Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Somalia umiera z głodu

(12)
Wojna, piraci, talibowie, a teraz klęska głodu. Czy jest nadzieja dla Somalii, upadłego państwa?
 • 2011-09-05 11:41 | Prudent

  Somalia?

  Kilkanaście lat temu pomoc humanitarna dla Somalii była rozkradana a konwojenci porywani. Gdy nie zapłacono za nich okupu byli po prostu rozstrzeliwani.

  Dlatego bardzo cenię hasło, że za miliony martwili się Stalin i Hitler.
  Jeżeli prosty człowiek będzie martwił się o swoją rodzinę i zył zgodnie z sąsiadami to i tak przyczyni się niepomiernie do podniesienia poziomu życia w otoczeniu.
 • 2011-09-05 14:41 | czekanie

  Re:Somalia umiera z głodu

  Z artykułu wynika, że właściwie nic nie trzeba robić, pieniędzy na pomoc nie brakuje, interwencja z zewnątrz nie jest potrzebna...
  Kto może stwierdzić, czy Somalijczycy sami są w stanie rozwiązać swój problem?
  Jaki jest związek klęski suszy z obecną sytuacją na południu kraju?
  Czy gdyby nie ta klęska, nie byłoby problemu?
  Czy potrzebna jest jedynie doraźna pomoc lub ucieczka do Kenii (i pomoc tam)?
  Nie mogę patrzeć na dzieci umierające z głodu, zdjęcie tego Somalijczyka na wadze jest bardzo poruszające.
 • 2011-09-05 20:47 | Danka

  Re: samoloty bojowe UE lecą już tam z pomocą ?

  Czy Somalia może liczyć na pomoc UE ?
  Czy tlko na "pomoc" mogą liczyć tylko te kraje które mają naftę ?
 • 2011-09-06 01:04 | Zaratustra

  Re:Somalia umiera z głodu

  Brutalna prawda o Afryce: w 1920r. żyło tam około 120 mln ludzi, teraz ponad
  miliard. Przy 120 mln dawali sobie dobrze rade. Przy miliardzie juz nie. Co jest tego przyczyna?

  W latach 20 i 30 Brytyjczycy rozpoczęli program masowych szczepień dla "Afrykańczyków". Wcześniej nadwyzka z nich umierała na rozne choroby. W efekcie juz około 1950 roku liczba ludności skoczyła do 217 mln. Jak na 30 lat to troszkę dużo. Dodatkowo "wyzyskiwacze" dawali prace i jedzenie za ta prace, wiec nie było głodu.

  Około 1970 było juz 350 mln ludzi - TRZY razy więcej niż 50 lat wcześniej, ale i tak znacznie mniej niż obecnie.

  Duża liczba ludności + wycofywanie się Angoli i innych kolonistów, którzy jednak dawali prace + stworzyli infrastrukturę + jako tako dbali o porządek, a także eksperymenty socjalistyczne = zaczął się głód. Wiem, ze "czasy kolonialne" dla lewicy i pewnie "Polityki" to okres wyzysku, jednak rzeczywistość wygląda troszkę inaczej. W Rodezji płaczą za Angolami, tak jest teraz źle.

  To straszne, ale gdyby wtedy nie interweniować, to ludność spadła by do naturalnego poziomu.

  Jednak wkroczyła postępowa lewica i ONZ. ONZ to jedna z najbardziej skutecznych organizacji w historii świata. Piszę to całkiem poważnie. Dostawy żywności i leków, a także wielomiliardowa pomoc spowodowały, że mili Afrykańczycy rozmnożyli się w ciągu 20-kilku lat o dalsze 100%, do ponad 700 mln. To przecież jakaś masakra. Ten proces odbył się pomimo szalejących wojen domowych, AIDS, malarii oraz ciągle pogłębiającego się głodu.

  Do 2004 roku liczba ludności urosła do 870 milionów. Głód jest nadal, tyle że jeszcze większy niż w 1970. Pod koniec 2009 roku liczba ludności przekroczyła MILIARD.

  Przyrost ludności jest największy tam, gdzie idzie najwięcej żywności, pieniędzy i wszelkiej innej pomocy. Prawdopodobnie do 2020, liczba ludności zwiększy się do 1,4 mld.

  Pomagajcie dalej i powodzenia w rozwiązywaniu problemów Afryki i głodu na świecie! Będzie wam potrzebne, bo za 15 lat będziecie musieli starać się 2x więcej, żeby uspokoić swoje sumienie, a potem 4x więcej i tak dalej.
 • 2011-09-06 01:52 | Przemek

  Re:Somalia umiera z głodu

  Ja jakos nie rozumiem tego. Wszystkie organizacje pomagajace to organizacje chrzescjanskie. Dlaczego bracia muzulmanie wspieraja tylko rozne bandy dajac bron, a nie pomagaja biedakom dajac zywnosc.
  Dlaczego kazdy seikh buduje sobie najwyzsza wieze w swoim kraiku za miliardy dolarow, a nie pomaga biedakom z Somali.
  Dlaczego Chinczycy nie pomagaja Somalijczykow-tylko sprzedaja im bron.
  Ja jestem za kategorycznym wstrzymaniem pomocy. To jest tylko marnowanie pieniedzy-trafiaja one tylko do zbrojnych band.Wstrzymanie pomocy ich otrzezwi.
 • 2011-09-06 11:36 | Olo

  Re:Somalia umiera z głodu

  Całkowicie zgadzam się z postem powyżej, dostawa żywności leków powoduje tylko coraz więcej problemów oraz wzrost ludności, oni tam nic nie robią tylko się rozmnażają jak nie było jedzenia i leków to duża część umierała nie rodziło sie tyle dzieci. Przykro jest patrzeć ale ile byśmy nie dostarczyli żywności to nic nie da afrykańczycy skonsumują i będą mieli siłę by dalej się by dalej się rozmnażać i za 10 lat okaże się że trzeba 2 razy więcej żywności niż teraz bo jak nie to 100 mln umrze a skąd ją brać jak już teraz na świecie zaczyna jej brakować, to samo tyczy się indi tam juz jest ponad 1 mld ludzi i kiedys zabraknie żywności i co wtedy? Dla mnie receptą było by zamiast wydawać kupę kasy na żywność i pomoc wydac ja na edukację i drogi na antykoncepcję, na rozwój gospodarki tak aby ludzie byli świadomi że wystarczy 2 dzieci i że mogę i wiem jak się zabezpieczyć przed następnymi.
 • 2011-09-06 16:53 | wnukmarek

  Re:Somalia umiera z głodu

  Dzietność kobiet w niektórych krajach afrykańskich wynosi a często przekracza 10, dla porównania w Polsce nieco ponad 1. Wyobraźmy sobie, ze przeciętna Polka rodzi 10 dzieci, też pewnie zaczęlibyśmy mówić za niedługo o głodzie.
 • 2011-09-06 18:02 | Zaratustra

  Re:Somalia umiera z głodu

  No tak, napisałem co zostało zrobione źle, więc wypadałoby napisać, co należy zrobić, żeby było dobrze.

  Po pierwsze: tam musi wrócić kolonializm. Na pełną skalę, nie na północną i południową afrykę rzecz jasna. Afrykańczycy muszą pracować dla białego człowieka, jakkolwiek rasistowsko to brzmi. Oni nie są w stanie sami zbudować infrastruktury. Po prostu. Trzeba to im zrobić. Afrykańczycy musza generować jakiś przychód. Muszą być tanią fabryką świata.

  A Afryce ludzie muszą w ten sposób zarabiać na swoje i swoich bliskich życie. Nie zarabiają, będą głodni. To brutalne, ale ta brutalność jest dla ich dobra. Zresztą, tak powinno być nie tylko w afryce...

  Antykoncepcja i aborcja powinna być tam wdrażana, czy się to komuś podoba, czy nie. Kobiety nie powinny rodzić więcej niż jednego dziecka, chyba, że obszar jest rozwinięty. Zresztą samo to, że mimo biedy ludzie tam rozmnażają się na potęgę świadczy chyba tylko o tym, że trzeba ich czegoś nauczyć...

  Po wtóre: wszystkie gangi, uzbrojone bandy - bardziej zależne czy mniej od państw, należy rozbić, zniszczyć. Kolonialiści musza wywołać wojnę. To straszne, jak każda wojna. Będą ofiary, trupy.

  To straszne, ale wszelka tego typu pomoc dla Afryki będzie bolesna. Ale taka pomoc jaką oferuje ONZ i postępowa lewicująca część demokratycznego świata - może być tylko setki razy bardziej bolesna. Trzeba więc wybrać mniejsze zło, tylko że to nie jest możliwe, dopóki większa część świata jest manipulowana przez lewicujące elity robiące ludziom sieczkę z mózgów...
 • 2011-09-06 23:08 | Aspirant

  Re:Somalia umiera z głodu

  Lepiej tego napisać nie mogłeś :)

  Z tą pracą na siebie to racja. Nie można podawać im wszystkiego na tacy.
 • 2011-09-07 02:10 | Herstoryk

  Re:Somalia umiera z głodu

  "Po pierwsze: tam musi wrócić kolonializm. Na pełną skalę, nie na północną i południową afrykę rzecz jasna. Afrykańczycy muszą pracować dla białego człowieka, jakkolwiek rasistowsko to brzmi. Oni nie są w stanie sami zbudować infrastruktury. Po prostu. Trzeba to im zrobić. Afrykańczycy musza generować jakiś przychód. Muszą być tanią fabryką świata."
  Polska dosyć kiepsko się rządzi: bałagan polityczny, duże bezrobocie, sporo dziadowstwa, złodziejstwa, nieudolności, wysoki dług publiczny. Musi wrócić okupacja niemiecka, która przyniesie niemiecki "ordnung". Trzeba im to zrobić. Polacy nie są w stanie sami zbudować infrastruktury. Dowodem autostrady. Muszą pracować dla Niemców.
  Sieczkę z mózgu już zrobiono??!
 • 2011-09-07 03:00 | myst

  Re:Somalia umiera z głodu

  4 letni uchodzca...

  chyba 4 letnie dzieciatko, straszne
 • 2011-09-07 04:24 | Kassander

  Re:Somalia umiera z głodu

  "Tam musi powrocic kolonializm"..? Dobre sobie:) Moze zostane uznany za glosiciela "lewicowej sieczki" (cokolwiek to oznacza), ale jednym z najwiekszych problemow Afryki jest wlasnie kolonializm, albo wg. lewicowej:)) terminologii "neokolonializm". Daleko bardziej destrukcyjny i eksploatacyjny. Traktwanie Afryki jako smietnika bogatszej czesci swiata, wyscig koncernow i panstw za nim stojacych po bogactwa tego kontynentu. Gdzie w imie zysku, mineralow, orzeszkow, kawy i diamentow wspiera sie przewroty, przekupuje zdemoralizowanych generalow, albo bezczynnie czeka na wymordowanie calej nacji (mam namysli kunktatorstwo Francji w Rwandzie). Po co wiec "kolonizowac" w klasycznym znaczeniu? Rozwiazaniem dla Afryki jest konstruktywna pomoc gospodarcza, inwestycje, i traktowanie panstw Afryki jak partnerow, a nie zrodel rabunkowej eksploatacji dla koncernow wszelkich branz od zbrojeniowych po farmaceutyczne wlacznie. Ale coz...moze jestem "lewicowym" idalista;). Zreszta, nie wszystkie kraje czarnej Afryki zyja w nedzy, glodzie i wojnie.
  PS. Problem z Somalia jest taki, ze niestety nikt nie zechcialby jej skolonizowac - tam nie ma nic do wyeksploatowania..