjonalizm i ateizm w kraju, w którym panuje prawo islamu - szariat."
    Szariat jest w pełni stosowany tylko w Arabii Saudyjskiej. Inne kraje mają w kodeksach tylko elementy, w różnym stopniu. Nie musisz jednak wyjeżdżać, spróbuj propagować swój ateizm na zgromadzeniu rodzin radiomaryjnych.
  • 2011-08-09 02:25 | GLS

" Z takimi ludźmi jak Pan Pankowski będziemy mieć szariat w Europie do końca tego stulecia."
    Trzeba sie temu stanowczo opierać! Jezus powinien zostać królem Europy, matka boska musi być dodana do flagi, aborcja zdelegalizowana, religia w szkołach powinna mieć co najmniej 50% czasu nauczania. Wojtyła na wszystkich monetach, i dopiero wtedy będziemy mieli postepową Europę wartą 21 wieku!
  • 2011-08-09 02:34 | GLS

Historia i piękna i smutna... Prosto z gadzinowki Murdocha. Możesz dokładnie to samo napisać o Polakach, którzy z jakiegoś dziwnego powodu czuja ze mogą wszystkich krytykować a sami jako przykładowi obywatele Europy maja boskie prawo czuć sie lepszymi.
    Poczytaj sobie angielskie gadzinówki o Polakach. Mam zajoma która musiała sie przeprowadzić bo sie holota ze wschodniej Europy wprowadziła. Zasmierdzieli cała ulice kapustą i kielbasą. Kradli rowery, domagali sie żeby znaki uliczne były po Polsku bo oni po angielsku to tylko kilka słów (nie zmyslam). Oszukują, kradną, piją... Wybudowali własny kościół w którym głoszą sierdniowieczne poglądy. Jej syn był bity w szkole bo nie chodził na religie. Mówię ci tragedia!
  • 2011-08-09 02:37 | sliema_malta

Polska zawsze stała mocno ksenofobią i rasizmem

przede wszystkim antysemityzmem. Teraz doszedł antyislamizm. Co do Norwegii, to pamiętam, jak byłam w Oslo w 89 r. i pewien pijany Polak zadźgał Pakistańczyka nożem. Media oczywiście potępiały gromko zabójstwo, ale prawie cała Norwegia piła zdrowie mordercy-Polaka i Polaków w ogóle; Norwegowie przez kilka dni po tym morderstwie przestali nawet Polakami pogardzać...:)))
  • 2011-08-09 07:12 | joanna kopytowska

Dziekuję za bardzo ciekawy ,znakomity artykuł .Pan Żakowski zawsze znajduje ciekawe tematy pomagające mi zrozumieć bieżące wydarzenia.Oczywiście tak jak wszyscy wolę myśleć że problem nie istnieje, kwiatki ,zwierzaczki ,przyroda.Chcę wierzyć że problem prawicowych ekstremistów jest tak marginalny lub marginalizowany że nie warto nim sobie zawracać głowy .Mnie niepokoi pis bo ma szeroką publiczność a pachnie całkiem podobnie no i powszechne zmiany obyczajowe typu osłabienie rodziny ,szeroka akceptacja używek ,brak życzliwości ,narcyzm ,wyścig szczurów czyli generalnie to co czyni nasze życie codzienne toksycznym piekłem . Może nie mam racji ale myślę że podobnego Breivikowi deperata już nie spotkamy wiecej w Europie.Polak który ocalał na wyspie mówił ostatnio w wywiadzie we Wprost że Breivik pomimo tylko 21 lat kary będzie on żył w całkowitej izolacji do śmierci, dla własnego bezpieczeństwa, bo w więzieniu inni wieźniowie by go zabili a po wypuszczeniu ludzie na ulicy.Ale prewencyjnie może by bardziej ograniczyć internetowe harce takich ludzi
  • 2011-08-09 09:39 | vps

Przecież pisze, że Polacy są nie lepsi.
    Zdaje sobie sprawe, że wszystko jest przerysowane i wrzucone do jednego worka. Chcę tylko zauważyć, że nie dokońca są to czyste wymysły fantazji. Sam byłem bardzo liberalny w kwestiach wielokulturowości, do czasu aż nie doświadczyłem tego na własnej skórze i dziś twerdze, że to nie dokończa przemyślany pomysł. Fajnie się głosi w teorii hasła o zniesieniu granic i podziałow, do czasu aż sami zostajemy postawieni w sytuacji, kiedy drzwi do naszego domu nie da się już domknąć. Proszę więc mnie źle nie zrozumieć. Nie twierdze, że ktoś tu jest gorszy lub lepszy, uważam tylko, że ludzie którzy są " u siebie " mają prawo czuć się źle, jeśli ktoś, kto jest w ich kraju od 5-10lat wychodzi na ulice i krzyczy - dałeś mi gorszą szanse, gdzie sam fakt otwarcia granic jest już szansą.
    Proszę sobie wyobrazić, że zatrudniamy 5 murzynów, którzy źle pracują, zwalniamy ich i zatrudniamy 5 białych, którzy pracują kilka razy lepiej. Przy zatrudnieniu 6 osoby wybieramy z dwóch kandydatów białego a czarnemu dziękujemy - czy to jest rasizm? Jeśli tak, to zatrudnianie Polaków w UK też jest rasizmem, bo w teorii pracują lepiej od Brytyjczyków i w wielu niższych zawodach Polak ma pierszeństwo - czy to też jest rasizm? Dla mnie jest to zdrowy rozsądek i praktyczne podejście do sprawy. Jeśli zostałem oszukany 2 razy, przez emigranta z Azji, wynajmując mieszkanie, to czy za 3 razem, wynajmując mieszkanie u rodzimego Europejczyka, staje się rasistą?
    Właśnie przez takie, życiowe przykłady rodzą się w naszych głowach uprzedzenia. Jak usłyszymy podobne historie od znajomych i jeszcze przeczytamy to w " gadzinowce Murdocha ", to bomba gotowa. Tych problemów, żadnymi liberalnymi hasłami nie rowiążemy.

ad.andsol
    Z Żydami jest podobnie - dużo złych doświadczeń i stereotyp gotowy. Nie wiem ilu z nich do zawodowi lichwiarze, wiem, że tego nikt nie wyssał z palca, tak jak nikt nie wymyślił bajki o Polakach, którzy tylko piją i kradną. Przynajmniej połowa naszych rodaków na emigracji taką opinie nam zagwarantowała. Pisze połowa na chybił-trafił. Gdybym miał się opierać na własnych doświadczeniach, to wynik byłby gorszy.
  • 2011-08-09 09:48 | hmm

"W hitlerowskich Niemczech był kapitalizm państwowy."

...w którym państwo dekretami regulowało długość szytych krawatów. Narodowy socjalizm był ustrojem kolektywnym, w którym indywidualizm był tłamszony. To jest właśnie lewica, i to skrajna.
  • 2011-08-09 09:56 | hmm

Mnie zastanawia co innego. Co prawda w tekście nikt tego nie wypowiedział wprost, ale zasugerowano, że wszystkie pozostałe ataki (oprócz tych trzech islamskich) są dziełem skrajnej prawicy. A co się stało ze skrajną lewicą, czy terrorystycznymi ruchami niepodległościowymi? Ktoś tu manipuluje.
  • 2011-08-09 10:04 | vps

Dodam jeszcze przykład uprzedzając komentarze, które mogą się pojawić.
    Jeśli statystycznie w danym rejonie Lipiec jest w 70% deszczowym miesiącem, a Sierpień słonecznym, to na jaki miesiąc zarezerwujemy urlop? Jeśli w Nowym Jorku 70% przestępstw popełniają czarni, to jak powinna wyglądać praca nowojorskiej policji? Powinni patrolować wszystkie dzielnice w takim samym stopniu aby zachować pozory tolerancji?
    Niestety ofiarami statystyk są często niewinni. Niestety, nic innego nie mamy. Nie jesteśmy w stanie zbadać niektórych procesów w 100%. Jeśli we Francji w 70% bezrobotni i przestępcy to emigranci, to co mają zrobić Francuzi? Udawać, że wszyscy jesteśmy tacy sami?
    Proponuje się grubo zastanowić nad genezą pojęć - rasizm, tolerancja czy nacjonalizm i skonfrontować to z teraźniejszością. Czasy Klu Klux Klanu czy faszystów przemineły. To co nam grozi, to sytuacja w której obie strony konfliktu mają trochę racji, a rozwiązaniem będzie tylko eliminacja jednej przez drugą.
  • 2011-08-09 10:32 | otu

2011-08-08 19:44 | dziadek 2

dziadziu, chyba Ci sie na "starosc" cos pomieszalo, to nie ruchy o zabarwieniu komunistyczno-faszystowskim, tylko prawicowo-faszystowskim sa winne powstalej sytuacji.
  • 2011-08-09 10:34 | ed

oczywiscie ze ma pan racje ale ci panowie oczywiscie tego nie zauwaza,maniera tego lewicowego srodowiska jest taka zeby obarczac wina strone przeciwna nie dopuszczac jej do glosu , w wywiadzie pankowski stwierdza ze w 2005 2007 to wzrost agresywnosci w polskiej polityce,no czy sie ,mozna z tym zgodzic?to jest pytanie ktore srodowiska sa najbardziej agresywne na podstawie jakich badan to stwierdzal ? odpowiedz jest prosta na podstawie zadnych badan tylko na podstawie wlasnych domnieman i to jest druga maniera tego srodowiska - tzn wnioskowanie oparte na domniemaniach i powtarzanie jeden za drugim mantry. np raport millera, albo komentarze po smierci leppera, nic nie sprawdzono - wyniki juz sa , nie przeprowadzono zadnych badan ale wyniki juz sa , tzn wyniki wyprzedzaja nie zaistniale badania,
  • 2011-08-09 11:21 | sugadaddy

Dla mnie, niezrozumiała jest niechęc polskich katolików do muzułmanów - przecież wielu z nich, wprost marzy o państwie które działałoby na wzór islamski. Z prawem boskim zamiast jakichś praw ustanawianych przez ludzi.
    Co do dyskutowanych tutaj problemów to myślę, że wszyscy po trosze maja rację - nalezy przede wszystkim zachować umiar; unikać skrajności, bo ze skrajności powstają ekstremiści. A oni są niebezpieczni.
  • 2011-08-09 12:33 | sliema_malta

Nawet pod takim wywiadem pełno polskiego rasizmu...

ja mam nadzieję, że Pan Rafał Pankowski przeczytał komentarze i zakonotował sobie w pamięci i w sercu te przepojone rasizmem i mniej lub bardziej skrywaną nienawiścią do muzułmanow... Tak, to nowi Żydzi, nowi wrogowie, których trzeba nienawidzić... Nawet pod takim wywiadem pełno polskiego rasizmu, niechęci i pogardy. Przy okazji chciałabym bardzo podziekować Rafałowi Pankowskiemu za ten wywiad, a przede wszystkim za wspaniałą, wielką pracę, którą od lat wykonuje, ażeby nie stało się już NIGDY WIĘCEJ, co to się kiedyś stało. Dziękuję.
  • 2011-08-09 13:11 | sier

>Wszędzie zamieszkali emigranci, a ona sama postanowiła się wyprowadzić, bo jej syn był jedynym białym w klasie, przez co dostawał często po łbie. Jak w takiej sytuacji nie czuć frustracji?

No i co z tego wynika? Koleś doświadczył rasizmu ze strony części czarnych w klasie, więc w wyniku frustracji mamy dojść do przekonania, że czarni są złośliwi i należy im wszystkim odpłacić tym samym - czyli stać się białym rasistą. Takie pójście po najmniejszej linii oporu, bez refleksji.
  • 2011-08-09 14:25 | agnostos

Mam wrażenie kolego, że brak Ci żywego doświadczenia społeczności islamskiej. Cały czas wypisujesz jakieś intelektualne gnioty i próbujesz bronić europy wszystkich religii wbrew temu co się dzieje na świecie. Nie byłeś na wakacjach w egipcie? Nie masz znajomych w londynie? Nie widziałeś zamieszek we francji? Nie czytałeś koranu i nie słuchałeś wypowiedzi islamskich imamów np. w niemczech wzywających otwarcie do przemocy? Skąd Ty się urwałeś?

Pozdrawiam,
    TK.

• 2011-08-09 17:47 | broncoMx

Jestem przeciwko wszystkiemu co pan wymienił, lubi pan wszystko obracać w żart i przylepiać łatki bigotów, faszystów, ekstremistów? Jestem za demokracją i laickim państwem, w którym nikt nie powinien chodzić po ulicy obwieszony symbolami religijnymi!
  • 2011-08-09 18:08 | otu

2011-08-09 09:48 | hmm

narodowy socjalizm ma tyle wspolnego z lewica, jak krzeslo z krzeslem elektrycznym.
  • 2011-08-09 19:14 | Q

Jest Pan niepoprawnie liberalno - lewicowy Redaktorze . I taka własnie pseudolewicowość , bo co innego ma dziś do roboty niż przeklęta polityczna hiperpoprawność , napędza ludzi typu Breivik . A facet sygnalizuje KRYTYCZNY problem ! W Norwegii jest jeszcze cool . Mają kasę , i jak pudrem chcą nim zasypać gnijącą ranę . A właśnie DZIŚ ( ANGLIA ) widać jak może to wyglądać ! I ta bezsilna policja , na własną prośbę liberalnych Angoli ! Tylko powrót do tradycyjnych wartości i CNÓT ( kto dziś zna to słowo ? ) może uratować Europę . Sam jestem pesymistą . Z żalem , niestety , musimy pożegnać lewo - liberalne FANTASMAGORIE . Wyjściem byłaby lekko wzięta za mordę Europa . Taka oś - Paryż - Berlin - Moskwa . Niestety , zalatuje to trochę Hitlerem czy Stalinem , ale .... Innego wyjścia nie widzę !
    Poprawne pitolenie , ma się tak do rzeczywistości jak angielski glina , który nawet sikawki nie może użyć do zgrai bandytów . Dziś mają dumać w ich rządzie , czy mogą użyć GUMOWYCH kul . Pospieszcie się chłopaki , zanim wam Londyn spalą !!!
    ps . Red. Żakowski , ślepe pozostawanie przy swoim wyznaniu , przypomina trochę Antka Macierewicza , tylko na odwrót !
  • 2011-08-09 20:05 | vps

ad.sier
    Proszę tu nie wyciągać błednych wniosków. Ktoś jest u siebie w domu, wychował się w pewnym otoczeniu od małego, dziś jego dzieci zastają zupełnie inne środowisko, w którym nie czują się bezpiecznie. Taką frustracje miałem na myśli. Państwo cały czas podciągają wszystko pod rasizm, a to nie o uprzedzenia chodzi tylko, o prawa jakie ludzie powinni mieć w swoim domu. Nie ma znaczenia czy są to Muzułmanie, czarni, czy Polacy. Zmieniają bezpowrotnie miejsca w których ludzie żyją od pokoleń. Jak ktoś nie wierzy, to proszę odstąpić blok lub ulice w sąsiedztwie kilkunastu rodzinom z Somalii czy Pakistanu. Po roku ich liczba się podwoi albo potroi, a po 5latach będą dzielić miejsca pracy. Wszystko będzie fajnie do czasu, aż ktoś zauważy, że ci ludzie są inni, mają inne obyczaje, mentalność inne podejście do moralności, uczciwości, dzieci i kobiet i za nic w świecie nie idzie to w parze z naszym podejściem do życia.
    To nie jest Discovery Travel, gdzie wymieniamy się legendami i przepisami na orientalną zupę. Obce kultury na dłuższą metę stoją w sprzeczności z europejską kulturą, nie we wszystkim ale w wystarczającym stopniu aby powodować niechęć i napięcia.
  • 2011-08-09 21:30 | tomek

Głębia psychologiczna i redaktorska!
  • 2011-08-10 01:04 | GLS

"Czy kiedykolwiek przetaczała się przez media debata o integracji buddystów czy hinduistów w Europie?"
    Pan raczy żartować. Nie było dyskusji o Chinczykach czy hindusach?!? Naprawdę? Takiej bzdury to już dawno nie słyszałem.
    I pewnie tez nie było dyskusji np. w Anglii, Niemczech, Francji o integracji Polaków lub Rumunów?
  • 2011-08-10 01:33 | GLS

A czytał pan manifest Breivika? Nie? To polecam, napewno sie panu spodoba.
    Cała dyskusja tutaj mnie troszkę przeraża. Trudno by było znaleść podobne, napelnione rasizmem teksty w prasie zachodniej.
    Wiele osób używa określenia "nasza kultura europejska". Nie ma czegoś takiego, chyba ze sie popiera i rozumie otwartość i równouprawnienie. Społeczna kultura Polski ma sie tak do np. Francji jak Somalia do Polski.
    Społecznie (ak powyższe teksty udowadniają) jesteśmy gdzieś w latach 20 w Bawarii. Murzyn to obelga, Żyd to obelga, "nie jestem rasista ale..." to unikanie prawdy ze sie rasistą jest. Cały ten kretynski podział na MY/ONI i oczywiście ONI są gorsi, musza być bo są czarni albo berzowi, albo nie lubią kapusty. A jeszcze do tego oszukują. No tak, jak ktoś Kalemu ukraść krowę to źle...
    OK, nie będę już nudził bo i tak sie nie dogadamy, ale jeszcze raz powiem ze przeraża mnie ze potomkowie ludzi którzy byli uznawania za głupich leniwych brudasow którzy nadają sie do niewolniczej pracy lub rozstrzelania maja tak mało szacunku a tyle nienawiści do innych.
  • 2011-08-10 02:39 | Herstoryk

Zwiedziłem 7 krajów islamskich, od Indonezji do Jordanii, często od kuchni. Nie opieram swej opinii o ich mieszkańcach na spotkaniach z naganiaczami do hoteli, kieszonkowcami na bazarach i różnymi kombinatorami żerującymi na turystach. Są oni tacy sami na całym świecie. Koran czytałem, można w nim znaleźć motywację do dobroczynności, tolerancji, pokoju, szacunku dla kobiet, bigoterii, mordowania, dyskryminacji kobiet, itp, itd, dokładnie tak samo jak w pismach świetych chrześcijan i zapewne innych religii. Nie widzę też wielkiej różnicy w wypowiedziach kaznodziejów muzułmańskich i chrześcijańskich. Katolickich przykładów daleko szukać nie trzeba, wystarczy podsumować Rydzyka, czy Jankowskiego.
    We Francji i wszędzie dyskryminacja prowadzi do alienacji i negacji, a gwałt gwałtem się odciska. Zgodnie z badaniami opinii publicznej, skłonność do przemocy jest identyczna wśród europejskich wyznawców islamu i chrześcijaństwa.
    Najwspanialsze cywilizacje wyrostały zawsze na styku kultur i skrzyżowaniach dróg, gdzie mieszali się swobodnie ludzie i ich idee.
    Staram się zachować obiektywizm i dystans od pojedynczych osobistych doświadczeń. Największe kłopoty miałem z sąsiadami Włochami. Nie zmieniło to mej opinii o Włochach jako narodzie.
    Patronizujący ton zachowaj sobie dla przyjaciół, rodziny i osób na własnym poziomie.
    Bez pozdrowień.
  • 2011-08-10 07:03 | GLS

Dla wyjaśnienia dodam ze od 18-tu lat mieszkam w 3-milionowym mieście. Około 1 milion mieszkańców urodziła się poza granicami państwa. Moje dzieci chodziły do szkoły średniej z dziećmi z 67 krajów od Rosji do Hiszpanii i od Japonii do Argentyny. Uczyły się o innych kulturach i innych obyczajach. Na tej samej ulicy możesz spotkać pejsatych Żydów i kobiety w burkach i jakoś się to wszystko kreci bez większych problemów.
    Wszyscy chodzą na kawę do Turka, obiad do Chińczyka i zakupy u Żyda lub Peruwiańczyka w zależności co chcesz jutro ugotować. Lody od Włocha ale ciastka to już od Francuza, chyba ze pączki, wtedy od Polaka.
    Problemy są kreowane przez ludzi, który są zbyt zapyziali aby zrozumieć ze można żyć z innymi i którzy generalizują ta jak pana wypowiedzi. Muzułmanie oszukują, Żydzi tez, już nie wspominając o Afrykańczykach.
    Prawda jest bardziej skomplikowana. Wszyscy oszukują, wszyscy kradną, ale nie wszyscy się do tego chcą przyznać i szukają powodów - najprostszym jest oczywiście kolor skory lub religia.
  • 2011-08-10 07:11 | GLS

"...u nas w Europie"
    HA HA HA!!!!
    Kto to jest "nas"? Czy pan uwaza ze nie ma roznic kulturowych w Europie, ze Polska i Anglia maje te sama kulture, lub Rumunia i Polska? Strasznie sie wszyscy zrobili "europejscy" nagle. Jedyne co nas laczy to Chinskie skarpetki. "u nas"... dzieki, posmialem sie, a jak to mowia smiech to zdrowie.
  • 2011-08-10 07:16 | GLS

To co pisze to widok Polski z perspektywy innych krajow.
    Jedyne informacje z Polski to zawsze jakies szalenstwo religijne. A to Jezusek z betonu, a to zamieszki o kawalek drewna w stolicy w centrum Europy. Jestesmy posmiewiskiem niestety. Uboloewam nad tym i na wlasna reke probuje ludziom pokazac i wytlumaczyc ze nie wszyscy z SZ lub TRZ w nazwisku to zapyziali fanatycy bigosu i jezusa krola.
  • 2011-08-10 07:18 | GLS

"Ktoś tu manipuluje."
    To sie nie daj!
    Napisz artykul o lewicowych atakach terorystycznych w Europie. Podaj fakty, zrodla, sam chetnie przeczytam.
  • 2011-08-10 07:26 | GLS

"Tylko powrót do tradycyjnych wartości i CNÓT ( kto dziś zna to słowo ? ) może uratować Europę ."
    A moze pan/i wymienik kilka?
    Ile lat wstecz powinnismy szukac tych wartosci do ktorych powinnismy powrocic?
    100 lat, 200, 300, 600, 1000?
    Swietny pomysl i napewno znajdzie poparcie PiSu i kosciola!

Ja znam jedna cnote - milczenie - polecam kazdemu kto uwaza Stalinizm za powot do tradycji. Puknij sie!
  • 2011-08-10 08:55 | vps

Trochę gubi Pan główny wątek. Nikt tu nie pisze, albo inaczej, ja nigdzie nie pisałem o nienawiści do czarnych, żółtych itd. Skoro wszyscy kradną to dlaczego w Los angeles przestępcami są w większości czarni i latynosi? Nie, nie dlatego że mają to we krwi, i należy ich tępić, ani nie dlatego, że to jest inna kultura - to jest rasizm, a o czymś takim nikt nie pisze. Kradną, bo w połowie są tam nielegalnie, kradną bo większość nie ma kwalifikacji i umiejątności aby podjąć dobrze opłacaną prace. Podobnie jest w każdym kraju, który przyją za dużo emigrantów. Polak w Nowym Jorku czy UK bez kwalifikacji i znajomości języka miał takie same szanse społeczne jak murzyn, azjata czy latynos i też kradł. Nie ważne więc kim się jest, jaką się ma religię i kolor skóry. Emigrant nie jest u siebie, jest w innym społeczeństwie i w innej kulturze. Obama zezwolił na budowe meczetu niedaleko bylych wież WTC, więć tak, można żyć obok siebie, o ile w społeczeństwie jest miejsce dla tych ludzi, jest społeczna luka do wypełnienia i wszystko jest rozsądnie unormowane. Wątpie, żeby Obama miał podobny entuzjazm jakby płyneło do niego z 5 statków wyładowanych uciekinierami z Syrii albo Libii. W tym wszystkim jest granica, o czym napisałem w pierwszym poście, a emigranci oczekują, że jeśli zostali wpuszczeni i przyjęci do jakiegoś kraju, to są już u siebie. Jeśli się Pan nadal nie zgadza, to proszę przyjąć 300 Romów, których wyrzucił z Francji Sarkozy na swoje podwórko. Zobaczymy do którego pójdzie Pan na kawe, a do którego na ciastko.
  • 2011-08-10 11:29 | NASCITURUS

Bardzo mi się nie podoba Pana argumentacja ad personam. I próba uczynienia z każdego, kto usiłuje krytykować islam jakiegoś katolickiego szowinisty. Ja osobiście nim nie jestem.
    Co do uprzedzeń, warto się zastanowić nad uprzedzeniam wobec Żydów wynikających z Koranu i wykorzystywanych przez Hezbollah czy Hamas. Ugrupowania te używają zarówno tradycyjnego „rzymskiego salutu" jak i symbolu swastyki, a sam „Mein Kampf" nie jest dziś nigdzie tak często wznawiana jak w krajach arabskich...

Nie rozumiem poza tym Pana oburzenia. Czy islam rzeczywiście jest świętą krową, której nie wolno krytykować? Dyskutować o nim?

W żadnym wypadku nie można też powiedzieć, że antyislamizm zastąpiła antysemitizm. Ciekawą ilustracją podważającą jego wniosek są dane dotyczące „przestępstw nienawiści". Wg. U.S. Departament of Justice w 2009 r. było 107 incydentów antyislamskich „przestępstw nienawiści". Stanowiło to 8% wszystkich przestępstw nienawiści związanych z religią i tylko 2% wszystkich przestępstw nienawiści w tym roku — w tym także wobec ludzi innej rasy lub orientacji seksualnej. Dla porównania w tym samym roku było w USA 931 przestępstw nienawiści wobec Żydów. Nie inaczej wyglądały dane za rok 2008: 1013 przestępstw antyżydowskich i 105 antymuzułmańskich. (za http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2114 )

• 2011-08-10 11:50 | NASCITURUS

Zachód chętnie w to wierzy. — mówi Rafał Pankowski

Kraje Europy Zachodniej, Stany Zjednoczone też mają różną kulturę i też nie powinno się używać jednego mitycznego pojęcia "Zachodu".
  • 2011-08-10 13:47 | broncoMx

Naprawdę nie rozumie pan, że Europa zawdzięcza swój rozwój- cywilizacji judeo-chrześcijańskiej? To jest czynnik spajający wszystkich Europejczyków, różnice jakie między nami istnieją są nieznaczne i nie powodują konfliktów w skali makro.Dyskusja nt integracji Polaków w UK to demagogia, pozwalająca Anglikom dać upust swojej frustracji z powodu problemów jakie przysparzają im imigranci z Trzeciego Świata ( np. ostatnie zamieszki, po śmierci niejakiego Duggana) Natomiast jeśli pojedzie sobie pan do Pakistanu to zobaczy pan tam kobiety w namiotach sprowadzone do przedmiotu użytku domowego i mężczyzn którym się marzy świat podbity przez ich "jedynie słuszną religię" i ja to oceniam jako wykwit gorszej niż europejska cywilizacji. Jeśli twierdzi pan, że integracja buddystów i hinduistów stanowi taki sam problem jak przypadek muzułmanów to niech pan wskaże artykuły w prasie zagranicznej, które by ten problem zarysowywały i udowadniały. To islam jest religią nietolerancyjną , z całą resztą można sobie poradzić. Stereotypy na temat Polski mnie nie interesują bo to problem ludzi którzy są zmuszeni upraszczać i szukać dowodu potwierdzającego swoją wyższość. Obcokrajowcy, którzy odwiedzają Polskę wcale nie mają tak złej opinii, a ci którzy oceniają bez uprzedniego przyjazdu są niewarci by się nimi przejmować.
  • 2011-08-10 13:48 | broncoMx

moja powyższa wypowiedź jest skierowana do GLS
  • 2011-08-10 16:26 | No to super, czas na "repeat"

... nie, to już nawet jak na mnie zbyt cyniczne.
    Ach gdyby tak Polak uratował Norwegów z pożaru...
    Zaś zawarte w rozmowie tezy są zbyt ogólnikowe. Jestem antyfaszystą, ale praprzyczyny tego stanu rzeczy jawią mi się inne...
  • 2011-08-10 22:54 | NASCITURUS

Antysemityzm? Powszechnie wiadomo, że środowiska muzułmańskie są jednymi z najbardziej antysemicko nastawionych środowisk. Pełno jest cytatów duchowieństwa muzułmańskiego, w których Żydów nazywa się psami i małpami.
    Poza tym nie podoba mi się, że islam zaczyna traktować się jak świętą krowę, z którą się nie dyskutuje, w obawie o posądzenie o islamofobię lub katolicki szowinizm, co w moim przypadku jest całkowitą bzdurą, gdyż jestem ateistą i lewicowcem.

• 2011-08-11 08:59 | vps

Mam takie pytanie? Czy uznawanie grupy około 400 kibiców za chuliganów to też rasizm, jeśli z tej grupy tylko 50-70 osób wszczyna rozruby? Czy mówienie, że główną odpowiedzialność za światowy kryzys ponoszą chciwi bankowcy z Wall St. to też rasizm, skoro duża część tych bankowców to ludzie uczciwi? Czy obarczanie Komunistów za niszczenie społecznośći i gospodarki kraju, to też rasizm, skoro wielu komunistów było tylko ofiarą systemu i mieli uczciwe intencje? Czy pojęcie mocherowy beret też jest rasizmem? Czy każdy niemiecki żołnierz w czasie IIWŚ to faszysta i hitlerowiec? Wreszcie, czy pojęcie - radykał, albo skrajny konserwatysta, to też rasizm, skoro wiele osób może tylko stać w tłumie, będąć nie do końca świadomym co robi?
    Skrajne lewicowe poglądy są tak samo żałosne i przesiąknięte hipokryzją jak i te prawicwe. Przeciąganie liny na swoją stronę, za wszelką cenę.
  • 2011-08-11 13:52 | Herstoryk

Kolejny popis ignorancji i uprzedzeń. Islam do połowy 20w nie znał żydożerstwa, a żydzi byli w krajach Islamu traktowani o niebo lepiej niż wśród chrześcijan i NIGDY nie było tam pogromów. Zmianę nastawienia i tonu spowodowała dopiero syjonistyczna grabież i kolonizacja Palestyny. To zachodnie media, zdominowane przez pro-syjonistyczną poprawność polityczną od 60 lat skutecznie judzą zachodnią opinię publiczną przeciw muzułmanom, w interesie żydowskiej kolonii w Palestynie. W swym manifeście Breivik cytuje ponad 300 razy (i chwali) Syjonistów i Izrael.
    Z Islamem i problemami na styku muzułmanie - reszta świata dyskutować można i trzeba, ale najpierw przydałoby się trochę rzetelnej wiedzy, fobia nie wystarczy.
  • 2011-08-11 19:56 | hmm

Zgadzam się. Jest to co prawda przykład skrajny, ale jakby nie patrzeć, krzesło elektryczne jest przecież rodzajem krzesła.
  • 2011-08-11 20:09 | hmm

"To sie nie daj!"

Nie dałem się poprzez samo zauważenie manipulacji. Elaboratu w tym celu pisać nie muszę.
  • 2011-08-11 20:43 | hmm

Pisać artykułu co prawda nie zamierzam, ale znalazłem statystyki Europolu z poprzednich lat: http://www.loonwatch.com/2010/01/terrorism-in-europe/
    Zdecydowanie dominują separatyści, co do prawicy i lewicy - proponuję zerknąć samemu.
  • 2011-08-11 21:48 | Jacek

A może warto porozmawiać o radykałach w ogóle Panie Red. A nie tylko o radykałach prawicowych. Robi Pan rozróżnienie na radykałów prawicowych i radykałów nieprawicowych (mogą od biedy być). Lub, co gorsza, rozróżnienie: na radykałów prawicowych i, no właśnie, i kogo?
  • 2011-08-11 22:42 | camel

Przewrotne usprawiedliwienie arabskich mordów na Żydach.

Masz tu króciutki cytacik o wcześniejszych czasach:
    "W XIV wieku zabroniono Żydom syryjskim mieszkać w wysokich domach, głośno modlić się, grzebać martwych we wspanialszych grobach niż ich sąsiedzi muzułmańscy, być urzędnikami, a w łaźni publicznej byli zobowiązani do powieszenia na szyi dzwonka lub monety miedzianej.
    Do 1912 roku Żydzi arabscy byli zmuszeni do zdejmowania butów przy opuszczeniu dzielnicy żydowskiej na znak szacunku dla narodu arabskiego.
    Według prawa Szyickiego w Jemenie muzułmaninowi zabijającemu Żyda nie groziła kara śmierci. Z czego bardzo często korzystano.
    Sytuacja Żydów w państwach muzułmańskich niearabskich nie była dużo lepsza. W wieku XVI z początkiem dynastii Safawidów w Szyickim Iranie zaczął się drastyczny i brutalny upadek pozycji Żydów perskich.
    Władze ogłosiły ich jako nieczystych, silą zmieniali im religie, muzułmanie przeprowadzali pogromy."

Po powstaniu Izraela, kiedy marzenia muftiego Jerozolimy o tym, że Hitler pomoże wymordować wszystkich Żydów nie tylko się nie spełniły, ale Żydzi zaczęli napływać tam masowo, państwa muzułmańskie rozpoczęły nie mający precedensów proces dyskryminacji, mordowania i wyrzucania Żydów od siebie. W bardzo krótkim czasie wymordowano lub wygnano praktycznie wszystkich Żydów żyjących w krajach arabskich.

Udzielając komuś rad na temat rzetelnej wiedzy, samemu wypadałoby ją posiadać, nie panie "herstoryk"?
  • 2011-08-11 22:44 | camel

Europa zawdzęcza swój rozwój Oświeceniu i dorobkowi starożytności. "Cywilizacja" judeo-chrześcijańska pogrążyła Europę w stuleciach ciemnoty i wojen.
  • 2011-08-12 07:53 | NASCITURUS

Dokładnie. Ponadto na uwagę zasługuje fakt, iż to państwa arabskie wezwały arabów do opuszczenia Palestny. Oto co premier Syrii Chalid al-Azma pisał o tym wezwaniu:

"(...) wezwanie rządów państw arabskich do opuszczenia Palestyny i przeniesienia się do sąsiednich krajów arabskich, skierowane do jej mieszkańców po masakrze w wiosce Dir Yasin w 1947 roku, pomogło Żydom, ich sytuacja w Palestynie znacznie się poprawiła bez większego wysiłku. Pomyślmy, co by było, gdyby mieszkańcy Palestyny, których liczba przekroczyła milion, zostali w swoim kraju. Jaką stanowiliby piątą kolumnę, jak rząd izraelski byłby w ciągłym strachu. Od 1948 roku domagamy się, by powrócili do swych domów. Lecz to właśnie my wzywaliśmy ich do opuszczenia kraju, a od naszego żądania od ONZ, aby zadecydowała o ich powrocie, minęło kilka miesięcy. Czy to jest mądra i uzasadniona polityka? Czy jest tu sens? Sami zdecydowaliśmy o ich losie, o losie milionów uchodźców arabskich, wzywając ich do opuszczenia swych domów, ziem, miejsc pracy i fabryk. Zamieniliśmy ludzi, cieszących się ze swej pracy w wysiedleńców pozbawionych pracy w ogóle. Potem przyzwyczailiśmy ich do żebractwa i zadowolenia z tego, co daje im UNRWA (United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refuges in the Near East) (...)"
  • 2011-08-16 20:22 | jorn

Kiedyś Jacek Żakowski chyba w Trójce przeprowadził coś w rodzaju konkursu pod hasłem, co w XXI wieku stało się cieniem samego siebie z lat '90, względnie własną karykaturą. Otóż taką karykaturą samego siebie stał się Jacek Żakowski. W latach '90 dziennikarz, którego teksty czytało się z przyjemnością, w pierwszej dekadzie XXI w. już tylko lewicowy propagandysta. Komentowany tekst dowiódł zaś, że w drugiej dekadzie nowego stulecia stoczył się do poziomu marnego lewicowego propagandysty i niewiele mu już brakuje do poziomu propagandy PRL. Przez ostatnie ok. 10 lat powtarzał lewicową mantrę, jakoby narodowy SOCJALIZM był ruchem prawicowym; teraz już się podjął karkołomnego zadania udowodnienia, że prawicowy jest komunizm. Tego się, towarzyszu Żakowski, zupełnie nie spodziewałem.

A co do Breivika - receptą na uniknięcie takich zamachów nie jest spychanie takich szaleńców do getta i zakrzykiwanie, bo ich poglądy odbiegają od obowiązującego lewicowego schematu. Wręcz przeciwnie, duszenie w garnku z dociśniętą mocno pokrywką powoduje wzrost ciśnienia i od czasu do czasu wybuch. W krajach takich, jak Polska, gdzie mamy prawdziwą wolność słowa przejawiającą się tym, że niemodne poglądy są prezentowane nie tylko w podziemiu, czy na blogach, których prawie nikt nie czyta, ale także w prasie głównego nurtu, zagrożenie jest niewielkie, bo pokrywka jest uchylona i nadmiar pary uchodzi bokiem i najgorsze, co nas spotyka, to pajacowanie przed pałacem prezydenckim. Tow. Pankowski zaś wszystkich "prawicowców" by za to najchętniej w obozach pozamykał, tylko musi się spieszyć, żeby Żakowski zdążył jakieś zgrabne uzasadnienie wysmażyć, bo ten wywiad świadczy o tym, że z poziomem u tow. redaktora coraz gorzej.

Pozdrawiam

Jorn van der Ar
  • 2011-08-18 10:50 | fox123

no tak święta kryształowa PiSiornia ma same cuda typu Blida Lepper niewykonane przeszczepy Garlickiego przekręty na wielką skalę typu Telegraf Express Pereiro
  • 2011-08-24 16:23 | Temida

Morderca z PO

Plujku! To że GW ani p. Paradowska tego nie ogłosiły nie znaczy, że to nie prawda.

[]...Również szefowa częstochowskiej PO i współzałożycielka tej partii w Częstochowie, Halina Rozpondek, była przekonana, że C. nie należał do Platformy w tym mieście. Wieczorem przesłała jednak do mediów oświadczenie, że Ryszard C. był członkiem Platformy od kwietnia 2004 roku. "W styczniu 2006 roku został wykreślony z listy członków partii....[]
  • 2012-08-26 15:08 | guru

Panu Pankowskiemu fajnie się pisze o prawicowych radykałach, faszystach itp. Ja mam serce po lewej stronie i nieco więcej lat i doświadczenia niż p.Pankowski. Bardzo przyjemnie jest czuć się takim postępowym i liberalnym człowiekiem. Ale prawda jest nieco inna. "Nasza" europejska tolerancja jest traktowana ( i słusznie!) jako niebywała naiwność i słabość. Ja tego nie dożyję, ale p. Pankowski, z racji wieku, doczeka się islamizacji Europy i bardzo żałuję, że nie będę mógł poczytać co wówczas będzie miał do napisania na temat 'ksenofobów, prawicowców i faszystów'. O ile w ogóle będzie miał gdzie głosić swoje postępowe poglądy. Olbrzymia większość europejczyków nie zdaje sobie sprawy w jakim szambie wylądują za 15-40 lat (zależy od kraju-Polska bliżej 40-tu). Tu nie chodzi o prawicę, nietolerancję, faszyzm itp. Ja znam kraje arabskie i naprawdę 'strach się bać'. Ciemnota tych społeczeństw(poza nielicznymi wyjątkami- Irak, Liban, może Kuwejt) jest porażająca i tylko trochę zamaskowana przez naprawdę wielkie pieniądze w niektórych krajach. Tu chodzi o dosłowne zniszczenie całej naszej kultury i nie będzie nawet mowy o jakiejkolwiek tolerancji i głoszenia jakichkolwiek poglądów. Na razie p.Pankowki i jemu podobni grają rolę tzw. pożytecznych idiotów ( bez urazy, nie chciałbym nikogo obrazić, ale to określenie funkcjonuje w publicystyce od co najmniej pół wieku). Nie jestem fanem Breivika, ani w ogóle żadnych prawicowców, lecz nie można zamiatać problemów pod dywan. Breivik jest pierwszy, ale na pewno nie ostatni. I problem będzie narastał, niezależnie od poglądów typu lewica-prawica. Wrzucanie wszystkich lęków europejczyków do schematu typu 'skrajna prawica i faszysci' jest projekcją starych schematów politologów na wydziałach uniwersyteckich na zupełnie nową sytuację, nie mającą precedensu w historii nowożytnej. Jest naprawdę niewesoło i coraz więcej ludzi będzie się czuło zagrożonych, a co za tym idzie, przemoc będzie narastać. I poglądy takich panów jak p.Pankowski czynnie się do tej sytuacji przyczyniły, choć pewnie intencje były odwrotne.