Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dzieci płacą alimenty rodzicom

(52)
Ojciec, który kiedyś znęcał się nad rodziną. Matka, której ograniczono prawa rodzicielskie. Teraz – starzy, schorowani – żądają pieniędzy od dorosłych od lat niewidzianych dzieci. Pomoc społeczna i sądy są bezwzględne: trzeba płacić.
  • 2011-08-22 11:08 | Janek

Polska wlasnie

Wstyd mi, ze jestem Polakiem!!!
  • 2011-08-22 14:56 | camel

Re:Dzieci płacą alimenty rodzicom

Ale daj spokój, etykietka narodowa nie jest ważna. Jest gdzieś bardzo daleko za byciem człowiekiem, ojcem, mężem, fachowcem, kumplem ... Ja tam z kastą rządzącą, która ustanowiła takie prawa, kastą urzędniczą, przestępcami i tak dalej nie mam wspólnego mianownika, więc się nie wstydzę za Kaczyńskich, polskich biskupów czy inne kreatury spod ciemnej gwiazdy tak licznie zasiedlające umęczone ziemie nad Wisłą. Oni mi są absolutnie obcy i Tobie też być takimi powinni.
  • 2011-08-22 16:30 | divak2

Kiedyś opieka społeczna próbowała mnie wmanewrować w ubezwłasnowolnienie i umieszczenie w DPS jednej z osób należących do mojej rodziny. Ta osoba nie miała problemów finansowych(miała własne mieszkanie), ale była mocno uciążliwa dla otoczenia, na tyle że wspólne mieszkanie nie wchodziło w grę. Tyle że pani w opiece wygadała się że płaci się za ów DPS więcej, niż ja wtedy zarabiałem w swojej pierwszej pracy. Kiedy się okazało że ze mną nic się nie załatwi, próbowano nachodzić moją 83-letnią babcię.

Ja tą historię przytaczam po to, żeby zapytać jakim prawem taka "pomoc społeczna" decyduje o życiu osób, które nie mają z nią żadnego związku.
    I w jaki przedziwny sposób umieszcza w DPS ludzi i decyduje że ktoś tam, kto po ciężkim dzieciństwie stanął na nogi za to zapłaci. Przecież to komunizm czystej wody.

• 2011-08-22 17:03 | Amia

Panstwo popiera tylko patologię i pcha w szarą strefę uczciwych ludzi ktorzy nie chcą się dac okraść

Ojciec znajomych- pijak, nie pracujący, utrzymywany przez głupią żonę, podejrzany o molestowanie własnej 8letniej corki (oddali ją do domu dziecka), pozostała trójka dzieci jak najwcześniej mogła to uciekła z domu. 20lat później ojciec został sam i nie ma za co pić, dzieci już spłacały za niego długi mieszkaniowe, a teraz domaga się alimentów od dzieci... a dzieci myślą o tym żeby przepisać swoj wypracowany majątek na małżonków, zwolnić się z pracy i iśc na bezrobocie lub w szarą strefę- bo dlaczego mają pracować na wódkę dla takiego kogoś!!!!
  • 2011-08-22 17:27 | Andrzej

długi

Artykuł taki trochę "po łebkach". O najczęstszym przypadku płacenia za rodziców, tzn. o płaceniu za długi odziedziczone w drodze spadku jest parę słów, ale o sposobie pozbycia się tych długów, ani słowa. A można było podpowiedzieć czytelnikom że wystarczy przejąc spadek z "dobrodziejstwem inwentarza" (do 6-ciu miesięcy od chwili dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy), a za długi odpowiadamy tylko do wysokości masy spadkowej. Zero masy - zero odpowiedzialności. Ale o tym nie należy zbytnio mówić, bo ktoś musi spłacić bankom, firmą telekomunikacyjnym itp. długi tych zeromajątkowych dłużników po ich śmierci.
  • 2011-08-22 18:19 | kicia

akurat kiedyś autorka napisała artykuł o dziedziczeniu długow i jak tego uniknac. wiecej, wyjasnila, ze nie zawsze dobrodziejstwo inwentarza to takie dobrodziejstwo - tez ma swoje minusy. artykul wazny i cenny - nawet link do niego podaje najwieksze forum prawne. ale jak sie nie chce uzyc opcji szukaj to sie krytykuje, że po łebkach, bo dla leniuszków trzeba co rok te same artykuly drukowac :)
  • 2011-08-22 20:35 | Goliadkin

Re:Dzieci płacą alimenty rodzicom - projekt obywatelski

Nie znam się, ale czy nie można wyjść z projektem obywatelskim zmian w tych przepisach (takich jak rodzice działający wbrew prawu, trwoniący pieniądze, znęcające się nad dziećmi itd, nie mają prawa do alimentów itp.). Czy charakter tych przepisów to uniemożliwia? Czy można ten przepis gdzieś zaskarżyć?
  • 2011-08-22 20:42 | joanna

koszmarne sprawy rodzinne

Obowiązek alimentacyjny ciąży nawet na dzieciach w stos. do rodziców pozbawionych praw rodzicielskich, a takiego orzeczenia sąd nie wydaje pochopnie. Dlaczego tak jest? Dlatego, że dziecko nie traci praw do alimentacji, dziedziczenia (wyrodny rodzic też po dziecku dziedziczy zresztą a ustawowej kolejności dziedziczenia). Taka niby sprawiedliwa symetria. Niestety, niby. Bo o ile utrzymywanie na starość osoby. która płaciła alimenty na potomka można zaakceptować o tyle utrzymywanie kogoś, kto został pozbawiony praw rodzicielskich za znęcanie się, molestowanie lub "tylko" niełożenie na dziecko to jedyna sytuacja w prawie by ofiara łożyła na swojego kata.
    To można zmienić, nowelizacja Kodeksu Rodzinnego i opiekuńczego wydaje się konieczna. Jest w prawie spadkowym pojęcie "niegodności dziedziczenia" umożliwiające wydziedziczenie osoby rażąco naruszającej normy w sos. do spadkodawcy. Jest to prawnie dokładnie uregulowane. Powinna być analogiczna konstrukcja w prawie rodzinnym zwalniająca dziecko z alimentacji osoby, która jest jej "niegodna".
  • 2011-08-22 22:41 | m.

A czy te dzieci nie moga go np pozwac o odszkodowanie zza straty moralne i znecanie sie? To im nie nalezy sie odszkodowanie? Musi byc na to jakis kruczek prawny
  • 2011-08-23 01:21 | Realista

Na miejscu tych dzieci zapewniłbym "ojcu" niekończącą się rzekę wódki - kilka dni takiej nieustającej libacji, i problem z głowy ;)
  • 2011-08-23 01:47 | logika

spadek a alimentacja to dwie rozne sprawy. Zrozumiale jest, ze ze spadku mozna wydziedziczyc w pewnych przypadkach, natomiast alimenty przysluguja nie z powodu jakichs cech charakteru czy zaslug tylko z powodu braku srodkow do zycia. Ojciec nieplacacy alimenty popelnia przestepstwo w swietle prawa, analogicznie do dziecka nieplacacego na potrzebujacego ojca.
  • 2011-08-23 05:04 | Matka

Bezduszny system często zmusza do płacenia ludzi, którzy skrajnym wysiłkiem zdołali się wyrwać z patologicznych rodzin, zbudować przyzwoite życie. Sprytniejsi z nich będą kombinować, jak się wymigać od niezawinionych długów, co może ich narazić na konflikt z prawem. Mniej zaradni mogą z powrotem wpaść w patologię, bo po co pracować, jeśli i tak wszystko ci zabiorą. Ci zapewne zwrócą się o wsparcie do pomocy społecznej.

Rzeczywistosc takiego systemu prawnego to po prostu ZGROZA.

• 2011-08-23 09:25 | Andrzej

Odpowiedź

Może się mylę, ale jeśli jest artykuł, a pod nim propozycja komentarza ,to wydaje się logiczne że powinien on dotyczyć (ten komentarz) treści i sposobu napisania TEGO właśnie artykułu, a nie całokształtu twórczości autorki. W przeciwnym razie nie można by komentować czyjejkolwiek wypowiedzi bez znajomości "całokształtu twórczości" tejże osoby.
    A tak na marginesie, to oprócz „największego forum prawnego” istnieją może mniej wyrafinowane formy pozyskiwania informacji takie jak np. książki,w których autorka też mogła zawrzeć część swej twórczości, ale „użycie opcji szukaj” w stosunku do nich na niewiele się zda. Zdanie zaczynamy z dużej litery!
  • 2011-08-23 11:24 | divak2

Re:Dzieci płac

Tak, ale ze spadkiem masz do czynienia, jak ktoś w twojej rodzinie umrze. Możesz go wtedy po prostu odrzucić i zapomnieć o nim. A tu chodzi o wciąż żywych rodziców - pijaków, nierobów, którzy domagają się aby ich utrzymywać.

Zresztą Autorka przytacza przecudowną historię jak umieszczono bezdomnego w w DPS, a potem znaleziono frajera który ma prawny obowiązek za to wszystko zapłacić - dziecko owego bezdomnego, które właśnie wyrwało się z patologii i próbuje żyć normalnie. To tak jakby umieścić tatusia drinkowca w Mariotcie na koszt jego dzieci, ale bez pytania ich o zgodę.

Ta pseudo- opieka społeczna zajmuje się właściwie przerzucaniem kosztów życia nierobów, pijaków i innych lekkoduchów na barki osób normalnie zarabiających na siebie.
  • 2011-08-23 11:26 | divak2

Spadki

Tak, ale ze spadkiem masz do czynienia, jak ktoś w twojej rodzinie umrze. Możesz go wtedy po prostu odrzucić i zapomnieć o nim. A tu chodzi o wciąż żywych rodziców - pijaków, nierobów, którzy domagają się aby ich utrzymywać.

Zresztą Autorka przytacza przecudowną historię jak umieszczono bezdomnego w w DPS, a potem znaleziono frajera który ma prawny obowiązek za to wszystko zapłacić - dziecko owego bezdomnego, które właśnie wyrwało się z patologii i próbuje żyć normalnie. To tak jakby umieścić tatusia drinkowca w Mariotcie na koszt jego dzieci, ale bez pytania ich o zgodę.

Ta pseudo- opieka społeczna zajmuje się właściwie przerzucaniem kosztów życia nierobów, pijaków i innych lekkoduchów na barki osób normalnie zarabiających na siebie.
  • 2011-08-23 11:56 | gość

W KRO jest zapis, że obowiązany może się uchylić od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeśli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. We wszystkich komentarzach wskazuje się, że dorosłe dziecko rodzica zaniedbującego jego wychowanie w dzieciństwie; "Pijącego i bijącego", z wyrokami za znęcanie się nad rodziną, niepracującego przez całe życie z powodu alkoholizmu i demoralizacji, może SKUTECZNIE powoływać się na ten zapis. I w ten sposób zwolnić się z obowiązku alimentacyjnego.

Problem, jak sądzę, tkwi w braku znajomości prawa i niekorzystaniu przez dorosłe dzieci z pomocy prawnika. Sprawa przed sądem trwa kilkanaście minut, emocje i nieobeznanie z procedurami robią swoje. A sąd przecież nie jest wszechwiedzący: zarówno podły potomek jak i wykorzystywany potomek bronią się przed obowiązkiem alimentacyjnym wobec rodzica w ten sam sposób: wskazując, że rodzic był złym rodzicem. To jednak trzeba dowieść ! Przedłożyć dowody! Porada prawna - u prawnika, ale nie adwokata w takiej sprawie kosztuje zaledwie kilkadziesiąt zł ! U adwokata/radcy - góra 150-200 zł. Dla mieszkańców wiosek i małych miejscowości są porady przez internet. Naprawdę, nie uwierzę, że tych ludzi nie stać na wydanie tak nieznacznej kwoty w tak ważnej sprawie !

Co do zasądzania kwot za długi mieszkaniowe, powstałe w okresie, kiedy zobowiązani byli nieletni: problem najczęściej tkwi w tym, że ci ludzie są zameldowani w innym miejscu niż faktycznie mieszkają i dlatego o orzeczeniu dowiadują się dopiero, kiedy komornik wejdzie na ich pensję. Dopiero wtedy, bo cała korespondencja, także z sądu, przychodzi zgodnie z prawem na adres zameldowania, ale oczywiście zobowiązany o tym nie wie, więc listów nie odbiera. I sprawa jest absolutnie przegrana - nie ma nawet jak wznowić postępowania. Sprawa, która w normalnych okolicznościach w 100 5 jest do wygrania. Jeśli jednak korespondencja przychodziła na wasz stary adres, a wy od lat jesteście zameldowani w innym miejscu - spokojnie można walczyć (z tymże komornik tak czy inaczej będzie wam siedział na pensji).
  • 2011-08-23 14:51 | august

Po jakich łebkach? Przecież artykuł jest o alimentach płaconych przez dzieci rodzicom. Bardzo dobry, rzeczowy. Nie wiem po co mieszać do tego wszelkie możliwe instytucje typu banki, firmy telekomunikacyjne. Wystarczy, że autorka wzięła na warsztat państwo, w którym nie tylko panuje chore prawo, ale też patologiczne instytucje, które tylko z założenia mają pomagać obywatelom.

Jestem zdruzgotana, to straszna niesprawiedliwość i ewidentna patologia. Zastanawiam się tylko, co my jako zwykli obywatele możemy zrobić, żeby wymusić na ustawodawcy zmianę tak chorych przepisów.
  • 2011-08-23 15:28 | jotesz

DuraK lex, sed lex...
  • 2011-08-23 15:40 | frycii

Stare dore zasady wspolzycia spolecznego

Zgadzam sie w stu procentach!!

Mnie sie przypomnial bardziej ogolny przepis z KC (art. 5) "Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ... z zasadami współżycia społecznego. (...)" Ale 144 prim KRO jest zdecydowanie strzalem w dziesiatke!
    I zostal dodany juz jakis czas temu, wiec sady sie powinny byly do niego przyzwyczaic.
  • 2011-08-23 19:30 | Arek

wystarczy zrzec się praw majątkowych po rodzicach
  • 2011-08-23 21:03 | anita

miałam taką sytuacje kiedy zmarł na raka zięć zostawiając 2 maleńkich dzieci/3,5 i 2 latka/ i żonę bez pracy i pieniedzy.Po miesiącu tragicznie zmarł mój syn. Mój mąż był na rencie/stwardnienie rozsiane/corka dostała 300 zł renty dla dzieci.A oczywiście teściowie majętni /teść pływał/po pogrzebie nie pokazali więcej.Poszłam do opieki żeby pomogli wydębić jakieś pieniądze dla dzieci od teściów,to mi powiedziano ,że oni nie muszą że to mój obowiązek.No i co było bardzo ciężko nie było co jeść.Ale nikogo to nie obchodziło.Takie jest prawo niesprawiedliwe.
  • 2011-08-23 21:06 | anita

i jeszcze jedno teściowie chcą bardzo kontaktu z wnukami dorosłymi ale wnuki już nie bardzo
  • 2011-08-23 22:01 | m.

zartujesz? po latach wprawy, nawet jesli "rzeka wódy" mialaby odcien fioletu, to takiemu nic nie bedzie.

Poza tym jak ktos nigdy nie pracowal , bo mu bylo nie po drodze i nie ma teraz za co zyc, jakim prawem moze sie ubiegac o zasilek od dziecka, ktorego w niektorych przypadkach prawie nie zna
  • 2011-08-23 23:12 | borek

Moi rodzice oboje pili od kiedy pamiętam. Jedyną pracującą przez pewien czas osobą był ojciec. Matka zawsze uważała, "że się jej należy". W domu były burdy, wrzaski, bijatyki i niesamowita bieda. Matka zawsze mi ubliżała i wyzywała od najgorszych. Jedno naskakiwało na drugie z nożem. Długo po tym kiedy się już wyprowadziłam rodzice dostali eksmisję, a ja informację od matki że przyjdzie taki moment że będę ją utrzymywać ja. Od dawna nie utrzymuję z nimi żadnego kontaktu i czekam jak na kata, na wezwanie do płacenia alimentów. Teraz jestem chroniona bo ojciec chodzi na tzw "złomowanie" - kradnie i zbiera co mu w ręce wpadnie, więc mają za co pić. No i pomaga im jeszcze jedna osoba z rodziny, ale nie potrwa to długo. Jak mam płacić rodzicom, którzy podrzucali mnie bez przerwy do dziadków i to na nich spadło utrzymywanie mnie, karmienie, kupowanie podręczników. Jak mam udowodnić, że moi rodzice się nade mną znęcali psychicznie, że moja matka puszczała się na lewo i prawo na moich oczach. Uciekłam stamtąd. Nigdy nie było żadnej sprawy. W wieku 15 lat zaopiekował się mną dziadek, ale nigdy nie wniósł o odebranie praw rodzicielskich ani o alimenty.
    Buduję swój własny dom i staram się żeby był dobry i szczęśliwy. Żeby moje dziecko żyło otoczone opieką i miłością i kiedy dowiaduję się o tym jak wygląda polskie prawo, nie wiem już, po co pracuję i nie wiem dlaczego w sumie nie mam zostać żulem. Przecież w tym państwie im się wszystko należy. Jak się bronić, kiedy jedyną myślą jest nie oglądać się za siebie?
  • 2011-08-24 08:47 | jotkaes

Prawo i sprawiedliwość to dwie rózne rzeczy a to, co zwykliśmy nazywać wymiarem sprawiedliwości należałoby nazwać Urzędem d.s. Przestrzegania i Egzekucji Przepisów Prawa bo jego działania często są szyderstwem ze sprawiedliwości.
  • 2011-08-24 12:29 | basia

Czegos tu nie rozumiem. Dlaczego dzieci maja placic za domy opieki, niezaplacone czynsze swoich rodzicow itd, a rodzice nie sa obciazani pobytem dziecka w domu dziecka?
  • 2011-08-24 13:30 | Urbanska

Szkoda, że rodzice nie płaca za Dom Dziecka

Oczywiście, państwu trudniej jest zmusić ich do płacenia za to, że ich dzieci są utrzymywane i wychowywane w państwowych placówkach. O ileż łatwiej dobrać się do portfela dzieci, które zaniedbane w dzieciństwie, swoim wielkim wysiłkiem "wyszły na ludzi". Może należałoby i tu zmienić prawo...
  • 2011-08-25 10:00 | mi

w Polsce nie da się żyć praworządnie

...a jeśli tak, to ze szkodą dla własnego zdrowia psychicznego.
    Chcesz żyć godnie? Chroń siebie, swoje prawa i pomagaj sobie. To Ty jesteś ważna, a nie to państwo, które cię nie chroniło w dzieciństwie. Nie jesteś mu winna lojalności i posłuchu wobec jego głupich praw. Tak samo, jak nic nie jesteś winna rodzicom, którzy również nie wypełnili swoich obowiązków wobec ciebie, a wysuwają roszczenia.
    Ani państwu, ani rodzicom, nie jesteś nic winna, a jeśli obie te "instytucje" w swej bezczelności myślą inaczej - to niech sobie myślą. Bo i tak Cię nie dostaną.
    Weź prawnika i zabezpiecz się przed stratami, w które chce cię wpędzić patologiczna rodzina i patologiczne polskie prawodawstwo. Jak wiesz, w patologia oznacza zwykle dużo chaosu, a w chaosie jest dużo nieścisłości, luk, sprzeczności, na które można się powołać, by ocalić własne interesy.
    Nawet nie myśl o sobie jako o potencjalnym żulu. Całym swoim życiem udowodniłaś, że jesteś kimś innym. Jesteś niezwykle dzielną osobą i masz przed sobą kolejne wyzwanie - zdobycie prawnej ochrony dla tego, co osiągnęłaś w życiu. Przykre, że musisz to zrobić, ale to jest do wykonania. Życzę powodzenia! :)
  • 2011-08-25 21:27 | A

Myślę, że takie historie skłaniają ludzi do opuszczenia ojczyzny - w innym 'bezpiecznym' Państwie gdzie prawo jest sprawiedliwsze, a system nie ma tyli luk i jest jednolity.
  • 2011-09-02 17:19 | Nowakowska

Rozumiem że alimenty należą się matce ktora nie pracowała ale zajmowała się dziemi.Natomiast karygodne jest wymuszanie alimentów dla rodziców patologicznych.To coś w rodzaju działań posła Jurka zgwałcili cię to musisz urodzi dziecko.Jak dalej pójdzie to trzeba będzie jeszcze łoży na nie.A gdy dorośnie to znajdzie się tatuś i każe sobie płaci alimentyNasz socjal jest postawiony na glowie.Dostają nie ci ktorzy powinni ale lenie darmozjady i pijaki
  • 2011-09-02 17:23 | Kowalska

A co dzieci obchodzi ich brak środków jeśli oni nigdy nie przejmowali się tym czy dzieci maja co jeść Znam wiele takich rodzin kto re żyją z dzieci gdy są małe dostają zasiłki jak duże alimenty.A oni nie muszą nic robić rzez całę życie
  • 2011-09-12 20:18 | Eva

Czytam i oczom nie wierzę, że takie rzeczy mogą dziać się zgodnie z prawem. To nie tylko skandal, to rzecz niewyobrażalna. Moim zdaniem powinno się to nasze prawo jak najszybciej zaskarżyć gdzieś tam wysoko, w Europie. Mam nadzieję, że inne nacje mają więcej rozumu i sumienia.
  • 2011-09-13 23:32 | adfadaf

Taaa a tu jeszcze wspomnieli o matce biologicznej która się domaga alimentów od dziecka które oddała do adopcji. Szczyt!
  • 2011-09-13 23:34 | adfadfaa

Uciekać z Polski póki czas!
  • 2011-09-15 18:52 | A-X

Ustawodawca, który dopuszcza takie "prawo" jest bandytom i powinien odpowiedzieć za przed sądem (łamanie praw człowieka).
    Osobiście mam podobną sytuację, tylko tatuś jeszcze na szczęście się nie zgłosił po kaskę. A jak się zgłosi to postawię mu skrzynkę wódy z nową akcyzą ;) i niech się zachla.
    Politycy jak zwykle niczego nie zrobili z naszym od lat beznadziejnym "prawem" i nie zrobią. Dlaczego ???? Bo za dużo roboty :D.
    "prawo" piszę w cudzysłowie i z małej litery, bo Ci co je tworzyli to niedouki i barany :D. Z tego powodu niestety nie mam do "prawa" poszanowania w tym kraju.
    Pozdrówka
  • 2012-01-24 22:41 | Na

Jeżeli chodzi o długi mieszkaniowe, to sprawa wcale nie jest przegrana. Mój partner wygrał taką sprawę, choć wyrok zapadł 5 lat wcześniej, a dowiedział się o nim właśnie z powodu zajęcia konta przez komornika. Jak najszybciej trzeba złożyć wniosek o przywrócenie terminu odwołania od wyroku. Sprawa trwała dwa lata, było 6 krótkich rozpraw, ale udało się udowodnić, że jednak nie mieszkał w zadłużonym mieszkaniu, gdy dług powstawał. Meldunek nie ma tu nic do rzeczy; jeśli jest ktoś kto potwierdzi przed sądem, że nie mieszkałeś w tym mieszkaniu, a co za tym idzie- nie otrzymywałeś korespondencji- to nie będziesz obciążony długiem. Po tej akcji naprawdę uwierzyłam, że jest jakaś sprawiedliwość.
  • 2012-08-24 11:10 | prawnik

Artykuł nie uwzględnia treści art. 144(1) k.r.o. zgodnie z którym można uchylić się od świadczenia alimentów, jeżeli byłyby one sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (za wyjątkiem alimentowania małoletnich dzieci). Tak więc pełnoletnie dzieci mogą w szczególnych przypadkach uchylić się od obowiązku alimentowania rodziców.
  • 2012-09-05 12:02 | Lucy

Porada u prawnika nic nie da

W takiej sprawie trzeba przedstawić dowody, a kto jako małe dziecko je zbiera. CZy jak nie miałam w dzieciństwie co jeść w co się ubrać, to myślisz że stać mnie było na aparat fotograficzny, żeby zdjęcia pobić zrobić? Po kilu nastu lub kilkudziesięciu latach nie ma nawet świadków, bo nie żyją. wiem, że moja matka miała ograniczone prawa rodzicielskie, jak miałam ok 15 do 17 lat. minęło ponad trzydzieści lat czy ja znajdę gdzieś ten wyrok, jak nawet nie wiem który sąd go wydał , bo się często przeprowadzaliśmy. i tak poza tym czy ktoś będzie mnie pamiętał albo to że rodzice się nade mną znęcali Wątpię. To skąd mam wziąć dowody. Gdyby moi rodzice byli rodzicami, to nie musieliby wnosić o alimenty, ale to były potwory, z którymi nie chcę mieć nic do czynienia. mam swoje dzieci, im daję, pijakom nic nie dam
  • 2012-11-05 10:33 | pik

Nie zawsze się uchylisz, sędziowie są różni, a po latach brak dowodów, że kochająca mamusia znęcała się nad dziećmi. Moja ma 58 lat, usunęli jej tylko woreczek żółciowy - teraz twierdzi, że do pracy się nie nadaje- a nie pracuję odkąd skończyła 33 lata- wcześniej pracowała z przerwami. Pali dziennie 2 paczki fajek - do pracy ma zbyt wysokie ciśnienie. Umawia się z młodszymi ode mnie facetami - pewnie dla nich chce kasy, bo to obiboki, ze starej baby ciągnący kasę. Czekam teraz, bo pewnie niedługo pójdzie do sądu o alimenty. Jak ja sie uchylę może pozwać moje dzieci (wnuki), i to jest chore, bo w życiu nie wzięła na ręce moich dzieci (brzydziła się- jak to powiedziała w rodzinie). Nigdy ich nie przypilnowała, nawet przez 20 lat nie kupiła batona, nie przyjechała na komunię - to by był najgorszy koszmar jakbym ja miała jej płacić albo moje dzieci""
  • 2012-12-22 06:39 | Magnolia

Tutaj też dobry artykuł na ten temat: Alimenty na rzecz rodzica
  • 2013-02-01 14:03 | johny

To jest spiralka, błędne koło. Samorządy wydały nakaz oszczedzania to MOPS oszczedza przy okazji Panie w MOPSie pomyślały że wyjdzie im to na zdrowie jak w pędzą kolejne rzesze ludzi na dorobku w biede będą miały klientów jak pijaczki umrą. Przeciez nie moze byc dobrze i bogato w Polsce bo polowa urzedasów darmozjadow musiala by stracic prace. Wiec one walcza o swoje miejsce pracy bedac bardzo gorliwymi wysyłaczkami pozwów za swoich klientow.
    Mnie tez chyba spotka ten przywilej z MOPS-u bylem juz tam na wywiadzie, choc moj Ojciec nie był nigdy pijaczkiem. Tylko nieobecnym ciagle w domu (do pewnego momentu) ojcem rodziny. Ten moment nastapil jak bylem w podstawowce sporo lat temu przestalo Mu sie chciec pracowac. Mam do niego neutralny stosunek. Z jednej strony żal że nie myślal o naszej przyszłości (palenie papierochów przy Nas to też nie myślenie) z drugiej do pewnego momentu ktory pamietam napewno Nas kochał. Chetnie pomogłbym finansowo ale w połowie miesiąca brakuje mojej rodzinie do której usilnie mnie namawiał Tatko i oczywiscie syna zeby nazwisko nie wymarlo. Pomagam mu usługowo bo tyle moge. A on nie oczekuje od Nas wiecej bo chyba myśli ze tyle może pomoc naszym rodziną ze nie bedzie sie domagał i odbierał możliwosci wnukom. Rente powinien miec za dluga prace w szkodliwych warunkach na emeryture za wczesnie. I nie moze dostac bo jakis oszust z władzy który miał znajomości w (US, ZUS itd) nie płacił zusu chociaz odtracał Ojcu składki, a oni karaja za to mojego Ojca i rodzine ze złodziej robił przekrety. I wtej chwili nie ma za co zyc.
    I takie pytanie jak sie ma majatek ktory posiada moja załozona rodzina wynoszacy 20000 zł(stary samochod i duperele elektroniczne) a ojca 200000 (nieruchomości i duperele elektroniczne itd) czyli kto jest bogatszy.
  • 2013-09-03 18:36 | MarlenaKwi

a ja uważam, że osobą, którym zostały ograniczone prawa rodzicielskie nie trzeba płacić. Jak oni nie wywiązywali się ze swoich obowiązków, to dlaczego dzieci mają? Nie rozumiem wyroku sądu, jakoś jest wielu staruszków, którzy mają mizerne renty i nikt się tym nie zajmuje, a oni nie byli zbyt dobrymi rodzicami to dlaczego na starość mają żyć w luksusach? Ja bym się od wyroku odwołała. Znam bardzo dobrego mecenasa, który specjalizuje się w prawie rodzinnym. Nazywa się Bedełek i ma swoją kancelarię w Warszawie, on by na pewno sobie poradził z tą sprawą.
  • 2013-10-15 23:44 | RudaZolza

MOPS-y chcą oszczędzać? Mam dla nich propozycję: proszę nawiązać współpracę z urzędami skarbowymi i sprawdzać dokładniej osoby, które zgłaszają się po wyprawki szkolne dla dzieci i inne świadczenia. Zdarzają się bowiem wśród nich osoby od lat prowadzące działalność gospodarczą i formalnie utrzymujące siebie, niepracującego małżonka, dzieci, dom, dwa samochody, czasem konia albo żaglówkę, z dochodu rzędu 2000 zł rocznie. Taka ciekawostka. Nikogo jakoś nie interesuje, skąd biorą na to wszystko pieniądze. A pieniądze z MOPS dostają na podstawie dokumentów księgowych. Nikt jakoś ich w domu nie odwiedza.
    Kiedy zaś przychodzi naprawdę potrzebujący człowiek, okazuje się, że dla niego już nie wystarcza. A traktowany jest jak człowiek gorszej kategorii, bez szacunku - miałam to okazję odczuć we własnej rodzinie. Może zatem urzędników zatrudnionych w MOPS jest zbyt wielu, a ich pensje zbyt wysokie. Tu też, w mojej ocenie, można by sporo zaoszczędzić. Szczególnie, że nie odznaczają się Państwo ani odpowiednimi do tej pracy kompetencjami, ani wystarczającą dawką empatii, niezbędną w tej pracy. O znajomości życia rodzin patologicznych nie wspomnę. Z tego Państwo powinni się "podszkolić", a nie ze stosowania prawa wyłącznie do "dojenia" dzieci z toksycznych rodzin.
  • 2014-03-27 22:29 | wanda30

Ale o co chodzi? Takie mamy prawo! Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Cytat pochodzi z portalu prawnego: http://lexvin.pl/porady_prawne/53834/Obowi%C4%85zek-alimentacyjny-dzieci-wobec-rodzic%C3%B3w i porady "Obowiązek alimentacyjny dzieci wobec rodziców".
  • 2014-10-17 12:15 | Aga

To prawo lamie prawa czlowieka, ten kto nie znalazl sie w takiej sytuacji nie zrozumie co to znaczy dla dzieci ,ktore musza placi na kogos kto na to nie zasluguje. Wlasnie tocze walke w sadzie z matka, wiele lat temu przeczytala w gazecie ze mozna wyciagnac pieniadze od dzieci i sobie wszystko zaplanowala. Odeszla po 25 latach od ojca, mieszka z kochankiem, pije i nie zachowuje sie jak matka. Nigdy z reszta sie nie poczuwala, nazywala nas bahorami, mowila ze pozabija i ze zmarnowalismy jej zycie. Grozila ze z nas wyciagnie pieniadze. Dlaczego mam placic na kogos kto nigdy nie pracowal i nie placil skladek na emeryture? Czy my dzieci pchalismy sie na swiat? Dlaczego mamy placic za bledy rodzicow, przeciez byli dorosli i sami odpowiedzialni za swoje zycie. Skoro ja moge pracowac to dlaczego moja matka nie moze? Nie jest chora i nigdy nie byla, po prostu wygodniej wykorzystywac innych. Pomagalismy rodzicom jak tylko moglismy, ale matce bylo za malo. Apetyt rosnie w miare jedzenia. Jesli sedzia uzna ze mamy placic to bedzie dla mnie wyrok skazujacy. Wiem, ze matka bedzie chciala czestych podwyzek, przepusci nasze ciezko zarobione pieniadze a na koniec i tak dostaniemy rachunek za dom opieki spolecznej bo sama nie potrafi zagospodarowac pieniedzmi i nie bedzie miala gdzie i za co mieszkac. Dodam ze moja matka ma 53 lata, jest zdrowa i ma wiele lat zycia przed soba. A my mamy placic i byc wdzieczni matce za to, ze nas nie zabila kiedy miala na to ochote. Moze lepiej gdybysmy sie nie urodzili...
  • 2014-10-21 12:26 | Zgred

Byłem pozbawiony praw rodzicielskich a płaciłem i płace. Więc dlaczego mam nie dostać jeżeli znajdę się w niedostatku? A się znajdę ponieważ niedługo pójdę pod most. Według ciebie powinienem płacić z uśmiechem na ustach, niech więc dzisiaj dzieci płacą z uśmiechem na ustach. Pozbawiony praw zostałem 15 lat po rozwodzie, przed 18 córki, aby potem zastosować twój patent nie płacenia. Niestety na znajomości nie ma rady, a ja siły walczyć nie miałem, za krótkie życie. Patent jednak i tak nic nie da bo płaciłem, a zarzucić mi mogą brak zainteresowania, ale ja nie potrzebuję teraz ich zainteresowania a kasy, tak jak oni potrzebowali mojej.
  • 2014-10-21 12:29 | wert

Podejrzany to nie skazany, a pomówiony. Przedstawiasz brednie jak wszystkie baby w sądach. Żeby nie płacił, to by sąd nic nie kazał dzieciom spłacać, ani nie przyzna alimentów. To tak jak ja płacę , a córka pisze że nie, ale niestety jest papier i podam do sądu o pomawianie i psucie opinii.
  • 2014-11-10 10:11 | Monika

Witam, mam pytanie chce założyć siostrze alimenty na matkę. Oczywiscie mama się zgodziła ale nie ma głowy, cały obowiązek utrzymania jest na mnie mam już tego dość.. chciałam się dowiedzieć czy jeżeli ona mieszka zagranica, nie pracuje ale nie dlatego ze nie ma pracy ale każda praca jej nie odpowiada i wymawia sie dzieckiem ze nie da jej do przedszkola bo tam mu zrobia krzywdę ogólnie nie chce się jej pracować tylko mąż pracuje czy w tej sytuacji mogę sie starac o alimenty dla mamy, a jeszcze dodam ze jezdzi na wakcje w tym roku 4 razy w cieple kraje a matce nawet nie wysle na lekarstwa,.
  • 2015-01-30 08:55 | ungier

To prawda? Z tymi płatnościami na rodziców?
  • 2015-02-09 12:30 | marrszzak

Dokładnie, też tak uważam, już tak różnych sytuacji w życiu doświadczyłam że nic mnie nie zdziwi, a sprawy o alimenty na dzieci to w naszym kraju jakiś horror, dobre przygotowanie się do sprawy to podstawa.
  • 2015-02-13 11:01 | eli

ALE nie zawsze to rodzice sa zli, ja dałam dzieciom wszystko dostali mieszkania , samochody , wyprawki dla dzieci, zawsze na pierwszym miejscu stawialm ich dobro a teraz mam 700 zl emerytury firma męza ( nie jest ojcem dzieci)splajtowala i co mam zdrobic same nawet nie mysla zeby mi pomoc dalej wyciagaja kazdy grosz a my stacilismy nawet mieszkanie , im do glowy nie przyjdzie zeby mi pomoc a odeszlam o mojego 1 meza jakbyly juz dorosle i zostawilam im wszystko z bylym mezem zyjemy w przyjazni on tez jest przez jedna z corek wykorzystywany ale tego nie wiedzi , mam rente i pracuje oddaje jej okolo 4-5 tys miesiecznie (razem miezkaja z 20 letnim wnuczkiem , ktemu nie chce sie pracowac mimo ze mamusia zalatwai mu coraz nowa prace on woli komp) corka jes menagerem i zarabia okolo 5 tys , druga tez dostala mieszkanie a teraz ziec kupil drugie 3 pokojowe a kawalerke chca wynajac , oboje pracuja i zarabiala razem oklo 5 tys i jak poprosilam ze by mi pozyczyły pieniadze na wynajem mieszkania na pierwszy miesiac tz 1000 zl odstepnego i przeprawadzke to powiedzialy ze nie maja i CO MAM ZROBIC
    mozez sobie poradzimy jak zawsze ale mysle ze zasluguja na to zeby je podac o alimenty mam dosc takich dzieci dla ktorych poświęsiłam a ich wogole nei interesuje czy ja mam co jesc
  • 2016-03-01 12:59 | karolina.siwek

Witam Panią, po przeczytaniu Pani komentarza rozumiem doskonale frustrację, przeżyłam podobną historię w rodzinie i wiem jak przykra jest ta sytuacja, ale po sytuacji rodzinnej jestem już mądrzejsza i wiem jak mogę Pani pomóc. Proszę odezwać się do mnie na maila karolinaa@siwek@gmail.com
    Nie chce podawać nr tel publicznie na forum