Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

(121)
Prof. Zygmunt Bauman o bezecności polityki Izraela wobec Palestyny i demokratycznej zgodzie na zamordyzm
 • 2011-08-17 00:08 | camel

  Gaszenie pożaru benzyną

  "Czymże jest mur wznoszony dziś wokół terenów okupowanych, jeśli nie próbą prześcignięcia zleceniodawców muru wokół warszawskiego getta?"

  A czymże jest to zdanie, jeśli nie antysemityzmem w najczystszym wydaniu? Mur nie jest wznoszony "wokół" terenów okupowanych, jest barierą mającą chronić ludność przed morderczymi atakami. Arabowie mają w swym ręku prostą receptę na pokój: przestać mordować Żydów. Nie chcą wyrzec się swych planów ale to Żydów oskarża się o dyskryminowanie Arabów palestyńskich. Domyślam się, że ta dyskryminacja polegać ma na odmowie dobrowolnego ginięcia w atakach szachidów? To nie Izrael jest zarzewiem tego konfliktu i jego paliwem.

  Czy doczekamy się w prasie choćby jednego artykuliku na temat strony muzułmańskiej, która znalazła spoiwo w swej nienawiści do Żydów? Jeden, uczciwy, obiektywny. Poproszę. Może być o tych straszliwych zbrodniach wojennych Izraela, na przykładzie operacji "Płynny ołów". Szczególnie proszę o udokumentowanie arabskich metamorfoz: pan zabijający Żydów, bawiący się codziennie kałasznikowem i wystrzeliwujący rakiety jest oczywiście i zawsze "niewinnym cywilem" a jego śmierć dowodem na "zbrodniczość" Izraela. Przyzwyczailiśmy się wszyscy, że Żydzi giną masowo bez słowa i gestu obrony i Izrael ze swą armią, Żydzi odmawiający umierania - to nowe i oburzające zjawisko. Świat się obraca do góry nogami, trzeba przeciwko temu protestować!

  Na koniec: dlaczego publikuje się zawsze zdjęcia ze skansenu biedy w strefie Gazy? Poza nim, cała reszta strefy to zupełnie dobrze rozwinięty (za unijne pieniądze) obszar, pełen sklepów, centrów handlowych, ładnych domów o jakich większość Polaków może tylko śnić. Prosimy o reportaż z całej strefy Gazy! Wiem, że ten obraz będzie szokiem dla wielu. Dobrobyt nie muszących pracować Arabów, utrzymywanych przez podatnika europejskiego, może się nie zmieścić w głowie. Jest na co patrzeć i jest o czym myśleć.
 • 2011-08-17 10:20 | Zapomnialem hasła

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Każdy konflikt ma zawsze dwie strony medalu, ale Ty krytykując artykuł za jednostronność, jesteś także niemożliwie jednostronny... I bardzo cyniczny, tak po polsku cyniczny...
 • 2011-08-17 10:32 | jotesz

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Z murem mam kłopot. Z jednej strony rozumiem chęć osłonięcia swoich obywateli przed terrorystycznymi atakami, i to jest dla mnie bezdyskusyjne prawo do obrony. Tylko dlaczego ten mur tak dziwacznie się wije, rozrywając palestyńskie własności, anektując palestyńskie ziemie uprawne. Mur powinien być wytyczony po linii najkrótszej i uwzględniającej wzajemne interesy, interesy OBU stron.

  Jeśli ten mur krzywdzi ZWYKŁYCH ludzi po drugiej stronie, to jest to niesprawiedliwa cena ochrony! Dla jasności - w Tel Awiwie żyje moja córka, więc jestem osobiście zainteresowany tym, by bandyci opasani dynamitem nie mogli się przedostawać do Izraela. A jedna mur ma dla mnie dwie strony - dobrą i złą...
 • 2011-08-17 13:13 | zly

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Mur 'wokol' terytoriow?Byl (bo budowe wstrzymano) stawiany tylko od strony Izraela,zostawiajac pelny dostep Palestynczykom do bratniej Jordanii.To raczej Zydzi sa zamknieci w malenkim panstwie-getcie,otoczonym przez wrogow.Az dziw,ze zdolali przetrwac do tej pory.
 • 2011-08-17 13:37 | jotesz

  herstoryk hasbardnik

  nie mogę dyskutować nie znając znaczenia wyrazów...
 • 2011-08-17 13:42 | Korekta

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Ee, chyba nie po polsku...
 • 2011-08-17 15:12 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  | Herstoryk
  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem
  Jestem pełen szacunku i uznania dla Pana profesora Baumana, za uczciwość i jasność spojrzenia, nie przesłoniętego syjonistycznym "kalinizmem" i dla Polityki, za opublikowanie jego opinii,
  ***
  Mur jest rasizmem natomiast terror ze strony Arabow jest walka narodowo wyzwolencza. Co za hipokryzja!
 • 2011-08-17 15:40 | Janusz

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Pan prof. Bauman mówi z sensem i widać że szczerze, rzadko można spotkać tak obiektywny sąd o Izraelu pośród ludzi pochodzenia żydowskiego, nie powinienem się czepiać, gdyż niemal cały wywiad jest uczciwy i porządnie zrobiony, poza samą końcówką niestety, gdzie p. Domosławski przebrał miarę swym pytaniem-twierdzeniem:

  „Jak rozmawiać o tym wszystkim w Polsce, gdzie Polacy zaczynają powoli przyjmować do wiadomości, że nie tylko ratowali Żydów, ale donosili na nich i mordowali, byli wspólnikami Zagłady, a po wojnie robili pogromy i rabowali ich mienie. I gdzie w 1968 r. wygnano tysiące Polaków żydowskiego pochodzenia...?
  Ano tak, jak się rzeczy mają – i nie inaczej, bez przeinaczania.”

  Ano, tak bez przeinaczania to rzeczy mają się jednak zgoła odmiennie, tylko że żadnemu Żydowi nie przyjdzie nawet na myśl poszukać winy pośród własnego plemienia i przyjąć do wiadomości, iż akty agresji przeciwko Żydom w Polsce, które owszem zdarzały się, choć sporadycznie (inaczej Żydzi nie zagrzaliby tu miejsca 800 lat), nie były jakąś spontaniczną rozrywką Polaków, a miały głębokie przyczyny, i wynikały głównie z doznanych od Żydów krzywd, albo zdrad przeciwko Polsce i Polakom. Jak mawiał cytowany przez p. Prof. Wolter – nie ma skutku, bez przyczyny, i dobrze o tym pamiętać i tego się trzymać. Dlatego najpierw należałoby przeanalizować przyczyny, zło jakiego Polacy doznali od Żydów, a dopiero wtedy się żalić i udawać, albo z ignorancji mieć się za ofiarę.

  P. Domosławski, widać próbuje wspinać się na kolejne szczeble antypolonizmu - po spluciu niczym Judasz Ryszarda Kapuścińskiego, pozwolił sobie tutaj na grube nadużycie twierdząc, że Polacy byli wspólnikami Zagłady. Jeśli chce szukać wspólników Zagłady, to niech się lepiej przyjrzy kapitałowi żydowskiemu finansującemu od początku hitlerowską NSDAP na przykład, albo samą machinę wojenną, niech napisze, czy zginęli w tej wojnie jacyś żydowscy bankierzy i co wtedy robili, albo amerykańscy (z nazwy) „krwawi milionerzy”, którzy właśnie na wojnie zrobili majątek.

  Dobra, wiem, że komentarz się nie ukaże, tak piszę, żebyście w redakcji mieli jasność.
 • 2011-08-17 15:51 | Hatuey

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Mur wokół Terytoriów Okupowanych stawiany jest od strony Izraela ale często i gęsto na tych właśnie Terytoriach .Gdyby mur był stawiany tylko na terytorium Izraela to nikt by przeciwko temu murowi nie protestował a wręcz przeciwnie. Od strony Jordanii nie ma muru ale są nielegalne osady żydowskich kolonistów i równie nielegalne izraelskie bazy wojskowe. Wiec kolego zły nie pisz idiotyzmów bo to co piszesz jest żałosne. Zamiast pisać raczej przeczytaj z pięć razy wypowiedź pana Baumana.
 • 2011-08-17 15:57 | Hatuey

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  O dziwo za GW...Prawo( izraelskie ) stanowi, że kiedy atakuje Żyd - to czyn kryminalny. Kiedy Arab - terroryzm... Masz jeszcze coś do powiedzenia na temat terroryzmu?

 • 2011-08-17 16:03 | max

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  terror nigdy nie może być uznany jako walka wyzwoleńcza !! Gdyż jest on skierowany głównie przeciw niewinnym cywilom . Może i Milosewicz mordując naród Bośniaków i Turcy Ormian walczyli w sprawach wyzwolenia ??
  Tak myśląc jak ty, nie winnymi zabójstw ale patriotami wielkimi byliby przestępcy skazani za przestępstwa mordów ""
 • 2011-08-17 16:18 | PIRS

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Argumenty prof. Baumana o bezecności Izraela są w dużej mierze nietrafione, a porównanie muru na granicach państwa z murami getta - wręcz obrzydliwe. Izrael zbudował mur żeby zapobiec zabijaniu ludności cywilnej przez snajperów i bojówki palestyńskie. Okazało się to skuteczne. Podobny mur na granicy między USA i Meksykiem, zapobiegający napływowi nielegalnych imigrantów, nie spotkał się z tak histeryczną reakcją światowych mediów, ani z oskarżeniami o zamach na prawa człowieka.
  Izrael - kraj wielkości naszego średniego województwa - otoczony jest przez wrogów, z których większość nie tylko nie uznaje państwa żydowskiego, ale otwarcie głoszą chęć wymordowania i wypędzenia Żydów z Izraela.
  Żeby się dogadać potrzeba dobrej woli dwóch stron. Tymczasem strona palestyńska nigdy nie dotrzymała żadnych porozumień.
  Większość Palestyńczyków jest biedna, ale ich przywódcy (milioner Arafat) zgromadzili znaczne majątki. Nie otrzymali by ich za proces pokojowy. Bogate kraje arabskie, o czym wspomina Profesor, nigdy nie pomogły swoim palestyńskim braciom; potrzebny jest im Izrael jako wróg.
  Świat przyglądał się spokojnie większym bezeceństwo i nie reagował nawet kiedy wyrzynano setki tysięcy ludzi (np. Tutsi przez Hutu). Natomiast kiedy Izrael broni się przed ewidentnymi atakami terrorystycznymi, natychmiast odzywa się chór fałszywych obrońców, nazywających terrorystów bojownikami.
  Nie sądzę żeby Polska powinna się mieszać w porządkowanie konfliktu bliskowschodniego. Wystarczy przypomnieć naszą wojnę i okupację Iraku, do której władze (przy aprobacie opozycji) zachęcały, obiecując tłuste kontrakty po zwycięstwie, tłumacząc także nasz udział walką "za wolność waszą i naszą". Tfu!
 • 2011-08-17 16:36 | Ariel

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Wywiad bardzo interesujący, choć tezy nie zbyt odkrywcze, ale dyskusja na forum rozczarowująca.Momentami brzmi niczym trolling na Onecie.
  W kontekście instrumentalizacji Zagłady warto by było zacytować Normana Finkelsteina.Za celność analizy pochwalili go Noam Chomskynieżyjący Raul Hilberg ale w Polsce nikt z tzw. lewicy nie ośmiela sie cytować Finkelsteina więc wzięli go sobie na sztandar za "dobrego Żyda" prawdziwi antysemici.Ot, kolejne polskie kuriozum.A przecież o tym co mówi Profesor Peter Novick i Finkelstein pisali ponad 10 lat temu.Pryncypialna postawa kosztowała Finkesteina dożywotnią profesurę (tenure).Tony Judt,niech mu ziemia lekką będzie, był wtedy trochę ostrożniejszy.Profesora Baumana nie podejrzewam o konformizm ale,tak czy inaczej, nikt teraz nie może mu podskoczyć więc mówi i pisze co chce.Nie chcę robić przesadnej reklamy Finkelsteinowi ale cieszę się, że wielu znanych i poważanych ludzi przyznaje mu stopniowo rację.Szkoda tylko ,że nie mówią tego wprost.
 • 2011-08-17 17:24 | Slawomirski

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Przykro mi ze pan Bauman okresla siebie mianem komunisty.
  Coz moga byc warte slowa osoby oddanej idei komunistycznej?

 • 2011-08-17 18:29 | Anna - POLKA z krwi i kości

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Tak Żydzi zdradzili Polaków, że zamiast wszyscy dać się zabić Niemcom, niektórzy byli tak bezczelni, że powrócili albo chceli powrócić do swoich rodzinnych domów.

  Moja babcia mówiła, że Polacy zabijali Żydów podczas wojny i po wojnie !!!
  Kiedy umierała, powiedziała, że ludzie muszą o tym wiedzieć, nie można tych zbrodni przemilczeć.
 • 2011-08-17 19:19 | inte_7

  Agent bezpieki "Semion" nie ma moralnego prawa na wypowiadanie się

  Dziennikarz ma prawo prosić pana Baumana o wywiad. Pan Bauman, natomiast, gdyby miał jeszcze resztkę honoru (honor stracił tuz po wojnie) to odmówiłby wywiadu.
  That's it.
 • 2011-08-17 19:58 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Janusz:
  Ano, tak bez przeinaczania to rzeczy mają się jednak zgoła odmiennie, tylko że żadnemu Żydowi nie przyjdzie nawet na myśl poszukać winy pośród własnego plemienia i przyjąć do wiadomości, iż akty agresji przeciwko Żydom w Polsce, które owszem zdarzały się, choć sporadycznie (inaczej Żydzi nie zagrzaliby tu miejsca 800 lat), nie były jakąś spontaniczną rozrywką Polaków, a miały głębokie przyczyny, i wynikały głównie z doznanych od Żydów krzywd, albo zdrad przeciwko Polsce i Polakom.
  ***
  Wylicz wasc te krzywdy ktore usprawiedliwialy haslo:
  Zydzi do Palestyny Bij Zydow! Polska dla Polakow!
  Prof Bauman moze podac reke innemy profesorowi ktory nazywa sie Naum Chomski
  . Naum Ciomski sugerowal ze nalezy Izrael rozwiazac i utwozyc federacje polsko zydowka wzorowane na modelu Jugoslawii. Wiemy jaki byl koniec modelu jugoslowianskiego.
  Inny profesor-Zyd z Yale University Szechter oswiadczyl ze w Polsce nie bylo antysemityzmu.
  To mi mowila kobieta ktorabyla swiadkien naoczno-nausznym tegooswiadczenia.
  Wygodnie jest siedziec w fotelu profesorskim zagwarantowanym dozywotnio i skladac oswiadczenia za ktore nie ponosi zadnej odpowiedzalnosci. Bauman zupelnie zamyka oczy na fakt ze to Arabowie urzadzali Zydom pogromy przed wojna it to w caasie kiedy w POlsce krzyczano "Zydzi do Palestyny!" Ze Arabowie odrzucili podzial Palestyny i zaatakowali nowo utworzone panstwo Zydowskie. To rzadu krajow Arabskich nawolaly Arabow palestynskich do opuszczenia terytorow dzialan wojennych majac pewnosc ze zepchna Zydow do morza. PO przegraniej wojnie z Zydami trzymali swoich "braci" w obozach a sami przejeli mienie i domostwa po Zydach zmuszonych do opuszczenia krajow arabkich.
  Zydzi opluwajacych innych Zydow dostarczaja moralny komfort antysemitom ktorzy widza w tym usprawiedliwienie dla swojej nienawisci.
  Wspomniani profesorowie przypominaja komunistow zydowskich ktorzy wlasnymi rekoma w Winnicy rozeblali synagoge azeby zademonstrowac swoj internacjonalizm. Zalosne kreatury.
  Jak mawiał cytowany przez p. Prof. Wolter – nie ma skutku, bez przyczyny,
  ***
  Rownie dobrze mozna powiedziec ze byla przyczyna w wymordowaniu oficerow poskich w Katyniu

  i dobrze o tym pamiętać i tego się trzymać.
  ***
  Czy tego sie nalazy trzymac w sprawie Katynia?
  Dlatego najpierw należałoby przeanalizować przyczyny, zło jakiego Polacy doznali od Żydów,
 • 2011-08-17 20:36 | Hatuey

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Czego człowieku chcesz od niego? Czy przyznaje się otwarcie do swej komunistycznej przeszłości? Przyznaje . Rozumiem że tu raczej chodzi o krytykę Izraela a jakaś tam komunistyczna karta to tylko pretekst. Najlepiej by każdy przed lustrem wyciskał własne syfki a nie zajmował się cudzym honorem
 • 2011-08-17 22:21 | Slawomirski

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Ma Pani racje. Byl to okres polowaniua na Zydow w Europie. Trzeba o tym mowic.
 • 2011-08-17 22:26 | Hatuey

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Możesz mi wyjaśnić co ja myślę na temat terroryzmu bo jakoś do tej pory nic na ten temat nie pisałem , podałem tylko cytat z GW czyli Gazety Wyborczej i to wszystko. Skoro jednak chcesz coś na tema terroryzmu pewnie palestyńskiego to może tez coś powiemy na temat terroryzmu żydowskiego na BW? Wtedy gdy terroryzm był im potrzebny i jako metoda walki i zastraszania Palestyńczyków to stosowali dosyć często i trzeba powiedzieć skutecznie a wysadzenie holu King David czy rzeź Palestyńczyków w Deir Yassin to tylko potwierdzają. Osiągnęli to co chcieli i w tym momencie ogłosili że terroryzm a szczególnie ten przeciwko nim jest już zły . I tak to działa , coś jak z Kalim
 • 2011-08-17 23:02 | Janusz

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  michrich

  Nie wiem, czy takie hasła można usprawiedliwiać, jednak krzywdy długo by wyliczać; nie sięgając daleko, nawet do czasów zaborów, to choćby te krzywdy wyrządzone Polakom przez bolszewicką żydokomunę, popleczników Stalina i namiestników Smiersza - NKWD w Polsce. Sporo tych krzywd było, przez wiele lat, a i do dzisiaj "nasz" aparat sądowniczy, czy urzędniczy częstokroć ewidentnie działa przeciwko Polakom - wie o tym każdy przedsiębiorca, który strawił choćby kilka lat na działalności gospodarczej w Polsce. Albo te zdrady podczas wojny, kiedy bolszewików w Polsce Żydzi witali jak braci, kolaborowali z nimi, tak jak i z hitlerowcami przez pierwsze lata wojny, także w getcie, na przykład łódzkim. Nie wszyscy, ale wielu. Zdajesz sobie z tego sprawę, że bolszewik dla każdego Polaka był najgorszym wrogiem, ponieważ niósł ze sobą perspektywę czerwonego terroru, masowych mordów i gułagów, zezwirzęcenia co najmniej równego hitlerowcom oraz zniewolenia umysłowego człowieka? Wiesz, że bolszewicy od Lenina do Stalina wymordowali 60 milionów ludzi? Nie wiesz.

  Przyczyny wymordowania Polaków w Katyniu lepiej nie przywołuj, bo gdybyś miał minimum wiedzy, i wiedziałbyś kim byli bolszewiccy komisarze, to od tego tematu trzymałbyś się z daleka.

  O historii Izraela także nie masz zielonego pojęcia, nic nie wiesz o Nakbie, o żydowskich pogromach Palestyńczyków, ani o "wojnie sześciodniowej". Posługujesz się tezami absurdalnej propagandy, ciemny jesteś, jak tabaka w rogu, szkoda na Ciebie czasu.
 • 2011-08-17 23:05 | Murzyn z tego i owego

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Twoja babcia miała pewnie sklerozę, a z lecytyną musiał być w okolicy problem...
 • 2011-08-17 23:10 | jerry11

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  "A czymże jest to zdanie, jeśli nie antysemityzmem w najczystszym wydaniu?"

  A czy Zyd moze byc "anty-semita"?

  P.S. Dlaczego w Polsce wciaz mowi sie o "anty-semityzmie" a jakos
  nikt nie chce uzyc wyrazu "anty-syjonizm"??
 • 2011-08-18 00:01 | jerry11

  Re: Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  W pewnym miejscu w izraelu widzialem tablice pamiatkowa poswiecona pamieci jakiegos terrorysty zydowskiego, ktory podlozyl i wysadzil bombe (a bylo to chyba w roku 1940).
  Coz, niektorzy wola nie pamietac o tych czasach!
 • 2011-08-18 01:58 | Herstoryk

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  @max
  Izrael grzebie swoich terrorystów na cmentarzu zasłużonych na tzw "Wzgórzu Herzla". Terrorystom z "Lehi" nadaje medale.
  Syjonistyczny podbój i kolonizacja Palestyny kosztowały życie ok 3500 żydów i od 14 do 60 tysiecy Palestyńczyków, głównie cywili. Kto jest terrorystą ?
 • 2011-08-18 10:33 | m.

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Poprawnosc polityczna karze stawac po stronie biedniejszej strony konfliktu, stad tez mamy obvraz zawsze jednostronny. Nigdy nie pokazuje sie np rezydencji palestynskich dygnitarzy, tylko raz bylo glosno gdy wdowa po Arafacie wydala miliony na "remont" swoejgo paryskiego apartamentu. Poza tym przelewano jakies bajonskie sumy na jej konto i cos tam napomnknieto w europejskich mediach o korupcji w Palestynie, ale szybko to ucichlo.

  Do Palestyny plyna ogromne fundusze z krajów arabskich, glównie przeznaczone na indoktrynacje biedoty i bron, ale glówny dochod to dotacje z Uniii Europejskiej. Mimo to, Palestynczycy zaatakowali europejskie ambasady, bo im sie jakies dunskie karykatury nie spodobaly (wtedy tez stracilam resztki sympatii dlatego narodu).


 • 2011-08-18 11:02 | sahrib

  Czapki z głów

  Szanowny Panie Profesorze,

  Dziękuję za ten wywiad. Niezwykle uczciwe i mądre podejście do tematu, bez ideologicznego zacietrzewienia. Interesuję się konfliktem izraelsko-palestyńskim od wielu lat i z przykrością stwierdzam, że tak odważnych głosów jest wciąż zbyt mało, żeby "zmusić" Izrael do pokoju. Tak, "zmusić", gdyż właśnie Izraelowi pokój nie jest na rękę. Osoby które piszą jak ten "mały, biedny Izrael" musi się bronić nie mają zielonego pojęcia ani na temat historii, ani nigdy nie były na obszarach okupowanych. Chociażby w kwestii Hamasu, nie mają pojęcia o tym, że w latach osiemdziesiątych Izrael gorąco popierał religijne odrodzenie na obszarach okupowanych m. in. wspierając budowę meczetów i tworzenie nowej organizacji o zabarwieniu religijnym, która byłaby przeciwwagą dla OWP i Arafata. Tak samo proces pokojowym który był farsą. Czy ktoś z was wie, że od początku procesu pokojowego liczba osadników dramatycznie wzrosła? Że zabierano Palestyńczykom ziemie, wyrzucano ich z domów, budowano kolejne punkty kontrolne czyniąc życie na obszarach okupowanych nie do zniesienia. Proponuje pojechać na Zachodni Brzeg i postać wiele godzin w kolejce do punktu kontrolnego, gdzie będziecie traktowani jak "podludzie". Piszecie że mur jest "ochroną przed atakami terrorystycznymi". I tu znowu dowodzicie swojej ignorancji. Wcale mur nie jest szczelny i jest aż nadto miejsc, którymi Palestyńczycy gdyby tylko chcieli mogli się przedostać bez kontroli na teren Izraela. Popatrzcie lepiej na mapę i przebieg muru - jest on niczym innym jak doskonałym pretekstem do kradzieży palestyńskiej ziemi, żeby tylko uniemożliwić powstanie tego państwa. Odmawianie Palestyńczykom prawa do własnego państwa i życia w godności i pokoju, jest niczym innym jak tylko rasizmem.
 • 2011-08-18 12:30 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  2011-08-17 23:02 | Janusz
  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem
  michrich

  Nie wiem, czy takie hasła można usprawiedliwiać, jednak krzywdy długo by wyliczać; nie sięgając daleko, nawet do czasów zaborów, to choćby te krzywdy wyrządzone Polakom przez bolszewicką żydokomunę, popleczników Stalina i
  ***
  Smierc Zydom! Bij Zydow, Zydzi do Palestyny! To byly hasla wznoszone przed wojna kiedy jescze nie bylo UB ani komunizmu. Bicie studentow Zydow tez mialo miejsce przed wojna na polskich uczelniach.Z informacjie ktore mial moj dobry kolega KPP liczyla przed wojna okolo 20 000 czlokow nie wszyscy komunisci byli Zydami. Polske zamieszkiwalo przeszlo 3,5 mln Zydow jak zesz wszyscy Zydzi mogli byc komunistami?
  Osobiste uwagi w rodzaju jestes ciemny jak tabaka w rogu swiadcza o chamstwie Rzucac obelgi to zadna sztuka.
  Nie wymaga ani wiedzy anu intelektu. Niekturzy dali sie zlapac na bolszewickie haselka O rownosci wszystkich narodow .
 • 2011-08-18 12:37 | Hatuey

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Oczywiście pan i pani macie rację , był okres że polowano na Żydów no to teraz w ramach rekompensaty za szkody Żydzi mogą sobie popolować na Palestyńczyków. Ale cicho , żadnych protestów bo każdy protestujący jest według Żydów i ich sympatyków zdeklarowanym antysemitą.
 • 2011-08-18 13:55 | zyta2003

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Wlasnie koncze czytac ksiazke wydana przez wydawnictwo Czarne w 2010 roku
  "Kraj utracony. Moja historia Izraela". Autorem jest szwedzki Zyd Goran Rosenberg. Wstrzasajaca i wielce pouczajaca ksiazka. To historia powstania panstwa Izrael, polityka pierwszych lat, kolejne wojny, i wspolczesnosc. Polityka Izraela wobec rdzennych mieszkancow tych ziem przypominala rugowanie Indian z ich ziem. Przepisy prawne spowodowaly, ze w ciasgu kilku lat ziemia od biednych chlopow arabskich przeszla w rece Izraelitow. Nie majac czasu czekac na wykonanie "prawa" przyspieszano zamierzenia przemoca, mordowaniem, wysiedlaniem z miast i wiosek, zrownywaniem z ziemia terenow poarabskich. Historycne miasta jak Hajfa, czy Jaffa byly calkowicie, zreszta jak cale tereny, arabskie. (Dopiero potern zaczeto uzywac slowa Palestynczycy.)
  Na tym tle cynizmem jest nazywanie izraela jedynym demokratycznym kraje w tym rejonie. Starozytna Grecja tez byla demokratycznym krajem, z pominieciem niewolnikow i kobiet.
  Wspolczesna propaganda, a nawet historia wymazala to wszystko z pamieci mieszkancow Izraela i calego swiata. Mlodziez izraelska wychowywana jest wg najgorszych wzorcow nacjonalistycznych, a Zaglada sluzy glownie do biezacych celow politycznych.
  Wspolczesnie mowimy o terroryznmie, nikt nie zastanawia sie skad sie wzial, a przeciez tamte dzieje nie sa jeszcze tak odlegle.
  Zastanawia, ze nie znalazlam, zeby ksiazka tlumaczona byla na angielski, a to znaczy, ze zrobiono wszytko, azeby nie zaistniala w opinii swiatowej.
  Nie wzbudzila tez dyskusji wsrod polskich dyzurnych zwolennikow Izraela w obecnym ksztalcie politycznym.
  Moze jednak chociaz jedna osobe zachece do przeczytania tej ksiazki.
 • 2011-08-18 15:27 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  to niech się lepiej przyjrzy kapitałowi żydowskiemu finansującemu od początku hitlerowską NSDAP na przykład, albo samą machinę wojenną, niech napisze, czy zginęli w tej wojnie jacyś żydowscy bankierzy i co wtedy robili, albo amerykańscy (z nazwy) „krwawi milionerzy”, którzy właśnie na wojnie zrobili majątek.
  ***
  Majatek zrobili ci ktorzy przejeli mienie po wymordowanych Zydach ktorzy ich wydawali, szantazowali jednoczesnie chodzac na msze, do spowiedzi dostajac jednoczesnie rozgrzeszene.
 • 2011-08-18 15:57 | bryka

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Żyd może i b.wielu Żydów jest antysemitami.Bo są antyarabscy.Arabowie to przecież naród semicki.Krew z tej samej krwi i także "lud Księgi".Niezniszczalny pradawny konflikt plemienny o ziemię i wodę.Antysyjonizm był u nas w modzie w 1968.Syjonizm to ruch heroiczny wykorzystany,z musu,przez więdnące imperium brytyjskie i z ochotą przez wschodzące imperium USA poszukujące niezniszczalnego lotniskowca na Bliskim Wschodzie z pełną hipokryzji opowieścią o rekompensacie za holokaust.Lotniskowiec jest w dalszym ciągu i coraz bardziej niezbędny.To,podobno,tzw "tło geopolityczne".Lecz nie o tło tu chodzi lecz o ludzi ginących po obydwu stronach muru i ludzi żyjących w permanentnym strachu po obydwu stronach muru i ludzi gnijących w obozach uchodżców.Nie ma dla nich dobrych wieści dopóki "tło" nie ulegnie zmianie.Semici,pomimo,że jakoby zarządzają globem,są ofiarami tła.
 • 2011-08-18 16:13 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem  Zydzi postepowali zgodnie z przedwojennym poskimhaslem: "Zydzi do Palestyny!". A poniewaz Arabowie byli przeciwko osiedlaniu sie Zydow urzadzajac im pogromy i rozpocaeli wojne w po proklamowaniu panstwa Izrael wiec musieli sie bronic. hersztoryk, podobnie jak niektorzy na tym forum, zaluje ze Zydzi do reszty nie skonczyli w komorach gazowych
 • 2011-08-18 16:21 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Proponuje pojechać na Zachodni Brzeg i postać wiele godzin w kolejce do punktu kontrolnego, gdzie będziecie traktowani jak "podludzie". Piszecie że mur jest "ochroną przed atakami terrorystycznymi". I tu znowu dowodzicie swojej ignorancji.
  888
  MURU NIE BYLOBY GDYBY NIE ARABSCY SAMOBOJCY I GDYBY MULLOWIE NIE OBIECALI WYSADZAJACYM SIE RAJ I 82 DZIEWICE W RAJU.
 • 2011-08-18 16:41 | Slawomirski

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Szanowna Pani Vera

  Moimi autorytetami wybrukowane sa ulice wszystkich miast swiata. Chodze po nich w pustce bo wszyscy bogowie pochowali sie ze strachu na Olimpie. Szalenstwa mlodosci nie tlumacza szalenstwa na starosc.
 • 2011-08-18 17:40 | Janusz

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  michrich

  Nie pochwalam tych haseł, za Jackiem Kuroniem uważam, że "zamiast palić komitety, lepiej tworzyć własne", wtedy można po prostu demokratycznie odsunąć od władzy wszelkie wrogie Polsce pijawki.

  Bicie studentów oraz tzw. getta ławkowe to kolejny, propagandowy mit. Pośród młodych chłopaków każdy mógł dostać w gębę, także Żyd, zarówno wtedy, jak i dzisiaj. A propozycja "ławkowych gett" miała na celu pokazanie, że polskie uczelnie opanowane są przez ludzi Polsce wrogich, nie asymilujących się i nie zamierzających się asymilować, nie tworzących jednego polskiego organizmu, a obcy wrzód na dupie społeczeństwa, jemiołę pasożytującą na polskim narodzie. Okupowanie uczelni przez ludzi z Polską niezwiązanych ani patriotyzmem, ani wspólnym celem (poza nielicznymi wyjątkami), nie rozumiejącymi pojęcia "Ojczyzna", pozbawiało Polaków możliwości edukacji we własnym kraju, więc nic dziwnego, że ktoś zechciał na ten problem zwrócić uwagę.

  Dla Żyda - szowinisty komunista, albo kapitalista to tylko dwie strony tego samego medalu, gdyż wszelka ideologia ma służyć celowi głównemu, i nie ważne jak się nazywa, jakie tezy głosi, na być skuteczna, ma przybliżać mityczny cel, wielowiekowe urojenie chorych umysłów.

  Piszesz, że przed II WŚ nie było żydokomuny. A słyszałeś o Leninie i o komisarzach (ministrach) bolszewickich?

  Co do obelg, to nie była żadna obelga, tylko stwierdzenie faktu, na podstawie tego, co tu wpisujesz.

  A po mienie to się zwróć do Angeli Merkel i do Putina - oni są spadkobiercami Hitlera i Stalina. Natomiast o wydawaniu hitlerowcom Żydów przez Polaków najlepiej świadczą drzewka w Yad Vashem. Ciekawe ilu Żydów zdobyłoby się na taki heroizm, narażając siebie oraz własną rodzinę na śmierć. Obawiam się, że do ich policzenia palców u jednej ręki starczyłoby w nadmiarze.
 • 2011-08-18 18:44 | Vera

  Terror i terroryzm

  @max i spółka
  Co Ty za rzeczy wypisujesz. Pomyliły Ci się terror z terroryzmem. Terror to działania państwowe w celu zniszczenia oporu masowym użyciem przemocy. To jest właśnie to, co Izrael robi z Palestyńczykami.
  Natomiast dlaczego to niby, co z głupoty, lenistwa i tchórzostwa nazywamy terroryzmem nie miałby być metodą walki o wolność? Jest to metoda walki słabszego przy wielkiej dysproporcji sił. Na dodatek jest to najbardziej humanitarna i delikatna metoda walki. Dobrze przemyślany terroryzm powoduje minimalne straty i nie wyrządza wielkich krzywd uzyskując maksymalne efekty. Żadna inna wojna nie jest tak humanitarna. Wystarczy porównać liczbę zabitych cywilów w Afganistanie i w Europie czy USA (o WTC później). Chyba, że wybijani setkami uczestnicy wesel afgańskich umierali z radością widząc, że to tylko pomyłka. Nie mam zamiaru dyskutować, czy śmierć przypadkowa jest lepsza niż zamierzona. Dla mnie bez różnicy.
  Jeśli jestem przeciwko terroryzmowi to nie wtedy, kiedy podkładają bomby, tylko wtedy, kiedy cele terrorystów są nie do przyjęcia albo i gorzej. W metodzie islamistów nie widzę nic, co by usprawiedliwiało takie działania.
  Na dodatek terror i terroryzm mają fatalny wpływ na tych, którzy je uprawiają. Widać po komentarzach na tym forum jak bardzo zwolennicy Izraela są przez terror ich państwa zdemoralizowani. Potwornie. Nie widać u nich żadnych ludzkich uczuć tylko nienawiść i naginanie faktów do własnych zdegenerowanych przekonań. Podobnie zresztą i druga strona z czasem przechodzi z jakości na ilość, co widać po 9/11, ale i sytuacji w Iraku. Z terroryzmu przechodzi do bandytyzmu.

  Proste: Nie jest problemem korzystanie z metod terroryzmu jeśli ma się do tego powody, ale sztuką jest zachowanie umiaru by nie przekroczyć granicy demoralizacji samych siebie.
 • 2011-08-18 19:24 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  2011-08-17 23:05 | Murzyn z tego i owego
  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem
  Twoja babcia miała pewnie sklerozę, a z lecytyną musiał być w okolicy problem...
  ***
  To nie babcia miala skleroze tylko ty nie masz krzty iczciwosci.
 • 2011-08-18 19:57 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  2011-08-17 23:10 | jerry11
  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem
  "A czymże jest to zdanie, jeśli nie antysemityzmem w najczystszym wydaniu?"

  A czy Zyd moze byc "anty-semita"?
  ***
  Tak moze byc. W koncu pierwsi naladowcy Chrystusa byli Zydami. I ich antyzydowska propaganda dala podloze chrzescianskiemu antysemityzmu.

  P.S. Dlaczego w Polsce wciaz mowi sie o "anty-semityzmie" a jakos
  nikt nie chce uzyc wyrazu "anty-syjonizm"??

  ***
  Bo w polsce nie bylo antysjonizmu. Zydzi do Palestyny! bylo haslem popierajacym Syjonizm.
 • 2011-08-18 20:11 | Blueberry

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  "Do Palestyny plyna ogromne fundusze z krajów arabskich..."

  ... a do Izraela od dawna plyna dziesiatki,a moze nawet
  setki razy WIEKSZE sumy z USA. A do tego praktycznie
  darmowa, zaawansowana technicznie bron
  (advanced weapons)!
 • 2011-08-18 20:19 | Blueberry

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Jak wiele rasizmu zawarte jest w doktrynie "syjonizmu"?
  Czy ktos potrafi na powyzsze pytanie odpowiedziec
  spokojnie, logicznie i bez zacietrzewienia?
 • 2011-08-18 20:51 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Janusz:

  Bicie studentów oraz tzw. getta ławkowe to kolejny, propagandowy mit. Pośród młodych chłopaków każdy mógł dostać w gębę, także Żyd, zarówno wtedy, jak i dzisiaj. A propozycja "ławkowych gett" miała na celu pokazanie, że polskie uczelnie opanowane są przez ludzi Polsce wrogich, nie asymilujących się i nie zamierzających się asymilować, nie tworzących jednego polskiego organizmu, a obcy wrzód na dupie społeczeństwa, jemiołę pasożytującą na polskim narodzie. Okupowanie uczelni przez ludzi z Polską niezwiązanych ani patriotyzmem, ani wspólnym celem (poza nielicznymi wyjątkami), nie rozumiejącymi pojęcia "Ojczyzna"
  ***
  Trudnoo uwazac za ojczyzne kraj gdy sie slyszy Zydzie won do Palestyny. Polska muzyka rozrywkowa wiele zawdziecza Zydom. Piosenki i tanga byly w duzej czesci komponowane przez ludzi wywodzacych sie z Zydow.
  Jerzy Petersburski, Bracia Henryk i Artur Gold Jakub Kagan byli kompozytorami dotad libianych przebojow. Poeci Jan Brzechwa, Boleslaw Lesmian, Julian Tuwim Antoni, Slonimski, Jerzy Jurandot i inni byli Zydami.

  , pozbawiało Polaków możliwości edukacji we własnym kraju, więc nic dziwnego, że ktoś zechciał na ten problem zwrócić uwagę.
  ***
  Czyli bicie studentow-Zydow jest w twojej moralnosci usprawiedliwione jak i przypuszczalnie rowniez i zajmowanie mienia po Zydach zamknietych w gettach i wywozonych do fabryk smierci.
  Okolo dwoch tysiecy Zydow zginelo z rak poboznych sasiadow gdy strali sie wrocic do przedwojennych miejsc zamieszkania. Powiedzonko "Podziekuj Zydzie ze zyjesz" Bylo slyszane nie jeden raz.

  Dla Żyda - szowinisty komunista, albo kapitalista.
  ***
  Czylinie m roznicy miedzy komunista i kapitalista? Wyssane jak z propagandy Josepha Goebelsa.
  to tylko dwie strony tego samego medalu, gdyż wszelka ideologia ma służyć celowi głównemu, i nie ważne jak się nazywa, jakie tezy głosi, na być skuteczna, ma przybliżać mityczny cel, wielowiekowe urojenie chorych umysłów.

  Piszesz, że przed II WŚ nie było żydokomuny. A słyszałeś o Leninie i o komisarzach (ministrach) bolszewickich?
  ***
  Nie bylo jej w Polsce bo komunistyczna partia byla nielegalna a komuniscsi siedzieli w wiezieniach. Kilku idiotow-Komunistow jak Warski, Lenski i Jasinski juz byli zamordowani na rozkaz Stalina. W porownaniu z caloscia spoleczenstwa zydowskiego to byla garstka.

  Co do obelga, to nie była żadna obelga, tylko stwierdzenie faktu, na podstawie tego, co tu wpisujesz.

  A po mienie to się zwróć do Angeli Merkel i do Putina - oni są spadkobiercami Hitlera i Stalina. Natomiast o wydawaniu hitlerowcom Żydów przez Polaków najlepiej świadczą drzewka w Yad Vashem.
  Nikt nie sadzal drzewek tym co Zydow mordowali lub wydawali. Wydani i zamordowani milcza bo nie zyja.
  Nikt nigdy nie twierdzil ze nie bylo Polskow ktorzy z poswieceniem wlasnego zycia ratowali Zydow.
  Sam znalem takich Zydow osobiscie.

  Ciekawe ilu Żydów zdobyłoby się na taki heroizm, narażając siebie oraz własną rodzinę na śmierć. Obawiam się, że do ich policzenia palców u jednej ręki starczyłoby w nadmiarze.
  ***
  To jest stiwrdzenie antysemity. Mowil mi jeden byly partyzant polski ze Zydow do partyzantki nie przyjmowano bo wiedomo ze Zydzi sa tchorzami i natychmiast wydali by wszystkich gdyby ich zlapano. Czlonek mojej rodziny ktory uciakl z transportu do Treblinki i udawal Polaka uslyszal komentarz wypowiedziany przez 'KUMPLA" z ktorym gral w karty ktory na widok grupy zmaltretowanych Zydow powiedzial: "popatrz, te koty jeszcze zyja"
  Tenze krewniak ktory mial dziewczyne Polke ublagal ja azeby mu zalatwila przemycenie do ghetta po czul zagrozony zyjac po stronie "aryjskiej". Tak sie stalo. Ich wzieto z ghetta do obozu kolo Czestochowy prowadzono do robut za terenem obozu . Kiedys do nich podeszlu chlopcy z lasu i zapronowali Chlopcy chodcie z nami bic
  Niemcow zorganizowala sie grupa ktora uciekla do lasu i napotkala moze innych "chlopcow" ktorzy ich zaczeli strzelac. Pozostali przy zyciu uciekjoc wrocili do obozu. Wspomniany krewniak wyladowal w Bergen Belsen skad go oswobodzili wojska brytyskie.
  Moja matke nie wpuszczono do mieszkania z ktorego uciekla w 1939 roku i prazzyla wojne w ZSRR. To byl holokast byznes przejac po Zydzie jego miejsce zamieszkania i i przedmoty i sprzetu do niego upzednio nalezace.
  To jet ostatni raz kiedy odpisyje na twoje antysemicki insynuacje.
  Ostatnia uwaga:
  Na terytorium przed mieszlalo miliony Ukraincow, Bialorusinow Zydow i to od setek lat. Na podstawie jakich praw ludzie zwacych siebie Polakami uwazai ze sa jedynymi wlascicielami terenu Rzeczyposlolitej a wszyscy pozostalie nie? Na postawie jakich praw? Wkoncu to byly terenu oderane od pobitych Celtow i Germanow.
  Nie licze s twojej na uczciwa odpowiedz. Ta uwaga jest skierowana do pozostalych czylenikow na tym forum.
 • 2011-08-18 20:58 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  2011-08-17 17:24 | Slawomirski
  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem
  Przykro mi ze pan Bauman okresla siebie mianem komunisty.
  Coz moga byc warte slowa osoby oddanej idei komunistycznej?
  ***
  Bauman byl komunista kiedy pomagalo jego karierze bo to bylo : "Policaly Corect"
  Teraz w Eropie "politycaly corect "jest byc przeciwko Izraelowi. To tez pomaga w karierze.
  Patrzy sie skad wiatr wieje. Tak jest bezpieczniej.
 • 2011-08-18 21:03 | Slawomirski

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  That is right.
 • 2011-08-18 21:15 | Slawomirski

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Szanowna Pani Vera

  Wszyscy normalni ludzie sa zwolennikami panstwa Izrael. Jak mozna nie byc zwolennikem jedynej demokracji na Bliskim Wschodzie? A ze ich demokracja ma mankamenty to tez wszyscy wiedza. Sugeruje zajmowac sie domowym podworkiem (gruba kreska Mazowieckiego) a dopiero po jego posprzataniu zagladaniem do sasiadow.
 • 2011-08-18 21:38 | Hatuey

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Jak polska ta niby lewica może cytować Finkelsteina skoro dajmy na to prominenty bądź co bądź członek tej pożal się Boże lewicy Siwiec Marek jest wiceprzewodniczącym stowarzyszania Friends of Israel ? No jak? Bycie friendem jednak do czegoś zobowiązuje np do usłużnych Izraelowi inicjatyw w europarlamencie
 • 2011-08-18 22:00 | Vera

  Witam Pana ponownie

  Ależ ja kocham państwo Izrael. Kocham trzymanie setek tysięcy wygnanych Palestyńczyków w obozach i bez perspektyw a potem uwielbiam zarzucać im, że nie mogą się z tym pogodzić. Uwielbiam napadać na Syrię i rabować wzgórza Golan. Uwielbiam napadać na Liban i napuszczać na siebie zwolenników Arafata i Falangę. Uwielbiam zasypywać Kanał Sueski na 2 lata. Uwielbiam zabijać Begina i truć Arafata bo chcieli się dogadać. I parę innych rzeczy.
  Tylko z Mazowieckim nie mam nic wspólnego. Ja w tym udziału nie brałam. Ani w wałęsowaniu ani w jaruzelszczeniu. To mi wisi obok. Bardziej interesuje mnie Obama, Merkel i Sarkozy. To mój dom i, mam nadzieję, że to widać po tym, co piszę.
  Ale nie myślałam, że p.Passent nie wytrzyma nerwowo i Pana wywali. Brak poziomu.
 • 2011-08-18 22:29 | Ariel

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Tak dla ścisłości - zabito Rabina.Begin umarł w łóżku jak przystało na prawie 90.letniego starca.Co do Arafata to nie wiadomo.A w dyskusji z p.Sławomirskim zalecałbym spokój bo to zdaje się podpucha albo przypadek trudno reformowalny.
 • 2011-08-18 22:51 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  2011-08-18 22:00 | Vera
  Witam Pana ponownie
  Ależ ja kocham państwo Izrael. Kocham trzymanie setek tysięcy wygnanych Palestyńczyków w obozach i bez perspektyw a potem uwielbiam zarzucać im, że nie mogą się z tym pogodzić
  ***
  Vero!
  Palestynczykow tzymaja w obozach ich bracaia arabscy ktorzy namowili ich do opuszczenia reren dzialan wojennych obiecujc ze zepchna Zydow do morza. Wkoncu z "Ziemodzyskano przymusowo wysiedlono 7 mln. Niemcow.
  Czy Niemcy trzymali ich i ih potomstwo pozgonnie w obozach obiecuja ze wyrzucac Polakow z "Ziem Odzykanych" i potem beda mogli wrocic?
  Niemcy zaplacili cene za rozpoczecie ludobujczej wojny. Arabowie zaplacili cene za probe wyrzecenia Zydow do morza. Gdzie zydzi mieli wracac/ Doiemeiec do / Do Plski wktorej po wojnie mialy miejce pogromy? Gdzie wielu ludziom bylo malo ze wiekszosc Zydow wyladowala w komorch gazowych?
  . Uwielbiam napadać na Syrię i rabować wzgórza Golan.
  ** 8
  Z ktorych to Arabowie ozrzeliwali osady na terytorium izraelskim
  Uwielbiam napadać na Liban
  ***
  Skad Arafat organizowag akty terrory przeciwko ludnosci cywilnej Izraela.
  i
  napuszczać na siebie zwolenników Arafata i Falangę. Uwielbiam zasypywać Kanał Sueski na 2 lata.
  ***
  Ponizsze uwagi z czym maja zwiazek?->

  Uwielbiam zabijać Begina i truć Arafata bo chcieli się dogadać. I parę innych rzeczy.
  Tylko z Mazowieckim nie mam nic wspólnego. Ja w tym udziału nie brałam. Ani w wałęsowaniu ani w jaruzelszczeniu. To mi wisi obok. Bardziej interesuje mnie Obama, Merkel i Sarkozy. To mój dom i, mam nadzieję, że to widać po tym, co piszę.
  Ale nie myślałam, że p.Passent nie wytrzyma nerwowo i Pana wywali. Brak poziomu.
 • 2011-08-18 23:04 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  hatuey:
  Niczego podobnego nie żałuję ale tez coraz mniej staram się pamiętać tego co stało się z Żydami w czasie IIWŚ.
  *** Nie tylko ze nmiej starasz sie pamietac ale Tobie to poprostu sprawia satysfakcje jak wielu w w Polsce po wojnie.
 • 2011-08-19 01:03 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Hatuey
  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem
  Trudno winić Palestyńczyków za to że nie mieli pojęcia jakie hasła były popularne w Polsce przed wojną
  ***
  Zgoda! Zatonalezy winic Polakow wznoszacych takowe hasla. Poza tym inwestycje zydowskie w Palestynie sciagaly Arabow o czym nikt nie mowi. Przybywali na wet z dalekiej Algerii.
 • 2011-08-19 02:02 | Herstoryk

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  @michrich
  MURU NIE BYLOBY GDYBY NIE ARABSCY SAMOBOJCY I GDYBY MULLOWIE NIE OBIECALI WYSADZAJACYM SIE RAJ I 82 DZIEWICE W RAJU.
  Do konstruktywnej dyskusji dobrze jest wiedzieć o czym się mówi. Po pierwsze, mułłowie, czyli zorganizowany kler islamski, są tylko w szyickiej odmianie Islamu. Palestyńczycy to sunnici, mułłów u nich nie ma. Po drugie, Koran liczby dziewic nie podaje, zgodnie jednak z cytowaną przez towarzyszy Proroka jego wypowiedzią, ma ich być 72, a nie 82.
  Wciąż powtarza, jak zepsuta płyta, endeckie hasło "żydzi do Palestyny", jako usprawiedliwienie istnienia Izraela. Równie popularne było "żydzi na Madagaskar". Kiedy możemu się spodziewać "aliji" do Tananariwy??
  Nie byłoby muru, żydowskiego i arabskiego terroryzmu, 60 lat wojen i izraelskich zbrodni wojennych, dziesiątków tysięcy ofiar, korupcji prawa międzynarodowego, podważenia autorytetu organizacji międzynarodowych, gdyby wyznawcom judaizmu o różnym pochodzeniu etnicznym, nie mającym żadnego związku ze starożytnymi judejczykami, nie pozwolono na podbój i kolonizację cudzej ziemi.

  SZANOWNI DYSKUTANCI.
  Jeden hasbarnik, niejaki Camel, zamilkł. Drugi, Michrich, wciąż jeszcze z Wami (Nami) próbuje dyskutować. Ponieważ jego argumentacja sprowadza się do "A u was Murzynów strzelają", uważam, że dyskusja z nim jest bezcelowym marnotrawstwem "bandwidth". Ja przynajmniej nie mam zamiaru jej kontynuować.
 • 2011-08-19 02:20 | Slawomirski

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Szanowna Pani

  Nie musi Pani kochac panstwo Izrael. Wystarczy ze my wszyscy pozostawimy ich w spokoju. Ich to znaczy dwie strony konfliktu. Przeciez nie mamy sie czym pochwalic. Przez nasze wojny swiatowe sprowadzilismy na nich nieszczescie. Uczen Rakowskiego wywalil mnie na bruk swiata binarnego bezwzglednie i po kryjomu. Nie mam o to zalu. Nadal sie jednak nie zgadzam na Wielkie Zamazywanie. Nie sadze aby Obama, Markel i Sarkozy byly osobami godnymi zainteresowania. Z drugiej strony polityka powinna byc malo interesujaca. Teraz musze isc kosic trawe (kosiarka Toro).

 • 2011-08-19 03:04 | Kassander

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Chyba nie preczytales artykulu, albo zrobiles to bardzo pobieznie, skoro twierdzisz, ze Izrael to jedyba demokracja na Bliskim Wschodzie. Otoz ani jedyna (patrz Turcja, a byc moze wkrotce Egipt) i gwarantuje, nie normalna. Mialem okazje spedzic w tym panstwie troche czasu po obu sronach muru i nie odmawiajac Izrealowi prawa do istnienia, stwierdzam jednak, ze "nie tedy droga".
 • 2011-08-19 03:25 | karul

  Jako akademik czysty i teoretyczny

  Bauman jest doskonaly. Ma spojrzenie szerokie i niesamowity jezyk - kto dzis w Polsce mowi o "niecnocie", jeszcze jeden polski Zyd ktory posluguje sie polszczyna lepiej niz goje.

  Ale na ile praktyczne te jego poglady? Jaka alternatywe mieli tworcy Izraela w roku 1948 czy 1949 - poprosic Arabow aby zechcieli uprzejmie nieco sie przesunac tak aby niedobitki od Hitlera mogly sie zmiescic? Jak mozna tworzyc panstwo po dwoch tysiacach lat bez bazowania na nacjonalizmie?

  Cala ta krytyka Izraela mialaby sens, gdyby sedziwy uczony mial jakies kontrpropozycje. Ale ich nie ma. A Palestynczycy byli i pozostana mistrzami swiata w sikaniu pod wiatr - a co sie wowczas dzieje, kazdy mezczyzna wie.
 • 2011-08-19 04:16 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Herstryk:
  Wciąż powtarza, jak zepsuta płyta, endeckie hasło "żydzi do Palestyny", jako usprawiedliwienie istnienia Izraela. Równie popularne było "żydzi na Madagaskar". Kiedy możemu się spodziewać "aliji" do Tananariwy??
  ***
  Herstoryk! czybys chcial widziec Zydow ktorzy opuscili Polske z powrotem w Polsce w ktorej mialy miejsce pogromy tuz po wojnie? Cos mi na to nie wyglada. Ani ty ani twoi pobratymcy nie chcieliby napewno oddac Zydom przejetych posiadlosci i i miejsc zamieszkania. Zbyt intratny byl dla ten holokost bissiness. Wspomniana plyta brzmi denerwujaco tym ktorzy nie chca o niej slyszec a nie tym ktorzy ucierpieli i nie sa wstanie otym zapomniec.
 • 2011-08-19 06:26 | pozarski

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Panstwu nie przeszkadza, ze Bauman porownuje Izrael do nazistowskich Niemiec? Mnie przeszkadza. Tak przeladowanego komuszą propagandą wywiadu z ktorymkolwiek ze wspolczesnych demiurgow nie czytalem juz dawno. Zwykly belkot. Gdyby Bauman byl tzw zwyklym obywatelem juz od dawna gnilby w jakims domu starcow, a tak, ten belkot, ktorym nas częstuje biora niektorzy za szczyty elokwencji. Wstyd i hanba!
 • 2011-08-19 08:01 | Adam Bohynski

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Jednak Babcia przezyla wsrod tych wstretnych Polakow. A .
 • 2011-08-19 09:13 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  herstoryk:
  ANOWNI DYSKUTANCI.
  Jeden hasbarnik, niejaki Camel, zamilkł. Drugi, Michrich, wciąż jeszcze z Wami (Nami) próbuje dyskutować. Ponieważ jego argumentacja sprowadza się do "A u was Murzynów strzelają"
  ***
  wcale nie Do tego A dotego ze "u was Zydow bito, wydawano i mordowano".
 • 2011-08-19 13:11 | Hatuey

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Nie, nie przeszkadza zresztą dlaczego miałoby przeszkadzać ? Czym dla mnie jest Izrael ? Niczym . Nie ma żadnych związków z tym kolonialnym projektem i który tak jak większość podobnych projektów wcześniej czy późnij marnie skończy. Mam się litować nad Izraelem czy mu współczuć? A niby czego? Mam się solidaryzować z Izraelem bo część założycieli tego państwa pochodziła z Polski? Tu jest raczej powód do wstydu a nie solidaryzmu.
 • 2011-08-19 13:18 | Hatuey

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Cóż ty człowieku możesz wiedzieć co mi sprawia satysfakcję? Ja sam często i gęsto nie zdaję sobie sprawy co sprawi mi satysfakcję a co nie a co dopiero ty.A jeśli chodzi o pamięć to staram się zapomnieć tylko z jednego powodu a mianowicie dlatego że ci którzy zginęli są usprawiedliwieniem dla tych którzy zachowują się jak stado bandytów którym wszystko wolno bo ich krewni kiedyś zginęli. I nie ma tu mowy o żadnej satysfakcji.
 • 2011-08-19 14:02 | erka-4

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Co by nie mówić to te mury powstają w wyniku wcześniejszej agresji israelskiej z roku 1967,agresji tej by nie było to i tych murów stawiać by nie było potrzeby.
 • 2011-08-19 14:07 | Vera

  Kassander i Sławomirski

  Pan Sławomirski jest osobą bardzo specyficzną i dobrze pamiętającą odpowiednie czasy. Ma też rację, kiedy pisze, że wojnami wpędziliśmy ich w nieszczęście. Izrael jest też demokracją, ale taką szlachecką na polską modłę. Rozumienie tego działało przez długo ale czasy się zmieniają i należy myśleć o przyszłości. Problem tylko, że p. Sławomirski tego jakoś nie potrafi. Potrafi tylko płakać, że mu komuch z Polityki krzywdę zrobił. Mnie też i co?

  Dla mnie taką grubą kreską w sprawie Izraela były dwa fakty:
  1. W nocy na arabskiej plantacji oliwek "ktoś" obciął wszystkie gałęzie. A kiedy rano Arabowie zaczęli protestować przyjechała izraelska policja i spałowała rozrabiaczy. Izraelskie spychacze zrównały terrorystom za karę pole i tydzień później przejęte zostało jako leżące odłogiem przez osadników.
  2. Izraelscy żołnierze zabili dzieciaka palestyńskiego. Jego rodzice zgodzili się na oddanie organów, które otrzymało dziecko ortodoksyjnego Izraelczyka. Po przeszczepie rodzina ta powiedziała publicznie, że nie będzie się poniżać do dziękowania tym arabskim śmieciom.

  Panie Sławomirski! Te dwa przykłady sprzed kilku lat to moja gruba kreska. A Pańskiej ciągle nie widać.
  A gdzie leży czyja ojczyzna to jego sprawa. Moja nie tam, gdzie Pana i nic Panu do tego.
 • 2011-08-19 15:31 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  2011-08-19 09:19 | Vera
  Herstoryk, odpuść sobie
  michrich a na innych forach mihirrim (chyba to ten sam) to jak w Polsce obrońcy krzyża pod Smoleńskiem. Oni mają na wszystko odpowiedź i sprytnie mieszają wyjaśnienie z uzasadnieniem. Zawsze jest jakieś wyjaśnienie, ale on tego używa jako argumentu. Nie zauważa tylko, że jest największym antysemitą. To przez niego krytyka państwa Izrael zaczyna zamieniać się w niechęć do narodu izraelskiego. Nikt nie robi tylu szkód swojemu narodowi, co on.
  ***
  Vera nie uznajac faktu ze Arabowie od samego poczatku dzialali wrogo przeciwko osiedlajacy sie Zydom zarzuca mi spryt. Latwe wyjscia zastapic logike obelgami.
  Niech lepiej poradzi jaka Zydzi mieli alternatywe?
 • 2011-08-19 17:56 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Prof. Bauman:
  Czymże jest mur wznoszony dziś wokół terenów okupowanych, jeśli nie próbą prześcignięcia zleceniodawców muru wokół warszawskiego getta?
  ***
  Profesorze! W ghetcie byli Zydzi przeznaczeni o zaglady a mur jest zbudowany w celu utrudnienia
  "patriotycznym" terrorysom arabskim w zabijaniu Zydow. Mur nie odgradza Arabow od ich "braci" ktorzy rzadza
  terenami od oceanu Atlantycliego az do zatoki Perskiej. W koncu kilkaset tysiecy Zydow bylo zmuszonych opuscic kraje Arabskie. Kto mowi o krzywdzie tamtych? Wielki mufti Jerozolimski w kazaniach glosil ze we zabijanie Zydow zadawala Allaha. Kiedy panu bylo wygodnie byl pan komunista az panscy "inernacjonalistyczni towarzysze pana wykopali . Teraz panu wygoda polityczna dyktuje ze wygodnie byc antyizraelczykiem.. Inaczej panska kariera mogla by byc w zagrozeniu w Europie. Przypomina pan tych profesorow w USA ktorzy przepraszali kolegow Europejkich za to ze Bush zostal wybrany na prezydenta bo chcieli sobie zapewnic zaproszenia i wyklady do w Europy..
 • 2011-08-19 18:14 | zyta2003

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Analogie z Niemcami faszystowskimi nasuwaja sie same: Chociazby indoktrynacja mlodziezy, traktowanie Palestynczykow jako podludzi, chociazby ograniczanie swobod obywatelskich tym, ktorzy nie sa "czystej krwi", o Arabach juz nie wspominajac, ktorzy obywatelami mimo miejsca urodzenia nie sa. Chociazby dazenie do utworzenia czystego rasowo i religijnie panstwa, w ktorym podludzie, ktorym darowano zycie maja spelniac role sluzebna....dlugo by wymieniac. Nic to nie przypomina?
  Rece opadaja, kiedy michrichm pisze, ze Palestynczycy od samego poczatku byli nastawieni wrogo. A jak mogli byc, kiedy ktos nieproszony wlazi na ich podworko i szybciutko ruguje z tego podworka.
  Karul wyjasnia, ze przeciez Zydzi nie mogli poprosic, zeby sie Palestynczyki usuneli. Takie niegrzeczne lobuzy. Zapytuje, dlaczego mieli sie dobrowolnie usunac ze swoich ziem? Bo Zachod problem zadoscuczynienia Zydom rozwiazal kosztem innych, "gorszych".
  Ktos tu napisal, ze niektorzy Palestynczycy sa w sposob nieuczciwy bardzo bogaci. To jest argument przeciwko czemu? Przeciw traktowaniu Palestynczykow jak rownoprawnych ludzi?
  A tak nawiasem mowiac, nie wiem czy w korupcji, nieuczciwych interesach z pogranicza wladzy i biznesu jakikolwiek demokratyczny (skoro juz tak nazywamy ten) kraj dorownuje izraelowi. Wszak mimo ciaglej gotowosci bojowej afery, skandale gonia jedne za drugimi.
  Znow polecialy rakiety z terenow Gazy. Kogos to dziwi?
 • 2011-08-19 19:22 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  2011-08-19 18:14 | zyta2003
  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem
  Analogie z Niemcami faszystowskimi nasuwaja sie same: Chociazby indoktrynacja mlodziezy, traktowanie Palestynczykow jako podludzi, chociazby ograniczanie swobod obywatelskich tym, ktorzy nie sa "czystej krwi", o Arabach juz nie wspominajac, ktorzy obywatelami mimo miejsca urodzenia nie sa. Chociazby dazenie do utworzenia czystego rasowo i religijnie panstwa,
  ***
  Celem utworzenia Izraelu bylo utworzenie miejsca w ktorym Zydzi nie byli zepchnieci do roli mniejszosci narodowej na ktorej mozna by bylo wieszac psy i winic za wszystko jak to bylo w Europie od wiekow.
  Nikt ie traktowal ich jako podludzi wbrew antyizraelskiej i poniekad antysemickiej propagandzie.
  Ziemie w Palestynie byly wykupane legalnie od tureckich wlascicieli jeszcze przed Pierwsza wojna swiwtowa. To Arabowie pod wplywem odrazajacego sie nacjonalizme urzadzali pogromy osiedlajacym sie Zydom z Polski od ktorych domagano sie w Polsce aby wyjechali do Palestyny.
  Ten fakt jest uparcie i rozmyslnie pomijany przez wiekszosc uczestnikow tej debaty. Niewygodne fakty przemilcza sie.
  w ktorym podludzie, ktorym darowano zycie maja spelniac role sluzebna....dlugo by wymieniac. Nic to nie przypomina?
  Rece opadaja, kiedy michrichm pisze, ze Palestynczycy od samego poczatku byli nastawieni wrogo. A jak mogli byc, kiedy ktos nieproszony wlazi na ich podworko i szybciutko ruguje z tego podworka.
  ***
  To Arabowie rozpoczeli od rugowanie Zydow a nie odwrotnie.
  Karul wyjasnia, ze przeciez Zydzi nie mogli poprosic, zeby sie Palestynczyki usuneli. Takie niegrzeczne lobuzy. Zapytuje, dlaczego mieli sie dobrowolnie usunac ze swoich ziem? Bo Zachod problem zadoscuczynienia Zydom rozwiazal kosztem innych, "gorszych".
  *** Nie szczekaj na zachod kolego. Zachod pomogl i dalszym ciagu pomaga Polsce.
 • 2011-08-19 19:29 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  2011-08-19 08:01 | Adam Bohynski
  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem
  Jednak Babcia przezyla wsrod tych wstretnych Polakow. A .
  ***
  Babcia mowila prawde nie wygodna tym ktorzy dogmatycznie uwazaja sie za szlachetnych i wspanialych mimo dranstwa i wypychaja przed siebie tych co z narazeniem zycia ratowali innych przypisujac jednoczesnie sobie ich szlachetnosc.
 • 2011-08-19 19:37 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  2011-08-19 14:02 | erka-4
  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem
  Co by nie mówić to te mury powstają w wyniku wcześniejszej agresji israelskiej z roku 1967,agresji tej by nie było to i tych murów stawiać by nie było potrzeby.
  ***
  erka to Egipt, Syria i Jordania zmasowale swoje woje wojska na granicach Izraela zmuszajac Izrael do masowej mobilizja. Nikt nie pracowal i Izraelowi grozila katastrofa gospodarcza. Nasser bunczucznie osiwdczal ze Izrel nie ma racji bytu i czeka i zapraszal Izrael do rozpoczecia wojny jesli chce. Pamietam to dokladnie z prasy "Polski Ludowej".
  Mur zostal zbudowany azey utrudnic przeniknie samobojcow terrorystow ktory duchowni obiecywali raj i dziewice w raju.
 • 2011-08-19 19:39 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  a do Izraela od dawna plyna dziesiatki,a moze nawet
  setki razy WIEKSZE sumy z USA. A do tego praktycznie
  darmowa, zaawansowana technicznie bron
  (advanced weapons)!
  ***
  Zazdrosc, zadrosc!
 • 2011-08-19 21:53 | Vera

  Re:Rozmowa Artura

  @michrich
  No i byłoby Ci się udało zrobić ze mnie antysemitkę. Ale się nie dam choć takiego wroga narodu izraelskiego jak Ty jeszcze nie spotkałam. Nieźle się starasz.

  Czy mogę poprosić szanownego pana o jakiś przykład obelgi z mojej strony?
  Z poważaniem
 • 2011-08-19 22:25 | m.

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  "... a do Izraela od dawna plyna dziesiatki,a moze nawet
  setki razy WIEKSZE sumy z USA. A do tego praktycznie
  darmowa, zaawansowana technicznie bron
  (advanced weapons)!"
  Roznica jest taka, ze w Palestynie te pieniadze sie rozplywaja wsród dygnitarzy i mieszkancy nic z tego nie maja.
 • 2011-08-19 22:51 | m.

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  "Analogie z Niemcami faszystowskimi nasuwaja sie same: Chociazby indoktrynacja mlodziezy, traktowanie Palestynczykow jako podludzi, chociazby ograniczanie swobod obywatelskich tym, ktorzy nie sa "czystej krwi", o Arabach juz nie wspominajac, ktorzy obywatelami mimo miejsca urodzenia nie sa. "
  W Izraelu sa partie arabskie i nawet maja reprezentantów Knesecie. Nie przypominam sobie aby Hitler tolerowal partie zydowskie za swoich rzadów.
 • 2011-08-19 22:55 | Małgorzata

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Zdumiewa, jak sprawna jest propaganda arabska, jak chętnie połyka ją zarówno profesor Bauman, jak i pani podpisująca się Vera (o innych nie wspominając). Przekonywanie tych ludzi, że Żydzi, podobnie jak wszystkie narody świata, mają prawo do własnego kraju, szczególnie po tysiącleciach prześladowań w diasporze, jest wyraźną stratą czasu. Mają pełne prawo istnieć wszystkie państwa arabskie, utworzone po rozpadzie imperium Osmańskiego, ale nie ma prawa istnieć Izrael. Twór brytyjski na ziemi Mandatu Palestyńskiego – Jordania – jest całkowicie prawowitym państwem, Izrael nie jest i dla tych ludzi nigdy nie będzie. Chciałabym tylko sprostować kilka kłamstw propagandy arabskiej, tak beztrosko powtórzonych przez Verę:
  1. Kwestia okaleczania drzew oliwnych przez podłych Izraelczyków: drzewa oliwne po przycięciu, co trzeba robić, by dawały plony, wyglądają jak okaleczone. Wtedy wzywa się naiwnych dziennikarzy i działaczy zachodnich i pokazuje podła robotę osadników. Oburzenie idzie na cały świat. Stosunkowo niedawno pewien Palestyńczyk z Zachodniego Brzegu oskarżył osadników o spalenie jego stada owiec. Ponieważ alarm podniósł w sobotę, a mieszkający w jego pobliży Żydzi byli bardzo religijni, jakiś światły obrońca praw Palestyńczyków jednak uznał, że coś sie nie zgadza – religijny Żyd nie jeździ w sobotę i nie zapala ognia. Biedak musiał się przyznać, że chciał wypalić trawę, czy śmieci i zrobił to tak nieudolnie, iż ogień ogarnął jego stado.
  2. Obrzydliwe kłamstwo o dziecku zabitym przez izraelskich żołnierzy i reakcji rodziny izraelskiej, których dziecko otrzymało narządy ofiary. W Izraelu, gdzie, niestety, jest bardzo dużo młodych ofiar po obu stronach, narządy ich przeszczepia się niezależnie od pochodzenia etnicznego biorcy, a wyłącznie ze wskazań medycznych. Narządy arabskich ofiar przeszczepia się i Arabom i Żydom, narządy żydowskich ofiar tak samo. Była kilka lat temu sprawa palestyńskiego chłopca, który zginął od odbitej rykoszetem kuli. Rodzice wyrazili zgodę na przeszczep. Jedną z biorczyń była izraelska dziewczynka. Ojciec dziewczynki powiedział: „Nie ma słów. To wspaniały gest. Moja córka jest teraz także ich córką”. Chirurg, który operował, powiedział: „To jest nasz wkład w zaprowadzenie pokoju”.
  Prawda jest bardzo daleka od tego, co pisze pani Vera.
 • 2011-08-19 23:07 | m.

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  w Turcji demokracja moze jest w Stambule i Ankarze, z dala od metropolii zamiast demokracji jest szariat, z "honorowymi" zabójstwami i innymi tego typu atrakcjami. Jest jeszcze problem Kurdów, rozwiazywany w niezupelnie demokratyczny sposób i ich wlasne "terytoria okupowane" czyli turecka czesc Cypru, z której wypedzili Greków i odebrali im majatki.

  Co do Egiptu: na razie demokracji tam nie ma, moze kiedys bedzie.
 • 2011-08-20 05:13 | Slawomirski

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Szanowna Pani Vera

  Demonizowanie jednych czy drugich nie sprzyja porozumieniu. Gdy robia to osoby postronne jest to nietakt. Czy nie lepiej jest byc przychylnym dla jednych jak i drugich? Nie ma tu miejsca na emocje natomiast jest miejsce na zdrowy rozsadek. Wiem ze to towar deficytowy w Polsce co nie znaczy ze nie jest dostepny. Oczywiscie bzdury gloszone przez Baumana utrudniaja zrozumienie tego co nas otacza. Prosze pomyslec przez chwile o mieszanym malzenstwie izraelsko-palestynskim...
 • 2011-08-20 05:17 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Vera:

  Czy mogę poprosić szanownego pana o jakiś przykład obelgi z mojej strony?
  Z poważaniem
  ***
  Obelga jest zarzut ze jestem spryciazem. Podczas gdy przedstawiam fakty czyli prawde.
  Co z tego co przedstawilem jest nieprawda?
 • 2011-08-20 09:43 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  A ponadto w wielu szkolach Arabskich ucza ze Zydzi yo psy i malpy.
 • 2011-08-20 10:29 | g.lindenberg

  W pełni zgadzam się - Izrael musi zniknąć

  Zgadam się z prof. Baumanem częściowo - mur wznoszony przez Izrael jest na pewno próbą przścignięcia muru wokół warszawskiego getta, ale w trakcie budowy Izrealczycy chyba zapomnieli zbudować go z trzech stron, więc nie całkiem udało im się prześcignąć hitlerowców, którzy zbudowali swój mur dokładnie naookoło getta. Podoba mi się bardzo jego wnuk, który wraz z kolegami "broni pozycji, jakie nieco wcześniej słusznie potępiali i z pogardą odrzucali". On chyba w Izraleskiej Partii Komunistycznej działa, bo tak mi ten opis jakoś znajomo brzmi - prof. Bauman słusznie wychował wnuka na ideowca, który zawsze broni linii partyjnej, niezależnie od jej nagłych zmian...
  Ale i red. Domosławski wygłosił kilka świetnych kwestii. Zgadzam się z nim w pełni, że Izreal popełnił zbrodnie wojenne, zabijając 1400 osób w czasie operacji w Gazie. Wprawdzie ogromna większość to byli wojownicy Hamasu a reszta cywile, wśród których Hamas rozmieszczał swoich żołnierzy, ale red. Domosławski ma głębszą rację - Izrael nie ma prawa się bronić przed atakami, bo Hamas ma prawo go atakować. I kropka.
  Dlatego mam nadzieję, że Izreal w końcu zrozumie to, co szanowny prof. socjologii marksistowskiej wraz z wybitnym redaktorem mu radzą: wycofać się, najlepiej z powrotem do Europy, a po drodze utopić w Morzu Śródziemnym. Al Akbar!
 • 2011-08-20 10:54 | Vera

  Ale ja z Tobą nie dyskutuję o faktach

  Nie widzę najmniejszego powodu, żeby się z Tobą przerzucać argumentami.
  Ja zastanawiam się nad Twoim sposobem dyskusji. Muszę powtórzyć:
  Każda rzecz na świecie, nawet najdrobniejsza ma jakąś przyczynę. Ale ty używasz wyjaśnienia jako usprawiedliwienia. To znana od czasów eurystyki Shopenhauera metoda sprytnego manipulowania a nie rzetelnej dyskusji. Ale może rzeczywiście nie mam racji, może Ty nie jesteś sprytny tylko pełen nienawiści i zdegenerowany przez wojnę. Argumenty wyjaśniające, że to z mojej winy znajdziesz zawsze.
  Jesteś wyjątkowym antysemitą i szkodzisz państwu Izrael. Doprowadziłeś do tego, że tu na forum niektórzy (nie ja) zaczęli pisać o tym, że trzeba zlikwidować Państwo Izrael. Z tego punktu widzenia mówienie o sprycie to kpiny. Przepraszam. Wyrządziłeś swojemu państwu tak wielką szkodę, że nazwę dla takiego postępowania musisz znaleźć sobie sam. Mnie jest wstyd.
  Z poważaniem.
 • 2011-08-20 12:19 | Forumowicz

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Jaki obiektywny sąd o Izraelu? Jest to całkowicie subiektywny ogląd Pana Profesora do którego ma pełne prawo. Inna sprawa czy się z nim zgadzamy, czy nie. Ja osobiście głęboko się nie zgadzam z całą "linią" tego wywiadu. Przede wszystkim jestem oburzony nastawieniem dziennikarza, który wyraznie profiluje wywiad w kierunku antyizraelskim. Mam nawet wrażenie, że Hamas mógłby się podpisac pod wieloma tezami obu Panów obiema rękoma. To, że Pan Profesor jest osobą pochodzenia żydowskiego i mieszkał trzy lata w Izraelu nie daje mu taryfy ulgowej. Ja mam wrażenie, że prof. nie zna realiów współczesnego Izraela, a obaj panowie, albo świadomie,albo nie świadomie upraszczają sytuację na Bliskim wschodzie do bólu.Bo nawet "terytoria okupowane" są sprawą dyskusyjną. Okupowne od czego? Była tam wcześniej jakaś państwowość? A może po prostu "terytoria zdobyte" w wyniku zapoczątkowanego przez kraje arabskie konfliktu?
  Powtórzę jeszcze raz: profesor Bauman ma pełne prawo do swojej opinii chociaż niesprawiedliwej i oderwanej od realiów. Jestem jednak oburzony na redakcję tak lubianej przeze mnie "Polityki", że to wywiadu posłała tak stronniczego dziennikarza, który ten wywiad potraktował instrumentalnie, jako środek do podkręcenia z góry przyjętej tezy. Szkoda.
 • 2011-08-20 13:18 | Hatuey

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Aha rozumiem , jeżeli w operacji Płynny Ołów zginęło po stronie palestyńskiej około 1400 osób z czego około 700 byli to bojownicy Hamasu i nie tylko to znaczy ,że tych zabitych bojowników była "ogromna większość". Ciekawe jak wyglądała by nieznaczna większość lub jakaś równowaga? Co do prawa obrony Izraela to jak dotychczas raczej zauważyłem panujący pogląd że to Izrael ma prawo się bronic a Palestyńczycy mają co najwyżej prawo przyjmować bez szemrania na klatę uderzenia izraelskie. W czasie rokowań pokojowych Izrael wysuwał żądania by przyszłe niepodległe państwo palestyńskie nie miało własnych sił zbrojnych, oczywiście postulat ten to realizacja prawa Izraela do obrony i w braku tego prawa dla Palestyny. Izrael ma prawo do obrony ale jak na razie prawo te realizuje jak piany oprych na wiejskiej zabawie łomocząc wszystkich czym popadnie , często bez zdania racji. Dwa dni temu na półwyspie Synaj doszło do ataków na obiekty Izraela i oczywiście niejaki minister ON Izraela Barak po zjawieniu się na miejsca zamachów natychmiast stwierdza że czynów tych dopuścili się Palestyńczycy ze Strefy Gazy . Dowody? Po co skoro Izrael ma zawsze racje. No i Izrael atakuje obiektyw Strefie Gazy zabija kilka osób czyli błyskawicznie realizuje swe niezbywalne prawo do obrony. Teraz czas na odpowiedź Hamasu bo ten też ma chyba prawo do obrony? Ma takie prawo czy nie? W środkach obrony jak na razie jest zbyt wielka dysproporcja ale kiedyś to się zmieni i Palestyńczycy będą faktycznie mieli nie tylko prawo ale też i możliwości do obrony.
  Czy Izrael musi zniknąć? Nie wiem , to tylko zależy od samego Izraela i tego czy w końcu zrozumie że nie jest sam , że ma sąsiadów , że nie może ich taktować jak bydła , że nie może uważać ze jemu wolno więcej.
 • 2011-08-20 13:35 | Kassander

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  "MURU NIE BYLOBY GDYBY NIE ARABSCY SAMOBOJCY I GDYBY MULLOWIE NIE OBIECALI WYSADZAJACYM SIE RAJ I 82 DZIEWICE W RAJU"
  Wybacz, ale piszesz nieprawde. Znasz jakiegokolwiek Palestynczyka? Byles na Zachodnim Brzegu? Latwo jest przylozyc kalke Wahabitow i terrorystow do wszystkich Muzulmanow i ogloscic sie specjalita od Bliskiego Wschodu:) Tak sie sklada ze Palestynczycy, jak na standarty Islamu sa dosc liberalni w kwestiach rligii (a wiem to bo widzialem osobiscie).Przyczyn aktow samobojczych atakow szukalbym raczej w despracyjnej checi odwetu za zabitymi przez wojsko/policje mezami, bracmi, siostrami, niezadko dziecmi, a nie fanatycznej religijnosci. Nie znaczy to, ze osobiscie zgadzam sie z ta forma atakow, nie mniej warto czasami poszukac motywow troche glebiej i zwyczajnie pomyslec. Jak zauwazyl "sahrib" w swoim komentazu, bardzo malo komentatorow pamieta,ze Hamas z duzym prawdopodobienstwem jest dzieckiem Mosadu, a przynajmniej z radoscia przez niego powitany w latach 80-tych jako przeciwwaga OWP. Zreszta obecnie dzialalnosc nieobliczalnego Hamasu jest dla Izraela perfekcyjna wymowka do sabotowania rozmow pokojowych i rozszerzania kolonizacji "Samarii i Judei" (oficjalnie w Izraelu nie ma Palestyny). Twierdzenie, ze mur jest tylko i wylacznie zasluga samych Arabow, jest najbardziej tendncyjnym klamstwem opartym na bardzo wyrywkowej wiedzy. Zreszta... prosze popatrzec na mape
  http://en.wikipedia.org/wiki/West_Bank_Barrier
  i przeanalizowac plan bariery. K.
 • 2011-08-20 13:57 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Ale i red. Domosławski wygłosił kilka świetnych kwestii. Zgadzam się z nim w pełni, że Izreal popełnił zbrodnie wojenne, zabijając 1400 osób w czasie operacji w Gazie. Wprawdzie ogromna większość to byli wojownicy Hamasu a reszta cywile, wśród których Hamas rozmieszczał swoich żołnierzy, ale red. Domosławski ma głębszą rację - Izrael nie ma prawa się bronić przed atakami, bo Hamas ma prawo go atakować. I kropka.
  ***
  Wlasnie! Rownie dobrze mozna uznac za "zbrodnie" bombardowanie Niemiec j Japonii i ZSRR. W owych bombardowaniach przeciez gineli niwinni cywile. Churchill i Roosewelt powinni byli byc uznani za zbrodniarzy wojennych.w ramach kryteriow niektorych dyskutantow. Nie pamietam zeby ktos ich tak ocenial gdy chodzilo o ukaranie Niemiec i Japonii. Ale Izrael powinien pogodzic sie z wyborem Hamasu ktorego karta glosi wyeliminowania Izraela i utworzenia Panstwa Muzulmanskiego na jego terytorium.
 • 2011-08-20 14:05 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Czy Izrael musi zniknąć? Nie wiem , to tylko zależy od samego Izraela i tego czy w końcu zrozumie że nie jest sam , że ma sąsiadów , że nie może ich taktować jak bydła , że nie może uważać ze jemu wolno więcej.
  ***
  To Arabowie odmawiaja Izraelowi prawo istnienia kolego. Jesli sadziedzi porzuca chec eliminacji Izraela jako panswa Zydowskiego moze bedzie pokoj. Hitleryzm zniknal po totalnej klesce Niemiec ktore wybraly Hitlera w wolnych wyborach podobnie jak Hamas zostal tez wybrany w wolnych wyborach obiecujac eliminacje Izraela.
 • 2011-08-20 14:08 | Kassander

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  100% racji. Tym bardziej, ze "Bibi" (jak przyjaciele wolaja premiera Nethanjahu) zdaje sie nie zauwazac zmian wokol swoich granic. Egipt bez Mubaraka juz nie jest tak oddanym przyjacielem (otworzyl przejscie graniczne z Gaza i co wazniejsze - przepuscil przez Kanal Sueski iranskie okrety wojenne!), nawet Turcja traci cierpliwosc. Paradoksalnie pozostalo Bibiemu trzymac kciuki za Sadata w Syrii - lepszy znany stary wrog niz "egipska niewiadoma:D. Ale co tam! Zawsze pozostaje bezgraniczne(?) poparcie USA.
  Jeszcze jedna ciekawostka. Prawie bez echa przeszly przez news'y o namiotowych protestach w Tel-Avivie i innych miatsach izraelskich "mlodych gniewnych" - preciwko drozyznie, problemom mieszkaniowym, i brakiem pracy. Niby nie powiazane z problemem palestynskim, ale wyglada, ze obywatele przestaja powoli akceptowac wymowki o zagrozeniu zewnetrznym usprawiedliwiajacym wszelkie niedogodnosci. W tym kontekscie nalezalo by moze na nowo spojrzec na ostanie zamachy w Izraelu i wymianie ognia ze strefa Gazy, ale nie chce wyciagac za dalekich wnioskow nie majac ku temu wiedzy i przeslanek, wiec poprzestane na hipotezie. k.
 • 2011-08-20 15:50 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  2011-08-19 18:14 | zyta2003
  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem
  Analogie z Niemcami faszystowskimi nasuwaja sie same: Chociazby indoktrynacja mlodziezy,
  ***
  W szkolach arabskich w ktorych Zydzi sa nazywani psami i malpami.

  traktowanie Palestynczykow jako podludzi, chociazby ograniczanie swobod obywatelskich tym, ktorzy nie sa "czystej krwi", o Arabach juz nie wspominajac, ktorzy obywatelami mimo miejsca urodzenia nie sa.
  ***
  Sa i maja swoich reprezantantow w parlamencie Izraelskim
  Chociazby dazenie do utworzenia czystego rasowo i religijnie panstwa, w ktorym podludzie, ktorym darowano zycie maja spelniac role sluzebna....dlugo by wymieniac. Nic to nie przypomina?
  ***
  Klamliwa demagogia antysemity ktory reprezentuje kraj w ktorym krzyczano: Zydzi do Palestyny!

  Rece opadaja, kiedy michrichm pisze, ze Palestynczycy od samego poczatku byli nastawieni wrogo. A jak mogli byc, kiedy ktos nieproszony wlazi na ich podworko i szybciutko ruguje z tego podworka.
  ***
  Tym nie przejmowali sie ci wolali Zydow aby opuscli Polske i wyjechali do Palestyny
  mi.
  Znow polecialy rakiety z terenow Gazy. Kogos to dziwi?
 • 2011-08-20 17:40 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  kassander:

  ale wyglada, ze obywatele przestaja powoli akceptowac wymowki o zagrozeniu zewnetrznym usprawiedliwiajacym wszelkie niedogodnosci. W tym kontekscie nalezalo by moze na nowo spojrzec na ostanie zamachy w Izraelu i wymianie ognia ze strefa Gazy, ale nie chce wyciagac za dalekich wnioskow nie majac ku temu wiedzy i przeslanek, wiec poprzestane na hipotezie.
  ***
  nie mieszkasz w Izrelu wiec niewiele wiesz cos na ten temat. Ludzie w Izraelu sa czesto zdemoralizonie prez darowizne i nie chca sie brac do pracy jaka jest. Biurokracja i korupvja jak wykazuje zycie towarzysza darowiznom socjalistycznym
 • 2011-08-20 18:42 | Blueberry

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  a do Izraela od dawna plyna dziesiatki,a moze nawet
  setki razy WIEKSZE sumy z USA. A do tego praktycznie
  darmowa, zaawansowana technicznie bron
  (advanced weapons)!
  ***
  Zazdrosc, zadrosc!
  -------------------------------------------------------------------------
  Zazdrosc? Tylko stwierdzenie powszechnie znanego faktu, ze w sumie, tylko pieniadze z USA, kraju od dawna kontrolowanego przez syjonistow (patrz zarzady najwiekszych bankow, gielda oraz tzw. "FED:)
  finansowo podtrzymuja Izrael!
 • 2011-08-20 18:46 | Blueberry

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  "Mur zostal zbudowany azey utrudnic przeniknie samobojcow terrorystow ktory duchowni obiecywali raj i dziewice w raju."

  Czy szanowny (propagandzista) "michrich" sam wierzy w to co napisal (patrz cytat powyzej)???
 • 2011-08-20 19:06 | Hatuey

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  ...Jesli sadziedzi porzuca chec eliminacji Izraela jako panswa Zydowskiego moze bedzie pokoj... Może będzie pokój? Może problem jest w tym że izraelscy Żydzi za bardzo przyzwyczaili się do stanu wojny i zagrożenia i jakoś bez tego uczucia nie wyobrażają sobie swojej egzystencji.
 • 2011-08-20 19:09 | Hatuey

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  ...Ale Izrael powinien pogodzic sie z wyborem Hamasu ktorego karta glosi wyeliminowania Izraela i utworzenia Panstwa Muzulmanskiego na jego terytorium...
  Proszę przypomnij bo jakoś wyleciało z mej pamięci w jaki to sposób i od kiedy Izrael uznał państwo palestyńskie? Dlaczego to tylko Hamasowi zarzuca się brak zgody na istnienie państwa Izrael?
 • 2011-08-20 19:22 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  2011-08-20 19:09 | Hatuey
  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem
  ...Ale Izrael powinien pogodzic sie z wyborem Hamasu ktorego karta glosi wyeliminowania Izraela i utworzenia Panstwa Muzulmanskiego na jego terytorium...
  Proszę przypomnij bo jakoś wyleciało z mej pamięci w jaki to sposób i od kiedy Izrael uznał państwo palestyńskie? Dlaczego to tylko Hamasowi zarzuca się brak zgody na istnienie państwa Izrael?
  ***
  Bo Hamas otwarcie mowi o eliminacji Izraela. Izrael nie questionuje prawa do isnienia zadnego z panstw arabkich a jest do diabla i troche miedzy Atlantykiem i zatoka Perska.
  Dlaczego "Bracia Arabscy" nie utworzyli panswa palestynskiego kiedy wspomniane okupowane terytoria byly pod ich kontrola? Wtedy nie bylo mowy o zadnym narodzie palestynski tylko o eliminaci panstwa Izrael. To pojecie zostalo stworzone dopiero po klesce Arabow w 1967 roku. Arabowie nie chcac miec panstwa zydowskiego w swoim sasiedztwie.
  Kropka!
 • 2011-08-20 19:25 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Może problem jest w tym że izraelscy Żydzi za bardzo przyzwyczaili się do stanu wojny i zagrożenia i jakoś bez tego uczucia nie wyobrażają sobie swojej egzystencji.
  ***
  Pojedz wasc do Izraela i spytaj ich jak bardzo lubia stan wojny zamiast rzucac oszczerswa.
  Ja tam bywalem a wasc widac nie.
 • 2011-08-20 20:10 | Blueberry

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  "Bo nawet "terytoria okupowane" są sprawą dyskusyjną. Okupowne od czego? Była tam wcześniej jakaś państwowość? A może po prostu "terytoria zdobyte" w wyniku zapoczątkowanego przez kraje arabskie konfliktu?"

  Nie, nie sa "sprawa dyskusyjna"... Sa powszechnie (takze i przez Organizacje Narodow Zjednoczonych) uznawane za terytoria okupowane!

  P.S. Czy Niemcy w 1939 roku mieli prawo zamiast o okupacji ziem polskich mowic o "ziemiach zdobytych"? Przecie to podobno Polacy sprowokowali ich atak "napadajac" wczesniej na rozglosnie radiowa w Gliwicach!

 • 2011-08-20 22:21 | Hatuey

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Nie było tez narodu kosowskiego czy jak go tam zwał a już jest , nie było też narodu izraelskiego a chyba już jest o przepraszam narodowości takiej do dzisiaj nie ma . To kwestia woli jakiejś grupy ludności a często także kwestia sponsora czy protektora. Tego że Arabowie nie chcą mięć w sowim sąsiedztwie państwa żydowskiego trudno się dziwić. Na szczęście w tym wszystkim nie Ty i Tobie podobni będziecie tam stawiać kropkę.
 • 2011-08-21 00:45 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Hatuey:
  Tego że Arabowie nie chcą mięć w sowim sąsiedztwie państwa żydowskiego trudno się dziwić. Na szczęście w tym wszystkim nie Ty i Tobie podobni będziecie tam stawiać kropkę.
  ***
  Ty i tobie podobni nie chcieli miec Zydow w swoim sasiedztwie i dlatego mowili "Hitler nas wyreczyl"
  .Wlasnie dlatego wybrali Polske na miejsce zaglady Zydow Europejskich wiedzac ze tacy jak Ty beda temu sprzyjali.
 • 2011-08-21 15:01 | Hatuey

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Dzięki takim tekstom jak Twój nic lub prawie nic nie zostało już z mojego wcześniejszego zainteresowania Holocaustem czy historią Żydów w Polsce , jeszcze tylko brakuje wzmianki o "polskich obozach koncentracyjnych". Nie wiem czy jacyś Polacy wychwalali Hitlera za to zrobił z Żydami wiem za to że łatwiej było przywieźć na ziemie polskie kilkadziesiąt tysięcy Żydów z Francji niż w odwrotnym kierunku wyekspediować 3 mln polskich Żydów. Czego by jednak nie powiedzieć o Holocauście to w niczym on nie usprawiedliwia tego co Izrael wyprawia z Palestyńczykami.
 • 2011-08-21 16:35 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Hatuey
  Żydami wiem za to że łatwiej było przywieźć na ziemie polskie kilkadziesiąt tysięcy Żydów z Francji niż w odwrotnym kierunku wyekspediować 3 mln polskich Żydów. Czego by jednak nie powiedzieć o Holocauście to w niczym on nie usprawiedliwia tego co Izrael wyprawia z Palestyńczykami.
  ***
  Co wyprawiaja? Jaki byla reakcja w Kazdym innym kraje gdyby na jego terytorium wystzeliwano by "Katiusze"?
  Napewno z punktu widzenia kosztow byloby wygadniej zbudowac inna "Treblinke" miedzy Bruksela i Paryzem zamiast transportowac Zydow Francuzkich, Holenderskich i Belgijskich do Treblinki ktora byla polozona 40 km od Warszawy. Przywozono rowniez Zydow greckich i Wloskich i innych. Wystarczalo niszczyc tory dojazdowe do Treblinki.
  Nie jestem zainteresowany czy ciebie Holocaust obchodzi czy nie.
  Znalem dwoch braci ktorzy przezyli na papierch "aryjskich" w Warszawie kiedy ghetto plonelo. I mowili mi ze pospolstwo warszawskie dowcipkowalo ze "pluskwy zydowskie" pala sie.
  Nie chce przytaczacwiele innych faktow ktore znam bo i tak ich nie przyjmiesz do wiadomosci.
  Propaganda antyizraelska jest celowo jednostronna.
 • 2011-08-21 16:45 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Vera:
  2011-08-20 10:54 | Vera
  Ale ja z Tobą nie dyskutuję o faktach
  Nie widzę najmniejszego powodu, żeby się z Tobą przerzucać argumentami.
  Ja zastanawiam się nad Twoim sposobem dyskusji. Muszę powtórzyć:
  Każda rzecz na świecie, nawet najdrobniejsza ma jakąś przyczynę. Ale ty używasz wyjaśnienia jako usprawiedliwienia.
  ***
  Ja przytaczam fakty Tobie nie wygodne.. Lepiej o takich faktach nie dyskowowac. Mozna jak ktos bardzo chce powiedziec ze byla przyczyna wymordowania na rozkaz Lenina rodziny carskiej lu tysiece ofocerow polskich w Katyniu. A byli tacy "usprawiedliwiacze".
 • 2011-08-21 20:28 | Hatuey

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  A to wyprawia że teraz to Izrael pierwszy zaatakował cele w Strefie Gazy, bo niejaki Barak po pięciu minutach bytności na miejscu zamachu autorytatywnie i nie pozostawiając nikomu miejsca do dyskusji wskazał winnych. Uczynił to chyba na podstawie obserwacji słońca, kierunku wiatru i dziwnego zachowania się zwierząt. Co do Holokaustu to masz racje , to już mnie absolutnie nie interesuje , jestem Polakiem i nie jest dziwne że interesują mnie tylko polskie ofiary , Żydów też interesują tylko swoje
 • 2011-08-22 06:15 | noelkabat

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Nie jestem wcale zdziwiony pogladami prof. Baumana na Panstwo Izrael - sa to poglady calej europejskiej (i nie tylko) lewicy lacznie z lewicujacymi Zydami niezaleznie gdzie by nie mieszkali, wielu znich to dawni komunisci Bauman) inni to "wsciekli" anty-kapitalisci (Chomsky).
  Troche jestem zdziwiony pytaniami formulowanymi przez Domoslawskiego
  "lekko" sugerujacymi odpowiedzi.
  Natomiast jestem rozczarowany postawa Polityki: faktem zamieszczeniem tego calego "obiektywnego" materialu: odnosze wrazenie, ze Polityka sympatyzuje z pogladem Baumana (calej antyizraelskiej lewicy). Temu sie dziwie! Bo wydaje mi sie, ze powinna dobrze i obiektywnie rozumiec sytuacje Izraela.
  Izrael przez dziesiatki lat robil wszystko aby zapanowal w Palestynie pokoj, szedl na ustepstwa (porozumienie z Oslo!) zawsze spotykal sie z oporem i wrogoscia, bo jak wiemy dzisiaj Arabowie nie sa zainteresowani pokojem - sa zainteresowani zniszczeniem zydowskiego panstwa a dzisiaj licza, ze wojskowa sila Iranu pomoze im w tym. Teraz na porzadku dziennym stoi uznanie Panstwa Palestynskiego przez ONZ - to bylaby tragedia, to oznaczaloby wojne: wyobrazmy sobie, ze istnieje legalnie takie panstwo i jak mial by postapic Izrael po ostatnich atakach terrorystow na cywilny autobus zabijajac 8 cywilow Izraelczykow. Musial by zaatakowac Gaze stanowiaca czesc owego Palestynskiego Panstwa i ...mielibysmy konflikt miedzypanstwowy!!!
  Panstwo Palestynskie powinno powstac tylko na drodze dwustronnego porozumienia to by gwarantowalo prawdziwy pokoj!
 • 2011-08-22 10:01 | jotesz

  Szanowni dyskutanci

  W dyskusji ujawniły się wszystkie poglądy - od absolutnie skrajnych, których wyznawcy najzacieklej się zwalczają, po stonowane i wyważone. Sam zaliczam siebie do sympatyków Izraela, co nie znaczy, że nie widzę w jego historii czy działaniach spraw, które mi się nie podobają, nie wzbudzają sympatii albo są odrażające. Ale dlaczego miałoby być inaczej?

  Czy w naszej rzeczywistości polskiej jest inaczej? Czy podoba nam się wszystko, co nas otacza? Czy zwolennik PiSu pochwali działania rządu PO-PSL? Prędzej język połknie i się udławi...

  Trochę więcej opamiętania w ocenianiu innych. Przy okazji warto spojrzeć do lustra.

  A dyskusja jest wieczna dla Polaków. Polak patrzy na Żyda. Polak patrzy na Izrael. Zawsze ma jakieś okulary albo klapki na oczy...
 • 2011-08-22 10:51 | Forumowicz

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Nie zrozumieliśmy się chyba. Co ma 1939 ro do tego o czym dyskutujemy? Niemcy okupowali państwo Polskie a Izraelczyczy, przepraszam, co właściwie okupują? Były Mandat Brytyjski? To chyba Jordania, która jest panstwem powstałym na terytoriach mandatu też jest okupantem? Jeżli już kolanem dociskać jakieś toporne analogie z Europą i Polską czasów wojny to możemy powiedzieć, że Polska ma też "terytoria zdobyte" w wyniku II wojny z niemieckimi ośrodkami, Wrocławiem i Szczecinem na czele.
 • 2011-08-22 13:50 | Kassander

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Z twojego wpisu, wynika ze tylko prawica ma prawo zawierac pokoj i porozumienia? Przypominam, ze Porozumienia z Oslo zawarl z J. Arafatem nie kto inny, ale lewicowy premier Icchak Rabin, co zreszta przeplacil zyciem. Ustepstwa byly obustronne - Izrael i OWP uznaly sie nawzajem, a tak naprawde to Arafat byl strona bardziej przyparta do muru.
  "Izrael przez dziesiatki lat robil wszystko aby zapanowal w Palestynie pokoj" - tak, wprowadzajac "pax Izraela", tzn: zawlaszczajac palestynska ziemie, rozbudowujac na nich osiedla zydowskie, budujac do nich pilnie strzezona i eksterytorialna (dla Palestynczykow) infrastrukture i strefy bezpieczenstwa, ktore tez potrzebuja ziemi. Tego "pokoju" strzeze IDF (armia), pilnujaca (niezadko z obrzydzeniem samych zolnierzy - ale to pewnie niewdzieczne "lewaki";p) aby ich ziomkom - osadnikom wlos z glowy nie spadl. Pytanie - dlaczego Arabowie nie doceniaja tych wysilkow?;)
  Teoretycznie, gdyby powstalo niepodlegle panstwo Palestyna, Izrael stanalby przed wiele trudniejszym problemem niz ostrzeliwanie autobusow i niecelne rakiety z Gazy: dziesiatki tysiecy nielegalnych(!) osadnikow na terytorium obcego panstwa znienawidzonych przez jego obywateli. To jest prawdziwy powod do wojny.
  Przypominam,ze podstawowym warunkiem zawarcia pokoju przez stone palestynska jest zakonczenie i czesciowe(!) wycofanie zydowskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu i wschodnim Al-Quds (Jerozolimie) konsekwentnie ignorowanym przez milujacy pokuj prawicowy rzad Izraela. k.
 • 2011-08-23 22:51 | michał17

  Hasbarnicy akurat dobrze się przydadzą

  Przeczytałem ten wywiad i powiem szczerze, mam odczucie jakbym widział świat wiosek potiomkinowskich. W dzisiejszych czasach można próbować porównywać Barierę Separacji do muru Getta. Skoro można dziś wszystko, to czemu nie tak? Proszę bardzo. Co z tego że wiedza na temat makabryczności wieloletniego palestyńskiego nacjonalizmu jest dziś dostępna każdemu, kto chce sięgnąć po wiedzę. Że ten brzydki Izrael oddał Gazę, oddał południowy Liban, a stamtąd dostał tylko więcej ognia? Znika z modelu. Europejscy miłośnicy Palestyńczyków lubią przygłuchnąć w odpowiednich chwilach.

  Pojawia się argument, że to Izrael zachęcał do ruchów religijnych w l. 80-tych. Ktoś już tu pisze - robota Mossadu. Wystarczy na moment zapomnieć, że w l. 80-tych, czyli wtedy gdy Izrael nie sprzeciwił się transferowi arabskich pieniędzy na Hamas, pierwowzór Hamasu nie miał jeszcze na koncie ani jednego zamachu. A OWP i inne organizacje - setki. Deklaracja karty Hamasu to dopiero rok 88 (od wtedy Izrael już blokuje ten ruch). Pierwsze zamachy Hamasu - to rok 1992 chyba. A więc małe przesunięcie faktów + przemilczenie terroryzmu OWP i innych + oczekiwanie od Izraela jasnowidzenia i już można pisać, jak to Izrael stworzył Hamas. Proszę bardzo, czemu nie! Wszystko jest możliwe, kto pyta o szczegóły?

  Nie lubię mesjańskiego ruchu osadniczego, oj nie. Tych bezczelów z Hebronu, tej "hilltop youth". Gdy jednak czytam wynik ankiety palestyńskiej opinii publicznej, że 3/4 respondentów uważa za kartą Hamasu, że Żydów należy cyt. "zabijać, gdy ukrywają się za kamieniami i drzewami", a dla 2/3 z ankietowanych, gdyby Izrael wycofał się nawet do Zielonej Linii to i tak należy dążyć do ustanowienia Palestyny od morza do Jordanu, to sobie myślę, że nie ma prawa moralnego ani pan redaktor, ani pan profesor, do tak zmasowanej i jednostronnej krytyki społeczeństwa, które od tylu lat próbuje powstrzymać arabski atak i europejski lód.

  Jak więc napisałem w tytule - tylko hasbarnicy mogą zrównoważyć tak absurdalny i ślepy napad na jedną ze stron, połączony z całkowitą spolegliwością wobec drugiej.
 • 2011-08-25 17:55 | Heniek

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  1. Od profesora Oxfordu oczekiwałbym więcej dyscypliny intelektualnej i używania raczej argumentów niż nieweryfikowalnych insynuacji. Napisanie:
  "Rakiety spadajace na przygraniczne izraelskie miejscowosci nie sa – z ich [izraelskich wladz] przynajmniej punktu widzenia – niemile widziane. Rozpaczaliby pewnie i wpadli w poploch, gdyby nagle tych rakiet zabraklo"
  jest rownie obrzydliwa i nieweryfikowalna insynuacja, jak twierdzenie, ze np. "Zydzi byliby nieszczesliwi, gdyby nie bylo antysemityzmu", a nawet ze holokaust byl zaplanowany przez syjonistow po to, zeby stworzyc Izrael.
  2. Porównanie "muru" dzielącego Gazę, czy Autonomię od Izraela do muru getta ma tyle samo sensu, co oskarżanie Izraela o dokonywanie na Palestynczykach Holokaustu. Czekam na jakieś informacje o bliskowschodnich analogach Treblinki, Auschwitz, czy Sobiboru. Jest pewien poziom demagogii, który jej autora kompletnie dyskwalifikuje.
  3. Nie jest trudno krytykować polityke Izraela, demonstrować niezadowolenie z istniejącej sytuacji i życzyć sobie, żeby dajmy na to "lew i jagnie żyly w pokoju obok siebie". Od uczonego oczekiwałbym jednak czegoś więcej, niż demonstrowanie frustracji. Oczekiwałbym jakichś rzeczowych propozycji, czy choćby pomysłów. Niestety, w wywiadzie prof. Baumana trudno mi się ich doszukać. Bezwarunkowe zakończenie "okupacji"? Dla większości Palestyńczyków (to wynik badań ankietowych) zakończenie "okupacji" oznacza likwidacje Izraela. Czy na tym ma polegać propozycja Profesora? A jeśli "tylko" wycofanie się do granic sprzed 67 roku, czy nie jest w tej propozycji istotna sprawa bezpieczeństwa? Weźmie Profesor Bauman na swoje sumienie śmierc paru milionów mieszkańców Bliskiego Wschodu (nie tylko Żydów, oczywiście)? Ponadto: co z żądaniami powrotu uchodźców palestyńskich i ich potomków (obecnie to parę milionów ludzi) na tereny Izraela? To są może "detale", o których nie warto sie nawet zająknąć komuś, kto mieszka sobie bezpiecznie w Oxfordzie (czy w Polsce), ale od człowieka znającego historię oczekiwałbym troche więcej odpowiedzialności, a mniej pięknoduchostwa.
 • 2011-08-26 04:22 | mak

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Ten komentarz jest absolutnie bez podstawy. Przypominam ze w 1967 roku sasiedzi Izraela, Egipt, Jodanie i Syria zatakowaly Izrael i przegrali wojne. Palestyna wtedy joz nie isniala od roku 1948, kiedy to ONZ uznal Panstwo Izarela jako zydowskie Panstwo. Arabowie nazwali sie palestynczykami po rezygnacji Jordanji z ziemi na zachodniej czesci wraz z Jerozolima. Jesli chodzi o Gaze to podobnie Egipt zrezygnowal z tego skrawka ziemi, pozostawiajac ludzi tam na paswe losu.
  Taka prawda!!!!
 • 2011-08-27 16:07 | harden

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Zachęciłaś mnie zyta2003. Przejrzałem kilka recenzji "Kraju utraconego" (na stronie wydawnictwa "Czarne" znajdują się linki) i książka znalazła się priorytetowo na mojej liście "do przeczytania".
  Można oczywiście ubolewać, że ta praca nie jest szeroko rozreklamowana i jej dotarcie do opinii światowej jest ograniczone. Tak samo można ubolewać nad tym, ile osób przeczyta z zadumą ten świetny wywiad z prof. Baumanem. Jednak myślę, że osoby kierujące się humanizmem a nie ideologią rozumieją złożoność świata i to, że choć "wina" leży po obu stronach, moralny obowiązek przywrócenia pokoju spoczywa na państwie izraelskim.
 • 2011-08-28 16:31 | zalek

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Ciekawy artykul - moje spostrzezenia:
  Po wojnie ojciec Zygmunta Baumana wybral Izrael, ZB (Zygmund Bauman) wybral komunizm: gdzie jest dzisiaj komunizm a gdzie jest dzisiaj Izrael?

  ZB powiedzial: "Czymże jest mur wznoszony dziś wokół terenów okupowanych, jeśli nie próbą prześcignięcia zleceniodawców muru wokół warszawskiego getta?".
  Czy mur ktory zbudowali Amerykanie na granicy z Meksykiem tez jest "próbą prześcignięcia zleceniodawców muru wokół warszawskiego getta?".

  ZB nie opuszczal PRLu gdy mordowano i torturowano niewinnych ludzi. Zdecydowal sie opuscic PRL dopiero po tym gdy komuna wziela sie za Zydow.
  ZB zdecydowal sie opuscic Izrael, demokratyczne panstwo gdzie stopa zyciowa byla znacznie nizsza niz w Anglii, gdzie co jakis czas wybuchaja bomby i wojny, zamiast walczyc o swoje idee bo jak sam pisze: "trzeba by mi chyba było być bardziej, niż jestem, Żydem i choć odrobinę syjonistą". Czy to oznacza ze nie chcial opuszczac PRLu w okresie gdy mordowano i torturowano niewinnych ludzi bo "trzeba by mi chyba było być bardziej, niż jestem..." - kim?

  Dlaczego ZB wybral wlasnie Anglie, gdzie kolorowi imigranci z bylych angielskich kolonii skarza sie na rasizm - dlatego ze kolorowi immigranci nie maja racji, bo w Anglii nie ma zadnego rasizmu, czy moze dlatego ze w Anglii latwo mu walczyc z rasizmem bo "trzeba by mi chyba było być bardziej, niż jestem,..." - kim?

  Zalek
 • 2011-08-28 19:29 | zalek

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  >>"Mur zostal zbudowany azey utrudnic przeniknie samobojcow terrorystow ktory duchowni obiecywali raj i dziewice w raju."

  >Czy szanowny (propagandzista) "michrich" sam wierzy w to co napisal (patrz cytat powyzej)???

  Drogi Blueberry,

  Masz 100% racji. Mur nie wybudowano aby przeszkodzic palestynskim samobojcom. Gdyby np niemieccy samobojcy przekradali sie przez polsko-niemiecka granice aby wysadzac sie w polskich autobusach i restauracjach, Ty bylbys pierwszym przeciwnikiem wybudowania muru granicznego. Polska musi byc szczesliwym krajem w ktorym zyja tacy Prawdziwi Humianisci jak Ty.

  Zalek
 • 2011-08-31 19:13 | Jarek

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Zamiast powielać antypolskie klisze propagandowe. (Sugestia, że obozy zagłady powstały w Polsce z powodu polskiego anysemityzmu jest prymitywną antypolską propagandą) wyjaśnij mi proszę jak można w demokratycznym kraju za jaki uchodzi i chce uchodzić Izrael pozwolić, żeby ministrem został ktoś taki jak Awigdor Lieberman. I co mam sądzić ja człowiek, który ma w Izraelu przyjaciół i nie ulega łatwo antyizraelskiej propagandzie, gdy dowiaduje się, że człowiek o skrajnie rasistowskich a prawdę powiedziawszy po prostu faszystowskich poglądach zostaje w Izraelu szefem liczącej się partii i ministrem. Tak, że przestań się proszę martwić polskim przedwojennym antysemityzmem i zacznij się martwić rosnącym w Izraelu w siłę nurtem politycznym, który jest niczym innym jak zakamuflowanym faszyzmem.
 • 2011-09-15 01:34 | michricg\h

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Tak, że przestań się proszę martwić polskim przedwojennym antysemityzmem i zacznij się martwić rosnącym w Izraelu w siłę nurtem politycznym, który jest niczym innym jak zakamuflowanym faszyzmem.
  ***
  Faszyzm to jest dyktatura jednej partii z jednym wodzem na czele Jaka partia dyktuje w Izraeli i kto jest jej wodzem?
  W Gazie naczele jest Hamas ktorego otwartym celem jest eliminacja Izraela i stworzenie Islamskiego kraju w ktorym ma rzadzic prawo szarija.
 • 2011-09-15 11:03 | K

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Zyjemy w 21 wieku w zwiazku z czym mam pewne pytania do dyskutantow:
  1. O co w tej skloconej grupie dwu roznych ludzkich spolecznosci chodzi?
  2. Zyd i Arab czym sie roznia?
  3. Zyd to rasa czy religia? Skoro religia dlaczego wielu ateistow nazywa
  siebie Zydami?
  Nas w Polsce zawsze uczono iz gdy trwa jakis konflikt to w takim wypadku
  madrzejszy powinien ustapic, bo przeciez inaczej konflikt bedzie trwal w
  nieskonczonosc. Czy przypadkiem ten konflikt nie jest spowodowany starozakonnym "oko za oko zab za zab" co stosuja w swej logice zarowno Zydzi
  jak i Muzulmanie?
  Uwazam ze dotad nikt prawdziwie nie probowal tych ludzi pogodzic bo inaczej dawno konfliktu by nie bylo. Prawdopodobnie politycy po obydwu stronach sa jednakowo winni. Mysle ze jedyne rozwiazanie to znalezienie skrawku ziemii w takim miejscu gdzie jest nieuprawiona, na przyklad po wojnie w Polnocnej Libii i przewiezienie tam wszystkich Palestynczykow aby mieli wreszcie swoje panstwo. Oczywiscie na to trzeba pieniadze i te nalezalyby sie od Zydow.
  Tak by zrobil ich pradawny krol medrzec Salomon. To jedyny sposob na pogodzenie braci w rodzinie. Ich nie dzieli religia lecz glupota.
 • 2011-09-23 17:04 | michrich

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  2011-09-15 11:03 | K
  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem
  Zyjemy w 21 wieku w zwiazku z czym mam pewne pytania do dyskutantow:
  ***
  1. O co w tej skloconej grupie dwu roznych ludzkich spolecznosci chodzi?
  Arabom chodzi o to azeby wyeliminowac zydowskie panswo z Bliskiego Wschodu a Zydom chodzi o to azeby takie panswo przetrwalo o prosperowalo.

  2. Zyd i Arab czym sie roznia?
  ***
  Religia, jezykiem i cywilizacja

  3. Zyd to rasa czy religia? Skoro religia dlaczego wielu ateistow nazywa
  siebie Zydami?
  Nas w Polsce zawsze uczono iz gdy trwa jakis konflikt to w takim wypadku
  madrzejszy powinien ustapic, bo przeciez inaczej konflikt bedzie trwal w
  nieskonczonosc.
  ***
  Zydzi z koniecznosci zawsze ustepowali az nie wyladowali w komorach gazowych

  Czy przypadkiem ten konflikt nie jest spowodowany starozakonnym "oko za oko zab za zab" co stosuja w swej logice zarowno Zydzi
  jak i Muzulmanie?
  Uwazam ze dotad nikt prawdziwie nie probowal tych ludzi pogodzic bo inaczej dawno konfliktu by nie bylo.
  ***
  Arabowie nie chca pogodzis sie z istnieniem Izraela a Zydzi nie chca pogodzic sie z likwidacja Izraela

  Prawdopodobnie politycy po obydwu stronach sa jednakowo winni. Mysle ze jedyne rozwiazanie to znalezienie skrawku ziemii w takim miejscu gdzie jest nieuprawiona, na przyklad po wojnie w Polnocnej Libii i przewiezienie tam wszystkich Palestynczykow aby mieli wreszcie swoje panstwo. Oczywiscie na to trzeba pieniadze i te nalezalyby sie od Zydow.

  A dlaczego nie od Arabow? W koncu Arabowie maja pod swoja kontrola terytoria miedze oceanem Atlantyckim i zatoka Perska. Czy akurat wspomniany skrawek ziemi musi byc jedynym rozwiazaniem?
  Tak by zrobil ich pradawny krol medrzec Salomon. To jedyny sposob na pogodzenie braci w rodzinie. Ich nie dzieli religia lecz glupota.
  ***
  Nie mozna wymagac od Zydow azeby uznali Arabow za braci podczas gdy ci daza do eliminacjie panzswa Izeael
 • 2011-09-29 20:07 | kay

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Dokladnie. Rzeczpospolita Obojga Narodow byla WIELONARODOWA. Mickiewicz pisal' Litwo, ojczyzno moja'. Po polsku. Rzeczpospolita (nie Polska) stwarzala dobre warunki nie-katolikom, tj. Zydom, prawoslawnym, protestantom. Dobre warunki - w porownaniu do innych krajow. Zygmunt August byl tolerancyjny. Niestety, od czasow Zygmunta III Wazy tolerancja sie skonczyla, bo krol byl fanatycznym katolikiem. I od tego tez czasu rozpoczal sie upadek RZeczypospolitej. Ukraina, Litwa czy Bialorus nalezaly do Rzeczypospolitej, ale nikt przy zdrowych zmyslach nie uwazal tego za Polske. Wazna byla lojalnosc wobec krola. Pojecie narodowosci wyksztalcilo sie dopiero w XIX w.
 • 2011-09-29 20:42 | kay

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Zyd to jest raczej narodowosc, ale z nia zwiazana jest religia. Tak jak Polak-katolik.
  Arabowie (nie tylko Palestynczycyc) daza do likwidacji Izraela, a potem do opanowania Europy. Izrael sie trzyma tylko dzieki pomocy USA. Nie dziwi cie to, ze Palestynczykom w ogole nie pomagaja Arabowie? Czemu? Przeciez np. taka Arabia saudyjska moglaby ich wziac pod swoje skrzydla. Arabia Saudyjska ma majatek z ropy, to chyba nie problem dla nich pomoc swoim braciom?

  Palestynczykow jest coraz wiecej, bo maja duzo dzieci. Kazdy teren bedzie dla nich za maly, bo sie rozmnazaja w tempie blyskawicznym, jak to muzulmanie.

  Palestynczycy glosowali na hamas, organizacje terrorystyczna.

  Po zamachu na world trade centre Palestynczycy tanczyli na ulicach z radosci.
  Ja takiego narodu nie popieram, wole stokroc Izrael. Izraelskie panstwo policyjne jest lepsze niz arabskie panstwo, gdzie kobiete mozna zabic za noszenie mini czy spodni.
 • 2011-09-29 20:46 | kay

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Gdyby w Polsce byly zamachy terrorystyczne, to 99% ludzi chcialoby muru. Ludzie atakowani chca sie bronic. Izrael to przedmurze Europy, otoczone przez agresywne i prymitywne kraje arabskie, ktore chca zmiesc Izrael z powierzchni ziemi. Gdyby Arabowie chcieli pomoc Palestynczykom, juz dawno by to zrobili. PRzeciez maja pieniadze z ropy. Dlaczego nie pomoga swoim braciom muzulmanom? Dlaczego to Europa ma pomagac Palestynie?

  W odroznieniu od muzulmanow, Zydzi uwazaja kobiety za ludzi, no i nie cieszyli sie z zamachow na world trade centre.
 • 2011-11-01 09:33 | dror

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  Jałowy wywiad. Zlepek krzywdzących opinii o Izraelu mających rzekome pseudo uzasadnienie w przeszłosci narodu i w oderwaniu od realiów teraxniejszości. Dla ulżenia egzystencji profesora i skanalizowaniu oburzenia tej dyskusji proponuję przesiedlić Palestyńczyków ze strefy okupowanej do Polski. A później załatwieniu ich w powtórce akcji "Wisła". Dawno nie czytałam o tym wycinków naszych dziejów.
 • 2013-06-23 09:08 | ahmed

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  "W odroznieniu od muzulmanow, Zydzi uwazaja kobiety za ludzi, no i nie cieszyli sie z zamachow na world trade centre. "
  "kay" - aj , waj - tfu , tfu .
  Rabin Owadia Josef, duchowy przywódca partii Szas wchodzącej w skład koalicji rządzącej Izraelem oznajmił, że "goje rodzą się po to, by służyć Żydom". – Po co goje są tak naprawdę potrzebni? Będą pracować, będą orać, będą zbierać plony. My zaś będziemy tylko siedzieć i jeść jak panowie - zapowiedział rabin podczas przemówienia w synagodze. Potem porównał osoby, które nie są Żydami do... zwierząt pociągowych
 • 2018-05-23 04:57 | janussss

  Re:Rozmowa Artura Domosławskiego z prof. Zygmuntem Baumanem

  do Janusz , twoje argumenty sa antysemicko przerazajace. Polacy wydali i zabili w czasie okupacji 200.000 Zydow . Zadne przedwojenne grzeszki tej potwornej zbrodni nie usprawiedliwia . Nigdy . Twoje liczby jak u typowego antysemity sa sklamane . Bezposrednie liczby ofiar Stalinizmu to kilka milionow. Zsylki to nie byly mordy . Zydzi witali Rosjan 20 x mniej entuzjastycznie niz Polacy Polacy witali Niemcow swastykami chlebem i sola a nastepnego dnia wzieli sie do orgii zabijania swoich sasiadow Zydow. W UB po wojnie bylo 4 procent POLAKOW pochodzenia zydowskiego reszta Polacy . Twoj antysemityzm i klamstwa sa odrazajace.Wroc jeszcze bardziej do czasow carskich to napewo usprawiedliwi Polskie mordy na Zydach w czasie okupacji .