Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Przedwyborcze turbulencje na listach SLD

(26)
Rezygnacje ze startu w wyborach z list SLD Roberta Biedronia i Wandy Nowickiej są sporym problemem dla Sojuszu. Wygląda na to, że wbrew temu, co słyszeliśmy przez ostatnie lata, partia nie jest ani zbyt postępowa, ani pokoleniowo odmieniona.
  • 2011-08-10 16:54 | nocri

Obraził feministkę ...

Nie wiem czy Grzegorz Napieralski poszedł po rozum do głowy ale widzę pozytywną zmianę w myśleniu tego człowieka. Na razie nic nie wskazuje na to że Przewodniczący wie co robi ale nie przyłączę się do słów krytyki jakie z ust Wojciecha Olejniczaka spadły na głowę Napieralskiego po rezygnacji pani Wandy Nowickiej z kandydowania z list SLD

• 2011-08-10 16:57 | nocri

Re:Przedwyborcze turbulencje na listach SLD

• 2011-08-10 18:42 | Demokratyczna Unia Kobiet

Liczy się tylko partyjny układ...stanowisko DUK w sprawie list SLD

Grzegorz Napieralski nie dotrzymał wielu obietnic i powiela starą praktykę swoich partyjnych kolegów…
    Renata Berent-Mieszczanowicz jako oficjalna kandydatka Partii Kobiet i Demokratycznej Unii Kobiet miała mieć miejsce od 1 -3 na wrocławskiej liście SLD do Sejmu.
    Grzegorz Napieralski obiecał to członkiniom Krajowej Rady Demokratycznej Unii Kobiet na oficjalnym spotkaniu z wiceprzewodniczacą Forum Równych Szans Anną Mackiewicz, działającą w strukturach SLD oraz Przewodniczącą Partii Kobiet – Iwoną Piątek.
    Kandydatka miała wiele rekomendacji, w tym m.in. od eurodeputowanej Lidii Geringer de Oedenberg i innych autorytetów ze świata polityki.
    Na liście nie umieszczono Jej i nawet nie pofatygowano się, żeby wyjaśnić dlaczego?
    Takiej informacji nie otrzymała ani Partia Kobiet ani Demokratyczna Unia Kobiet.
    Osoby układające listy na szczeblu krajowym i regionalnym mówią, że takiej kandydatury nie było?!
    A przecież było to oficjalne zgłoszenie i oficjalne spotkanie oraz rozmowy z Grzegorzem Napieralskim.
    Sojusz Lewicy Demokratycznej zdradził kobiety wielokrotnie, a własnej tożsamości ideowej już od bardzo długiego czasu nie pamięta. Nie jest więc partią, na której programie można wprowadzać zmiany dotyczące rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i demokratycznego ładu politycznego.
    Wielu z nas ma problem na kogo głosować. Dość już politycznych umizgów i gry w zielone.
    Gdyby nie takie postawy i manipulacje Konstytucja RP znaczyłaby w Polsce to, co powinna i prawa obywatelskie nie podlegałby też kwestionowaniu.
  • 2011-08-10 22:39 | Krzysztof

współprzewodnicząca Zielonych informuje na Facebooku, że również zrezygnowała z kandydowania z list SLD
  • 2011-08-11 03:08 | M Skraplak

Jak dlugo jeszcze ludzie o pogladach lewicowych nie beda mieli na kogo glosowac? SLD jest tworem zupelnie bezideowym, przykro mi to mowic, ale predze zaglosuje na PO niz na SLD z Napieralskim i Wikinskim.
  • 2011-08-11 11:13 | barabarasz

Głosując w wyborach ludziki kierują się głównie sympatią wobec partyjnego lidera. Kogo by SLD nie wystawiło na pierwszych miejscach i tak wybory przerżnie, ze względu na charakterystykę przewodniczącego. Jeśli tak wygląda twarz polskiej lewicy, to nawet lokalne sukcesy Kalisza czy Millera wyniku ogólnego nie poprawią. Zmiana pokoleniowa w SLD zupełnie nie wyszła.

Premier chlapnął w zeszłym roku, że PO nie ma z kim przegrać. Dziś, 2 miesiące przed wyborami z jeszcze większą pewnością mógłby to powtórzyć.
  • 2011-08-11 12:56 | Tenno

Plastuś to Plastuś. A szkoda , Polsce jest naprawdę potrzebna realna partia lewicowa. Plastusiowa taką nie jest.
  • 2011-08-11 13:50 | czosnek

Ale w czym problem???

Moim zdaniem, gdyby środowiska feministyczne, ekologiczne i mniejszościowe seksualnie, zamiast marnować czas dogadały się z Ruchem Poparcia Palikota, mielibyście dużo większe szanse na stworzenie lewicy pełną gębą.

Zabawy z Napieralskim to strata czasu. Żałuję tylko straconego potencjału RPP - przy zastosowaniu odpowiedniego podejścia od początku, istniałaby REALNA szansa na odesłanie cymbałów z SLD w niebyt i zastąpienie ich nowoczensą lewicą. Może nie idealną, Janusz Palikot nie jest ideałem, ale moim zdaniem tworzy on dużo lepszą ofertę lewicową niż SLD.

I jeszcze jedno. Szczęśliwie składa się, że tej jesieni wybór partii i programów będzie naprawdę bogaty (w porównaniu z wyborami poprzednimi, oczywiście). Moim zdaniem każdy może znaleść coś dla siebie.
  • 2011-08-11 14:04 | ewkas

Zawsze głosowałam na lewicę.
    Wyjąwszy okres, kiedy przewodniczy jej Napieralski.
    Teraz go przeczekuję.
  • 2011-08-11 15:19 | Adam

SLD woli Wikińskiego niż Biedronia

Poza tym, że niefortunnie zagrano miejscami dla takich osób jak Bierdoń czy Nowicka to warto jeszcze powiedzieć o wypowiedzi Wikińskiego, która zbiegła się w czasie z tym wszystkim, a który naśmiewał się ze wspomnianego Biedronia. ja kiedyś czułem, że to partia która będzie reprezentować poglądy mniejszości. Dziś widzę, że jesteśmy obiektem żarcików takich samych jak w innych partiach. Tyle że od SLD do tej pory więcej wymagałem. Ta partia kompletnie się zagubiła, nie mogę dziś na nią zagłosować, nie dopóki jest w niej miejsce dla Wikińskiego a nie ma dla Biedronia czy Oleksego.
  • 2011-08-11 21:49 | PIRS

To nie wyjątki, dopiero co zrezygnował z kandydowania prof. Widacki - z tych samych powodów. Wcześniej wypchnięto doskonałego posła Martyniuka. Brakuje ludzi, którzy swoimi działaniami i postawą dowiedli że mają rozum i charakter i że coś potrafią.
    Palikot lewicowe hasła ma od niedawna, no i nie wiadomo kim są ludzie którzy do niego poszli – każdy może wejść tam na listę.
    Na razie widzę jedno wyjście: głosować na te osoby na listach SLD, które są tego warte (np. Gadzinowski) i zachęcać innych aby nie głosowali na ludzi takich jak Wikiński i na nieznanych aparatczyków. To samo doradzałbym głosującym na kandydatów innych partii.
  • 2011-08-12 07:51 | eeeee

a Pan kiedys wierzyl w odmieniona SLD , nie wiem bo nie przeczytalem mea culpa ale przeciez w poprzednich wyborach do senatu takze usunieto z 1 miejsca w warszawie Pania Prof Marie Szyszkowska i zastapiono ja osobo z Bisnes Center Club tzn Smoktunowiczem, wtedy chodzilo o LiD Lewica i Demokraci , co poparl zdaje sie tez Mazowiecki czy np Bochniarzowa Geremek i Frasyniuk a jednak to srodowisko zdobylo moze 1,5 % to obrazuje jak slabe ma poparcie w spoleczenstwie, teraz tez wycieli ludzi o konkretnych pogladach ja zastanawiam sie nad tym jak SLD chce zatem zagospodarowac elektorat srodowisk
  • 2011-08-12 07:58 | eee

przeczytalem juz chodzi o to ze jak to powiedzial bisnesmen frasyniuk z uniw wolnosci o samoobronie - ze cholota dostala sie do wladzy, z czym moze sie nawet w pewnym sensie zgadzam ale napewno nie z ta idiotyczna wypowiedzia frasyniuka ktory chyba jest odciety od rzetelnych informacji skroo wygadyuje takie brednie w rozmowie z jak by nie bylo slabym dziennikarzem nie zwracajac kompletnie uwagi na kontekst itp, to poprostu obecnym SLD rzadzi wlasnie cholota w stylu napieralskiego, i jeszcze jakiegos typa z pzpr wogole to do zadnej pozadnej lewicy nie przystaje obawiac sie tylko mozna czy oni umieja czytac bo moze sa analfabetami skoro robia takie przedszkolne bledy
  • 2011-08-12 10:33 | sosna

Jak to dobrze, że TYLKO SLD ma problemy z obsadzeniem miejsc wyborczych. W innych partiach wszyscy są zadowoleni i nie ma wyścigu szczurów, a przynajmniej media o tym milczą.
    Jeśli dla Biedronia i Nowickiej miejsce na liście było ważniejsze niż załatwienie spraw, to SLD ma szczęście, że zrezygnowali. Tym bardziej, że następca Biedronia wywarł na mnie bardzo dobre wrażenia.
  • 2011-08-12 10:40 | sosna

Agnieszka Kublik, na którą się powołano w artykule, pisze o lewicy wyłącznie źle. Nie jest więc obiektywna. Zauważyli to już dawno czytelnicy i w komentarzach jest często za to wyśmiewana.
  • 2011-08-12 10:58 | Zbigniew PARTYKA

Słabością tego kierownictwa SLD jest amatorszczyzna - przy wyborach prezydenckich, przy ich personalizacji sprawa była stosunkowo prosta - aktywność plus walor nowości, bo przy Komorowskim i Kaczyńskim Napieralski to zaiste była nieograna twarz. Teraz, przy układaniu list do Sejmu konieczna jest niełatwa sztuka kompromisu, zespołowości, czy używając zapomnianego sformułowania - tworzenia kolektywu, nie tylko drużyny wodza, którego zresztą autorytet jest do zakwestionowania. To trudno przychodzi, gdy od rana zadaje się to samo pytanie - kto jest najśliczniejszy na świecie i dlaczego ja, Grzesiu Napieralski? Stąd obiecywanie różnym ludziom tych samych miejsc na liście przy niejasności reguł o braniu wszystkiego w swoje ręce, co prowadzi do stuprocentowej odpowiedzialności za wszystko. Dlatego też szybkie podpisanie porozumienia z BCC, łatwy alians z prezydentami od Dutkiewicza. Teraz Grześ pokazuje się w klipie jako mąż stanu, twardziel, który mówi prawdę i upomina innych, lecz to jest tylko tandetna reklamówka, równie dobrze ( czyli raczej kiepsko) mógłby zagrać Kapitana Amerykę, Batmana albo Spidermana. Jak 1 Maja stchórzył i uciekł z Warszawy przed beatyfikacją, to teraz może mówić wszystko, tylko kto uwierzy. Trzeba być twardym, a nie miętkim, jak mawiają na Pradze,
  • 2011-08-12 11:13 | adam

Redaktor Reczkowski gada bliźniaczo podobnie do kolegów z GW i celebrytów PO. SLD jest nielewicowa i nie spełnia obietnic. Innymi słowy politycy w SLD to zakłamani obłudnicy! Przepraszam gdzie w tym kraju jest lewicowa siła zdolna wejsć dzisiaj do Parlamentu? Moze prawdziwa lewica to GW i Polityka? Ludzie zamiast pomagać i tak słabej lewicy to jedziecie po nich jak po burej suce. Trochę opamiętania, bo niedługo wasze lewicowe poglądy bedziecie mogli wygłaszać przed koniem, zamiast w parlamencie.
  • 2011-08-12 13:21 | Zbigniew PARTYKA

Oczywiście ważny jest też kontekst - Platforma ze swymi postępowymi i otwartymi kobietami typu Kidawy-Błońskiej, Śledzińskiej-Katarasińskiej, Kopaczowej, Hall, Kudryckiej, Pitery i Radziszewskiej oczywiście zagwarantuje i bezpłatne in vitro i związki partnerskie, aborcję na życzenie, kryminalizowanie hate-speech, odcięcie związków wyznaniowych od budżetu świecką szkołę! Wszystko zagwarantuje. Nikt tyle nie zrobi, ile PO Ci obieca!
  • 2011-08-12 15:00 | czosnek

Zadajmy sobie pytanie

Czy o SLD ostatnich lat da się napisać cokolwiek dobrego? Moim zdaniem nie.
  • 2011-08-12 15:11 | czosnek

Przepraszam bardzo, ale...

Dajmy sobie spokój z etykietkami, bo one niczego nie wnoszą. Zajmujmy się czynami, bo to one są świadectwem światopoglądu. I wychodzi na to, że to chyba PO jest w stanie załatwić więcej w sprawach lewicowych niż sam SLD.

Za PO załatwiono przynajmniej parytety i to ta partia błyszczy w porównaniu z innymi jeżeli chodzi o obecność kobiet w polityce. Projekt in vitro Błońskiej ma największe szanse na przejście. Nie mówię już o jawnym tępieniu seksizmu i homofobii, czego przykładem było usunięcie Węgrzyna (motywy i sens tego posunięcia to temat na inną dyskusję, ale jednak).

SLD nie robi nic, natomiast co najwyżej opowiada dyrdymały lub bajeczki. Ja pomijam już fakt, że za czasów największych sukcesów SLD partia ta nie zrealizowała ani jednego projektu lewicowego (poza socjalnymi w stylu emeryturki górnicze). Natomiast to, co robi obecne kierownictwo tej partii to już jest tragedia ostateczna.

Dlatego też mnie nie interesuje to, która partia ma w nazwie "lewica". Mnie interesuje to, co dana partia robi. I tutaj SLD wogóle nie ma czym się pochwalić. Ta partia to porażka, niestety.
  • 2011-08-13 06:15 | anna12

No to trochę autor sobie ponarzekał i znowu z właściwym Polityce obiektywizmem ukazał jakim "złem" jest SLD. A teraz przejdżmy do faktów:na jedynkach na listach jest co prawda 4 kobiety,tym niemniej 2-stanowią już ponad 50%,a na miejscach od 1-3 jest ponad 40% kobiet. Otwarciem na środowiska poza Sojuszem jest udział na listach przedstawicieli Partii Kobiet,Unii Pracy Zielonych,OPZZ i innych ludzi takich jak np. Balicki,który członkiem Sojuszu nie jest,a startuje z wysokiego 2 miejsca. Jeśli redaktorzy są w stanie pokazać inną partię bardziej otwartą na środowiska poza partyjne-to wtedy można podyskutować. Pozyskanie dr praw- Legierskiego na listy Sojuszu, w dużym stopniu
    z powodzeniem zastąpi infatylnego Biedronia. Nowicka obrażona,bo nie udało jej się wyautować młodej kobiety,działaczki SLD-wykazała tym samym ogromną hipokryzję i wcale mi jej nie żal. Na listach są inne działaczki środowisk kobiecych i one doskonale zastąpią Nowicką. SLD zawarło z Business Centre Klub-Pakt dla Polskiej Gospodarki, w którym w 77 punktach zawarto ramy współpracy. BCC-jest największą i najbardziej prestiżową organizacją skupiającą polskich przedsiębiorców i stąd ich przedstawiciel na listach. Dlaczego publicyści przemilczają te fakty,a często je tendencyjnie przeinaczają? Brak obiektywizmu powoduje,że to nie politycy,a media/popierające Platformę/ kształtują polską politykę. Takie praktyki są stosowane w krajach,gdzie jest niedobór demokracji. Nigdzie np.nie ma słowa o programie SLD,który jest opracowany przez najlepszych w Polsce ekspertów w poszczególnych dziedzinach. Ale po co o tym pisać? Przecież to nie istotne! Istotniejsze są przepychanki na listach i cytaty sfustrowanych ludzi,dla których prywata jest ważniejsza od spraw,którymi się niby zajmują.
  • 2011-08-13 10:10 | Kecj

Nie moge nawet ostentacyjnie niezaglosowac na SLD, bo nigdy na nich nie glosowalem. Zawsze wydawali mi sie przebranymi lisami. Jeszcze Olejniczak wyglada uczciwie, ale cala reszta, to lepiej nie mowic. Samo nieszczescie!
  • 2011-08-13 13:39 | Yustus

SLD tak bardzo marzy o zdobyciu wladzy, ze az traci instynkt samozachowawczy. Zarazem trudno sie partii Grzegorza Napieralskiego wyraznie samokreslic i zdefiniowac, na czym ma polegac jej rzekoma lewicowosc. Kiedys glosowalem na SLD, bo niektore hasla mi sie podobaly, ale z czasem stwierdzilem, ze sa to tylko przedwyborcze wabiki, o ktorych potem sie wiecej nie wspomina. SLD jest ta czescia polskiego establishmentu, ktora z powodzeniem moze dzis zastapic partia Palikota. Po wygraniu wyborow RPP z pewnoscia zechce umocnic swoja wiarygodnosc i z wieksza niz SLD stanowczoscia bedzie walczyl o wprowadzenie chocby tylko niektorych postulatow, jakie zawarte sa w programie partii. Poniewaz wyczerpalo sie moje zaufanie do Sojuszu, nie mam wyboru i musze zaglosowac na partie Janusza Palikota.
  • 2011-08-14 10:57 | joohny

a czego sie spodziewac po liderze ktory w bandycki sposob przejal wladze,gdyby kaczynski mial syna napieralski z jego obluda i podlym charakterem pasowalby idealnie.rozbil LiD bo chcial wladzy, teraz LiD byl by powazna konkurencja dla PO.platforma po 4latach sie zuzyla tylko ludzie lewicy i centrum nie maja na kogo glosowac, bo sld byl i bedzie betonem a zeby sie otworzyc na srodowiska zblizone do LiDu to zaprzeczenie tego co robi z sld aparatczyk napieralski.co o tym myslicie
  • 2011-08-14 18:47 | Adam 2222

p. Rzeczkowski rozczulił mnie troska o SLD

• 2011-08-14 21:56 | Adalbert

Re: od kiedy działacze gejowscy są lewicowi ?

Homoseksualizm to zabawa prawicy od dawien dawna.To są fanaberie bogaczy i nygusów. Napieralski nareszcie przychodzi po rozum do głowy. Po ratunek do Środowiska gejowskiego sięgają politycy upadających mocarstw. Patrz Cesarstwo Rzymskie.